wAAlwïjkse en UnqstRAAtse couRAnt NOG GEEN VREDE pRinses iRene 24 jaar Zorgen rond de komkommers Kabinet Marijnen aan een nieuwe is begonnen vierjarige rit Post: verlies 42 miljoen Telefoonwinst 50 miljoen KERNSTOP VERZEKERT Wat gebeurt er wanneer de tweespalt tussen Rusland en China is beslecht? Ontwikkeling van conjunctuur laat belastingverlaging in 1964 niet toe P.T.T. BOEKTE BIJ: Verhoging van posttarieven noodzakelijk? TOESTAND WARD KRITIEK GEVAARLIJKE BUURMAN GEEN ZOETE BROODJES BAKKEN NOG NEDERLANDERS IN ZUIDSLA VIE ZOEK? ONTBREKENDE CIJFERS NEDERLAAG PARATE TROEPEN GAAN EEN TOT TWEE MAANDEN KORTER DIENEN artikelen MAANDAG 5 AUGUSTUS 1963 85e JAARGANG No. 63 3 vAn het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tieiei: Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" Er is eindelijk een kernstopaccoord gesloten tussen Rusland, Ame rika en Engeland. Men juicht erover in vele landen, doch laten we niet te vroeg hoera roepen. Tot hoe lang zal Rusland, zal ook Amerika, zich aan dit accoord houden? Er is al eens eerder zoal geen accoord dan toch een afspraak ge weest tussen de U.S.S.R. en de Ver. Staten van Noord-Amerika om geen verdere kernproeven te nemen zonder voorafgaand overleg. Een paar jaar geleden heeft Rusland die afspraak plotseling ver broken en begon eensklaps weer met een serie kernproeven, die tot de zwaarste in de geschiedenis behoorden, waarop Amerika ook nog maar enkele proeven nam. Het gevolg was, dat de radio-activiteit in de dampkring angstwekkend steeg en de gevolgen daarvan nu nog nauwelijks te overzien zijn. Sindsdiens is men weer gaan con fereren over een staken van de kernproeven, onderhandelingen die maar bleven voortslepen maar tot geen resultaat leidden, omdat de Russen zich telkens weer aan een overeenkomst onttrokken. Maar ziet, het conflict tussen rood-China en de Sowjet-unie ver kreeg een steeds ernstiger karakter en leidde nu zelfs tot een vrijwel volledige breuk. Dat noopt Moskou om met het westen tot een wat vredelievender verhouding te komen. De breuk met communistisch China is niet van vandaag of gisteren, maar dreigt al enkele jaren. als het zich daardoor in slaap zou laten sussen, zich van zijn kracht en zijn oplettendheid zou gaan ont doen. Niemand kan op dit ogenblik voorspellen of en hoe lang de on enigheid tussen Rusland en China zal blijven bestaan. Mochten deze twee enorme communistische rij ken morgen of overmorgen de tweespalt beslechten en weer sa men willen optrekken tot verwe zenlijking van het communisme in de wereld, dan zal het westen al zijn kracht en wijsheid nodig heb ben om zich die macht van het lijf te houden. Hoe meer het westen zich van zijn militaire kracht zou ontdoen, hoe eerder Rusland en China elkaar weer zouden vinden en gezamenlijk onze laatste weer stand geheel zouden vernietigen. Zo lang Duitsland verdeeld blijft door een muur en het ijzeren gor dijn dwars door Europa opgesteld blijft, is er van een waarlijke ont spanning, om maar niet eens te spreken van een samengaan tussen Rusland en het westen geen sprake. Daarom dienen we niet te optimis tisch te worden over het bereikte kernstopaccoord. Nog gauwer dan het werd gesloten kan het worden verbroken. En van de 52 accoorden die er sinds de oorlog tussen Rusland en het westen tot stand kwamen, zijn er 50 door Rusland verbroken of niet nagekomen. Hoe lang zullen de kernproeven nu achterwege blijven terwijl Frankrijk helaas staat