wAAlwi]kse en lAnqstRAAtse couraiu Woningbouw heeft het meest te lijden van gedrang op de bouwmarkt Over enkele jeren heeft Nederland een eenheids-gastarief samen wenken samen leven winsten voor Gasunie? Grote mogelijkheden voor Brabant in 't kader van Verenigd Europa Woningwetwoningen blijven het meest achter Geen fantastische tot 2000 toe Regulieringsmethodieken Stijging van zelfstandig wonende alleenstaanden Grote inspanningen Revoivergevecht in Kart van Parijs winterpiek De nieuwe verbruikersprijs is het resultaat van berekeningen op basis van wat de gemeenten aan de Gas unie voor het aardgas moeten betalen. Afhankelijk van de grootte van de winter-„piek" in het verbruik wordt dat zes cent of iets meer per m3. Dan moeten de gemeentelijke bedrij onkosten Gasexplosie bij ijsrevue kost 62 mensenlevens iU-Tiriü ij i pi li -lumwaia onmiddellijk van gasunie VRIJDAG 8 NOVEMBER 1963 85e JAARGANG No. 89 De tcho van het Zui6en Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement per kwartaal f 2.85 22 cent per week 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" De stijging van de welvaart, de voortdurend gunstige economische ontwikkeling, de emancipatie van de arbeid en van de arbeider en de technische ontwikkeling roepen tezamen een bouwbehoefte op, die het tekort aan bouwcapaciteit tot een structueel vraagstuk maakt. Al leen een nieuwe algemene impuls in de bouwprestatie kan hier een op lossing brengen. Het heeft er alle schijn van, dat de woningbouw het eerst en het meest te lijden heeft van het gedrang op de bouwmarkt. subsidieerde woningen van 25.078 tot 59.222, het aantal aanvragen om premie daalde van 72.521 tot 57.873. Het aantal in 1962 gereedgeko men woningen (78.375) bleef voor het eerst sinds een aantal jaren be neden de 80.000. Het aantal in uit voering zijnde woningen steeg van 108.799 op 1 januari 1962 tot 122.272 op 1 januari 1963. Het achterblijven van de woning bouw manifesteert zich het duide lijkst bij de woningwetbouw. Voor de moeilijkheden op de bouwmarkt en het achterblijven van de sociale woningen blijkt het grootste beroep, dat de „vrije sec tor" in de eerste helft van 1961 op de bouwcapaciteit deed, niet ge heel en niet alleen verantwoorde lijk gesteld te mogen worden. Het tempo van gereedkomen in de so ciale woningbouw blijkt immers het meest vertraagd te zijn in de grote steden, waar de zogeheten vrije sec tor het minst van invloed was. Met regeringsmethodieken kun nen wel enige bezwaren worden te gengegaan, gevaren van wanorde in de productie worden bestreden en ongewenste spanningen worden beperkt, maar e ensubstantiële op voering van de woningproductie zal vooral van het bedrijfsleven moeten uitgaan. Geen middel mag daarbij 'onbeproefd blijven. Dit beroep op het bedrijfsleven krijgt nog meer reliëf als men be denkt, dat de behoefte aan nieuw gebouwd onroerend goed in alle sectoren sterker toeneemt dan de totale bouwcapaciteit. De groeiende discrepantie tussen behoefte en ca paciteit blijkt steeds uit het steeds oplopende stuwmeer van alle aan vragen voor rijks-goedkeuringen buiten de woningbouw. Per 1 januari 1962 had dit reeds een volume van 1623 miljoen en per 1 januari 1963 was dit gestegen tot 2445 miljoen. Daarenboven steeg in dezelfde periode in de wo ningbouwsector het aantal aanvra gen om rijksgoedkeuring voor onge- De algemene bekommernis om trent de woningvoorziening vindt steun in de uitkomsten van de volkstelling 1960. Daaruit blijkt on der meer, dat de behoefte onder in vloed van lagere gemiddelde le vensduur van de mensen en van de verbeterde welvaart duidelijk struc tuurwijzigingen ondergingen. Het aantal zelfstandig wonende alleenstaanden en kleine huishou dingen is aanzienlijk meer geste gen dan tevoren voor mogelijk werd gehouden. Een ander behoefte-element dat de aandacht trekt, is de noodzaak tot vervanging