wAAlwijkse en LanQStRMtse couRAnt 29 Geslaagden voor praktijkexamen leerlingenstelsel VAS ontvingen uit handen van burgemeester Teijssen diploma x x I j x samen weRken samen leven J 20 Jarige H.P. v.d. Broek - best geslaagde - ontvangt straks gouden horloge u X X X belt 2971 Totstandkoming Activiteiten van de VAS. Onmisbaar en belangrijk element Geen sluitstuk Tienvoudige Behoefte aan vakmensen if 'iSï Slijterij - SjPiNKr Wijnhandel iiflE de GARAGE VAN MOSSEL VERHUUR VAN VRIJDAG 25 OKTOBER 1963 De tcho v^n het Zui6en Abonnement 85e JAARGANG No. 85 Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij w Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per wee* Abonnement per kwartaal f 2.85 22 cent per week 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Opgericht 1878 Telegram-adres: „ECHO" Tel. 04167 - 2002 Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Negenentwintig strijd.vaard.igen hebben de strijd gestreden. Negenen twintig strijdvaardigen hebben ook de lauwerkrans behaald. Die lauwer krans bestond uit het diploma van het leerlingenstelsel van de Stichting Vakopleiding Schoenindustrie, dat hen door burgemeester J. Teijssen maandagavond tijdens een officiële bijeenkomst in de Nijverheidsschool voor Waalwijk en Omstreken werd overhandigd. Er bestond een ruime belangstelling voor deze aangelegenheid. Uiter aard de ouders met hun geslaagde zoons waren aanwezig, maar ook de vertegenwoordigers van de verschillende vakorganisaties, de heer Spronk, directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau in Waalwijk, werkgevers en verscheidene leraren en de twee consulenten van de VAS, de heren Nuijten en Borsten. Na de uitreiking van de diploma's maakte de voorzitter van de Stichting Vakopleiding, de heer N. van Loon, tevens directeur van de Nimco, bekend, dat de heer H. P. v.d. Broek, 20 jaar oud, afkomstig uit Haarsteeg en werkzaam bij de N.V. Ned. Schoenenunie Bloch 'en Stibbe - Hollandia in Drunen, als beste uit het roemruchte strijdperk was getreden. Een bijzondere prestatie, die dan ook bijzonder zal worden beloond door middel van een gouden horloge, dat hem door het bestuur van de FAS overhandigd zal wor den. ook nu weer grote weerklank gevon den. Welgeteld 16 bedrijven, hebben hun onderneming in willen sechake- len om zodoende de toepassing mo gelijk te maken. Bovendien is er een groot aantal jongelui geweest, dat de cursus heeft willen volgen." "Het behaalde diploma", zo richt te de heer Teijssen zich tot de ge slaagden, "geeft wel blijk van be kwaamheid, maar niet alleen het di ploma is voldoende om de weg, die is betreden verder te kunnen gaan" Hij meende dat er niet gesproken kon worden van een beëindiging van de vakstudie, omdat het vak voortdu rend in beweging is, hetgeen veroor zaakt wordt door de variatie in het produkt. ITALIAAN WON ONTWERPPRIJS. In het Amsterdamse Hilton- Hotel vond maandag de prijs uitreiking plaats van de door de Koninklijke Lederfabriek Oisterwijk N.V. georganiseer de internationale ontwerpwed strijd van damesschoenen. Het was de heer Cavalca, Valerio uit Parma Italiëdie de eerste prijs, de „Oisterwijk Shoe Design Cup" won. De prijzen werden uitge reikt door de burgemeester van Oisterwijk, Mr. H. L. F. M. baron van Hövell van Weze- veld en Wester flier in tegen woordigheid van ruim 120 ge nodigden, waaronder de win naars en vele deelnemers, sa men vertegenwoordigend een