wAAlwijkse en LanqstRAAtse couRAnt Nieuwe fronten in koude oorlog Opticien Stassar Gemeenteraad Vlijmen Benoeming gemeente-opzichter veroorzaakte onbehagen bij Vlijmen's gemeenteraad De brand te Slikkerveer 8 LANDEN om de GOUDEN-HELM 1963 AAN DE START 3 Nederlanders in Australië vermoord BesSoten zitting a.s. DONDERDAG 15 aug. 3 uur naar het STADION te TILBURG Waarom neen Nieuwe fronten GESLOTEN TAS MET f 10.000 GESTOLEN In het isolement Niet uit eigen beweging Overige punten .M HET GROOTSTE EN LAATSTE SPEEDWAY PROGRAMMA 1963 PATRICK IS DOOD Ons volgend nummer verschijnt Vrijdagmiddag 16 augustus, berichten en advertenties voor dat nummer uiterlijk tot woensdagavond 14 aug. Klank en licht in Breda Feestende industrie schenkt stad en toeristen fijn evenement MAANDAG 12 AUGUSTUS 1963 85e JAARGANG No. 64 De tcho van het Zuióen Uitgever Waalwijksehe Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167- 2002 Telegram-adres: „ECHO" West-Duitsland is de enige staat ter wereld die bij zijn stichting als beginsel verklaarde nooit kernwapens te zullen maken. Men zou dus zeg gen dat Bonn met vreugde had moe ten zien dat het beperkte kernstop- akkoord van Moskou haar eigen principes weergeeft en dus zich ijlings erbij aan had moeten sluiten. Dat de Westduitse regering voorlo pig nee zegt, is dan ook niet om de inhoud van het akkoord, maar om een vrees voor de konsekwenties. En die konsekwenties zijn belangrijker. Het kernstopverdrag op zichzelf betekent niet veel, zoals al eerder uit eengezet. De grote drie kunnen rus tig doorgaan kernwapens te fabri ceren, een nucleaire oorlog wordt er niet onmogelijk door en bovendien is er een vrij ruime ontsnappingsclau sule, die de ondertekenaars toestaat het akkoord op te zeggen als ze me nen dit om der wille van hun natio nale veiligheid te moeten doen. Bij voorbeeld, zou Chroestsjew dit kun nen doen als die andere nee-zegger, De Gaulle, zijn eerste H-bom laat springen. Dat de Rus zo zou reageren lijkt weinig waarschijnlijk. Wat het Mos- kouse verdrag in feite behelst, is een overeenkomst tussen de V.S. en En geland enerzijds en de U.S.S.R. an derzijds om te proberen een begin te maken met het verleggen van de fronten in de koude oorlog. Na Mos kou, de dienstregelingen die o.m. Oe Thant en Chroestsjew hebben gesuggereerd wijzen er op, moeten verdere stappen volgen die voeren tot een wapenstilstand in, wellicht een beëindiging van de koude oorlog volgens het oude model. Dat houdt o.m. in en vandaar het Duitse ongenoegen - dat men alles wat in midden-Europa spanning teweeg kan brengen uit de weg ruimt; en daarbij spelen Berlijn en oost- Duitsland een grote rol. Bonn vreest dat het op een of andere manier tot een erkenning van de D.D.R. kan ko men, wat een eind zou maken aan de aspiraties naar een herenigd Duits land. De Gaulles nee ligt op een ander vlak: hij blijft erbij dat hij een on afhankelijke kernmacht moet hebben. Zelfs suggesties dat de V.S. hem in bepaalde kerngeheimen zullen inwij den, mits hij ook zijn handtekening onder het Moskous akkoord zet, wijst hij van de hand, omdat dit hem toch weer enigszins in een positie van af hankelijkheid van de V.S. zou bren gen. En hij wil apart staan, althans kunnen staan, overtuigd als hij is dat een door Frankrijk geleid Europa een koers kan varen naar eigen ingeving. Een curieuze gedachte, wanneer men ziet dat juist de twee koersbe- palers van dit ogenblik, Amerika en Rusland, gedwongen zijn, hoezeer ze in de kern ook tegenstanders van el kaar zijn, hun koers op elkaar af te stemmen. Want dat doen deze twee groten. Het gaat er niet alleen om de fronten van de huidige koude oorlog te slechten, of op zijn minst te bevrie zen. Er worden gelijkertijd nieuwe gevormd. En het toeval wil dat de Russen en Amerikanen elkaar daar bij aan dezelfde kant van de loop graaf ontmoeten met