te dringen om er een te beginnen en China dat verlangen komend jaar ook in daden hoopt om te zetten? De toestand van de Londense os- teopaat, Stephen Ward (50), is zeer zorgwekend. Hij ligt in het St. Stephens-ziekenhuis, waar enkele dokters lieten doorschemeren, dat de patiënt waarschijnlijk de mid dag niet meer zou halen. Ward werd opgenomen, juist voor de dag waarop de jury bij de „Old Baily" hem schuldig bevond aan het profiteren van immorele verdiensten van Christine Keeler en „Mandy"-Rice-Davies. Hij had een te grote dosis slaapmiddelen ingenomen. Hij is inmiddels overleden. Gezien het agressieve karakter van het Chinese communisme, mede veroorzaakt door de economische moeilijkheden van het land, met een zo sterk stijgende bevolking, wordt China voor de Russen een niet alleen lastige maar ook ge vaarlijke buurman. Om aan de hieruit waarschijnlijk in de nabije toekomst voortspruitende moeilijk heden het hoofd te kunnen bieden, heeft Rusland aan zijn westzijde rust nodig. Daardoor ontstond plot seling die bereidwilligheid om tot een kernstopaccoord te komen. Te vens werden bij deze onderhande lingen de mogelijkheden bekeken van een successievelijke gedeelte lijke ontwapening en van niet-aan- vals-afspraken tussen de landen van de NAVO en het Warschau pact. Het lijkt allemaal prachtig. Het lijkt alsof we nu eensklaps op weg zijn naar een ophouden van de koude oorlog tussen oost en west, alsof we nu bezig zijn het wantrou wen tussen de beide mogendheden af te breken en er een wijze samen werking voor in de plaats te stel len. Maar dit kenstopaccoord maakt op ons dezelfde indruk als de over eenkomst die Hitler in 1939 met Stalin sloot. Dit gaf nazi-Duitsland zo lang een rugdekking, dat het zijn aanval op het westen kon on dernemen. Nauwelijks twee jaar later werd de overeenkomst plotse ling van nul en gener waarde ver klaard en stormden de Duitse troe- Zeshonderdduizend Nederlandse komkommers zijn donderdag naar de vuilnishopen gegaan als gevolg van de Westduitse invoerstop. Slechts 2 tot 300.000 komkommers konden nog tegen een redelijke prijs een koper vinden. Deze grote doordraai werd ook veroorzaakt door een zeer geringe Engelse vraag. Bij het Centraal Bu reau voor de Tuinbouwveilingen verwacht men nu dat aan het eind van deze week zo'n drie en een half tot vier miljoen komkommers zullen zijn doorgedraaid. Inmiddels kregen de tuinders donderdagmiddag meer hoop, toen geruchten de ronde deden, dat West-Duitsland wel spoedig een eind zou maken aan de invoerstop. W.-Duitsland gaf donderdag opeens in bescheiden mate weer invoer vergunningen af voor augurken en komkommers, die geschikt zijn voor industriële verwerking. Deze verruiming betekent, dat Neder land weer vijftien percent meer augurken naar Duitsland mag uit voeren en enkele honderden ton nen komkommers. NEGEN DODEN BIJ VERKEERSONGELUK Een zware autobotsing tussen 'n arbeidersbus en een vrachtwagen eiste donderdag in het Belgische stadje Ronse twintig slachtoffers. Negen buspassagiers werden op slag gedood en elf zwaargewond, toen de laadbak van de vrachtwa gen tijdens het passeren -plotseling begon te slingeren en de zijkant van de bus openreet. pen toch Rusland binnen. We mogen nimmer vergeten, dat het communisme geen vreedzaam samengaan met het kapitalisme be lijdt. Zo lang het dit toch doet, acht het dit noodzakelijk voor het behoud en de ontwikkeling van eigen kracht, maar het zal dit sa mengaan