tiental landen. Een andere prijs was voor een Nederlander en wel voor de uit Drunen afkomstige Jan de Munnik. Hij presteerde het om met de beste Nederlandse 1 inzending voor de dag te ko men. Jan de Munnik, 23 jaar oud en werkzaam bij zijn vader in de zaak gaf zijn creatie - een middagschoen - de schone naam "Lydia". Alvorens burgemeester Teijssen in de gelegenheid werd gesteld de 29 diploma's uit te reiken, werd door de voorzitter van de Stichting Vakop leiding, de heer van Loon, nog het woord gevoerd. De heer van Loon gaf een uitvoe rige uiteenzetting over de totstandko ming van de Stichting Vakopleiding Schoenindustrie in 1945, toen een eerste groep mensen hiertoe bijeen kwam. Uit deze groep werd ook het latere bestuur geselecteerd. Het doel van de Stichting noemde de heer N. van Loon, de zorg en de taak die de stichting heeft, dat onderwijs gege ven wordt in die vakken, die met de schoenindustrie te maken hebben. Vervolgens heeft de stichting te zor gen voor het zogenaamd follow up van het dagonderwijs. De heer van Loon betoogde, dat iedere industrie behoefte heeft aan mensen, die het geheel kunnen over zien. "Men krijgt eerst dan waarde ring voor ieders werk, wanneer men de gehele zaak kan overzien". De heer van Loon zei ervan overtuigd te zijn, dat arbeidsvreugde wordt ver kregen door een goede opleiding tij dens de jeugdjaren. Hij wees tevens op het gevaar dat het concurrentie- spook met zich brengt. "Door de con currentiestrijd wordt de verkoopbaar heid van de producten ernstig op de proef gesteld en dat zal ook de eerst komende jaren zo blijven". De voorzitter van de VAS schetste hierna met een enkel woord, welke VERDWAALD Een Nederlands echtpaar heeft de afgelopen week met hun dochter twee dagen door het Zwarte Woud gezworven, omdat het de naam van de plaats waar hun hotel stond was vergeten Vanuit hun hotel hadden zij een tochtje naar het Titi-meer gemaakt, maar zij konden "de weg terug" niet vinden. Twee nachten brachten zij in hun auto door en zij legden een af stand van 1000 km af voor zij zich ten einde raad tot de po litie wendden. Deze reed het gehele gebied met hen rond tot het hotel in de gemeente Schwaningen werd teruggevon den activiteiten er door, of door toedoen en medewerking van de VAS in het verleden zijn ontplooid. Zo heeft de Stichting o.a. de cursus Industrievor ming in het leven geroepen, waarbij de jongens, die reeds in de bedrijven zijn geselecteerd, zich verder kunnen bekwamen in alles wat met het bedrijf te maken heeft, uit deze krachten wordt het latere kader gevormd. Ver volgens heeft de Stichting meegehol pen, om de cursus Schoen-ontwer pen en modeleren tot stand te bren gen. Deze cursus, die in Tilburg op de Kunstacademie wordt gegeven, is bedoeld voor hen die als modeleur werkzaam zijn of enige kennis van modeleren bezitten en 18 jaar oud zijn en voor hen die zijn afgestu deerd op een kunstnijverheidsschool. Tot slot is in overleg met het G.I. T.P. een applicatiecursus gegeven voor functionarissen in de bedrijven, die belast zijn met het geven of het houden van toezicht op de opleiding van het personeel. Door de stichting zijn tevens acti viteiten aan de dag gelegd voor be drijfsopleidingen in aanverwante be drijfstakken zoals de lederwarenindu- strie. Een belangrijk hulpmiddel bij het leerlingenstelsel noemde de heer van Loon o.a. het werkboekje, waarin de ouders zelf de vorderingen van hun