als gemeen schappelijke vijand aan de andere kant de Chinezen van Mao Tse- toeng. President Kennedy wees hier met klem op toen hij op zijn pers- wegens vakantie van 12 t/m 21 augustus conferentie zei dat tegen 1970 ,,de Chinese macht een gevaarlijker si tuatie zou kunnen scheppen dan waarvoor we ooit sinds het einde van de tweede wereldoorlog hebben ge staan". Dat is een tekst die Chroestsjew van harte zal beamen, al zal de vol gende zinsnede hem wellicht minder behagen, waarin Kennedy de nogal beperkte lof voor de Russen uit spreekt dat deze tenminste de voor zichtigheid in acht hebben genomen zelfs bij de flagrantste daden van agressie als de Koreaanse oorlog (Kennedy had ook Cuba kunnen noe men maar wilde zeker niet te pijnlijk worden) dat er geen kernoorlog uit voort zou komen. Iets wat hij van de De recherche te Tilburg heeft een 22-jarige bankwerker aangehouden die dinsdag een tas met een inhoud ter waarde van ongeveer tiendui zend gulden heeft gestolen van een dame. De vrouw was dinsdagavond met haar dochter van een reis terugge keerd. Toen zij haar auto in de ga rage plaatste, heeft zij de tas even neergelegd, doch zij vergat deze mee te nemen. Enige tijd later kwam zij tot de ontdekking dat zij haar tas miste. Bij de garage terug gekeerd, bleek haar dat de tas was verdwenen. De inhoud bestond uit twee spaarbankboekjes met een be drag van 5000, diverse gouden sie raden, parels en briljanten ter waarde van ongeveer 4000.en 1300.aan contanten. De recherche heeft na ijverig speurwerk de tas aangetroffen bij een bankwerker, die inmiddels in 't hoofdbureau van politie is ingeslo ten. Het slachtoffer dat haar bezit tingen weer terug heeft nam haar geld en juwelen mee, omdat zij bang was dat alles gestolen zóu kunnen worden. NEDERLAND TEKENT Volgens een door het ministerie van Buitenlandse Zaken uitgegeven mededeling, zou het verdrag tot 't verbieden van proefnemingen met kernwapens in de dampkring, in de wereldruimte en onder water, vrij dag j.l. voor Nederland door zijn ambassadeurs in Washington en Londen en de tijdelijke zaakgelas tigde in Moskou zijn ondertekend. „De deelneming door Nederland aan dit verdrag", aldus deze mede deling, „kan niet worden uitgelegd Chinezen niet verwacht gezien hun uitlatingen ook niet behoeft te ver wachten. En daar zitten de twee gro ten weer in hetzelfde schuitje. Daar om is de keus op een Chinese kern bom voor beiden ook een stuk on aangenamer dan die der Fransen waarvan men althans geen onverto gen gebruik hoeft te vrezen. Het probleem in deze nieuwe kou de oorlog is echter hoe men China gaat behandelen. De V. S. weigeren zaken te doen met het land, dat ze ook niet wensen te erkennen en iedere hak die ze Pe king kunnen zetten zullen ze niet nalaten. Moskou handelt tegenwoor dig naar hetzelfde patroon. Maar het is moeilijk in te zien hoe men de Chi nezen redelijker kan maken door op alle mogelijke manieren te proberen hun te beletten hun economische toe stand te verbeteren. Daardoor veran dert het revolutionaire elan van Pe king geenszinshoe minder ze te ver liezen hebben, hoe geringer ze de risico's van een kernoorlog hoeven aan te slaan. Het motief in de nieuwe koude oorlog schijnt ook te zijn het isole ment van China volledig te maken. Ten opzichte van het westen was dit reeds zo, voor een deel moet er bij gezegd worden - uit eigen Chi nese keus, maar voor een groot deel ook door kleinering vanuit het wes ten, dat bijvoorbeeld het land weer de uit de Ver. Naties, dit wil zeggen: uitstootte uit de gemeenschap van naties. Dat isolement is nog klem mender geworden nu ook tussen Chi na en de westelijke communistische landen een barrière is opgeworpen. Het is niet zo dat Peking in ruil voor bijvoorbeeld erkenning door Washington zijn aanspraken op For mosa, om maar wat te noemen, zal opgeven. Maar zeker is dat er