Nederlandse Vezelindustrie „Vezello N.V." dit jaar nog in produktie Smidje Verholen en de rare alchimist woeiis OP HET SPOOR VAN K.K. prijzen 2750 85c Jaarlijks 4000 ton gereedprodukt met een minimum aan mankracht GUNSTIGE VESTIGINGSMOGELIJKHEDEN IN WAALWIJK Ogen vragen brillen van STASSAR DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 7 OKTOBER 1963 Bedrijf in Oisterwijk geliquideerd Leerafval en vezels Continue-bedrijf Gunstige factoren Eindproducten voornamelijk voor schoenindustrie Geprefabriceerd beton t ALLEEN GELDIG WOENSDAG O KT. Wollen jongenscoat, met capuchon en cein tuur rondom. In ver schillende gedekte kleuren. Voor jongens van 4-13 Jaar. 13 jaar 25.50 A "750 4 jaar kleine stijging per maat Dameshandschoe nen, met wollen tricot gevoerd. In soepel leder in zwart, marine, forestagroen en bruin of in sportief demi- crochet met bruine of cork Q90 binnenband O Een heerlijk warme herenkamerjas. Prima pasvorm en af werking. U kunt kiezen uit verschillende modi euze dessins 75 Alle maten JmiO Vlot kinderlaarsje, met originele vacht voering en dubbele crêpe zolen. Maten 32-36 10.50 28-31 9.75 24-27 8.75 -*95 22-23 Bedrukte flanel, in een groot assortiment streepdessins in vele kleuren. Voor heren en jongenspyjama's. 80 cm. breed, A 50 per meter Kinderbox, van blank gevernist beukenhout, 80 x 100 cm. met ver hoogde scharnierende bodem en speelkralen Bijpassend boxdek6.50 GEEN SCHRIFTELIJKE OF TELEFONISCHE BESTELLINGEN Tricot damespyjama heerlijk warm. Het jas je in een leuk fantasie dessins; de pantalon is effen. In geel, aqua en cerise. Maten small, medium en fö90 large O Originele wollen Schotse ruiten, ver sterkt met orlon. Be roemde clans, o.a. Dress Gordon, Hun ting Stewart, Princess Mary etc. 140 cm. en 150 cm. breed, |™90 p. m. 3 Pracht kwaliteit Ter- lenka vensterval. Jacquard-geweven, in een bijzonder mooi motief. 45 cm. A 75 hoog, per mtr. Grote zilveruien, in een mooie, blanke kwaliteit. *7 C c Literpot, excl. statie 3 Inzetvestjes, in wit katoen piqué, dus goed wasbaar. Open of gesloten te dragen onder een truitje, pakje of slip over. In dames- en 4 95 meisjesmaten Prince Fourré, een koffiekoek. Per zak van 500 gram lekkere gevulde Porseleinen kop en schotel, in een royaal model. Keuze uit een leuk band decor in 3 verschillende amc kleuren w Witte moltondekens. Royale 1 en 2 persoons maat. "^75 150x200 4.95 125x180 3 Royale smeedijzeren plafonnière, in een mooie, decoratieve vorm. Enorme licht- spreiding door glazen schaal. Compleet ge monteerd met twee lamphouders en prak tische ophangbeugel. Als tekening 15.50 In rond a a SO model I *7 Zeer modieuze hoed jes, van imitatiebont. Kies uit diY.imodellen' AHeen mq morgen \J „Een jaar-produktie van 4000 ton gereed produkt (4 miljoen kilo!), met een minimum aan arbeidskrachten"zo luidt de planning in eerste opzet van de directie van de Nederlandse Vezelindustrie "Vezelelo" N.V.", in de wandel Vezello genoemd, die wordt gevormd door de heer A. van Tilborg uit Waalwijk. Het bedrijf, dat wordt gerealiseerd door de fa. P. A. Nelissen, betonindustrie uit Venray en door de fa. Van Rynienants S.A. uit Brussel, onder architecteuur van het ar chitectenbureau Gehring en van Door en uit Tilburg, is gelegen op de hoek prof. Minckelersweg - Zanddonkweg. De N.V. beschikt over een maatschappelijk kapitaal van 4 miljoen, waarvan 2Vi miljoen is volgestort. De aandelen zijn voor 50 in handen van de Amsterdamse Ledermaatschappij en voor de andere 50% in handen van de