zoon kunnen volgen, terwijl het werk boekje voor de stichting zelf een be langrijk hulpmiddel vormt voor het trekken van conclusies door de con sulenten van de FAS t.a.v. de leer ling. Burgemeester Teijssen zei gaarne zijn waardering tot uitdrukking te willen brengen voor het werk van de Stichting Vakopleiding Schoenindu strie. "Reeds een groot aantal jaren heeft U met succes het leerlingenstel sel gehanteerd om daardoor de jon gens te vormen en de nodige vakken nis bij te brengen". Burgemeester Teijssen noemde de vakbekwaamheid een onmisbaar en belangrijk element voor de ojngen die een beroep gaat kiezen. "Vakbekwaamheid", aldus de heer Teijssen, "wordt dan ook steeds meer gewaardeerd en gevraagd". Hij noemde het iets van zelfsprekends, dat aan een produkt hoge eisen wor den gesteld. Over de medewerking van de be drijven zei hij "De stichting heeft Burgemeester Teijssen zei er ook van overtuigd te zijn, dat vakman schap een steeds voortdurende be studering vereist. Zich speciaal tot geslaagden rich tend, zei burgemeester Teijssen, dat het verkregen diploma niet gezien moest worden als een sluitstuk, maar slechts als een begin van voortduren de vakopleiding. Hij sprak een woord van geluk aan degenen die bij de opleiding be hulpzaam waren geweest, terwijl de heer Teijssen tevens zijn waardering uitte t.a.v. de 16 bedrijven, die hun medewerking aan de cursus hebben gegeven. "16 Bedrijven hebben voor U de poorten geopend, terwijl de le raren voor U geen tijd onbenut heb ben gelaten". Bijzonder erkentelijk zei hij ook te zijn voor het wprk van de VAS. Na de uitreiking van de diploma's richtte de heer S. Nuyten, consulent van de Stichting, zich tot de aanwe zigen. Hij schetste in het kort het ont staan van het leerlingenstelsel, dat zijn eerste oorsprong in de Middel eeuwen vondt. De heer Nuyten zette uiteen, dat in 1890 de eerste te om- ieder jaar vernieuwd moeten wor den". Hij betoogde tevens, dat het leer lingenstelsel een vervolg is gewor den op de L.T.S., waarbij hij de noodzakelijke technische vooroplei ding op een L.T.S. benadrukte. De beste resultaten worden steeds be haald door hen die deze technische vooropleiding hebben genoten aldus de consulent van de Stichting. Hij drong er bij de ouders op aan steeds hun zonen te stimuleren eerst de L.T.S. te gaan volgen. Hij noemde het voor de jongens een bijzonder zware opgave de kloof school be drijf te overbruggen, vooral in de eer ste moeilijke jaren na de lagere school. h'ii1 *i*i"i De heer Nuyten bracht de geslaag den onder ogen dat hun periode van opleiding nog niet was afgesloten. "Jullie zijn een stapje verder geko men, hetgeen niet betekent dat jullie er al zijn". Hij noemde de schoen industrie een bedrijfstak waar grote behoefte bestaat aan een aantal ge oefende vakmensen, die een techni sche vooropleiding hebben genoten en deze hebben voortgezet via het leer lingenstelsel. "De schoenindustrie moet de beschikking krijgen over eep goed gevormd lager kader aldus de heer Nuyten. Hij wees op het belang van de Al gemene Ontwikkelings Cursus (O.B. A.O.) die aan de Nijverheidsschool in Waalwijk wordt gegeven en op de Cursus Industrievorming, die de heer Nuyten graag bewaard zag tot de dienstplicht. Tot slot sprak hij zijn bijzondere erkentelijkheid t.a.v. de medewerking van de ouders.U heeft het belang en het nut van de oplei ding begrepen", aldus de consulent, die tevens woorden