wAAlwukse en lAnostRAAtse couRAnt start van een stille revolutie Nederland heeft ongeveer een miljoen bejaarden STASSAR EIS VOOR DE RECHTEN VAN DE NEGERS HEEFT DUIDELIJK GEKLONKEN Nederland bij toeristen steeds meer in de gunst ZOMER 1963: NAT, SOMBER EN KOUD Houdt Bogaerts voor ogen U belt 2971 ij I I I I I Analyse van De Bilt Waar gaat het om Met de neus erop Amerikaanse krant beschuldigt Soekarno PROF. DE QUAY OP (grote) VAKANTIE GOUD GESTOLEN UIT VLIEGTUIG AARDBEVING IN KASJMIER BOUWPRODUCTIE 10 pCt LAGER IN EERSTE HALFJAAR 1963 brillenspecialist Optica BOGAERTS VOLGEND JAAR 18 MAANDEN DIENEN VIER ORANJE-STEDEN VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1963 jy Oe tcho van het Zuiöen Abonnement 85e JAARGANG No. 71 -4» Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tieiei 22 cent per week per kwartaal f 2.85 3.10 franco p.p 10 cent per m.m. Advertentiepr ij s Hoofdredacteur JAN TIELEN Contractadvertenties: speciaal tarief Gironummer 1069687 Telegram-adres: „ECHO Dit blad verschijnt 2 x per week Grotestraat 205. Waalwijk Tel. 04160 - 2621 - Kaatsheuvel: Br. van Beurdenstraat Tel. 04167 - 2002 Opgericht 1878 MARS Eén ding is zeker na de grote mars der honderdtienduizend in Was hington is iets veranderd in de Verenigde Staten. Die manifestatie voor de vrijheid heeft een verandering gebracht in de verhouding tus sen de blanken en de gekleurden, een verandering die beide groepen duidelijk maakt dat een stille revolutie is begonnen. Waar voortaan nog in de V.S. de zwarte minderheid uiting geeft aan haar eis gelijke behandeling te krijgen, door in restaurants waar ze niet gewenst is te gaan zitten of door toegang te eisen tot scholen waar ze geweerd wordt, daar marcheren voortaan die honderdtienduizend mee. De mars heeft eigenlijk voor het eerst de nadruk erop gelegd dat het niet wat gekleurde mensen hier of daar zijn, die verbetering van hun lot wen sen, maar dat het hier gaat om een nationale beweging van twintig mil joen zwarte Amerikanen. De mars is daar het symbool van. Het ordelijk verloop van de mars is er ook het symbool van dat zij niet meer of minder verlangen dan wat hun recht is. De naam van dë weg die zij gingen - Constitution Avenue, Laan van de grondwet - sym boliseert dat nog eens, evenals het punt van samenkomst, het gedenk teken van president Lincoln, die de burgerstrijd niet uit de weg ging om een einde te maken aan de slavernij. Formeel is die slavernij ver dwenen, maar de gelijkberechtigdheid bleef uit. gering hier een zuiver voor de eco nomische wetgeving gedachte bepa ling gaat gebruiken om de rassen scheiding - iets principieels, maar beslist niet iets economisch - te lijf te gaan. En ze voelen er niet voor een wet te gebruiken voor een doel waarvoor hij niet is gemaakt. En een ander bezwaar is, dat zij erkennen dat de neger mag verlangen dat hem zijn grondwettelijk recht op gelijke be handeling niet mag worden onthou den, maar dat dit niet mag gebeuren op een manier die anderen hun grondwettelijk recht zou ontnemen. En dat zou gebeuren als een pension houdster - gesymboliseerd in de naam van mevrouw Murphy - ver plicht zou zijn negers kamers te ver huren; het is tenslotte haar recht zelf te bepalen wie ze in huis wil nemen en wie niet. Zelfs als het Congres Kennedy's voorstellen, die overigens nog verder gaan, zou aanvaarden, dan blijft uiteindelijk het laatste woord aan het hooggerechtshof en daarvoor zullen overwegingen als hier ge schetst zwaar wegen. Maar dit is ook niet het voor naamste. De eis voor de rechten van de negers heeft nu duidelijk door het land geklonken. Het probleem is nu voor de hele natie op tafel geworpen, zo dat het niet meer weggewuifd kan worden. En het land heeft nu de on ontkoombare taak gekregen de puz zel op te lossen. Zeven-en-een-half