„De Amstel" voortaan N.V. KONINKLIJKE Chroomlederfabriek Muub v. d. Hout Het Brabants Orkest concerteerde in Ned. Herv, Kerk te Waalwijk Smid je Verholen en de rare alchimist André van Hilst n.v. OP HÈT SPÖÖR VAN K.K. »»IWet recht en reden een groot festijn" Overweldigend gevoel Ogen vragen brillen van STASSAR rf Ongekend grote belangstelling DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 14 OKTOBER 1963 Dr C.N.M. Kortmann - commissaris van de Koningin overhandigde persoonlijk betreffende bul Gelukkig ogenblik Feestavond Lekkerdere KAAS t ■Ril üüfH EEN BEDIENDE voor de groente-afdeling en een Cassière De naam van de N.V.Chroomlederfabriek „De Amstel" is sedert za terdag gewijzigd in N.V. Koninklijke Chroomlederfabriek „De Amstel". Zaterdagmiddag tijdens de receptie, die in een van de gebouwen van „De Amstel" werd gegeven en die naar wordt geschat door meer dan 1000 personen werd bezocht, heeft dr. C. N. M. Kortmann Commissaris van de Koningin in de provincie Noord-Brabant die de receptie in gezelschap van het college van B. en W. bezocht, per soonlijk deze eervolle onderscheiding uitgereikt. De toekenning van het predicaat „Koninklijk" betekende voor de directie van de onder neming een hoogtepunt in de viering van het feit, dat 125 jaar ge leden de basis werd gelegd voor de huidige N.V. en dat 50 jaar ge leden uit de lederhandel de lederfabrikage is voortgesproten. „Ik geloof dat niemand zal dur ven zeggen dat gij niet met recht en reden een groot festijn hebt op gezet", zo richtte dr. C. Kortmann zich tot de directie, bestaande uit de heren drs. H. J. Gompen en J. G. Gompen. Dr. Kortmann zei dat de wijze waarop de directie van de onderneming dit jubileum heeft wil len vieren, ten voorbeeld kon wor den gesteld aan de gehele lederin dustrie. „Bij het werk in het bedrijf hebt gij niet alleen gelet op 't voor deel van de ondernemer, maar voor namelijk ook op het voordeel van de onderneming". Dr. Kortmann meende dat de N.V. Chroomleder fabriek „De Amstel" in de gemeente Waalwijk ook veel welvaart heeft gebracht, waarbij hij stelde, dat de directie, wat betreft de bedrijfsvoe ring en vooral wat de verzorging aangaat van de werknemer in dit bedrijf, aan iedereen ten voorbeeld kan worden gesteld. Hij zei er zich bijzonder over te verheugen de boodschapper van H.M. de Koningin te mogen zijn, die aan het bedrijf 't predicaat „Koninklijk" had willen toekennen. „Het is een onderscheiding die in Nederland vrij zeldzaam is en die ten allen tijde weer kan worden in getrokken", zo vervolgde de Com missaris van de Koningin. „Het is een predicaat, waarin gij de belo ning moogt zien voor alles wat gij gedaan hebt; het is tevens een zwa re last om U te gedragen als een Koninklijk bedrijf, met alle lasten en lusten van dien". Dr. Kortmann herhaalde, dat de verplichtingen die het predicaat met zich brengt, zeer zwaar zijn. Tot slot overhandigde hij de di rectie de bij deze onderscheiding behorende bul. „U zult begrijpen dat het voor mij als burgemeester van de ge meente Waalwijk een zeer gelukkig ogenblik is, omdat ik de eerste mag zijn die U kan feliciteren met het predicaat N.V. Koninklijke Chroom lederfabriek „De Amstel". Burge meester Teijssen, die zei al eerder blijk te hebben mogen geven van de grote waardering die het gemeente bestuur voor het doen en laten van de directie der N.V. koesterde, be nadrukte bijzonder graag te willen getuigen dat het gemeentebestuur van Waalwijk steeds de allerbeste relaties heeft gehad met het bedrijf. Hij