wAAlwnkse en LAnqstRAAtse couRAnt 46 Levensschoolgetuigschriften uitgereikt te Waalwijk Levensschool Liet zes jaar geschiedenis öe Revue pAsseRen Gemeenteraad Heisden Heusden wordt verrijkt met een speelwei en een hertenkamp Retraitehuis „Loyola" te Vught krijgt f 1.- subsidie per katholieke inwoner ZONNEBRILLEN Stassar Waalwijk Belangstelling voor Levensscholen blijft toenemen Polaroid GROTE SYMPATHIE SPORTDEMONSTRATIE MUZIKALE HULDIGING VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1963 85e JAARGANG No. 61 De tcho VAD het Zuióen Uitgever (Vaalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tieier. Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.ra. Contractadvertenties: sgeciggjj^ief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" De raad der gemeente Heusden kwam maandag 29 juni in openbare vergadering bijeen. Na opening door de voorzitter, de E.A. heer A. van Delft, werden de notulen van de vorige vergadering vastgesteld. Naast de diverse goedkeuringen van Ged. Staten op reeds eerder genomen raadsbe sluiten was er bij de ingekomen stukken een verzoek van de Destructie om in de be staande verouderde circulaire enkele wijzi gingen aan te brengen. De heer van Herpt zou graag zien dat de Destructie er op zou worden geattendeerd dat kadavers zo spoe dig mogelijk worden opgehaald, zodat het niet meer voor zal komen dat deze ettelijke dagen blijven liggen met alle gevolgen van dien. De voorzitter was van mening dat de kadavers vlot werden opgehaald, alleen in het weekeinde zou het i.v.m. de vrije zater dag voor kunnen komen dat zo'n kadaver één a twee dagen bleef liggen. Een verzoek om subsidie voor het houden van een agrarische streekdag in het Land van Heusden en Altena werd ingewilligd; besloten werd f 100 subsidie te verlenen. Een verzoek om subsidie van de Bond van Bejaarden alhier voor de oprichting van een Bejaardensoos, werd aangehouden, daar men thans nog niet over voldoende gege vens hierover beschikte. Van het R.K. schoolbestuur was een schrijven ingekomen waarin werd medege deeld dat bij het begin van het nieuwe schooljaar in september a.s. waarschijnlijk 26 leerlingen de v.g.l.o.-school zullen be zoeken, welk aantal niet voldoende is om een 2e leerkracht te mogen benoemen. Het schoolbestuur verzoekt i.v.m. hiermede gel den beschikbaar te stellen voor 10 uren per week extra lessen te laten geven in huis- houdonderwijs. Op voorstel van B. en W. werd besloten de gevraagde gelden beschik baar te stellen, mits een gunstig advies hier over verkregen wordt van de Inspecteur van het lager onderwijs. Verder waren bij de ingekomen stukken toegevoegd de in de vorige vergadering onbeantwoord gebleven vragen van de heer van Herpt. De eerste vraag betrof een ver zoek tot aanleg van een voetpad langs de weg Heusden Herpt. De voorzitter zei dat de bermen langs deze weg te smal zijn om hierop een voetpad aan te leggen. De heer van Herpt bestreed dit; volgens hem zijn de bermen breed genoeg, deze moeten al leen wat opgehoogd worden. Volgens spr. kan alles, wanneer men maar wil. Afvalwater-probleem. De tweede vraag betrof de zuiverings installatie in Oudheusden, waar men in de toekomst het afvalwater in denkt te gaan lozen en waarom een duiker is gemaakt onder de weg nabij deze installatie. De voorzitter zei inlichtingen hierover te hebben ingewonnen bij de heer Wiechmann. Het gezuiverde afvalwater zal, nadat het Oude Maasje gedeeltelijk zal zijn gedempt geloosd worden in