w/AAlwnkse en LAnQStRAAtsc couRAnt Zwarte loonvorming voornamelijk buiten voltrekt zich vakbonden om 1250 plaatsen Vloedgolf maakte van Longarone en andere, dorpen vol doden Werkloosheid daalde onder invloed van het seizoen De houw nets geeft hoopvolle verwachtingen voor tie toekomst Brood weer duurder verschuiving vond eerder plaats dan was verwacht Twee kinderen op overweg omgekomen MAANDAG 14 OKTOBER 1963 ^mm t Secretaris Algemene Werkgeversvereniging waarschuwt voor lager welvaart niveau Bijzonder moeilijke positie Minder loonpolitiek - meer loonbeleid Geen goedkoop eiland Zag U dat ook VAN ftffAAREN vermaard om z'n brillen! Grote vraag Aanbod hotelpersoneel Tegen grote kwalen moeten ook grote middelen worden aangewend kleine vloedgolf Niet nieuw Goede noot Grote middelen Niet negatief De tcho van het Zuióen ^jJP^ Abonnement 85e JAARGANG No. 82 gitgever offaalwiiksche Stoomdrukkerij "a Antoon Tieier. Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p, Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief JAN TIELEN Hoofdredacteur 1069687 Gironummer „ECHO" Telegram-adres: Dit blad verschijnt 2 x per week Tel. 04167 Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel Grotestraat 205, Waalwijk Opgericht 1878 Een loonpolitiek, die met de praktijk van de loonvorming onvoldoende rekening houdt, leidt in een krappe arbeidsmarkt onvermijdelijk tot spanningen, zowel in het bedrijf als in het georganiseerd bedrijf sleven. Wanneer een individuele werkgever zich tengevolge van een door die spannningen veroorzaakt dreigend verloop gesteld ziet voor de keuze van een ernstige onderbezetting van het produktieapparaat of het be talen van hogere lonen, zal hij in het algemeen zoveel mogelijk trach ten binnen het raam van de C.A.O. een oplossing te vinden door de mogelijkheden die het contract nog biedt volledig uit te buiten. Wan neer ook deze mogelijkheden zijn uitgeput, zal hij de verantwoordelijk heid voor zijn onderneming zwaarder laten wegen dan zijn verantwoor delijkheid als bedrijfsgenoot voor de "witte' loonvorming en noodge dwongen zijn toevlucht zoeken in de zwarte. Dit schrijft mr. W. J. Wijnberg, secretaris van de algemene werkgeversvereniging te Haar lem, in een artikel "Loonpolitiek is nog geen loonbeleid". Een dergelijke ontwikkeling brengt het georganiseerd bedrijfsleven en in het bijzonder de vakbonden, doordat zij rechtstreeks bij de loonvorming betrokken zijn, in een bijzonder moeilijke positie. Het georganiseerd bedrijfsleven is primair verantwoordelijk voor de be langenbehartiging van de gezamen lijke leden. Met name voor de vakbe weging is de collectieve arbeidsover eenkomst hiervoor een onmisbaar in stituut. Aangezien dit instituut door de zwarte loonvorming wordt onder graven, zal zij deze alleen al om die reden principieel moeten afwijzen. Dit brengt mee, dat de zwarte loon vorming zich voornamelijk buiten de vakbeweging om zal voltrekken waar door het gevaar dreigt dat zij de greep op haar leden verliest. Het feit dat enkele op zichzelf vrij onbetekenende voorvallen in kor te tijd tot een algemene crisis aan het loonfront konden leiden, duidt aan hoe hoog de spanningen waren opge lopen. Het zou van weinig realiteits zin getuigen de oorzaak hiervan uit sluitend in de overspannen arbeids markt te zoeken. Naar het zich laat aanzien schijnt een forse loonsverho ging thans in deze crisis tijdelijk soe laas te moeten brengen, waardoor echter noch het probleem van het ar beidstekort, noch het probleem van de zwarte lonen wordt opgelost. Dit resultaat van ruim vier jaar vrijere loonvorming overziende, kan men zich afvragen of het niet beter zonder crisis en zonder geschokt ver trouwen in het systeem had kunnen worden bereikt door minder loon politiek en meer loonbeleid. Hoe de verdere ontwikkelingen zullen zijn, laat zich slechts gissen. Indien deze ontwikkeling zou gaan in de richting van een versnelling van de aanpassing van het loon- en prijs peil aan dat van de omringende lan den, die in het S.E.R.