wAAlwijkse en LanQStRMtse couRAnt Nederlandse Schoenindustrie brengt aantrekkelijke damesschoen, tegen bijzondere lage prijs Gedeputeerde staten van Noord-Brabant willen meer dan 21 miljoen besteden aan verbetering en aanleg van Brabantse wegen Arnold Brands Koninklijk onderscheiden Concurrentiepositie van Nederlandse damesschoen aanmerkelijk verbeterd Zilveren jubilaris bij Schoenfabriek Martino President Kennedy grijpt in Specialisatie Nieuwe mode Hoog voorblad Gehandicapt door ziekte U belt 2971 VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1963. - De tcho van het Zui6en Abonnement 85e JAARGANG No. 73 Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 22 cent per week per kwartaal f 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 U op de voet - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Waarschijnlijk zal de afgelopen strenge winter er het gevolg van zijn geweest, dat de belangstelling voor laarsjes weer meer is toegenomen, naast laarzen tot even boven de enkel en halverwege de kuit, zowel met als zonder hakje, bestaat er belangstel ling voor de hoge, nauwsluitende laarzen, zowel in leer als suède. Maar liefst f 21.700.000 willen Gedeputeerde Staten van Noord-Bra bant volgend jaar besteed zien aan de aanleg en verbetering van het Brabantse wegennet. Of dit bedrag inderdaad aan dit doel besteed zal kunnen worden, blijft echter de grote vraag en zal voornamelijk af hangen van het feit, hoe de Provinciale Staten op deze plannen van G.S. zullen reageren. Het grote bezwaar dat aan dit plan kleeftis het tekort aan de nodige financiën. In 1964 zal het bedrag dat de Provincie uit de schatkist van het rijk krijgt uitgekeerd niet meer toereikend blijken te zijn. Eén op lossing voor dit probleem hebben Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant nog achter de hand en u;el het aanspreken van de reservepot, waaruit dan f 5 miljoen zal moeten worden geput. De grote moeilijk heid blijft dan, dat van het gespaarde geld binen de kortst mogelijke tijd niet veel meer over zal zijn, zodat G.S. voor 1965 toch weer naai een andere uitkomst zullen moeten uitzien. Het schijnt, dat de Nederlandse schoenindustrie - speciaal de sector damesschoenen - de grote sprint, om de fel begeerde concurrentie-po- sitie in te nemen, is begonnen. De plaats die de damesschoenindustrie op het ogenblik inneemt is alleszins gunstig te noemen. Deze omstan digheid is voornamelijk te danken doordat een aantal bedrijven, die tot prefabricage zijn overgegaan, er in zijn geslaagd om in de popu laire klasse een attractieve damesschoen te brengen tegen een publieks prijs van rond de twintig gulden. Het beeld dat zich gaat aftekenen in de verschillende E.E.G.-landen heeft verschillende industriën al gedwon gen over te gaan tot specialisatie. Ook in Nederland worden de gevol gen van die specialisatie steeds dui delijker. In tal van Nederlandse schoenfabrieken is men overgegaan tot automatisering, die leidde tot fa brieken met zeer grote produkties. Juist door toepassing van rationa lisatie is men er in geslaagd, - en dit in tegenstelling met het algemeen prijsverloop - de prijzen van de schoenen terug te brengen op het peil van ongeveer 15 jaar geleden. Het gevolg van een en ander is, dat de Nederlandse schoenindustrie op het ogenblik een artikel brengt, dat kwalitatief uitstekend is, terwijl de prijs beneden het op het ogenblik gangbare niveau is gebleven. Dit heeft de Nederlandse schoenindustrie in een uitermate gunstige concurren- tie-positie gebracht. Deze gang van zaken