een nabije sloot welke in verbinding staat met het intact blijvende gedeelte van het Oude Maasje. Van een duiker onder de weg was geen 6prake, het betreft hier een gresbuis welke is gelegd vanaf een naburige sloot naar de Imhofftank van de zuiveringsinstallatie. Deze Imhofftank bleef te droog, vandaar dat door de heer Wiechmann deze buis is aangebracht, bij wijze van proef, om door toevoeging van water een beter resultaat te krijgen bij de zuivering van het rioolwater. De heer van Herpt had liever gezien dat een en ander eerst in de raad besproken zou zijn geweest. Van de heer Sluijmers was een schrijven ingekomen betreffende de verkeerssituatie op de hoek Singel - Wittebroodstraat - Sterrestraat, alsook de muur welke het uit zicht belemmert op de hoek Sterrestraat- Oudheusdensestraat. Betreffende de verkeerssituatie op de hoek Singel - Wittebroodstraat - Sterrestr. is door de Postcommandant van de Rijks politie alhier contact opgenomen met een verkeersdeskundige. Wat de muur betreft zei de voorzitter, hierover werd op 10 juni j.l. reeds gesproken met de opzichter, waar bij besloten werd deze muur aanzienlijk te verlagen. De heer Verhaak verzocht op zeer korte termijn maatregelen te nemen ter verbetering van het beruchte kruispunt Wittebroodstr. - Sterrestraat - Singel. Spr. zei dat al meerdere malen verkeersdeskun- digen in de arm zijn genomen, maar tot op heden is het nog steeds een levensgevaarlijk kruispunt. Deskundigen niet deskundig genoeg! De heer de Vroome was het met de vo rige sprekers eens dat er spoedig een op lossing moet komen. De deskundigen, zei spr., welke men al geraadpleegd heeft hier over, waren niet deskundig genoeg. Nadat nog van diverse sprekers suggesties naar voren waren gebracht ter verbetering van deze situatie, werd besloten dat alles nog eens gedegen zou worden bekeken en ten spoedigste maatregelen in deze zullen wor den getroffen. Van het ETI was bericht ontvangen dat het rapport over de aanleg van een jacht haven, dat dit instituut zou opmaken voor f 7500, wegens diverse bijkomende werken, moet kosten. Diverse leden van de raad lieten weten dat zij geschrokken waren van het bedrag waarmee de oorspronkelijke prijs thans, na 't gereedkomen hiervan f 10338,87 verhoogd was. Het ETI had op z'n minst het gemeentebestuur, tijdens het opmaken van dit rapport, kunnen verwittigen, dat zij met die prijs niet uit konden en dat het rapport duurder zou worden dan dat het begroot was. De heer van Herpt zei dat het thans nog duidelijker naar voren komt, dat het des tijds door het ETI opgemaakte agrarisch rapport waardeloos was, want, zo zei hij, daar is toen niets voor gerekend. Na enige discussie werd besloten de meer prijs van dit rapport aan de ETI te betalen, maar naar een suggestie van de heer de Vroome, de voorwaarde er aan te vervinden dat de ETI enkele ontbrekende punten, zo als een overzicht van de eventuele voorde len, welke het aanwezig zijn van een jacht haven voor de middenstand op kan leveren en of er werkverruiming uit voort kan vloeien, alsnog zonder verdere kosten aan dit rapport zal toevoegen. Besloten werd op verzoek van Heusden- Koopstad-Vereniging, een een eenmalige subsidie te verlenen groot f 1500 voor het realiseren van een hertenkamp. De voorzitter deelde mede dat de Heus- den-Koopstad-Vereniging een speeltuin-actie heeft gevoerd, welke een bedrag heeft op gebracht van f 7360. Van dit bedrag zal een speelwei worden aangelegd op het ter rein achter