wAAlwnkse en lAnqstRAAtse couRAnt W. Holtrop zonder zorg over bepaald niet de toekomst waterdicht wil Vraag naar arbeidskrachten in het gewest terug gelopen 100 7. J Kardinaal Alfrink kroonraad WONDER VAN LENGEDE f Kostenverhoging die aantoonbare ruimte overschrijdt moet aanleiding geven tot erostige bedenkingen J. Kop tot voorzitter gekozen van K.V.P. Statenkring Heusden Regering akkoord met loonstijging STASSAR Niet eerste in mijnbouwgeschiedenis ,-r MAANDAG 11 NOVEMBER 1963 85e JAARGANG No. 90 f ïoeilijk dilemma Evenwicht herstellen Expansie aan haar eind Fr. Smolders nam definitief afscheid van bestuur Provinciaal beleid Nadelig saldo Bergafwaarts GERINGE STIJGING WERKLOOSHEID IN OKTOBER ROKENDE MIJNWERKERS WORDEN VERVOLGD 100 mijnwerkers 7 jaar geleden Uitgever Waawij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tieier Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Aoonnen serif - ,!2 cent per week per kwartaal 2.85 f 3.10 franco p.p Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief ipgenoht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel Dr van Beurdenstraat Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres. ..ECHO" kunnen verschaffen. De loonexplo sie van thans gaaf ver uit boven de geraamde 6 tot 7 percent, die naar zijn oordeel al aan de opti mistische kant is. De hele operatie heeft toch ook wel minstens één goede kant, zo bleek aan het slot: iedere ondernemer wordt wakker geschud en ziet zich gedwongen opnieuw bestek op te maken. Rati onalisatie, concentratie en discipline dienen het parool te zijn, aldus dr. Holtrop, die adviseerde de pijnlijke beslissing niet uit te stellen. De president van de Nederlandse Bank, heeft als zijn mening te ken nen gegeven, dat het redelijk is, erop te hopen, dat de totale loonsver hoging per 1 januari, voor niet meer dan de helft zal leidden, tot een stijging der kosten van onderhoud. De loonstijging zal dus ook onge veer de helft een werkelijke verhoging van het levenspeil zijn, aange nomen dat de invoerprijzen niet omhoog gaan. Dr. Holtrop wees erop, dat we in 'te voor een moeilijk dilemma staan: hoe groter de prijsverhoging, des te groter de niet gewenste waardevermindering van de gulden. Hoe groter de reële loonstijging, des te grot,er het verlies op de beta lingsbalans. Als de verwachting van dr. Holtrop uitkomt zullen de werk nemers er ongeveer op vooruitgaan ais in de zeer gunstige jaren 1955, 1960 en 1962. De ondernemers zul len rekening moeten houden met druk op hun winstmarges zoals in 1956 en 1962. Voor de instelling, die deze monetaire deskundige zelf leidt De Nederlandse Bank duchtte dr. Holtrop een herhaling van 1956, namelijk de betalingsba lans een forse aderlating zal onder gaan. De toekomst zal leren, aldus de president, of het thans ondernomen experiment, dat hij kennelijk met zorg tegemoet ziet, het evenwicht van de Nederlandse economie met het buitenland inderdaad enigszins duurzaam zal verstoren. Maar een duurzaam tekort op de betalingsba lans is slechts te duchten als we permanent inflatie gaan bedrijven. Dr. Holtrop wilde ook niet aanne men, dat de werkgelegenheid duur zaam zou kunnen worden getroffen „door de fout, die thans mogelijker wijze wordt gemaakt". Als we inderdaad over het doel zouden heenschieten, heeft dr. Hol trop er weer vertrouwen in, dat we straks weer de discipline zullen op brengen een verbroken evenwicht te herstellen. Een te hoog gesteld reëel inkomen kan door één tot twee jaar stilstand vrij snel worden bijgetrokken, voegde hij er gerust stellend aan toe. Hij had het voor beeld van 1957 bij de hand om aan te tonen, dat op vrij korte termijn een aanpassing mogelijk is als de situatie uit de hand zou dreigen te lopen. Dr. Holtrop wees erop, dat het akkoord van de Stichting van de Arbeid niet gegrondvest is op theo retische bespiegelingen over het economisch mogelijke en onvermij delijke maar het resultaat is van een keiharde waardering van soci aal-psychologische realiteiten aan de ene kant en van de grenzen der aanvaardbaar geachte risico's aan de andere kant. Hij kwam mét het