van een groot aantal krotwoningen. Studies en ramingen schijnen te wijzen op aantallen van ca. 300.000 zeer slechte woningen, waarvoor om technische of econo mische redenen geen verbetering is weggelegd. Buiten deze 300.000 woningen zijn er ten minste 240.000 woningen, die niet aan de minimum-eisen uit een oogpunt van volkshuisvesting vol doen, waarvan verbetering econo misch verantwoord is. De verbete ring van deze woningen is uit een sociaal oogpunt vrijwel even urgent als het opruimen van slechte, niet verbeterde woningen. Het streven om in Nederland 90- duizend woningen per jaar te bou wen en zo mogelijk zelfs meer, blijft voor vele jaren in de toekomst on verminderd noodzakelijk. De bouw nijverheid zal dit moeten leveren en bij voorkeur niet door produktie- vermindering in andere sectoren. Moderne bouwmethoden, nieuwe materialen, grotere efficiency, uit breiding van de arbeidscapaciteit, continuïteit, doorwerken bij on werkbaar weer, betere werkvoorbe reiding en organisatie, normalisatie en standaarisatie en vooral vin dingrijkheid en een enthousiaste toewijding en inspanning in alle ge lederen, zullen het recept voor 1963 en volgende jaren moeten zijn. Het huurprobleem wordt een steeds gecompliceerder aangelegen heid, ook en vooral voor de volks woning. Het vormt nog altijd, en wellicht steeds meer, een struikel blok voor vele verbeteringen in de sector van de volkshuisvesting. De doorschuiving, de kwaliteitsverbete ring, de vereenvoudiging van de subsidieregeling, de vermindering van de overheidsbemoeienis zijn even zovele verlangens, waaraan lichter kan worden tegemoetgeko men naarmate de huren de kostprij zen volgen en een vrijere markt het patroon van vraag en aanbod kan bepalen. Van een volledige oplos sing is men in Nederland nog een eind vandaan. Stijging van grond en bouwkosten schijnt de lange weg naar een vrijere woningmarkt tel kens weer te verlengen. Een roofoverval in ouderwetse Chicago-stijl heeft maandagmiddag op Montparnasse in Parijs geleid tot een wilde schietpartij tussen gang sters en politiebeambten. Een van de gangsters die de auto bestuurde waar mee zijn drie kameraden naar een wisselkantoor aan de Boulevard Montparnasse waren gereden werd bij die schietpartij gedood. Twee an dere gangsters werden na een hevig vuurgevecht zo ernstig gewond dat zij zich niet meer konden verroeren. De vierde man kon worden gegrepen nadat hij licht geraakt was door een kogel. Vier politiebeambten zijn even eens door kogels getroffen. Eén van hen verkeert in zorgwekkende toe stand. Binnen enkele jaren zal vrijwel in geheel Nederland een soort een- heidsgastarief (aardgas) zijn ingevoerd, dat er ongeveer als volgt uit ziet bij een gebruik van twintig kubieke meter per maand betaalt de verbruiker dertig cent per m3; bij een gebruik van veertig m3, 25-26 cent en bij een gebruik van rond honderd m3 ca. zeventien cent per m3. Een vergelijking met de huidige tarieven is uiterst moeilijk, om dat in de verschillende gemeenten zowel de tarief opbouw als de ver- warmingswaarde van het geleverde gas sterk verschilt. Het eenheidstarief zal gelden voor „Slochteren-gas" van ca. 8.000 kcal per m3 (ongeveer het dubbele van het normale stadsgas). Minister Andries- sen gaf op een persconferentie met het nodige voorbehoud toch een ver- gelijkingscijfer omgerekend in Slochteren-gas betaalt de gemiddelde kleine verbruiker thans ca 38 cent per m3. De prijsverlaging komt voor deze „gemiddelde verbruiker" dus op 20 tot 25 procent. De particuliere verbruikers in Groningen, Friesland en Drente krijgen toch nog iets te merken van de voordelen van het „eigen" gas de verbruikersprijzen zullen er vijf procent lager zijn dan in de overige provincies. ven echter nog alle distributiekosten betalen, en die zijn aanzienlijk hoger dan de inkoopprijs van het gas. Mi nister Andriessen