de R.K. Kerk. Naast de speel wei zou deze vereniging nog graag een her tenkamp op willen richten, vandaar dit ver zoek om subsidie. Het verzoek van het Retraitehuis Loyola te Vught om een eenmalige subsidie in de kosten van de nieuwbouw van het retraite huis bracht de hele raad aan het praten. Het voorstel van B. en W. was, gezien de sa menstelling der bevolking van deze gemeen te, gebasseerd op f 0.50 per inwoner en niet de gevraagde f 1 per inwoner. De heer Verschuur was het niet eens met het voor stel van B. en W., hoewel hij wel begrip had voor hun standpunt. Voor sport en spel zei spreker, geven wij grote, ja zelfs zeer grote bedragen uit, waarom moeten wij nu het om ons geestelijk welzijn gaat op het subsidiebedrag gaan beknibbelen. Spreker vreest dat wanneer het voorstel van B. en W. wordt aanvaard, Heusden een zeer slecht figuur zal slaan. De heer Verhaak was het eens met het voorstel van B. en W., want, zo redeneerde hij, 't kwam ongeveer neer op f 1 per katholieke inwoner. De heer Schipper had het pre-advies van B. en W. met aandacht gelezen; hij was ech ter van mening dat de financiële toestand van de gemeente zulke grote subsidiebe dragen niet toestond. Spr. vroeg zich af of hier niet ten onrechte subsidie aan de ge meente wordt gevraagd, dit zou volgens hem aan de kerkbesturen gericht moeten zijn. De heer Jonker was ook van mening dat zulke aanvragen buiten de gemeentelij ke belangen gehouden moeten worden. Spr. is bang dat de gemeente anders te veel Sinterklaas gaat spelen. Nadat de heer Verschuur nog eens gewe zen had op het belang van de geestelijke volksgezondheid, de heer de Vroome nog eens verklaard had gekant te zijn tegen alle kerkelijke subsidies en de heer Jonker liet horen dat hij het idee had meer in een kerkbestuur te zitten dan in een gemeente raad, werd het voorstel van B. en W. in stemming gebracht en met 5 tegen 4 stem men aangenomen. Op voorstel van B. en W. werd besloten toe te treden tot de stichting Het Streek- orgaan in het Land van Heusden en Al tena. In verband met een verzoek van het R.K. schoolbestuur werd besloten gelden beschik baar te stellen voor aanschaffing van nieu we schoolmeubelen voor de R.K. Meisjes school tot een bedrag van f 5192. Zonder enige opmerking werd goedge keurd de wijziging algemeen ambtenaren reglement en arbeidsovereenkomstenver ordening; wijziging van de wachtgeldrege ling, vaststelling verordening regelende het toekennen van een tegemoetkoming in bo venmatige ziektekosten aan enkele groepen van IZA deelnemers en de wijziging van de verordening op de heffing en invorde ring van keurlonen, werden hamerstukken. Met algemene stemmen werd tot ge meentearbeider op arbeidscontract benoemd de heer A. J. Fitters. De raad ging verder accoord met een wijziging van de gemeente begroting 1962, Rondvraag. v De heer Schipper vroeg wanneer er toch een verkeersdeskundige in Heusden komt, tevens de Botermarkt besproken kan worden met zijn parkeerprobleem. Het is dikwijls zo, zei spreker, dat het postkan toor haast niet te bereiken is door de vele kris-kras geparkeerde auto's. De heer Ver schuur vormde het denkbeeld om vakken aan te brengen, waarin in elk vak in een bepaalde richting een auto kan parkeren. Eénrichtingverkeer zou de Middenstand veel schade berokkenen en een algeheel parkeerverbod zou veel aanvragen opleve ren om ontheffing hiervan, daar bijna elke bewoner van de Botermarkt autobezitter is en er tevens een autogarage gevestigd