Gemeenteraad Waalwijk Schooltelevisie voor Ned. Herv. Lagere School te Raamsdonksveer, VERS VAN OE PERS OP HET SPOOR VAN K.K. Burgemeester Teijssen gaf overzicht van de woningbouwplanning tot en met 1965 Waalwijk is, eind 1965, 564 woningen rijker. DE ECHO YAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 21 OKTOBER 1963 Raad verrast door bijzonder aantrekkelijke mededeling Woningbouw stabiliseren Zo snel mogelijk Nieuwsgierig naar huur- en verkoop prijzen Voorrang aan inwoners van Waalwijk Woningnood bij de bedrijven Voorzitter Teijssen is tijdens de gemeenteraad van Waalwijk, vrij dagavond, met 'n geheel onverwachte overigens niet onwelkome en uitstekend opgemaakte schotel ter tafel komen dragen. Vermeldde de agenda voor deze tussentijdse raadsvergadering de verkoop van 3.62.51 ha. grond aan de N.V. Maatschappij voor Stadsontwikkeling in 's-Gravenhage voor de totaalprijs van 1.100.600,- alvorens de raad gelegenheid kreeg het „voor" of „tegen" over dit voorstel uit te spreken, gaf de heer Teijssen een uitgebreide uiteenzetting van het woningbeleid in de gemeente Waalwijk voor de komende jaren. Hierbij is komen vast te staan, dat in de gemeente Waalwijk in de jaren 1963, 1964 en 1965 honderd woningen per jaar gebouwd zullen worden, bestaande uit 62 woningwetwoningen, 26 woningen te bou wen door de woningbouwvereniging „Baardwijk" en 12 woningen in de vrije sector. Het gevolg hiervan is, dat de gemeente Waalwijk eind 1965, 300 woningen plus nog eens 264 woningen rijker zal zijn. .Begin van dit jaar is door het conege van gedeputeerde staten het bouwvolume over de verschillende gemeenten in de provincie Noord- oraoani verdeeld. De gemeente Vv aalwijk kreeg hierbij een contin gent van 40 woningwetwoningen toegewezen, met nog enkele wonin gen te bouwen door een woning bouwvereniging en een aantal wo ningen te bouwen in de vrije sector. fcheeds is door het college van B. en W. getracht het woningbeleid in de gemeente te stabiliseren. Een aamcnopingspunt in deze werd ge vonden in de regeling die werd vastgesteld door de vorige minister van VoiKshuisvestmg en Bouwnij verheid, waardoor een bepaalde hoeveelheid woningen gebouwd kan worden, mits aan enkele voorwaar den wordt voldaan. Hierbij werd aan de gemeenten in de provincie Noord-Brabant voor 't jaar 1963 een surplus gegeven van 7oo woningen per jaar. In eerste instantie werden door 't gemeentebestuur verschillende po gingen aangewend om samen met enxele andere Brabantse gemeenten tot een gezamenlijke aanpak te ko men. Ai spoedig bleek echter, dat het beter was dat de gemeente Waalwijk een eigen weg insloeg, om zich zodoende niet te binden aan en met andere gemeenten. Het uitein delijk resultaat was, dat het ge meentebestuur er in slaagde voor de gemeente een contingent van 100 woningen per jaar los te krijgen. Het ligt in de bedoeling dat de bouw van deze 300 woningen zo snel mogelijk ter hand wordt geno men. me raad zal t.a.v. deze bouw tijdens de vergadering van 31 okto ber enkele beslissingen te nemen ürijgen, waarna met de bouw in no- vemoer kan worden begonnen. De minister is er mee accoord kunnen gaan dat deze 300 woningen niet met 100 per jaar worden gebouwd, maar alle driehonderd tegelijk. De 186 te bouwen woningwetwo ningen zullen voor het grootste ge deelte (126) bestaan uit laagbouw- woningen, terwijl 60 Wooneenheden ondergebracht worden in flats, die echter niet hoger zullen worden dan drie woonlagen. Het college van B. en W. heeft er voor gepleit zoveel mogelijk laagbouw te verkrijgen, om zodoende een zeker evenwicht ue scneppen met de hoogbouw van ae laatste jaren. De bouw van de woningwetwonin gen zal het eerst ter hand worden genomen, omdat deze voorziet in 'n eerste sociale behoefte, terwijl daar na de door de woningbouwvereni- gmg „Baardwijk" te exploiteren wo ningen zullen worden gerealiseerd. Alle woningen krijgen een front- breedte van 6 meter, terwijl de bouwdiepie voor de woningwetwo ningen 1.34 meter bedraagt en voor de woningen van de bouwvereni ging 8.34 meter. De woningwetwo ningen krijgen drie slaapkamers en de woningen van de woningbouw vereniging en die in de vrije sector vier siaapKamers. De woningen zijn ontworpen door architect Oomen uit Oosterhout, ter wijl de gebroeders v. Eij kelenburg uit Rosmalen voor de realisatie zul len zorgdragen. De woningen krijgen de beschik king over centrale verwarming en een centrale T.V.