wAAlwijkse en lAnqstRAAtse couraïu mmmtBiip» London waarschuwt Soekarno TSAAR NICOLAAS II NAM INITIATIEF Rode Kruis houdt ledenwerfactie in Loon op Zand en Kaatsheuvel Wat is en doet het Rode Kruis? Alle staten van de wereld bouwden samen ondanks de oorlogen De treinroof in Engeland Carnegie's fonds Geen subsidie Eendrachtige samenwerking ÉMiW'lPlf M l'Wl &S& i m Afw Taken Paus vraagt gebed voor eenheid De koppelbazen Bom ontploft in woning MAANDAG 26 AUGUSTUS 1963 85e JAARGANG No. 68 De tcho van het Zuióen Abonnement Uitgever ffaalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tieien Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Het Vredespaleis bestaat 50 jaar In Den Haag, aan de Scheveningse weg staat een gebouw, dat op on telbare prentkaarten en foto's staat afgebeeld. Dit gebouw prijkt daar nu 50 jaren in volle pracht en majesteit temidden van bijzonder aan gelegde tuinen als een symbool van internationale gerechtigheid en van vreedzame oplossing van onderlinge geschilpunten der volkeren. Het Vredespaleiswant welk gebouw zouden wij anders bedoelen, is werkelijk een paleis, met brede, lange marmeren gangen, statige royale trappen, gouden en bronzen kostbaarheden, duurzame betimmeringen en een keur van schilderstukken en tapijten. Bovendien is het een pa leis door zijn koninklijke architectuur en de schitterende, door diverse naties geschonken inventaris. Om hiervan maar enkele voorbeelden te noemen Rusland schonk prachtige vazendie door het gehele gebouw zijn opgesteld. Een kamer werd helemaal Japans ingericht en de Duitse keizer schonk, hoe kan het anders, het ijzeren hekwerk. Duitsland was vooral in die tijd het land van staal en ijzervanwege zijn voortduren de fabricage van kanonnen. De geschiedenis van de tempel der vrede voert terug tot het jaar 1898, toen Nicolaas II, tsaar van Rusland, de grote mogendheden opriep een conferentie te beleggen, waarin hij voorstelde een einde te maken aan de steeds toenemende bewapening, opdat alle volkeren in een duurzame vrede naast elkaar zouden kunnen leven. Teil strijde tegen de oorlog! J rikaanse Schot hun bestaan. Vooral 1911 de oorlog tussen Italië en Tur kije en in 1912 en 1913 de Balkan oorlogen. In 1913het jaar dat de tweede verschrikkelijke Balkan-oorlog ten einde liep, was het Vredespaleis ten slotte klaar. Op de 28ste augustus van dat jaar, nu 50 jaar geleden, werd het plechtig ingewijd in tegen woordigheid van koningin Wilhel- mina, Prins Hendrik, de koningin- Moeder en vanzelfsprekend van An drew Carnegie, die bij deze gelegen heid zijn grote verwachting uitsprak, dat dit Vredespaleis er toe zou bij dragen vrede te brengen onder Gods dwalende schepselen, die zo drin gend de vrede behoefden. Deze hooggestemde verwachting werd wel zeer hard en spoedig de bodem ingeslagen, tóen prompt na de opening van het Vredespaleis de eer ste wereldoorlog uitbrak (Nadruk verboden) PHILIPS N.V. OVER 2e KWARTAAL 1963. Een felle voortgezette daling van de prijzen voor halfgeleiders (transis tors) is de voornaamste oorzaak ge weest, dat de winstmarge van Philips Gloeilampenfabrieken in het tweede kwartaal aanmerkelijk is ingekrom pen. Dank zij een krachtige stijging van de omzet met 14 percent ten op zichte van het tweede kwartaal 1962 kon de nettowinst in dit tweede kwar taal van 1963 toch nog onveranderd op 73 miljoen gulden worden gehand haafd. SCHIP KAPSEISDE EEN DODE De berging kostte een mensenleven De 15-jarige P. Kapenga uit Horn- huizen en de 17-jarige T. Buiten kamp uit Delfzijl zijn donderdag bij twee ongelukken met een schelpen zuiger om het leven gekomen. Eerst genoemde jongen verdronk, toen de zuiger plotseling kapseisde en in het Eemskanaal te Garreweer bij Appin- gedam zonk. Enkele uren later vond de 17-jarige jongeman de dood, bij de bergingswerkzaamheden, toen zich een grote