is. De voorzitter zei dat ook in de Wijkse- straat dikwijls moeilijkheden ontstaan door dat aan weerszijden van de straat auto's geparkeerd staan. De heer van Herpt zei dat de straten in Oudheusden dikwijls onbe gaanbaar zijn door de vele aan weerszijde van de weg geparkeerde auto's. De voorzitter zegt toe alles eens terdege te zullen bezien. De heer Vroome zou graag zien dat of ferte gevraagd werd door de aanleg van een voet- en fietspad langs de westzijde van de weg Heusden - Oudheusden. Spreker zei dat, wanneer straks de nieuwe verkeersweg van de brug naar de Langstraatweg gereed zal zijn, alle verkeer van en naar de brug via deze Oudheusdenseweg geleid zal wor den, dus veel intensiever verkeer, maar ook veel gevaarlijker, vooral voor de schoolgaan de kinderen. De heer Verhaak vroeg waar de bran cards van de B.B. zijn opgeslagen. Bij het laatst plaats gehad hebbende ongeluk op de hoek Singel - Sterrestraat heeft men meer dan een uur naar een brancard aan het zoeken geweest. Ook vroeg spreker of de voorzitter als hoofd van de plaatselijke politie eens na wilde gaan, waarom de po litie pas een uur nadat dit ongeluk was gebeurd op de onheidsplaats arriveerde. Op de vraag van de voorzitter, waarom geen brancard gehaald was bij de plaatse lijke EHBO-posten, zei de heer Verhaak dat deze niet thuis waren. De heer van Herpt zei dat de dijk te Hedikhuizen voor een groot gedeelte is ge- asphalteerd, doch ook een groot gedeelte niet. De dijk is te smal om met een auto te kunnen keren, dus moet men dikwijls hele stukken achteruit rijden om de oprit weer te kunnen bereiken. Wanneer men de thans onberijdbare stukken ook zou ver harden, zou men rond kunnen rijden. Ver der maakte de heer van Herpt aanmerking op de bermen van de wegen te Herpt, het gras staat er meters hoog; kan daar ook niet iets aan gedaan worden, zoals in Oud heusden. De voorzitter zei dat er tegenwoordig geen belangstelling meer is voor het gras gewas van de bermen van de wegen; per soneelsgebrek is mede oorzaak dat van ge meentewege ook weinig hieraan gedaan kan worden. Toch zou de heer van Herpt het zeer op prijs stellen dat er aan Herpt wat meer aandacht besteed werd, om dit ge deelte van de gemeente Heusden wat op te vrolijken. Nadat de heer Jonker de extra subsidie voor de EHBO ter sprake had gebracht, welke volgens hem niet in de raad was be handeld, sloot de voorzitter de vergadering. De Kath. Levensschool van Waalwijk heeft woensdagavond tijdens 'n feestelijke bijeenkomst in zaal Thalia haar zesde cursusjaar besloten en aan niet minder dan 46 jongelui, die de gehele cursus hebben ge volgd, het diploma uitgereikt. Daarbij waren aanwezig het schoolbe stuur, de ouders van de jongelui die de school verlaten, en veel jon gens, die de school nog bezoeken. De bijeenkomst kreeg een bijzon der feestelijk tintje, door het optreden van de voltallige KAJ-drum- band, die op uitnodiging van de schoolleiding, de heer en mevrouw van Baardwijk een hartelijke muzikale hulde bracht. De directeur van de school, de heer P. Broek, heette alle aanwezi gen hartelijk welkom, waarna hij het woord gaf aan de voorzitter van het schoolbestuur, de heer J. de Kort, die begon te spreken over de sympathie, die allerwegen voor de Levensschool bestaat: bij de gees telijke en wereldlijke autoriteiten, bij de ouders, bij de bedrijven en vooral bij de jongens, die de school mogen bezoeken. „Dit is begrijpe lijk", aldus de heer de Kort, „want de jongens, die