wAAlwnkse en LanQStRMtse couRAnt Loon op Zand en De Moer maakten kennis met hun nieuwe burgemeester PI „Besturen is een gave die van de Voorzienigheid komt" „Hartstochtelijk blijven pleiten" Volste vertrouwen Bijzondere overgang Geschrokken van bepaalde situaties Hechte samenwerking Op groot terrein activiteiten ont plooien WW Gevaar van de pendel Taptoe MAANDAG 14 OKTOBER 1963 j-yr De tcho vAn het Zuióen Abonnement 85e JAARGANG No. 83 Uitgever WAalwiiksche Stoomdrukkerij Waalw J Antoor. Tie] en Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 106968<' p|t blad verschijnt 2 x per week 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 Opgericht 1870 22 cent per week per kwartaal f 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" L. M. J. van Erp tot burgemeester van Loon op Zand Kaatsheuvel geïnstalleerd „^„middair heeft in het restaurant van het Natuurpark De Efteling de installatie plaats gevonden fi heér L M J vaa. Erp - voorheen burgemeester van Waspik tot burgemeester van de gemeen- y I «n on /and-Kaatsheuvel De installatie geschiedde door de loco-burgemeester van de gemeente, drs. R^rtiSsïnTuSe"one raadsvergadering. De installatie werd o.m. bijgewoond door mevr. T Ern en' de ktadlren, door familieleden, de voltallige raad, talrijke burgemeesters uit de omgeving, LÏÏn van diensten én chefs van de verschillende afdelingen en door genodigden, die nagenoeg alle ge dingen van de Loon op Zandse en Kaatsheuvelse bevolking vertegenwoordigde. De installatie werd te- cShH^woond door de Raad van Elf" uit Oeteldonk, waar burgemeester v. Erp zijn carriere begon op dedcrSe van dd gemeS om kwart voor twee vónd in de Jan de Rooystraat de verwelkoming plaate door het condtf van ontvangst van de gemeente Loon op Zand, waarna de stoet naar 't restaurant van de Efteling vertrok. diensten en bedrijven staan te uwer beschikking. Gezamenlijk zullen wij onze beste krachten trachten te ge ven aan een niet geringe taak. Het zal ons een eer zijn U bij Uw stre ven terzijde te staan", aldus de ge meente-secretaris. Na het officiële gedeelte volgde nog een rij van sprekers, waarvan burgemeester C. Becht uit Tilburg namens de Streekraad Midden-Bra bant het woord voerde. Hij noemde burgemeester v. Erp een man yol van spitsvondigheden, die beschikt over een grote visie en overtuigings kracht. Burgemeester Becht ver klaarde dat de medewerking van burgemeester v. Erp in de Streek raad bijzonder op prijs werd gesteld. „Uw gemeente", zo vervolgde hij, „staat met het ene been in 't stads gewest Waalwijk en met het andere been in het stadsgewest Tilburg; dit geeft bijzondere problemen". Burgemeester Becht heette de heer v. Erp namens de burgemees terskring Midden-Brabant van har te welkom. „Tenslotte heet ik U welkom in mijn functie van burge meester van Tilburg. Dit welkom valt U ten deel als goede buur en verre vriend". Burgemeester Becht herinnerde er aan, dat bepaalde pro blemen van een gemeente een an dere gemeente overmantelen. In dit verband sprak hij over de verbin ding Tilburg-Waalwijk-Gorinchem. „Wij moeten ons met alle krachten aan dit probleem wijden", zo meen de hij. „Dit probleem is bijzonder urgent en voor midden Brabant van een enorme betekenis. Wij kunnen niets anders doen dan hartstochtelijk blijven pleiten voor een oplossing" Overste Ruigrok, districts-comman dant van de Rijkspolitie, zei dat de ervaring die de Rijkspolitie met burgemeester v. Erp heeft opgedaan als burgemeester van Waspik, altijd bijzonder is geweest. Mevrouw van Erp feliciteert haar man met zijn installatie als burge- meester van Kaatsheuvel. v. Nadat door de gemeentesecretaris, de heer v. Nieuwstadt, het benoe mingsbesluit was voorgelezen, richt te drs. v. Rooij in zijn functie van loco-burgemeester het woord tot de nieuwe burgemeester. De heer van Rooij betoogde o.m. dat de bevol king van de gemeente de nieuwe burgemeester