waaLwij kse en lAncjStRAAtse couRAnt Midden- en Kleinbedrijf zal kracht moeten zoeken in samenwerking Gemeenteraadslid F. Minnaard benoemd tot wethouder van Sprang-Capelle Samenwerking is in velerlei vormen mogelijk B. en W. trokken voorstel t,a.v. het houden van nertzen voorlopig terug Ogen vragen brillen van STASSAR Economische samenwerking Monster-opmars naar Washington verliep gemoedelijk en model Doel Hoe samenwerken Samenwerkingscrediet Zes maanden wegens moord op negerin Van der Putten krijgt zijn hele salaris Telegram Verbod Nieuwe wethouder Subsidie Streekdag Benoeming lid C.I.M.Z. MAANDAG 2 SEPTEMBER 1963 85e JAARGANG No. 70 iVi.fVrt.iNi-'.fVVï OLr 1 mviuuiv uvu j- m-ja» De tcho van het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 Abomiement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" Wil 't Midden- en Kleinbedrijf zich in de toekomst kunnen handhaven, dan moet het zijn kracht, meer dan tot nu toe is gebeurd, moeten zoe ken! in samenwerking. Samenwerking op economisch terrein is moge lijk in velerlei vorm en op verschillend terrein. Economische samenwerking moet dan ook niet beperkt blijven, tot de klassieke vormen van samenwerking, zoals inkoopkombinaties e.d., doch men zal ook moeten streven naar meer moderne uitingen van samengaan, zelfs over de brance-grenzen heen. Gelukkig zijn er al enkele initiatieven genomen en zelfs gerealiseerd. Hierbij attenderen we op het winkelcentrum „De Crabbehof" te Dordrecht, een belangrijk initiatief van een aantal Dordtse middenstahders, en op de Maatschap pij tot exploitatie van het Zeebad Breskens. Breskens dat industrie- arm is geworden, wil door het aantrekken van toeristen, men is daarin al voor een goed deel geslaagd een nieuwe bron van inkom sten opbouwen. Niettegenstaande deze resultaten, menen wij er goed aan te doen, aan economische samenwerking in het midden- en kleinbedrijf enige aan dacht te besteden. Wellicht ter overtuiging van een aantal twijfe- aars. Wij stellen hierbij nadrukkelijk voorop, dat wij geen enkele vorm van samenwerking in het bijzon der aanbevelen. Ieder geïnteres seerde ondernemer zal er goed aan doen, nauwgezet na te gaan, met inschakeling van deskundigen, die hij bij zijn organisatie en/of bij de rij ksmiddenstandsvoorlichtings- dienst kan vinden, wat in zijn geval de beste oplossing zou kunnen zijn. Uiteraard blijft nadien de verant woordelijke beslissing altijd aan de ondernemer voorbehouden. Over wegingen met betrekking tot het geheel of gedeeltelijk prijsgeven van zijn zelfstandigheid, zullen bij het nemen van een beslissing zeker een belangrijke rol moeten spelen. Wij menen, dat voor zover eco nomische samenwerking leidt tot handhaving en verbetering van de positie van de/ middenstand in het algemeen, en van de betrokken on dernemer in het bijzonder, men po sitief kan staan tegenover' econo mische samenwerking. Wij hebben eens gelezen, dat eco nomische samenwerking is begon nen in de crisistijd van de dertiger jaren. Het is dus ook hier, zoals bij zovele andere zaken, dat bijzondere (nood)-omstandigheden dwingen tot prestaties, die voordien voor on mogelijk werden gehouden. Er is nu weliswaar geen sprake van een crisis-tijd, doch wel moet erop ge wezen worden, dat de tijd van sleur en afwachten voorbij is. De mid- Met zijn 200.000 waren ze op zijn minst, de Amerikaanse negers en blanken, die uit alle delen van de Verenigde Staten naar Washington waren gekomen om te betogen, dat het nu eindelijk maar eens uit moest zijn met de ondergeschiktheid en de minderwaardigheid van de kleurling in de Amerikaanse samenleving. De vakbondsleider en de cabaretier, het parlementslid en de filmster van Hol lywood, de keurige dame en de dood gewone huisvader in hemdsmouwen en met zijn kleinste op de schouders, de opgedirkte teenager in flodder kapsel en spijkerbroek en de oude, vermoeide van dagen, die met stram me benen amper het wandeltempo van de stoet kon bijhouden; ze liepen allemaal mee van Kennedy's Witte Huis over de Constitution Avenue en de Independence Avenue naar het Lincoln-monument. President Kennedy, voor wie deze monster-betoging