waaLwij kse en LAnqstRAAtse couraiu L00N0PZAND HEEFT NIEUWE BURGEMEESTER FILMJOURNAAL Waspikse harmonie „Volksvlijt en Volksvermaak" Musis Sacrum I Luxor SCHEIDENDE BURGEMEESTER VAN ERP VAN WASPIK „Ik heb steeds graag in Waspik gewoond en gewerkt, het ver trek zal van mijn kant 'n afscheid zijn met gemengde gevoelens" beleefde glorie-avond Nieuw instrumentarium voor tiarmenie Koninklijke onderscheiding voor A. de Bont Modehuis Frits van deR Ven WEKKERS Stassar Waalwijk I Blij met burgemeestersfunctie In Waspik is het goed wonen Vele functies Dat geeft de burger moed Steun aan culturele leven Bijzonder lid Groo'ste actie ooit gevoerd KLEDING-VERHUUR Bossche kleding-service Brieven aan of van verdachten worden geopend TARZAN DE AAPMENS. introduceerde nieuwe herfst- en wintermode VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1963. - De tcho van het Zuiöen - Abonnement 85e JAARGANG No. 73 Uitgever V/aal wij ksehe Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief ECHO Telegram-adres Tel. 04167-2002 Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Opgericht 1878 Als donderslag bij heldere hemel, kwam maandag het Koninklijk Be sluit af, waarin burgemeester L. van Erp van Waspik, benoemd werd tot burgemeester van de gemeente Loon op Zand. „Ook voor mÜ dus de burgemeester, „kwam deze benoeming bepaald onverwacht. Ik had er eigenlijk al niet meer op gerekend" Burgemeester van Erp, die op 1 maart 1957 zijn functie van burgervader in de gemeente Waspik aanvaardde, zal op 1 oktober aanstaande zijn intrede doen in de ge meente Loon op Zand Kaatsheuvel. lid van de Nederlandse Federatie Welstand Toezicht. Binnen de gemeente bekleedt burgemeester van Erp het voorzit terschap van het G.I.M.Z., van het Wit Gele Kruis, van de Jeugdraad, die op zijn initiatief in het leven werd geroepen en van de in wording zijnde sportraad. Middels streekra- dèn en regionale samenwerking, stelde hij zijn talenten nog in dienst van velerlei stichtingen en organi saties. Middels het doen bouwen van bejaarden woningen en het sa menspel met de stichting St. Jozef - huis bereidde hij ook het open werk voor in Waspik. De verdiensten van burgemeester van Erp in Waspik en diens aanhankelijkheid aan zijn eerste standplaats als burgervader zullen de banden tussen beiden niet licht verbreken. „Persoonlijk ligt mij de combi natie van het burgemeester-secreta ris ambt, zoals dat in Waspik ver bonden is, niet erg. Ik heb weinig smaak in de administratie als zo danig, waarom ik destijds ook naar een grotere plaats heb gesollici teerd. Burgemeester van Erp zei bijzonder blij te zijn met een dui delijk burgemeestersambt zoals hem dat aangeboden is. „Over mijn werk in mijn nieuwe gemeente kan ik uiteraard weinig meedelen, om dat ik Loon op Zand en Kaatsheu vel daarvoor te oppervlakkig ken. Ik hoop mij wel op zo kort moge lijke termijn in mijn nieuwe werk kring in te werken. „Het vertrek" zo vervolgt de heer van Erp, „zal van mijn kant een af scheid zijn met gemengde gevoe lens. Ik heb vanaf de eerste dag graag in Waspik gewoond en ge werkt. Het is een mooi dorp dat ik ernstig getracht heb te verfraaien" De tekst van de frankeermachine, zoals die op het gemeentehuis wordt gebezigd, is een karakte ristieke trek van het beleid van de scheidende burgemeester. „In Waspik daar is het goed le ven en wonen; Industrieterrein te koop" zo luidt de tekst. Het zijn ongetwijfeld de twee hoofdgedach ten waardoor burgemeester van Erp zich in zijn bestuur heeft laten leiden. De resultaten zijn tastbaar. De basis van zijn werk was een goed stedebouwkundig plan, waarin een sterke uitbreiding van wegen en straten was opgenomen. De drie uit breidingsplannen getuigen van goed bestuurlijk inzicht, waardoor Was pik aardig op gang is kunnen ko men. De reconstructie van de straatverlichting, de nieuwe riole ring, het trottoirplan, de nieuwe sportvelden, de bouw van nieuwe scholen, de verfraaiing van de raadszaal, dit alles ademt een geest van energie en werkkracht. Het aantrekken van nieuwe in- dustriën zoals Du Pont de Nemours, waar