De helft van de gezinnen in Nederland heeft al tv RAKONA WAALWIJK. Gnttstnal 281. Tel. 3082 EN NOVAK KREEG DE MEESTE PUNTEN Het toestel bij U thuis Geen „luxe" meer TV -allerlei De Novak Capri van achteren gezien Gratis kijken tot Nieuwjaar en BELGISCHE INDUSTRIE HIELD ZICH AAN ZIJN WOORD door Gerth van Zanten Bijzondere lijn Huren Het nieuwe aan en Keuze in de Capri Handig 3 maanden gratis Het toestel kopen Verzekering en service bij de prijs inbegrepen In Engeland 8 van de 10 tv's in huur DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1963 V Karei Jonckheere keurde de eerste Novak Capri Verdere bijzonderheden over de fonkel-nieuwe Novak Capri worden U gaarne verstrekt door >n N.- huis erd in ver- ranin- tosch- esteld at zal het Voor 'ieter- :dt zij ngen. eroen econ- Novak houdt zich aan zijn woord!" riep Karei Jonckheere uit, 'toen hij onlangs vol bewondering de Novak Capri bekeek, een gloednieuw tv-toestel, dat de grote winnaar van 't seizoen I96i belooft te worden. Het was geen toeval dat men de Capri 't eerst toonde aan Karet Jonckheere, die als quizmaster van „Hou je aan je woord' zo n bekende en geliefde figuur op het televisiescherm is geworden. De vriendelijke en scherpzinnige letterkundige, bekend om zijn puntige kritiek, had niets dan lof voor het eerste toestel, dat zojuist van de band was gekomen. Wat allereerst aan de Novak Capri opvalt, is het grote, scherm, dat bij na de gehele voorkant in beslag neemt. Bedieningsknoppen en -toet sen zitten aan de zijkant in een ver zonken paneel, zodat geen uitsteek sel de fraaie lijn van het toestel verstoort. Op de vraag van de heer Jonckhee re „of schoonheid de enige verwor venheid van het toestel is", legde de heer R. Gilson, directeur van Novak-Nederland, hem uit dat er veel meer is. De Capri is een vier- systemen-toestel: men kan er dus België, Duitsland en Frankrijk mee ontvangen, zowel als Bussum. Als technische nouveauté's noemde de heer Gilson het kipchassis en de ge drukte bedrading. Huren, een televisietoestel huren en het daarbij maanden lang gratis in huis hebben, ook hiertoe' opent No- vak met haar Capri de mogelijk heid. Hoe dat gaat, staat elders op deze pagina. De technici voorspel den, dat Novak-televisie met de Ca pri evenzeer een begrip wordt als Novak-autoradio. „Ik houd u aan uw woord", aldus de heer Jonck heere. IEDERE avond, tegenwoordig ook nog fs middags, komen mijn collega's en ik bij U op visite. In de presentatie-studio mogen maar een paar mensen rond lopen, maar wij weten dat achter de lens van de televisie-camera zo'n drie miljoen mensen naar ons kijken. In het begin is dat een reden om erg zenuwachtig te zijn, op te letten of elk haartje wel goed zit, of er aan de make up niets ontbreekt. We vinden het, misschien ook wel door die spanning, leuk dat we zo bij U aan mogen wippen en het is jammer dat de televisie „eenzij dig" is. U ziet óns wel, maar wij kunnen niet naar U kijken. We trachten ons wel eens voor te stellen hoe U voor het toestel zit: met het hele gezin om de grote kast of met zijn tweeën op het kamertje met keuken, waarin U ondanks de inwoning toch ge lukkig bent. En we denken dan wel eens „Hoe zouden wij bij U binnenko men". Op een groot scherm of klein, op een kast met of zonder deurtjes. Want op het moment dat het toestel aanstaat, is het een alles beheersende factor van de kamer. De stoelen worden zo gezet dat ieder die kijken wil, voor het scherm kan zitten. De tafel gaat zolang soms in 'p hoek je. Maar nu na de uitzending. Wat doet U dan met Uw toestel? Klapt U een deurtje dicht, wordt het weggeduwd, is het een sta- in-de-weg of vormt het dan zonder verplaatsen toch nog een harmonisch onderdeel