wAAlwi]ks6 en Lahqstraatsg couRAnt Raad van Waalwijk hechtte goedkeuring nieuw plan reconstructie Kloosterweg aan Burgemeester van Erp nam - dankbaar voor het goede contact - afscheid van de Waspikse Raad Zag U dat ook 1250 plaatsen „Taken waar voor ik me gesteld zag zijn min of meer vervuld" Locale weg W oningcommissie herkozen VAN MAAREN vermaard om z'n brillen! f 20.000.- voor „Loyola" Grond aankopen Verkoop woningwetwoningen Kon. familie met 3 vliegtuigen naar Iran en Thailand Missie en zending vragen samen ontwikkelingshulp ij: Mgr Bekkers naar Vaticaans Concilie Bijna 80 mille uit kas verdwenen Woningnood bleef een zorgenkind Verzorging Een rode draad MAANDAG 30 SEPTEMBER 1963 85e JAARGANG No. 78 vAn het Zui Uitgever cvaalwiiksche StooiRdruKKcrij Antoon Tieten Hoofdredacteur J AN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal f 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief ECHO" Telegram-adres Tel. 04167 Dr. van Beurdenstraat 8 Kaatsheuvel: 04160 - 2621 Waalwijk Bureaux: Opgericht Veel gediscussieerd is er donderdagavond tijdens de gemeenteraad van Waalwijk niet. Slechts enkele agendapunten gaven aanleiding dieper op de zaak 'in te gaan, terwijl het dan nog over het algemeen, vragen van technische aard waren. Het nieuwe reconstructieplan van het college van B. en W. kreeg, zo als te verwachten was, de instemming van de raad. Alleen de heer van Seters (Werknemers) had naar aanleiding van dit voorstel nog het een en ander op te merken. "Indien men zijn oor goed te luis teren legt", aldus de heer van Seters, "dan zou men gaan geloven dat dit nieuwe plan alleen het werk en het succes is van de heer van Eijl" (Ka tholieke Unie). De heer van Seters, die hier onmiddellijk aan toevoegde niemand enig succes te misgunnen - ook de heer van Eijl niet - meende dat de zaken zuiver gesteld moesten worden. Nadat de heer van Seters de hele geschiedenis die aan het nieuwe reconstructieplan van de Klooster- weg was voorafgegaan uit de doeken had gedaan, meende hij te moeten concluderen dat deze nieuwe recon structie inhield, dat de Kloosterweg weer als normale locale weg diende te worden beschouwd. Hij zei echter aan te moeten nemen dat het college van B. en W. goede motieven gehad zou hebben om tot deze koerswijzi gingen over te gaan. De heer van Se ters sprak tevens de hoop uit, dat straks, wanneer zou blijken, dat de wielrijders of voor zich zelf, of voor het overige rijverkeer, een gevaar op de weg zouden zijn, maatregelen ge nomen zouden kunnen worden, om de wielrijders van de gewone rijweg af te krijgen. De heer Meijs (Katholieke Unie) zei bijzonder blij te zijn met het nieu we voorstel van B. en W. Hij bracht naar voren, dat hij samen met wet houder van den Hoven de reconstruc tie van de Kloosterweg nog eens diepgaand had besproken, waarbij hij de hoop had uitgesproken, dat de Kloosterweg nog breder zou worden. "Technisch bleek dit niet te verwe zenlijken", aldus de heer Meijs, die zich al bijzonder verheugd zei te voe len, dat de weg toch nog 60 cm bre der had kunnen worden. De heer Kemperman (P.v.d.A.) vond de op lossing, de rijwielen op de rijweg toe te laten beter dan een fietspad aan één zijde van de weg. De heer van Loon (Katholieke Unie) zei evenmin iets op het nieuwe reconstructieplan van de Kloosterweg tegen te hebben. Wel achtte hij het raadzaam, wan neer er in de nabije toekomst iets aan het afwateringssysteem langs de Kloosterweg gedaan zou worden. Wethouder van Heeswijk kon de heer van Loon inzake de afwatering volkomen geruststellen, omdat reeds maatregelen genomen zijn, die voor een beter functioneren van de afwa tering ter plaatse zorg moeten dra- gen. Tenslotte was het woord aan de heer van Eijl, die zei het voorstel er met de groenstroken langs de Kloosterweg gaat gebeuren. Voorzitter Teijssen maakte de heer van Eijl er op attent dat de verzor