wAAlwijkse en UnqstRMtse couraïit Stichting „Jeugdbelangen" St Jozefparochie te Kaatsheuvel bereikte haar doel Opening van jeugdhuis „De Kinkenpoldnr" waar iedereen welkom is Paier Harry van der Steen dankt Loon op Zand en Kaatsheuvel voor stationcar Opzet en doel - Behoorlijke opvoeding De waarde van de vrije tijd Jongere krachten Dank aan talloze personen en instan ties VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1963 De tcho van het Zuióen Abonnement 85e JAARGANG No. 67 Uitgever Waalwijkscfce Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres: „ECHO" Opgericht 1878 Tel. 04167 - 2002 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04160 - 2621 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Daar staat het dan in al zijn glorie, nog gelegen te midden van de akkers en helemaal passend m de om geving waarin het is neergeplanteen juweel van een jeugdhuis, dat de trots is geworden van de ge hele St Jozefparochie, in het bijzonder van de jeugd. De Kinkenpolder" een uniek voorbeeld van een voud een uniek! voorbeeld tevens van wat men kan bereiken, wanneer men eensgezind afstevent op een van tevoren gesteld doel. Daar is hard voor gewerkt en geploeterd, daar hebben tallozen hun vrije tijd ge heel belangeloos aan besteed, daar is ook ieder dub beltje menigmaal voor omgekeerd, maar uiteindelijk kon het allemaal, omdat de jeugd uit de St. Jozef parochie aan een passend onderdak geholpen moest worden. Onze moderne tijd kent vele stichtingen, organisa ties, instellingen en verenigingen. Misschien zijn er in onze omgeving wel meer dan goed is, want is het niet zo, dat we door onze organisatiezucht het gevaar lopen dat er weinig „levends" meer overblijft en het leven zich gaat afspelen in het smalle straatje tussen statuut en reglement, waar het spontane en het geestdriftige initiatief dikwijls maar weinig kans meer heeft om verder uit te bloeien? Zou het daarom niet beter zijn wanneer het maatschappelijke en sociale leven van de mens wat minder in het teken van de organisatie stond? Deze overweging heeft zich misschien hier en daar doen gelden, toen in 1955 in de parochie St. Jozef in Kaatsheuvel de stichting „Jeugdbelangen werd opge richt Om deze onjuistheid van dit standpunt in dit geval aan te tonen, is het misschien wel eens goed nader in te gaan op het doel en de betekenis van het jeugdwerk in het algemeen en op de noodzaak van het open jeugdwerk in de parochie. Hl Uit een kind zal alleen dan een harmonisch mens kunnen groeien, wanneer het in zijn jeugd een be hoorlijk goede opvoeding heeft ge noten en een gezonde principiële vorming heeft ontvangen. Het eer ste milieu waar het kind deze op voeding en vorming behoort te krij gen, is het huisgezin. Dit is in theorie makkelijker gesteld, dan in praktijk tot uitvoering gebracht. Immers, de ouders hebben er voor te zorgen dat de gezinsopvoeding zich voltrekt in een zekere mate van vrijheid, terwijl zij er voor hebben te waken dat de gezinsopvoeding geen dood handleidinkje wordt van wat wel en niet mag. Zij dienen er zich bij de opvoeding terdege van bewust te zijn dat elk van de kin deren het recht heeft anders te zijn. Ook de school speelt een bijzon der belangrijke rol in de opvoeding en de vorming van het kind. Deze vorming bepaalt zich louter tot het bijbrengen van kennis, want om werkelijk aandacht te besteden aan de persoonlijkheidsvorming van ie der kind, zijn de klassen veelal te §root 1 A Het derde milieu waarin het kind gevormd wordt, is zijn eigen milieu, het milieu van zijn vriendjes van eigen leeftijd, met wie hij dagelijks na schooltijd in zijn vrije uren op en aftrekt. Hier leert het kind om gaan met anderen. Het ervaart, dat die ander dikwijls ook anders is dan hijzelf. Hij zal zich nu op een bepaalde wijze moeten zien aan te sluiten en er zorg voor dienen te dragen dat er geen „kortsluiting" ontstaat. Hoe meer hij met zijn an dere leeftijdgenootjes in aanraking komt, des te beter kan dat zijn voor zijn vorming, speciaal wanneer dat gebeurt onder goede en verant woorde leiding. Maar niet alleen daarvoor zijn tal van jeugdbewegingen in het leven geroepen. De jeugdbeweging draagt er tevens nog toe