op het ogenblik 80 arbeiders werken, van de firma Storimans en Van der Weegen, een fabriek voor betonelementen voor systeembouw waar men grote verwachtingen van mag hebben, de fabrieken van Van der Ven en Van Lier, beide in Was pik Boven gevestigd, hebben de in dustrialisering van Waspik Boven een onverwacht grote wending ge geven. In een woord, het verzor- gingspeil van de gemeente is tijdens het bestuur van burgemeester van Erp opgevoerd, waarnaast een ster ke verruiming van de werkgelegen heid plaats vond. Naast de vele functies die voort vloeiden uit het burgemeestersambt en waarvan het werkterrein zowel binnen de gemeentegrenzen lag als daarbuiten, heeft burgemeester van Erp diverse functies in landelijke organisaties. Hij is onder meer voorzitter van de Katholieke Nati onale Stichting voor bijzonder ge- zinswerk en jeugdzorg, bestuurslid van het landelijk Sociaal Charita- - tief Centrum, lid van het dagelijks bestuur van de Katholieke Jeugd raad, een adviesraad van de minis ter van O.K. en W. Hij was voor zitter van de lectuurvoorziening Brabant, die is uitgegroeid tot een lectuurplan voor het platteland en In de gemeente Loon op Zand Kaatsheuvel waar de faam van bur gemeester al lang was doorgedron gen is men dan ook buitengewoon ingenomen met de benoeming van de heer van Erp tot burgemeester van deze gemeente. Burgemeester van Erp kijkt niet al te zwaar op tegen de vele niet gemakkelijke ta ken die daar op hem wachten. De bouw van nieuw gemeentehuis, waar Kaatsheuvel hard aan toe is en waarvoor de plannen reeds lang gereed liggen, ziet hij als een soort levenswerk, iets wat je eigenlijk maar een keer in je leven doet. De grote moeilijkheid blijven de gel den waarmee deze nieuwbouw ge financierd moet worden. Wanneer het eenmaal zover is, dat met de bouw van het gemeente huis begonnen kan worden, dan kunnen de bewoners van zijn nieu we gemeente rekenen op goed werk. Een tweede vraagstuk wat om een directe aanpak vraagt, zijn de tal rijke krotten die de gemeente Loon op Zand kent. Maar ook hiervoor ziet burgemeester van Erp in de toekomst nog wel mogelijkheden. De wijze waarop hij in de afgelopen jaren de talrijke problemen die Waspik kende, heeft aangepakt, geeft dan ook goede moed. Drs. van Rooy, loco burgemeester van Loon op ZandKaatsheuvel die op uitstekende wijze het loco burgemeesterschap gedurende een half jaar vervulde, verklaarde bijzonder te zijn ingenomen met de benoeming van burge meester is voor de heer van Rooy geen onbekende. Integendeel. De activiteiten die burgemeester van Erp in de streekraad aan de dag legde, waarbij hij steeds een vu rig enthousiasme aan de dag legde, zeker wanneer hij begreep dat Was pik er mee gebaat kon zijn, trokken hem dadelijk naar voren. De heer van Rooy ziet in burgemeester van Erp dan ook een uitermate be kwaam en zeer vooruitstrevend persoon. Wanneer straks de heer van Erp zich in Kaatsheuvel aan het Wilhel- minaplein in Loon op Zand- )'él2 minaplein zal hebben gevestigd, zullen vele blikken op hem blijven gericht, omdat in Loon op Zand Kaatsheuvel de hoop leeft, dat bur gemeester van Erp, evenals zijn voorganger, oud burgemeester mr. R. v. d. Heijden, de naam van de vooruitstrevende gemeente Loon dragen en tot verdere grotere bloei zal brengen. op ZandKaatsheuvel nog verder Het zal geen gemakkelijke taak zijn voor de nieuwe eerste burger na al wat zijn voorganger voor de gemeente reeds heeft gedaan. Maar de werklust en het enthousiasme van burgemeester van Erp, geeft de gehele gemeente weer moed om on der een nieuwe scepter een scho nere toekomst tegemoet te gaan. De heer van Erp is zes jaar als burgemeester werkzaam geweest in Waspik. Hij werd op 10 april 1918 te 's-Herto- genbosch geboren. Hij ontving zijn opleiding op het St. Jans lyceum In den Bosch en legde zich daarna toe op de ge meente-administratie. Na als volontair werkzaam te zijn geweest ter secretarie te Em- pel en Meerwijk, werd hij in 1936 in Den Bosch aangesteld op de afdeling Burgelijke Stand en Bevolking, in febru ari 1940 volgde zijn overplaat