ging van de groenstroken onder de Waalwijkse plantsoenendienst ressor teert, die voor het een en ander zorg zal dragen. Goedkeuring hechtte de raad even eens aan het voorstel van B. en W. een gedeelte van de ringweg om de roeivijver in het recreatieoord "Het Hoefsven" Vijverlaan te noemen. De Hoefsvenlaan behoudt de bestaande naam, zodat de naam Vijverlaan be stemd is voor het nieuw aangelegde wegvak vanaf het parkeerterrein bij het zwembad om de roeivijver heen tot de Akkerlaan. Het door de raad op (schuttingen, muren en aan plakborden) leest U overal Zorg ervoor dat Uw Bril óók een VAN MAAREN Bril is Den Bosch - Tilburg - Breda Eindhoven - Helmond - Venlo het college van B. en W. steeds grote waarde hecht aan de adviezen van de commissie, hetgeen mag blijken uit het feit, dat de door de commissie uitgebrachte adviezen nagenoeg steeds door het college worden ge volgd. In verband met de benoeming tot directeur van gemeentewerken van de gemeente Didam werd door de raad eervol ontslag verleend aan de heer Chr. J. G. van Hal als lid van de commissie tot wering van schoolver zuim. Voor de aanvulling van de hierdoor ontstane vacature is door het college aan de commissie advies gevraagd. Aan het bestuur van de Gecombi neerde Pluimvee- en Konijnenvereni ging Waalwijk en Omstreken, die op 4 en 5 januari een landelijke tentoon stelling houdt, werd een garantie ver leend van maximaal f 400. - De heer van Loon informeerde of de vereniging die na iedere gehouden tentoonstelling een batig saldo jn kas overhoudt, zichzelf niet kon bedrui pen. Voorzitter Teijssen begon, met er op te wijzen, dat de verleende ga rantie nog nooit gebruikt had hoeven worden. "Bovendien", zo betoogde hij, "zijn de batige saldi van de ver eniging zo gering, dat zij ontoerei kend zijn voor een volgende tentoon stelling zonder garantie van de ge meente". Bij het voorstel tot het verlenen van Cen eenmalige subsidie aan het retraitehuis Loyola, informeerde de heer van Eijl, of de gestelde gulden per inwoner niet te hoog was. Hij zag in een bedrag van f 0.75 per inwoner een meer redelijke verdeling t.o.v. de andere gemeenten in het verzorgingsgebieddat in totaal een 800.000 zielen omvat. "B. en W.", aldus voorzitter Teijs sen, "hebben geïnformeerd wat an dere gemeenten deden. Hierbij is ge bleken, dat deze gemeenten voorstel len hebben gedaan of nog zullen doen voor een eenmalige subsidie die even eens neerkomt op f 1 per inwoner." Burgemeester Teijssen wees er de heer van Eijl op, dat het verzorgings gebied van retraitehuis Loyola niet alleen een gedeelte van Brabant om vat, maar eveneens een gedeelte van de provincie Gelderland en wel dat gedeelte dat gelegen is ten zuiden van de Waal. "Het is bekend", aldus de voorzit ter, "dat de opvattingen van het pro vinciaal bestuur in Gelderland iets anders zijn t.a.v. een dergelijk voor stel, dan de opvattingen van het pro vinciaal bestuur in Brabant." Ten westen van de Zomerdijkweg werd grond aangekocht van G. J. v. d. Broek uit Waalwijk, van C. W. A. Laurijssen uit Roosendaal, van H. W. Piggen uit Udenhout, van mevr. A. C. M. Claessen-Schoenmakers uit Tilburg, van P. M., E. M., P. C. en M. J. van Spaandonk uit Kaatsheu vel en Raamsdonksveer, van H. H. Thomassen uit Waalwijk en van J. A. Verhoeven uit Sterksel. Ten oos ten van de Haven werd grond aan gekocht van J. A. v. d. Broek uit Waalwijk en W. C. M. Sweens uit Helmond. Voor de aanleg van het in dustrieterrein Zanddonk kocht de ge meente grond aan van de Maatschap pij tot bevordering van welstand voornamelijk onder landlieden. Eveneens ten westen van de Zo merdijkweg werd grond aangekocht van Th. M. Brabers, de erven D. J. H. van Tussenbroek, de gebr. A. P. M. en P. J. van Loon en van P. J. van Mensvoort. Een stuk grond ge legen ten oosten van de Kloosterweg werd door de gemeente aangekocht van A. Ophorst uit