Beleggingsmaatschappij "Amstelland" eveneens in Amsterdam. De totale stichtingskosten bedragen 4V:2 miljoen, waarvan alleen het machinepark al een bedrag van 2Vz miljoen voor zich op eist. De Nederlandse Vezelindustrie "Vezello N.V." is voortgesproten uit een gelijksoortig bedrijf in Oister- wijk, dat sedert de oprichting van het Waalwijkse bedrijf zijn naam heeft veranderd in "Brabantse Vezelindu strie", en dat wanneer 't nieuwe be drijf in Waalwijk aan productie toe is zal worden geliquideerd. De Nederlandse Vezelindustrie "Vezello N.V." zal straks over gaan tot de produktie van vezelstoffen, o.a. leervezelstoffen voor de schoen industrie (Lefa) en cellulose papier. Daarnaast bestaan plannen om straks ook nog andere vezelstoffen te gaan verwerken. De bedoeling van dit bedrijf is, om op moderne, zo hoog mogelijke ge automatiseerde wijze het gereedpro dukt te vervaardigen. In tegenstel ling met het bedrijf in Oisterwijk, zal hier het produkt als eindloze band van de machine komen. Als grondstof gebruikt het. bedrijf de leerafval en leervezels, die worden gesorteerd en daarna verschillende keren gemalen. Vervolgens wordt er een mengsel van bindmiddelen en chemicaliën aan toegevoegd. Deze pap wordt op de zogenaamde lang- zeefmachine gebracht, waarop de baan wordt gevormd, die daarna tot driemaal toe door een enorme hete lucht-oven wordt gevoerd. Tot slot wordt het produkt op maat in plak ken gesneden, of op rollen gebracht. In het magazijn bevindt zich de fi- nish-afdeling waar de laatste hand aan het produkt wordt gelegd. De totale lengte van de machine waarin en waarop het produkt wordt vervaardigd heeft een totale lengte vervaardigd bedraagt 95 meter. Deze „produktietrein" wordt onder meer gevormd door de langzeefmachine, die alleen al een lengte heeft van 25 meter en door de hete luchtoven die 45 meter lang is. uitbreidingen rekening gehouden, zo dat in de toekomst, naast de bestaan de hal, nog een tweede evengrote produktieruimte kan worden gereali seerd. Het bedrijf, zal straks wanneer het in werking is, continu doordraaien, dat wil zeggen van 's maandagsmor gens 6 uur tot 's zaterdagsmorgens 11 uur. Hiervoor zijn drie ploegen nodig, die de machines draaiend houden en die dan ook voornamelijk uit monteurs en elektriciëns zullen bestaan. In het bedrijf zullen niet meer dan 45 mensen worden tewerkgesteld. De begin capaciteit van dit immense en geheel in Amerikaanse stijl opge zette bedrijf is gepland op 4000 ton gereed-produkt per jaar. Omgerekend betekent dit dat in 't bedrijf per dag 15 ton aan grondstof zou moeten worden ingevoerd, terwijl 15 ton aan gereed-produkt 't bedrijf dagelijks zou moeten verlaten. Het transport op 't bedrijf zal plaats vin den middels een tweetal vorktrucks. Het stafpersoneel en een gedeelte van het technisch personeel wordt van uit Oisterwijk in Waalwijk tewerkge steld. Het bedrijf zal voor de fabrikage maar liefst 60 m3 water per uur no dig hebben, waarvoor twee bronnen zijn geslagen die een capaciteit van 70 m3 water per uur hebben. Er zijn verschillende redenen aan te voeren waarom dit bedrijf naar Waalwijk is overgebracht. De voor naamste reden is dat Waalwijk een uitstekende gelegenheid biedt zowel voor de winning van het water als voor de afvoer hiervan. Bovendien is het water in Waalwijk aanmerke lijk zachter, terwijl het aanzienlijk minder ijzer bevat dan elders. Ook de diepte van het grondwater in Waalwijk is niet zo groot (40 meter) dan bijvoorbeeld in Oisterwijk waar men waarschijnlijk tot op