een welkome steun is geweest voor zijn wetsvoorstel in zake de herziening van de burger rechten, dat negers op voet van ge lijkheid stelt met alle ander Ameri kanen, sloot zich zo niet in persoon, dan toch in intentie bij die 200.000 aan. Hij riep de Amerikanen op „de pogingen te versnellen om te komen tot 'n gelijkberechtiging van alle bur gers." Deze oproep staat in een bood schap, die hij maandag had willen uitgeven ter gelegenheid van de Dag van de Arbeid, maar hij maakte haar nu al bekend, omdat de gelegenheid zo gunstig was. denstand zal, door velen is daarop al gewezen, alle zeilen moeten bij zetten, om geen terrein te verlie zen. Óp de ontwikkelingen in de laatste jaren behoeven we niet in te gaan. Die zijn aan iedere onder nemer, ook in het midden- of klein bedrijf bekend. Het doel van de economische sa menwerking is, het verkrijgen van economische voordelen van samen werkende ondernemers. Oorspron kelijk ging het erom de concurren tie van de middenstands-onderne mers t.o.v. de andere bedrijfsvorm te behouden en/of te versterken. Nadien werd economische samen werkende, kan men grotere projec- van de bedrijfsresultaten van de in dividuele ondernemer. Al samen- wekende, kan men grotere projec ten onder handen nemen zonder dat men zijn zelfstandigheid geheel prijsgeeft. Zoals hiervoor reeds vermeld, kan er op verschillend gebied en in velerlei vorm worden samenge werkt. Bijvoorbeeld op het terrein van de inkoop, de verkoop, de pro ductie, de reclame, de financiering enz. het zou ons te ver voeren op ieder van deze vorm uitvoerig in te gaan. Bovendien zijn er voor be langstellende ondernemers moge lijkheden genoeg om de gewenste voorlichting te verkrijgen. In het algemeen stellen wij, dat het voor iedere ondernemer, zowel iri de detailhandel als het ambacht en de dienstverlenende sector, zon der meer duidelijk moet zijn, dat samenbundeling van krachten „macht" betekent. Bij gezamenlijke massalein koop, kunnen lagere inkoopsprij zen worden bedongen. Gezamenlij ke reclame-acties kunnen veel gro ter worden opgezet dan individueel en daardoor meer effect sorteren. Gezamenlijk opereren maakt 't mo gelijk specialisten aan te trekken, waardoor meer kans op succes ont staat. Samenwerkende producenten het is hiervoor reeds gezegd, kun nen grotere projecten onder han den nemen dan ieder van de^ deel nemers afzonderlijk. Een zeer belangrijke vorm van samenwerking willen wij niet on vermeld laten, nl. „bedrijf sverge- lijking". Hierbij gaat het erom, dat een aantal brancegenoten in club verband op geregelde tijden bijeen komen, en dan bedrijfseconomische ervaringen en cijfers uitwisselen. Zo'n discussie is voor ieder van de deelnemers zeer leerzaam. Een conclusie mag dus zijn, dat economische samenwerking het de middenstands-ondernemers moge lijk maakt de voordelen van het grootbedrijf binnen hun bereik te brengen, zonder verlies van de voordelen aan hun eigen bedrijfs vorm verbonden. De rijksoverheid vindt samen werking belangrijk. Daarom is door haar een „krediet voor economische samenwerking in het leven geroe pen. De garantie die de overheid voor dit krediet geeft, maakt het mogelijk, dat samenwerkende on dernemers een rationelere bedrijfs- opzdt kunnen financieren. Dit sa- menwerkingskrediet kan zowel die nen voor financiering van invers- teringen (b.v. aanschaffing van ma chines, uitbreiding van bedrijfs ruimte eet.) als voor het verstrek ken van bedrijfskapitaal, (b.v. ter financiering van voorraden en vor- deringen). De kredietverstrekking moet in een redelijke verhouding staan tot het door de aanvragers reeds in hun onderneming geïnves teerde eigen of op lange termijn aangetrokken vreemd geld. Enig kapitaal moet dus reeds ter beschik king staan, hetgeen dan kan dienen tot dèelname in de financiering, of tot het stellen van zekerheid. Aan het economisch samenwerkingskre- diet" is geen limiet gesteld. De looptijd bedraagt maximaal 10 jaar. De gebruikelijke debetrente en om- zetprovisie worden aan de krediet nemers in rekening gebracht. Het krediet kan bij een van de kantoren van de Nederlandse Mid- denstandsbank N.V. worden