Sprang-Capelle, van M. W. Th. van Bracht werden enkele meters grond aangekocht aan de Bernhardstraat. Een gedeelte van de Dijkweg, ge legen tussen de Kruisstraat en Zo- merdijksestoep, werd in eigendom en beheer overgenomen van het water schap "Het Zuiderafwateringska- naal" in Waspik. Aan de N.V. Nederlandse Schoenen unie Bloch en Stibbe Hollandia werd ongeveer 7.370 m2 grond ver kocht, terwijl aan de Aannemingsmij. F. Couwenbergh in Waalwijk aan de Wethouder Smoldersstraat een op pervlakte grond van ongeveer 1543 m2 werd verkocht voor de bouw van een zestal woningen. Naar aanlei ding hiervan merkte de heer van Loon op dat men reeds met de bouw van de woningen was begonnen. "Het is het paard achter de wagen spannen", zo betoogde hij. "Het beginnen met de bouw van deze zes woningen is gebeurd met toestemming van de gemeente", al dus voorzitter Teijssen. "Formeel is zodanig aangevangen dat hieruit geen complicaties kunnen voortvloeien Burgemeester Teijssen zei de heer van Loon toe, dat in het vervolg de ge meenteraad op de hoogte zou worden gesteld, wanneer zich een dergelijk voorval weer voor zou doen. Aan L. Th. P. Ziggenhom en Chr. P. Ziggenhom werd een aan de west zijde van de Kloosterweg gelegen per ceel bouwgrond verkocht. Vijf woningwetwoningen werden verkocht aan A. P. Brok Putstraat, C. M. van Corstanje Tweede Zeine, M. M. G. van Heesch St. Crispijnstraat, J. G. Inperman St. Antoniusstraat en H. L. Korthout Putstraat, voor de prijs van resp. f 5.500, f 5.100, f 8.587, f 5.600 en f 11.500. Aan de "Stichting Dierentehuis Waalwijk en Omstreken" werd grond in erfpacht uitgegeven. De plannen voor de bouw zijn nader uitgewerkt, terwijl Rijksgoedkeuring inmiddels is verkregen. Het streekdieren-asiel zal 'n plaats krijgen ten zuiden van de Zanddonkweg, oostelijk naast het sportpark Elzenhoven. Aan de heer A. A. Bink uit Elshout werd het recht van opstal verleend. Het laat zich aanzien, dat konin gin Juliana, Prins Bernhard en prinses Beatrix, die, naar bekend een statiebezoek aan Iran en aan Thailand gaan brengen, volgende week 'n waarlijk koninklijke vlucht naar Teheran zullen ondernemen. Het ligt n.l. in de bedoeling de ca. 6000 km. lange reis naar de Perzi sche hoofdstad te maken in ten minste drie Nederlandse F 27 Fok ker Friendship machines. Koningin en Prins zullen samen in de eerste Friendship reizen, prin ses Beatrix in het tweede en het volg in het derde. Dat gevolg be- grootste deel van het uitgebreid ge- staat officieel uit elf leden van de koninklijke hofhouding, maar naar bekend wordt de koninklijke fa- 'milie op dit staatsbezoek tevens vergezeld door minister Luns, die maandag uit New York is terug ge keerd. en jhr. mr. W. F. Roëll, di recteur van het kabinet der konin gin. De drie Friendships kunnen de reis van Soesterberg naar Teheran onmogelijk in één dag maken. De gemiddelde snelheid bedraagt on geveer 370 km. per uur en daarom is besloten onderweg een nachtstop te maken. De mogelijkheid is groot, dat hiervoor het Griekse eiland Rhodos dat ongeveer halverwege ligt, zal worden uitgekozen, doch de rijksvoorlichtingsdienst zei woensdag dit niet te kunnen beves tigen. Missie en Zending pleiten in een brief aan premier Marijnen geza menlijk voor de stichting van een „Nationale adviesraad voor ontwik kelingshulp". Naast de deskundi gen op het gebied van ontwikke lingshulp moeten vertegenwoordi gers van missie en zending in de raad zitting hebben. De adviesraad zal de regering raad moeten geven voor iedere aanvraag om hulp. Op deze manier, zo denkt men, kunnen enkele problemen worden opgelost en zal de regering gemakkelijker meer fondsen beschikbaar kunnen stellen voor de ontwikkelingslan den. op 4 juli 1963 in ontwerp vastge stelde uitbreidingsplan in hoofdzaak met bijbehorende bestemmingsbepa lingen, dat gedurende vier weken voor iedereen ter inzage heeft gele gen