w/aaI wij kse en UnqstRAAtse coupant Er verandert nogal iets u MI0CH uw drogist Gehele wereld was getuige van de begrafenis van President Kennedy EEN BIJZONDERE FIGUUR slaagt beslist Een goede wenk voor een geschenk: Oost-Priesterhulp De Amerikaanse buitenlandse politiek blijft ongewijzigd Prof» Oud blijft adviseur - Springvloed dreigt in prijzenzee Tocto hogere huren in 1964 - De post wordt duurder Geen actie tegen Zuid-Afrika Springvloed in prijzenzee Hogere huren per 1 juli RfSeer kosten voor minder service Afblijven van het zere been VRIJDAG 29 NOVEMBER 1963 85e JAARGANG No. 95 tcho VAn het Zuiöen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tieten Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" Prof. Mr. P. J. Oud, een der grootste staatslieden van onze tijd, heeft zijn laatste functiehet voorzitterschap van de V.V.D., afgelopen week neergelegd en trad daarmee terug uit het openbare politieke leven, waarin hij sinds 1917 zo'n 'enorme rol heeft vervuld. Hoge vertegen woordigers van onze regering en van alle politieke partijen hebben de ze parlementariër, die niet alleen als Tweede-Kamerlid, doch ook als burgemeester van Rotterdam en als minister van zich deed spreken, in een indrukwekkende manifestatie gehuldigd. Onze minister-president kon de heer Oud in kennis stellen, dat H.M. de Koningin hem had benoemd tot Minister van Staat. Prof. Oud kan zijn grote ervaring en zijn reeds zo veelvuldig gebleken staatsrechtelijke kennis dus blijvend in dienst stellen van zijn vorstin en wij geloven wel, dat ons land bij zijn weldoordachte adviezen nog wel eens gebaat zal zijn. Helaas ontviel ons juist in deze dagen een groot militair adviseur in de persoon van luitenant-generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, de commandant veldleger in de mei dagen van 1940, die tijdens de oor log in Duitse krijgsgevangenschap vertoefde. De gepensioneerd gene raal was commandeur in de orde van de Ned. Leeuw en ridder in tal van binnen- en buitenlandse orden, waar onder de souvereine orde van Malta en het legioen van eer. Onze regering heeft, zoals te ver wachten viel, ingestemd met het ak koord tussen werkgevers en werkne mers inzake de lonen, maar daar ge lijk aan toegevoegd dat er dientenge volge per 1 januari een aantal "prijs aanpassingen" tot stand moeten ko men, Dat aanpassingen klinkt niet zo verontrustend, maar omdat wij nog in een opkomende vloed van prijs stijgingen verkeren die feitelijk het gevolg zijn van eerdere bedrijfsre sultaten (die nu eenmaal altijd pas in de loop van een jaar blijken), dreigen wij nu in een springvloed terecht te komen. Want tal van ondernemingen gaan nu de verhoogde lonen calcule ren in een nieuwe kostprijs en die voegen bij de minder gunstige uit komsten van afgelopen jaar, zodat Nederland per 1 januari een over stroming met hogere tarieven tege moet gaat. En daar is geen van onze verhoogde dijken tegen opgewassen. We zullen nu nog maar hopen, dat er niet teveel wordt gerekend op ver dere loonsverhogingen en andere te genslagen in 1964, want anders be talen we eerstdaags ook nog kosten verhogende factoren vooruit en dat kan economisch wel gezond heten voor de prijsverhogers, maar dat is voor de huishoudportemonnee, die er ditmaal beslist op achteruit zal gaan, ondanks de 10 En dan te bedenken dat er nog zo- velen zijn, die de 10 niet krijgen! Er zal voor hen ook een compensatie moeten komen. Over de huurverhoging bestond afgelopen dagen nog weinig eenstem migheid. Zeker is, dat er hogere hu ren betaald moeten worden komend jaar, maar de aanvangsdatum van 1 januari is verschoven