ontploffing voordeed. Twee nieuwe arrestaties brachten het aantal achterhaalde daders en me deplichtigen van de grootste trein roof in de geschiedenis donderdag op zeven. De belangrijkste vangst was Charles Frederick Wilson, een 31- jarige bookmaker, die er van wordt verdacht een der leiders van de sen sationele overval te zijn geweest. Vooral de 19 de eeuw was een tijd van voortdurende oorlogen. Denken wij in dit verband aan de Russisch- Turkse oorlog van 1828- 1829, die de sultan dwong de Griekse onafhan kelijkheid te erkennen, de juli-revo- lutie in Frankrijk, de Belgische af scheiding, bevochten tussen 1830 en 1839, de Hongaarse opstand in 1849, dan de bloedige Krim-oorlog van 1853 - 1856 en de Frans-Pruis- sische oorlog in 1870. Als meest geschikte plaats voor de bijeenkomst werd Den Haag aange wezen en op 18 mei 1899 werd de vredesconferentie in Huis ten Bosch gehouden. Het goede nieuws werd echter overschaduwd door de wrede Boerenoorlog in Zuid-Afrika, die veel deining veroorzaakte. Men kwam toen weliswaar niet tot een akkoord wat betreft de vredemaar wel kwam er een verdrag tot stand met betrek king tot de vreedzame oplossing van internationale geschillen, welk ver drag het Permanente hof van Arbi trage in het leven riep. Dit hof werd voorlopig onderge bracht in een patriciërshuis aan de Prinsengracht, maar velen vonden de huisvesting niet in overeenstemming met de "standing" van het hof. Bo vendien zocht men naar mogelijkhe den het Permanente hof van Arbitra ge een bibliotheek op het gebied van internationaal recht ter beschikking te stellen, hetgeen vanzelfsprekend veel kosten met zich mee zou bren gen. Toch voelde men dit als een soort plicht, omdat het hier toch in wezen gaat om het recht van alle volkeren over de gehele wereld. In die tijd raakten Rusland en Ja pan in oorlog. Toen kwam men op de gedachte de Amerikaanse multimil jonair Andrew Carnegie in de arm te nemen, die zich al verschillende malen verdienstelijk had gemaakt door schenkingen aan instellingen voor wetenschap en kunst. Talrijke bibliotheken danken aan deze Ame- P \het internationale recht trok in het bijzonder zijn aandacht. Carnegie bleek in principe bereid geld te geven voor de boekerij op dit gebied en bij nader aandringen zelfs voor een permanent hof van Arbitra ge waardige tempel der vrede. Het verhaal, dat Schotten zo ont zettend gierig zijn, kan er bij ons nu echt niet meer in, of was Carnegie misschien de uitzondering die de regel bevestigt? In elk geval stelde hij een bedrag van anderhalf miljoen dollar ter beschikking, doch hij ver bond daaraan vanzelfsprekend de eis, dat zijn geld op de juiste wijze zou worden beheerd. Daarom riep men hièrtoe een speciale stichting in het leven, de Carnegie-stichting, waar van het bestuur bestaat uit vijf Ne derlanders, waarvan vier personen worden benoemd door de koningin en één dooi het Permanente hof van Arbitrage. Het paleis is als resultaat van een uitgeschreven internationale prijs vraag gebouwd naar een ontwerp van de Franse architect Louis Cordon nier, maar dit ontwerp moest vanwe ge de uitgebreidheid vereenvoudigd worden, daar de uitvoering anders te duur zou worden. De Delftse hoog leraar prof. Van der Steur, heeft in overleg met Cordonnier het ontwerp "passend" gemaakt voor de begro ting. Nu deze week door de afdeling „Loon op Zand" (omvattende de hele gemeente) van het Nederlandse Rode Kruis gestart is met een leden werf-actie, lijkt het ons dienstig, zij het zeer summier, wat nader in te gaan op enkele algemene gegevens, taken en feiten over deze in stelling. Het Rode Kruis, waarvan de gedachte in de vorige eeuw ontstond bi] Henry Dunant, een Zwitser, die getroffen werd door de erbarmelijke toestanden, waarin onverzorgde gewonden van legers op het slagveld achterbleven, is een vereniging van vrijwilligers, die hun