verbreken zodra het daar in voordeel ziet of wanneer het in nood komt. Thans zoekt de Sowjetregering wat zoete broodjes te bakken met het westen. Maar wee dit westen De ANWB heeft medegedeeld, dat haar hulpploeg in Skoplje 13 Nederlandse toeristen heeft opge spoord van de circa 65 waarover verontruste familieleden in Neder land navraag hebben gedaan. Het gaat hier om toeristen waar van de ANWB op grond van ver kregen inlichtingen aanneemt, dat zij ten tijde van de ramp in Skoplje in of om de stad vertoefden. De 13 opgespoorden waren ongedeerd. Naar de overigen blijft men in tensief zoeken. De 20-jarige Leidse student Auke' Boerema is zwaargewond in een zie kenhuis opgenomen. De 29-jarige Amsterdamse student J. Duyvene de Wit is terecht. Premier Marijnen heeft de Tweede Kamer meegedeeld dat gezien de ontwikkeling van de conjunctuur dit jaar en het volgend jaar beslist niet op een belastingverlaging kan worden gerekend. De Anti-Revolutionaire fractieleider Smallenbroek, woordvoerder van een van de groepen, die het kabinet steunt zei dat de gerechtig heid nog tal van maatregelen eist voor de zwakkeren. Hij wilde daarom niet dat de indruk gewekt zou worden, alsof er van een ingrij pende belastingverlaging, zoals de liberalen voorstaan, sprake kan zijn. Prof. Vondeling, leider van de socialistische oppositie, antwoordde, dat de woorden van de heer Smallenbroek hem zeer hadden getrof fen. Overigens heeft het oordeel van prof. Vondeling over het algemeen iets minder opgewekt geklonken. Hij zei dat zijn fractie de daden van de regering zal beoordelen op alle facetten, zowel zakelijke als politieke. De kritiek van de socia listische fractieleider op het eigen lijke programma, was overigens betrekkelijk gematigd. Dat moest ook wel zo zijn, omdat zoals prof. Vondeling erkende de P.v.d.A. in het eerste stadium van de formatie op vrijwel alle punten had ingestemd, die de grondslag hebben gevormd voor het latere „akkoord van Wassenaar", dat weer de basis is geweest voor het rege ringsprogramma. Een opmerking, die naar aanlei ding van het regeringsprogramma herhaalde malen en van verschil lende zijden werd gemaakt, betrof het ontbreken van enige bijpassen de cijfers bij de verschillende doel stellingen die het kabinet zich heeft gesteld. De combinatie van het on gedaan maken van de belasting progressie „als minimum" met de nog ambitieuze paragrafen over o.m. landbouw en sociale zeker heid en met de herhaalde waar schuwing in de regeringsverklaring, dat de ruimte in de komende jaren beperkt is, gaf daar ook wel enige aanleiding toe. „Bij de beoordeling van het programma moet ik toch wel weten," aldus prof. Vondeling, „welke cijfers er bij de fraaie zins wendingen in het programma be horen." Zijn voorlopige indruk was, dat 't de minister van financiën in van sociale zaken wel gelukt is de knikkers in de zak te houden, zijn „strijd" met zijn ambtgenoot Tegenover de zeer kritische ge luiden van prof. Vondeling ten aan zien van de gang van zaken bij de kabinetsformatie, stelde hij zich echter vrij welwillend op tegen de regeringsverklaring. De heer Vondeling heeft kenne lijk niet dezelfde fout willen ma ken als zijn voorganger die voort durend mateloos wist te overdrij ven. De gevolgen hiervan kwamen eerst goed tot uiting tijdens de on langs gehouden verkiezing, die voor de P.v.d.A. een zware nederlaag opleverde. De verwachtingen over het nieuwe kabinet liepen vanzelfspre kend