miljoen Nederlanders zijn het afgelopen seizoen met vakantie geweest, ruim een miljoen meer dan vorig jaar Van hen bleef vijf miljoen in eigen land en 2,5 trok naar het buitenland (vol gend jaar meer dan drie miljoen is de verwachting). Bovendien zijn nog eens meer dan twee miljoen Nederlanders voor minstens enkele dagen of enkele weekeinden er op uitgetrokken. Er is een reeks grieven. De voor naamste ervan op dit moment zijn, dat de werkloosheidsstatistieken uitwij zen dat relatief de negers het eerst hun baan kwijtraken, zo goed als ze het laatst aan bod komen als ergens werk te vergeven is. Dat de zorg die aan hun onderwijs wordt gegeven aanzienlijk geringer is dan aan dat voor de blanke kinderen. Dat de ge kleurde Amerikaan op vele plaatsen nog belemmeringen vindt op zijn weg naar de stembus. Dat huisvesting voor hem moeilijker te verkrijgen is dan voor de blanke. En dat niet al leen in het donkere zuiden, maar evenzeer in het noorden en met name in de hoofdstad Washington. Op die grieven is de blanke Ame rikaan nu met zijn neus gedrukt. Hem is ook de sussende illusie ontnomen dat de wantoestanden waarvan hij hoort, alleen elders bestaan hij weet nu dat het bij wijze van spreken bij hem om de hoek gebeurt, in het groot of in het klein. En de mars heeft de zwarten geleerd dat zij in hun strijd voor hun onmiddellijk eigen belang verbonden zijn met miljoenen door het hele land. Sinds woensdag 28 augustus heeft de blanke niet meer het excuus niet te weten wat er aan zijn democratie schort en in welke mate. Die datum prent de zwarte in dat hij niet alleen staat, maar een aanzienlijke macht van het getal hem vertegenwoordigt. Het is een typisch Amerikaans en weldoend democratisch verschijnsel dat niet geprobeerd is de demonstra tie te camoufleren. Niet alleen de na tie, maar via de telstar de hele we reld is er met de neus op gedrukt- Maar de organisatoren zullen op grond hiervan niet verwachten dat de resultaten nu spoedig en afdoend zulten volgen.. Het feit dat van de uitgenodigde parlementariërs maar De „Chicago Tribune" beschul digt president Soekarno ervan in 't voormalige Nederlands-Nieuw-Gui- nea precies te doen wat hij Portu gal verwijt". „De Indonesische marionetten assemblee in het voormalige Ne derlandse gebied Westelijk Nieuw- Guinea heeft slaafs een resolutie goedgekeurd waarin het land tot integraal deel van Indonesië wordt verklaard. Op die manier hoopt pre sident Soekarno van Indonesië on getwijfeld het referendum te ont wijken dat hij beloofde toen de V.N. hem het bestuur over Nieuw-Gui- nea gaven. Hij vreest dat dit refe rendum zou uitlopen op een uit spraak ten gunste van onafhanke lijkheid of samengaan met Austra lisch Nieuw-Guinea. „Soekarno heeft precies dat gedaan wat hij Portugal verwijt ,en hij heeft het gedaan met volkomen verontachtzaming van de rechten van de mens en zijn eigen beloften' Indonesië heeft nooit iets gedaan om de inwoners van Westelijk-Nw.- Guinea te helpen in tegenstelling tot Portugal tegenover zijn kolo niën en heeft noch het geld noch de geneigdheid om het nu te doen, aldus het blad. betrekkelijk weinigen zijn komen op dagen, kan hiervoor al een aanwijzing zijn. Bovendien is de concrete aanlei ding - waarschijnlijk tot spijt van regering en betogers wat dubieus. De mars had zeker de bijbedoeling pressie uit te oefenen op de leden van het Congres om de wetsvoorstel len van Kennedy te aanvaarden. Op zichzelf waardeert geen zichzelf res pecterend parlement een dergelijke pressie. Daar komt bij dat de wets voorstellen zelf niet geheel en al zui ver op de graat zijn. Trouwens niet konden zijn, gezien de merkwaardige structuur van de V.S., waarin de fe derale regering beperkte rechten heeft en de rest aan de autonome sta ten is voorbehouden. Slechts