tijd geven ten bate van hulpbehoevenden, zonder enige gedachte aan beloning De Rode Kruis gedachte is een der zuiverste uitingen van naastenlief de. Het Nederlandse Rode Kruis, dat ingesteld werd bij Koninklijk Be sluit van 19 juli 1867, is geen staatsinstelling, doch een rechtsper soonlijkheid bezittende vereniging. Deze vrijwillige Rode Kruis-organi- satie kan geen overheidsinstelling zijn, omdat zij, zelfstandig en onaf hankelijk, buiten elke politieke in vloed moet blijven. Omdat het geen staatsinstelling is, kan het geen overheidssubsidie aanvaarden. Het Rode Kruis is aangewezen op de vrijwillige bijdragen van het Nederlandse volk. Daarom is het nodig, dat voortdurend op de vrij gevigheid van de bevolking een be roep wordt gedaan. Wanneer het Rode Kruis op verzoek van de re gering bepaalde taken op zich neemt en uitvoert, worden de uit gaven, die door de overheid worden gedaan, met de Staat verrekend. Voor sommige diensten wordt dus een vergoeding ontvangen. staan om hun medemensen te hel pen. 'n Groot gedeelte van het opge vangen bloed wordt gedroogd in 't Centraal laboratorium van de Bloedtransfusiedienst van het Ned. Rode Kruis te Amsterdam. Het ge droogde bloedplasma wordt gereed gehouden voor noodgevallen. De werking van de moedermelk - centrale is vrijwel identiek aan die van de bloedtransfusiedienst, en werkt mede aan het behoud van vele mensenlevens. De boottochten voor chronisch zieken zijn langzamerhand voldoen de bekend. Het Nederlandse Rode Kruis beschikt over een eigen hos pitaal schip, de „Henry Dunant", waarmede van april tot en met ok tober rondreizen van 'n week wor den gemaakt. Hierdoor krijgen mensen, die door langdurige ziekte of invaliditeit aan de ziekenkamer gekluisterd zijn, de gelegenheid op geriefelijke wijze de fraaiste plek jes van ons land te bezoeken, koste loos. Doktoren en verplegend perso neel verlenen hun diensten belan geloos en in eigen vrije tijd. Voor zeer vele jonge chronische invaliden, in de leeftijd van 18 tot 30 jaar, die niet zelf in de gelegen heid zijn eens een vakantietijd in een andere omgeving door te bren gen, worden in het Henry Dunant- huis te Woudschoten, in de prach tige omgeving van Zeist, kosteloze weken van ontspanning bereid met een zoveel mogelijk gevarieerd pro gramma, dat lang in de herinner ing bewaard blijft. Op dezelfde wijze werkt het Ned. Rode Kruis ook aan al die andere taken, en de waarde van alles wat deze instelling jaarlijks doet, loopt in de miljoenen guldens Het Rode Kruis helpt met goe deren, het helpt in de vorm van diensten. Beide vormen zijn onmis baar. Beide vormen kosten veel geld. Dat geld kan maar uit een bron komen: de hand van het Ned. Volk. Alle taken die het Rode Kruis verricht, verricht het namens het Nederlandse volk, dat door zijn ga ve het Rode Kruis een opdracht tot hulpverlening geeft. Lezer, als U vindt dat zieken, ge kwetsten, eenzamen, gehandicap ten, ouden van dagen geholpen moeten worden daar waar anderen dit om een of andere reden niet kunnen doen, laat het Rode Kruis dat dan doen, namens U, want het Rode Kruis is Uw Rode Kruis. Het mooie van dit Vredespaleis is, dat alle staten van de wereld tot de bouw hiervan hebben bijgedragen, door typische produkten van hun bo dem, cultuur en kunst en nijverheid daartoe af te staan,aldus de samen werking der staten in de oprichting van deze "tempel der vrede" sym boliserende. Men begon met de bouw in 1907. Tijdens de bouw van het paleis der vrede, dat voor alle volkeren be stemd is, braken toch nog verschillen de oorlogen uit, zoals bijvoorbeeld in .v,n-.. -»T.-r. .W- '--r.--.v-. •.'