wAAlwrjkse en UnqstRAAtse couRAnt Schoenmakersvakschool in Dongen verrichtte uitstekend werk in de afgelopen jaren d<z stu2ant<m$Ltit van Mierlo ASSAR! f IN MEM0RIAM Bijzonder mooie collectie MAN DIE KENNEDY VERVLOEKT, GEDOOD J. Wildeman en Co. Waalwijk brengt ,Druck-Ex" op de markt PRISMA HORLOGES NICOLAAS DOODSTRAF VOOR RUBY GOEDE STEMMING OP LEDERMARKT vrolijk Sint-Nicolaasverhaal in fwee afleveringen VRIJDAG 29 NOVEMBER 1963 85e JAARGANG No. 95 De tcho van het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tieten Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" op de voet De gemeente Dongen heeft sedert enkele weken zijn r.k. Lagere Tech nische School. Burgemeester mr. A. Kooyman heeft op feestelijke wij ze de opening van deze nieuwe onderwijsinstelling verricht, waarbij hij tevens heeft gewezen op het ontstaan van de r.k. L.T.S., die de facto eigenlijk is voortgesproten uit de schoenmakersvakschool in Dongen. Wij hebben gemeend er goed aan te doen, de totstandkoming van de vakontwikkeling in Dongen in het kort de revue te laten passeren. aangepast aan de steeds verder schrij dende mechanisatie in de schoenindu strie, die daardoor ook zijn stempel ging drukken op de vakschool. Steeds meer werd ook hier de behoefte ge voeld om tot een verdere mechanisa tie te komen. In januari 1959 kreeg de school de beschikking over een geheel nieuw machinepark, zowel voor de boven- als onderafdeling. Hierdoor kon naast het vak van hand schoenmaken ook het mecha nisch schoenmaken op uiterst moder ne wijze worden bijgebracht. Het was in het jaar 1919, dat het bestuur van de r.k. werkliedenvereni ging het initiatief nam om te komen tot de oprichting van een vakschool voor schoenmakers. Op 1 april 1920 reeds kon onder uitstekende leiding van wijlen de 'heer G. Ligtenberg met het vakonderwijs worden aangevan gen. Gestart werd met één leraar, de heer van Bergen, en 24 leerlingen. Al vrij vlug kon een tweede leraar wor den aangesteld in de persoon van de heer J. Klerkx, die tot 1957 de di recteursfunctie vervulde. In 1927 vond een mutatie plaats en werd de heer A. Vesters benoemd. Ongeveer dertig jaar lang hebben de leerlingen van zijn uitzonderlijke ken nis kunnen profiteren. Dat zelfde jaar ontviel de vak school haar actieve voorzitter, de heer C. Ligtenberg, die in die jaren een grote steunpilaar voor het onderwijs geweest is. Tot zijn opvolger werd benoemd de heer H. Ligtenberg. Het toenmalige bestuur beijverde zibh om te komen tot de bouw van een nieuwe vakschool, volkomen aan gepast van de eisen van die tijd. Hun pogingen zijn niet zonder succes ge bleven, mede ook dank zij de vooruit strevende houding van burgemeester Wouters. In november 1939 kon het nieuwe schoolgebouw aan de Juliana- straat worden betrokken. In 1946 be noemde het bestuur de heren J. Op- De belangstelling in het Na tionaal Museum voor de Schoen- en Lederindustrie, voor de inzendingen destijds aan de "Oisterwijk Shoe De sign Cup", is niet onbevredi gend te noemen. De collectie, die bestaat uit uitsluitend na middag-schoeisel, met een hak- hoogte van 4 tot 7 cm. en uit gevoerd in calfsleder, lakleder en suède of combinaties van deze drie soorten, is beslist ook de moeite waard gezien te wor den. Niet alleen voor de speci fieke vakman, die zeker een bezoek aan het schoenmuseum dient te brengen, maar ook voor scholen, huishoudscholen etc. en voor iedereen die ge ïnteresseerd is in de schoenin dustrie, is hier bijzonder veel te zien. De openingsuren zijn Op werkdagen van 10-12 en van 2 tot 5 uur. Op zondag van 2 tot 5 uur. Groepen kun nen volgens afspraak een be zoek aan het Schoenmuseum brengen. perman en F. Buijs tot leraar. Beide leerkrachten, van wie laatstgenoemde in 1957 de heer J. Klerkx opvolgde, zijn op het ogenblik nog als zodanig werkzaam. In 1949 kwam de voor