-antenne. De voor tuintjes van de laagbouwwoningen zullen door de gemeente worden aangelegd en onderhouden. Het gehele contingent zal samen met de 246 woningen van de N.V. Maatschappij voor Stadsontwikke ling in Den Haag, in het plan Laag einde worden gerealiseerd, waarbij de woningwetwoningen een meest zuidelijke plaats in dit plan zullen krijgen en wel langs de Ambrosius- weghoek Thorbeckelaan. De te verwachten huren bedragen voor de woningwetwoningen 19.- per week en voor de woningen in exploitatie bij de woningbouwver eniging „Baardwijk" 85 a 90 gulden per maand. Voor wat betreft de 246 woningen die zullen worden gebouwd door de Maatschappij voor stadsontwikke-, deelde burgemeester Teijssen mee, dat voor de bouw hiertoe Rijksgoed keuring was verleend, zodat van daag (maandag) een aanvang hier mee kan worden gemaakt. De heer Brouwer toonde zich bij zonder verheugd over de planning van de woningbouw en de resulta ten die hierbij waren bereikt. Wel zei hij bijzonder nieuwsgierig te zijn naar de huur van deze 246 te bou wen woningen. De fractieleider van de Katholie ke Unie, de heer v. Engelen, zei minder optimistisch gestemd te zijn ten aanzien van de bouw van de 246 woningen. „Wij zijn wel bijzonder geluKKig met de driemaal honderd wonmgen en zeker met de garantie die ons is gegeven ten aanzien van de laagbouw", zo betoogde hij. Ook hij zei bijzonder nieuwsgierig te zijn naar de huur- en de verkoopprijs van de 246 woningen. De heer v. Engelen zei tevens, dat, wanneer de huur van deze woningen erg hoog zou zijn, de bouw van deze wonin gen beslist geen oplossing zou be tekenen voor de woningnood bij de minst gesaiarieerden. „Bovendien vraag iK mij af, of, wanneer deze bouwmaatschappij uitsluitend zelf 't voorrecht behoudt deze. woningen toe te wijzen aan hen die er om Ko men vragen, deze woningen er dan toe zullen bijdragen de woningnood in onze gemeente te verlichten". Hij vroeg oi het niet mogelijk zou zijn dat een deel van deze 246 woningen aan de gemeente zou worden over gedragen. De heer Kemperman (P.v.d.A.) bracht hulde aan het college van B. en W. „Het zullen wel dure wo ningen worden", zo betoogde hij, „maar we krijgen er in ieder gevai weer 246 wooneenheden bij". De heer v. Mosselveld (werkne mers) informeerde eveneens naar de huur- en verkoopprijzen. De heer Meijs vroeg of bij de genoemde huur van woningwet woningen ook de te betalen onkos ten van centrale verwarming waren inbegrepen. er zich bij het gemeentebestuur van Waalwijk al heel wat gegadigden voor deze 246 woningen hadden aan gemeld. De maatschappij heeft zich inmid dels bereid verklaard bij het toe wijzen van de woningen voorrang te verlenen aan inwoners van Waal wijk. In verband met de huur- en de verkoopprijs van deze woningen wees burgemeester Teijssen er nog óp, dat deze woningen gebouwd worden zonder enige subsidie, ter wijl het exploitatiebeleid van deze maatschappij anders is dan het be leid van de gemeente. Wel kon bur gemeester Teijssen toezeggen dat deze woningen van de allerbeste kwaliteit zouden worden. De maat schappij is namelijk niet van plan een onderhoudsdienst voor deze wo ningen in het leven te roepen, zodat de woningen zodanig zullen worden gebouwd dat er de eerste 10 jaar geen onderhoud aan zal komen. Burgemeester Teijssen zei er gerust op te zijn dat de minister, die over de huur- en verkoopprijs krijgt te beslissen, deze prijzen aan de rede lijke kant zou houden. De door de 'Landbank te bouwen huurwoningen zullen worden uitgerust met centra le verwarming, de verkoopwoningen niet. Tot slot onderstreepte de heer v. 