wAAlwijkse en UnqstRAAtse couraiu Molen in Nieuwkuyk blijft voor slopershanden gespaard l 3IJ Kerstverhaal ten bate van de kankerbestrijding Gemeenteraad Vlijmen Grondverkoop maakt belangrijke industrievestiging in Vlijmen mogelijk BANK MAANDAG 28 OKTOBER 1963 85e JAARGANG No. 86 Felicitatie waard Hamerstukken Bouw 17 garage's Industrie-vestiging Restauratie molen Nieuwkuyk STELLING INGEZAKT 3 doden WAAROM STEEDS NIEUWE GETALLEN OPDUIKEN OPRICHTING TALEN- LABORATORIUM IN TILBURG ACHT KAUKASIëRS KREGEN DOODSTRAF DISTRICTENSTELSEL BIJ VERKIEZINGEN ZESTIG CUBAANSE VLUCHTELINGEN IN TEXAS AANGEKOMEN t De tcho vAn het Zuiöen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement per kwartaal 2.85 22 cent per week 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contra ctadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" Ondanks 'enkele belangrijke agendapunten - de agenda was vijf mi nuten voor de aanvang van de vergadering nog met een punt uitgebreid - is de gemeenteraad van Vlijmen er donderdagavond in geslaagd, zich in recordtijd door de vastgestelde agenda heen te werken. Het toegevoegde agendapunt betrof de uitbetaling van schadevergoe ding aan de heer van Beurden uit Haarsteeg i.v.m. voortijdige pacht- beëindiging die is veroorzaakt doordat de gemeente de grond waarover de heer van Beurden beschikte, nodig had voor de realisering van het uitbreidingsplan kom Haarsteeg. De gemeente zal aan de heer Van Beurden een bedrag van 19.000 uitkeren. Dit bedrag wordt nog ver hoogd door 'enkele bijkomende vergoedingen. Ten aanzien van de ruiling van een drietal, in eigendom toebehorende aan de Diaconie Armen van Vlijmen en de Kerkvoogdij der Hervormde gemeente in Vlijmen, percelen bouw land gelegen op de Middel- en Hoge Heide, door de gemeente nodig t.b.v. de realisering van het uitbreidings plan in onderdelen "Vliedberg 2" te gen een drietal percelen bosgrond aan de Oude Bossche Baan in Hel- voirt, meende de heer Broeren het college van B. en W. te moeten feli citeren, omdat deze zaak was gere geld via schikking. Raadslid van Meerendonk betoogde wel met het voorstel accoord te kunnen gaan, maar vond de prijs van f 0.25 per m2 bos wel erg goedkoop. De perce len grond zijn evenwel voor het aan gaan van de overeenkomst getaxeerd. Voorzitter Schweitzer meende, dat taxatie aangelegenheden beter over gelaten konden worden aan terzake deskundigen. De voorlopige goedkeuring van het plan tot onteigening van gronden gelegen in het uitbreidingsplan "Par tiële herziening van het uitbreidings plan in onderdelen Vliedberg 2" ont lokte bij de heer Wilgers de vraag hoe het er met het nieuwe uitbrei dingsplan van Nieuwkuijk voor stond. Burgemeester Schweitzer deelde hierop mee, dat het plan van wegen aanleg in voorbereiding is, terwijl de wegen klaar zijn op het terrein waar men met de bouw kan aanvangen. Met enkele gegadigden is reeds over leg gepleegd over de verkoop van enkele percelen. De raad kon zich volledig accoord verklaren met het voorstel van B. en W. om over te gaan tot afkoop van het recht van sloop van de woningen Karrestraat 2 nw. en 4 nw. De scha deloosstelling bedraagt een bedrag van f 500, dat zal worden uitgekeerd aan de heer v. d. Broek, Korte Hei straat in Vlijmen. De onderhandse verpachting van het jachtrecht op 'n aantal gemeente-landerijen gaf geen enkele moeilijkheid, zodat burge meester Schweitzer met een hamer slag kon volstaan. Ook de afrekening exploitatiever goeding bijzonder gewoon lager on derwijs, afrekening exploitatievergoe ding bijzonder voortgezet gewoon la ger onderwijs en de afrekening ex ploitatievergoeding bijzonder uitge breid lager onderwijs en de vergoe ding vakonderwijs 1962 voor het g.l.o., v.g.l.o. en u.l.o. bracht