wanneer de handel tussen de diverse staten on derling ermee gemoeid is, kan de fe derale overheid ingrijpen. De rege ring stelt nu dat in het horeca-be- drijf o.m. het voedsel uit verschillen de staten afkomstig is en ontleent daaraan een recht de rassenscheiding derhalve te verbieden in cafe s, res taurants, hotels en pensions. Vele - overigens bepaald geen rassenscheiding voorstaande leden van Huis en Senaat, menen dat de re- Het K.N.M.I. in De Bilt heeft de afgelopen zomer (juni, juli en augus tus) als „koud, somber en nat" be stempeld. Na 1959, het jaar met een bijzonder mooie, lange en droge zo mer, zijn er uitsluitend slechte zo mers geweest: in de laatste vier jaren was het tijdvak dat de drie zomer maanden beslaat, steeds kouder en somberder dan normaal en alleen in het vorige jaar aan de droge kant. Van de 92 dagen, die de zomer telt, waren er ditmaal 59 te koud. In De Bilt zijn dan ook slechts zeven zo- Goed ZIEN is voorwaarde tot goed LEREN l Laat Uw kinderen zo nodig een bril dragen, een jeugdig montuur van merse dagen voorgekomen tegen ne gentien van deze warme dagen nor maal. Augustus was de koudste van de drie zomermaanden. In De Bilt werden 513 uren zon neschijn geregistreerd; gemiddeld be droeg het tekort, vergeleken met het normale aantal uren zonneschijn, een uur per dag. Het was over het alge meen nog een weinig somberder dan in de zomer van het vorige jaar. De hoeveelheid neerslag was boven nor maal, vooral augustus was een bij zonder natte maand. Daarentegen was juli aan de droge kant. In Lim burg waren de hoeveelheden regen over het algemeen minder groot dan elders; plaatselijk is de normale hoe veelheid daar niet bereikt. Stationsstraat 88, Waalwijk In ons land wonen omstreeks één miljoen bejaarden (bijna 10 van de totale bevolking). Ruim 540.000 of 54 van hen zijn gehuwd, 411.000 mannen en vrouwen vormen samen een echtpaar en van de overi ge 130.000 gehuwden is of de vrouw of de man nog jonger dan 65 jaar. De andere bejaarden zijn overwegend weduwnaars en weduwen. Deze cij fers zijn opgesteld door het Centraal Bureau voor de Statistiek aan de hand van de gegevens van de volks telling 1960. Bijna 750.000 of driekwart van alle bejaarden wonen in een gezin of huishouden, overwegend (627.000) als hoofd of echtgenote en voorts ruim 100.000 verwant en 20.000 niet-verwant aan het hoofd van het huishouden. 170.000 bejaarden voe ren alleen een huishouding en ten slotte leven 75.000 personen van 65 jaar en ouder in groepsverband in gestichten en instellingen e.d., onge veer 11 van laatstgenoemde ca tegorie verbleef in tehuizen, gedre ven door particuliere personen. Van de 407.000 hoofden van huis houdens van 65 jaar en ouder be schikten 325.000 met hun huishou den of gezin over een afzonderlijke woning, 54.000 waren hoofdbewo ner en'slechts 24.000 waren inwo nend. Van de bijna 170.000 alleen staanden bewoonde eveneens de over grote meerderheid alleen of als hoofdbewoner een woning en waren 26.000 inwonend (kamerbewoner). Van alle in woningen wonende be jaarden waren 23.000 gehuisvest in >z.g. bijzondere wooneenheden (met beperkte accomodatie) voor bejaar den. Dit betekent dat, tezamen met de 75.000 in groepsverband in in richtingen levende personen van 65 jaar en ouder, voor ongeveer 100.000 bejaarden of 10 van het totaal sprake is van een speciale vorm van huisvesting. Slechts een gering aantal bejaar den heeft nog een beroep 20 van de mannen en 3 van de vrou wen. Ten opzichte van vorige tellin gen is dit percentage opnieuw terug gelopen. Het aantal personen in de bejaar denverzekering bedroeg 670.527. Het aantal inwoners van Neder land van 65 jaar en ouder is in 1962 naar schatting met circa 30.000 toe genomen, het aantal personen in de bejaardenverzekering bedroeg echter eind