'Seters (werknemers) het belang van de woningbouw in Waalwijk, terwijl de heer Smits (Katholieke Unie) be zwaren zei te hebben tegen het on derhoud van de tuinen door de ge meente. „Het project van de 246 woningen ligt het college van B. en W. na aan het hart", zo betoogde voorzitter Teijssen. Het college is er zomaar niet in geslaagd deze 246 woningen naar Waalwijk te krijgen. Burge meester Teijssen wees erop dat de gemeente in het verleden herhaal delijk werd geconfronteerd met de woningnood bij de bedrijven, die on derdak zochten voor hun kaderper soneel. „Wij moesten deze mensen steeds naar de particuliere sector verwijzen. Vooral voor deze catego rie bestaat een grote behoefte aan dit soort huizen". Burgemeester Teijssen noemde het onjuist dat de ze mensen een woningwetwoning- kregen toegewezen, omdat dit soort van woningen bedoeld is voor de minst draagkrachtigen. Een belangrijk argument van de Landbank om deze woningen in Waalwijk te realiseren was, de grote havenwerken die in uitvoering zijn en die straks tot gevolg zullen heb ben dat er zich steeds meer indus trie in Waalwijk gaat vestigen. „Het is bijzonder belangrijk dat het ge meentebestuur dan woningen achter de hand heeft". Burgemeester Teijssen wees er op dat de huren van de te bouwen wo ningwetwoningen gericht waren op de stichtingskosten, hetgeen niet ge zegd kan worden van de te bouwen 24Ö woningen. In antwoord op de heer v. Enge len betoogde voorzitter Teijssen, dat Ondanks een afwijzend pre-advies heeft de raad van Raamsdonk don derdagavond besloten toch haar me dewerking te verlenen aan de aan schaf van een t.v.-toestel voor de Ned. Herv. school voor lager onder wijs te Raamsdonksveer, teneinde deze in de gelegenheid te stellen als enige school in de inspectie Waalwijk kennis te kunnen nemen van de experimenten van de N.O.T. De heer Knaap wilde de zaak in een ander licht zien, dan wat er in het pre-advies werd gesteld. Voor gesteld werd daarin om tot lening of huur van 'n toestel over te gaan. In de praktijk zal dit in een kleine gemeente als Raamsdonk moeilijk te verwezenlijken zijn. Ook de heren v. Woerden, v. Bavel en Kamp plaatsten zich achter de zienswijze van de heer Knaap. Naar hun oor deel was 't van het grootste belang gelden toe te kunnen zeggen voor het op een hoger plan brengen van het onderwijs. Het standpunt van B. en W., als zou de N.O.T. formeel onjuist hebben gehandeld, kon bij hen niet zo zwaar wegen als de praktische motivering van bevorde ring van het onderwijs. Bij de stem ming werd met 8 tegen 4 stemmen besloten toch over te gaan tot het verlenen van medewerking aan het verzoek van de Ned. Herv. school tot beschikbaarstelling van gelden voor het benodigde toestel. Overigens werden op deze verga dering enkele belangrijke beslissin gen t.a.v. andere onderwijszaken ge nomen. De belangrijkste hiervan was de verhoging van de voorschot ten over 1963 voor de scholen voor g.l.o. en u.l.o. Voor het g.l.o. werd dit bedrag gebracht van 47,50 op 50,per leerling en voor 't u.l.o. van 65,op 67,50. Ook de voor schotten voor het vakonderwijs in nuttige handwerken werden ver hoogd. Tengevolge van een en an der werd een wijziging aangebracht in het totaal der uit te keren voor schotten. Aan het herv. g.l.o. te Raamsdonksveer werden toegezegd de aanschaf van een electrische vloerwrijver en aardrijkskundige stempels. Voor de r.k. Meisjesschool te Raamsdonksveer werden gelden beschikbaar gesteld voor 't maken van een poort. Dezelfde school zal nog kunnen beschikken over een extra bedrag voor de aanschaf van leermiddelen. In verband met het zich terug trekken uit de commissie woon- ruimtewet van de heer v. d. Pluym, werd besloten het voorstel tot her benoeming van de commissie in te trekken en op een volgende verga dering af te werken. De raad hechtte haar goedkeuring aan de voorbereiding tot herziening van het uitbreidingsplan van de ge- 1 meente. Als gevolg hiervan kunnen eventuele verzoeken om een bouw vergunning worden aangehouden. De heer Wentholt werd benoemd tot bezoldigd ambtenaar van de burger lijke stand. Eveneens werd accoord gegaan met een herziening van de salarissen van de gemeenteambte naren en met de daaraan verbonden maatregelen inzake A.O.W.