met bepaalde ver wachtingen tegemoet trad. Hij noemde het ambt van burgemeester in een grotere gemeente bepaald geen sinecure, omdat deze functie hoge eisen stelt die uit het ambt zelf voortvloeien en niet, zoals de heer Rooij zei, uit wettelijke bepalin gen. „Wij allen hebben echter het volste vertrouwen dat U het ambt van burgemeester op voortreffelijke wijze zult vervullen". Hij zei dat het de gemeenteraad was opgevallen dat bij het afscheid van burgemeester v. Erp in de ge meente Waspik alle sprekers getuig den van de grote deskundigheid van de heer v. Erp. „Ook het college van wethouders heeft, in dé korte tijd dat U nu hier bent, mogen ervaren dat bij Uw beleid de gemeente wel zal varen. U komt niet in een ge meente waar. geen problemen meer iijn" zo vervolgde drs. van Rooij. Hij noemde het gemeentehuis een van de vele problemen waarmee burgemeester v. Erp geconfronteerd zou worden. „U vindt hier tevens 'n gemeente waar reeds veel tot stand is gekomen, maar waar ook nog veel zal moeten gebeuren. De raad treedt U met vertrouwen tegemoet". De heer v. Rooij besloot met de hoop uit te spreken dat dit vertrou wen creatief zou mogen zijn. Hier na ging hij over tot de omhanging van de ambtsketen bij burgemeester van Erp, terwijl mevrouw v. Erp bloemen kreeg aangeboden.* Burgemeester v. Erp begon zijn toespraak met drs. v. Rooij dank te brengen voor de wijze waarop deze het loco-burgemeesterschap heeft waargenomen. „Ik moet, wanneer ik van mijn ambt wil getuigen, al lereerst mijn dank betuigen aan de Bossche secretarie, waar het begin van mijn carrière heeft gelegen. Daar heb ik ook vele vrienden ach ter moeten laten". Burgemeester v. Erp sprak van de ruime mogelijk heden die hij daar had gehad om idealen uit te wisselen, met name met wethouder Schuurmans. „Op de Bossche secretarie heeft dan ook de kiem gelegen" zo betoogde hij. Burgemeester v. Erp zei na zijn benoeming tot burgemeester in Was pik, steeds bijzonder graag in deze gemeente te hebben gewerkt. „Het is een gemeente met vele toekomst mogelijkheden", zo betoogde hij. Hij bracht dank voor de grote perioden op het Bossche stadhuis en op het i gemeentehuis in Waspik in zijn functie van burgemeester. De heer v. Erp zei zich zeer be wust te zijn slechts een schakel te zijn in een keten van burgemeesters in de gemeente Loon op Zand. „Een keten", zo benadrukte hij, „die niet sterker is dan de zwakste schakel. U kunt van mij niet verwachten dat ik nu reeds gedoken ben in de pro blematiek van de gemeente. Ik ben mij zeer bewust dat de overgang van een kleine gemeente naar een grotere een zeer bijzondere over gang is". Burgemeester v. Erp zei tevens geschrokken te zijn van het gemeentehuis. „Men mag toch ver wachten", zo zei hij, „dat aan de redelijke eisen die aan een gemeen tehuis gesteld mogen worden, wordt voldaan". De heer v. Erp stelde in zijn ma gistrale rede, dat het probleem van de woningnood in de gemeente Loon op Zand-Kaatsheuvel stellig van een veel zwaardere allure zou zijn, dan in de gemeente Waspik. Hij noemde in dit verband het in de gemeente Loon op Zand sterk spelende krot- tenprobleem en het probleem van die woningen die niét meer voldoen aan de minimale ontplooiingsmoge lijkheden van welk gezin dan ook. „Ik ben geschrokken van bepaalde situaties, zoals die aan mij in deze enkele dagen zijn voorgelegd". De burgemeester zei toe alles m het werk te zullen stellen om de ge meente Loon op Zand een eigen ge stalte te geven, door inderdaad te zijn de burgemeester van de ge meente. „Gij krijgt een vreemde", zo betoogde hij, „maar het wordt er een die gij zelf maakt. Gij krijgt vlees van eigen vlees". Burgemeester v. Erp zei tevens graag te willen samenwerken met al die verenigingen die particulier ini tiatief ontplooien. Zich speciaal tot de leden van de raad richtend, zei hij, dat het bij 'n vooruitstrevend beleid nodig is over de