-advies inzake het systeem van loonvorming voor 1964 als onontkoombaar wordt be schouwd, dan zullen kunstmatighe den, waardoor het Nederlandse prijs peil zich van het buitenlandse onder scheidt, zo spoedig mogelijk moeten verdwijnen. VOLGENDE WEEK SIAM Koningin Juliana, prins Bern- hard en prinses Beatrix zijn don derdag uit Teheran vertrokken voor een verblijf aan de Kaspische Zee. Zij zullen daar drie dagen uitrus ten van hun vermoeiende reis door Perzië, die precies een week gele den begon. Zondag keren ze terug naar de hoofdstad om daar afscheid te nemen van hun gastheer en gast vrouw, de sjah en keizerin Far ah Diba. Aanstaande maandag verla ten zij Perzië per Fokker Friend ship voor een tweede statiebezoek: aan Thailand. MAC MILLAN ZAL AFTREDEN Harold Macmillan, de 69-jarige Britse minister-president, heeft be sloten af te treden. Zodra hij het ziekenhuis kan verlaten, zal hij naar Buckingham Palace gaan om koningin Elizabeth formeel ontslag te vragen. Schriftelijk heeft hij de vorstin al woensdag van zijn voor nemen op de hoogte gebracht. Het nieuws werd wereldkundig gemaakt door lord Home, de minis ter van buitenlandse zaken, die de geschokte conservatieve partij-con ferentie in Blackpool een op 9 ok tober gedateerde brief van Mac- Millan voorlas. Indien Nederland wat het loon- en prijspeil betreft geen goedkoop eiland" zal kunnen zijn, zal het zich niet kunnen veroorloven dit ten aan zien van het arbeidsklimaat wel te blijven. Dit betekent, dat meer vrouwen aan het arbeidsproces zullen moeten deelnemen, dat meer bereidheid zal moeten worden opgebracht tot het verrichten van overwerk en ploegen- arbeid, dat de zaterdag ten dele zal moeten worden ontheiligd, zodat de in semi-continudienst werkende be drijven in staat zijn eenzelfde pro- duktietijd te halen als in het buiten land 'en dat ten slotte de vakbeweging medewerking zal moeten verlenen aan de invoering van vol-continu- diensten, ook wanneer daartoe niet uitsluitend een technische noodzaak bestaat. Zou daartoe geen bereidheid be staan, dan zullen wij genoegen moe ten nemen met een niet onbelangrijk lager welvaartsniveau dan in het bui tenland. op (schuttingen, muren en aan plakborden) leest U overal Zorg ervoor dat Uw Bril óók sen VAN MAAREN Bril is Den Bosch - Tilburg - Breda Eindhoven - Helmond - Venlo Italië rouwt. Donderdagavond wa ren duizend lijken geborgen in het gebied van Longarone in noord- oost-Italië, waar woensdagavond kwart voor elf een van de grootste stuwdammmen ter wereld,^ de Vai- ont-dam in de rivier de Piave vol komen overspoeld werd door een aardverschuiving van de berg Toe. Een. massa van 250.000 ton rotsen en vuil, een aardmassa van zon 50.000 kubieke meter, waarschijn lijk door een aardbeving in bewe ging gekomen, stortte zich in het stuwmeer. Officieel is bekendge maakt, dat er tenminste 2.000 do den zijn. Men vreest echter, dat het aantal slachtoffers circa 5000 zal be dragen. De schade bedraagt enkele tientallen miljoenen guldens. Een reusachtige vloedgolf is over de dam geslagen en deze metershoge muur van water stortte zich uit over de nabij liggende dorpen. Het stuwmeer achter de Vaiont- dam, dat 150 miljoen kubieke me ter water bevatte, is voor driekwart over de rand geslagen. Het water stroomde een zijdal van de Piave in en trof de dorpen Longarone, 'Orte Fae, Codissago, Villanova, Malcom, Rivalta en Castellarazzo. Het grootste deel van Longarone, dat 4.700 inwoners telt, is vernield. Van de huizen staan nog slechts stukken muur van zestig cm. over eind. Men schat, dat hier 3700 men sen zijn omgekomen. Hoe de ramp zich precies heeft toegedragen, is niet bekend. In een communiqué van de nationale elek triciteitsmaatschappij wordt gezegd, dat de stuwdam niet is bezweken. De aardmassa van de wegschuiven de berg Toe, tweehonderd meter van de rand van de stuwdam gele gen, heeft het water over