wAAlwnkse en lanqstRMtse coupAnt Grote hoeveelheid aardgas bij Bierum (Gr.) gevonden 1250 plaatsen Abrahamdag Arbeidsbezetting vertoonde in augustus dalende tendens Congres ran vijftigjarigen De nieuwe miljoenennota slokt ook de vervroegde afschrijving op BANK GEMIDDELDE DAGPRODUKTIE NAM TOE Waarom vervroegde afschrijving Aanmoediging niet meer nodig Verbinding over het kanaal zal 1,4 miljard gulden gaan kosten Een compensatie Bovag schaft garageclausule af Meer verzwaring volgt Waarom de beslissing nog uitstellen? Stort per giro f 250,- op de girorekening van het dichtstbijzijnde N.H.M.-kantoor, onder vermelding "eerste storting op spaarrekening". U hebt dan voortaan profijt van: 3J% rente een soepele opvragingsregeling volledige bankservice Door Gasunie voorgestelde aardgastarieven te hoog voor gemeenten Zag U dat ook VAN MAAREN vermaard om z'n brillen Utrecht had topbeurs Rusland en China MAANDAG 23 SEPTEMBER 1963 85e JAARGANG No. 76 De tcho van het Zuióe Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal f 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167- 2002 Telegram-adres: „ECHO" Beloofde belastingverlaging op lange baan Meer dan eens is de dadenreeks van een minister in lijnrechte tegen spraak gebleken met verkiezingsbeloften van hem of zijn partij. Menig liberaal denkend ondernemer zal dit thans ook aan prof. Witteveen verwijten nu een van zijn eerste dagen als minister meer lijkt op be lastingverzwaring dan op verlichting van fiscale lasten. De minister van financiën heeft immers een eind gemaakt aan de mogelijkheid om op gebouwde eigendommen, die na 28 augustus 1963 zijn verwor ven, verbeterd besteld of aanbesteed, vervroegd af te schrijven. Blij kens de miljoenennota heeft het rijk het daaruit voortvloeiend voor deel bitter nodig. De betekenis van de vervroegde afschrijving voor he£ bedrijfsleven ligt in een likwiditeits- of breder gezien in een financieringsvoordeel. Op lange termijn gezien kan dit voordeel zelfs in een nadeel om slaan, omdat bij verhoogde afschrij ving in een vroeger stadium in la tere jaren veel minder kan worden afgeschreven. Bij een snel expanderend bedrijf zal dit nadeel echter nauwelijks ge voeld worden omdat de investe ringsmogelijkheden van vroeger aangeschafte productiemiddelen worden gecompenseerd door nieuwe vervroegde en dus hoge afschrij vingen op investeringen van meer recente datum. In dit licht gezien betekent de thans afgeschafte ver vroegde afschrijving op gebouwen een nadeel voor vele ondernemin gen. Wij kunnen daar nog een ander nadeel aan toevoegen. Nog steeds blijft de geldontwaarding voortdu ren. In een dergelijke toestand is het gewenst dat in goederen omge zet geld weer zo spoedig mogelijk in de vorm van likwide middelen terugkeert omdat in dit geval het nadeel van inmiddels opgetreden geldontwaarding niet wordt ge voeld. Wij achten dit nadeel voor gebouwde eigendommen niet zo groot, omdat het grootste deel van gebouwde eigendommen door mid del van leningen of hypotheken kan worden gefinancierd, zodat de in flatie-schade op anderen kan wor den afgewenteld. De mogelijkheid van vervroegde afschrijving, die voor gebouwen sinds 1960 niet meer dan 6% per jaar van de aanschaffings- of voort- brengingskosten mocht bedragen, is geschapen om investeringsplan nen van ondernemers aan te moe digen. Voor de economische ver sterking van ons land is het immers van het grootste belang dat ons pro ductie-apparaat zo snel mogelijk wordt uitgebreid en/of vernieuwd. Deze noodzaak is nu evengoed blij ven bestaan, ook in de bouwsector. De minister ziet het echter nu zo, dat er in de eerste plaats reeds een aanzienlijke achterstand bestaat in Zowel Groot-Brittanië als Frank rijk hebben te kennnen gegeven voorstander te zijn voor een dub bele spoorwegtunnel onder het ka naal door, maar geen van de twee regeringen heeft nog een beslissing genomen over de bouw. Het voorstel