wAAlwnkse en UnqstRAAtse coüRAnt Acht miljoen Nederlanders Kunnen NIET zwemmen In 1962 verdronken 180 jongens en 39 meisjes VIJFDE BIJSTAND-AKTIF. Paus Paulus gaat Curie hervormen van Mier!o Bijstandaktla van start Wat was er gebeurd De heerlijke maar gevaarlijke zee ZIJ DE "ZON" WIJ ANDERHALVE TON WEES EEN KONING WIN EEN WONING Meer overheidssteun schrijvende kunstenaars EEN KLASSE APART COSTUUMS COLBERTS REGENJASSEN WINTERJASSEN -y; iir^nx. Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 ^Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Opgericht VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1963 85e JAARGANG No. 77 Uitgever Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week vAn het Abonnement 22 cent per week per kwartaal f 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tariei Telegram-adres: ..ECHO" Die derde dag in maart 1913 was zonnig geweest. Het leek of de lente eindelijk was begonnen. In hun woonscheepje aan de Oosterdokdijk in Amsterdam hadden vader en moeder van den Akker hun vier kin deren onder de wol gestopt voor zij zelf bij kennissen op de Nieuwe Zijds een kopje koffie gingen drinken. Vader van den Akker had nog gauw even de gaskraan gecontroleerd en zich er van overtuigd, dat het potkacheltje geen gevaar opleverde. Toen vertrokken zij, volkomen gerustgesteld door de maanlichte avond naar de vrienden. Toen zij tegen half twaalf terug kwamen was het woonscheepje gezon ken en werden net de vier slachtoffertjes door de mannen van de brandweer op de kade gelegd. In enkele uren had zich een verschrik kelijke ramp voltrokken, die de beide ouders nimmer te boven zijn gekomen. Door een op onverklaarbare wij ze ontstane lek in het schuitje, was het woonschip vlak na het vertrek van de ouders water gaan maken en voor de voorbijgangers alarm konden slaan begon het scheepje te zinken. In een oogwenk had zich aan de kade een grote mensenmenigte ver zameld. Handenwringend van on macht zag men hoe het scheepje binnen enkele seconden onder het wateroppervlak zonk. Daar kwa men twee broers aanlopen. Potige kerels die Jan en Rinus Meyer, zij wilden zich gekleed te water wer pen om te redden wat er te redden viel, maar zij werden door de po litie tegengehouden om eventueel meer verdrinkingsgevallen te voor komen. Wie kon er zwemmen in die dagennu ongeveer zestig jaar geleden. Slechts enkelingen waren de kunst machtig in ons waterrijke land, in Amsterdam dat bijna 350 hectare meer water dan land heeft. Wie kon er zwemmenwie kon er zwemmend redden? Zo gingen op die prachtige milde maartse dag in 1913 vier kinderen ten onder en bleven twee paar in tens bedroefde mensen vol zelfver wijt alleen op de wal achter. Heel Amsterdam rouwde met de ouders mee en het tragische onge val opende tal van verantwoorde lijke hoofdstedelijke ogen. Men kon eenvoudig niet bij dit incident blijven stilstaan. Er moest iets wor den gedaan. Zo gebeurde het, dat op 13 april 1913 verschillende prominenten uit de zwemwereld bij elkaar kwamen in het café Palais Royal van de Ge broeders Meyer, waar werd beslo ten tot oprichting van de Amster- damsche reddingsbrigade, die in 1921 zo gegroeid was, dat er een grootscheepse demonstratie werd ge organiseerd, die o.m. werd bijge woond door wijlen Prins Hendrik. Terecht is men in de hoofdstad trots op dit eminente corps van zwem mende redders, die binnenkort hun diamanten jubileum vieren. Maar ondanks het feit, dat naar Amsterdams voorbeeld overal in 't land reddingsbrigaden werden op gericht, zijn in de loop van 1962 in Nederland 180 jongens en 39 meis jes in de leeftijd van 0 tot 15 jaar verdronken. Een ontzettend aantal, waarbij niet eens het getal der vol wassenen is gerekend, die de wa- terdood vonden. „Ons land wiebelt op de top van de hoogconjunctuur, maar als we met zijn allen in het water terecht kernen, verdrinken er acht millioen Nederlanders omdat ze niet kunnen zwemmen", dat vertelde de rijks consulent voor de lichamelijke op voeding de heer M. Kouwenhoven. Acht millioen Nederlanders kun nen niet zwemmen, laat staan red dend zwemmen. Onthullende en alarmerende cijfers, die ik nog kan aanvullen door te vertellen, dat 65 procent van de dienstplichtigen in Nederland alleen maar de badkuip of de douche als zwembad' gebrui ken. Ook zij zouden verdrinken in water, dat even boven hun neuzen zou reiken. Er is in Nederland nog steeds geen enkele regeling voor het schoolzwemmen; het gevolg: 180 jongens en 39 meisjes verdron ken in de welvaartsstaat in 1962." Het vlakke, zandige en dikwijls zeer brede strand van de Neder landse Noordzeekust, dat zich van Cadzand aan de Belgische grens tot de