sprak de hoop uit dat „De Am stel" nog vele jaren de trots van de gemeente Waalwijk zou mogen zijn. Burgemeester Teijssen besloot met te zeggen, dat de naam „De Amstel" in Nederland en in het buitenland al een heel bijzondere klank had, die nu door de toekenning van het predicaat Koninklijk zeker nog ver groot zal worden. Drs. H. Gompen zei getroffen te zijn door een overweldigend gevoel. „U zult zich kunnen voorstellen dat de toekenning van het predicaat 't grootste geschenk is dat wij ons ooit hadden kunnen denken". Drs. Gompen zei bijzonder graag de ver zekering te willen geven dat de on derneming zich in de toekomst zal blijven gedragen, zoals dat een ko ninklijk past. Hij meende dat de eer, die door de toekenning van het predicaat aan het bedrijf is te beurt gevallen, te vens afstraalt op alle medewerkers in het bedrijf. Hij memoreerde tevens de ver diensten van de onlangs overleden commissaris van het bedrijf, de heer E. Stibbe en de grote verdiensten van de president-commissaris van van de N.V., prof. ir. L. Troost uit Naarden, directeur van het T.N.O. in Delft. De receptie, die hierna volgde, was overweldigend druk. Tot buiten op straat stonden de vele honderden te wachten om de directie hun ge lukwensen te kunnen aanbieden. Verscheidenen onder hen lieten him gelukwens gepaard gaan met de aanbieding van een cadeau. Vrijdagavond had in de Stads schouwburg te Tilburg de feest avond voor het personeel met hun verloofden, eventuele echtgenoten plaats gevonden. Nadat de aanwezi gen door de directie een verfrissing was aangeboden, vond het diner plaats, waarna in de grote zaal van de Schouwburg een bijzonder ge slaagd variété-programma werd ge boden, waarin o.a. optraden het ca baretgezelschap Rens van Dordt en de Blue Daimonds. Hierna werd in de Studio-zaal tot laat in de avond een besloten bal gehouden. Tijdens deze avond is ook aan de directie het geschenk van het per soneel aangeboden, bestaande uit 'n zestal bloembakken, die in de toe komst het fabrieksterrein van „De Amstel" zullen gaan verfraaien. i;.,.,,':':-* i- J. j De beide directeuren van de Koninklijke N.V. Chroomlederfabriek „De Amstel die zaterdagmiddag een eindeloze stroom gelukwensen in ontvangst mochten nemen. Tl"! In Waalwijk woensdagmarkt. Let op onze hygiënische verkoopwagen. SIGARETTEN EN BENZINE WAARSCHIJNLIJK DUURDER DOOR MEER BELASTING De kans is groot, dat een pakje sigaretten van een gulden volgend jaar een kwartje duurder wordt, Ook de benzineprijs gaat waar schijnlijk omhoog. De regering wil deze maatregelen nemen in verband met de forse loonsverhogingen, die voor het volgend jaar op stapel staan. STAAT LEENT 400 MILJOEN Minister Witteveen, pas kort in functie, zoekt al snel kennismaking met de kapitaalmarkt. Hij is van plan, zo deelt het ministerie van Fi nanciën mee, een staatslening uit te geven van vierhonderd miljoen gul den. Zij is verdeeld in obligaties van duizend en honderd gulden, die ge durende hun looptijd (30 jaar) elk jaar 4,5 percent rente geven. Zelden zal het bestuur van de Waalwijkse Kunstkring een grotere belangstelling gehad hebben voor een van de onder haar auspiciën staande uitvoeringen als vrijdag avond, toen Het Brabants Orkest onder leiding van Hein Jordans een concert gaf in de fraaie Nederlands Hervormde Kerk aan de Haven. Bleek uit de aankondiging van dit concert aan de kunstkringleden nog enig voorzichtig afwachten over het slagen van het experiment, een kwartier voor de aanvang van het concert was het al duidelijk, dat