de rand geslagen. Sommigen zeggen, dat de beton nen dam voor driekwart is inge stort. Volgens anderen heeft de dam het op verscheidene plaatsen bege ven. En weer anderen zeggen, dat alleen een stuk van de bovenkant is afgebrokkeld. Reeds tien dagen geleden wer den maatregelen genomen om het stuwmeer leeg te laten lopen, om- dat zich een massa aarde en stenen met een verplaatsing van veertig centimeter per dag in de richting van het stuwmeer bewoog. Ver wacht werd dat deze massa daar tussen 15 en 30 november zou zijn. In de nacht van woensdag op donderdag stond het water 20 me ter onder het maximumpeil van 267 meter. Het stuwmeer is onge veer zeven kilometer lang en ge middeld vierhonderd meter breed, l i w err- OOGGETUIGEN Een van de weinige overleven den van Longarone, de gemeente secretaris Mario Laveder, zei, dat Longarone van de kaart is geveegd. „In plaats daarvan ligt er nu een enorme massa modder. Ik werd om ongeveer kwart over elf wakker van het sinistere gebulder van het water. De mensen renden de straat op om te proberen de bergen te be reiken, maar dat lukte slechts wei nigen. De meeste inwoners ver dronken of stierven onder het puin en werden met het water meege sleurd. Van alle gebouwen van on ze gemeente staan er niet meer dan twintig overeind, waaronder het gemeentehuis. In de Piave drijven tientallen lij ken. Wanhopige mannen en vrou wen delven in de modder op de plaats waar hun huis heeft gestaan. Er zijn betrekkelijk weinig gewon den. Wie niet omkwam en erin slaagde te vluchten, liep blijkbaar ook geen letsel op. Modder, mod der, modder. En wanhopige men sen". Aldus ooggetuige Laveder. woensdag op donderdag niet thuis was geweest, zei dat hij gisteren morgen, toen hij naar huis ging om zijn zuster Maria te zoeken, geen spoor van de woning meer had kunnen vinden. „Er is niets overgebleven. „Er zijn zelfs geen tekenen die me in staat stellen be paalde punten te herkennen." ver telde hij. SLECHTS TWEE INWONERS VAN LONGARONE GERED Slechts twee inwoners van Lon garone zouden de ramp hebben overleefd, zo werd vrijdag in Bel- luno vernomen. Het zouden een vrouw en haar dochtertje zijn, die uit de puinhopen van hun woning zijn gered. Zij zijn per helikopter overgebracht naar een ziekenhuis. Kort na middernacht waren om streeks zeshonderd slachtoffers van de overstromingsramp geteld. Omstreeks vierduizend man zijn ingezet voor het bergingswerk, dat wordt uitgevoerd over een lengte van veertig kilometer. Gedurende de nacht werd doorgewerkt met behulp van schijnwerpers. De geregistreerde arbeidsreserve van mannen daalde in september van 20.644 tot 19.405. De bezetting op aanvullende werkgele genheidsobjee- ten liep met rond 300 terug tot 864, zodat 't aantal werkloze mannen met ruim 900 daalde tot 18.541. Het voor normale seizoeninvloe den gecorrigeerde cijfer van de ge registreerde arbeidsreserve daalde met 1000 tot 26.000. Deze daling moet voornamelijk worden toege schreven aan een versterkte werking van seizoenfactoren. Daarnaast is 'n verdere verkrapping van de arbeids markt van invloed geweest op het trendcijfer. De daling van de werkloosheid is de resultante van enerzijds een da ling, die grotendeels plaats vond in de beroepsgroepen bouw, veen, me taal, landbouw en losse arbeiders en anderzijds een stijging, die zich voor namelijk voordeed in de beroepsgroe pen horeca en overig verkeer. De stijging is seizoenmatig van aard en houdt verband met het aflopen van het toeristenseizoen. Als gevolg van de krappe arbeidsmarkt, waardoor vrijgekomen krachten onmiddellijk elders kunnen worden geplaatst, is deze stijging geringer dan in andere jaren het geval is. De daling in de beroepsgroepen bouw en metaal is geheel het gevolg van de voortgezette opneming in het bedrijfsleven van jeugdige personen, die hun opleiding hebben beëindigd. Ook deze verandering van het aan bod is seizoenmatig van aard. De vermindering van de arbeids reserve, in de