voor de bouw van een spoorwegtunnel, dat de kanaal studiegroep in maart 1960 deed, bevredigend geacht vanuit tech nisch oogpunt bezien. De deskun digen zijn het eens over de volgen de hoofdpunten van het project: 1. Tussen Dover in Engeland en Sangatte in Frankrijk, een afstand van ruim 51 kilometer, moet een verbinding komen: 2. Er dienen twee afzonderlijke tunnels te komen, elk met enkel- spoor voor autotreinen, die met tussenpozen van 5 tot 30 minuten zouden moeten rijden: 3. Van de totale lengte van de tunnel zou 37 km. onder het zee oppervlak komen te liggen: 4. De bouw van de verbinding zou 1,4 miljard gulden en zes jaar tijd vergen. Het rapport is voorgelegd aan de Britse minister van verkeer, Ernest Marples, en zijn Franse ambtgenoot Marc Jacquest, die het zullen be studeren en uiteindelijk zullen voorleggen aan de respectieve parlementen. de uitvoering van bedrijfsbouw. De vervroegde afschrijving is niet no dig om bij het voortgeschreden eco nomisch herstel van ons land een ondernemer aan te moedigen een gebouw te laten zetten of te ver nieuwen. Daar komt nog bij dat ondernemers met bouwplannen zich door het al of niet bestaan van vervroegde afschrijving beslist niet zullen laten afschrikken. Voorts is evengoed de mogelijkheid blijven bestaan om voor na 28 augustus verkregen, bestelde of aanbestede panden de investeringsaftrek te verkrijgen. Deze investeringsaftrek bedraagt 2X5% van de bouwprijs met ondergrond en betekent even goed nog een aanzienlijke fiscale verlichting. Moet dan deze investeringsaftrek wel blijven bestaan? Bij rigoureus ingrijpen zou ook deze aftrek mis schien afgeschaft zijn. Vermoede lijk ziet minister Witteveen de in vesteringsaftrek als een soort com pensatie voor de onmogelijkheid van de ondernemers om af te schrij ven op basis van de vervangings waarde en in dit licht gezien is het wijs om de investeringsaftrek te handhaven. Er is ook veel te zeggen om in dit kader van de strijd tegen wo ningbouw de bouw voor bedrijfs doeleinden af te remmen ten voor dele van woningbouw. De arbeids markt in de bouwsector is over spannen en het is dus zaak dat de beschikbare krachten zoveel moge lijk voor de huizenbouw worden in- De veel bekritiseerde „Bovag- Clausule" is met ingang van 19 september volgens een besluit van een vergadering van het hoofdbe stuur en de bestuurders van alle afdelingen van deze bond van automobiel-, garage- en aanver wante bedrijven afgeschaft. Dit be tekent, dat Bovag-leden, die voor reparatie, stalling en dergelijke 'n motorrijtuig van een klant onder zich hebben, voortaan de aanspra kelijkheid voor dat motorrijtuig op zich nemen. Tot nu toe was de situatie zo, dat op grond van de Bovag-clausule het lid in het algemeen voor dief stal, verlies en schade aan het mo torrijtuig in geen enkel opzicht aansprakelijk was en dat de cliënt hem vrijwaarde tegen alle schade en aansprakelijkheid jegens derden. De Bovag heeft nu een eigen ver zekeringsmaatschappij opgericht, de N.V. Bovemij, waarbij de leden, voor zover zij zich nog niet tegen eventuele risico's hadden verze kerd, onder meer de risico's die voorheen door de clausule werden gedekt, kunnen onderbrengen. Het Bovag-bestuur heeft bij aangete kend schrijven alle leden van het besluit in kennis gesteld en hen voor de risico's, welke zij in de overgangsperiode zouden kunnen lopen, gratis tot en met 5 oktober aaonstaande gedekt. De ANWB, die sinds jaren fel tegen de uitzonderingsclausule van de Bovag heeft gekeerd, heeft thans de intrekking van deze clau sule, door de Bovag, van harte toe gejuicht. In feit heeft de ANWB de uitsluitingsclausule, zoals de Bovag die in 1932 in het leven riep, als de grootste hinderpaal gezien voor ont wikkeling van goede, op wederzijds vertrouwen berustende betrekkin gen tussen het garage bedrijf en zijn cliënten. De ANWB werd in de loop der jaren met tal van gevallen gecon fronteerd, waarbij