van Uw interieur? Want laten we eerlijk zijn. Zolang we hier nog geen zestien uur per dag tv-pro- gramma's hebben, staat het toe stel die andere uren in Uw ka mer. Staat het daar of misstaat het daar? Hoe diep is het toestel? Waar zitten de knoppen? Hoe groot is het scherm? Ook: hoe zwaar is het, kan het oj) een ta feltje, op een wandrek of zakt dan bij het vertillen het steun punt in elkaar? Het verlangen gaat eigenlijk uit naar een sier lijk en toch eenvoudig toestel, dat een gaaf onderdeel van het interieur is, maar niet overheerst, dat geeh hinderlijk uitstekende knoppen en schakelaars heeft, waar je niet met een hard voor werp direct een kras op kunt maken. Want kinderen, enfin U door een tv-omroepster weet het wel. Al deze wensen vindt U vereend in de nieuwe Novak Capri die binnenkort bij Uw winkelier te zien zal zijn. Bij de Capri overheersen de sier lijkheid en 't beeld. Geen knop pen aan de voorkant, geen over bodige versierselen. Het kijkglas is beschermd met een extra vei- ligheidsglaslaag. Bovendien is de Novak Capri ideaal van afmetingen: met een beeldbuis van 59 cm. is het toe stel 60 centimeter breed, 50,6 cm. hoog. De hoekigheid wordt door broken door een kleine variatie in diepte - speels en niet storend van 32.4 tot 39.6 centimeter. Alle schakelaars zitten keurig opzij geborgen, de meeste in een ver zonken paneel. Ga eens kijken bij Uw handelaar U vindt zijn adres onder aan de pagina naar deze nieuwe Novak Capri. Tot ziens, tot beter ziens! Tijdens een geanimeerde persconferentie kon vorige week de Belgische en buitenlandse pers kennis maken met het nieuwe Novak Capri toe stel dat in september in de handel zal komen. Insiders spreken van een „revolutionair" tv-apparaat. „Het zal de troef van het komende seizoen worden" vertelde directeur Gilson, die op tientallen vragen vlot en geestig antwoord wist te geven Tot volle tevredenheid van de zeer geïnteresseerde journalisten. Ik geef honderd punten. Het maximum" zei Karei Jonckheere, toen hem vorige week in Brussel door de hier K Gilson, directeur van de Novak-fabrieken, het eerste exemplaar van de Novak Capri werd getoond. „Want Novak heeft het beste antwoord gegeven op de vraag: hoe maak ik een televisie nog fraaier en nóg beter". 't Amerikaanse maandblad Rea der's Digest heeft in de zes EEG- landen eens onderzocht hoe het in die landen staat met het bezit van dure gebruiksgoederen. Hoe veel mensen hebben in Neder land een stofzuiger, hoeveel in Frankrijk? Als nieuwtje komt. dan het bericht dat in Nederland vijftig procent van alle gezinnen een tv-apparaat heeft. Nederland staat daarmee aan de top van de lijst, met ruime voorsprong op West-Duitsland, dat niet verder komt dan 41 procent. Is het vreemd dat Nederland zo'n goed figuur slaat? Neen. De be volking in Nederland heeft een uitgesproken aanleg tot huiselijk heid.' Het klimaat zal daarbij ook wel een woordje meespreken. De televisie is bezig 'een even normale verschijning in het ge zin te worden als bijvoorbeeld de wasmachine en de ijskast. Het is amper meer een punt van discus sie of men televisie echt „nodig" heeft of niet, zij hóórt erbij, zij past in deze wereld. Zij, die bij wilden blijven, hebben dit beseft: televisie in de kamer is even van zelfsprekend aan het worden als gas en waterleiding in de keu ken, als electriciteit in het hele huis. De televisie groeit. Vergeleken met tien jaar geleden, is het aantal te levisiestations en tv-toestelbezitters vertienvoudigd. Ons land neemt in deze statistiek een voorname plaats in, want in 1953 waren er in Neder land nog geen vijftigduizend men sen met een tv-ontvanger. In 1963 kijken bijna anderhalf miljoen Ne derlandse