Planbureau tot de conclusie, dat er in 1964 ruimte zou zijn voor 'n reële loons verhoging van 4 percent en daar naast een aanpassing van het prijs peil met 2 tot 3 percent nodig zou zijn, zodat er in totaal aan werke lijke en aanpassingsruimte 6 tot 7 percent besteed zou worden. Hij achtte dat ook toelaatbaar wat de betalingsbalans betreft. Het overleg heeft echter tot een geheel ander resultaat geleid. De komende verhogingen zullen de ge middelde inkomens in 1964 12 per cent doen stijgen vergeleken met 1963. Dat is, aldus dr. Holtrop, een grotere verhoging dan in de afge lopen 12 jaar ooit is voorgekomen. 2e is zelfs hoger dan de 11 percent van het topjaar 1957 „omineuser gedachtenis", zei dr. Holtrop over dit jaar, dat de bestedingsbeperking inluidde. De president van de Nederland- sche Bank zag in de positie van de betalingsbalans geen motivering voor de aanpassingsoperatie. Het overschot 1963 beantwoordt aan de norm. Worden we duurder, dan ver mindert de uitvoer en zal het over schot dalen, waardoor we de bin nenlandse bestedingen zullen moe ten verminderen. Maar is de overspannen arbeids markt dan geen aanwijzing, dat Nederland „te goedkoop" is? Dr. Holtrop zette er een vraagteken bij. Overspanning van de vraag doet zich ook bij de Europesepartners voor; ook daar kent men een zeer laag werkloosheidscijfer. Het ver schot op de Euromarkt-betalingsba- lans loopt echter sterk terug. Dit schept het sterke vermoeden van een inflatoire ontwikkeling op de Euromarkt, die een eind zal vinden, zodra de financieringsmiddelen op zijn. De president van de Nederland- sche Bank vroeg zich af, of de Eu ropese expansie haar eind niet gaat naderen. Dan zal blijken, of Neder land inderdaad goedkoper is en daardoor langer dan anderen de spanningen kan houden. Maar zo lang overal overspanning heerst, aldus dr. Holtrop, heeft dit in Ne derland geen bijzondere kracht van bewijs. Hij voegde er waarschu wend aan toe, dat een kostenverho ging, die de aantoonbare ruimte be langrijk overschrijdt, aanleiding moet geven tot ernstige bedenkin gen. Er zal, zo voegde hij er aan toe, altijd een zekere marge moeten zijn tussen het Nederlandse loonkosten- peil en dat van de andere landen, willen we onze bevolking arbeid verkrijgbaar bij: Stationsstr. 88, Waalwijk, tel. 3037 Doordat van de 33 in totaal 18 stemmen uitgebracht werden op de heer J. Kop van de afdeling Drunen, is de heer Kop gekozen tot nieu we voorzitter van de K.V.J. Kieskring Heusden. Behalve de heer Kop was ook de heer P. van Engelen uit Waalwijk kandidaat gesteld. Hij kreeg in totaal 15 stemmen op zijn naam uitgebracht. De nieuwe be stuursverkiezing, die donderdagavond in Hotel de „Twee Kolommen" werd gehouden was noodzakelijk, omdat de heer Kamp reglementair als lid van de Provinciale Staten, niet meer als voorzitter dienst kan doen in de Statenkring. In zijn openingswoord gaf de scheidende voorzitter, nog een over zicht van het provinciaal beleid in het licht van de Statenkring Heus den. Hij schonk met name bijzon dere aandacht aan het streven van West-Brabant, de activiteiten van Midden Brabant en de ontplooiing van Oost Brabant. Ten aanzien van West Brabant, noemde hij de ontwikkeling van 'n verdere werkgelegenheid in dit ge deelte van de provincie van bijzon der belang. Met name doelde hij hierbij op de activiteiten rondom het Kreekrakplan. De activiteiten die zich in Mid den Brabant afspelen zag hij even eens als van groot belang voor de Statenkring Heusden, terwijl hij in Oost Brabant de provincie zich het snelst zag ontwikkelen. Hij meende dat de Statenkring, die zowel in Oost als in West raak punten heeft, naar alle kanten open diende te staan. Het besluit van de provincie de Bokhovense overlaat te dichten en het besluit verder over te gaan tot het samenvoegen van de Water schap-complexen noemde hij voor de Statenkring Heusden van emi nent belang. De aartsbisschop van Utrecht, kardinaal Alfrink, heeft op het Con cilie een kroonraad voor de paus voorgesteld. Zo'n kroonraad een stokpaard je van de kardinaal zou moeten worden gevormd uit het wereld episcopaat