aange vraagd. De gekozen vorm van sa menwerking moet tevoren door de Minister van Economische Zaken zijn goedgekeurd. Dit overzicht is niet volledig. Het bevat echter voldopnde gegevens voor een eerste gedachten bepaling. Een tabaksplanter, behorende tot de zogenaamde aristocratische fami lies van het zuiden der V.S., is in de staat Maryland veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf en een boe te van 625 dollar wegens het toebren gen van stokslagen aan een 51-jarige negerin, omdat zij hem niet snel ge noeg zijn drank bracht. De negerin, die grootmoeder was en moeder van 11 kinderen, stierf acht uur daarna. William Zantzinger, de 24-jarige moordenaar, kreeg van de rechter, D. Kennedy McLaughlin, te horen, dat hij niet voor 15 september de gevan genis in hoeft te gaan, zodat hij zijn tabaksoogst nog binnen kan halen. Zantzinger werd veroordeeld we gens dood door schuld, een misdrijf waar maximaal tien jaar gevangenis straf op staat. De rechter weigerde te verklaren, waarom hij zulq een licht vonnis heeft geveld. Zantzinger heeft de negerin, me vrouw Hattie Carroll, van beroep kelnerin, met een stok geslagen tij dens een liefdadigheidsbal dat op 9 februari j.l. in Baltimore werd gege ven. „Er is geen sprake van dat Sprang-Capelle bij aanvaarding van het voorstel - waarin het college van B. en W. de raad voorstelt in de Algemene Politie-verordening een bepaling op te nemen, die het hou den van nertzen of andere marter- achtige dieren verbiedt - tot verbo den gebied wordt verklaard voor nertzen". Dit verklaarde burgemeester van Prooijen donderdagavond tijdens de ge meenteraad nadrukkelijk, nadat de laatste dagen in verschillende dag bladen alarmerende berichten hadden gestaan, waarin werd beweerd dat de nertzen-fokkerij in Sprang-Capelle voortaan taboe zou zijn. Vooral bij de nertzenfokkers in de gemeente Sprang-Capelle - drie in totaal - schijnen deze artikelen enorm veel onrust gezaaid te heb ben. De oud-hoofdambtenaar van het ministerie van Defensie, de heer F. H. van der Putten, krijgt zijn achter stallig salaris van bijna 12 maanden. De ministerraad heeft besloten dat verrekening van Van der Putten's achterstallige bezoldiging met zijn el ders verworven inkomsten - over de periode dat hij ten onrechte was ontslagen - „achterwege dient te blijven", aldus meldt de Telegraaf. De beslissing van de regering- Marijnen - die een (verheugend) einde betekent van de zaak-Van der Putten - is van toepassing op al het overheidspersoneel dat in de toe komst ten onrechte ontslagen zal blijken te zijn. In het voorstel van het college van B. en W. aan de raad gericht stond tevens de zinsnede opgenomen dat reeds gevestigde bedrijven gedurende drie maanden de gelegenheid zou worden gegeven, het college onthef fing te vragen van de verbodsbepa ling. "Deze vergunning kan iedereen krijgen, niet alleen de bestaande fok kers". Burgemeester van Prooijen verklaarde dat deze regeling alleen in het leven was geroepen om exces sen tegen te gaan, en, zo voegde hij hieraan toe, omdat opnieuw een fok ker zich in de gemeente wil komen vestigen. "B. en W. willen eisen kun nen stellen om zodoende excessen te gen te gaan". De voorzitter zette on middellijk uiteen, dat het bij het col lege ook beslist niet in de bedoeling lag deze nieuwe fokker te weren. Uit een verklaring van burgemees ter van Prooijen bleek dat er van het hoofdbestuur van de Nederlandse Vereniging van Fokkers van Edel- pelsdieren uit Den Haag een telegram was binnengekomen, waarin het col lege van B. en Wvan de gemeente Sprang-Capelle nadrukkelijk werd verzocht het voorstel aan te houden, zodat van de zijde van de Nederland se Vereniging van Fokkers van Edel- pelsdieren met het college van B. en Woverleg gepleegd zou kunnen worden. "B. en W. menen", z.o verklaarde burgemeester van Prooijen, "dat het niet beleefd en ondemocratisch zou zijn niet op dit verzoek in te gaan, zodat wij hebben besloten het voorstel t.a.v. het verbod op het houden van nertzen in de gemeente, voorlopig terug te trekken." Wel bleef aan de orde het voorstel betrekking hebbende op het verbod op het storten