zittershamer in handen van de heer P. Ligtenberg, die de heer H. Ligten berg als zodanig opvolgde. Bij al de ze wijzigingen en veranderingen werd ook het vakonderwijs jaar na jaar Ook voor het avond-onderwijs aan oudere leerlingen groeide de belang stelling gedurende de laatste jaren voortdurend. Gedurende deze laatste jaren werden de avondlessen bezocht door 60 leerlingen, terwijl op de dagschool 55 jongens onderwijs ge nieten. Acht onderwijskrachten zijn ingeschakeld om de jongens te hel pen een waardige plaats in de maat- schappij te veroveren. Sinds twee jaar ook is de vakschool ingescha keld bij de nieuwe vorm van oplei ding in de schoenindustrie, namelijk het leerlingenstelsel, dat door 26 leerlingen wordt gevolgd. DIPLOMA-UITREIKING LEERLINGENSTELSEL Dinsdag 3 december 's avonds om 8 uur, zal de wethouder van Dongen, de heer J. A. Verharen, in café restaurant Snels, aan de Hoge Ham in Dongen, de nijverheidsdiploma's, de getuigschriften van het aanvullend onderwijs en tevens de vakdiploma's aan de leerlingen uit Dongen en Gil- ze, die dit jaar zijn geslaagd voor het praktijkexamen van het onder auspi ciën van de Stichting Vakopleiding staande leerlingstelsel, uitreiken. De leerlingen aan wie het diploma zal worden uitgereikt hebben hun op leiding resp. bij de volgende onder nemingen ontvangen. N.V. J. A. Ligtenberg Dongen N.V. J. A. Ligtenberg Dongen N.V. v.h. W. Lourijssen Dongen N.V. Schoenfabriek Smits en Cie Dongen N.V. Upper Ten Luxe Schoen fabriek Dongen N.V. Schoenfabriek Wolff Dongen C. de Jong's Schoenfabriek Gilze. Kleren maken de man Mannen kopen bij -X OVERHEMDEN -K PULLOVERS -K VESTEN -K ZELFBINDERS enz. EXCLUSIEVE HERENKLEDING WAALWIJK Grot.straat 192 Tel. 2507 In de leeftijd van 79 jaren is in Waalwijk overleden Johannes Vrij hoeven. Hij was een van de laatste die het vak hand-schoenmaken nog beoefende. Johannes Vrijhoeven was een vak man van de oude stempel, die een grote liefde had voor het schoen makersvak. Hij deed zijn werk met liefde en plezier, had zijn hart vol ledig verpand aan het hand-schoen- maken en zou er nooit aan denken zijn vakkennis in dienst te stellen van de machinale schoenproduktie, door in een of ander bedrijf te gaan werken. Johannes Vrijhoeven, die enkele maanden geleden nog op de tele visie verscheen in de' documentaire „De Langstraat laat II lopen" maakte speciaal herenschoeisel van de fijnste tot de zwaarste orthope dische gevallen. Johannes Vrijhoe ven, die dinsdag reeds is begraven, was een eenvoudig en sympathiek man. Hij was niet alleen een goed schoenmaker, maar tevens een goed mens. Een tandtechnicus in Sioux City (Iowa) heeft in woede zijn stiefvader die van Russische afkomst is, met 'n schaar doodgestoken, omdat deze pre sident Kennedy en Amerika ver vloekte. Het slachtoffer is de 68-ja rige Stefan Sikeratsji, een gewezen arbeider in een verpakkingsfabriek. Zijn 47-jarige stiefzoon Wasja Mi- De laatste tijd hebben er in ver schillende dagbladen berichten en zelfs ingezonden stukken gestaan over de bescherming van vloeren en vloerbedekking tegen beschadiging van naaldhakken. Een dergelijke be- schermdop wordt reeds geruime tijd door J. Wildeman en Co. Waalwijk op de markt gébracht en wel onder de naam "Druck-ex". De bescherm- doppen worden in 3 verschillende ma ten gemaakt. In huis kunnen de dop jes aan de hakken worden geschoven, terwijl bij het naar buiten gaan met een enkele handbeweging het dopje weer van de hak kan worden verwij derd. Wanneer onderweg een hakje verloren gaat, kan om verdere be schadiging van de hak en de lederen overterk, het dopje er weer opgescho ven worden. De dopjes zijn doorzich tig, waardoor de sierlijkheid van de St chael Bohan heeft bekend zijn stief vader te hebben doodgestoken. Beide mannen en de moeder van Bohan keken naar de televisierepor tage van