wAAlwijkse en lanQStRAAtse couR^nt Nederland beleefde in 1962 een jaar van snelle bevolkingsgroei In 30 jaar verdrievoudigde het aantal academici in Nederland Brabants Orkest heeft voor komende sei zoen 8 Nederlandse premières opgenomen Twee ton voor voorlichting van de jeugd over roken en longkanker Subsidie In de toekomst berekend op basis van exploitatietekort Optica BOGAERTS Maar geboortecijfer daalde aanzienlijk Incidentele factoren Snelle bevolkingsgroei Nederlandse scholieren naar Amerika Houdt Bogaerts voor ogen Brutale inbreker duikt met auto in de sloot MET GESTOLEN AUTO DE GRACHT IN Sociale boodschap van Oecumenische raad van kerken R.K. VAKVERBOND BISSCHOPPELIJK GOEDGEKEURD sen- - Bi f i ;isi VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1963. 85e JAARGANG No. 73 De tcho vAn het Zui6en ""JAbonnement Uitgever Waa'wiiksche Stoomdrukkerij Waa" J Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 205. Waalwijk Tel. M160 - 2621 ^aaah.uvel: Br. va. Beurde-sM»!.8 Tri. 04167 - 2«K 22 cent per week per kwartaal f 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertentiesspeciaal tarief Telegram-adres: „ECHO" De natuurlijke aanwas heeft in 1962 niet in dezelfde mate als voor heen tot de bevolkingsgroei bijgedragen. Integendeel, het geboorte overschot was veel kleiner dan in 1961 152.000 tegen 159.000. Dit was een gevolg van een daling van het geboortecijfer (van 21,2 tot 20 8 pro mille), zowel als van een stijging van het sterftecijfer (van 7,7 tot 7,9 pro mille). Sinds 1949 had het sterftecijfer niet meer zo hoog gelegen. Al met al bedroeg de natuurlijke aanwas niet meer dan 12,9 pro millle. Slechts in de crisisjaren tussen 1930 en 1940 en tij dens de oorlog zijn lagere promillages voor het geboorte-overschot waargenomen. Deze gegevens zijn te ontlenen aan het jaarverslag over 1962 van de rijksdienst voor het nationale plan, waarin verder o.a. wordt opgemerkt, dat voor de hoogte van de natuurlijke aanwas incidentele factoren van be lang kunnen zijn geweest. Ter ver klaring van het hoge sterftecijfer kan b.v. gedacht worden aan het feit, dat 1962 een zeer koud jaar was. De zo mer was kouder dan in enig jaar sinds 1845. De maand maart, die de meeste sterfgevallen opleverde, werd ook door slecht weer gekenmerkt. Dit alles neemt niet weg, dat de indruk bestaat, dat ook meer permanente krachten, zoals de veroudering van de bevolldng, op het verloop van de natuurlijke aanwas gaan inwerken. De vraag, welke betekenis de in 1962 waargenomen bevolkingscijfers hebben voor de toekomstverwachtin gen ten aanzien van de groei der Ne derlandse bevolking, moet dan ook zeker worden gesteld. De achtergronden van de ontwik keling van de sterfte vereisen nog -, nader onderzoek, zo zegt het verskg- verder. De mogelijkheid dat, naast andere factoren, bepaalde uitwassen van welvaartsstijging, urbanisatie en industrialisatie, b.v. luchtverontreini ging en geluidshinder, een zekere in vloed zouden kunnen hebben, behoeft bij voorbaat niet te Worden uitgescha keld. De indruk bestaat, dat de sterf- tedaling, die in ons land sedert ruim een eeuw optreedt, thans de limiet begint te naderen, die aan deze da ling uiteindelijk is gesteld. Het sterftecijfer zal dan weer moe ten oplopen, omdat het op dit mo ment als gevolg van de ongunstige leeftijdsopbouw lager ligt dan met de gemiddelde levensduur in overeen stemming is. Het is niet onmogelijk, dat het sterftecijfer van 1962 van deze reeds lang verwachte stijging de inzet zal blijken te zijn, aldus de rijksdienst voor het nationale plan. Overigens beleefde Nederland in 1962 opnieuw een jaar van