goede trouw uit maatschappelijk oogpunt soms ver te zoeken bleek. Dat de Bovag na zoveel jaren tot intrekking van de clausule is overgegaan, is zo meent de ANWB geheel in over eenstemming met de maatschap pelijke ontwikkeling welke het ver keer sindsdien heeft ondergaan. gezet. Ook het bedrijfsleven vindt' er baat bij wanneer zo spoedig mo gelijk de huizenmarkt wordt ver ruimd. Van die markt is immers de mobiliteit van werknemers ten de le afhankelijk en een goede ver plaatsingsmogelijkheid van het per soneel is van het grootste belang om de efficiency van de factor ar beid te vergroten. Het kabinet heeft nu een voor betrokkenen nadelige fiscale maat regel genomen om een bijdrage te leveren tot leniging van de woning nood. Wij hopen dat er ook eens fiscaal-voordelige maatregelen ko men die de woningbouw kunnen stimuleren. Zal de komende wo ningnota op dit punt opheldering geven? Het bedrijfsleven zal de afschaf fing of opschorting van de ver- J vroegde afschrijving op gebouwde eigendommen zien als een lasten verzwaring. Wij juichen deze maat regel niettemin toe omdat er in het algemeen geen fiscale concessies moeten worden verleend wanneer daarvoor geen reden is of wanneer de oorzaak daarvoor vervallen is. Niettemin plukt het rijk hier voor delen. Is het erg gewaagd wanneer wij voorspellen dat er nog meer maat regelen zullen volgen, die een las tenverzwaring betekenen? Het is bekend dat minister Witteveen en zijn partij reeds enkele jaren een campagne voeren voor een ferme verlaging van de loon- en inkom stenbelasting. Hij zal stellig toch naar middelen zoeken om zijn ver langen in daden om te zetten. De miljoenennota wijst zwak in deze richting. Het is nu zeker dat de schatkist een gevoelige aderlating op dit punt NEDERLANDSCHE HANDEL-MAATSCHAPPIJ niet kan ondergaan zonder daar voor elders compensatie te vinden. Krijgen wij soms eerst een aantal compensatie-maatregelen opgedist als voorbereiding voor de geringere rijksinkomsten? In dit verband is belangrijk of de aangekondigde belastingverlaging in de V.S. doorgang zal vinden. Ook Nederland kan fiscaal gezien niet tegen de stroom blijven oproeien. Zowel de eerste concrete belasting maatregel van minister Witteveen als zijn uitlatingen in de miljoenen nota schijnen er op te wijzen dat de reeds jaren toegezegde fiscale ver lichting weer voor tenminste een jaar is opgeschoven. Een onvermij delijke konsekwentie van inflatie welvaart? en kachels en 10 ct. voor centrale verwarmingsinstallaties. De ge meenten zijn echter vrij de tarieven en de opbouw daarvan aan plaat selijke omstandigheden aan te pas sen en bijvoorbeeld een vastrecht in te voeren of, als dat bestaat, te handhaven. Het is echter de vraag, of de aan bevolen prijs, hoewel zij 20 tot 30 percent lager ligt dan de huidige kolenprijzen, genoeg concurrerend is om de verbruikers, die vaak nog sceptisch tegenover de gasverwar- ming staan en tot aanschaffing van nieuwe verwarmingsapparaten moeten overgaan, in groten getale over de streep trekken. Intussen mogen de gemeenten toch in rede lijkheid verlangen dat hun positie ook in de overgangsperiode, als het aardgas de markt nog moet ver overen, niet verslechtert. In het kader van haar normale ontwikkelingsactiviteiten in de concessie Groningen heeft de N.V. Nederlandse Aardolie Maatschap pij, een gezamenlijke onderneming van de Koninklijke Shell groep en de Standard Oil Company, bevesti ging verkregen van de aanwezig heid van aardgas bij Bierum in de zelfde formatie als bij Slochteren. Er is een begin gemaakt met proe ven om de omvang van dit gas vast te stellen. Het gas strekt zich uit onder het gemeenschappelijk gebied, waar voor tussen Nederland en Duits land bij de aanvullende overeen komst op het Eems-Dollardverdrag bijzondere regelingen zijn getrof fen ten aanzien van de exploitatie van bodemschatten. Deze regelingen houden o.a. in, dat in de Westelijke