wAAlwijkse en L^nqstRAAtse courahx E.E.G. moet Frankrijk dankbaar zijn voor goede les! Minister Luns de meest bewonderde Nederlander kB eXSg^»h"rr ion» is Vluchtige indrukken van Rusland zijn moeilijk te geven JE ZIET ZE WEER STEEDS MEER!! DE MUUR EEN IJZIGE VOORPOST Niemand zag in Mr. Marijnen een Minister-President Heilige der heiligen Vreemde ervaringen Vraagstukken en problemen Geestelijke vrijheid is ver zoek Kritiek PoSitieke Unie VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1963 De tcho van het Zuióen - Abonnement 85e JAARGANG No. 67 Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Pit blad verschijnt 2 x per week 22 cent per week per kwartaal f 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief „ECHO" Telegram-adres: Tel. 04167 -2002 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04160 - 2621 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Opgericht 1878 Gluren door het IJzeren Gordijn blijft een angstaanjagende bezigheid Tien jaar geleden is het alweer, dat Josef Stalins dood openbaar werd gemaakt. Er was rouw in Rusland op die dag in maart 1953. Meer dan 750 militaire muzikanten speelden de treurmars van Chopin, toen het lichaam van de grote meester, die dertig jaar lang over leven en dood van een miljoenenvolk had beschikt, naar zijn laatste rustplaats werd gedragen. Zijn laatst rustplaats? Naast het gebalsemde stoffelijk overschot van de grondlegger van de Russische Sovjetstaat, Lenin, kreeg Stalin een plaats in het mausoleum op het Rode Plein. Zeven jaar slechts heeft hij er gelegen. dan de Nederlander voor zijn gul dentje. Dat schept conflicten. Pro blemen, die de vreemdeling bij blij ven als een vreemde druk. Want de Rus mag er dan flink van eten en niet minder drinken hij maakt toch geen welvarende en nog minder een vrolijke, zorgeloze indruk. Er ligt iets van een gelaten heid over hem, die de westerling als een benauwenis blijft voelen, zelfs als hij al lang weer thuis is. Vandaag de dag staan nog vrij wel ieder uur van het etmaal kilo meters lange rijen Sovjetburgers te wachten tot ze dit heiige der heili gen mogen betreden. Langs de Kremlinmuren stellen zij zich op, zij vormen een enorme slang, die zich over het Rode Plein kronkelt en dan langs de stram op wacht staande soldaten het rood marmer- ren mausoleum binnengaat. Trapje af, bocht om, weer 'n trapje af en dan. het is een vreemde ge waarwording, want in het melkwit te schijnsel van de schijnwerper ligt daar Lenin. De man, die de re volutie predikte, die als een god heid wordt vereerd door alle Rus sen; het middelpunt van een cul tus. Officieren op wacht bij de baar. Ze schuifelen voorbij, de duizenden. Aan drie zijden passeren ze het do de lichaam om dan de trapjes te be stijgen, terug naar hetzelfde Rode Plein. Vreemd okergeel lijken die muren van het Kremlin, als je het mausoleum verlaat. Vreemd, oker geel met die prachtige coniferen ervoor. Geen Stalin meer aan de zijde van Lenin. De plaats die hij zich zelf had toegedacht is leeg nu. Maar verdwenen is Stalin niet. Dat is het merkwaardige, de tweeslachtigheid van deze Rode stad. Hoe erg ook de beschuldigingen zijn, die latere machtshebbers hebben geuit over hun voorganger, hoe vertoornd Chroestsjef ook sprak over de bloedterreur van Stalin, zomin als hij die dertig bloedige jaarbladzij den uit het Russische geschiedenis boek kan laten scheuren, zomin heeft hij Stalins stoffelijk overschot kunnen laten verdwijnen. Wie achter het mausoleum het Kremlin binnengaat, belandt