gezinnen. Dat betekent, dat de helft van de Nederlandse be volking tv bezit. De Novak-televisiefabriek heeft be kend gemaakt, dat haar produktie in de eerste zes maanden van 1963 liefst 71.3 procent hoger lag dan over dezelfde periode in 1962. Niet alleen de toenemende vraag naar televisie, maar ook het unieke huur- systeem van Novak is volgens de directie hiervan een (plezierige) oorzaak. Kijken in een donkere kamer vin den vele mensen nog altijd de bes te manier om het televisieprogram ma te zien. Artsen hebben echter verklaard dat het in de eerste plaats slecht is voor de ogen. Bovendien wordt het beeld er niet beter op. Een licht punt achter, boven of naast de tele visie, voor de ogen afgeschermd, zal het contrast tussen het bewegend beeld en de (anders te) donkere muur verzachten. Willy Walden en Mieke Verstraete zullen in het komend seizoen voor de KRO de rollen gaan spelen van de onhandige vrijgezel Erik Sikkes en zijn zuster, die allerlei avonturen beleven. Het programma zal zondag avond worden uitgezonden en is ge baseerd op de Engelse serie waarin Eric Sykes en Hattie Jacques de hoofdfiguren zijn. De televisie-cowboys zijn in opmars. De KRO-televisie is de tweede die zal beginnen met een western-serie. De VARA gaat op de zaterdagmid dag rustig door met„Rawhide", de KRO start oktober met „Bonanza" vrijdagsavonds, en ook de AVRO loopt met wild-west-plannen rond. Filmer Jan Vrijman, die met zijn „Vrijgezellen"-documentaire nog al bokkesprongen maakte, zal in het nieuwe seizoen voor de VARA een „That was the week that was"-pro gramma maken. Vele „angry young men" zullen er aan meewerken. Steeds meer Nederlanders gaan er toe over een Novak-tv noir veel te HUREN. Zij volgen het voorbeeld van landed als Enge- land en Amerika, pioniers op televisiegebied, waar men tegenwoordig veel meer toestellen verhuurt dan verkoopt. meer De Novak is uitgerust voor het ont vangen van de programma's van de Waalse televisie, de Franse RTF, Tele-Luxemburg, Duitsland en na tuurlijk: Bussum. Bovendien is het toestel ingericht voor de ontvangst van het tweede programma in de UHF-band. Door toepassing van nieuwe technische vindingen ge schiedt het overschakelen van het ene beeldlijnensysteem op het an dere geheel automatisch. Beeldcon trast en beeldafstelling gebeuren zonder dat u verder aan de knoppen hoeft te draaien. Geen bijstellen meer voor de kijker die een andere zender kiest. De achterwand van het toestel kan door een simpele handbewe ging naar beneden worden geklapt, waardoor het inwendige zonder moeite bereikbaar is. Het gehele chassis kan met en kele handgrepen uit de kast worden gelicht. Knoppen hoeven niet meer losgedraaid te worden zelfs de kanalenkiezer niet gesoldeerde verbindingen kunnen intact blij ven. De gedrukte bedrading betekent niet alleen een technische vooruit gang, ook kortsluiting tussen de ele menten behoort tot het verleden. De in de Novak Capri toegepaste „puntsoldering" voorkomt afbreken door oververhitting van de platen der gedrukte bedrading. Allemaal punten in het voordeel van de televisie-kijker, voor 't oog echter verborgen in het inwendige van deze nieuwe televisie-troef van de Novak-fabrieken. Een toestel dat in zijn uiterlijk de bedienings knoppen zijn bijeengebracht in een paneel aan de zijkant al iets mee draagt van de technische vooruit gang die 't toestel van binnen ken merkt. Wij weten dat bij vele tv-bezitters de jsennis van hun toestel ophoudt zodra de voorkant niet meer ter sprake is. Maar bij de Novak Capri is een kijkje aan de achterkant de moeite zeker waard, en die moeite is heel gering. Met een handgreep klapt u de achterwand van het toe stel naar beneden en ongestoord