bij, dat het kind de waarde van zijn vrije tijd wordt bijgebracht en dat is in onze moder ne tijd, nu de snelle bevolkingsaan was met de dag meer van de speel ruimte afknabbelt en er anderzijds meer vrije tijd beschikbaar komt, van niet te onderschatte betekenis Ook onder de jeugd zelf leeft de behoefte aan een betere en pretti gere vrijetijdsbesteding, want op plaatsen waar men het jeugdwerk 4n brede opzet heeft aangepakt, kan men bij de jeugd een groot enthou siasme bespeuren. Voor een jeugdbeweging waarmee men de jeugd werkelijk kan grijpen, zijn allereerst nodig een grondige aanpak, een deugdelijke organisatie en een efficiënt gebruik van men sen en mogelijkheden. De noodzaak hiervan werd ook in gezien door kapelaan F. van Hoeck, voor enkele jaren terug kapelaan in de St. Jozefparochie in Kaatsheuvel. Aan hem is het voornamelijk te danken geweest dat op 23 december 1955 de akte van oprichting kon worden gepasseerd. De opzet en het doel dat door de stichting wordt nagestreefd, was t jeugdwerk behulpzaam te zijn door het verschaffen van de noodzake lijke hulpmiddelen, speciaal 't ver krijgen van terreinen, gebouwen, inventaris, tenten, etc. Voorts moest hulp worden geboden bij het zoeken naar een weg in het maatschappe lijk leven in de ruimste zin van t woord. In het toenmalige stichtingsbe stuur hadden zitting: J. F. Bienert, voorzitter; J. Coolen, secretaris, mevr. v. d. Heijden-Perquin, A. v. Mosselveld, Joh. Brekelmans, C. de Teuling, G. op den Kamp, C. Hen driks, mevr. v. Heesch-v. d. Heuvel en H. Molenschot. Door dit stichtingsbestuur is won derbaarlijk veel werk verzet, dat er toe leidde dat er ook enorm veel tot stand gebracht kon worden. Een prachtig voorbeeld hiervan is, dat het bestuur er in slaagde door mid del van loterijen, Efteling-sprookjes- ritten etc. maar liefst 15.000 bij een te brengen. In 1956 werd kapelaan v. Hoeck door de bisschop van 's-IIertogen- bosch overgeplaatst naar Asten. Het jeugdwerk verloor aan hem een niet te onderschatten steunpilaar. Ge lukkig zag ook zijn opvolger, kape laan Verhagen, het nut van een goed Een*gedéelteT van de oude blokhut die het aanzien niet meer waard was letterlijk en figuurlijk 'n bouwval georganiseerd jeugdwerk in, zodat het eenmaal begonnen werk onder zijn leiding kon worden voortgezet. Hij werd in 1960 opgevolgd door kapelaan K. van Stappershoef, die zich met niet minder enthousiasme als zijn voorgangers aan dit werk gaf. Rond die tijd ook bestond bij het stichtingsbestuur het plan een groot wijkhuis voor de parochie te bou wen. Helaas stuitte dit al vrij spoe dig op ernstige financiële bezwaren. Niemand van het bestuur dacht er evenwel over om bij de pakken neer te gaan zitten en met nieuwe moed begon men andere plannen te beramen, die tot resultaat hadden dat men algemeen van oordeel was dat voor de toen bestaande jeugd organisatie voor 'n nieuw onderdak gezorgd diende te worden, omdat de bouwval in de vorm van een blok hut achter „Kleuterbos" aan geen enkele eis meer voldeed. Het bestaande stichtingsbestuur, was na een bijeenkomst, belegd door het diocesane jeugdwerk in Vught en die plaats vond in Waal wijk, waarbij nieuwe richtlijnen werden gegeven voor toekomstige parochiële stichtingen, van mening, dat dit werk overgelaten moest worden aan jongere krachten. Zo kon het gebeuren dat in mei 1962 een nieuwe stichting in het leven werd geroepen, waarin zitting had den: E. Steenbergen, voorzitter; H. Vis, Vice-voorzitter; C. v. d. Leur, secretaris-penningm.; mevr. v. d. Heiiden-Perquin, mevr. v. Heesch- v d. Heuvel, J. Salet, H. Molen schot, G. Klijn, P. Balvers en als moderator kapelaan K. v. Stappers- hoef. Al heel spoedig bleek, dat ook 't nieuwe stichtingsbestuur van aan pakken wist en dat ook hier sprake was van een uitstekende samen werking tussen stichting en paro chieraad. Dank zij deze samenwer king kon in november vorig jaar een grootscheepse enquête gehou- den worden onder de schoolgaande jeugd en de schoolvrije jeugd. Im mers, de vernieuwde aanpak van de mogelijkheden van verenigings leven voor de jeugd eiste, dat het stichtingsbestuur op de hoogte werd gebracht in welke richting de am bities van