«><- - -• Vi—i- üiww «mui -U-"—-U'-I --""A msmm i ï'.T Wm sp1 ï- t I ,-w 2 •A-V'VAjiAr1", - Het Haagse Vredespaleis, dat geen vrede bracht, maar welks stichters slechts oorlog op oorlog beleefden Zolang oorlogen nog niet zijn uit gebannen en oorlogsleed nog over ons kan komen, behoudt het Rode Kruis zijn taak: het verlenen van hulp en bijstand onder leiding van de militair geneeskundige diensten aan gewonde en zieke militairen en voorts aan de burgerbevolking. Daartoe moet de organisatie voort durend paraat zijn om hulp te kun nen verlenen. Zij moet in staat zijn voortdurend handelend op te kun nen treden. In tijd van vrede verzorgt het Rode Kruis Corps, het inrichten van eigen magazijnen, het in gereedheid houden van een voldoend aantal transportmiddelen, het organiseren van 'n informatiebur., bloedtrans fusiedienst, moedermelkcentrale, hoonvlies-transplatiedienst trombo- sedienst, vaattransplantaties, radio- medische dienst, hulpposten langs de wegen, invalidewagens op de stations, hulpposten op het strand, welfarewerk, boottochten voor chronische zieken, vakantieweken voor chronisch invalide jongeren, Jeugd Rode Kruis, lektuurdepot. Het zou ons te ver voeren nader op al de genoemde taken in te gaan, en we doen dus maar een willekeu rige greep. Wat doet de bloedtransfusiedienst van het Rode Kruis? Iedereen kent de uitdrukking: „de operatie is ge lukt, maar helaas is de patiënt over leden". Artsen bevestigen, dat in vele gevallen een patiënt aan bloed verlies kan bezwijken, maar dat ve len in leven kunnen blijven, wan neer hun tijdig nieuw bloed wordt toegediend. In de laatste wereldoorlog werd bloedtransfusie veelvuldig toege past bij zwaargewonden; daardoor werden zeer veel levens gered. De bloedtransfusiedienst van het Ne derlandse Rode Kruis beschikt reeds over meer dan 100.000 vrij willige bloedgevers, die steeds klaar Bij de algemene audiëntie van j.l. woensdag heeft Paus Paulus voor de tweede keer deze week zijn verlan gen naar eenheid der christenen ken baar gemaakt. Hij verwelkomde de groep pelgrims, waaronder Neder landers uit Rotterdam en Haarlem in het Frans, Duits, Engels en Spaans. De Paus zei de indruk te hebben niet tot vreemden te spreken, maar tot personen, „onderling en met de Paus verbonden in de grote en mystieke fa milie van Christus. Het is of wij el kaar al kenden". De Paus vervolgde „Wij zouden willen dat u promotors van de chris telijke eenheid bent en dat u werkt en bidt zodat de zonen der Kerk al tijd trouw zullen blijven aan hun Moeder en dat de gescheiden broe ders zich eens in ons geluk kunnen verheugen". PRINSES BEATRIX IN HOOFD KWARTIER VAN DE FAO Prinses Beatrix heeft woensdag middag in haar hoedanigheid van voorzitster van de Europese werk groep een bezoek gebracht aan het hoofdkwartier van de voedsel- en landbouworganisatie der Verenigde Naties (FAO) te Rome. De prinses had een gesprek met hoge ambtenaren van de FAO over de werkzaamheden van de organisa tie. Zij toonde in het bijzonder be langstelling voor de hulp die de FAO en het wereldvoedselprogramma heb ben verleend aan de slachtoffers van de aardbeving in Perzië. BOTERPRIJS. De verhoging van de boterprijs in de ko mende winter zal waarschijnlijk beperkt blijven tot ca. vijf cent per pakje. Een ver dere verhoging lijkt vooralsnog niet nodig en zou ook ongewenst zijn, zo meent het be stuur van het produktschap voor Zuivel, dat uitvoerig heeft gediscussieerd over de si tuatie op de botermarkt. Ter bestrijding van de activiteiten van de koppelbazen willen de werk nemers in de metaalindustrie de vier volgende maatregelen: Metaal-werkgevers, die gebruik maken van de diensten van ronse laars, moeten daarvoor toestemming vragen bij de vakraad, het overleg orgaan van werkgevers en werkne mers in de metaalindustrie; de vakraad kan bij het geven van zo'n toestemming voorwaarden stel len; werknemers behouden zich het recht voor te gaan staken, als werk gevers zonder toestemming van de vakraad gebruik maken van koppel bazen; bovenstaande maatregelen moeten 1 september ingaan. De drie