snelle be volkingsgroei. Het inwonertal nam zelfs nog iets meer toe dan in het voorafgaande jaar de toeneming bedroeg 169.000 tegen 165.000 in 1961. Voor de tiveede maal werd aldus het in de jaren vijftig gebruikelijke groeicijfer van 140.000 per jaar ruimschoots overschreden. Per 31 de cember 1962 telde Nederland als ge volg van deze ontwikkeling rond 11.889.000 inwoners. De omvang van de bevolkings groei in 1962 moet ten dele worden toegeschreven aan incidentele om standigheden. De belangrijkste hier van was de terugkeer van naar schat ting 8000 a 9000 Nederlanders uit Nieuw Guinea. Zij vormden ongeveer de helft van het totale immigratie saldo van 17.000 personen. De an dere helft van dit saldo overtreft evenwel op zichzelf reeds het immi gratie-overschot van 1961, dat 6400 bedroeg. Een oorzaak hiervoor ligt in het nog iets verder teruglopen van de overzeese emigratie in 1962 ver trokken door bemiddeling van de emigratie-organen 11.500 personen, tegen 14.000 in 1961. Voorts zijn vermoedelijk wat Zuideuropese ar beidskrachten het land binnengeko men die rechtstreeks door werkgevers werden aangeworven. De officiële werving door het rijksbureau lever de nauwelijks meer immigranten op dan vorig jaar (5300 tegen 5200 in 1961). Ook het aantal toegelaten spijtoptanten uit Indonesië bleef ge lijk (ruim 3000). Voorts droeg dus de natuurlijke aanwas in 1962 niet in dezelfde mate als voorheen tot de bevolkingsgroei bij, waarvoor eveneens incidentele factoren van be lang kunnen zijn geweest. 1 „Wai.'C.ïjt U-J i f Wanneer de middelbare scholen in de Verenigde Staten komende week weer de poorten openen, zullen zich onder de leerlingen bijna 3000 bui tenlandse jongens en meisjes bevin den. De jongelui (onder meer 54 Ne derlanders), verblijven in het land onder auspiciën van de American Field Service. De bedoeling van haar beurzenprogramma is, dat deze 16- tot 18-jarigen het Amerikaanse da gelijks leven leren kennen en boven dien door middel van lezingen iets over hun eigen land vertellen. Zij zijn daartoe ondergebracht in gezinnen, en volgens de lessen in de hoogste klasse van een "highschool". Gedu rende een busreis van vier weken door een groot deel van het land wor den de indrukken aan het eind van t schooljaar nog aanzienlijk verruimd. De American Field Service nodigt thans de Nederlandse middelbare schooljeugd weer uit, naar een beurs (cursus 1964/'65) te solliciteren. Jongens en meisjes, die op 1 mrt. 1964 tenminste 16, maar nog geen 18 jaar oud zijn, kunnen dit tot 20 oktober a.s. doen bij het secretariaat van de A.F.S. in Nederland, Moreel- sestraat 10, Amsterdam-Z. Bij de selectie der jeugdige "good- will-ambassadeurs" wordt o.m. gelet Die nieuwe BRILLEZAAK in de GROTESTRAAT 220 daar ga ik mijn BRIL kopen 1 Doet zoals velen BRILLEN SPECIALIST GROTESTRAAT 220 - tel. 3560 - WAALWIJK Leverancier voor ALLE Ziekenfondsen De directeur-generaal van de volks gezondheid, prof. P. Muntendam, heeft zaterdag bij de viering van het 50-jarig bestaan van het Ned. Kan ker-Instituut meegedeeld, dat op de rijksbegroting voor 1964 voor het eerst een bedrag - 200.000 - is opgenomen voor de voorlichting van de jeugd over roken en longkanker. „Laat ons hopen, dat het een eerste stap is en dat andere maatregelen mogen volgen om het roken van siga retten tegen te gaan. Zij zullen blij ken maatregelen te zijn in het belang van de kankerbestrijding"aldus pro fessor Muntendam. Hij verstrekte ook cijfers over het aantal sterfgevallen door kanker. Dit nam toe van 17.879 in 1960 tot 18.388 in 1961 en 20.333 in 1962. Vooral het merkwaardige verschil in sterfte