geen enkele moeilijkheid met zich mee, evenmin als dat het geval was met de wijziging van de destructieverorde ning voor de gemeente Vlijmen. Om het stallingsprobleem van au to's in de Vliedberg iets te verlichten gaat de gemeente Vlijmen op het binrien-terrein aan de Jan Steenstraat een 17-tal garages bouwen, waarbij de totale stichtingskosten zijn begroot op f 59.000. De huurprijs die voor deze garages berekend gaat worden bedraagt f 20 per maand. Geen van de aan de Jan Steen straat, van Tooropstraat, Potgieter straat en Frans Halsstraat wonenden heeft de beschikking over een eigen garage, zodat deze bouw zeker in de behoefte zal gaan voorzien. Wanneer in de toekomst mocht blijken dat er nog meer behoefte bestaat aan de bouw van dergelijke garages zal de gemeente hiertoe zeker over gaan. De heer van Bokhoven pleitte in dit verband voor een openbare aanbe steding, omdat in de gemeente Vlij men nog tal van aannemers, werk goed kunnen gebruiken. De heer Broeren vroeg, of 't niet mogelijk zou zijn in de toekomst goedkopere garages te bouwen in de prijs van f 1500 tot f 2000 per stuk, waardoor de huurprijs op f 10 tot f 12 gebracht zou kunnen worden. Hij meende dat een huurprijs van f 20 per maand veel mensen te hoog zou voorkomen. De heer Broeren liet zijn gedachten in deze uitgaan naar de bouw van houten garages. Burgemeesaer Schweitzer meende dat men de wijk niet moest gaan be derven door de bouw van houten ga rages. Accoord ging de raad met 't voor stel tot verkoop van een tweetal wo ningwetwoningen aan de St. Cathari- nastraat. Aan Luttin N.V. Nederland geves tigd in s-Hertogenbosch werd door de gemeenteraad een perceel van 2350 m2 verkocht. Luttin N.V. wil op dit terrein, gelegen aan de Paral lelweg, in eerste instantie een wo ning met kantoren en een onderkei- derde opslaghal ter grootte van ca. 500 m2 bouwen, waarna het in de be doeling ligt het bedrijf geleidelijk uit te breiden met een inpak- en pro- duktie-afdeling. Tenslotte werd aan de Platting Chemie N.V. een perceel industrie terrein, ongeveer 3574 m2 groot verkocht. De directie heeft namelijk besloten in de gemeente Vlijmen, aan de Nassaulaan, een laboratorium te gaan vestigen. De windkorenmolen in Nieuw kuijk zal voor de slopershamer be waard blijven. De gemeenteraad heeft zich accoord kunnen verklaren met het voorstel van B. en W. f 36.486 te voteren voor de restauratie van be doelde molen, die gelegen aan de Meerdijk, zowel in zuidelijke als westelijke richting omgeven wordt door vlak polderland en daardoor op grote afstand reeds te zien is. De molen, een zgn. stellingmolen, ver keert nog in originele staat en is gaaf van vorm. Het is ook de enige molen uit de omgeving die voor slo pershanden gespaard is gebleven. In overleg met de Rijksdienst voor Mo numentenzorg heeft het gemeentebe stuur van Vlijmen een begroting voor de restauratie van de molen opge steld. Van het rijk is in deze een sub sidie te verwachten van f 13.899,20, terwijl de provincie f 4.447,75 zal bijdragen. Van de restauratie komt derhalve een bedrag van f 18.139,05 voor rekening van de gemeente. Afscheid raadslid De benoeming van raadslid de Kroon tot opzichter in algemene dienst van de gemeente in de vorige raadsvergadering, heeft tot gevolg dat de heer de Kroon moet bedanken als lid van de gemeenteraad van Vlij men. Tijdens de raadsvergadering van donderdagavond heeft de heer de Kroon op min of meer officiële wij ze voor deze functie bedankt. Hij zei het bijzonder jammer te vinden geen deel meer uit te kunnen maken van de raad, vooral omdat hij het enige protestante raadslid was van de gemeente Vlijmen. De heer de Kroon sprak de hoop uit dat dit be volkingsdeel van de gemeente on danks zijn vertrek