van vuil en het vast stellen van de bebouwde kom. Doordat het de laatste tijd steeds meer voorkwam, dat in de gemeente Sprang-Capelle door particulieren afval en ander vuilnis op de gemeen telijke vuilnisstortplaats wordt ge stort, waarbij afval van huiden, staar ten, gedeeltelijke koppen, hoorn etc- geen uitzonderingen vormen, heeft 't college van B. en W. gemeend de Al gemene Politieverordening te moeten wijzigen, zodat het storten van mest, vuilnis, dierlijke- en fabrieksafvallen daar en op andere plaatsen waar dit voor de volksgezondheid schadelijk wordt geacht, wordt verboden. De heer Kuijsten stelde voor, om die bedrijven binnen de gemeente Sprang-Capelle, die niet in de gele genheid zijn het vuil aan de vuilnis wagen mee te geven, toestemming te verlenen zelf het vuil naar de vuilnis belt te brengen. Voorzitter v. Prooij en zei dat onder bepaalde omstan digheden aan bedrijven binnen de ge meente Sprang-Capelle ontheffing van dit verbod zou kunnen worden verleend. Tijdens de gemeenteraadsvergade ring van donderdagavond vond tevens de beëdiging plaats van het nieuwe raadslid, de heer L. v. d. Made (C. H. U.). Bij de benoeming van de nieuwe wethouder werden door de gemeente raad in totaal 7 stemmen uitgebracht op de heer F. Minnaard, waardoor deze tot wethouder werd gekozen. Dokter Winkelman kreeg 5 stemmen op zijn naam uitgebracht. De heer F Minnaard (C.H.U.) volgt in deze functie wijlen wethouder Timmer mans op, die in juli van dit jaar kwam te overlijden. De heer Min naard werd op 7 maart 1894 in 's Heerabtskerke geboren. Hij is se dert 1958 lid van de gemeenteraad in Sprang-Capelle. Aan het verzoek van de Stichting „Het Noord-Brabants landschap" in 's-Hertogenbosch, om een subsidie te verlenen van f 0.05 per inwoner per jaar werd voldaan. De stichting die tot doel heeft het behouden en het scheppen van natuur- en landschaps- schoon en het bevorderen van recrea tie in de vrije natuur, tracht natuur schoon en andere uit het oogpunt van landschapsschoon belangrijke gebie den in eigendom te verkrijgen, om zodoende het behoud van deze ge bieden voor de toekomst veilig te stellen. Geen subsidie werd verleend aan de Stichting Militaire Tehuizen van het Humanistisch Thuisfront. Bij de ingekomen stukken was hiertoe van de Stichting bij het college van B. en W. een verzoek binnengekomen. Het college van B. en W. adviseerde de raad afwijzend te beschikken op grond van overwegingen van de raad in de voorafgaande jaren. De heer de Raat verklaarde zich hiermee niet te kunnen verenigen. „Ik zou liever zien dat dit punt in stem ming werd gebracht", zo zei hij. De heer Dekkers noemde het raad zaam de raad, die thans nieuw is sa mengesteld, zijn opinie te laten ge ven. Burgemeester van Prooijen zei hier weinig voor te voelen. "Het standpunt over en weer is wel be kend", zo meende hij. "Ik geloof dat we er beter aan doen tot stemming over te gaan." In totaal vijf raadsleden - de heren Winkelman, de Bie, de Raat, Dekkers en van Peer stemden te gen, terwijl wethouder Vos en de he ren M. M. Vos, Minnaard, v. d. Ma de, Ros, Genuit, Kuijsten en Rijkers zich vóór het advies van B. en W. uitspraken. Wel kon de raad instemmen met het voorstel van het college van B. en W., over te gaan tot het verlenen van een subsidie aan de Katholieke Re- classeringsvereniging in 's-Bosch. BUDDEMEYER chemisch reinigen grotestraat 95 waalwijk Bij het voorstel tot het verlenen van garantie aan de Commissie Streekdag Sprang-Capelle, waarbij de gemeente werd verzocht een ga rantie te verlenen tot een maximum van f 500, verklaarde de heer Genuit zich wel met het voorstel te kunnen verenigen. "Toch vraag ik mij af, of er voor de toekomst geen precedent wordt geschapen", zei hij en vroeg hoe het standpunt van B. en W. zou zijn, wanneer de feesten, die de Oranjeverenigingen organiseren, een tekort zouden opleveren. De heer Kuijsten stelde de vraag of de ver enigingen die dit evenement organi seren zelf enige risico dragen. "Heb ben zij er zelf geld ingestoken en heb ben zij er aan gedacht dat deze streekdag door het slechte weer kan mislukken, zeker in deze tijd van