Oostpunt van Schiermonnikoog over een afstand van 220 kilome ters uitstrekt, is ideaal voor de lief hebbers van het baden en zwem men in zee. Het in zee begeven is bovendien betrekkelijk ongevaar lijk, mits men zich nauwkeurig houdt aan enkele eenvoudige regels. Doet men dit niet, dan stelt men zich aan groot gevaar bloot. Door lange ervaringen hebben de red dingsploegen en brigades, die sinds 1921 onze kusten bewaken een aan tal regels samengesteld. Laten wij zo'n brigadier eens op een warme dag in de volle zomer volgen. Meestal gaat hij of zij per fiets naar het strand, want onder weg- ontmoeten zij vooral de kin deren, die gewapend met een op gepompte fiets- of autoband naar de zee gaan. Is het oostelijke wind, dan zijn die banden levensgevaar lijk. Hoeveel kinderlevens door en kel waarschuwen op de zeewegen reeds zijn gespaard is moeilijk te schatten, maar het zijn er honder den. Bij oostelijke winden namelijk is er groot gevaar voo^ afdrijven op luchtbanden of bedden. Ook het spelen met lichte ballen in het swin (de watergeul tussen twee banken) is in zo'n geval riskant. De varen de patrouilles met de oranje kapjes houden de kustlijn nauwgezet in de gaten en zij weten maar al te goed hoe verraderlijk de zeestromingen zijn. Onderschat ze niet. Als dieven in de nacht zo besluipen zij de ar geloze bader. De flinkerd zal „dat ding" wel even halen hij komt in een mui terecht en als hij geluk heeft zijn de brigadiers in de buurt om hem te redden. Ja, die muien verticaal op het strand staande stro mingen.hebben menige goede zwemmer zelfs de dood in gedreven doordat men er tegenin probeerde te zwemmen, wat niemand lukt, want de zee is sterk en tegen de stroom moet zelfs de meest geoe fende zwemmer het afleggen. Wat zeggen de brigadiers: „Zwem met de mui-stroom mee naar de bank, waar je even rust om dan in stil water langs een andere kant weer naar de veilige kust te komen". Jaren en jaren van ervaring gin gen aan deze adviezen vooraf. Baad nooit vlak bij golfbrekers en haven- pieren. De zuiging en draaikolken kunnen U onaangenaam verrassen en in het gunstigste geval komt U met bebloede en gekneusde lede maten aan de kant. De golven, ook de kleinste hebben grote kracht en een aanraking met zo'n hardstenen pier is geen pretje. En waar de mensenredders speciaal op wijzen is wel dat ouders hun kinderen nooit zonder toezicht moeten laten zwemmen. Niet in zwembaden, maar vooral niet in de zee. Wat de meeste mensen niet weten is, dat de brigades volkomen belan geloos optreden en dat de duizen den leden tussen Cadzand en Schiermonnikoog zonder enige ver goeding opereren en waken over de levens van ons en onze kinderen. Pas op de dood zwemt altijd met U mee. Dat is de macabare maar ware slogan, die de redders altijd voor ogen houden. In de win termaanden bereiden zij zich voor op hun taak in de zomer. En ik heb hen bezig gezien overal waar over dekte zwembaden zijn, daar komen ze te samen. Zij trainen met houten (bijna menselijke) poppen. Avonden lang oefenen zij de gre pen, de zeemansgreep, de hurk- sprong, de kopgroep, de bovenarm- greep, de polsgreep, de okselnek- greep. Zij duiken naar vermeende drenkelingen en brengen de pop veilig aan de kant. Zij bekwamen zich in de toepassing van kunstma tige ademhaling en sinds enige tijd oefenen zij zich zelfs in het redden van autodrenkelingen. Pas op de dood zwemt met U mee automobilist, die door slecht zicht, gladheid of alcohol te water is geraakt in zijn voertuig. Leer de wenken van de getrainde redders van buiten' en'wannéér U te water rijdt zult u op de eerste plaats kalm blijven. Zult U de binnen en bui ten verlichting inschakelen, en wachten met het openen van; de portieren tot; het water boven de deuren is gestegen. Leer de wenken van buiten of nog beter sluit U aan bij het leger tje van brigadiers en ga oefenen, immers wat de een vandaag gebeurt kan morgen U overkomen. Luister naar het advies van men sen, die het kunnen weten en leer zwemmen en zwemmend redden- Verdrinken is vaak zo onnodig. En de verdrinkingsdood is een afgrij selijke manier van sterven. U heeft de kans het redden tot in de per fectie te leren,, maar daarvoor mo^t U eerst kunnen zwemmen. Vooral in de zomermaanden is dit een vertrouwd beeld op onze druk ke stranden. Met man en macht tracht men de levensgeesten weer op te wekken, van hen, die te ver in zee gingen, zonder op de gevaren te letten. Op de speciale audiëntie die Z.H. Paus Paulus voor alle kardinalen, prelaten en andere hoogwaardig heidsbekleders van de Romeinse Curie heeft gehouden, heeft hij in grijpende hervorming van dit cen trale kerkelijke bestuursapparaat