en regelmatig met de paus moeten samenkomen om mèt hem en dus boven en buiten de Romeinse curie het bestuursbe leid in Gods Kerk in grote lijnen te bepalen. De kroonraad zou het middel bij uitstek zijn, aldus kar dinaal Alfrink, om het centrum van de Kerk, Rome, met de periferie te verbinden. Mgr. Alfrink vertelde het Concilie, dat hij sprak uit naam van het gehele Nederlandse episco paat. Hij brak een lans voor grotere zelfstandigheid van de bisschoppen- - conferentie en zou graag zien, dat de volmachten voor die conferen ties praktisch onbeperkt zouden zijn. In de curie zag mgr. Alfrink een administratief en uitvoerend orgaan. Zeer velen zijn van mening dat het huidige schema over de bis schoppen en 't bestuur der bisdom men volkomen in de lucht hangt. En in dit verband is het interessant dat een overtuigende meerderheid van de Concilie-vaders zich heeft uitgesproken vóór een gedetailleer de bespreking van dit schema. De vraag luidde: of het schema zoals het er nu ligt, een basis vormt voor discussie. Op een bepaalde manier een gevaarlijke vraag. Maar 1610 Vaders antwoordden bevestigend en slechts 477 bleken er tegen te zijn. Dit is daarom zo belangrijk, omdat hieruit blijkt, dat de over grote meerderheid van de Vaders dit schema tot in details wil behan delen, niet zozeer om het volledig te kraken, als wel om punt voor punt, de zwakheden, onduidelijk heden, dubbelzinnigheden ervan bloot te leggen. Ten slotte is dit schema dermate nauw verbonden met het grote schema over de kerk, dat zulk een intense behandeling alleen maar gewenst en noodzakelijk is. De heer Kamp noemde het pro vinciaal beleid in zijn algemeen po sitief gericht op de belangen van de Statenkring.. Ten aanzien van de ontsluiting zei de heer Kamp het bijzonder merkwaardig te vinden, dat deze de grootste en snelste vorderingen maakt ten westen van Waalwijk, terwijl de ontsluiting rondom Nieuwkuijk een aanzienlijke vertra ging heeft ondergaan. Tot besluit betoogde de heer Kamp, dat de ontwikkeling in Bra bant grote vormen heeft aangeno men, waarbij de Statenkring Heus den in versnelde pas is meegegaan. Uit het financieel overzicht van de secretaris-penningmeester bleek dat de Statenkring een totaal aan inkomsten had van 3508,10 tegen een totaal aan uitgaven van f 3707,75, hetgeen resulteerde in 'n nadelig saldo van f 199,65. Tot propagandistische leider werd opnieuw de heer Roozen geko zen, die qualitata qua tevens zitting zal hebben in het bestuur. Op voor stel van de heer van Mosselveld, werd besloten de bestuursplaats die steeds voor een vrouwelijk lid uit de Statenkring is vrijgehouden, in te laten nemen door een mannelijk lid omdat in het verleden telkens weer is bewezen, dat geen der da mes een bestuursfunctie ambieert. Het voorstel om het bestuur met 2 leden uit te breiden werd door de vergadering goedgekeurd. In het nieuwe bestuur zullen zit ting hebben: oud voorzitter A. Kamp, (33 stemmen), Loonen (33 stemmen), Kruijf (28), De Kotter (33), v. d. Rijken (31), v. d. Pluijm (33), Verhoeven (31), van Engelen (33) en van Hees wijk (24). BUDDEMEYER chemisch reinigen grotestraat 96 waalwijk Bij de rondvraag, bracht de heer J. Kop de vergadering dank voor het in hem gestelde vertrouwen, waarbij hij een beroep deed op de medebestuursleden hem in de toe komst met raad en daad bij te staan. De heer Kop bracht tevens naar voren, dat, naar hij meende, de werknemers een te klein aan deel hebben in de K.V.P. De heer van Mosselveld, zei bijzonder be vreesd te zijn voor het steeds berg afwaarts gaan van het aantal leden, terwijl de heer Kees betoogde dat de teruggang van het ledental te wijten is aan de Centrale admini stratie in Den Haag, die voortdu rend nalaat mutaties door te geven. Tot slot sprak de heer Kamp nog een bijzonder woord van dank aan de heer Fr. Smolders, die zich van wege zijn hoge leeftijd niet meer herkiesbaar had gesteld. De heer Kamp zei grote waardering te heb ben voor het aandeel van de heer Smolders in de KVP-activiteiten. Namens de gehele Statenkring Heusden sprak de heer Kamp grote waardering uit voor het gedane