uiteen. De P.v.d.A. legde er de nadruk op dat het kabinet uit figuren bestaat met nog al een uiteenlopende politieke overtuiging, terwijl daar door de fractievoorzit ter van de K.V.P., dr. de Kort, te genover werd gesteld, dat de „so ciale departementen" bezet worden door mensen, die een vooruitstre vend sociaal verantwoord beleid, voorstaan. Hieraan moet evenwel worden toegevoegd, dat Financiën dit keer in liberale handen is te recht gekomen. Van dat departe ment hangt het in belangrijke mate af, of ook de middelen voor een so ciaal beleid kunnen worden ver kregen. De min.-president verwees, wat de cijfers betreft, naar de a.s. be grotingen. Het nieuwe kabinet, dat voorna melijk bestaat uit tamelijk jonge mensen, kunnen aan hun vierjarige rit beginnen, daarbij aangevoerd door een eveneens jonge premier, die na de laatste dagen bij velen hoge verwachtingen heeft gespan nen. Donderdag zijn weer drie lijken geborgen. Waarschijnlijk zal het definitieve dodencijfer ongeveer 1500 zijn. Hoeveel slachtoffers er precies zijn geweest, zal men wel nooit weten, want men is bezig in een deel van de stad het puin te effenen zonder nog naar slachtof fers te zoeken. De minister-president mr. Marij nen, heeft in de regeringsverkla ring, die hij in de Tweede Kamer heeft voorgelezen o.m. meegedeeld, dat de diensttijd voor dienstplichti gen, ingedeeld bij de parate onder delen, in de toekomst met een of twee maanden kan worden bekort. Dit is het gevolg van het feit, dat de proef met een nieuw aanvul lingssysteem in de Landmacht is geslaagd. Zoals bekend begon men eind vorig jaar een proef te nemen met het zgn. onderdeelsaanvullingssys- teem, dat onder de naam „Ondas" snel bekendheid kreeg in het leger. Zij werd begin mei afgesloten met een proefmobilisatie en ze werd 'n succes. De proef werd genomen met een onderdeel Cavalerie. Die proefmo bilisatie werd gadegeslagen door vertegenwoordigers van het Navo- hoofdkwartier. Kennelijk zijn deze waarnemers zo tevreden gesteld door de werking van het „Ondas", dat de Navo geen bezwaren heeft ingebracht tegen het doorvoeren van dit systeem bij die onderdelen van de Koninklijke Landmacht, waar dat mogelijk is. UITBREIDING BIJ DIRECTIE K.L.M. Met ingang van 1 september heeft de KLM twee nieuwe adjunct al gemeen bedrijfsdirecteuren: mr. H. van Dam en ir. J. Luymes. De nieuw benoemden zijn toe gevoegd aan de algemeen bedrijfs directeur, de heer E. Larive. Mr. van Dam, die tot nu toe hoofd commerciële zaken was, zal worden opgevolgd door mr. H. Kruis, thans adviseur van genoem de afdeling. Het huidige hoofd technische zaken en onderhoud, ir. J. Augustijn, neemt de functie van hoofd technisch bedrijf van ir. J. Luymes over. JUWELEN GESTOLEN VAN NED. AMBASSADEUR IN LONDEN De lieden die uit de woning van barones Bentinck van Schoonheten, de echtgenote van de Nederlandse ambassadeur in Londen, juwelen ter waarde van ruim 80.000 gulden hebben gestolen, hebben de kost baarste stukken laten liggen, zo vertelde de barones. „Zij haalden mijn lievelingsjuwelen uit een lade van mijn toilettafel, maar sloegen de brandkast waarin de andere ju welen lagen over". Barones Bentinck van Schoon heten, geboren barones Thyssen- Bornemisza, deelde nog mee, dat zij niet precies kon zeggen, wan neer de juwelen gestolen zijn. „Het moet in de loop van de vorige week zijn gebeurd, maar er zijn zoveel mensen aan huis geweest, dat wij nog geen enkele aanwij zing hebben". De barones zei, voor al het verlies van een gouden sier speld van grote persoonlijke waar de en een prachtig paar oorbellen met smaragden te betreuren. 