het jaar?" Ook de heer Ros liet zich in een gelijkluidende bewoording uit. Voorzitter van Prooijen zei te ge loven dat met het verlenen van een financiële steun van f 2500 voor de viering van de herdenking 150 jaar Koninkrijk aan de Oranjeverenigin gen al een precedent geschapen was. Hij wees er de raadsleden op dat deze streekdag niet was uitgegaan van de verenigingen, maar van de streek- verbeteringscommissie, die uit een aantal plaatselijke organisaties een comité heeft gevormd. De heer van Prooijen zei grote betekenis te hech ten aan deze streekdag, waarmee, BANKEMPLOYÉ VERDRONKEN Donderdagmiddag omstreeks half vier is een kleine bestelauto in de Kortverlorenvaart te Amsterdam te water geraakt. De bestuurder, de 31- jarige employé van de Rotterdamse Bank J. P. Valk, is daarbij verdron ken. De heer Valk was in het bezit van een tas waarin een bedrag zat van circa 157.000 gulden. De em ployé had het bedrag, bij de bijkanto ren van de Rotterdamse Bank opge haald. De auto van de heer Valk kwam uit de richting van het Suriname- plein en verdween, over de brug naar de Overtoom, tot verbazing van de vele voorbijgangers, plotseling in het water. Onmiddellijk sprongen drie jongemannen te water, maar hun reddingspogingen mochten niet ba ten. Nadat de brandweer eerst de auto uit het water had opgehaald, dregde de rijkspolitie ruim een uur na het ongeluk het lichaam van de bestuurder op. Effecten in envelop pen zijn wel gevonden; de tas echter niet. naar hij meende, het algemeen be lang zou zijn gediend. De heer Genuit verklaarde in twee de instantie in het geheel niet tegen het voorstel te zijn. Hij bracht even wel naar voren dat de Oranjevereni gingen, wanneer de jaarlijks door de ze te organiseren Oranjefeesten op een fiasco uit zouden lopen, zelf met de stukken zouden blijven zitten. Voorzitter van Prooijen zei geen uitspraak te willen doen, dat nu de Oranjeverenigingen ook maar bij de gemeente zouden moeten komen aan kloppen. "De Oranjeverenigingen, zo besloot hij, organiseren alleen dagen voor vermaak en plezier. Het doel van deze streekdag echter is, de streekverbetering te bevorderen." De raad stelde tijdens de verga dering van afgelopen donderdag te vens de bedragen vast van de ver goeding waarop de besturen van de bijzondere scholen over het afgelo pen jaar aanspraak hebben. Even- ëens werd vastgesteld het bedrag van de vergoeding der bezoldiging van de vakonderwijzers, waarop de betrok ken schoolbesturen aanspraak kun nen maken. De raad ging accoord met de wij ziging van de "Verordening op de heffing van de hondenbelasting in de gemeente Sprang-Capelle". Door dit besluit worden de leden van de plaatselijke hondenvereniging „Ge duld Overwint" vrijgesteld van de betaling van hondenbelasting, die in dressuur - of afgericht - zijn tot po litiehond. Voor de reconstructie van de hoek Schoolstraat - Hoofdstraat in Capel- le stelde de raad een krediet van f 3200 beschikbaar. Voor de aanschaffing van bloem bollen en ander plantenmateriaal t.b. v. d. gemeentelijke plantsoenen werd een bedrag van f 5000 gevoteerd. f 6500 kwamen op tafel voor het aanbrengen van nieuwe vloerbedek king en overgordijnen in een aantal vertrekken van het gemeentehuis. Vastgesteld werd de "Verordening regelende het toekennen van een te gemoetkoming in bovenmatige ziek tekosten aan enkele groepen van I. Z. A.-deelnemers". De raad toonde zich eveneens accoord met het ont werp besluit tot vaststelling van de bezoldiging van de vrijwillige brand weer. Tot lid van de Gemeentelijke In stelling voor Maatschappelijke Zorg werd benoemd de heer C. de Rooij uit de Poolsestraat, die 9 stemmen op zijn naam kreeg uitgebracht. Op de heer H. H. Kraak, Schrevelstraat 8, werd door 4 raadsleden gestemd. Tot slot voteerde de raad een kre diet van f 96000 voor de sanering van het Kerkplein te Sprang, terwijl besloten werd over te gaan tot een onderhandse aanbesteding van de aanleg van een drietal straten, resp. in de uitbreidingsplannen Nieuwe- vaart, Vrijhoeve en Sprang, waarover wij een uitvoerig prae-aodvies publi ceerden.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 1