een diepte van 150 meter zou hebben moeten pompen. Een laatste argument is dat de gemeente Waalwijk wat betreft de huizenbouw enorm progressief is hetgeen voor de werknemers van dit bedrijf uiterst belangrijk is. De ledervezelstoffen en een ge deelte van het cellulosepapier is be stemd voor de schoenindustrie die hiervan binnenzolen en contreforts vervaardigt. Bovendien zal een ge deelte van het cellulosepapier zijn be- verfd en geprent ten behoeve van de lederwarenindustrie. Voorts kan dit materiaal worden gebruikt voor de neuzen van damesschoenen, kleppen van petten, boekbinderijen etc. Door de directie worden de ontwik kelingen van de vezelindustrie op de voet gevolgd, zodat verdere uitbrei dingen steeds mogelijk zullen zijn. Met de omvang, die het bedrijf op het ogenblik heeft, behoort het tot de grootste die er bestaan op dit gebied. De totale lengte van de voorgevel be draagt 125 meter, terwijl de diepte van de twee vleugels die aan de grote produktiehal zijn aangebouwd ieder 60 meter bedraagt. De totale opper vlakte, zonder kantoren bedraagt 4800 m2. Het gebouw is voornamelijk op getrokken uit geprefabriceerd beton, hetgeen de bouw aanzienlijk heeft versneld. Op 15 mei is men met bou wen aangevangen, terwijl dit jaar nog begonnen kan worden met de proef- produktie. Waarschijnlijk eind januari begin februari zal de officiële opening plaats vinden. Op het ogenblik is men - ondanks het feit, dat het ge bouw nog niet helemaal onderkapt is - reeds begonnen met de monta ge van de machines, die zullen wor- aangedreven door een aantal electro- motoren, die bij elkaar meer dan 2000 PK opleveren. Het bedrijf zal wanneer het volledig in produktie is net zoveel stroom gebruiken als 60% van de Waalwijkse bevolking. In Waalwijk wordt per jaar ongeveer 10 miljoen kilowatt uur verbruikt, terwijl de Vezello alleen al tot 6 of 6V2 kilowatt nodig zal hebben. 50% van het gereedprodukt zal wor den uitgevoerd naar de Beneluxlan- den, terwijl de overige 50% zullen worden geëxporteerd naar landen buiten de Benelux. */WWVVWVWVVS/VVVVVVWV Naast deze zogenaamde natpro- duktie ligt het in de bedoeling om straks ook vezels langs droge weg te gaan fabriceren. Omdat dit echter 'n totaal ander produktieproces vergt, zullen hiervoor weer geheel andere machines geconstrueerd moeten wor den. Zowel met de bouw als met de aankoop van het terrein is met fikse COPYRIGHT STUDIO AVAN 41.) Binnen enkele tellen had de woeste alchimist zijn stoommachine in elkaar getrapt tot een onherken bare massa van verwrongen stuk jes ijzer en koper. Toen kalmeerde hij weer en overtoog een peinzen de uitdrukking zijn gezicht. „Ick en segh niets teeghen Vosmaer," fluisterde hij slim. „Ick blyf net doen of ick nogh niet weet datter locomotiefs syn! Ick sal trachten uyt te soecken wat syn vuighe plannen ende beraemenissen syn! Smidje Verholen sal my daermee helpen, want hy comt terug! Ende ick verseecker Vosmaer dat hy aen ons beiden 'n hard noot te krac- ken sal hebben!" Hij borg de stuk jes van Verholen's briefje zorgvul dig op en wilde juist beginnen de boel weer aan kant te maken, toen er bescheiden op de deur werd ge. klopt. „Binnen!" riep de zonderling ge alchimist. De deur ging open en het was Vosmaer, die binnen trad. De schurkachtige Vosmaer, die boodschapjes had moeten doen. „Ick en hebbe geen prettighe be- righten voor U, edele sinjeur," zei Vosmaer. „In der steede syn groote moeilijekheden gereesen, want, de loose Spanjolen wilden gaen vech ten met piecken en