sing naar de afdeling Finan ciën. Na de bevrijding was hij gedurende V2 jaar werkzaam in Zaltbommel, waar hij was toegevoegd aan het gemeente bestuur. Op 1 maart 1952 volgde zijn benoeming tot chef van de afdeling Sociale en Culturele Zaken en in de ze functie werd hij per 1 jan. 1957 benoemd tot referenda ris. Bij Koninklijk Besluit van 12 februari werd hij met ingang van 1 maart 1957 be noemd tot burgemeester van Waspik. De Waspikse Koninklijke Harmonie Volksvlijt en JoltaveiTOaak^ beeft dinsdagavond een glorieavond bij uitstek beleefd. Het noogte nunt van deze avond werd gevormd door de symbolische overdracht van een geheel nieuw instrumentarium door het gemeentebestuur aan de harmonie en door de koninklijke onderscheiding, die de hee* d Hond te beurt viel vanwege zijn veertig jaar lang bijzonder actief lid £l?n van Se vereniging. De*plechtigheid, die plaats vond m de raads zaal werd bijgewoond door de burgemeester, de heren wethouders, de voltallige gemeenteraad, mevrouw van Erp, mevrouw Brokx v. Steen hoven, de leto van de harmonie „Volksvlijt en Volksvermaak" en een aantal genodigden. die, waardoor de harmonie in de gelegenheid werd gesteld rente en aflossing te voldoen op de lening van f 15.000,- die voor een nieuw instrumentarium nodig bleken. „Moge" zo besloot de heer van Erp zijn toespraak, „volgens uw lijf spreuk Virtus Nobilitat Artem de innerlijke verrijking van uw leden merkbaar blijven" Het was de heer Brokx, president van de harmonie, die met de burgemeester het pro tocol van lening ondertekende. Als een aangename verrassing klonk daarop nadat door de aanwezigen een toast was uitgebracht, de sere nade van de zangvereniging „Polymnia" door de raadszaal, die gestalte kreeg in ,De Dorpsfanfare'. Burgemeester van Erp, begon met de belangrijkheid van de har monie in de gemeente te onderstre pen. „Naar omvang en belangrijk heid, neemt de harmonie de eerste plaats in in het cultureel leven van Waspik" Hij verklaarde dat het ge meentebestuur van Waspik het op hoge prijs had gesteld deze steun aan het culturele leven van Waspik te kunnen verlenen. Burgemeester van Erp zei vol lot te zijn over de prestatie, die de be woners van Waspik het vorig jaar hebben geleverd, toen de complete harmonie van nieuwe uniformen werd voorzien. „Het was van Was- piks ingezetenen een prestatie van de eerste orde" zo benadrukte hij. Hij noemde het ook meer dan be grijpelijk dat dit het einde van de financiële spankracht betekende. Burgemeester van Erp zei, dat het college van B. en W. zich bijzonder gelukkig voelde toen de raad zich volledig achter het voorstel schaar de, door zich uit te spreken voor 'n blijvende verhoging van de subsi dat de harmonie, in de 82 jaar van haar bestaan nooit over een geheel nieuw instrumentarium de beschik king heeft gehad. In 1881 startte „Volksvlijt en Volksvermeak" met 14 tweedehands instrumenten voor een totaal bedrag van f 154.- franco thuis. De heer Brokx sprak tevens dank uit aan de bevolking, het ge meentebestuur, de leveranciers, de firma Schenkelaars, en aan „Po lymnia". „Uw omlijsting deze avond was voor ons daarom een stimulans, omdat wij ons verzekerd weten van Uw gewaardeerde belangstelling". DER VOGELHANDLER Deze klassieke operette is al tien-", tallen jaren een bron geweest voor) de filmmusical, vooral door haar meeslepende en romantische melo-' dieën, zoals "Schenkt man sich Ro sen in Tirol", "No amal, no amal" en het vrolijke lied "Christel von der Post" e.v. Het verhaal gaat over een levenslustige graaf die naar Kreuze- lingen zou gaan om daar te jagen, maar die onderweg de kans krijgt om zonder dat zijn vrouw iets er van hoeft te weten, naar Parijs kon gaan, om daar allerlei romantische avontu ren te beleven. Natuurlijk komt er ook het eeuwige nichtje van de graaf in de film voor, op wie hij moet let ten, en die weer allerlei moeilijkhe den veroorzaakt. Zij wordt nl. ver liefd op de „Vogelhandier" Adam, die voor de graaf natuurlijk geen par tij is. Deze Adam is dan tenslotte de man om wie alles draait en die alles tot een goed