de stoutste verwachtingen verre zou den worden overtroffen. Het kerkbestuur van de Neder lands Hervormde Kerk heeft min stens 500 muziekliefhebbers uit Waalwijk en omgeving aan zich verplicht door het verlenen van haar toestemming tot het gebruik van haar kerkgebouw als concert ruimte. Waardering ook voor het kunst- kringbestuur, dat het experiment heeft willen Wagen. Er was inder daad enig risico aan verbonden, en bovendien brachten de noodzakelijk te treffen voorzieningen omvahg- rijker werk met zich mee. Het concert was dus, wat de be langstelling betreft, uitstekend ge slaagd, en wij vertrouwen erop, dat de directie van Het Brabants Or kest bereid zal blijken vaker dan voorheen naar Waalwijk te komen. Het is nu immers gebleken, dat het Waalwijkse publiek Het Brabants Orkest een warm hart toedraagt en dat ook veel jonge jongens en meis jes grote belangstelling hebben voor de klassieke muziek. Door het wegvallen van de eer ste toneeluitvoering in verband met het overlijden van de acteur Cruys Voorbergh betekende het concert van vrijdagavond de opening van het kunstkringseizoen 1963-1964. Vooral wat betreft de kwaliteit wan de uitvoering hadden de kfc? kring eden zich geen betere oDe rung kunnen wensen. Het Brawf Orkest opende het concert met een prachtige uitvoering van de-.sym \n A. gr. t. K.V. 201 van Wok' gang Amadeus Mozart. In de en?™ zins kille kerkruimte klonken ris feestelijke klanken van dit nraoi tige werk hartverwarmend. In het Vioolconcert in e kl t 64 van Felix Mendelssohn was he Leo Riemens die als solist optrad Leo Riemens is tweede concert meester van Het Brabants Orkest" Hij is een vaardig violist en oogstte met zijn optreden in Mendelssohns vioolconcert veel waardering van het publiek, dat overigens niet in staat was aan die waardering har telijk uiting te geven. Hoogtepunt van het concert vorm de de uitvoering van de zesde sym fonie van Ludwig van Beethoven de Pastorale. Wij hebben daar zeer van genoten. Het werk kreeg de vertolking, zoals we er de voorkeur aan geven. We hopen Het Brabants Orkest weer spoedig in Waalwijk terug te zien, en wat ons betreft, graag weer in de Ned. Hervormde eKrk. Wij vragen voor onze binnenkort als Supermarkt te heropenen winkel Grotestraat 122 (Haven) Sollicitaties te richten aan ons hoofdkantoor Grotestraat 107, Waalwijk of aan de winkel Grotestraat 122. Vooraanzicht van de sedert zaterdag Koninklijke N.V., De Amstel SlUDiO 43.) De uitslag van het gevecht kon niet twijfelachtig zijn. Smidje Ver holen won glansrijk. „Zie zo," lach te hij tevreden. „Nu de zwarte doek in repen scheuren. Jammer van die mooie doek, maar er is niets aan te doen. En daarmee gaan we dan de brigadier binden.." „Ho, ho! Dat mag niet! Wil je dat wel eens laten!" riep de brigadier uit. Doch dat was het laatste wat de arme kerel voorlopig zei, want floep daar verdween een stuk doek in zijn mond. Even later was hij he lemaal gebonden en smidje Verho len zei verontschuldigend: „Het spijt me, dat ik U zó moest behan delen, brigadier. Eilaas, er zat niets anders op, want ik ben onschuldig en hoor dus niet in deze cel thuis. Ik ga er nu vandoor, maar ik be loof U, dat U nog van me horen zult. Er is namelijk een complot aan de gang in en om het oude kasteel van Balderik de Woeste. Dat com plot rafel ik uiteen, zowaar als mijn naam smidje Verholen is. Vervolgens haalde de smid de sleu tel van de cel uit de zakken van de brigadier en verdween. De deur sloot hij zorgvuldig af, maar omdat hij een eerlijk en