zei, dat een gemid deld gasbedrijf met een verkoopprijs voor de kleine gebruiker van 25 ct. niet uitkomt. Bij de distributiekosten zijn nog niet meegerekend de kosten, die vele gemeenten moeten maken om het lei dingnet en de apparaten voor aardgas geschikt te maken. De Gasunie heeft er echter in toegestemd een niet on belangrijke tegemoetkoming in deze kosten te geven. De gemeenten krij gen van de Gasunie een „uitkering ineens" van vijftig gulden per aan sluiting berekend over het totaal aantal aansluitingen in Nederland (ruim 2V2 miljoen) kost dit de Gas unie een bedrag van ca. 130 miljoen gulden. De minister van Economische Za ken sprak tegen, dat de Gasunie op het aardgas fantastische winsten zou maken. Het gas kost de maatschappij zeker 3 Vl 4 cent per m3. Alleen al afzet van de Nederlandse mijnen, „en", zei de minister, „een van de pijlers van het beleid is dat de andere energiebronnen kolen en olie, niet in eens door het aardgas uit de markt mogen worden gewerkt. Voor de huisverwarming ligt de situatie heel anders. De mijnen hebben beslist geen moeite hun - beperkte - pro- duktie aan huisbrandkolen kwijt te raken". De aardgasprijs voor hen, die gas gebruiken voor ruimteverwar ming, noemde de minister dan ook „zeer aantrekkelijk". DRIE OPGESLOTENEN GERED Een gejuich ging op onder de wachtende menigte toen de 3 mijn werkers, die zeven dagen op een diepte van 70 meter in de ijzererts mijn Mathilde te Lengede opgeslo ten hebben gezeten, uit de hoge- drukkamer kwamen, waarin zij en kele uren na hun redding hadden moeten doorbrengen. De redding van Emil Pohlai (34), Fritz Leder (36) en Gerhard Hanusch (43) was zeer voorspoedig verlopen. Thans is men bezig met de red ding van nog 11 mensen. BUSJE GERAMD DOOR INHALENDE VRACHTAUTO. 8 Doden. Zes leerlingen van de kweek school met de bijbel uit Groningen zijn maandagochtend om het leven gekomen bij een ongeluk op rijksweg 34 tussen Borger en Gasselte. Het autobusje, waarin ze zaten, werd frontaal te pletter gereden door een vrachtauto, die in de dichte mist een personenauto passeerde. Van de tien scholieren, die in het busje za ten, waren er zes direct dood; twee overleden in het Academisch Zie kenhuis te Groningen. De toestand .van de beide andere scholieren, die in het ziekenhuis werden opgenomen is ernstig. Met nog andere leerlingen van de kweekschool waren ze allen op weg naar de „sportdag" in Emmen. In het gebouw van de Katholieke Hogeschool te Tilburg heeft de stich ting "Brabantia Nostra" een congres gehouden over de positie van Nrd.- Brabant in het verenigde Europa. De commissaris van het Euratom te Brus sel, Mr. E. van Sassen, was daar aan wezig en hij wees op de gunstige lig ging van Brabant in het hart van de Benelux, hetgeen haar grote voorde len oplevert, ook in het zich steeds meer integrerend Europa. Met haar steeds sterker ontwikkelende indu strieën, zal die positie steeds beter worden, en wanneer er betere verbin dingswegen en havens komen, zal haar rol in dit verband steeds be langrijker kunnen worden. Hoofdbedrijfsaalmoezenier M. Huijbregts, stelde, dat Brabant mo menteel in een overgangsperiode ver keert, tussen 2 tijdperken, waarbij de oude traditionele volgzaamheid plaats moet maken voor de moderne werke lijkheid. De gemoedelijkheid van de Brabanter zou ertoe kunnen leiden, dat hij gemakkelijk toestemt in een compromis. Aan dergelijke compro missen, en 't is de solidariteit waar- solidariteit bestaat niet uit compro missen, en he is de solidariteit waar op tegenwoordig zo'n krachtig be roep wordt gedaan. Ook de Kerk kan ertoe bijdragen, dat de ontwikkelingen voorspoedig verlopen. Een permanent overleg, tus sen de Europese bisschoppen kan grote moeilijkheden voorkomen. Het Tweede-Kamer-lid J. Willems (PvdA) wees er op, dat Brabant ook een rol kan vervullen bij het verste vigen van de culturele eenheid