donderbussen teegen de Hollanders ende geusen. Er was waarlyck veel krackeel. Een droevighe maere dus, sinjeur, want nu willen sy geen Kaliumpotasse ende blom van swaefel vercoopen. Het sulphurswaefel moeten sy nu self gebruyeken voor de oorlog- voeringhe De rare alchimist werd ontzettend kwaad, toen hij dat hoorde. „Wat seght ghy daer, onverlaet? Wilt ghy my diets maec- ken, datter gheen gheleerde stofc- ckens meer te coop syn in der stee- de!? Ghy wilt my een cool stoven, schavuyt!" En voor Vosmaer het verhinderen kon, was de oude baas hem al aangevlogen. Hij timmerde er lustig op los FEUILLETON van „De Echo van het Zuiden" door Douglas Grey Vertaling Herman Antonsen 37) „Ik heb het hele huis door zocht, maar geen spoor van hem kun nen vinden. En voor dat ik ermee klaar was, gebeurde die beroving van het museum. Iemand had die schaal wegghaald en het was een heel op stootje hier in huis. De oude heer was zo nijdig als een spin en „Trek het je niet aan, Roy", viel Flint hem troostend in de rede. „Denk er voorlopig niet meer aan. Maar terwijl we aan tafel zijn, zou ik graag hebben, dat jij..." De rest fluisterde hij Norton in het oor. „In orde, meneer. Ik zal'ervoor zorgen." „Goed begrepen? Maar niemand mag achterdocht krijgen. Niemand, snap je?" „Ik snap het best", antwoordde Norton. „Ik zal zorgen, dat niemand het weet zelfsHij wees naar de kamer Van Judson. „En Matsu ook niet." „Goed begrepen, Roy", zei Flint. „We weten nu niet wie vriend of vij and is. Niemand mag het weten. Daaruit kun je opmaken van hoeveel belang het is. Ga nu naar je eigen kamer. Jij eet zeker wat later met Matsu nietwaar?" „Ja, na de heren... Toch wel hard voor iemand met een gezonde eetlust, op zulke deftigheden te moeten wach ten. Maar als Matsu kan wachten, kan ik het ook." Norton begaf zich door de kamer van Judson naar zijn eigen kamer en maakte zich daar gereed om de op dracht van zijn chef te vervullen. Het ogenblik daarvoor brak aan, toen Flint, Judson en Van Duyle in de eetzaal met het gezin van de bankier aan tafel waren gezeten, bezig aan het visgerecht. Toen sloop Roy zach- jes de gang op. Tien minuten later kwam hij haastig, maar geruisloos te rug en wachtte op de kamer van Flint diens terugkeer af. Het duurde lang voordat Flint ge legenheid vond zich uit de eetzaal te verwijderen, want het diner duurde langer dan gewoonlijk, omdat de ban kier zo breedsprakig was over het gebeurde van die dag. Maar eindelijk, toen de dames zich teruggetrokken hadden en de heren in de biljart kamer waren, omdat Basil de ban- hier uitgenodigd had een spelletje met hem te spelen, wist Flint ertus senuit te gaan en zich naar zijn kamer te begeven. „En?" vroeg hij met ongewone be langstelling. „Hier is het", antwoordde Norton, en overhandigde hem voorzichtig een opgevouwen papier. Flint nam het aan, keek het haastig door, vouwde het weer zorgvuldoig op en stak het in de binnenzak van zijn rok. „Dat is in orde, Roy", zei hij zachtjes, maar vergenoegd. „Net wat ik hebben moest. Ik geloof, dat ik K.K. hoe langer hoe dichter op de hielen zit." HOOFDSTUK XXVIII FLINT GAAT ALLEEN AAN HET WERK. Niemand anders dan Flint zelf be sefte vermoedelijk, hoe moeilijk het voor hem was die avond in gezel schap door te brengen. Eerst moest hij als scheidsrechter optreden bij het spel tussen de bankier en Van Duyle en daarna herhaaldelijk in de salon bij de piano zingen. Hij kon er niet aan ontkomen, zonder onbeleefd te genover Mary Farrington te zijn. En als hij niet zong, hield ze