president Kennedys begra fenis. Sikeratsji begon Kennedy en Amerika te vervloeken, toen het over schot van het Witte Huis naar het Capitool werd overgebracht. Bohan zei tegen zijn stiefvader, dat hij zijn mond moest houden. Sike ratsji greep hem bij de hals. In het gevecht dat volgde nam Bohan een schaar, waarmee hij Sikeratsji dood stcik Ruby, de moordenaar van Oswald, die de president vermoorde, heeft grote kans zelf op de electrische stoel terecht te komen, zo verklaarde de officier van justitie te Dallas. Hoewel de termijnmarkt voor huiden lager is, geven de meeste buitenlandse huidenmarkten nog prijsstijging te zien. De kooplust is vrij goed. Voor inlandse huiden is de markt prijshoudend tot vast en er wordt door de inlandse looierij voor be hoefte gekocht. De prijzen .hebben waarschijnlijk 't hoogste punt weer bereikt en zullen misschien bin nenkort weer zakken, doch op het zeer lage niveau van vóór de prijs stijging zullèn ze niet terugkeren. Op de overleermarkt zijn de om- 5TAT ION STRAAT 5lfl WAALWÏK Gratis uitgebreide kleurenfolder aan de zaak verkrijgbaar of toezending bij aanvraag. zetten goed. Voor de aanmaak van laarzen wordt aanmerkelijk meer leder verbruikt. De vraag naar su ède neemt nog toe. Ook voor de lederwarenindustrie is er wegens seizoendrukte veel vraag naar di verse soorten leder. Ook voor zoolleder is de omzet gestegen doch deze bij altijd wel enigszins ten achter bij de over leermarkt, daar zoolleer meer con currentie ondervindt van de leder- vervanginsartikelen. Door de schoenindustrie, vooral door de fabrikanten van heren schoenen, worden behoorlijke kwantums leder gekocht en de prij zen zijn vast. /T~~) emeenschappelijke kenmerken drijven mensen naar elkaar toe of uiteen. Deze diepzin nige wijsheid is mij altijd bijgebleven uit mijn studententijd. Het was toen nog niet zoals nu, dat een werkstu dent een gangbare verschijning was. Wie zonder beurs studeerde, werd geacht de studie en de bijkomende kosten te kunnen betalen. Wie der mate krap bij kas was, dat hij dat niet op behoorlijke wijze kon doen, kon aan het gezelligheidsleven niet deel nemen en werd een paria, al studeer de hij ndg zo hard. Welnu, ik was zo'n paria, want de maandelijkse toelage die ik van huis meekreeg, was te gering en ik durfde mijn hard werkende ouders niet om méér te vragen. Maar er waren jonge lui, die in hetzelfde geval verkeerden en met z'n vijven vormden wij een clubje, dat zich niets aantrok van corps of sociëteit en dat op toerbeurt op eikaars kamers kwam om te stu deren, te debatteren of te fuiven. De merkwaardigste figuur uit ons gezelschap was Bob, omdat hij er in geslaagd was een groot hok voor een fantastisch lage prijs te huren 'en wat de huisvesting betrof van niemand afhankelijk was. Die onafhankelijk heid speelt in dit verhaal een grote rol. Bob was een wonderlijke figuur, die op zeer ongezette tijden van zijn vader een toelage kreeg en daarmee wonderlijk omsprong. Hij was de eni ge, die geldelijk en ruimtelijk in staat was een fuif weg te geven die klonk als een klok, ook al verviel hij daar na weer in de diepste armoede. Dat hij economie studeerde zal niemand verwonderen, wèl dat hij een eergevoel bezat, dat bijzonder gauw gekrenkt was. Je kon hem ge rust op de hak nemen, maar een aan gedane vernedering vergaf hij niet gauw. En zo gebeurde het, dat hij op een Sint-Nicolaasavond een drama opvoerde, dat ik mij nog levendig her- het feest viel midden in de week en de colleges werden niet onderbroken. En wij zaten te krap bij kas om veel te reizen. Wij zaten in de slecht verwarmde ruimte, die Bob zijn kamer noemde en die op de tweede verdieping van een oeroud pand was gelegen. Het was duidelijk, dat men ons de welda digheid van een uitnodiging had wil len bewijzen. Maar waarom die wel daad niet aannemen? De bovenzaal