op de begraafplaats van alle verdienste lijke Russen uit het Sovjetrijk. Be kende namen komt men er tegen. Ze zijn er begraven, of hun as is ge metseld in de muur. Namen van kunstenaars, staatslieden en geleer den. Op de grafstenen staan borst beelden. Behalve op die van Stalin. Daar wijst slechts een simpele zerk met eenvoudig uitgebeitelde letters de plaats, waar de staatsman zijn werkelijke rustplaats vond. Waar om geen borstbeeld? Onze gids haalt de schouders op. Nog niet klaar zeker, luidt het commentaar. Maar hij is er dan toch nog maar, die vader des vaderlands voor de een, die beul voor de ander Wie het avontuur beleeft om door Rusland te zwerven, om door het Gum-warenhuis te wandelen en 'n ijsje te kopen of limonade te drin ken in de Gorkisstraat; hij zal tel kens weer stuiten op zulke vreem de ervaringen. Op van die merk waardige tegenstrijdigheden. De objectieve waarnemer voelt zich heen en weer geslingerd tussen ui tersten. Hij heeft zich voorgenomen, alle westerse ballast van voordelen overboord te gooien. En kijk, daar ontdekt hij, dat niemand hem las tig valt. Dat hij vrij mag ronddwa len door de tuinen van het Krem lin. Dat hij net zo laat in de Mos- kouse nacht mag rondzwalken als het hem belieft; dat hij niet gescha duwd wordt, dat nergens deuren voor hem dicht gaan. Maar dan probeert hij in contact te komen met de bevolking. Neen, niet met die officiële Rus, die hem in Intourist ten alle tijde ter zijde staat, maar met de gewone man op de straat. Hij knoopt ergens een praatje aan. Hij wil iets verder vra gen Maar dan komt de ontgoo cheling. Geen contact. Geen pogin gen om te nauw in gesprek te ko men met studenten en kunstenaars. Geen bezoeken thuis. Ze zijn er om het maar gewoon te zeggen als de dood voor, die Russen. Neen die vrijheid van de toerist is maar betrekkelijk. Vele jaren van propaganda hebben de door snee Rus wantrouwend gemaakt. Hij beschouwt iedere buitenlander a priori als een mogelijke spion Natuurlijk, hij mag fotograferen. Graag zelfs; de nieuwe woonwijken, het Kremlin, nog meer? Het prach tige nieuwe congresgebouw, theater standbeelden en schouwburgen? Goed, goed, goed. Maar de markt? Gewone mensen in de straat. Waag het niet. De bevolking zelf zal U tot orde roepen. Omdat het in ieder fo totoestel een bedreiging van zijn eigenwaarde ziet. Die westerse ke rels zullen er wel iets slechts mee voor hebben. En hij krijgt ge woon geen kans. Vluchtige indrukken uit het Rus land van vandaag zijn moeilijk te geven. Tal van aspecten vechten om de voorrang. Het economisch systeem, dat bij nadere beschou wingen tal van interessante aspec ten blijkt te bieden, niet in de laat ste plaats omdat de productiviteit zo tegen valt en de bureaucratie zulk een bedreiging is geworden, dat voor de lichtste vergrijpen te gen de economische orde de zwaar ste straffen worden gegeven. En toch proberen tientallen jonge Rus sen iedere vreemdeling te betrek- Diezelfde benauwenis krijgt hij als vraagstukken van de geestelij ke vrijheid aan de orde komen. Van de kunst, die zich op gezette tijden automatisch ontworstelt aan de ke tenen van de bureaucratie daar is ze per slot van rekening kunst voor maar die dan toch even vaak weer in het keurslijf terugge drongen wordt. Van de godsdienst vooral ook. Daar openbaart zich wellicht het duidelijkst de twee slachtigheid van het Rusland van vandaag: volgens de grondwet is er in Rusland vrijheid van godsdienst voor iedereen. Niemand wordt dan ook in de gevangenis gesmeten om dat