grenzen van de gemeente heen te kijken. „Dat betekent, dat U con creet moet trachten te beseffen, dat iedere weg die door onze gemeente loopt, een begin- of een eindpunt kan hebben". Burgemeester v. Erp zei tevens te rekenen op een hechte samenwer king met de geestelijkheid van de gemeente. „Het kan bijzonder zegen rijk zijn, wanneer geestelijke en we reldlijke overheid gearmd het volk tegemoet treden. Burgemeester v. Erp besloot met te zeggen: „Ik ben er mij wel van bewust dat het besturen een gave is, een gave die van de voorzienig heid komt, die voor mij een leids man zal zijn nu wij voor de gemeen te Loon op Zand een nieuwe periode gaan inluiden". Als oudste lid van de gemeente raad sprak de heer W. van Kuijk de nieuw geïnstalleerde burgemees ter toe. Hij wees op de onrustbaren de woningnood die in de gemeente Loon op Zand-Kaatsheuvel heerst. De heer W. v. Nieuwstadt trad op als tolk van het gehele gemeente- personeel. Hij zei dat het toekom stig streven gericht diende te zijn op een hechte samenwerking. „U kunt rekenen op deze samenwer king. De secretarie, de takken van Namens de katholieke geestelijk heid sprak pastoor v. d. Spijker van de parochie St. Jan. „De mare is voor Uw komst uitgegaan, dat ze in Waspik spijt hebben van Uw ver trek. Daarom zijn wij blij met Uw komst", zo betoogde hij. Dominee Lekkerkerker, die na mens het protestantse volksdeel van de gemeente sprak, vroeg de specia le aandacht van burgemeester van Erp voor de belangen van dit volks deel in de gemeente. De heer J. Tuerlings, voorzitter van het V.V.V. Kaatsheuvel, sprak de verwachting uit dat burgemees ter v. Erp ook in zijn nieuwe ge meente op groot terrein de nodige activiteiten zou weten te ontplooien. „Wij treden U met vertrouwen en vol verwachtingen tegemoet". Dhr. Tuerlings zei, dat door de voorgan ger van burgemeester v. Erp, mr. v. d. Heijden, veel tot stand was ge bracht. „Maar ondanks dat", zo be toogde hij, „blijft er inonze ge meente nog veel te doen". Dokter de Vries, voorzitter van Loon op Zands Belang, sprak in een bijzonder spitse toespraak - waarin hij de bevolking van Kaatsheuvel en Loon op Zand vergeleek met de kinderen van Ezou en de kinderen van Jacob - de hoop uit dat ook de bevolking van Loon op Zand steeds een meevoelend hart bij burgemees ter v. Erp zou vinden. De heer Veldkamp, hoofd van de U.L.O.-school, richtte namens het onderwijzend personeel het woord tot de nieuwe burgemeester. Hij zei dat er in onderwijskringen speciale wensen leefden t.a.v. de lichamelij ke opvoeding. „Gebrek aan gymnas tieklokalen is er de oorzaak van dat er bij verschillende scholieren een afwijking bestaat in de lichaams bouw. Er bestaan al plannen voor een sporthal", aldus de heer Veld kamp, „misschien dat deze onder Uw beleid gerealiseerd kunnen wor den". V Hl- - - -A mC- Dr. C. Kortmann, commissaris van de Koningin in de provincie Noord- Brabant, overhandigt hier aan drs. H. Gompen de bul die behoort bij de toekenning van het predicaat „Koninklijk De heer W. v. Nieuwstadt, voor zitter van de Volksuniversiteit en de Kon. Harmonie Euphonia, sprak na mens alle culturele verenigingen. Ten aanzien van de Volksuniversi teit betoogde hij, dat 't voortbestaan van deze instelling niet mogelijk zou zijn, zonder dat de gemeente jaar lijks bijdraagt in de onkosten. Namens de werkgevers voerde de heer P. Vloemans, voorzitter van de plaatselijke schoenfabrikantenbond, het woord. Hij wees er op dat in de schoenindustrie, ondanks een ver doorgevoerde mechanisatie, een nij pend tekort heerst aan arbeidskrach ten. Hij waarschuwde voor het ge vaar die de pendel naar de Haven gebieden voor de gemeente met zich brengt. Hij deed een beroep op bur gemeester v. Erp speciaal liet punt van de woningbouw onder ogen te willen zien. „Wij moeten in samen werking trachten iets groots van de ze gemeente te maken", zo besloot de heer