zo plotseling in het bedrijfsleven terecht zijn gekomen, moeten zich nog geheel aan deze voor hen nieuwe situatie aanpas sen, en daarbij wil de Levensschool hen helpen." Dat de jongelui die hulp graag accepteren, blijkt uit het stijgende aantal deelnemers: in 1958 nog ca. 3000, in 1963 al ruim 8000. Deze cijfers hebben alleen betrekking op de Katholieke Le vensscholen. „Een Levensschool staat of valt met de leiding," aldus de heer de Kort, „en onze school heeft een pracht stel leiders, vol ambitie voor hun werk, enthousiast voor en met de jongens, en met uitstekende teamgeest." Namens het bestuur van de school, de ouders van de cursisten, en de directies der bedrijven dank te hij directeur P. Broek, handvaar digheidsleider van Kreij, sportlei der Umlembusch, aalmoezenier Jansen en de administratrice mej. Miek van Hest. Allen kregen nog een extra compliment voor de uit stekende verzorging van het school blad „De Knalpot". De heer de Kort was ook van me ning, dat een halve dag per week Levensschool te weinig is. Hij sprak de hoop uit, dat jonge werknemers straks een hele dag per week de school kunnen bezoeken. De jongelui, die hij het getuig schrift zou mogen uitreiken, wens te hij van harte geluk, een goede toekomst en blijvende belangstel ling voor de Levensschool. Daarna reikte hij aan de volgende 46 jon gens het getuigschrift uit: Benny Boons, Peter van Daelen, Nico Dumoulin, Gerard van Delft, Kees Embrechts, Cor van de Gouw, Ad van Hilst, Mari van Hilst, Ad van Hilst, Joop Klomp, Jan van de Leent, Ad Leytens, Peter Lichtvoet, Fer Leytens, Harry v. d. Meyden- berg, Sjaak de Man, Jan Maaywee, Jan van Mook, Frans Nijssen, Pe ter de Peffer, Loek Schapendonk, Nico Spierings, Mari Snijders, Chris Treffers, Hans van Tilborg, Mari Verhoeven, Kees Vrijhoeven, Ger ry van Venrooy, Leo van Vught. Al deze bovenstaande deelnemers wonen in Waalwijk. Henny Meesters, Riny van Over- dijk, Jos van Overdijk, Frans van Iersel, Henk Halewijn, allen uit Vlijmen. Harry van Gulick, Bert van Heyst, Benny Mosselveld, Antoon Vugts, allen uit Kaatsheuvel. Alfons de Smet, Lichtaart (België) Jan van de Pluym, Raamsdonk. Martien van Rossum, Waspik. Jo Kappé, Den Bosch. Albert van Beek, Capelle. Harry van Bladel, Haarsteeg. Gerrit van der Kemp, Dussen. Ad Dingehouts, Made. De deelnemers die dit jaar hun getuigschrift hebben ontvangen wa ren werkzaam in de volgende be drijven: Schoenindustrie 30, me taalindustrie 5, leerfabrieken 2, gemeentebedrijven 1, toeleverings bedrijf 3, electrobedrijven 3, kan toor 2. Nadat een zestal jongelui een sportdemonstratie had gegeven, sprak directeur P. Broek. Hij feli citeerde de jongens, die het ge tuigschrift hadden ontvangen, spe ciaal, omdat zij de Levensschool hebben mogen bezoeken. Hij ging even in op de financiële consequ enties voor de werkgever, die zijn jonge werknemers de Levensschool laat bezoeken; hij betaalt allereerst 50.- of 100.-, afhankelijk van 't feit of de jongens een halve of 'n hele dag de school bezoeken, en bovendien betaalt hij het loon door. Als men daarbij optelt de subsidies van rijk en gemeente, dan wordt een aanzienlijk bedrag in het Le vensschoolwerk geïnvesteerd. De heer Broek zei van mening te zijn, dat het een verantwoorde investe ring is. Aan een 20-tal jongens reikte daarna de heer Umlembusch sport- diploma's uit. De namen van deze jongens luiden: Het sportdiploma werd behaald door: Henk Halewijn, Peter van Daelen, Kees Embrechts, Sjaak de