heeft de kleinere schoenfabrieken in een niet ongunstigere positie gebracht. Integendeel, zij zijn het nu die de nieuwe mode aan gaan geven, dooi de fabricage van zeer luxueus schoei sel. De schoenenmode in ons land werd de laatste tien jaar in sterke mate be ken tot ongeveer 4VÜ! cm in ons land wel genade konden vinden, de ronde leesten met hakken van 5 tot 7 cm niet werden geaccepteerd door de Nederlandse vrouw. Toch brengt de avant-garde in ons land het komende seizoen de ronde leesten zij het in gematigde vorm op alle hoogten. elastiek kan zijn verwerkt op de wreef of als zijsluiting. De meest belangrijke kleur zal zwart zijn, gevolgd door bruin en blauw. De Euromode-kleuren voor het ko mende seizoen zijn zwart, topaas (middelbruin), indigo (marine blauw), foresta (dennegroen), en dalia (warm rood. Suède, hunting en dergelijke, komen eveneens weer meer in de be- langstelling. De laarsjes hebben de afgelopen winter hun diensten wel bewezen, het was daarom ook helemaal niet vreemd, dat tijdens de show die het Modecentrum vorige week vrijdag in Amsterdam organiseerde, laar sjes in allerlei afmetingen en kleur vielen te bewonderen. Overigens zullen de hoge laars en lieslaars wel niet zo'n grote aftrek vinden dan het charmante dameslaarsje hierboven afgebeeld. De modetrek bij de damesschoenen wordt gevormd door de hoogoplo pende wreef die nauw om de voet sluit. In het algemeen kan hierbij worden gesteld, dat de leesten ronder wor den naarmate de hak lager is. De progressieve leest van het komende herfst- en winterseizoen is iets bre der dan de vingertoplijn. Voor de zeer hoge hak - waarbij moet wor den aangetekend dat het percentage zeer hoge hakken (9 cm) aan het da len is - blijft de zeer spitse leest de enige aangewezene. Een tweede kenmerk voor de schoenmode voor het aanstaande na jaar is, het hoge voorblad. Voor dit type zijn speciale leesten ontworpen, zodat het hoogopgesneden voorblad, mede ook dank zij de toepassing van elastiek, de voet goed omsluit. Deze Een volwaardig damesschoentje voor de populaire prijs van rond de twintig gulden. Dit soort schoentje vormt de hoop van vele Nederlandse schoenfabrikanten, die hiermee de buitenlandse concurrentie een ste vige genadeslag hopen toe te bren gen. invloed door Italië, dat de bakermat van de spitse leesten genoemd mag worden. Nu ongeveer twee jaar ge leden, werd als reactie op de spitse leesten in Italië, de ronde leest met de dikke en niet zo hoge hak ge ïntroduceerd. Het is Frankrijk ge weest, die nu deze lijn heeft overge nomen, daarmee de typisch Franse vierkante leest van de laatste tijd los latend. Het merkwaardige hierbij is, dat, ofschoon de ronde leesten met hak- Rond de twintig gulden betaalt U straks in de winkel voor dit open damesschoentje, dat wel niet be doeld zal zijn om bij regenachtig of koud weer te dragen. Zaterdag waren directie en een ge deelte van het personeel der schoen fabriek "Martino in de zaal van café-restaurant Euphonia te Kaats heuvel bijeen, teneinde de heer A. Laros, die 25 jaren in dit bedrijf werkzaam is, een gepaste huldiging te bereiden. De ouverture hiervan be stond uit een welkomstlied, dat de jubilaris en zijn echtgenote bij het betreden van de zaal werd toegezon gen. De heer J. van der Wee, sprekend namens de directie, memoreerde o.a. de zware ziekte van de jubilaris in de afgelopen jaren, waardoor hij zijn vertrouwde en geliefde functie in de finish-afdeling gedwongen was te verwisselen voor een andere, welke hij echter gaarne accepteerde, in de overtuiging het belang