van 't verenigd Europa, door haar eigen cul tureel potentieel te vergroten en deze in, het verenigd Europa te brengen. Onder leiding van de commissaris der koningin in Noord-Brabant, Dr. C. Kortmann, werd nog een forum gehouden waarin de heer van Sassen te kennen gaf, dat rond 1970 de zes EEG-landen met hun harmonisatie proces zover zullen zijn gevorderd, dat het vraagstuk van de buitenland se arbeidskrachten opportuun zal zijn. Een gasontploffing in een circus gebouw te Indianapolis tijdens de première van de ijsrevue „Holiday on Ice", heeft 62 mensen het leven gekost. Er zijn 385 ernstig gewon den. Niemand der leden van het re vuegezelschap werd gedeerd. De zie kenhuizen in de stad zijn overvol. De ontploffing had plaats in een buffet onder de toeschouwersgalerij, waar de logeplaatsen zich bevonden. De oorzaak was vermoedelijk, dat een gasbuis lekte en dat de gascon- centratie in de kleine ruimte ont plofte. De gevolgen waren verschrikke lijk. Terwijl de schaatsers van de revue zich gereed maakten het ijs op te gaan voor de finale 't was drie minuten voor het einde van de première vlogen plotseling 18 rijen met toeschouwers in totaal 128 logeplaatsen de lucht in. Brokken beton en stalen balken schoten omhoog en kwamen met donderend geweld neer op de arena plaatsen eronder. Er waren 4100 toe schouwers in de zaal. in het leidingnet zal tegen 1980 2Vê miljard gulden zijn geïnvesteerd; overigens valt ca. zeventig procent van de winst van de Gasunie, al of niet rechtstreeks toe aan de schatkist. In het beleid is er rekening mee ge houden, dat de Groningse voorraden in 35 tot 40 jaar, dus zo tegen het jaar 2000 uitgeput moeten zijn, zo zei de minister. Dat betekent bij een voorraad van 1.100 miljard m3 een jaarlijkse afzet van ca. 30 miljard m3. Op grond van ervaringscijfers uit de V.S. heeft men aangenomen, dat het binnenlands verbruik na de eerste aanloopperiode kan stijgen tot vijftien miljard m3 per jaar. Dat be tekent dus, dat per jaar eveneens nog ca vijftien miljard m3 wordt geëxpor teerd. Over die export kan de minis ter echter nog geen nadere inlichtin gen geven, zolang de gesprekken met buitenlandse geïnteresseerden nog gaande zijn. De industrieën die meer dan een miljoen m3 gas per jaar gebruiken, zullen het gas volgens de afspraak met de SROG onmiddellijk van de Gasunie kunnen betrekken; industrie- en die minder gebruiken komen over het algemeen bij de gemeentelijke gas bedrijven terecht. De minister ver wacht niet, dat het gas zal worden gebruikt voor het stoken in de elek trische centrales. Dat zou ook een ernstige terugslag betekenen voor de Zou alleen maar GELD de arbeid kunnen verzoeten? Met PLEZIER werken verzoet de arbeid toch ook? Binnenkort verschijnt er een proefschrift over: Ar- beids-vreugde. ,,Dan weten we 't pre cies", zou je 'n beetje cy nisch kunnen opmerken. In ieder geval, dank zij dat er over de dingen na gedacht wordt, is ons we reldje steeds beter gewor den. Twee belangrijke princi- pen in deze blijven Wij hebben 't recht èn de plicht in vuur en vlam te staan voor de vooruitgang; èn Wij moeten aan die voor uitgang 't onze bijdragen, zonder dat de mens geweld lijdt en ten ondergaat. (Dat is immers allesbe halve vooruitgang). Het bedrijfsapostolaat nu probeert 'n beetje mee te denken over de waarde van de arbeid. Hqe kan 'n mens echt gelukkig zijn met z'n werk? Bij 't bedrijfsapostolaat gaat 't dus niet om bekerin gen" of zieltjes winnen. Ook niet de bekering van de onkerkelijke mede mens komt op de voorgrond te staan. Het gaat er om gelukkig te zijn op 't bedrijf, 't be drijf dat de werknemer zo zeer boetseert- hem „maakt". Ik had gedacht voorlopig drie punten te bekijken hoe kunnen we het mi lieukerstenen? hoe kunnen we de func tiekerstenen, en - zeer belangrijk maar moeilijk zijn de structuren van 't bedrijfsleven te kerstenen? Wat