rechtschapen man was, deponeerde hij de sleu tel op het bureau van de brave brigges. „Nu zal het niet moeilijk vallen de arme kerel uit de cel te bevrijden," mompelde hij. „En nu de straat opzie zoik ben weer vrij man. Ik ben anders erg benieuwd hoe lang mijn vrijheid zal duren, want als ze de brigadier eenmaal hebben gevonden, dan duurt het geen tien minuten meer of de hele politiemacht van stad en land zit achter mijn vodden aan. Ik moet dus maken, dat ik wegkom. Daarom eerst terug naar de her berg om mijn spulletjes op te ha len en mijn rekening te betalen." FEUILLETON van „De Echo van het Zuiden" door Douglas Grey Vertaling Herman Antonsen 39) Vervolgens boog Flint zich over de dode héén en zocht naar 'n doods oorzaak. Op 't gezicht waren geen sporen van geweld te ontdekken en ook verder scheen het lichaam onge schonden. Totdat hij de linkerarm ophief. En daar vond hij een gekron kelde dolk tot aan het heft in het li chaam gestoken. Precies hetzelfde wapen waarmee Kitura vermoord en op hemzelf in de auto een aanslag gepleegd was! De detective stroopte de mouw van het slachtoffer op en dicht bij de schouder vond hij weer de saterskop met de letters K.K. „Gelukkig, dat ik K.K. nu van gen kan zonder de hulp van deze arme kerel nodig te hebben", mom pelde Flint. „Ik zal hem wreken, evenals de anderen. Ik zal zorgen, dat de moordenaar gestraft wordt!" Hij liet de dolk in het lichaam zitten, trok eerbiedig een laken over de levenloze gedaante en begaf zich naar de werkplaats in de koepel. Hij kon zich niet voorstellen wat er van Kitura geworden was. Maar hij was ervan overtuigd, dat de Japanner in de laatste vijf, zes uur niet in de koe pel was geweest. Hij verdacht Kitura geen moment van de moord op de reusachtige zeeman of van mede plichtigheid. Maar waar zat hij er gens? Flint doorzocht de drie ver trekken grondig en keek zelfs de brandladder af, waarlangs hij kort geleden de vreemdeling, die hem neergeslagen had, achternagegaan was. Eindelijk gaf hij het op met de wetenschap, dat het Kitura was ge weest die de bronzen schaal in het museum geplaatst had en dat dit een afdoende verklaring was voor zijn af wezigheid tijdens de moord op Shor ty- Met een gevoel van teleurstelling daalde hij langzaam de wenteltrap af en begaf zich naar zijn eigen kamer. Hij had eigenlijk op de Japanner ge rekend bij de jacht op K.K. die hij zo aanstonds wilde beginnen. Het was stil in huis. Het personeel was naar bed en zelfs Matsu was gaan slapen. Norton had hem uitdrukke lijk gezegd, dat zijn diensten die avond niet nodig waren. Flint vond niemand op zijn kamer. Op zijn bed lag zijn overjas nog net zoals hij die daareven neergooid had. Door de achterdeur verliet hij het huis en liep met vlugge passen de hoofdweg af, tot hij bij het olmen- bos kwam, waar zijn grote wagen vol gens zijn instructies op hem wachtte. De lampen waren niet aan. Flint ging naast zijn chauffeur zitten, na zich overtuigd te hebben van de aanwe zigheid van Judson en Norton achter in de wagen. „Je kunt wel vol gas geven, Joe", zei de detective, toen de wagen op gang was. „We gaan naar Glenwil- low". ,Ja, dat weet ik, meneer". „Natuurlijk", antwoordde Flint. „Maar je moet het erf niet oprijden. Blijf ergens in het donker onder de bomen langs de weg staan en draai je licht uit, net als je nu zo verstandig geweest bent te doen. Ik zal wel zeg gen als het zover is. Vooruit maar!" Na een snelle rit over de gladde asfaltweg minderde Joe vaart en stopte tenslotte en doofde het licht. „Goed