van dank en ge luk richtte aan het adres van de be drijf sleermeesters Namens de leerlingen bracht de heer D. de Roon een woord van dank over aan de Stichting Vakopleiding Schoenindustrie aan de bedrijven, en aan iedereen die aan het slagen van de cursus zijn medewerking had ge geven. DE GESLAAGDEN D. de Roon, Schoenfabriek Anton van Bladel, Waalwijk. H. P. v. d. Broek en A. F. M. Timmermans, N.V. Ned. Schoenen unie Bloch Stibbe-Hollandia, Dru nen. J. P. F. M. van Gils, N.V. Ned. Schoenenunie Bloch Stibbe-Hol landia, Gilze. B. J. M. Hulsenboom, C. M. H. J. Maas," J. J. Mes, M. H. G. Klijsen, J. A. van Engelen en A. Verhoofstad, N.V. Ned. Schoenenunie Bloch Stibbe-Hollandia, Waalwijk. C. Kouwenberg en W. de Hart, Schoenfabriek Durea N.V., Drunen. P. Leytens en J. Rechters, Ivo van Haren's Schoenfabrieken N.V. Waal wijk. G. v. d. Heyden, Schoenfabriek A. J. de Kort, Waalwijk. STATIONSTRAAT 51* i WAALWSK Gratis uitgebreide kleurenfolder aan de zaak verkrijgbaar of toezending bij aanvraag. A. van Dongen en G. van Gorkum, G. van Lier N.V. Schoenfabriek, Loon op Zand. W. de Gouw, Schoenfabriek J. v. d. Putten Zn., Drunen. J. Klerks en C. v. d. Meyden, N.V. Rex Schoenfabriek v.h. Gebr. Els- hout, Drunen. W. van Dongen, N.V: Steenber- gen's Schoenfabriek, Kaatsheuvel. A. de Jong, Schoenfabriek Timtur N.V., Waalwijk. J. Klerkx en A. Kouwenberg, C. v. Riel Schoenfabriek, Drunen. W. v. d. Lee, G. Oerlemans en H. v. d. Wiel, Fa. Vesters Zn., Dru nen. P. v. d. Linden, P. H. Vloemans Schoenfabriek N.V., Kaatsheuvel. St. Molenschot, N.V. Schoenfabr. A. Wennekes, Kaatsheuvel. en het wordt besteld. b LANGSTRAAT Grotestraat 200 - Waalwijk De Wijnhandel met uitsluitend kwaliteitsdranken .fi.n.iriivr WAALWIJK TEL. 04160 3678 PERSONENWAGENS KAMPEERWAGENS 8 PERSONEN BUSJES schrijven vormen van het leerlingen stelsel waren aan te wijzen. Hij be toogde, dat het in die beginjaren noodzakelijk was, dat degenen die een vak wilde leren bij de patroon te recht kwamen. In 1919 werd een en ander t.a.v. het leerlingenstelsel we* telijk omschreven. Het aanvankelijk geringe aantal leerlingen groeide na de tweede we reldoorlog uit tot het tienvoudige. De heer Nuyten zei bijzonder veel waarde te hechten aan de vorming van de leerlingen. Hij meende dat de vakopleiding op de L.T.S. t.a.v. de machineriën niet altijd het snelle technische tempo van de industrie bij kon houden. "Eigenlijk zou het ma chinepark op een technische school De vorige maal schreven we dat je werken in geen geval 'n straf moogt noe men. Zeggen dat werken 'n straf is, klinkt wel vroom, maar 't is niet waar. God Zelf immers is de grote Be-Werker van alles. Dus God zou zelf straf heb ben? Dat is al te dwaas. - 'n Andere zaak is werken valt niet mee. „Ik kan er urennaar kijken". Niet voor niets ga je onder 't werk 'n sigaretje roken. Je wilt de spanning breken. En als roken verboden is, dan doe je 't op het toilet. Waar de ingeschakelde be drijf s-psychologen ook weer iets op gevonden hebben ze verven alle muren van 't toilet zwart. En 'n ruimte met vier zwarte wanden geeft 'n druk en geen ont spanning. Ook in het toilet kom je op die manier niet op je ge mak. Van de arbeidsvitaminen in de vorm van Anneke Grönloh's Brandend Zand' gaat na enige tijd de aarde onder je voeten branden Of je zit of staat; werken is vaak geen lolletje. 