de kerstening van 't milieu betreft. Voorop zij nadrukkelijk gesteld het gaat er in de verste verte niet om het be drijf tot kerk te maken. Het bedrijf is profaan en heeft profane structuren. Maar wij willen - en 't gesprek is het middel daar toe - vanuit 'n christelijke overtuiging fundamenteel christelijke waarden bren gen, juist in de inter-men- selijke verhoudingen bij de taakopvatting en in de uit voering. Wat de kerstening van de functie betreft, het volgen de. Het bedrijfsapostolaat zouden we te eng zien, als we het een arbeidersapos- tolaat zouden noemen. Het wil zich richten tot de onderneming als zoda nig. Het heeft daarom ook speciale aandacht voor de leidinggevende en toezicht houdende functionarissen. 'n Gespreksgroep van di recteuren zou buitengewoon waardevol zijn. En ook 'n groep van chefs en leiding gevenden is kostbaar. De praktijk bewijst 't. Samen kan dan gedacht worden óver, 'en gezocht worden naar gekerstende patronen van 't goed chef zijn, goed toezichthouder zijn. Bij de drager van ge noemde functie zou vooral vóór moeten zitten dat hij de werknemer gelukkiger moet maken; dat hij bij zijn maatregelen steeds reke ning moet houden met 't feit dat hij MENSEN-MA TERIAAL gekregen heeft, 'n materiaalvan onein dig hoger gehalte dan 't ma teriaal voor de producten die 't bedrijf levert. Ik dacht'n chef moet geschiedenis kennen. Im mers, in alle perioden vindt men machtswellustelingen en slavendrijvers. En in 't bedrijfsleven van vorige generaties, toen de vermenselijking van 't werk zo nog geen aandacht had, kwam de chef voor, die eigenlijk nauwelijks chef was. Hij was boven komen drijven bij gebrek aan ge wicht. Hij handhaafde zich door 'n overvloed van machtsvertoon, door 'n bul lebak-mentaliteit, door 'n behandeling van zijn onder geschikten, die een aanflui ting was van het gezag. Men houdt immers de on dergeschikten niet in toom, door hem te kleineren. Men wint niet aan presti ge door schrobberingen te geven. Gezag hebben wil niet zeggen altijd 't laatste woord hebben, in alle om standigheden. De functie van chef kan - dacht ik - o.a. zo ge kerstend worden ik moet niet vriendelijk zijn voor mijn ondergeschikten op mijn afdeling OMDAT ze anders mijn gezag sabote ren. Dat is 'n soort vriende lijkheid die zich „betaalt". (Dat is materialisme in de eigenlijke zin v. h. woord!) Het mag niet zo zijn dat ik geen meningsverschil met hogere chefs durf te hebben OMDAT dan mijn promo tie-kansen in 't geding ko men. Ik moet 'n hoger ge plaatste niet vleien, ook al betaaltzich vleierij!! Hoe moeilijk is de posi tie van chef. Hij zit tussen twee vuren. Als hij op 'n afdeling mensen heeft die - hoewel ze goed hun best doen - de produktie niet kunnen ha len, en bij zijn collega ha len ze 't wel, - dan zal hij deze mensen kwijt willen raken. Hij vindt 't vervelend om telkens door 'n hogere chef er op geattendeerd te wor den dat zijn produktie nog steeds niet het peil bereikt heeft van z'n buurman. Zijn eigenbelang eist, dat de kneusjesworden ge loosd. Zeker, hij mag van zijn afdeling geen invaliditeits- hoekje maken. En er moet gefabriceerd worden! Maar bij de beslissing moet er rekening gehouden worden met 't belang van anderen en niet alleen met 't eigen hachje. Over de kerstening van de functie 'n volgende keer meer. Voorlopig nog dit: ik meen dat de tijd van het ouderwetse heersen(in ALLE kringen en standen!) VOORBIJ is. Ook 't typische „op je recht staan". Het ligt - dacht ik - in de structuur van onze tijd veel meer te willen dienen. Inderdaad, het ge beurt nog lang niet overal zo. Maar de diepe behoefte van onze tijd is de gemeen schap dienen. Het gold voor alle tijden, maar ik bedoelin onze da gen treedt dat duidelijk naar voren. Potentaten ma ken geen kans meer. M. JANSSEN, Markt 8, Waalwijk.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 5