de jeugd uitging De en quête voor de eerstgenoemde groep werd op de scholen zelf gehouden, terwijl de enquête voor de met- schoolgaande jeugd tot 18 jaar huis aan huis werd verricht. Uit de uit slag van deze enquête bleek, dat niet alleen de jongeren yan de St. Jozefparochie uitermate ingenomen waren met deze nieuwe aanpak, maar ook de oudere jeugd, die het een uitstekend idee vond dat ook zij nu eens aan bod konden komen om in clubverband datgene te gaan doen waartoe zij als enkeling niet of moeilijk konden komen. Het eindresultaat van deze en quête bleek dus een groot succes te zijn, waarna de Stichting met een gerust hart verder kon werken om I I I toe te komen aan de bouw van een definitief clubhuis. De strenge en langdurige winter werd er de oor zaak van dat met de aanvang van de bouw niet zo spoedig kon wor den begonnen dan was verwacht, maar toen koning winter eenmaal zijn laatste schaduw over de Hei kant had geworpen, klonken al vrij spoedig de felle hamerslagen, ten teken dat het eerste begin was ge legd. Donderdag 18 juli was het zo ver dat de firma v. Heesch uit Kaatsheuvel „De Kinkenpolder" aan de Stichting „Jeugdbelangen kon overdragen. Het is een bouwwerk geworden dat er zijn mag. Voornamelijk op getrokken uit hout, sober gehouden, zonder enige overdadige luxe, com bineert het uitstekend met de lan delijke omgeving. De totale lengte (uiterste punt linkervleugel tot ui terste punt rechtervleugel) 19 20 meter. Het bouwwerk is 16 meter diep. In het jeugdhuis is een unieke speelzaal ondergebracht van 11 bij 6.50 meter. Men heeft er de beschikking over twee handwerk lokalen van 5.50 bij 7 meter, twee toiletten, een keuken en een ruime zolder, waarop de geüniformeerde jeugd van de parochie zal worden ondergebracht. Tot slot beschikt men over een ruime zaal waar de parochiële ge spreksgroepen terecht kunnen en die fevens kan worden gebruikt voor denksporten, leeszaal en ver gaderzaal. Bij de realisering heeft men enor me medewerking gekregen van de gemeente, doordat de directeur van gemeentewerken, de heer Op den Kamp, en zijn naaste medewerkers steeds bereid waren hun steun aan de realisering te geven. Veel dank is de stichting verder verschuldigd aan de K.A.B., die be reid was om tegen een spotprijsje een viertal kachels aan de stichting te verkopen; aan de huishoudschool, die tafelmateriaal tegen een lage prijs ter beschikking stelde; aan de Kapelaan K. van Stappershoef zegent het crucifix, dat ineen'ya" lokaliteiten een plaats zal gaan krijgen. Rechts van hem, Pasto(", kens van de parochie St. Jozef die na. de plechtigheid bijwoonde. Voor een uitgebreid verslag zie binnenblad. stichting „De Efteling" die de lap grond van 50 bij 50 meter tegen 'n symbolische huurprijs beschikbaar stelde. Tot slot is de stichting bijzonder erkentelijk voor de gastvrijheid die zij mocht genieten bij de Broeders en bij mevr. v. Heesch-v. d. Heu vel, zodat het jeugdwerk in de pa rochie niet behoefde te stagneren. Een pluim op de hoed in verband hiermee verdienen de leiders en leidsters, die zich in deze niet mak kelijke periode hebben willen be helpen met het minimale dat hen ter beschikking stond. In september zullen de leiders en leidsters van de verschillende jeugdgroepen in de gelegenheid worden gesteld cursus sen te gaan volgen, die gedeeltelijk zullen worde gesubsidieerd. Last but not least is de Stichting en de gehele jeugd enorm veel 'dank verschuldigd aan de pastoor van de parochie St. Jozef, pastoor Simkens en het kerkbestuur, die steeds bereid waren open oog en oor te hebben voor de belangen van de jeugd van de parochie. Wie de jeugd heeft, heeft ook de toekomst luidt een goed Nederlands spreekwoord. Hier zit inderdaad een grote kern van waarheid in. Het belangrijke dat hierbij dadelijk in het oog springt is, dat het van enorme betekenis zal zijn wil men althans verzekerd zijn van een goede toe komst dat de jeugd die kansen krijgt waarop zij aanspraken mag maken. Dit houdt niet alleen in dat wij al die jongens en meisjes de nodige schoolse wetenschap inpompen, maar tevens dat wij ze leren hoe zij op aangename en nuttige wijze hun tijd kunnen besteden. Dit vormt een belangrijk