'n Eerste troost kan zijn: dat we allemaal moeten werken. We zijn allemaal in 't arbeidsbestel opgenomen. Ook de direkteur. Zeker, hij gaat er op uit; hij is niet aan 'n bepaalde plavuis in 't bedrijf gebonden. Ruim telijk heeft hij meer vrij heid. Maar werken doet hij, óók nog na half zes. Hoe zwaar dat werk kan zijn, mag blijken uit het feit, dat 'n nieuwe ziekte voor hem is uitgedokterd: de mana ger-ziekte Dus iedereen moet werken. Dat is 'n eerste troost, zij 't een negatieve. 'n Tweede troost is meer positief en moet - lijkt mij - zeer grote vreugde kunnen geven. Velen klagen dat hun werk zo saai is; altijd precies de zelfde handelingen. Eén bepaalde greep, telkens; weer: schroefje no. 123 steken in moertje 123. En de schoenmakers klagen nog harder. De stanser kent nog enige variatie. Hij moet de mooiste stukjes leer zoeken, bij hem is er nog een keuze - element. Maar de mensen aan de band Het zou van zelf heel erg zijn dat iemand de zwaarte van het werk zo voelde, dat hij er aan ten onder ging. Het zou nergens op lijken als het leer, veredeld tot fraaie schoentjes 't bedrijf uitging, maar de mens ont luisterd werd en zou ver kommeren. We moeten nog vernuf tiger worden en machines uitvinden. Maar van de andere kant. Veronderstel nu eens dat je volledig een hele schoen mocht maken, geen gedrai neerde arbeid dus, geen deel-arbeid maar het hele product kwam in z'n geheel uit jou handen. Zeer zeker, je gevoel van eigenwaarde zou stijgen, en werd dan 'n beroep gedaan op je totale vakmanschap en je hele kunnen. Heel je persoon lijkheid kwam als het ware aan zijn trekken. Maar gaat dat in onze zo gecom pliceerde maatschappij? Veronderstel dat een boer tje zegt: laat mij nu maar rustig aandoen op mijn ak kertje, ik ploeg wel zo'n beetje en rommel wat aan. Ik leef er van en ga er in op. Ik vind dat gezellig. Laat me met rust." Die boer is niet verantwoord, want de gemeenschap is er wei nig mee gebaat. In onze verbruiks-maat- schappij, nu er ontzettend veel nodig is aan allerlei producten, moet alles zo berekend worden dat de economie, de wereldvoor ziening niet vast loopt. Daarom, ik moet mij beper ken om zo vruchtbaar mo gelijk te zijn. Als ik zelf de hele schoen zou maken, kwam er maar een enkel paar uit mijn handen. Dat is niet meer verantwoord. Ook bij mijn werk (zoals ook op straat en in het ver keer) zal ik mij moeten be perken, ik zal een deelar beid krijgen opdat heel de mensheid vooruit gaat. En aan die vooruitgang mag ik mee werken. Als U wilt zijn er ook Christelijke termen voor het woord be perken. Bijbels is zich ver sterven, zich verloochenen. Ik dacht dat de moderne deze is, ofschoon ik meer aan zou kunnen, heb ik toch maar een kleine deel taak, omdat daarmee het geheel veel meer mee ge baat is. Dit is een verloochening, dacht ik, die heel diep in snijdt. Het kost me kruim als ik me niet geheel mag uitdrukken in mijn werk, maar de wereld gaat er mee vooruit. Vergelijk het met de graankorrel die sterft en duizend vruchten voort brengt. Men zucht vaak: „ach ja" geld verzoent de arbeid". Er moest een nieuwe slogan komen „zicht op de toe komst vergeet de arbeid". Als we overtuigd zijn van het feit dat we in naam van ons geloof het recht én de plicht hebben in vuur te ra ken voor de dingen van de ze aarde. Als we daar van overtuigd zijn dan moeten we aan werken vreugde kunnen beleven. M. Jansen Bedrijf saalmoezenier Markt 8, Waalwijk

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 5