einde weet te brengen. In de hoofdrollen vinden we Conny Froboess, Maria Sebalt en Georg Thomalia e.v.a. Vrijdag t.m. zondag voor personen van alle leeftijden. REVOLVERHELDEN Wanneer in het Wilde Westen spoorwegen worden aangelegd en als deze langzamerhand gereed komen, worden de postkoetsen steeds meer overbodig. Zo was het ook met Rand McCord, die een postkoetsdienst on derhield tussen een Ford en een stad, en die bij het gereedkomen van de spoorlijn zijn broodwinning kwijt raakte- Hij besluit dit niet zo maar voorbij te laten gaan, en stelt zich in verbinding met de beroepsmoorde naar Park Ketchum, die samen met een bende verscheidene keren de trein met succes overvalt. De Spoorweg Mij. stuurt dan een van haar beste detectives naar de be trokken streek, die dan in een levens gevaarlijke omgeving dit raadsel moet oplossen. Hij slaagt daar natuurlijk in, maar dit gaat niet zonder avontu ren gepaard. Het recht weet echter weer te zegevieren en de romantische noot wordt weergegeven, als de speurder de dochter van de voor naamste schurk trouwt.. Zondagmiddag 3 uur. In de hoofdrollen Jim Davis en Mary Castle. Toegang 14 jaar. MEISJE IN OPSPRAAK. „Op deze avond" zo voerde de heer Brokx het woord, „zijn al on ze leden blij en dankbaar gestemd door het sluitstuk van de grootste actie die ooit in Waspik is gevoerd Hij bracht onder meer naar voren, BRUID S JAPONNEN, BRUIDSMEISJESJAPONNEN, en een ruime sortering gelegenheidskleding voor 1 naar de laatste mode. Vughterstraat 205 - Tel 34580 (n, ..'^"„UISbOSCH IN WEST-DUITSLAND Het vermoeden, dat in de West- duitse bondsrepubliek telefoonge sprekken worden afgeluisterd en brieven door onbevoegden worden geopend, is gisteren officieel be vestigd. De federale regeringswoordvoer der, Karl-Guenther von Hase, deel de op een persconferentie mede dat wanneer Westduitse spionnen jagers alle bij de wet geoorloofde middel en hebben uitgeput en nog niet achter de gewenste informatie zijn gekomen om een verdachte te ar resteren, zij de geallieerden om hulp vragen. Bijzonder veel lof zwaaide de hr. Brokx de heer A. de Hond toe, die veertig jaar zo'n bijzonder lid van de harmonie is. Een kleine opsom ming van zijn kwaliteiten en ver diensten rechtvaardigt de koninklij ke onderscheiding in zilver, waar mee de heer de Hond werd onder scheiden. Iedere week was de heer de Hond op de repetitie, bespeelt hij dat in strument, dat op zo'n moment het meest noodzakelijk is. Hij leidde bovendien jonge muzikanten op, hij fungeert als leider van de boe- renkapel en als hoofd van de werk- commissie. Tevens is hij als afge vaardigde van de werkende leden bestuurslid. Een presentje werd hem hierna voor zichzelf en voor zijn vrouw overhandigd. „Dam, ik hoop dat ge een lange adem zult hebben" zo eindigde de heer Brokx zijn huldi gingsjubel. Voordat de aanwezigen de gele genheid werd geboden, de heer de ■Hond persoonlijk te feliciteren overhandigde burgemeester van Erp als een persoonlijk geschenk, mede namens zijn echtgenote een draagmedaille van de onderschei ding. Namens de werkende leden werd de heer de Hond toegesproken door de heer Th. de Grauw. „Met eerbied en waardigheid zal ik deze onderscheiding dragen" Deze woor den uit de mond van de heer De Hond vormden het sluitstuk van deze zinvolle en waardige plechtig heid. "Meisje in opspraak" is een film die de ouders van de moderne jeugd en die jeugd zelf iets te vertellen heeft. De film spreekt zo aan, omdat zij openhartig is over de jeugd, die zelf de hoofdrollen heeft in de film. Hij handelt over een meisje, dat een grote fout heeft gemaakt, dat van schaamte dreigt weg te kwijnen. Een vreemde jongen, bij wie zij haar hart in wanhoop heeft uitgestort, weet haar echter weer op te beuren en een heel andere kijk op het leven te ge ven. Maandag en woensdag. Toegang 18 jaar. i VLUCHT UIT OOST-BERLIJN Een meisje wier broer bij een vluchtpoging over de muur werd sneer geschoten, probeert nu zelf te ontsnappen door onder het prikkel draad door te kruipen. Kurt Schroe- der, die komt toegesneld, weet haar door een