december 1962 slechts circa 1000 meer dan eind 1961. Het ach terblijven van de toeneming van het aantal personen in de bejaardenver zekering is vermoedelijk een gevolg van een verbetering van het gemid delde inkomen van personen van 65 jaar en ouder, die verder gaat dan de verhoging van de desbetreffende in komensgrens. In 1962 is een einde gekomen aan een reeds vele jaren durende daling van het aantal vrijwillig-verzekerden. Eind december 1962 waren er in to taal 1.803.900 vrijwillig verzeker den. Per 100 inwoners bedroeg het aan tal verplicht-verzekerden op 31 de cember 1962 49,7, het aantal perso nen in de be jaarden verzekering 5,6 en het aantal vrijwillig-verzekerden 15.2 (totaal 70,5). Eind 1961 waren deze percentages resp. 50,1, 5,7 en 15.3 (totaal 71,1). Voor het eerst na vijf drukke ja ren is prof. dr. de Quay op een wer kelijk grote vakantie gegaan. Met zijn echtgenote vertrok hij per KLM van Schiphol naar New York, om in het Amerikaanse werelddeel de drie van zijn negen kinderen te gaan op zoeken, die Europa de rug hebben toegekeerd. Een dochter is getrouwd in Ame rika, een zoon in Canada en een on getrouwde zoon woont in Brazilië. Naast zijn lidmaatschap van de Eerste Kamer heeft prof. de Quay tot dusverre geen andere functie aan genomen. Het echtpaar zal naar schatting 2 maanden wegblijven. Negen goudstaven met een geza menlijke waarde van ruim 36.000 gulden, zijn gestolen uit een Cornet van de Britse luchtvaartmaatschappij BEA die donderdag een vlucht met een lading goud heeft gemaakt van Londen naar Frankfort. Dit is door de politie in Frankfort bekend ge maakt. Bij het lossen van het vlieg tuig werd ontdekt, dat een der zak ken waarin het goud werd vervoerd, was opengesneden en dat de inhoud was verdwenen. Een zware aardbeving heeft maan dag de vallei van Kasjmier, op een tiental kilometers ten zuidwesten van Srinagar, getroffen. Volgens de eer ste berichten zijn er 100 mensen om het leven gekomen en 500 gewond. De beving die 40 seconden aan hield, trof ruim 50 dorpen en een ge bied van omstreeks 130 vierkante ki lometer. Ruim 1000 huizen werden vernield. Het binnenlands toerisme steeg met vijftien percent ten opzichte van het seizoen 1962, 25 percent meer Ne derlanders gingen naar het buiten land. Er is een neiging om meer in eigen land te blijven, aldus de heer G. S. Lous, de man die de supervisie heeft over alarmcentrale en toeristen informatiedienst van de ANWB. Kampeerders hebben het deze zo mer in Nederland niet gemakkelijk gehad, maar toch werden hun gele deren aanmerkelijk versterkt. Tot en met juli gaf de ANWB 525.000 kampeerdocumenten af tegen 400 duizend in heel 1962. Voor het bui tenland werden tot nu 83.000 docu menten afgegeven tegen 63.000 het vorig jaar. De sterke stijging van het kamperen hangt samen met een toe nemende vraag naar goedkope over nachtingsgelegenheden. Naast de tent heeft de caravan ook bij de mindervermogenden zijn plaats gekregen. Een nieuwe ver- In het eerste halfjaar van 1963 is ongeveer tien percent minder gepro duceerd aan woningen en andere ge bouwen dan in de periode van janu ari tot en met juni verleden jaar. Gedurende de eerste zes maanden van 1963 is voor een bedrag van een miljard 324 miljoen gulden geprodu ceerd. Dat is vijftig miljoen minder dan in de overeenkomstige periode van 1962. De berekening van de re- ele bouwproduktie is geschied met uitschakeling van de invloed van prijsstijgingen. De mindere bouw is te wijten aan het ongunstige eerste kwartaal van dit jaar. De produktie in het tweede kwartaal bedroeg 925 miljoen tegen 847 miljoen in april, mei en juni 1962 (geschatte werke lijke stijging twee tot drie percent). In de eerste helft van 1963 wer den ruim 43 duizend huizen in uit voering genomen tegen bijna 42 dui zend in de