deel van da noodzakelijke opvoeding. Naast de taak die op dit gebied is weggelegd voor de ouders en de schoolleiding, ligt hier ook een enorme taak voor die mensen die zich enigszins verantwoordelijk voelen voor onze hedendaagse jeugd. Het is een bijzonder gelukkige omstandigheid dat in iedere stad en in ieder dorp verschillende mensen zijn te vinden die een groot deel van hun vrije tijd willen geven aan deze jeugd. In Kaatsheuvel beleven wij hiervan een uniek voorbeeld. Dank zij verschillende initiatieven en het inzetten van talrijke onmisbare krachten is hier een prachtig doel bereikt. Het resultaat dat in de St. Jozefparochie, in de vorm van het jeugdhuis „De Kmkenpoldei "cht- baar is geworden, stemt tot grote vreugde. Het zal voor dc ouders belangrijk zijn te weten dat de inzegening van „De Kinkenpolder niet het einddoel mag zijn van het streven naar meer mogelijkheden voor de vrije tijdsbesteding van de jeugd. Er is „slechts" een kostbaar begin gelegd waaraan voortdurend verder gewerkt zal moeten worden. Al de leiders en leidsters die zich voor dit kostbare ideaal hebben ingezet re kenen op de volle medewerking en steun van de ouders. Immers zonder deze noodzakelijke medewerking, zal de jeugd tekort worden gedaan. Dierbare vrienden, Vandaag bijna twee maan den geleden ben ik dan weer van jullie weggegaan, terug naar Oeganda, voor de vierde keer. Deze keer vooral was het afscheid zwaar en ik was werkelijk blij toen ik 's middags op Schiphol kon instappen. Iemand schreef mij later: zo'n afscheid is zielig - maar dat offer is weer ge bracht! 't Vuile, vieze re genachtige weer van Hol land was zo voorbij en na enkele uren vliegen land den wij in het zonnige Ro me. Van slapen zou toch wel niks komen. Na hopen macaroni en de nodige goedkope wijn hebben wij de tijd maar gebruikt om Rome bij nacht te bezichti gen. De volgende morgen had den wij een officiële uitno diging voor de openingsmis van het conclaaf in de St. Pieter en met de processie van de 80 kardinalen stond ik twee meter van kardinaal Montini (nu Paulus VI) die ons vriendelijk groette. Wat 'n drukte eno die Romeinen. Even stond ik van mijn zitplaats op en voor ik 't wist had zo n dik ke Italiaanse madame mijn plaats ingenomen. Een ar gument hielp niets. Aij spreken met armen en be nen en Rome en de St. Pie ter en de Paus, t is alle maal van hen! Pater Harry van der Steen bij zijn Peugeot 404 Station Car, die door de gulle gift van tallozen, aan hem cadeau kon worden gedaan. Na de plechtigheden heb ben wij ons eerst nog eens opgevuld met meer maca roni, sla en olijven. Toen nog een rondrit in 'en bui ten Rome. Daarna weer in gestapt in onze trouwe KLM-machinedie ons over de Middelandse Zee via de Nijl over Cairo en Khar toem donderdag 's morgens netjes afzette op Oegande- se grond. Oeganda, nu een onafhan kelijk land! En wat viel mij 't eerste op? Alles weer zwart: zwarte stewardessen op 't vliegveld, zwarte amb tenaren, zwarte douanen en als altijd de eeuwige hitte De secretaris van de bis schop stond mij al op te wachten en na de nodige papieren te hebben gete kend zijn wij ingestapt in zijn Ford voor de laatste 350 km. Om plm. 4.30 uur waren wij in Tororo en daar stond een nieuwe Peugeot 404 Estate Car voor mij klaar. Jullie geschenk! Mijn eerlijke en oprechte dank aan allen in Rijen, in Berndijk en Kaatsheuvel, die hiertoe hebben bijgedra gen, maar bovenal aan een ieder in de Moer en Loon op Zand waar ieder huis houden zonder uitzonde ring heeft geholpen om 't mij mogelijk te maken deze practische wagen aan te schaffen. Diezelfde avond nog ben ik op eigen stoom doorgere den naar Nagongera waar ik benoemd was tot vice- rector en procurator van 't seminarie en waar ik einde lijk goed moe aankwam. En zo ben ik er dan weer en onwillekeurig kwam in mijn gedachten wat we vroeger zo dikwijls zongen „Ver van alles Maar ik ben weer klaar voor een andere tour hier in Afrika en nu ga ik eindi gen. Aan jullie allen nogmaals mijn oprechte dank en laat ook eens wat uit Loon horen! Hier is mijn adres: Harry van der Steen The Seminary p.o. Nagongera Uganda. 17 juli 1963.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 5