bevalt. Een bewijs dat het huren vele voordelen moet hebben boven het kopen van een tv-toestel. Aan Novak-tv komt de eer toe een wer kelijk uniek huursysteem te hebben ontworpen, dat zo is gebleken een enorm succes blijkt te zijn. Wat biedt Novak Bij aflevering van de gloednieuwe Novak Capri bgtaalt men 34,05, dat is de huur voor de eerste maand. Maar gedurende de tweede, derde en vierde maand betaalt men hele maal niets. Het toestel staat dan in de kamer, men zal er elke dag van genieten, maar het kost niets. Pas in de vijfde maand begint men weer te betalen en dan opnieuw een be drag van slechts 34,05. Novak doet dit royale aanbod, omdat de laatste maanden van het jaar voor ieder een dure maanden zijn. Het wordt winter, er zijn nieuwe winterkleren en misschien nieuwe dekens nodig. Straks is het Sinterklaas, Kerstmis, Oud en Nieuw. Allemaal heel ge zellige dagen, maar duur! Het is goed denkbaar dat er in die maan den niet veel. geld overblijft om be talingen te doen op een televisie toestel. Gratis kijken dus tot het nieuwe jaar. Maar met dat financiële meevaller tje zijn nog lang niet alle voordelen van het unieke Novak-huursysteem ougesomd. Er is méér. Bij dit systeem bestaat beslist geen koopPLICHT, wel een koopRECHT. Een Novak-tv kan men zo lang hu ren als men wil. Maar iets anders is, i dat er waarschijnlijk mensen zullen zijn die na bijvoorbeeld een half jaar zeggen: ik heb het nu wel ge zien, televisie wil ik voor geen geld meer missen, ik wil dat toestel kó pen. Welnu, dat kan. De huur van een Novak-tv kan elk ogenblik wor den omgezet in een koop, ook al loopt de huur al enkele jaren. En het geld dat in die jaren aan huur is betaald, is niet weg. Bij koop ontvangt men tweederde van de huur van Novak terug. Als men zo'n driehonderd gulden aan huur heeft betaald, krijgt men het toestel dus tweehonderd gulden goedkoper. Alle kosten van verzekering en ser vice zijn bij de huurprijs van een Novak-tv inbegrepen. Mocht er iets gebeuren, men belt de handelaar en het euvel wordt snel en gratis ver holpen. Als het nodig blijkt, krijgt men zelfs een heel nieuw toestel. Er is altijd kans dat het toestel eens van een tafeltje valt, omdat bijv. kinderen er tegen aan lopen. In zo'n geval heeft men geen stuiver scha de; de Novak-verzekering zorgt er voor dat binnen de kortst mogelijke tijd weer een nieuw apparaat in de huiskamer staat. Men betaalt ook geen borgstorting, men betaalt niet meer dan de eerste huurtermijn van 34,05 en na de eerste maand kan men de portemonnaie drie maanden gesloten houden, en hoelang die huur ook voortduurt, in al die ja ren heeft men nooit zorgen. Geen angst voor schade aan 't toe stel, geen angst voor onverwacht dure reparaties. En dat allemaal voor iets meer dan een gulden per dag. Een heel gezin kijkt voor min der dan de prijs van één bioscoop kaartje. Mocht U meer willen weten, Uw Novak-handelaar heeft steeds tijd voor U. (Ingezonden mededeling) In Engeland bijvoorbeeld, zo heeft een recent onderzoek aangetoond, gaan op het ogenblik acht van de tien tv-toestellen die de fabriek ver laten, in de verhuur. Het huren van een tv-toestel l^omt met de dag meer in trek. Einde 1960 waren er een 2.5 miljoen Engelse gezinnen die een gehuurd toestel in de kamer hadden staan, maar in het voorjaar van 1963 waren het er al ruim vier miljoen. Een bewijs dat het huren kunt u een blik in het inwendige van de Novak Capri werpen, door de gedrukte bedrading een over zichtelijk „technisch zenuwstelsel". Strak van lijn technisch een no vum. De nieuwe Novak Capri, waar van de achterwand met een simpele handgreep naar beneden kan wor den geklapt.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 7