uit de raad toch steeds de nodige aandacht zou krij gen. Burgemeester Schweitzer zei zeker te mogen aannemen dat de raad ook met de belangen van de Prot. Chr. bevolkingsgroep rekening zou hou den. Hij bracht namens de gehele raad de heer De Kroon dank voor hetgeen hij in het belang van de ge meente in het afgelopen jaar had ge daan. Op de binnenplaats van het hoofd kantoor van de firma Krupp in Essen is donderdag een 40 meter hoge sta len stelling ingestort, waardoor 14 arbeiders in de diepte werden ge sleurd. Volgens de politie werden 3 arbeiders gedood en 6 gewond. Volgens ooggetuigen raakte de stelling los van haar bevestigingspun ten, op de zevende verdieping, waar door het geheel over een breedte van 25 meter instortte. Enige slachtoffers moesten met snijbranders uit de ver wrongen staalmassa worden bevrijd. De heer Bongaerts, directeur van de N.V. Nederl. Aardoliemaatschap pij, deelde n.a.v. de vraag waardoor het mogelijk is dat steeds nieuwe ge tallen over de Groninger reserves naar voren komen, mede, dat 't in de olieindustrie gebruikelijk is onder scheid te maken in verscheidene ca tegorieën, zoals bewezen reserves en nog niet bewezen reserves, welke laatste soms weer onderverdeeld wor den in "waarschijnlijke" en "moge lijke". De bewezen reserves zijn die waar van bekend is, dat het geproduceerd kan worden op commerciële basis. "Waarschijnlijk" heten de minder bekende veldgedeelten, waarvan het niet zeker is dat er produceerbaar gas aanwezig zal zijn, al is er dan een flinke kans (pl.m. 50 De titel "mogelijke reserves" gaat naar gebieden waarvan het zeer on zeker is of gas voorkomt en/of dat het commercieel kan worden gepro duceerd. Reserveschatting kort na de ont dekking van een veld en bij de eerste periode van de kennisboringen noem de de heer Bongaerts een moeizame taak. De schattingen, zowel de op vatting omtrent classificatie als de getallen, veranderen meermalen in grijpend en vaak kan een enkel gege ven de bewezen reserves aanzienlijk doen toenemen. i De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Tilburg en omstreken heeft het initiatief genomen tot op richting een van talenlaboratorium in T ilburg. Een dergelijk instituut leert de ta lenkennis aan met audio-akoestische technische middelen. Dit is meegedeeld door de voor zitter van de Tilburgse K.v.K., drs. P. W. C. Pessers. Voornoemd initiatief is genomen naar aanleiding van het feit dat on dermeer de uitbreiding van de Eu- romarkt ondernemers en bedrijfslei- a Dent Volg het voorbeeld van tienduizenden andere Nederlanders die een spaarrekening hebben geopend bij de N.H.M. Uw spaargelden zijn er volkomen veiiig. Andere belangrijke voordelen zijn: 3?% rente soepele opvragingsregeling uw belastingschulden op tijd betaald, niet te vroeg, niet te laat geen kosten spaarder uw belastinnschuid ieNHM? '*J NEDERLANDSCHE HANDEL-MAATSCHAPPIJ spaar veilig, spaar modern, spaar bij de N.H.M. ders steeds meer noodzaakt hun ta lenkennis te verbeteren. Voor wat de Tilburgse ondernemers betreft wordt vooral een dergelijke kennis van de Franse taal steeds belangrijker. Ook het gebruik van het Italiaans in het handelsverkeer neemt voortdurend toe. Voor de oprichting van het talen laboratorium zal de Kamer van Koophandel contact zoeken met een middelbare school. De bedoeling is dat de bedrijven die van het talenlabo ratorium gebruik maken, op de een of andere wijze in dit instituut zullen participeren. Een Russische militaire rechtbank heeft in Krasnodar acht Kaukasiërs ter dood veroordeeld. De mannen werden ervan beschul digd tijdens de oorlog deel te hebben uitgemaakt van een „Sonderkomman- do" van de Duitse bezetter en als zo danig medeplichtig te zijn aan massa moorden, die in Krasnodar