beroepsgroepen land bouw, veen en losse arbeiders wordt veroorzaakt door de oogstwerkzaam- heden in de landbouw. Door de on gunstige weersomstandigheden van de laatste maanden is de oogst van graan en aardappelen verlaat. Hier door is een opeenhoping van werk zaamheden ontstaan, die nog ver sterkt wordt door de aanvang van 't rooien van suikerbieten. Als gevolg hiervan is de seizoenmatige daling in bovengenoemde beroepsgroepen gro ter dair gewoonlijk in september het geval is. De daling van het aantal open staande aanvragen had voornamelijk betrekking op personen beneden de 19 jaar, waarmee de bemiddeling van de hun opleiding voltooid hebbende jongeren grotendeels is afgesloten. De stijging van de seizoenwerk loosheid vindt voornamelijk zijn oor zaak in de toeneming van het aanbod van hotelpersoneel door de afloop van het vakantieseizoen. De daling van de wrijvingswerk- werkloosheid houdt verband met de tewerkstelling in de landbouw. De stijging van het aanbod van vrouwelijke arbeidskrachten met bij na 300 is grotendeels het gevolg van de seizoenmatige vermeerdering in de beroepsgroep horeca. De daling als gevolg van het op nemen van jeugdigen werd geheel ge- compenseerd door een stijging van het aanbod van oudere personen, die vooral in de beroepsgroepen kantoor en huishoudelijk personeel plaats vond. Na overleg tussen de Nederlandse Bakkerij Stichting en het Ministerie van Economische Zaken heeft de Minister van Economische Zaken zich er mee akkoord verklaard dat m.i.v. 14 oktober 1963 de prijs van brood met een cent per 800 gram wordt verhoogd. Aanleiding hiertoe zijn de verder gestegen prijzen van bloem en meel. Bakkers die reeds voor 14 okto ber hogere broodprijzen berekenden dan in overeenstemming was met de afspraken met de Nederlandse Bak kerij Stichting, dienen de prijsverho ging achterwege te laten, resp. hun prijzen te verlagen. Indien bij onder- De daling van de wnjvingswern- ^^^^^eÏblrekend dan met loosheid is geheel het gevolg van voorgaande in overeenstemming opneming van jeugdigen m het prijsmaatregel niet kunnen beidsproces. De vermindering van de structuur- uitblijven. al Massimo Petrin, een der bij de stuwdam werkzame arbeiders, zei dat twee maanden geleden als ge- volg van oen kleine aardverscnui- ving stenen en aarde in het meer achter de dam waren terechtgeko men en dat toen een kleine vloed golf over de bovenkant van de dam was gespoeld. Hij vertelde, dat men toen aan de hand van proeven hud vastgesteld dat een belangrijke aardverschuiving, zoals thans, een grote ramp zou kunnen veroorza ken. Tien dagen geleden waren ar beiders begonnen een bassin uit te hakken om de verschuivende aar den en stenen van de Toe in een bassin op te vangen. Petrin zei, dat woensdagmiddag een grote hoeveelheid stenen in het meer was gevallen. „Het was^ een waarschuwing, maar niemand heeft haar begrepen. Wij zeiden zelfs in scherts, dat Longarone binnenkort op een bad zou worden vergast Pietro Dalmon, een bouwvakker uit Longarone, die in de nacht van BU3DDEMEYEB, chemisch reinigen gi' ,jtest: ant 9,5 waalwijk Twee kinderen zijn om het leven gekomen bij een ongeluk op een z.g. particulier overpad tussen Helvoirt en Udenhout. De kinderen, 'n bijna 9-jarig dochtertje van de familie N. uit Udenhout en haar 5-jarig broer tje, werden door een trein, die van Nijmegen op weg was naar Roosen daal, gegrepen en gedood. De kin deren wilden het pad op de fiets oversteken. Het meisje bestuurde de fiets. De verschijning van de „bouwno- ta", die de minister van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid bij de Tweede Kamer heeft ingediend, be hoort zonder twijfel tot de belang rijkste politieke gebeurtenissen in deze en nog andere parlementaire perioden. De nieuwe, naar veler oordeel en eigen ervaring zeer energieke be windsman heeft namelijk een stuk geproduceerd, dat zowel een scher pe en duidelijke analyse bevat van de kwaal, die een groot deel van ons volk