werknemersorganisaties in de metaalindustrie hebben deze wen sen donderdagmiddag tijdens een ver gadering van de vakraad metaal in Den Haag bij de werkgevers op tafel gelegd. De werkgevers moeten zich in eigen kring nog beraden. Dat doen zij volgende week. Wel hebben de werkgevers reeds meegedeeld ernstige bezwaren te hebben tegen de bepaling, dat de werknemers de handen vrij willen hebben om te gaan staken, als werk gevers zonder toestemming met kop pelbazen in zee gaan. De vakraad voor de metaalindustrie komt vol gende week weer bijeen om verder over de ronselaars te praten. Het ontploffen van een plastiek lading heeft in de nacht van woens dag op donderdag een grote ravage aangericht in de woning van de fa milie H. Horsten aan de Hogeweg te Venlo. De heer Horsten, een gepen sioneerd PTT-beambte, zijn vrouw, hun getrouwde dochter en haar twee kinderen zijn ternauwernood aan de dood ontsnapt. De lading sloeg hoofdzakelijk uit elkaar in het ver trek dat ze vlak tevoren verlaten had den om naar bed te gaan. De bom was geplaatst door de 25-jarige P. S. uit Venlo, een vroegere buurman van de Horstens. Hij had zich de avond tevoren moed in gedronken. Hij is dezelfde nacht nog aangehouden. TH. B. M. VAN EUPEN, WETHOUDER TE EINDHOVEN VOOR KVP IN KAMER Onderwijsdeskundige De KVP-fractie in de Tweede Ka mer zal nog voordat de nieuwe Ka mer haar werk begint, zeer vermoe delijk worden uitgebreid met een on derwijsdeskundige. Als kandidaat voor de plaats, die door het overlij den van de landbouwdeskundige ir. C. van Meel is opengevallen, staat de Eindhovense wethouder van onder wijs de heer Th. B. M. van Eupen. De heer Van Eupen is 53 jaar. Hij is sinds 1949 lid van de gemeenteraad van Eindhoven en sinds 1953 wet houder van onderwijs en culturele zaken van deze gemeente. Hij heeft drie kinderen van wie er een gehuwd is met een dochter van de Nijmeegse prof. Rogier. Grootste oefenning sinds de oorlog Groot-Brittannië zal geen verdere concessies doen aan Indonesië inzake de vorming van de federatie van Ma leisië. Deze bondige waarschuwing is vervat in een formele nota van de Britse regering aan de secretaris-ge neraal van de UNO, Oe Thant. Londen zal geen gehoor geven aan president Soekarno's eisen voor toe lating van dertig Indonesische waar nemers bij het opinie-onderzoek dat de UNO in Noord-Borneo en Sera- wak instelt. Niettemin verwacht de Britse regering, dat het onderzoek tot dusver opgehouden door de poli tieke manoeuvres van Djakarta - op zeer korte termijn zal worden vol tooid. Zo niet, dan zullen Groot- Brittannië en de betrokken regering onderling een nieuwe datum vaststel len voor het tot stand komen van de federatie. De datum zal dan zonder meer aan Oe Thant, Indonesië en de Philippijnen worden meegedeeld. De Britten hebben deze boude taal kracht bijgezet met groot machtsver toon. In de gebieden van de federatie en de tussenliggende wateren begin nen van de week de grootste gecom bineerde militaire manoeuvres sinds de oorlog. Ongeveer dertig oorlogs bodems, honderden vliegtuigen en ve le duizenden mannen zijn al in het gebied geconcentreerd. De „oefening" werd enkele maan den geleden aangekondigd - en nie mand in Londen deed moeite te ont kennen, dat men rekening wilde hou den met eventuele moeilijkheden rond de geboorte van de nieuwe staatkun dige eenheid in Zuid-oost-Azië. Nu de voorzorgsmaatregel niet overbodig blijkt te zijn, klinken officiële verkla ringen duidelijker dan ooit. De com mandant op Borneo, generaal-majoor Walker, zei „Wij zijn voorbereid op elke mogelijke noodtoestand." In Londen deelde een woordvoerder van het ministerie van defensie mee: „Tij dens de manoeuvres zullen alle mo gelijke oorlogstoestanden worden ge simuleerd. De operaties zullen ten minste tot 5 september duren."

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 1