sector van dat gebied Nederlandse gerechtigden onder Nederlands recht, en in de Oostelijke sector Duitse gerech tigden onder Duits recht de exploi tatie ter hand kunnen nemen. De aanvullende overeenkomst voorziet in een nauwe samenwer king bij de exploitatie tussen Ne derlandse en West-Duitse gerech tigden, die daartoe overeenkomsten dienen te sluiten, welke de goed keuring van de beide regeringen behoeven. De bodemschatten die als resul taat van een eventuele zodanige exploitatie zullen worden gewon nen, komen krachtens deze aanvul lende overeenkomst gelijkelijk toe aan Nederlandse en Duitse gerech tigden. De NAM heeft reeds met Gewerk- schaft Brigitta, concessie-houdster aan de Duitse zijde, besprekingen ingeleid om tot een overeenkomst van samenwerking te geraken. Bri gitta, is evenals de NAM, een geza menlijke onderneming van de Kon. Shell groep en de Oil Company. De door de Gasunie aanbevolen tarieven voor de verbruikers van het aardgas te Slochteren zijn te hoog. De gemeenten zouden bij ge bruik van deze tarieven gedurende een reeks van jaren zware verlie zen op de gasdistributie lijden. De gemeenten worden tot 't doen van grote investeringen genoopt en moeten afwachten in hoever het de biet wordt uitgebreid. Het risico van de verovering van de „ver- warmingsmarkt" komt hierdoor ge heel op de schouders van de ge meenten te liggen. Als prijs voor de gebruikers die kan concurreren met andere brand stof suggereert de Gasunie een prijs die neerkomt op 30 ct. per m3 van ongeveer 8000 cal. voor huishoude lijk gebruik, van 14 ct. voor ver warming door middel van haarden O OP (schuttingen, muren en aan plakborden) leest U overal Zorg ervoor dat Uw Bril óók Ben VAN MAAREN Bril is Den Bosch - Tilburg - Breda Eindhoven - Helmond - Venlo De arbeidsbezetting heeft bij de in het onderzoek van het C.B.S. be trokken ondernemingen ook in au gustus een dalende tendens ver toond. Voor september verwacht men dooreengenomen geen wijzi ging van de arbeidsbezetting. De conjunctuurtest van het Centraal Bureau voor de Statistiek zegt dit in een toelichting bij de uitkomsten voor de Industrie. De gemiddelde dagproductie nam in augustus wederom toe. Voor september wordt eveneens een toe neming verwacht. BUDDEMEYER chemisch reinigen grotestraat 95 waalwijk De voorraden onverkocht pro duct namen eveneens toe. Vergele ken met juli trad in de beoorde ling van deze voorraden (waarbij rekening wordt gehouden met sei zoensinvloeden) vrijwel geen ver andering op. Het oordeel luidde bij 80 pet (vorige maand 75 pet.) der ondernemingen normaal, bij 10 pet. (vorige maand 15 pet.) te klein. De orderontvangst, zowel uit bin nen- als buitenland, nam in de drie sectoren (consumptiegoederen, in vesteringsgoederen en overige goe der) toe. Voor september verwacht men, dooreengenomen, een toene ming van de orderontvangst. Het oordeel over de orderont vangst was (rekening houdend met seizoensinvloeden) in augustus vrij wel gelijk aan dat over juli, verge leken met de overeenkomstige maand van het vorige jaar, is de beoordeling thans ongunstiger. Bij de in het onderzoek betrok ken industriële ondernemingen (excl. de chemische industrie) wordt de orderpositie uitgedrukt in aantal maanden werk. In augustus vertoonde deze grootheid voor het totaal en voor de drie sectoren consumptiegoederen, investerings goederen en overige goederen) een daling. Voor september wordt dooreen genomen een daling van de order- positie verwacht. In de beoordeling voor de order positie, waarbij rekening wordt ge houden met seizoensinvloeden, de den zich geen belangrijke wijzigin gen voor. Op de eerste zaterdag van okto ber wordt in Oosterhout (N.B.) een landelijk „congres van vijftigjari gen" gehouden, Abraham-dag ge noemd, omdat de volksmond van iemand die vijftig jaar wordt, zegt dat hij Abraham ziet. Voor dit con gres werd alom in het land grote belangstelling getoond. Het idee voor