tussen mannen en vrouwen vond prof. Muntendam verontrus tend. In 1952 stierven er maar 2 pet. meer mannen aan kanker dan vrou wen. Nadien steeg dit percentage re gelmatig: in 1960 was het gegroeid tot 18,5 procent, in 1961 tot ruim 23 procent en in 1962 tot ongeveer 26 procent. „De beangstigende toe neming van longkanker bij mannen speelt hierbij zeker een rol en het ro ken van sigaretten is zeker van be tekenis. Hieraan mag de overheid niet voorbijgaan", zei prof. Munten dam. BUDDEMEVER chemisch reinigen grotestraat 9C> waalwijk op persoonlijkheid, aanpassingsver mogen en schoolresultaten. In principe wordt verwacht dat de reis naar New York v.v. en het zak geld 150) zelf wordt bekostigd, doch ook hiervoor verleent de Ame rican Field Service in bepaalde ge vallen een toelage. Bij orkest f 10.000 gestolen. De recherche is wat brutaliteit be treft wel iets gewend, maar de 24-ja rige assistent-boekhouder E. L. uit Schiedam heeft het toch wel erg bont gemaakt. Woensdag werd hij gearres teerd, verdacht van diefstal van ruim 10.000 gulden, ten nadele van het Rotterdams Philharmonisch Orkest, waar hij werkt. Donderdagavond moest de hevig ontkennende man worden vrijgelaten, madr nu zit hij dan toch weer vast. Voorlopig goed vast, want hij heeft bekend. Zijn stunt was, dat hij vrijdagmor gen na zijn invrijheidstelling eigener beweging bij de rechercheurs terug kwam. Hij kwam de heren bedanken voor de goede behandeling. „Geen racunes hoor. Hier hebt u een doos sigaren om te verdelen". De recher cheurs staken liever geen sigaar op. Zaterdagmorgen vroeg kreeg de Rotterdamse recherche een telefoon tje van de rijkspolitie uit een dorp onder de rook van Oss. L. was daar die nacht met een gehuurde auto in een sloot gereden en hij had in een garage een monteur in de arm geno men om de wagen weer op de weg te krijgen. L. had wat lichte verwon dingen opgelopen, maar hij weigerde zich door een dokter te laten behan delen en hij wilde evenmin in ver band met de verzekering aangifte doen bij de politie. De monteur vond dat vreemd en zijn argwaan werd levensgroot, toen hij in de auto allemaal zakjes met klein geld vond. Hij waarschuwde de rijkspolitie, die net met L. bezig was, toen een nachtwaker van een merk waardig voorval aangifte kwam doen. Een onbekende, die met een auto in een sloot was gereden, had hem zo maar een casette en een zaag in be waring gegeven. De onbekende bleek L. te zijn en in de casette zat nog meer geld. Rechercheurs uit Rotterdam trok ken naar Brabant en toen kwam L. met zijn verhaal over de brug. Hij had de inbraak gepleegd, de buit in een weekendtas gedaan en hij was toen per auto naar een vriendin in Eind hoven gegaan. Op de terugweg naar Rotterdam had hij onder Son de „poet" langs een landweggetje be graven. Toen de rechercheurs niets bij hem thuis hadden kunnen vinden en hem dus weer moesten laten gaan, had hij een auto gehuurd met de be doeling naar Duitsland te verdwijnen. Op zijn vlucht was hij langs Son ge gaan om het geld op te graven. Hij zou al het geld in Duitsland hebben opgemaakt, als hij door een te hoge snelheid niet van de weg was geraakt. Jongen verdrinkt Een auto met twee inzittenden is in de nacht van zondag op maandag te Rotterdam in de Steigersgracht gereden. Een van de twee inzitten den, de 15-jarige mess-boy Ralph Schwalm uit Hamburg, kon zich niet tijdig redden en verdronk in de auto. De tweede, de 17-jarige logiesbedien- de Bernd Böge, eveneens uit Ham burg, zag kans uit de wagen te krab belen en naar de wal te zwemmen. Daar werd hij opgevangen door de politie, die de jongen heeft opgeslo ten in het