van het bedrijf op deze wijze het best te dienen. Daarmee wilde hij de jubilaris gaarne ten voorbeeld stellen aan hen, die menen dat ze maar één bepaald werk kunnen doen. V Hij feliciteerde de heer Laros met z'n jubileum en dankte hem dat hij tijdens de gepasseerde 25 jaren z'n werk op zo'n verantwoorde wijze had gedaan. Met een kist sigaren en een geschenk onder couvert werd de waardering van de directie onder streept, terwijl mevr. Laros een doos bonbons werd aangeboden. De heer v. d. Steen sprak namens de werkmeesters en het kantoorper soneel, waarbij hij de jubilaris o.a. schetste als een eerlijk en rechtvaar dig mens, maar ook als een optimist, wiens vrolijke karakter het altijd won, wanneer hij door verdriet of narig heid werd geplaagd. Daarom had hij ook een apart plaatsje bij directie en chefs weten in te nemen. Hij hoopte dat de jubilaris z'n NED. BETALINGSBALANS De Nederlandse betalingsbalans heeft in de eerste helft van dit jaar een overschot gelaten van 79 miljoen gulden. Dit is een aanzienlijk gunsti ger cijfer dan in dezelfde periode van vorig jaar werd geregistreerd, want toen was er een tekort van 88 miljoen. De ommekeer ten goede is voornamelijk te danken aan een ster ke stijging van de uitvoer. Hierdoor kon een achteruitgang van de inkom sten uit het dienstenverkeer worden opgevangen en bleek ook een grote kapitaaluitvoer mogelijk. resterende jaren vóór z'n pensione ring in een goede gezondheid met de anderen zou samenwerken. De gelukwensen van de heer v. d. Steen gingen vergezeld van een fraai tafelkleed, dat hij namens chefs en kantoorpersoneel aanbood. De heer M. Zeebregts herinnerde aan de prettige samenwerking tijdens de gepasseerde jaren, eerst in de fi nish-afdeling en later in de stikkerij. Bijzonder erkentelijk was hij ook voor de wijze raadgevingen van de jubila ris in het verleden. Namens beide af delingen gaf hij hieraan uitdrukking door het aanbieden van twee kistjes sigaren. Tenslotte offreerde de af deling snijderij middels het jongste lid H. Emmers enkele huishoudelijke artikelen. Vanzelfsprekend was de heer La ros getroffen door de waarderende woorden en de aangeboden cadeaux, welke laatste, zoals hij in z'n dank woord beloofde, een opvallende plaats in z'n woning zouden krijgen. LANGSTRAAT EN OMGEVING Op het wegenprogramma van Ge deputeerde Staten komen ook enkele verbeteringen voor die voor de Lang straat en directe omgeving van be lang blijken te zijn. Dat is op de eer ste plaats de voortzetting van de aanleg van de Langstraatweg, de re constructie van de weg Loonopzand- Waalwijk, de aanleg van de weg Drunen - Maasbrug - Giessen -sluis Andel, reconstructie van de weg Loon op Zand - Quatre Bras, verbe tering van stukken van de weg Vlij men - Haarsteeg - Heusden in het raam van de ruilverkaveling Heusden - Vlijmen. Verder komen op de be groting voor de aanleg van enkele kunstwerken, zoals die in de Lang straatweg, waar enkele viaducten ge bouwd moeten worden, evenals in de weg Drunen - Maasbrug - Giessen - sluis Andel. In de weg Dussen-Wer- kendam wil men de twee Baileybrug gen vervangen. TOEKOMSTMUZIEK Overigens blijft het uittrekken van dit fabelachtig bedrag voor de Bra bantse wegen nog steeds toekomst muziek die erg vaag klinkt. Het vorig jaar immers is men er ook niet in ge slaagd het toen gestelde bedrag wer kelijk uit te geven. Bovendien weten Gedeputeerde Staten nog steeds niet hoeveel de provincie Noord-Brabant voor 1965 van het rijk zal krijgen. De derde dinsdag in september zal wat dit aangaat meer licht aan de hemel brengen. Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant waren echter genoodzaakt de begroting nu reeds "rond" te maken, omdat volgens de nieuwe provincie wet de begroting van de Provincie voor 15 november bij Provinciale Staten moet zijn ingediend. In feite is het dus niet ondenkbaar dat de post Uitgaven drastisch zal moeten worden ingeperkt, wanneer blijkt, dat het Rijk minder gul met zijn gelden is t.a.v. de provincies. PROVINCIEHUIS. Behalve de wegenbouw staat ook de bouw van een nieuw provinciehuis op een fikse investering te wachten. Maandag 16 september zal over dit Provinciehuis nog het een en ander uit de doeken worden gedaan. Verder zullen voorstellen aan de orde worden gebracht betreffende de dichting van de Bokhovensë overlaat, een aanpassing van de Biesbosch, de verbetering van de Mark en Dintel tussen Roville en Dintelsas, een voor stel betreffende de superonrendabele drinkwateraansluitingen en de verbe tering van de Roode Vaart. en het wordt besteld. Slijterij - Wijnhandel DE LANGSTRAAT Grotestraat 200 - Waalwijk De Wijnhandel met uitsluitend kwaliteitsdranken President Kennedy heeft ingegre pen. Hij heeft de Nationale Garde van Alabama onder federaal bevel geplaatst en gouverneur Wallace be volen zijn verzet tegen de uitvoering van de wet der Verenigde Staten te staken. Twintig negerkinderen, die maandag door de staatspolitie van de gouverneur werden tegengehou den konden nu naar school. Maar Wallace heeft de strijd nog niet op gegeven. Dinsdagavond strooide de koppige gouverneur het praatje rond dat de Kennedy's een voorwendsel zoeken om hem in de gevangenis te werpen. Het optreden van de presi dent zou verklaard moeten worden uit de vrees, dat hij, Wallace, zich kandidaat zou willen stellen voor 't presidentschap. John McCormack, de voorzitter van het Huis van Afge vaardigden, had echter niets dan lof voor Kennedy. Het optreden van de president, zo zei hij, getuigt van wijs heid en een juiste beoordeling van de toestand. mitaSmt Vorige week vrijdag werd de heer Am. Brands, werkzaam bij schoen fabriek H. Brands N.V. in Loon op Zand van wege zijn veertig jarig jubileum onderscheiden met de zilveren ere medaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Voor deze gelegenheid waren loco burge meester drs. A. van Rooij en de waarnemend gemeentesecretaris, de heer van Opstal, naar het bedrijf gekomen, om hem deze medaille op te spelden. Zowel door directie als personeel werd de jubilaris deze middag hartelijk toegesproken, terwijl hij van verschillende zijden cadeau's in ontvangst mocht nemen. Van deze gebeurtenis, waarvan wij j.l. maandag onder het plaatselijk nieuws een uitgebreid verslag opnamen plaatsen wij bovenstaande foto. Loco burgemeester drs. van Rooy feliciteert Am. Brands (rechts op de foto) met zijn veertig jarig jubileum en spelt hem de koninklijke onderscheiding op de borst die hem te dezer gelegenheid hiervan werd toegekend. SOLDAAT IN LA COURTINE VERONGELUKT Op het oefenterrein in La Cour- tine is maandagmiddag een voertuig van de weg geraakt en in een grep pel gekanteld. Bij dat ongeval is de 19-jarige ongehuwde dienstplichtige soldaat C. D. Koekkoek uit Gronin gen zo ernstig gewond, dat hij in de loop van de avond in het ziekenhuis aan zijn verwondingen is bezweken. Ernstig gewond werd de 20-jarige dienstplichtige soldaat Th. van der Wal uit Joure. Twee andere militai ren liepen niet ernstige verwondin gen op. De militairen waren allen van het 112e transportbataljon.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 9