hij 'n kerk bezoekt. Maar naast die vrijheid van godsdienst is er 'n verbod om propaganda te maken, zending te bedrijven. En de houding van de officiële instanties maakt 't voor niemand aantrekkelijk, zich teveel met de „burgelijke" moraal van de kerk bezig te houden. Wie regelmatig naar de kerk gaat, kan geen lid zijn of worden van de com munistische partij, waarmee het voor hem heel moeilijk is gewor den, een carrière op te bouwen. Vandaar, dat men zo weinig jonge Russen in de kerk ziet. Voor zover aanwezig er zijn kerken, maar 't aantal ervan is in verhouding tot overal elders ter wereld belachelijk laag zijn de godshuizen bevolkt met mensen van boven de vijftig. Vooral vrouwen, omdat die econo misch toch niet zoveel meer te ver wachten hebben van het regiem en dus minder kwetsbaar zijn. Dat is de indruk, die men van het Rusland van nu krijgt. Het Rusland van de dooi, dat belangstelling heeft voor het westen, dat de westerling ogenschijnlijk vriendelijk ontvangt, maar dat desondanks zichzelf blijft, zichzelf de beperkingen opleggend, die wij met onze traditionele opvat tingen over vrijheid en individu, volslagen onaanvaarbaar achten. En die voor ons het gluren door het ijzeren gordijn tot een boeiende maar ergens toch ook griezelige en zelfs angstaanjagende bezigheid maken. Mr B W Biesheuvel meent, dat men Frankrijk eigenlijk dankbaar moet zijn voor een goede les. De mening dat de politieke eenwording van de landen der Europese Geme enschap onvermijdelijk en kijna automatisch uit de economische integratie zou deevende lusie gebleken, zo schrijft hij in een jaarverslag aan de raadgevende vergadering van de raad van Europa, dat hij - voor hij minister wer(l namens het Europese Parlement heeft opgesteld. Wandelen op het Rode Plein is voor de Rus zondags een evenement. Zijn conclusie is dan ook, dat de zes landen van de E.E.G. politieke besluiten zullen moeten nemen, wil de integratie niet in het thans be reikte stadium blijven steken. Het rapport-Biesheuvel, waarop van Gaullistische zijde reeds kritiek is geuit, zal op 17 en 18 september te Straatsburg het uitgangspunt zijn voor debatten in de jaarlijkse ge meenschappelijke conferentie van 't Europese Parlement, bestaande uit parlementaire afgevaardigden uit de zes landen der gemeenschap, en de raadgevende vergadering die afge vaardigden uit de 17 lidstaten van de Raad van Europa omvat. Sedert het afbreken van de on derhandelingen met Engeland is 't grote probleem, of het verenigde Europa in staat zal zijn de eigen politieke handelsbekwaamheid te verwerven, die het steeds meer no dig heeft, aldus mr. Biesheuvel. Al leen wanneer dat lukt, bestaat de kans dat bepaalde interne tegenstel lingen worden vereffend. Het Europese Parlement heeft na het afbreken van de onderhande lingen met Engeland reeds ver- klaard, dat alleen de spoedige op-> richting van een Politieke Unie van^y- Europese Volken een oplossing mo-si. gelijk kan maken van alle vraag-fy DERDE ALGEMENE BEDRIJFSTELLING In navolging van eerder in de ja ren 1939 en 1950 gehouden lande lijke bedrijfstellingen, zal van rijks wege ook dit jaar een dergelijke bedrijfstelling worden gehouden, waarvoor in tegenstelling tot de beide vorige thans een wettelijke basis is gelegd in de Bedrijfstelling- wet 1959. Deze zogenaamde derde algemene bedrijfstelling richt zich naar de toestand per 15 oktober 1963. De werkzaamheden, aan de uit voering van deze telling verbonden, zijn voor een belangrijk deel aan de gemeenten opgedragen. Zij be staan o.m. uit de voorbewerking van het telmateriaal, de verzending aan de bedrijven en het innemen van de ingevulde vragenlijsten. De kosten zullen door het rijk worden vergoed en wel door toe kenning van een nog te bepalen be drag per ingezameld vragenformu lier. Verwacht wordt, dat dit be drag zal liggen tussen de 1.50 en 2.