hoofdbureau; de wagen was gestolen. Evenals in 1930 en in 1947 is ook bij de volkstelling van 1960 een vraag gesteld over de academische vorming. Het C.B.S. heeft in zijn jongste maandschrift een beschou wing gewijd aan enkele ontwikkelin gen aangaande de academisch ge- vormden in de af gelopen dertig jaar. Hieruit blijkt dat op 31 mei 1960 de Nederlandse bevolking rond 68700 afgestudeerde academici telde. Sinds 1930 is hun aantal bijna verdrievou digd. In 1930 waren er per 10.000 inwoners van 25 jaar en ouder 58 academici, in 1947 79 en in 1960 110. De snelle stijging van het aantal academi per 10.000 inwoners is in de 13 jaar na 1947 tweemaal zo groot geweest als in de 17 jaar daar aan voorafgaande in het tijdvak 1947 - 1960 gemiddeld 2,4 per jaar, in de periode 1930 - 1947 gemid deld 1,2 per jaar. Over de gehele periode gezien zijn vooral de sociale wetenschappen, de economische wetenschappen en de landbouwkunde sterk in betekenis toegenomen. Daarentegen geven de rechtsgeleerdheid en in mindere ma te ook de godgeleerdheid en dé ge neeskunde het beeld te zien van een betrekkelijk trage groei. De techni sche wetenschappen, tussen 1930 en 1947 gekenmerkt door een zeer lang zame stijging, zijn na 1947 vrij sterk in betekenis toegenomen. In de periode 1930 - 1960 is het aandeel der theologen en dat van de medische beroepsbeoefenaren' terug gelopen. Daarentegen nam de relatie ve omvang van de maatschappelijke wetenschappen toe. Hetzelfde ver schijnsel kan men ook voor de exacte wetenschappen maar uitsluitend in de periode 1947 1960 waar nemen. De positie van de humaniora bleef nagenoeg ongewijzigd. Opvallend blijkt voorts de ontwik keling in de economische en in de sociale wetenschappen te zijn ge weest. De Oecumenische Raad van Ker ken in Nederland heeft een in over leg met zijn commissie voor sociale zaken opgestelde boodschap over so ciale vragen aan de regering en volksvertegenwoordiging aangebo den. De boodschap is ook van de kansels voorgelezen en zal in kerke lijke bladen worden opgenomen. In de boodschap stelt de raad vier taken bestrijding van de armoede in de wereld en in eigen land leni ging van de nood van invaliden en bejaarden, een rechtvaardige verde ling van de welvaart, beëindiging van de woningnood en bestrijding van de verkeersonveiligheid Bij de Oecumenische Raad zijn aangesloten de Nederlandse Her vormde Kerk, de Remonstrantse Broederschap, de Doopsgezinde Broederschap, de Evangelisch Lu therse Kerk, de Oud-Katholieke Kerk, de Unie van Baptisten Ge meenten en de Evangelische Broe dergemeente. Nadat de verbondsdaad van de Katholieke Arbeiders Beweging op 20 mei jongstleden de statuten en reglementen van het nieuwe Ne derlands Katholiek Vakverbond had goedgekeurd, is thans de bis schoppelijke goedkeuring op de sta tuten verkregen. De aartsbisschop van Utrecht, Bernard kardinaal Alfrink, heeft 't bestuur van de K.A.B. op de hoogte gesteld van deze goedkeuring, waarover bij de K.A.B. grote vreugcU heerst. De leiding van Het Brabants Orkest heeft zich bijzonder verheugd ge toond over het besluit van het provinciaal bestuur en het bestuur van de vier grootste Brabantse gemeenten, om de subsidies met meer te berekenen naar rato van het aantal inwoners maar op basis van het exploitatie-tekort van het Orkest. Een gevolg van dit besluit is dat die overheidsorganen op de exploitatie controlerende bevoegdheden eaan krijgen. Uit een en ander vloeit tevens voort dat het voor de toe komst niet meer wenselijk is, dat vertegenwoordigers van Provincie en betreffende gemeenten nog zitting hebben in het bestuur van Het Bra bants