Man, Cris Treffers, Ad Dingehouts, Ad van Hilst, Jan van de Leent, Harry v. d. Meydenberg, Peter de Peffer, Johan Verhoeven, Albert v. Beek, Bert v. d. Wiel, Mari van Hilst, Ad van Hilst, Antoon van Vught, Jan Maaywee, Riny van Overdijk, Jos van Overdijk, Peter Lichtvoet. Eén programma-onderdeel bleef voor de aanwezigen nog onbekend, totdat zaal Thalia op zijn grondves ten dreunde. Op het toneel had zich in alle stilte de KAJ-drumband op gesteld, die plotseling in actie kwam. Het optreden van de drum band bedoelde een muzikale hulde te zijn aan het echtpaar van Baard wijk, dat tot de verhuizing van de Levensschool naar de Mr. v. Cooth- straat zoveel voor de goede gang van zaken van de school heeft ge daan. De heer Broek bracht hen daarvoor hartelijk dank en hij bood mevr. van Baardwijk bloemen en een prachtige vaas aan, en de heer van Baardwijk een kist sigaren. Na de pauze werd de documen taire „Zes jaar Levensschool" ver toond (zie hiervoor elders op deze pagina). Zes jaar geschiedenis van de Waalwijkse Levensschool zijn dinsdagavond in zaal Thalia in een betrekkelijk kort tijdsbestek de revue gepasseerd. U moet dat „de revue gepasseerd" niet al te letterlijk opnemen, anders zou U gaan vermoeden, dat een aantal jongens van de Katholieke Levensschool voor een geacht publiek in revue-vorm het een en an der over hun school voor het voetlicht hebben ge bracht. Wanneer wij hier spreken over „de re vue passeren" dan bedoelen wij daarmee te zeggendat het belangstellende publiek dat deze avond aanwezig was, door middel van dia's, die verduidelijkt werden met bijzonder suggestieve tekst, het een en ander over het ontstaan en de uitgroei van de levensschool in Waal wijk werd verteld. Hoe snel deze school uit gegroeid is zal U duidelijk worden wanneer wij zeg gen, dat in 1958 met zeg ge en schrijve 37 jongens werd gestart, terwijl er dat nu in 1963 maar liefst 126 zijn. Wij willen U het juiste verloop van de stijging van het aantal leerlingen niet onthouden, waarom wij hier de tussenliggende jaartallen met het aantal deelnemende jongens aan de Katholieke levensschool weergeven. In 1958 dus 37, een jaar later, 1959 54, in 1960 91, het jaar daarop 97, in 1962 100 en ten slotte 1963 126. Er kan dus gesproken worden van een uitermate gezonde groei. Deze jon gens zijn afkomstig van meer dan 35 bedrijven, die alten de Levensschool een bijzonder warm hart toedra gen en die dat dan ook ieder jaar opnieuw daadwerkelijk laten blijken. Het laatste jaar was er zelfs een bedrijf bij dat de jongens een hele dag de gelegenheid gaf de ze Levensschool ken. te bezoe- De scepter over de Le vensschool wordt gezwaaid door de heer P. Brock, die met deze school is ver- zo Het is nog niet zo lang geleden, dat de Levens school is begonnen aan de grote overhuis. Was de school eerst gevestigd aan de Stationsstraat - waar het nog al eens behelpen was geblazen, vanwege het gebrek aan ruimte - sedert enkele maanden hebben de jongens een nieuw onder dak gevonden in het ge bouw waar eerst de belas tingen hebben gezeteld. De officiële start van de Waal wijkse Levensschool vond plaats op 2 februari 1958. Daaraan voorafgaande was er al een heleboel werk ver zet. Er moesten leerkrach ten worden aangetrokken en last but not least, er moest een deugdelijk be stuur worden samengesteld, waarin vertegenwoordigers zitting zouden hebben van werknemers, werkgevers 'en jeugdwerk. Dat bestuur is er even eens gekomen en omdat wij U ook dat niet