—. stukken waarmee de gemeenschap wordt geconfronteerd, aldus 't ver slag. Een overeenkomst tussen de staten op zuiver nationaal niveau, die een vertraging van de gemeen schapsontwikkeling ten gunste van een zuivere regeringssamenwerking ten gevolge zou kunnen hebben, zou echter niet in de behoeften kunnen voorzien, noch voor regeling van de Europese interne aangelegenheden, noch ten aanzien van de vervulling van de taken van Europa in de we reld. =KIN6;SI DE BETERE VIRGINIA BOERDERIJBRANDEN IN JUNI 1963 Twee-en-twintig boerderijbranden in juni 1963 hebben naar raming 853.050.directe schade aange richt. Eén van deze branden kwam voor in Groningen, vier in Fries land, vier in Overijssel, vijf in Gel derland, één in Noord-Holland, twee in Zuid-Holland, vier in Nrd.- Brabant en één in Limburg. Zes van deze branden werden veroorzaakt door het spelen met vuur, één door het verbranden van afval, drie door vonken uit een trek ker, één door lasvonken, één door oververhitting van een schoorsteen, één door 'n gaskachel, één door een verwarmingelamp, twee door blik seminslag, één door zelfontbranding van chemicaliën, één door kortslui ting, terwijl in vier gevallen de oor zaak onbekend bleef. Hierbij kwamen om3 koei en, 64 kalveren, 4 mestvarkens, 2 fokvarkens, 21 biggen, 462 kippen, 7683 kuikens en 60 slachtkuikens. en de prijzen, die toch wel een tik keltje ingewikkelder liggen dan bij ons. Omdat het gemiddelde loon van de Rus niet ver van de hon derd a honderdtwintig roebel in de maand ligt, terwijl hij voor zo'n roebel niet zo heel veel meer koopt Als een ijzige voorpost staat dwars door Berlijn de grijze ge nadeloze muur, die voor miljoe nen in de wereld een enorme steen des aanstoots is. De lengte van de muur is 41 km. tussen Oost- en West-Ber- lijn en 112 km. tussen West-Ber- lijn en Oost-Duitsland. De muur is gemaakt van betonnen blok- sen iedere vreemdeling te betrek- k waarop over een lengte van gespannen. Dichtgemetselde huizen en ver sterkte bouwvallen: 19 km. Prikkeldraadover de grond: 20 km. De muur is versterkt met 229 bunkers en betonnen staket sels, tankvallen, houten „vosse- holen" en 131 uitkijktorens. Er zijn 91 luidsprekers voor propa- gandaleuzen) opgesteld en 57 houten schotten om de Oostber- lijners het uitzicht op het ver- dorven West-Berlijn te besparen. De doeltreffendheid van de muur wordt versterkt door een „dodenzone" van 18 meter, die alleen door grenssoldaten kan worden betreden, en een „verbo den gebied" van 91 meter, alleen toegankelijk voor ingezetenen en arbeiders met speciale passen. Doorlaatposten: 1 voor 't trein verkeer, 7 voor het wegverkeer, waarvan 1 voor vreemdelingen, 2 voor Westduitsers, 4 voor W.