zo! Blijf hier wachten! Je hebt een warme jas en in de wagen liggen nog reisdekens. Zorg dat je het niet te koud krijgt. Als ik klaar ben, kom ik wel hier terug. Maar mocht je mijn fluitje horen..." De chauffeur viel hem in de rede, wat hij slechts zelden deed en alleen als hij hoogst opgewonden was. „Dan ben ik bij u, voordat u uitge floten bent. En, als u er niets op te gen hebt, blijf ik liever buiten de wa gen, dan erin te gaan zitten. Ik heb zo'n voorgevoel, dat u me daarbin nen wel nodig zult hebben." Flint trachtte in het duister het gelaat van zijn chauffeur te onder scheiden, maar dat gelukte hem niet. „Je weet immers wie de eigenaar van deze herberg is, niet waar Joe?" vroeg hij uitstappend. „Ja, meneer", was het antwoord. „Hoe lang heb je dat al geweten?" „Vandaag pas gehoord". „Wie heeft het je verteld?" Joe aarzelde, waaruit Flint be greep, dat hij beloofd had de naam van zijn berichtgever niet te noemen. „In orde, hoor! Je hoeft er niet over te piekeren, dat je me die naam niet kunt vertellen. Maar ik ben er ook pas vandaag achter gekomen wie de eigenaar is, en daarom was ik er benieuwd naar wie het jou verteld had en of dat dezelfde was van wie ik het wist. Fluister het maar in mijn oor, wie naar jouw mening de eige naar van Glenwillow is." Joe deed het - zij het met enige aarzeling. „Dat is 'm!" riep Flint uit. „Nou, hou je gereed. Dat is al les. Je kunt gerust in de wagen blij ven zitten en nog op tijd zijn als ik je nodig heb. Kom mee, Frank! Jij ook, Roy!" Flint met zijn beide helpers liepen naar de herberg, de grote veranda op. De voordeur was niet op slot en even later bevonden ze zich in een warm, flauw verlicht en vrij ruim vertrek, dat als ontvangkamer dienst deed. Een slaperige nachtportier hees zich uit een leunstoel op en draaide wat meer licht aan, zodat hij zien kon wie de nieuwe gasten waren. „Goedenavond, heren", zei hij geeuwend, „bent u meneer Flint?" „Goed geraden", antwoordde deze. ,Die meneer verwacht u op z'n privé-kamer, meneer Flint", zei de portier. Hoewel Flint niet in het minst ver moedde wie hier in Glenwillow op hem zou zitten wachten, (een anonie me uitnodiging was alles geweest), vroeg hij toch niet wie de heer was, maar zei met zijn gewone kalmte „Uitstekend Goodrich. Welke ver dieping?" „De eerste, meneer", antwoordde de portier, in zijn schik, dat de be roemde Flint zijn naam nog wist. ,Hij heeft de grote suite. Ik zal u even de weg wijzen." Goodrich, een lange, stoere, jonge kerel liep lenig de trap op, door Flint en zijn assistenten gevolgd. „Deze kamer, meneer", zei hij en klopte aan. „Binnen!" Goodrich wierp de deur opeg en onder de lichtkroon zagen ze iri de gezellig gemeubileerde kamer nie mand anders staan dan... Basil van Duyle! HOOFDSTUK XXX vi ACHTER DE GORDIJNEN, Basil liep rustig naar de deuf en deed die dicht. ,Het is me een genoegen u hier te zien, heren", begon hij, Jbaar feitelijk verwachtte ik alleen mijn heer Flint. In het briefje dat ik je hedenavond overhandigde methet verzoek hier te komen voor een on derhoud, heb ik niet gezegd dat ik graag met je assistenten wilde spre ken". „Dat is zo", antwoordde Flint, „maar van de andere kant heb je ook niet gezegd er tegen te zijn dat ze meekwamen. En daar het briefje niet ondertekend was, wist ik niet wie me dat verzoek deed, of wie ik zou ont moeten. Verder is het mijn gewoonte, als ik een belangrijk geval behandel, mijn vertrouwde medewerkers mee te brengen". (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 8