naar "een later tijdstip". Er is gesproken over 1 april en over 1 juli. Grote vraag is, welke compensatie dan vereist zal zijn, want de vakbonden hebben reeds gezegd een huurverhoging niet zonder meer te zullen slikken. En de vele plaag- stakingen sinds het accoord over de lonen en de onrust bij verscheidene sectoren bewijzen reeds, dat zelfs die 10 in de ogen van allerlei onte vredenen nog lang niet genoeg is Inmiddels weten wij, dat de uitke ringen krachtens de sociale verzeke ringen ook per 1 januari a.s. met 10 omhoog zullen gaan. Daarmee is dan weer een bedrag gemoeid van f 400 miljoen, dat nog niet op de begroting van 1964 was opgenomen een derholve op andere posten moet worden verhaald. Enkele premie- grenzen en premiepercentages moe ten nog voor 1 januari worden ge wijzigd, teneinde het loonbestel op tijd "rond" te krijgen. De P.T.T. heeft bekend gemaakt welke tarieven zullen worden ver hoogd. Een tegenvaller voor heel wat bedrijven zal zijn, dat de drukwerk jes met 5 i.p.v. 4 cent moeten worden gefankeerd per 1 januari, want daar handelt het om miljoenen stuks voor prijscouranten, circulaires en allerlei andere aankondigingen en dat ver hoogt weer de kostprijs van het aan geboden produkt. Ook de monsters vallen onder dit tarief, nl. per 50 gr. Het kleinste postpakketje gaat een gulden kosten, ook kwitanties en postwissels worden duurder. Het aantekenrecht gaat met een dubbel tje omhoog en wordt 35 cent, de ex pressebestelling vergt 75 i.p.v. 50 ct. extra port! Tegen het euvel van vertraagde be handeling van drukwerken bestaat een oplossing, zo oordeelt de minis ter. Deze drukwerken moeten dan, ter voorkoming dat ze blijven liggen, maar als brief worden gefankeerd Volgens het onderzoek van een grote onderneming kwam tussen haakjes 5 van haar brieven niet op tijd over! Wij achten het van groot belang, dat in de commissie van buitenlandse zaken der Tweede Kamer uitvoerig is gedebatteerd over de houding van Nederland ten aanzien van een aan tal internationale problemen. Na tuurlijk heeft ons land weinig in vloed in de internationale politiek, maar toch moeten wij geregeld in al lerlei internationale conferenties en ontmoetingen ons standpunt bepalen en een stem uitbrengen. Moest Nederland nu, behalve me destemmen over de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek in de Ver. Naties, ook nog een initiatief nemen om de regering van de Zuidafrikaanse Unie te wijzen op het verwerpelijk van haar politiek? Wij hebben met grote be langstelling het voor en tegen van de afgevaardigden beluisterd en wij me nen, dat Nederland er inderdaad goed aan doet, hier geen eigengerei de stappen te doen. Dat ligt meer op de weg van de grotere mogendheden en het zou in de verhouding met de Unie, die toch wel van waarde mag worden genoemd, een definitieve breuk kunnen veroorzaken. Den Haag had reeds duidelijk het neen laten horen. We behoeven daarbij niet een extra -.schop te geven tegen het zere been van het verwante volk. Wij geloven, dat onze regering hier de juiste houding heeft gevon den. VOOR DAMES zeer exclusieve collectie BIJOUTERIEËN; diverse merken PARFUMS, (Franse, Zwitserse, Duitse, Spaanse); Cosmetica, huidverzorging MILOPA, LANCoME, VITAMOL, HAMOL enz. Eau de Cologne, zeer exclusieve merken. Poederdozen: zeer exclusief; diverse kapstellen. VOOR HEREN Tabac, gehele serie met als nieuwe serie Eau de Cologne vanaf 2.75 Old Spice Verder nog diverse 1ste klas merken exclusieve serie haarborstels. TOILETTASSEN voor dames en heren. GROTE STRAAT 327 TEL. 3071 WAALWIJK Een diep ontroerd Amerika heeft maandagmiddag zijn wreed