- en A.W.W.-eompensatie. In de wijzi ging destructieverordening werd op advies van de minister een kleine wijziging aangebracht. Aan de woningbouwvereniging Volksbelang werd grond verkocht voor de bouw van tien huurwonin gen, die zullen worden gebouwd in een zijstraat van de Nieuwe Groen straat in de Sandoelse polder te Raamsdonksveer. Aan de firma Jos Leyten en Zoon werd een perceel grond van 270 m= verkocht in dP 1 h°T °omestraat te Raamsdoif De heffing van opcenten voor personele belasting blijft voor w belastingjaar 1964/1965 ongewiizLrf De rekeningen van de gemeentel ke instelling voor maatschappen hulpbetoon, alsmede die van w grondbedrijf en van de geméeniè over 1960, werden goedgekeurd Tijdens de rondvraag informeerde de heer Bergé naar de mogelijkheid tot aanschaf van een schoonmaak machine voor de straatmakers Deze machine bleek echter reeds te zit besteld, maar nog niet afgeleverd De heer Kamp informeerde naar dé mogelijkheid tot het uitoefenen van een intenser toezicht op de plaatse lijke vuilnisbelt. Als de situatie zich ter plaatse niet wijzigt, - het vuil ligt er ongeveer midden op dn straat - vreesde hij ernstige onge lukken voor landbouwers die deze plaats tijdens de bietencampagne moeten passeren. Naar aanleiding van de vraag van de heer Kamp, vroeg de heer Van Woerden of het niet mogelijk zou zijn m de toekomst uit te zien naar een ruimte voor de gemeentelijke vuilnisbelt, die verder van de be bouwde kom was verwijderd In ver band met het feit dat er op de hui dige belt niet zoveel plaats meer is wordt door het gemeentebestuur daar reeds naar uitgezien, aldus de voorzitter. De heer v. d. Pluym drong er op aan meer aandacht te besteden aan goedkope woningen Hij achtte het noodzakelijk - wat dé woningbouw betreft - er uit te ha len wat er uit te halen valt. Het ge meentebestuur bleek echter nog geen concrete plannen te hebben Evenmin waren er aanvragen voor een goedkope woning binnengeko men. Burgemeester Prinssen stelde echter, dat wanneer er aanvragen mochten komen, er in de gemeente zal moeten worden uitgezien naar een plaats waar een aantal van deze woningen bij elkaar zou kunnen worden gezet. "De dynastie des doods", Taylor Caldwell, Zuid-Hollandsche Uitge versmij. Bij de Zuid-Hollandsche Uitge vers Mij. verscheen een dezer dagen het boek „De dynastie des doods", van de Amerikaanse schrijfster Tay lor Caldwell. Met dit boekwerk, dat uit drie de len bestaat "De dynastie des doods", "Ik en Lazarus" en "Het be langrijkste schaakstuk" - die alle drie in een band zijn gevat, wordt de lezer een machtige familieroman ge boden. Het verhaal speelt zich af in Amerika in de jaren 1837- 1905. De schrijfster schetst de boeiende ge beurtenissen van drie generaties van de familie Barbour en Bouchard, die leven in het tijdperk, dat Amerika zich tot industriële macht ontwikkelt. Op een meer dan meesterlijke wijze heeft Taylor Caldwell de levens van de lange rij Barbours en Bouchards getekend. Hun zo sterk uiteenlopen de typen in hun vaak diep ontroe rende en aangrijpende menselijkheid. Zij heeft tevens het schreeuwende onrecht en de verbijsterende sociale mistoestanden en het spel met mil joenen op "hoog zakelijk niveau", met scherpe pen zwart op wit gesteld. "De dynastie des doods", wordt door een persoonlijk voorwoord van de schrijfster ingeleid. De geautori seerde vertaling is van M. C. Ohl, terwijl de stofomslag en bandontwerp door P. A. H. van der Harst is ont worpen. Het orakel", Margaret Kennedy, Zuid-Hollandsche Uitgeversmij. "Het orakel" is eveneens van