Orkest. dans te wéinig aandacht schenkt aan de hedendaagse muziek en musici. Een enkele blik in het programma voor het komende seizoen maakt dit duidelijk. In het komende seizoen zullen niet minder dan 51 solistische beurten voorkomen van Nederlanders, terwijl 11 Nederlandse dirigentenbeurten ge pland zijn. Niet minder dan 9 Ne derlandse componisten zullen met hun werken 24 uitvoeringsbeurten krij- De leiding van Het Brabants Or kest heeft bij de samenstelling van het programma voor het komende seizoen opnieuw het standpunt ge- hanhaafd, dat Het Brabants Orkest op de allereerste plaats uitvoeringen geeft voor het Brabantse publiek en niet om de naam van progressiviteit te veroveren. Het is voor de leiding beslist geen gemakkelijke taak ge weest om een programma samen te stellen, waarbij èn met de wensen van de critici èn met de wensen van de concertbezoekers rekening is gehou den. Het waren de critici die beweer den, dat het Orkest in het voorbije seizoen te weinig aandacht heeft ge schonken aan hedendaagse Neder landse componisten en solisten, ter wijl uit talrijke ingezonden stukken van concertbezoekers bleek, dat het juist de meer bekende klassieke stuk ken waren, die in het middelpunt van de belangstelling stonden. Hein Jordans heeft duidelijk te kennen gegeven, dat hij totaal niets voelt voor opgedrongen herdenkings uitvoeringen en premières. Wel ver klaarde hij dat men gedeeltelijk wil terugkomen op de tendens van het vorig jaar, om door grote solisten minder bekende werken te laten uit voeren. Toch is het niet zo, dat Hein Jor- De hedendaagse muziek krijgt in 53 uitvoeringsbeurten in de verschil lende concerten een niet geringe plaats in te nemen. Tot slot zijn er in het programma 8 Nederlandse premières opgenomen. Van de bijzondere werken die in het komend seizoen zullen worden uitgevoerd nemen onder meer een hoofdplaats in de première van Sin- foniëtte nummer 2 van Louis Toe bosch en de eerste uitvoering in Ne derland van het Scherzo fantastico van Folprecht onder leiding van de gastdirigent Vaclav Smetacek. Als gastdirigent zullen o.a. verder optreden André Vandernoot en Hans Kindier. Het bezoek in de vier grote steden van Noord-Brabant laat nog wel het een en ander te wensen over. Met be trekking tot de jeugdconcerten wordt de mening gelanceerd dat gedwon- Het overzicht van de abon- nements-concerten van Het Brabants Orkest voorziet in drie series. De eerste twee om vatten concerten in Breda, Den Bosch, Eindhoven en Tilburg; de derde alleen in Den Bosch. Het omvangrijke programma vermeldt onder andere de vier de symfonie van Brückner, en de eerste van Dutilleux „Don Quichotte" van Rich. Strauss, een sinfonia concertante van Cimarosa en „Iberia" van De bussy. Ook Het Brabants Orkest gaat zijn palet met een nieuwe Haydn-symfonie kleuren. Van de Brabantse componisten Os car van Hemel 'en Louis Toe bosch komen respectievelijk de vierde en de tweede symfonie tot klinken. Laatstgenoemd stuk (eigen lijk een sinfoniëtta) gaat in première. Onder de solisten treffen we verscheidene eigen orkestleden aan, maar er komen er ook van buiten, zoals de pianiste Ni cole Henriot (Capriccio van Strawinsky) en de violist Jaime Laredo (Sibelius). Jehudi Menuhin komt voor het eerst naar Den Bosch - met Bach en Beethoven. De concerten worden als ge woonlijk geleid door Hein Jor dans, maar ook hij zal af en toe de baton uitlenen aan een gast-dirigent. gen concerten voor te jonge kinderen totaal geen gunstige invloed uitoefe nen. Als een uitstekend voorbeeld noemt Hein Jordans Den Bosch,

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 5