en waartegen gedurende deze ter mijn geen bezwaren werden inge diend, werd donderdagavond door de raad definitief vastgesteld. Omdat een zevental panden - Grotestraat 165 a, Grotestraat 165 b, Laageinde 102, 104, 106 'en 108, in een dusdanige staat verkeren, dat zijr ongeschikt zijn voor verdere bewo ning, terwijl zij door het aanbrengen van verbeteringen niet meer in be woonbare staat zijn te brengen, be sloot de raad over te gaan tot onbe woonbaar verklaring van deze pan den, waarbij de ontruimingstermijn heid van het landschap. Ik hoop dat zeer toe te juichen. Wel vroeg hij wat werd gestei^ op zes maanden. Ge tracht zal worden om binnen de ge noemde termijn van zes maanden aan de betrokken gezinnen andere huis vesting te verschaffen- Bij de benoeming van de commis sie van advies inzake de uitvoering van de woonruimtewet 1947 werden op de heer G. Duijvelaar 14 stemmen uitgebracht (1 op de heer van Enge len en 1 blanco), op de heer van En gelen eveneens 14 stemmen (1 op de heer van Seters en 1 op de heer van Eijl), de heer Faro kreeg alle 16 stemmen op zijn naam uitgebracht, de heer Kees 12 (4 stemmen op de heer van Seters), de heer Kemperman 15 (1 blanco), de heer Meijs 14 stem men (1 blanco en 1 stem op de heer van Seters) en tot slot de heer van Mosselveld 13 stemmen (2 blanco en 1 stem op de heer van Seters). Het eindresultaat was dat de com missie met als voorzitter de heer Duijvelaar in de oude samenstelling werd herkozen. Voorzitter Teijssen bracht de com missie namens het gemeentebestuur dank voor het vele en moeilijke werk, dat in het afgelopen jaar door de commissie werd verricht. Hij zei, dat Ter bijwoning van het Vaticaans Concilie, dat tot woensdag 4 decem ber in Rome zal worden gehouden, is mgr. Bekkers, bisschop van 's Hertogenbosch in gezelschap van de hulpbisschop in zijn bisdom mgr. J. W. M. Bluyssen, in een lijntoestel van Alitalia van Schiphol naar Ro me vertrekken. Met hen reisde in hetzelfde toestel mee, mgr. Igent bisschop van Amboina in Indone sië- Mgr. Bekkers en zijn hulpbis schop zullen waarschijnlijk daags na de beëindiging van het Concilie, op 5 december dus, naar Nederland terug keren. De kassierbeheerder van de Ne derlandse Stichting consultatiebu reaus voor Huwelijks- en geslachts leven, de 48-jarige J. S., heeft toe gegeven dat hij sinds 1952 in totaal 40.000 gulden heeft verduisterd, 't Vei duisterde bedrag dat accoun tants opgeven 77.000 gulden acht S. overdreven. De kassier-be heerder is in verzekerde bewaring gesteld en ingesloten in het bureau Singel te Amsterdam. "Veeleer dan een luisterrijke plechtige zitting, waarbij tal van relaties worden uitgenodigd, wilde ik deze laatste bijeenkomst van de gemeen teraad, die ik als voorzitter mag leiden, tot een huiselijke vergadering, in Waspikse sfeer maken", zo leidde burgemeester Van Erp zijn af scheid van de raad in. Enkele fraaie bloemstukjes sierden de zaal, die behalve door de raads leden nog bevolkt werd door genodigden, als de heren J. Akkerman, W. de Glas, L. van Iersel 'en W. Zijlmans, allen oud-raadsleden, door alle gemeente-ambtenaren en 'n aantal personen, die gedurende de ambtsperiode van burgemeester Van Erp deel uitmaakten van het ambtenarencorps koesterden, hebt U in de afgelopen zes jaar ruimschoots overtroffen. Wij leerden U kennen als een man, be zield met een oecumenische gedach te", zo zei de heer van den Broek nog. De heer IJpelaar stak namens de K.V.P.