de hand van een schrijfster, ditmaal van Engelse origine. Margaret Kennedy, die in haar land een uitermate grote populariteit beniet, betrekt de lezer in deze boeiende roman in het leven van Conrad Swann, een modern kun stenaar, die zich bezig houdt met de abstracte kunst. Door toedoen van een groep "kunstbeschermers" die Swann omringen, worden de meest komische verwikkelingen en gebeur tenissen veroorzaakt, waarbij de schrijfster, de lezer een briljante ka raktertekening biedt van de hoofdper sonen. Het is echter geen bespotting van de abstracte kunst. Het biedt wel op uiterst geestige en gewoon men selijke wijze een verhelderend inzicht in de verdwazing waartoe deze kunst kan leiden. De vertaling is van Bop Tadema Sporry. Stofomslag en bandontwerp A. Dacine. Een mens, een kano en de Amazo ne", Herbert Rittlinger, Ad. M. C. Stok. In de Forum Boekerij verscheen bij Ar, M. C. Stok, een werk van Herbert Rittlinger onder de titel Een mens, een kano en de Amazo ne". De auteur vertelt in dit werk, dat is voorzien van tientallen foto's FEUILLETON van „De Echo van het Zuiden" door Douglas Grey Vertaling Herman Antonsen 42) 32^HBE8f „O, dank je." Flint kende heel wat goochel- trucjes en was bijzonder vingervlug. Hij vermaakte vaak een heel gezel schap met zijn kunstjes. En 't kostte hem dus nu ook geen moeite, het mesje, dat Basil reeds voor hem ge opend had, weer dicht te knippen en het andere lemmet, dat er in zat, te openen. Daarmee sneed hij het punt je van zijn sigaar af. Toen hij het zakmes teruggaf, en het door hem gebruikte mesje open liet, lette hij aandachtig op of zijn gastheer dat zelfde mesje gebruiken zou om het puntje van zijn sigaar te te snijden. Dat deed hij eohter niet. Hij knip te het mesje dicht en stak het in zijn zak. „Nou vergeet ik mij eigen puntje af te snijden", zei hij daarop, als ver baasd over zijn eigen onnadenkend heid. Hij haalde het mes weer te voorschijn en maakte gebruik van het lemmet, dat Flint vermeden had te gebruiken. Langzaam en met veel zorg sneed hij daarmee de punt van zijn sigaar af, knipte het mes weer dicht en stopte het weg. Daarna stak hij de sigaar op. Hij hield zijn blikken strak op Flint gevestigd, die rustig zat te genieten van zijn sigaar. Hij scheen bijzonder belang in die sigaar te stellen. Maar ook Flint zelf verloor Basil geen ogenblik uit het oog. Het duurde niet veel langer dan een minuut, of Van Duyle stond op en zette een raam open. „Het is hier nogal be nauwd, vind je ook niet, Flint?" zei hij. „Het hindert je immers niet, als ik dit raam een eindje openzet?" „Helemaal niet", antwoordde Flint bedaard, hoewel hij zag, dat Van Duyle hem met stijgende belangstel ling bekeek. „Ik hoor, geloof ik, iemand komen. Het zal Matsu wel zijn. Ik zal de deur voor hem open doen." Basil gaf geen antwoord en de de tective schoof het gordijn opzij en deed de deur open. Maar niet alleen Matsu kwam binnen; drie anderen kwamen mee, Kitura, Judson en Nor ton. En Kitura droeg in zijn armen de bronzen offerschaal! „Hier is het ding, Van Duyle", zei Flint, de schaal of tafel neerzettend. „Maar, kerel wat scheelt eraan? Je ziet zo bleek!" riep hij uit, toen hij Basil zag zitten. „Dat komt denk ik, van jouw si gaar, Flint", antwoordde Basil, zich met moeite van zijn stoel verheffend en trachtend staande te blijven ter wijl hij de sigaar op het asbakje leg de. „Die is veel zwaarder dan ik ge woonlijk rook." „Ik vind ze helemaal niet bijzon der zwaar", antwoordde Flint dood bedaard. „Maar laten we nu even die schaal bekijken. We hebben er moei te genoeg voor gedaan, vind ik." Hij boog zich over de schaal en keek naai de smaragd. En opeens scheen hij woedend te worden en keerde zich om naar Kitura. „Wat moet dat be tekenen? Denk je soms, dat je meneer Van Duyle en mij kunt bedriegen? Dit is de schaal, die in de vergulde kooi in het museum van meneer Far- rington stond!" „Wat?" vroeg van Duyle, met dik ke tong, zich aan de