P. Vloemans. Burgemeester Teijssen, die namens de burgemeesterskring De Lang straat het woord voerde, zei „geen pijn in het hart te voelen, omdat", aldus burgemeester Teijssen van Waalwijk, „wij U in onze kring heb ben mogen behouden. Er heerst wel vreugde vanwege Uw promotie". Inspecteur Warnars richtte de aan dacht van burgemeester v. Erp spe ciaal op de problemen die 't Lager Onderwijs in de gemeente met zich brengt. Wethouder Schuurmans uit Den Bosch sprak namens het gemeente bestuur van de Hertogstad. Dank bracht hij aan burgemeester v. Erp voor het Culturele en Maatschappe lijke werk dat burgemeester v. Erp in zijn Bossche periode voor de stad heeft verzet. Tot slot was het woord aan de heer Rijken, die namens de Waspik- se bevolking het woord tot burge meester v. Erp richtte. „Er was vreugde in Waspik vanwege uw prachtige benoeming, maar er was ook droefheid, omdat wij beseften dat het uitermate moeilijk zal zijn een gelijkwaardige opvolger te vin den". Hij toonde zich bijzonder er kentelijk voor de buitengewone aan dacht die burgemeester van Erp steeds heeft gegeven voor de be jaardenzorg, het jeugdwerk, onder wijs en de sport. De met ingang van 1 oktober aangestel de nieuwe Burgemeester van de gemeente Loonopzand is zondagmorgen door de ge hele bevolking van Loonopzand en De Moer welkom geheten, na de plechtige inkomst te Kaatsheuvel op zaterdag. Alles ging vooraf door de installatieplechtigheden in de raadsvergadering, in het Efteüngrestau- rant. In het dorp kondigden vele vlaggen de komst aan van de nieuwe burgervader en het parochiehuis was eenvoudig maar stijlvol versierd. Reeds om twaalf uur was de gro te zaal van het parochiehuis geheel gevuld met belangstellenden om de eerste BuTger van de gemeente te begroeten. Voor de mu zikale omlijsting zorgden de beide Loonse harmonieën. NAUWER CONTACT. Zodra Burgemeester van Erp met zijn echtgenote en twee dochtertjes waren ge zeten, voerde Dr. A. de Vries het woord liamens de gehele Loonse gemeenschap, als voorzitter van Loonopzand's Belang. In zijn welkomstwoord vroeg Dr. de Vries speci aal aandacht voor het kerkdorp Loonop zand en drong hij aan op nauwer contact met het Gemeentebestuur door enkele amb tenaren in Loonopzand te laten vestigen, waardoor de banden steviger konden wor den aangehaald. "Er ligt ook nog een groot plan te wach ten, n.l. de stichting van een Interparochieel Charitatief Centrum, dat in principe ge reed is, en dat op maatschappelijk terrein veel en mooi werk kan verrichten. Tot nu toe is er niemand geweest, die de knoop er voor durft door te hakken, maar" - al dus Dr. de Vries - "U, als een groot wer ker op sociaal terrein zou het kunnen. Loon- op zand wacht er op". Een woord van dank bracht spr. aan de grote ijver, die de heer Drs. A. van Rooij, welke een half jaar lang zijn beste krachten aan de gemeente had gegeven door vervan ging van de heengaande Burgemeester van der Heijden. Hij heeft het burgemeester schap voortreffelijk weten waar te nemen. Pastoor Mommers hoopte op een goede samenwerking op kerkelijk gebied vooral nu, nu de parochie zich uitbreidt en de oude kerk niet meer aan de eisen voldoet, welke aan een goed kerkgebouw worden gesteld. Misschien ligt in het uitbreidings plan waar momenteel een grote nieuw bouw verrijst in de toekomst een plan voor een nieuwe kerk. De pastoor heette op een hem eigen manier de burgemeester wel kom en liet enkele herinneringen de revue passeren uit de periode dat de pastoor de nieuwe burgemeester in zijn parocrie had als misdienaar in de St. Catharien te Den Bosch. VELE WENSEN Namens De Moer sprak de heer Horn- man voor Moers Belang en vroeg in zijn rede speciaal de aandacht voor het opvan gen van de schoolvrije jeugd in de Moer. "Hiervoor is totaal geen accomodatie en het is zo heel hard nodig, wil De Moer blijven, wat het altijd is geweest. Heel veel jonge boeren gaan in