aangekondigd. De staf van mede werkers van de Curie zal interna- tionaler worden samengesteld en meer open moeten staan voor oecu menische belangen. Als het concilie dat wil, zal de Paus bij het bestu ren van de gehele kerk terzijde worden gestaan door een senaat van bisschoppen bestaande uit af gevaardigden van het wereldepis copaat. De huidige structuur van de Cu rie is zeer oud, en juist deze eer biedwaardige ouderdom hindert haar vaak bij de uitoefening van haar taak. De veranderingen, zullen grondig overwogen zijn en aange past aan de eerbiedwaardige en verstandige tradities aan de ene kant en de eisen van onze tijd aan de andere kant. Zij zullen zeker doeltreffend en zegenrijk zijn, omdat zij geen an der doel hebben dan dat te laten vallen wat vermolmd en overbodig is in de vormen en normen, die de Romeinse Curie zich tot maatstaf neemt en daarvoor in de plaats dat te stellen, wat van levensbelang is voor een veel effectiever en geëi gende werkwijze. De Curie zelf zal deze verande ringen formuleren en uitvoeren, en zij mag er niet voor terugschrikken haar medewerkers te kiezen vanuit bovennationale gezichtspunten en zich daarbij laten leiden door een oecumenische bewogenheid. De Curie moet zich niet langer op laten voorstaan dat zij privileges bezit uit vroeger tijden en er reke ning mee houden dat veel van wat zij doet veel beter door de bisschop pen in eigen land gedaan kan wor den. De Curie moet de bisschoppen om raad vragen en zich bedienen van hun oordeel. Als het concilie het wenselijk zou achten de paus een adviescollege van bisschoppen te geven, dan moet Curie zich daartegen niet ver- Door deze veranderingen zal de Curie zich nog veel meer van haar taak bewust worden, dat zij n.l. de hele kerk en de wereld een voor beeld moet geven. De gehele we reld kijkt naar het katholieke Ro me, het roomse pausschap en naar de curie. De H. Vader verwachtte van ieder lid van de Curie 't kost bare geschenk van het goede voor beeld: onbaatzuchtigheid en zelf verloochening, echte godsdienstig heid en vroomheid, liefdevolle op name van allen die om raad vra gen en zorgvolle dienstbaarheid. De Romeinse Curie moet geen ano niem lichaam zijn of een apathische bureaucratie, maar een liefdevolle gemeenschap van broeders en zo nen van de paus. (LOTEN f l PER STUK GIRO 5 BIJSTAND, ROTTERDAM) Op maandag 30 september vangt de grote nationale Bijstand-aktie aan, die georganiseerd wordt ten gunste van het bestaansdoel van het Konin gin Juliana Fonds. Dit Fonds subsi dieert instellingen werkzaam op maatschappelijk terrein. Loten in 10 verschillende afbeeldingen af 1. - per stuk zullen worden verkocht. Op deze loten zijn afbeeldingen aange bracht betrekking hebbende op de organisaties die men steun verleent door het kopen van loten te weten: Revalidatie, kampeerterreinen voor de ongeorganiseerde grotestadsjeugd, kindetbescherming, woonwagenwerk, gezinsverzorging, zorg voor thuis lozen, internaatswerk ten behoeve van schipperskinderen, bejaarden- werk, lichamelijk gehandicapten, kleuterbewaarplaatsen. De loten worden verkrijgbaar ge steld op verkoopadressen kenbaar aan 'n raambiljet gelijk aan boven staande afdruk. De loten kunnen ook besteld worden d.m.vde giro. Het gironummer luidt 5 - ten name van Bijstand Rotterdam. De trekking is vastgesteld dato 5 decem ber en op 7 december daaraanvol gend worden de prijzen bekend ge maakt door middel van radio, TV en door middel van bulletins op ver koopadressen. Het totale prijzenbedrag betreft 150.000. - te weten 5 woonhuizen van ieder 25.000. - met 5.000.- „aankleding" de zetten. Bijna dagelijks rijden er wagens in het water en in vele gevallen komt men er met een nat pak vanat, maar hoevelen hebben in een langzaam vollopende auto de dood zien naderen, omdat zij geen kans kre gen daar zij niet konden zwemmen? Minister Bot (Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen) heeft ad ditionele honoraria, stipendia en eregelden sterk verhoogd. Dit blijkt uit de begroting van zijn ministerie. Enkele verhoogde posten zijn: 110 duizend gulden (was 30 dui zend) voor additionele honorering van boekuitgaven; 60 duizend gulden (30 duizend) voor stipendia voor letterkundigen; 50 duizend gulden (30 duizend) voor bijzondere eregelden aan let terkundigen; 15 duizend gulden (5 duizend) voor toneelschrijvers, die opdrachten ontvangen. De post „subsidies, prijzen en op drachten" werd totaal met 119 dui zend gulden verhoogd tot 287 dui zend gulden. Kleren maken de man Mannen kopen bij Nieuwe najaars kleuren EXCLUSIEVE HERENKLEDING WAALWIJK Groteitraat 192 Tel. 2507

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 1