hem onop houdelijk aan de praat. Toen hij ein delijk erin geslaagd was, aan het an dere einde van het vertrek te komen, was hem dit slechts gelukt door een verzoek van Judson, eens te komen kijken naar een antieke Japanse ring, door Farrington in Japan gekocht, een der merkwaardigste bezittingen van de eigenaar. „Basil is erg op die ring gesteld", vertelde Farrington. „Hij heeft mij meer dan eens gevraagd, hem een paar dagen te mogen dragen. Maar ik heb hem nog nooit afgelegd en kon dus niet aan zijn verzoek voldoen. De oude man, van wie ik hem in Yo kohama koch, waarschuwde me dat hij iemands dood veroorzaken zou, als ik hem ooit tijdens mijn leven in bezit van iemand anders liet over gaan. Daarom houd ik hem altijd aan mijn vinger. Dat is wel de beste voor zorg". „Die Aziaten houden er zulk dwaas bijgeloof op na", merkte Basil luch tig op. „Er zit pu toch geen vergif meer in dat buisje van die ring?" „Dat weet ik niet", antwoordde de bankier. „Die oude man zei van wel en dat het zo sterk was, dat het ver moedelijk zijn kracht nooit geheel verloor. Hij scheen van mening, dat een klap met die ring tegen iemands gezicht, of zelfs op zijn hand gege ven, even dodelijk zou kunnen zijn als de beet van een ratelslang. „Waarom probeer je het niet een keertje?" vroeg Basil met een arge loos lachje. Terwijl de anderen de ring nog eens aandachtig bekeken, greep Flint de gelegenheid aan, de kamer te verlaten. Hij liep de brede trap met drie treden tegelijk op en stond even later voor zijn eigen ka mer. Een snelle blik om zich heen overtuigde hem, dat er niemand in de gang was en hij trad vlug binnen. Norton zat op hem te wachten. „Waar is Matsu.'.. en Shorty?" vroeg Flint, terwijl hij een tasje met fijne werktuigjes te voorschijn haal de en even controleerde of ze in ord- de waren. „Heb e jShorty al gevon den?" „Nee. Ik weet niet waar hij zit. Matsu is, geloof ik op zijn kamer. Ik heb met hem gegeten". „Houd hem voorlopig op zijn ka mer, Roy", zei de detective, na een instrumentje uit het tasje gekozen te hebben. „Ik ga die afdruk van jou eens vergelijken". Norton begaf zich naar de kamer van de butler en hield hem daar be zig, terwijl Flint zich naar het mu seum begaf, waar hij met zijn instru mentje de vergulde kooi spoedig ge opend had. Hij haalde het papier hem door Nortin gegeven voor de dag en vouwde het open. In het sterke licht was er duidelijk een afdruk van een schoen op te zien met een reeks klei ne uitsetekende spijkertjes en nog an dere kenmerken. Onder zijn vergroot glas vergeleek Frint die afdruk met verschillende flauwe voetafdrukken op het fluweel rondom het voetstuk van de schaal. Hij besteedde er min stens tien minuten aan, om toch maar volkomen zeker van zijn zaak te zijn. Eindelijk haalde hij diep adem en mompelde „Nou K.K., ik geloof heus, dat ik je ditmaal te pakken heb". Vijf minuten later was hij terug in de salon en kwam op uitnodiging van Mary Farrington weer naar de piano toe, om het Toreador-lied te zingen met zoveel bravour, dat wie hem kende daaruit begrijpen kon dat hij een overwinning had behaald. Hij zong nóg meer', tot ze tot de ontdek king kwamen, dat de bankier en zijn vrouw allebei in slaap gevallen wa ren en dat Judson hun enige toehoor der was. Kort na de terugkeer van Flint was Basil van Duyle namelijk de salon uitgeslenterd, onder voorwendsel nog enige brieven te moeten schrijven. Judson had onmiddellijk na zijn ver trek de lift horen gaan. (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 6