vermoor de president begraven op de nationale begraafplaats Arlington, na een eenvoudige requiem-mis in de kathedraal door de bisschop van Boston. De televisie bracht de laatste hartbrekende momenten van de rouwceremonie bij het graf in miljoenen huiskamers. Heel Amerika zag hoe de jonge weduwe van Kennedy een eeuwige vlam ontstak, onder steund door haar zwager, Robert Kennedy, hoe zij de standaard van haar dode man, het blauwe vaandel dat een matroos tijdens de rouw mars droeg, in ontvangst nam met de vlag, die de kist had gedekt, hoe de donkere bronzen kist langzaam tussen de wanden van het graf ver dween. 1 December zal onder auspiciën van Oost-Priesterhulp in Den Bosch een Nationale Manifestatie worden gehouden, die een bedevaartstocht, een plechtige H. Mis en een gebeds stonde omvat. In de voormiddag zal van de St. Jan af een biddende stoet vertrekken naar de Bossche veemarkthallen, waarbij het "vredeskruis" uit Aken zal worden meegedragen. Mgr. Per- ridon zal in de Brabanthal een plech tige H. Mis opdragen volgens By zantijnse Ritus. Pater prof. dr. Za- charias o.f.m. cap., zal daarna een gebedsstonde leiden, waarin gebeden wordt voor alle landen waar de gods dienst vervolgd wordt. Ook zal een expositie te bezichtigen zijn over de vervolgde kerk. Heel Amerika bad mee met Ri chard kardinaal Cus'hing, aartsbis schop van Boston, een van Kenne dy's naaste vrienden, toen deze de laatste gebeden uitsprak voor de do de „dat God de ziel van John Fitz gerald Kennedy de eeuwige rust mo ge schenken". Heel Amerika hoorde de ijle tonen van de eenzame trom petter, die de „Taps" blies, het Ame rikaanse equivalent voor „The last post". IERSE VLAG De laatste plechtigheden voor pre sident Kennedy begonnen om kwart voor drie (plaatselijke tijd), toen de rouwstoet bij het Arlington kerkhof arriveerde. Een vrouw maakte zich los uit de rijen belangstellenden, snel de naar het graf en plantte er een Ierse vlag. Acht militairen namen de kist op de schouders en droegen haar naar het gaf. Op dat ogenblik gierden 50 straaljagers door de onbewolkte lucht. Vertegenwoordigers van alle krijgsmachtonderdelen presenteerden hun wapens en doedelzakspelers van de Amerikaanse luchtmacht bliezen langzaam het treurige „The mist over the mountain". Langzaam liepen de familieleden en de andere rouwenden naar 't graf, mevrouw Kennedy met aan haar zij de haar zwagers Robert en Erward Kennedy voorop. Het timbreloze ge fluit van de doedelzakken stierf weg. Opnieuw kwamen de straaljagers over, 't eresaluut van de luchtmacht, gevolgd door het blauw met zilveren vliegtuig van president Kennedy. In V-formaties van drie gierden de toe stellen door de lucht. In de zeventien de en laatste formatie ontbrak het toestel aan de spits, aldus het verlies van de leider symboliserend. Bij het graf stonden zeventien Ier se soldaten, symbool van de nauwe banden tussen Kennedy en het land van zijn voorvaderen. Nu het stoffelijk overschot van de vermoorde jonge president John Ken nedy der Verenigde Staten, ter ruste is gelegd en de stroom van vreselijke en ontroerende berichten is geluwd, kan men tot een rustiger bezinning komen, hoe de gewelddadige dood van een president van een land, zij 't dan zelfs van de Verenigde Staten, de gehele wereld, niet alleen de Wes terse vrije wereld, maar ook het Oos ten, Afrika en Azië (behalve natuur lijk rood China), zo intens in beroe ring kon brengen. Hoe uit alle delen der wereld reacties zijn gekomen, hoe koningen en koninginnen, prinsen 'en prinsessen, presidenten en deputaties schier van alle landen naar Washing ton zijn getrokken, om deze man