weinig heil verwacht kan worden van een taktiek die Mao alle gelegenheid ont neemt tot contact met anderen. Men hoeft zijn hoop niet te stellen op een toenemende vreedzaamheid van het rode China als er maar veel gesprek ken tot stand komen, maar er zit al tijd nog een kans dat er iets goeds uit komt. Van de huidige toestand, waarbij doodeenvoudig dergelijke ge sprekken onmogelijk zijn gemaakt, valt in ieder geval helemaal niets te verwachten dat de gevaren waarop Kennedy zinspeelde, kan verminde ren. (Nadruk verboden). De benoeming van de heer de Kroon, prot. christelijk lid van de ge meenteraad van Vlijmen, heeft niet zo'n gelukkige instemming gehad als het college van B. en W. waarschijnlijk gehoopt had. Burgemeester Schweitzer deed tijdens deze vergadering de mede deling dat de heer de Kroon benoemd was tot gemeente-opzichter van Vlijmen, maar hij verstrekte deze niet eerder dan na het voor stel van de heer Leermakers, om het college van B. en W. de inder tijd door de raad verleende bevoegdheid te ontnemen om ambtenaren voor Openbare Werken te benoemen. makers zei bij zijn voorstel te blij ven. als te impliceren dat Nederland enig niet-erkend land of regime, dat eveneens aan dit verdrag zou deelnemen, als staat of regering zou erkennen. De brand, die dinsdag te Slikker veer 12 huizen verwoestte en door brandweerdeskundigen, die ter plaatse aanwezig waren, „een der merkwaardigste branden die zij ooit hadden meegemaakt" genoemd werd, omdat het vuur zich langzaam tégen de wind in van woning naar woning vrat, is onderwerp geweest van een diepgaand onderzoek van het brandveiligheidsinstituut van de TNO in Delft. Dit onderzoek geschiedde op ver zoek van het rechtskundig labora torium in Den Haag, dat daartoe weer een verzoek had gekregen van de Justitie in Rotterdam. Het rap port van het instituut is nog niet afgesloten, maar wel staat reeds vast dat een van de belangrijkste oorzaken van deze brand is, dat de scheidingsmuren tussen de huizen niet tot aan het dak doorgetrokken waren, maar bij het plafond ophiel den. Hierdoor ontstonden als het ware luchtkokers die de vreemde trek van de brand mogelijk maak ten. Een Nederlands emigranten-echt paar en hun 10-jarig dochtertje zijn donderdagavond in hun woning te Charleston, 58 km. ten oosten van Adelaide, doodgeschoten. Het echt paar is de 36-jarige Nicolaus Tho massen en zijn 34-jarige vrouw Vi- viane Lammechien; de naam van 't dochtertje wordt opgegeven als Roxane. De benoeming van de heer de Kroon gaat in per 1 november van dit jaar, hetgeen met zich meebrengt dat de heer de Kroon als gemeente raadslid zal moeten bedanken. De heer Leermakers zei, bijzon der gepikeerd te zijn over het feit dat burgemeester Schweitzer niet uit eigen beweging met de mede deling van deze benoeming was ge komen. Overigens bleek, dat de heer de Kroon door het college met algemene stemmen was benoemd. De heer Leermakers zei, dat er sprake was geweest van partij-poli tiek. „Ik wens dan ook deze zaak niet zonder meer te accepteren", zo betoogde hij. Burgemeester Schweitzer bestreed op zijn beurt weer dat er sprake was van bevoordeling van een of andere partij. De heer de Kroon namelijk heeft gesolliciteerd naar de functie van gemeente-opzichter, voor welke functie onlangs in dag en weekbladen advertenties hebben gestaan. Uit een psychologische test is toen gebleken dat de heer de Kroon als beste candidaat naar vo ren was getreden. Hoe burgemeester Schweitzer het ook draaide of keerde, de heer Leer- Burgemeester Schweitzer gooide het toen over een andere boeg en betoogde dat de heer Leermakers 't voorstel dan maar moest indienen, zodat het de volgende vergadering behandeld zou kunnen worden. Noch met dit voorstel van burge meester Schweitzer, noch met het voorstel van hem om het op schrift te stellen, zodat het aan het eind van de