en om streken zijn gepleegd. Verdient het aanbeveling ons land bij verkiezingen in een aantal kies districten te verdelen? Deze vraag heeft mr. Toxopeus (Binnenlandse Zaken) ter advies voorgelegd aan de kiesraad. Bij de openbare commissieverga dering van Binnenlandse Zaken in de Tweede Kamer, zei de minister zelf nog geen uitgesproken mening te hebben over een districtenstelsel. Hij wil er overigens wel de evenredige vertegenwoordiging in handhaven. Als een voordeel van een distric tenstelsel noemde mr. Toxopeus de nauwere band die dan tussen kiezers en gekozene ontstaat. Aan de kiesraad is ook advies ge vraagd over een uitbreiding van het stemmen bij volmacht 'en de invoe ring van een stemmachine. Een der gelijke machine is in verscheidene landen reeds bij verkiezingen in ge bruik. Men kan dan stemmen door een bepaalde knop in te drukken. Zestig Cubaanse vluchtelingen die gisteren in Beaumont, Texas zijn aangekomen, hebben drie da gen lang honger en dorst geleden tijdens hun tocht van Cuba naar de Amerikaanse kust, opeengepakt in een 16 meter lange boot. De 15 gezinnen, waaronder 16 vrouwen en 16 kinderen, hadden twee dagen lang niet gegeten of ge dronken voor zij door een Brits vrachtschip werden opgepikt en in Texas aan land gezet. De bemanning van het Britse schip was stomverbaasd toen het kleine vaartuig 60 personen in plaats van zes bleek te bevatten. I» I' I» Suzanne Reynolds, 10-jarig meis je uit het Engelse dorpje Slapton, dacht, droomde 'en schreef over die ren. Zij bezat een eigen pony, op wiens rug zij verre ontdekkingsrei zen maakte. Over haar pony en hun reizen schreef zij grappige verhaal tjes, die gretig door haar vriendinnen werden gelezen. Suzanne werd in haar tiende le vensjaar ernstig ziek, zij leed hevige pijn, veroorzaakt door een grimmige ziekte, kanker in de lever. Slechts een zware operatie zou haar jonge leven wellicht kunnen redden. Op haar ziekbed trachtte Suzanne een door haar voor de klasgenootjes ge schreven boekje te voltooien. „Snowy, the Christmas Foal" (Sno wy, het Kerstveulen) was de titel van haar verhaal. Toch was het boekje niet voltooid toen men haar naar de operatiezaal voerde. In september 1961 werd het meis je geopereerd. Helaas, het mocht niet baten. Enkele maanden later, in februari 1962, stierf Suzanne. We derom had de vreselijke ziekte, die kanker heet, een slachtoffertje ge- eist. Zij had het onvoltooide boekje als Kerstgeschenk voor de leerlingen naar haar onderwijzeres gestuurd. Onderwijzeres Helen Green schreef de laatste regels van het verhaal en stuurde het manuscript naar het Im perial Cancer Research Fund te Lon den. In overleg met de ouders van Su zanne Reynolds werd het boekje ge publiceerd ten bate van dit Kanker fonds. "Snowy, the Christmas Foal" werd een enorm succes. Vele tienduizenden Engelsen, ouderen en jongeren, la zen geboeid het eenvoudige verhaal over de sneeuwwitte pony, een ver haal, dat ontroert door Suzanne's grote liefde voor dieren, door haar speelse fantasie en de onopgesmukte schrijftrant, waarvan alleen kinderen het geheim bezitten. Het is verheugend dat thans een Nederlandse vertaling is verschenen onder de titel "Snowy het Kerstveu len"Deze uitgave, in samenwerking met het Koningin Wilhelmina Fonds verzorgd door G. B. van Goor Zo nen' s te Den Haag, is voorzien van sfeervolle illustraties van Rinke Doornkamp en Henk van Reeuwijk. De vertaling is van Joop Termos, ter wijl de arts A. C. van Swol een voor woord schreef. Het boekje dat ten bate van het Koningin Wilhelmina Fonds wordt verkocht, zal voor de prijs van f 2.50 bij de boekhandel verkrijgbaar zijn. BUDDEMEYER chemisch reinigen jrotestraat 95 waalwijk

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 5