het congres werd geboren in de brein van de Ooster- houtse organisator en carnavalsge- neraal Leo Wellens die in maart van dit jaar zelf vijftig werd. De heer Wellens geniet in Ooster hout en omgeving vooral bekend heid door het organiseren van het jaarlijks nog in omvang groeiende Smulnarrencarnaval, het mede-or ganiseren van de Nationele Mani festatie Mento-1956 in Oosterhout en het inrichten van verschillende stedelijke jubileumfeesten. De abrahams die op zaterdag 5 oktober in Oosterhout samenkomen, krijgen een attractief programma voorgezet. Een deputatie van hen zal officieel door het gemeentebe stuur op het stadhuis worden ont vangen. Naast de Verschillende attracties is een dagrooster vastge steld waarop eten en drinken een belangrijke plaats innemen. Niet voor niets siert Oosterhout zich sinds onheugelijke tijden met het devies „eerst eten!". De congresgangers worden tus sen tien en elf uur ontvangen in verschillende plaatselijke café's. Na een bezoek aan een der attrac ties worden de gasten in bussen door de stad en de fraaie omgeving gevoerd. Tijdens deze rondrit wordt koffie en worstebrood ge reserveerd in de restaurants of op de terassen van de campings Kat jeskelder, Het Haasje en de natuur baden Surae en De Warande. Na de bustocht volgt een nieuwe attractie, waarna opnieuw in ver schillende café's een genoege'lijk borreluur volgt. Tenslotte verzamelen de Abra hams zich in de grote restauratie zaal van De Kanonnier, waar een feestdiner wacht.. De maaltijd wordt opgeluisterd door ondermeer een muziekgezelschap, het befaamde jongenskoor „De Oostehoutse Nach tegalen", de animator Bouk Mar tens uit Breda en aartsvader Abra ham zelf. Indien Abraham 1963 slaagt wil het comité het feest jaarlijks her halen. Een groot warenhuis in Oos terhout stelde het comité zijn post busnummer 50 beschikbaar omdat dit cijfer zo goed past in het kader van Abrahamdag. Postbus vijftig Oosterhout is ook het adres waartoe iedere Nederlan der die in 1913 geboren is, zich kan wenden als hij deel wil nemen aan het congres. De vorige week dinsdagavond ge sloten najaarbeurs in Utrecht is een succes geworden. Een der directeu ren van de jaarbeurs, de heer G. G. Meester, verklaarde, dat er kan worden gesproken van een top beurs, die een goede orderporte feuille voor het bedrijf heeft opge leverd. De deelnemers melden omzetstij gingen van gemiddeld 30 procent, terwijl in sommige sectoren zelfs van 'n verdubbeling sprake was ten opzichte van vorige najaarsbeurs. De beurs mocht zich ook van bui tenlandse zijde in een kwalitatief goede belangstelling verheugen. De heer Meester zei, dat het bezoek geen noemenswaardige stij ging te zien heeft gegeven maar dat de kwaliteit van de kopers aan zienlijk beter was dan de vorige ja ren. Opvallend was bijvoorbeeld 't bezoek van inkopers voor 40 Ameri kaanse en Europese warenhuizen. De jaarbeursdirecteur sprak zelfs van een merkwaardige koopdrift. Volgens de deelnemers aan de beurs werd er niet naar de prijs ge keken en nam men'meestal de bes te en duurste artikelen af. Waag het niet aan de Russische grens te doen wat gij India aandoet; zo luidt in kort bestek de waarschu wing, die de Chinezen van de Rus sen hebben gekregen. Sinds enkele maanden geleden weer toepen con centraties zijn waargenomen in Zuid-Tibet aan de grens van het ge bied, dat China van India opeist, stijgt de Russische ergernis over een mogelijke tweede aanval van Chinezen in India met de dag. Van hun kant antwoorden de Chinezen op even hoge toon, dat India door Rusland wordt opge stookt tegen China; dat het zelfs de diplomatieke betrekkingen met Moskou zal verbreken; dat het geen Russische kernwapens of be scherming met kernwapens nodig heeft; dat China het wel alleen zal klaren, en dat het geen vertrouwen meer heeft in Kroesjef, „die bezig is zich te verkopen aan Amerika."

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 5