vergadering behandeld zou kunnen worden, wenste de heer Leermakers in te stemmen. De eni ge oplossing was, het voorstel in een besloten zitting te behandelen. Tijdens deze zitting ging het er hard toe, hetgeen bleek uit het ru moer dat zelfs buiten op straat was te vernemen. De uitslag van deze zitting bracht geen definitieve op lossing. Burgemeester Schweitzer deelde mee, dat een voorstel van een gemeenteraadslid tweemaal 24 uur voor een raadsvergadering in gediend moet worden, wil het voor behandeling in aanmerking komen. Na een bespreking in besloten zit ting, ging de raad accoord met het voorstel van het college om over te gaan tot aankoop van een perceel grond ter grootte van 6.74.72 ha. Deze grond, die bedoeld is als indus trieterrein, kan de gemeente kopen van de Koninklijke Nederlandsche fabriek van Wollen Dekens te Lei den. De gemeente, die er een prijs van 4.per m2 voor betaalde, heeft deze grond enkele jaren ge leden aan dit bedrijf verkocht. Ves tiging van een nevenbedrijf in Vlij men ging toen evenwel niet door. Financiële medewerking werd verleend voor de eerste inrichting van de prot. school voor g.l.o. op de Vliedberg, terwijl de raad tevens accoord ging met het voorstel om de grond in het uitbreidingsplan Nieuwkuijk te stellen op f 17.25 minimaal. Een wijziging in de politieveror dening, die het opwerpen van wil lekeurige vuilnisplaatsen verbiedt, werd aangenomen. De raad ging tot slot accoord om samen met de provincie de panden Grote Kerk 28, 30 en 32 en Heidijk 5, 7 en 9 aan te kopen. VOOR SKOPLJE 2Vi TON OP GIRO RODE KRUIS Tot vrijdag is op gironummer 777 van het hoofdbestuur van het Ne derlandsche Roode Kruis een be drag van 253.380 gulden binnenge komen voor de slachtoffers van de aardbevingsramp in Skoplje. Behal ve goederen, is al een bedrag van 159.000 overgemaakt. C\,' Nederland Engeland Nw.-Zeeland Denemarken Z.Afrika Duitsland Zweden Australië Een woordvoerder van de politie gaf de volgende toedracht: Roxane en haar 12-jarige broer Thomas wa ren mevrouw Thomassen aan het helpen met het afwassen, toen een jongen binnen kwam die een ge weer droeg. Hij wilde geld hebben. Mevrouw Thomassen gaf hem een pond (sterling), waarop de jongen in een lade nog een bedrag van on geveer 10 shilling vond. Dit liet hij echter liggen en gaf mevrouw Tho massen opdracht zich uit te kleden. Daarna schoot hij haar met twee kogels dood. De heer Thomassen hoorde van uit de zitkamer zijn vrouw roepen, snelde naar de keuken, wist de aan valler te grijpen, maar werd ten slotte tijdens de worsteling ook neergeschoten. Roxane vluchtte naar een slaap kamer en kroop tussen de kleren kast en de muur. Haar lijkje werd daar later gevonden. Thomas slaag de er in te vluchten en sloeg alarm. Een 4-jarig zoontje en een 5 maan den oud dochtertje van de familie, die ook in huis waren, bleven on gedeerd. Het gezin Thomassen is in nov. 1958 uit Nieuwenhagen naar Austra lië geëmigreerd. Een 16-jarige jongen heeft zich vrijdag bij de politie gemeld, en be kend de moord te hebben gepleegd. Hij zal voor een jeugdrechtbank worden gebracht. Het twee dagen oüde zoontje Pa trick Bouvier van het echtpaar Ken nedy is in het kinderziekenhuis te Boston overleden. Kennedy's perssecretaris, die dit meedeelde, zei dat de inspanning van de baby om te blijven ademen te veel van diens hartje heeft ge vergd. President Kennedy had de nacht van donderdag op vrijdag in 't kin derziekenhuis doorgebracht om zo dicht mogelijk bij zijn pasgeboren zoon te zijn. Twee ploegen artsen hadden bij toerbeurt de baby de hele nacht medische hulp verleend. Zij hebben vergeefs getracht hem normaal te laten ademen. Kennedy's broer Robert, die mi nister van justitie is en zich even eens in Boston bevindt, werd vrij dagmorgen gewaarschuwd. De pre sident en hij waren aanwezig bij het sterven van Patrick. MET DE BOUW K.N.V.B.