willen ont houden laten wij het hier volgen. De heer J. de Kort han teert sedert die tijd op uiterst kundige wijze de voorzittershamer. Als secre taris wordt hij bijgestaan door de heer Swarts, die als directeur van de centrale administratie van de ge meente Waalwiik weet wat het betekent goed met pa pier en pen te kunnen om gaan. Vervolgens hebben als leden in dit bestuur zitting de heren L. Burmanje, J. Hamers, J. W. van Hees been, A. C. Meys, C. Mos selveld, F. C. Smolders en A. de Waal. Als aalmoezenier fun geerde in die eerste jaren kapelaan van Beers, die la ter werd opgevolgd door bedrijf saalmoezenier Jan sen. groeid, dat hij er niet meer weg te denken is. De officiële opening van de Levensschool was 'n bij zondere plechtigheid. Niet minder dan mgr. Bekkers zelf kwam naar Waalwijk om de opening van deze school te verrichten. Dat ge beurde op dinsdag 8 juli 1958. Deze plechtigheid werd verder nog bijgewoond, door te maken voor het leven en dan nog speciaal die jonge mensen die van de school direct overstappen naar het bedrijfsleven. Je zou het 'n levensgevaarlijke sprong kunnen noemen, ofschoon het dat niet hoeft te zijn. woensdagavond tijdens het "revue passeren" van de zes lange jaren geschiedenis werd dat heel erg duidelijk gemaakt een plaatje van een jongen die vanaf een hoge duikplank een sprong in het verfrissende water van het zwembad maakt. Er werd gezegd "Zo'n sprong moet worden aangeleerd" de deken van Waalwijk, dr. En hier komt het op aan. Op B. v. d. Hurk en burgemees- die levensschool wordt de jongens op doelmatige wij ze aangeleerd hoe op de juiste manier de sprong school - bedrijf te maken. ter Teijssen, terwijl talloze belangstellenden, van wie wij de namen niet allemaal meer herinneren, die mor gen naar de Levensschool waren gestroomd om de opening bij te wonen. Ieder een deelde die dag in de vreugde, iedereen wilde dat ook even vertellen, èn iedereen had sedert dat uur, - dat in de zes-jarige ge schiedenis van de r.k. Le vensschool zijn weerga nog niet heeft gevonden, - grote en grootse verwach tingen van deze school. Nu komt het belangrijk ste, namelijk, dat wij met onze handen op ons hart durven verklaren dat aan deze verwachtingen in de afgelopen zes jaar werd vol daan, ja zelfs dat deze ver wachtingen ver werden overtroffen, want er was op dat moment niemand die durfde vermoeden, dat het aantal deelnemers in zes jaar tijd een dergelijke vlucht zou nemen. En toch moeten wij nu achteraf con stateren, dat het eigenlijk allemaal wel een beetje te verwachten was. Immers de Levensschool beoogt jonge mensen klaar Hoe dat gebeurt, ook dat laten wij hier even in het kort volgen. Het programma van de Levensschool bestaat uit vijf grote onderdelen. Op de eerste plaats, de jongens wegwijs maken in hun nieuwe wereld. Ver volgens het bespreken van dingen van de dag, de cul turele vorming, de hand vaardigheid en tot slot de sport. Er wordt samen ge praat over de opbouw van een bedrijf, de rechten en plichten van een werkne mer, over aktuele gebeurte nissen in binnen- en buiten land. De sport komt o.a. aan zijn trekken door een sport dag en door zwemwedstrij den. Tijdens de handenarbeid wordt ken geleerd hoe ze met materiaal dienen om te gaan, hoe ze hun handen kunnen gebruiken en noemt U maar op. Dat alles gebeurt op een dusdanige wijze, dat ieder een aan zijn trekken komt en dat met iedereen reke ning wordt gehouden.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 9