nu al gedurende alle na oorlogse jaren teistert, als wel een aantal deels nieuwe elemen ten voor een afdoend geneesmid del biedt. Slagen wij er met zijn al len in dat middel in voldoende mate ter bestrijding van de woning nood ten nutte te maken de mi nister doet in zijn nota een krach tig beroep op ieders medewerking dan zal hopelijk binnen niet al te lange tijd kunnen worden gecon stateerd: „bij Bogaers begon de vik- torie. Hetgeen de minister in zijn nota heeft geschreven, is natuurlijk niet allemaal gloednieuw. Bij lezing van de factoren, die de blijvende el lende van het woningen-tekort heb ben veroorzaakt, zal wellicht iemand zeggen, dat hij die diagnose vaker heeft gelezen, maar lie ver de therapie zou zien voorge schreven, die tot nog toe m feite niemand in voldoende en efficiën te mate heeft weten te vinden. Drs Bogaers heeft tot het voor schrijven van die therapie m een deel van zijn nota een welgeslaagde poging ondernomen; andermaal met aanduiding van punten, die reeds lang bekend waren, maar die stel lig in een nieuwe en frisse aanpak maar vooral tezamen met werke lijk wèl nieuwe ideeën van de mi nister „werkbaar" kunnen zijn, zo als een bekende term van de bouw vakkers dat zou kunnen uitdruk ken! Een zeer goede noot voor 's mi nisters werkstuk is zeker gelegen in de omstandigheid, dat de nota overal zeer gunstig is ontvangen: in de pers van uiteenlopende rich tingen, bij de deskundigen en de werkers in het bouwbedrijf ze#"» met wie de bewindsman intensief heeft overlegd, voordat hij zijn nieuwe plannen op tafel legde. De minister heeft naar onze over tuiging terecht als uitgangspunt ge nomen, dat volgens de bekende zegswijze „tegen grote kwalen ook grote middelen moeten worden aangewend" en daartoe vooral twee vérgaande voorstellen gelan-g bouwers sterker dan elders te ver hogen. We zouden ten antwoord op zul ke bezwaren willen verwijzen naar het zoëven geciteerde spreekwoord en daarbij willen memoreren, dat in het verleden zoals iedereen kan constateren de traditionele middelen hebben gefaald, of maar zeer onvoldoende hebben gewerkt. Bovendien hebben we in bijzondere omstandigheden wel vaker zulke van het normale patroon afwijken de stimulansen gebruikt, zoals bij voorbeeld kort na de oorlog, toen de produktie van de mijnen snel en fors op gang moest worden ge bracht. Daaraan kwam toen zelfs zondagsarbeid aan te pas. We verwachten echter niet, dat velen zich negatief tegenover de plannen van minister Bogaers zul len opstellen. We hopen, dat de Tweede Kamer de bouwnota spoe dig zal behandelen en er haar vol ledige sanctie aan wil geven, zodat de remedie snel en effectief tegen de volkskwaal van de woningnood kan worden ingezet. De nieuwe mi nister zou zich daarmee zeker al „grote verdiensten hebben vergaard, maar er is stellig nog méér van hem te verwachten. VINGERS AFGEHAKT TER WILLE VAN VERZEKERINGS- opri ta twee vérgaande voorstellen gelan- LjA' ceerd We doelen op zijn suggestief Twee mannen die ervan verdacht de bouwvakkers zelf méér in het worden zich of elkaar moedwillig genot te stellen van de door hen zelf gebouwde woningen en bij zondere dienstplichtfaciliteiten te gaan verlenen. Wat dat eerste aangaat, zou men kunnen opmerken, dat zulks niet helemaal billijk zou werken voor de werknemers in andere bedrijfs takken, waar een soortgelijke be voorrechting niet bestaat. Wellicht zeggen sommigen dat ook wel van de tweede suggestie en zelfs van de gedachte om de beloning van de een blijvende invaliditeit te heb ben toegebracht om verzekerings gelden te kunnen ontvangen zijn woensdag voor de officier van jus titie te Leeuwarden geleid. Aan de 28-jarige fabrieksarbei der S. H. uit Kootstertille in de Friese gemeente Achtkarspelen zou 1800 gulden zijn uitgekeerd, die hij deelde met de 25-jarige havenar beider P. H. eveneens uit Kootster tille, die geen uitkering heeft ge kregen. 1

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 7