overeenkomstige periode van 1962. Voltooid werden ruim der tigduizend woningen (eerste halfjaar 1962 34 duizend 116). schijning is het verhuren van cara vans, die permanent zijn opgesteld op een weitje. Van de vijf miljoen Nederlanders, die in eigen land va kantie vierden, sliepen ,er 2,5 miljoen in tenten, caravans yof zomerhuisjes. De andere helft koos de luxueuzere (en duurdere) hotels. Zuid-Slavië en Italië zijn dit sei zoen de grote trekpleisters geweest. Voor Zuid-Slavië is er zelfs een ver rassend totaal van ruim honderddui zend Nederlanders. Weekeind-tochtjes, al vroeg in het voorjaarvele korte ritten en niet meer een lange vakantie ineens op één plaats. In die richting beweegt zich het binnenlands toerisme. De veel gesignaleerde motorisering van de massa blijkt ook hier een rol te spelen. Nederland ontdekt Neder land. „Uitermate slecht", en „niet roos kleurig", is het commentaar van de Horeca-sector op de jongste zomer. „In juli dachten we nog dat het wel zou gaan, maar augustus bedierf al les". Een goed seizoen, is de indruk van het ANVV. Ondanks de rgen, want het slechte weer verplaatste de acti viteiten slechts van de open lucht naar de steden. Het bezoek van de Engelsen is opvallend gestegen en dat mag ook wel, want er is in En geland op vele manieren intensief propaganda gemaakt voor de Hol landse zaak. De grote Today tele visieprogramma's voor de Ameri kaanse televisie over Nederland, hebben ons land daar ook veel goed gedaan, maar, aldus het ANVV, het is nog te vroeg om over resultaten te praten. Op het meerdaagse be zoek blijkt de regen weinig invloed te hebben gehad. („Morgen is 't mis schien beter...); wel echter op het dagverblijf en op het kamperen. Prognose voor het volgende sei zoen op alle fronten meer mensen. Nieuwe ontwikkeling de watersport staat op het punt zich snel uit te breiden tot een geweldige omvang. (V olkskrant) Die nieuwe RRILLEZAAK in de GROTESTRAAT 220 daar ga ik mijn BRIL kopen1 Doet zoals velen GROTESTRAAT 220 - tel. 3560 - WAALWIJK Leverancier voor ALLE Ziekenfondsen en het wordt besteld. Slijterij - Wijnhandel DE LANGSTRAAT Grotestraat 200 - Waalwijk De Wijnhandel met uitsluitend kwaliteitsdranken In de loop van het volgend jaar wordt de dienstplicht voor een groot gedeelte van de landmacht verkort tot 18 maanden. Deze maatregel heb ben de Nederlandse militairen te danken aan het feit, dat het zoge naamde Ondas-systeem dat op het ogenblik bij sommige cavalerie-on- derdelen wordt beproefd, goed blijkt te voldoen. Het gros van de land macht dient op het ogenblik nog 20 maanden. ORGANON EN BOLDOOT GAAN SAMENWERKEN Zwanenberg- Organon Oss heeft voor bijna 4,2 miljoen gulden een groot belang, maar géén meerderheid verworven in de N.V. Boldoot te Amsterdam. De bedoeling van de transactie is een nauwe samenwer king tot stand te bréngen op het ge bied van kosmetische artikelen en beider bedrijvigheid op dit terrein te vergroten. Zaterdag werd in de Grote Kerk te Breda de Unie van Oranjesteden bevestigd met de handtekeningen van de burgemeesters uit de Baroniestad, de Belgische stad Diest, de Franse stad Orange en het Duitse Dillen burg. Voor de ondertekening der protocollen hadden sprekers uit de vier steden een „historische verant woording" van de Unie afgelegd. De plechtige zitting werd door ve le hoge autoriteiten uit de vier lan den bijgewoond. De „Dag van de Unie" werd verder gevierd met on dermeer een internationaal folkloris tische festival op de Grote Markt. Hieraan hebben groepen en muziek korpsen uit de vier steden deelgeno men. KONINGIN WEER THUIS Maandagmiddag is de Koningin te zamen met de princessén Beatrix, Margriet en Christine van haar va kantie in Italië per vliegtuig in Ne derland teruggekeerd.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 1