'V NA.-3t Prinses Irene viert vandaag haar 24e verjaardag. Alle reden dus voor vreugde èn bij de leden van ons Koninklijk gezin èn bij het gehele Nederlandse volk. Wij wensen haar vanaf deze plaats nog vele jaren in goede ge zondheid toe. (Foto Nationaal Persbureau In het onlangs verschenen jaarverslag van de PTT over 1962 wordt de vrees uitgesproken, dat dit staatsbedrijf spoedig verliesgevend zal worden. De cijfers over het vorig jaar wijzen reeds in die richting. De winst is geslonken tot bijna dertig miljoen gulden, nadat deze in 1961 nog 75 miljoen en in 1960 zelfs bijna 100 miljoen gulden had be dragen. Als belangrijkste oorzaak van de scherpe daling van 't winst cijfer wordt gezien de sterk gestegen personeelslasten. De grote ver liespost is ook nu weer de arbeidsintensieve postdienst met een be drag van 42 miljoen gulden, een verlies dat drie keer zo groot is als in 1961. Opgemerkt wordt in het jaarver slag dat de PTT al sinds lang op meer dan de helft van de te vervoe ren poststukken geld moet toeleg gen. Een verhoging van de postta rieven wordt dan ook noodzakelijk geacht, zo staat er, tussen de re gels door, te lezen. Het grote verliescijfer van de postdienst wordt gecompenseerd door een forse winst bijna 50 miljoen van de telefoondienst. Toch kende ook deze tak van dienst in 1962 zijn moeilijkheden. Hoewel met 163.000 nieuwe aansluitingen meer werk werd verricht dan te voren, steeg de wachtlijst van as- pirant-telefoonbezitters tot 64.300. Het eind van deze groei is nog niet in zicht, zo wordt opgemerkt. De postcheque- en girodienst, die in 1961 nog een winstcijfer te zien gaf, is, ook al voornamelijk door de stijging van de personeelskosten, vorig jaar juist in de rode cijfers gekomen. Er werd een geldelijke omzet bereikt van 189 miljard gul den. Onder het hoofd „personeelsza ken" wordt gezegd dat, ondanks 'n lichte verbetering, de situatie nog allerminst bevredigend is. De vrees wordt uitgesproken dat de perso- neelsmoeilijkheden in de drie grote steden wel eens niet conjunctureel, maar structureel zouden kunnen blijken te zijn. Daarom wordt met grote belangstelling het rapport van de commissie Goedhart afge wacht, welke commissie beziet of de rechtspositie van het staatsbe drijf voldoende mogelijkheden biedt, onder meer op het gebied van de financiering en het perso neelsbeleid. Op het gebied van de technische onderzoekingen wordt melding ge maakt van oriënterende waarne mingen en metingen verricht op bestaande satellieten. De mogelijk heden van communicatie via deze kunstmanen worden theoretisch en praktisch onderzocht. KORT UITSTEL VAN FEDERATIE MALEISIË In een nota heeft Groot-Brittanië premier Abdoel Rahman van Ma- lakka er op gewezen, dat de offi ciële vorming van de federatie van Maleisië op 31 augustus van dit jaar zal plaats vinden. Woensdag verklaarden leden van Malakka's delegatie op deze drie- landenconferentie, dat zij 'n kort uitstel van de federatie zullen ac cepteren. Abdoel Rahman verklaar de zich toen akkoord met een opi nie-onderzoek door de UNO onder de bevolking van Noord-Borneo en Serawak, voordat die Britse kroon kolonies in de federatie van Malei sië zouden opgaan, dat door Soe- karno werd verlangd. STATIONSTRAAT 51* WAALWyK

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 3