andere industrieën werken, zodat ook dit gedeelte van de ge meente een ander aanzien gaat krijgen. Als voorzitter van het Wit-Gele Kruis van de dorpen Loonopzand en De Moer duidde hij op de Gezondheidszorg, verdere uithouw van het W.G. Kruisgehouw, dat met gemeentesubsidie tot stand is gekomen. FrateT M. Arnoud was verheugd over de komst van de nieuwe burgemeester en vroeg speciaal de aandacht van het gemeentebe stuur voor de lichamelijke opvoeding van de jeugd, die in Loonopzand heel noodzake lijk aangepakt dient te worden. Veel en lang is er gepraat over een goed gebouw voor gymnastiek". Hij hoopte dat dit onder de leiding van Burgemeester van Erp ver wezenlijkt kan worden. Ook het kleuter onderwijs zat met vele moeilijkheden, want het ontbrak aan voldoende lokaliteit, opr. verwachte op dit terrein veel veranderingen onder het beleid van Burgemeester van Erp. De heer J. van Noije sprak nog namens de gezamenlijke standsorganisaties. Deze beloofde alle medewerking bij de uitvoe ring van eventuele plannen. "Want een zware verantwoordelijke taak is op Uw. schouders gelegd". Het probleem van de woningnood werd door de heer van Noije aangesneden;: het vraagt om dringende op lossing. Ook vroeg hij om ter beschikking stelling van terrein voor vestiging van nieu we industrie in het kerkdorp Loonopzand. Namens de culturele- en sportorganisa ties in het dorp sprak de heer M. v. Esch. Hij vroeg aandacht voor sportzalen, waar de zaalsporten beoefend konden worden. Een sportzaal is dringend nodig. Op cultu reel gebied stelde hij de beide harmonieën voor en sprak over de successen dezer ver enigingen. LOON OP ZAND MOET VOORUIT. Na de grote reeks sprekers gaf Burge meester van Erp een dankwoord aan allen. Het vele wat men hem hier had voorge schoteld, kan hij niet direct verwerken. Hij vroeg dan ook om alles rustig te mogen Na afloop hiervan maakten ontel bare aanwezigen van de gelegenheid gebruik burgemeester van Erp met zijn installatie te feliciteren. Later op de middag kreeg de bevolking van Kaatsheuvel in café P. van Dun aan de Markt de gelegenheid bur gemeester v. Erp de hand te druk ken. Hier bracht ook de Waspikse harmonie „Volksvlijt en Volksver maak" een serenade. 's Avonds verzorgden de gezamen lijke harmonieën van de gemeente op de Markt een taptoe, waarmee de feestelijkheden in Kaatsheuvel wer den besloten! overdenken en met B. en W. te bestude ren, opdat hij ook Loonopzand een waarde vol deel van de gemeente zou kunnen ma ken. "Hoe kan het ook anders", aldus de Burgemeester. "Loon op Zand, met zo'n grote histori sche voorgang, moet vooruit". Hij vond het mooi, dat het wapen van de gemeente nog zoveel geschiedenis vertoonde. "In elk ge val" - zo zei hij - "was hetgeen nu op zijn schouders was gelegd zwaar en hij hoopte van ganser harte de gunsten van de bevolking waardig te mogen zijn." Burgemeester van Erp trok zich nu met zijn familie, de twee wethouders van de ge meente en de gemeentesecretaris terug in de kleine zaal van de Parochiehuis om daar alle aanwezigen te kunnen begroeten. In een zeer druk bezochte receptie heeft hij kun nen kennis maken met de Loonse en Moer- se bevolking. Het Jongenskoor en de Zang ver, "De Echo der Duinen" stonden daar opgesteld en brachten daar eveneens een vokale felicitatie. Kortom was het voor Loonopzand en De Moer een uitgelezen dag. Een dag die niet licht vergeten zal worden, want een burge meester haalt men niet elke dag in. Bur gemeester van Erp krijgt nu een gemeente die groter is dan zijn vorige en die industri eel, cultureel en maatschappelijk hoog staat aangegeven. Wij wensen hem ook van deze plaats veel succes toe. Burgemeester van Erp tijdens zijn eerste buitengewone raadsvergade ring als voorzitter, in het restaurant van de Eftelmg. Links van hem drs. van Rooy, loco-burgemeester van de gemeente.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 3