list uit de handen van de Vopo's te houden. Hij neemt haar mee naar zijn ouderlijk huis en geeft haar daar een goed onderkomen. Hij komt regelmatig in Oost-Berlijn, waar hij chauffeur is. Van vele zijden wordt hem gevraagd om te helpen bij een ontsnappingspoging. Na veel aarzelen stemt hij toe en hij begint een tunnel te graven. Het gedril en gedreun van de boormachine wordt overstemt door de muziek die ge maakt wordt door een familielid van Kurt, die met zijn band avonden aan een stuk muziek maakt. Na enkele dagen is de tunnel ge reed en kan de ontsnapping begin nen. Toch wordt er nog een en ander aan de Vopo's verraden en de grote ontsnappingspoging kan niet door gaan. Nu kunnen slechts enkele men sen mee, maar toch is dit een be vredigend resultaat voor de jonge man, die zijn leven waagde om dat van anderen te veraangenamen. In de hoofdrol Don Murray en Cristine Kaufmann. Vrijdag t.m. zondag voor personen van tenminste 14 jaar. Dit Tarzan-verhaal speelt zich af rond de eeuwwisseling. Jane Parker is weer teruggekeerd naar Afrika, waar zij samen met haar vader en diens compagnon op zoek gaan naar het beroemde olifantenkerkhof, waar voor een schat aan ivoor voor het op rapen ligt. Zij vinden die wel, maar het gaat niet zonder een hoop moei lijkheden en tegenslagen. Ten eerste krijgen zij ruzie met een Watusistam, maar zij weten te ontsnappen. Dan worden zij door een groep woedende olifanten aangevallen. Nadat deze twee moeilijkheden zijn overwonnen, wordt Jane gewond en zij verdwaalt in het bos, waar zij gevonden wordt door Tarzan, die boven in een boom in een hut woont. Parker en zijn met gezel, die haar zijn gaan zoeken, vinden haar spelend met Tarzan s huisdier, de chimpansee. Parker, die vermoedt dat het dier haar kwaad wil doen, schiet de aap dood. Tarzan wordt dan woedend en roept alle die ren in het bos op om de twee te ver nietigen. Jane weet hem echter te be daren. Dan rijden de mannen onder leiding van Tarzan naar het kerkhof, waar zij echter gevangen genomen worden, door een groep pygmeën, die Parker vermoorden. Zijn metge zel en Jane worden door Tarzan ge red. Jane besluit dan bij Tarzan te blijven en samen gaan ze terug naar de boomhut in het woud. De rol van Tarzan wordt vertolkt door Dwinny Miller en Cecare Dano- Toegang 14 jaar. Maandag en woensdag. va. De Duitsers, aldus Hase, vragen iac Amerikaanse, Britse of Franse inlichtingendienst niet met zoveel woorden om telefoongesprekken af te luisteren of brieven aan en door verdachte verzonden te openen, maar men neemt aan dat zij dat zullen doen, omdat het zo wat het enige is wat de Duitsers niet kun-^ nen doen. de Junghans Mauthe Klenzle Modehuis Frits van deR Ven heeft dinsdagmiddag en dinsdagavond tij dens de gehouden modeshow in het Casino in Den Bosch het beste been tje weer eens voorgezet, waarmee het hooggeacht publiek verwennend met de beste en nieuwste modesnufjes die maar denkbaar zijn. Uit de reacties viel wel op te ma ken dat talrijke nieuwtjes, waaronder ook veel eigen creatie buitengewoon in de smaak vielen. De bijval was om een tweede reden niet ten onrechte, omdat datgene wat geshowd werd voldeed aan de eisen van elegance en draagbaarheid. De herfst en wintermode 1963 - 1964 wil vooral de dames jong hou den en jong maken. De collecties die door Frits van deR Ven tijdens dit specifiek damesuurtje, werden ge toond, voldeden dan ook wel aan de ze eis. Het was dan ook niet verwon derlijk dat tijdens deze show het sportieve element een grote plaats in nam. Helanca pantalons in verschillen de kleuren waren er te kust en te keur, terwijl de bijgedragen jumpers zorgden voor een uitstekende com binatie. Een ruime plaats was tijdens deze show gereserveerd voor het bont. Een uitgelezen collectie bontmantels, die vaak koninklijk aandeden, vormden de hoofdschotel op dit gebied. Bont mantels waren er te bewonderen zo wel in het lang, driekwart en kort. Op het gebied van de mantels overtrof een zwarte persianermantel met brede kraag en manchetten de

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 15