werk. In zijn wederwoord betoogde de heer Smolders, het werk steeds met groot genoegen te hebben ge daan. Hij zei geen bijzondere dank verdiend te hebben, „omdat" aldus de heer Smolders, „ik alleen datge ne gedaan heb wat ik door toezeg gingen op me heb genomen." De vraag naar arbeidskrachten in het gewest Waalwijk is van 1202 in de maand september teruggelopen tot 1121 in oktober, maar blijft toch nog ruim uitschitteren in vergelijking met de maand oktober 1962toen de to tale vraag in het gewest 1049 no teerde. In het gewest Waalwijk liep de vraag in oktober voornamelijk bij de bouwnijverheid terug van 196 in sep tember tot 167 in oktober, in de schoen- en lederindustrie van 551 tot 534 en in de metaalnijverheid van 224 tot 210. Een en ander is een gevolg van kleine incidentele facto ren. Het aanbod in het gewest on derging nagenoeg geen verandering en kwam van 134 in september op 132 in oktober. Het aanbod in de bouwnijverheid liep met 1 terug, van 7 op 6, terwijl het aanbod in de schoen- en lederindustrie zich op 3 handhaafde. De metaalnijverheid gaf een kleine stijging in het aanbod te zien en wel van 10 in september op 12 in de vorige maand. Het totale gewestelijke aanbod van 132 wordt voor meer dan de helft ge vormd door de groep Minder Ge- schikten en Minder Validen, die in oktober 69 aangaf, tegen 72 in sep tember. De totale vraag in het rayon Waalwijk liep van 638 in september terug tot 625. Ook het aanbod in het rayon Waalwijk daalde en wel van 64 tot 60. Een stijging van het aan bod geeft het rayon Almkerk te zien. Hier liep het aanbod van september 49 op tot 55 in oktober. De vraag in het rayon Almkerk onderging een beduidende teruggong onderging een beduidende teruggang wordt voornamelijk veroorzaakt door de vermindering van de vraag bij de bouwnijverheid (van 70 tot 47). Ook de metaalnijverheid heeft deze terug gang mede in de hand gewerkt (66 sept. - 59 okt.). In het rayon Dongen liep het aan bod terug van 21 op 17, terwijl ook de vraag naar arbeidskrachten daal de van 361 op 439. GUNSTIGE POSITIE. Het landelijke arbeidsreserve be draagt 19.937 (7 de arbeidsre serve in de provincie 27.126 (8 en de arbeidsreserve in het gewest Waalwijk 132 (5 Uit deze per- wijk in vergelijking met de landelijke en provinciale cijfers zeer gunstig af steekt. In oktober is de geregistreerde erbeidsreserve van mannen met ruim 500 gestegen tot 19.937. De bezetting op aanvullende werkgelegenheidsobjecten liep met 50 terug op 814, zodat het aantal werkloze mannen toenam met bijna 600. Het voor normaal seizoen gecor rigeerde cijfer van de geregistreer de arbeidsreserve daalde met 2000 tot 24.000. De stijging van de geregistreerde arbeidsreserve in oktober met 500 vormt de resultante van enerzijds een daling met 600 door de plaat sing van jeugdigen, die in de voor gaande maanden van school kwa men en anderzijds van een stijging met 1100 door het vrijkomen van volwassen arbeidskrachten. Deze stijging van 1100 is gering in ver gelijking met andere jaren. De oor zaak moet ten dele worden gezocht in de voor de bouwnijverheid gun stige weersomstandigheden en een zekere opeenhoping van landbouw- werkzaamheden en aan de andere kant in de verdere verkrapping van de arbeidsmarkt. De daling van de vraag naar ar beidskrachten bestaat nagenoeg ge heel in een vermindering van de vraag naar jeugdige arbeidskrach ten. Een dergelijke daling kan elk jaar rond deze tijd worden gecon stateerd en vloeit voort uit het feit dat ook in oktober nog jeugdige arbeidskrachten in het arbeidspro ces worden opgenomen. De vraag naar oudere arbeidskrachten ver minderde slechts weinig in verge lijking met andere jaren. De vermindering van de werk loosheid van vrouwen deed zich verspreid voor over verschillende beroepsgroepen, voornamelijk bij kantoor- en handelspersoneel, en had nagenoeg geheel betrekking op jeugdigen. De officier van justitie te Maas tricht mr. W. Moors, zal een vervol ging instellen tegen de mijnwer kers die op de Domaniale mijn te Kerkrade het rookverbot overtra den. Acht van de overtreders zijn door de directie