- Berlijners. Het aantal Oostduitsers dat Minister Luns is de meest bewon derde Nederlander. Dit is gebleken uit een onderzoek dat het NIPO Nederlands Instituut voor de Pu blieke Opinie heeft ingesteld en waarbij in totaal 630 personen wer den ondervraagd. Op de vraag „welke van alle nu levende Neder landers leden van het Koninklijk huis uitgezonderd bewondert U het meest" antwoordde 16% van de ondervraagde mannen en vrouwen „minister Luns". Hierna kwam dr. Drees aan de Het zijn slechts oude mannen of vrouwen, die men uit een kerk ziet komen. naar West-Berlijn en naar West- Duitsland is uitgeweken, be draagt: juni 1961 19.000; juli 1961 30.000; van 31 augustus '61 tot 13 augustus 1962 12.000; van li augustus 1962 tot 13 au gustus 1963 4-500. Door de Oostduitse grenssol daten en politie tijdens vlucht poging aangehouden: 1519 men sen, voor zover bekend in het Westen. De Oostduitse grenspolitie open de 613 maal het vuur en ze wier pen 1936 keer met granaten bij 404 incidenten. In het 2-jarig bestaan van de muur zouden vier personen ter dood zijn veroordeeld, 18 tot le venslang, 10 tot 15 jaar, 40 tot 10 jaar, 59 tot dwangarbeid zon der bepaalde termijn. De 1301 anderen zijn tezamen veroor deeld tot 3016 jaar. beurt met 8% gevolgd door Mies Bouman met 6%. Zowel minister Klompé als dr. Klapwijk verzamel den 3%. De hierboven vermelde personen hebben dus betrekking op het to taal van alle ondervraagden. Hier onder volgen de antwoorden van de mannen en vrouwen afzonder lijk. Over het eerste drietal zijn zij het eens, maar verderop komen er in de lijst van meest bewonderde Nederlanders aanzienlijke verschil len voor. Antwoord vrouwen 12% minister Luns, 9% Mies Bou man, 7% Dr. Drees, 5% Dr. Klom pé, eveneens 5% Sjoukje Dijkstra, 4% Dr. Klapwijk, 2% Ko van Dijk, Rudy Carrell, Godfried Bomans, Dr van Swol, prof. de Quay, 1% Mgr. Bekkers, Ageeth Scherphuis, An neke Grönloh en Rob de Vries. Bij de mannen kwam minister Luns met 21% uit de bus. Dr. Drees wist 9% op zijn naam te vergaren en Mies Bouman 3%, Coen Moulijn en Dr. Klapwijk ieder 2% en Dr. Klompé, Sjoukje Dijkstra, prof. Vondeling, Tom Manders, prof. Romme, prof. Zijlstra, de heer Koekoek, prof. de Quay, Godfried Bomans en Wim Kan ieder 1%. 4% van de ondervraagde man nen antwoordde dat zij hun eigen, vrouw het meest bewonderden. Van de ondervraagde vrouwen ant woordde 2% mijn man. Uit een onderzoek van het NIPO is eveneens gebleken dat het pu bliek niet had verwacht dat minis ter Marijnen Minister-President zou worden. Enquêteurs van het NIPO stelden aan over het gehele land verspreide mannen en vrou wen de volgende vraag „Wie moet er in het nieuwe kabinet volgens U Minister-President worden?" Opmerkelijk is dat prof. de Quay het meest genoemd werd, namelijk 32% meende dat hij het weer zou moeten worden.Minister Luns kreeg 9% op zijn naam uitgebracht, Dr. Drees 8% en prof. Vondeling 5%. 2% werd uitgebracht op de heren Roolvink, Zijlstra, Cals en mej.' Klompé. Door 1% werden verder genoemd de heren Burger, Korthals, Lief- tinck, Suurhoff, Toxopeus en Veld kamp. Uiteraard werden nog veel meer namen door minder dan 1% genoemd, zoals Romme, De Kort, Samkalden en Beel. Prof. de Quay, die van het pu bliek een zeker vertrouwensvotum bleek te krijgen, werd het meest genoemd, door aanhangers niet al leen van de KVP, maar ook van de VVD, CH en AR. De P.v.d.A. stemmers hebben op Drees 21% en Vondeling 17% uitgebracht. Luns was „nummer twee" bij de KVP-stemmers en bij hen die op 15 mei gestemd hebben op VVD en CHU. Onder de AR-stemmers kreeg Roolvink met 13% na de Quay de meeste stemmen. Gebleken is dat het merendeel der ondervraagde stemgerechtigde Nederlanders over de uitslag van de verkiezing van 15 mei tevreden is, 12% antwoordde zelfs „zeer tevre den" 42% toonde zich „tevreden"; terwijl 15% „ontevreden" bleek te zijn. 2% zei „zeer ontevreden" over de verkiezingsuitslag te zijn en 29% had er „geen mening" over.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 1