-SPORTCENTRUM ZAL BINNENKORT WORDEN BEGONNEN. Met de bouw van het K.N.V.B.- Sportcentrum te Zeist zal nog in de loop van deze herfst worden be gonnen. Naar verluidt zal de totale bouw (die enkele miljoenen kost) een kleine twee jaar in beslag nemen. Tussen vrijdag 16 augustus en zondag 22 september staat de Bra bantse gemeente Breda, en eigen lijk het gehele zuiden, in 't teken van een klank- en lichtspel, dat in deze periode iedere avond zal wor den opgevoerd aan het Spanjaards- zuMelijke deel van Neder- land heeft dit unicum in die omge- ving te danken aan het 125-jarig bestaan van de suikerwerkfabriek N.V. „De Faam" te Breda, die met de aanbieding van dit evenement 'n culturele bijdrage wil leveren aan de naam en faam van Breda. Ongetwijfeld heeft daarmee de jubilerende N.V. in de roos gescho ten, al is het alleen maar door eens wat anders te doen bij een jubi leumviering dan gebruikelijk. Door- gaans namelijk biedt een jubilerend bearijt het personeel een feestavond aan, al dan niet gevolgd door een uitgebreide maaltijd en het huldi gen van lang in dienst zijnde em ployees. Door het aanbieden van een Klank- en Lichtspel aan de ge meente Breda, heeft de N.V. be- reikt dat niet alleen de eigen per- soneelsleden iets bijzonders te zien d maar °°k de inwoners van Breda en in verre omgeving, als mede de talrijke toeristen. Eigenlijk is het niet zo verwon derlijk dat dit Klank- en Lichtspel in Breda wordt gebracht. Deze stad immers heeft mede haar betekenis te danken aan het Huis van Oranie zoals dit in Prins Willem de la tere Koning Willem I gestalte heeft gekregen. Onze huidige Vor stin voert nog altijd de titel van Ba rones van Breda, een titel die is verborgen m het traditionele enz enz. enz.". Daarbij komt nog, dat Breda met Oiest, Dillenburg en Orange be hoort tot de vier steden die in de ,ie van Oranjesteden zijn ver enigd. Op 31 augustus wordt deze verbondenheid in een grootse ma nifestatie gevierd. De culturele bijdrage van de N.V. „De Faam" door de aanbieding van een Klank- en Lichtspel, bestaat uit een opvoering, waarbij gebruik is gemaakt van de moderne techniek Deze techniek maakt het mogelijk dusdanig met klank en licht te „spe len dat een spel is ontstaan dat andere spelen misschien niet in de schaduw zal stellen, maar toch ze ker zal evenaren. De samenstelling en regie is in handen van Johan de Meester, de verbindende tekst is van Bert Voe- vüi tenrw|j1 Fehx de Nobel (met het Nederlands Kamerkoor) het muzi- kale gedeelte in handen heeft. Ten slotte zorgt Th. Tukker voor ge luidsopnamen en montage. Het spel, dat zich aan het 350- jange Bredase Spanjaardsgat af speelt, brengt na een poëtische in leiding van Bert Voeten, verschil lende gebeurtenissen uit de Neder landse historie. Hierin valt uiter aard de nadruk op de rol die Breda daarin heeft gespeeld. u Pe bewoners uit de omgeving van het Spanjaardsgat maken in deze periode slechts een spaarzaam ge bruik van hun huiskamerverlich ting, terwijl ook hun radio of TV- toestel in volume wordt getemperd. Spontaan reageerden zij op 't ver zoek tussen 16 augustus en 22 sep tember stilte te betrachten en de duisternis te minnen. De eerste officiële uitvoering van het spel is vastgesteld op 16 augus tus, nadat op 14 augustus de omwo nenden van het Spanjaardsgat al gelegenheid hebben gehad te zien en te horen wat met licht en klank in Breda wordt bereikt. De voorstellingen beginnen tel kens om half tien 's avonds, behalve op 31 augustus. Ter gelegenheid van de feestviering, die verband houdt met de totstandkoming van de Unie van Oranjesteden, is de aanvangs tijd die dag een half uur later. De plaatsbewijzen zijn overdag gratis te verkrijgen bij het VVV-kantoor (Stationsplein) en 's avonds, voor zover voorradig, bij de ingang.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 1