tafel vastklem mend om staande te blijven. „Wou je mij ertussen nemen?" „Nee!" schreeuwde Kitura op eens met een stem zo geweldig, dat Norton zich een kreet van verbazing liet ontglippen. „Ik bedrieg jou niet, maar ik verhinder dat jij een ander bedriegt! Deze schaal is dezelfde, die in het museum van mijnheer Farrin- ton gestaan heeft. Kijk maar goed! Jij hebt die laten stelen! De arme kerel, die dood in het huis van mijnheer Farrington ligt, heeft het voor je ge daan... dacht je tenminste. Maar in werkelijkheid deed hij het voor mij en het was een onderdeel van het plan van mijnheer Flint, om jou op heter daad te betrappen en je voor je mis daden te straffen." Kitura was door het razende heen en eerst toen Flint hem kalmerend de hand op de schouder legde, kwam hij wat tot bedaren. Flint vervolgde nu het verhaal en zijn rustige toon maak te nog meer indruk dan het woeste geschreeuw van Kitura. „Luister eens, Basil van Duyle", zei hij kalm maar vlug. „Het is gauw verteld. Jij dacht de enige te zijn die de knoop kon ontwarren. Maar je was niet slim genoeg. Op de eerste plaats pleegde je driemaal een aan slag op mijn leven. Een van die aanslagen werd gepleegd met het zelfde duivelse wapen waarmee die arme Kitura gedood werd!" „Kitura?" riep Norton, die zich niet bedwingen kon, uit. „En Kitura staat hier voor ons!" ,De tweelingbroer van Lin Kitura, Roy", zei Flint bedaard. „Dat had je toch wel kunnen snappen. Hij heet Kitura, maar zijn voornaam is niet Lin." „Ik zal mijn broer wreken!" riep Kitura uit. „Ik heb gezworen het te doen, voordat die offerschaal aan zijn eigenaar teruggegeven wordt!" „Je broer zal gewroken worden, Kitura", zei Flint ernstig. „Maar niet door jou.Het recht moet zijn nor male loop hebben. Ik ken de dader en ik zal hem overleveren aan de justitie. Eigen rechter spelen past niemand, ook jou niet, Kitura, al kan ik je ge voelens begrijpen." Norton boog zich over Van Duyle heen, die met asgrauw gezicht ach terover gezakt was in zijn stoel... „Wat is er eigenlijk met hèm aan de hand, meneer Flint? Wat bedoel de u met die aanslagen, en wat bete kent dit", en hij wees op de zwaar ademende man. „Om met het laatste te beginnen, Norton!", zei Flint, „hij zal tijdelijk weerloos zijn door een soort vergif dat hij voor mij had bedoeld. Hij bood me een van de mesjes uit zijn zakmes aan om mijn sigaar te ontpunten. Ik ken die trucjes, en zon der dat hij er erg in had, gebruikte ik het andere mesje, het schone. Het gevolg was (lat hijzelf het met gif be smeerde ding nam.Je ziet de gevol gen. „Maar waarom wilde hij u weer loos maken, meneer Flint, ik snap er nog niet veel van!" „Hij had me een voorstel gedaan dat hem 'n heel behoorlijk extraatje zou hebben opgeleverd. Via mij zou hij 50.000 dollar van Farrington heb ben losgekregen, als beloning voor het tevoorschijn brengen van de of ferschaal. Ik ging' ermee akkoord onder één voorwaarde... dat hij de schaal op een eerlijke manier in han den had gekregen. Toen Kitura ten tonele verscheen, begreep hij wel dat het uit was met zijn spel en dat ik alles wist. Zijn enige kans was toen nog mij tijdelijk uit de weg te rui men. Met zijn gepolijste manieren kon hij daarover wel 'n smoesje ophan gen, dacht hij, tegenover Kitura en Matsu, en zorgen dat hij de schaal tóch in handen kreeg. Hij moest dan wel zijn oorspronkelijke plannen wij zigen, maar ook daar hoopte hij wel gauw iets op te vinden, als hij maar vrij spel had." „Wat 'n kerel", mompelde Roy. „En dat noemde zich medewerker... Was het eigenlijk wel Basil van Duy le? Ik begin te geloven dat hij zich maar voor hem uitgaf." „Dat heb je mis, Roy", antwoord de Flint lachend, ,dat is inderdaad zijn echte naam. Maar bij de politie, en bij honderden anderen die hem nooit gezien hebben, staat hij onder een andere naam bekend." „En die is?" „K.Kde bedrijver van talloze misdaden en een tiental moorden!" (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 2