van "De Gulden Draak", waar het inner. WAALWIJK, Stationsstraat 88 schoen of de hak nauwelijks wordt beïnvloed. De vloerbedekking wordt door deze doppen inderdaad afdoend beschermd. ^)'*\ctn de sociëteit Entelecheia" ly hadden wij een uitnodiging gekregen om aanwezig te zijn op het Sint - Nicolaasfeest, dat gegeven zou worden voor degenen die niet naar huis kon den. Wij konden niet naar huis, want feest gegeven zou worden, zou warm en gezellig zijn en ten slotte waren wij vijf man sterk. En wellicht zou den nog meer arme sloebers komen opdagen. Wij waren van mening, dat wij de weldaad van de sociëteit met een gerust hart konden aannemen. Maar Bob schudde het hoofd. "Nee jongens, ik ken die lui. Ze geven een fuif, zeker, maar op hun speciale manier. En ik heb zo'n idee, dat wij moeten dienen om de heren te vermaken" "Daar zijn we dan nog altijd zelf bij", meende F ons. "Wij kunnen op zijn minst even gaan kijken en als het ons niet bevalt afdeinzen" Zo werd afgesproken en op een koudewinterse woensdagavond za len wij wat onwennig aan een tafeltje in de bovenzaal. Vanwege de koude zaten wij er al een kwartier vóór tijd. Blijkbaar waren nog vele andere niet- leden verschenen, want de praeses ging handjesgevend rond om hier en daar kennis te maken. Toen hij bij ons tafeltje kwam werden wij allen met stomheid geslagen, uitgezonderd Bob. "Het spijt me, heren", begon de rijkaard uit de hoogte, "dat u zich niet aan de afspraak hebt gehouden. U (dat was kennelijk bedoeld voor Bob) zou hier in Sinterklaastenu ver schijnen en wij zijn zelfs zo vriende lijk geweest u de attributen ter be schikking te stellen. Maar desondanks zit u hier in een kostuum, dat eh Bob strekte zijn lange benen be haaglijk uit. "Weet ik, Blokland, weet ik. Maar laat ik er nu beslist geen zin in hebben om voor aap over straat te gaan! Bijgevolg heb ik het pakje op mijn hok gelaten, begrijpt u?" r bleek het volgende aan de hand te zijn. De praeses had, er van uitgaande dat ivij een clubje vormden, ons uitgenodigd op 't feest, onder voorwaarde, dat Bob, die niet op zijn mondje gevallen was, in Sinterklaastenu als conferencier zou optreden. De kleren en attributen wa ren bij Bob bezorgd, maar hij had ze over een stoel gegooid en was in bur ger naar ons toegekomen zonder te zeggen wat er aan de hand was. Van daar dat wij er op aandrongen, dat Bob zijn woord gestand zou doen en alsnog het pakje zou aantrekken. Droevig schudde Bob het hoofd. "Gaat niet jongens! De kleren lig gen op mijn hok, dat is zo. Maar het is onmogelijk ze daar weg te halen. Wie het proberen wil, die probere het, hier is de sleutel van mijn ap partement". Wij keken elkaar aan en zwegen, want wij kénden Bob. Maar vriend Blokland, die tenslotte verantwoorde lijk was voor het welslagen van het feest en die niet buiten zijn confé rencier kon, ging er op in. "Wat is dat nu voor onzin", barstte hij los. "Jullie zijn geen lid van de sociëteit, maar "Maar wij zijn uitgenodigd"stel de mijn vriend Fons brutaal vast. "En dat zonder dat wij op de hoogte ge steld zijn van uw speciale uitnodiging aan Bob. Bijgevolg wensen wij te blij ven en verzoeken wij u de zaak met hém te regelen!" Wij beaamden dit, want het was binnen behaaglijk warm en buiten venijnig koud. En toen deed de prae ses in al zijn waardigheid iets wat hij nooit had moeten doen. Hij begon te bekvechten met onze Bob. "Wat is dat voor onzin? Waarom kunnen die kleren niet weggehaald worden?" Bob haalde de schouders op. "Mijn apartementen voldoen nu eenmaal niet aan hoge eisen, meneer Blokland en "Ach, onzin. Geef hier de sleutels! Als het dan per se moet haal ik dat pakje zelf. Ik wil trouwens die zo genaamde apartementen van jou wel eens zien !De armoe begint in onze dagen praats te krijgen, geloof ik!" (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 13