ontslagen. Ander en zijn in functie terug gezet. Alle verdachten, ongeveer 35 zullen tij dens een speciale zitting van het kantongerecht in Heerlen, welke nog deze maand plaats vindt, moe ten terechtstaan. centages blijkt, dat het gewest Waal- Hoewel algemeen wordt gezegd, dat het „wonder van Lengede" het eerste geval van redding van mijnwerkers, die reeds dood waren ge waand, is geweest, blijkt deze opvatting toch niet juist te zijn. In een handboek over de mijnbouw uit de vorige eeuw, dat een plaats je heeft in het museum voor de mijnbouw in Bochem, wordt een beschrijving gegeven van een mijnongeluk in het Franse departement Gard, dat een verrassende overeenkomst vertoont met de ramp van Lengede. Op 11 oktober 1862 was als ge volg van het gezwollen water van de rivier de Ceze het water een mijn nabij Bessege binnengedron gen, waardoor naar onmiddellijk werd aangenomen honderd mijn werkers zouden zijn omgekomen. Een dag later echter klopte een mijnwerker in een mijngang met een houweel tegen het gesteente, waarop na enige tijd een zwak ant woord werd gegeven. Men begon onmiddellijk met het graven van een gang, en tegen middernacht van de 15e oktober was men zover gevorderd, dat twee van de drie mijnwerkers, onder wie een jongen van zeventien jaar, die zich in de ondergelopen schacht bevonden, konden worden gered. De derde bleek tijdens het reddingswerk ver dronken te zijn. De twee overle venden hadden zich op een plek bevonden, waar zich, evenals in Lengede het geval was, een lucht bel had gevormd, met een druk van vier atmosfeer. Op 24 oktober echter, dus dertien dagen na het ongeluk, hoorde een arbeider die op de bodem van een schacht werkzaamheden verrichtte, een zwak geweeklaag. Het bleek toen, dat zich achter een puinhoop nog drie mijnwerkers bevonden, van wie een nog slechts een kind was. Zij konden daarop spoedig naar boven worden gebracht. Het drietal had zich in leven kunnen houden door het eten van mijnhout en het drinken van het in de mijn gelopen water. Enige dagen later waren zij weer volkomen opge knapt. Nog slechts zeven jaar geleden heeft zich in een mijn in Watten scheid een geval voorgedaan van twee mijnwerkers, die tien dagen lang van de buitenwereld waren af gesloten. Eerst na vijf dagen hoorde men hun klopsignalen. De volgen de dag slaagde men erin via een verzorgingsschacht hen van voedsel te voorzien, waarna het nog vier dagen duurde voordat zij konden worden gered. In 1854 werden twee mijnwer kers in een mijn in de buurt van Lyon door een instorting ingeslo ten. Ondanks alle mogelijke inspan ning heeft het een maand geduurd aleer een van hen nog levend kon worden gered. De tweede was in middels de hongerdood gestorven, doch de geredde stierf ook enkele dagen later, als gevolg van de on- aèrgane ontberingen. De regering overweegt om op 1 juli volgend jaar de huren te ver hogen. Over het percentage van deze huurverhoging wordt nog over leg gepleegd met de Stichting van de Arbeid. De uitkeringen van de sociale verzekeringen (aow, aww, kinder bijslag en de interimregeling inva- liditeits-rentetrekkers) gaan 1 ja nuari omhoog: alle uitkeringen ver moedelijk zelfs met 12 percent. Met de verhoging van de sociale uitke ringen is 400 miljoen gulden ge moeid. Minister Veldkamp (Sociale Za ken) deelde dit mee na afloop van een gesprek tussen zes ministers en het bestuur van de Stichting van de Arbeid. In dit gesprek heeft de regering zich akkoord verklaard met de loonmaatregelen, waarover werkgevers en werknemers in de Stichting overeenstemming hebben verkregen. Met het overleg tussen de rege ringsdelegatie en de Stichting van de Arbeid kwam een eind aan een lange periode van onderhandelen over wat er volgend jaar met de lo nen en andere zaken moet gebeu ren. Woensdag zal minister An- driessen (Economische Zaken) nog overleg plegen met het bedrijfsle ven over de vaststelling van een nieuw prijsbeleid. Aan dit overleg nemen deel werkgevers, werkne mers, de middenstand, coöperaties, de landbouw en vertegenwoordigers van de consumenten.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 1