-fractie de loftrompet over 't beleid van burgemeester van Erp en roemde met name diens sociale en maatschappelijke activiteiten. In zijn dank hetrok de heer IJpelaar ook mevr. Van Erp. "Niet om een program te geven voor de toekomst of om mijn opvol ger een beleidslijn voor te houden, maar enkel op grond van 't spreek woord: "In het heden ligt het verle den, in het nu wat komen gaat", zo zei de heer Van Erp, "wil ik even met U doornemen hetgeen in een juist samenspel met de raad en in goede harmonie in Waspik kon ge beuren tijdens mijn ambtsperiode. Vanaf het begin heb ik getracht juist te blijven zien dat de raad het hoofd Rond dit afscheid kreeg de heer L. Timmers als oudste lid van het colle ge het eerst het woord. De heer Tim mers stelde o.m., dat de burgemees ter de harten van de gemeentenaren tijdens zijn burgemeestersperiode had veroverd, waarom zijn vertrek zo werd betreurd. Namens de prot. Chr. fractie wenste de heer Van den Broek de scheidende burgemeester het aller beste toe. "De hoop en de verwach ting welke wij bij Uw installatie is van de gemeente. Ik ben u dank baar voor het goede contact. Het kop je koffie na de vergaderingen teken de de sfeer en begunstigde de ver houdingen. Ik ben blij te kunnen vaststellen dat de taken, waarvoor ik me in Waspik gesteld zag min of meer vervuld zijn, al was de beste dingsbeperking vaak een sta in de weg. Gebaseerd op een goed con structief plan werden drie fraaie uitbreidingsplannen verwezenlijkt. Het daarin opgenomen industriële terrein is practisch geheel uitgegeven. De omlegging van de nieuwe ver keersweg en het uitbaggeren van de haven geven misschien nieuwe moge lijkheden in deze. Het binnenhalen van nieuwe industrieën blijft altijd 'n risico. Er zal steeds een goed samen spel moeten zijn tussen het uitbrei den van de werkgelegenheid in eigen plaats en de woningbouw om daar door de eerste te consolideren. Ook Du Pont is een risico, maar er wer ken toch maar 83 arbeidskrachten en het blijft dan toch het grootste che mische concern ter wereld. Heus, vreemden krijgen plezier in de sfeer van ontwikkeling van ons dorp en in zijn uiterlijke aspecten." Er is steeds getracht de bestaande bebouwing niet te verwaarlozen en de gemeente als geheel goed te verzor gen, o.m. door het ruim uitstrooien van groenbeplanting, die de nieuw bouw mild doet maken. Er ligt hier ook een taak voor de agrariërs, die gevoel moeten hebben voor de fraai- als Monumentenzorg haar intrede in ^Waspik gaat hernieuwen middels de pas aangekochte historische boerde rij op 't Vaartje, dat dan ook ande re boerderijen de nodige aandacht krijgen". Sprekend over de verkeersveilig heid, stelde de burgemeester dat het zo jammer is dat landelijke acties in deze vaak te groot zijn om kleinere plaatsen daarin te betrekken. "Hoe kan men aanhaken op de zebrapaden actie, als men geen zebra's heeft Voor de veiligheid van het verkeer draagt de raad verantwoordelijkheid en zorg, maar ik ben de plaatselijke commissie voor Veilig Verkeer dank baar voor haar werk in Waspik." "Ik ben de autoriteiten"zo ver volgde burgemeester Van Erp zijn toespraak, "dankbaar voor hun me dewerking ter leniging van de wo ningnood. Met name middels 't Ter- lingenfonds werden een aantal mooie woningen gebouwd. Toch heeft de woningnood als een rode draad door mijn ambtsperiode gelopen. Ik heb hieronder geleden als ik vaak het ge voel had een zee te moeten leeg drin ken. Het spijt me op dit punt niet meer te hebben kunnen dóen. Het is een vraag of men door het veelvul- diger bouwen van woningwetwonin gen, of door het bevorderen van eigen woningbezit onder de f 14.000, - óf door grotere premiies toe te kennen, df door rechtstreeks de bouwvereni ging van eigen plaats in te schake len dit probleem moet oplossen. Ik voor mij heb het gevoel dat het onbestemd doorbouwen van woning wetwoningen niet helemaal de juiste weg is omdat de huren te hoog zul len worden. Het is plezierig te kun nen zeggen typische be jaarden wo ningen tot stand te hebben kunnen brengen, waarvan de verhuur zal moeten geschieden in overleg met het bestuur van het St. Jozefhuis omdat de kiel is gelegd voor de verzorging van deze bejaarden vanuit het St. Jo zefhuis. Ontspanningsmogelijkheden voor

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 1