de laatste eer te bewijzen en zijn vrouw en kinderen hun diep medeleven te betuigen voor de schanddaad op hun man en vader gepleegd, die zij nog zo nodig hadden. Dit niet alleen, maar het meest frapperend is dat de volkeren zelf in f al die landen zo intens medeleefden I of het 't hoofd van hun eigen natie betrof. Nemen we als voorbeeld ons eigen land, direct rouwbeklag van de ko ninklijke familie en de regering, treffende toespraken van de minister president en de minister van buiten landse zaken, memoria van vak bondsleiders enz. Requiemdiensten in verschillende kerken, de indrukwekkende herden king op de Dam te Amsterdam, de bloemenhulde voor de foto van wijlen de president voor het RAI-gebouw; de imponerende herdenking in de American protestant Church in Den Haag, waar protestante en katholieke Amerikanen bijeen kwamen om onder leiding van hun predikant 'en pater van Schaik op treffende wijze de laatste hulde te brengen en tenslotte dat van alle officiële gebouwen en vele andere in dit land tot in de klein ste gehuchten de vlag halfstok werd gehesen en radio en televisie niet al leen nieuws en beelden brachten, maar ook hun programma's wijzig den en passende muziek brachten, ter wijl op tal van plaatsen muziek op straat en in zalen werd verboden en zo zouden we door kunnen gaan. Zo verging het in ons land, zo zal het ook in andere landen vergaan zijn. Hoe is dat mogelijk? Om de figuur, de persoon van de overledene, die voor 3 jaar als presi dent van de Verenigde Staten werd gekozen en die door zijn bekwaam heid, zijn doorzettingsvermogen, zijn inzicht, zijn durf, zijn moed en zijn geloof, de wereld meer leefbaar heeft gemaakt en geworsteld heeft voor 't behoud van de vrede, zonder zijn principes prijs te geven en zonder een ogenblik af te wijken van z'n zelf gestelde taak, de leider en bescher mer der westerse wereld te zijn tot z'n laatste ademtocht. Dat hebben niet alleen de macht hebbers begrepen, maar dat heeft ook de gewone mens goed gezien en er varen en dat is de reden dat er alge meen rouw is gevoeld over de man, die tot ieders gevoel sprak en ieders dank waardig was. Niet minder leefde men mee met zijn jonge vrouw, Jacqueline Kenne dy, die naast hem zat bij de moord aanslag en hem dekte met haar li chaam, die bij hem stond tot het laatste ogenblik en hem haar ring aan de vinger stak, een laatste kus op z'n bleke gelaat drukte en die de moed had haar eigen kleine kin deren van 't grote verlies in te lich ten en met deze kleinen afscheid te nemen in 't Capitool en met deze de Requiem-Mis in de St. Matheus-ka- thedraal bij de wonen en hem naar zijn laatste rustplaats op Arlington te geleiden. Een dappere vrouw, die ook de sympathie van de gehele wereld in hoge mate heeft getrokken en ver diend. Dit alles is de oorzaak van de rouw en 't medeleven in de gehele wereld, voor de man die de rust niet heeft gezocht op deze wereld, die zeker ook niet te vinden was in de vele zorgen die het zwa re ambt van president van de Ver enigde Staten met zich brengt. SALUUTSCHOTEN Eenentwintig saluutschoten weer klonken. Toen de echo van het eerste kanonschot tussen de kerkhofheuvels verstomde, namen presid. de Gaulle, keizer Halye Selassi, koning Boude- wijn, prins Bernhard en alle andere in militair uniform gestoken aanwe zigen de houding aan en brachten de militaire groet. Zo stonden zij, roer loze soldaten, tussen de zwijgende menigte, totdat het geluid van het laatste kanonsaluut wegstierf. Kardinaal Cushing, een rijzige grij ze man, zegende de kist en bad de ge beden aan het graf volgens de katho lieke liturgie, het Onze Vader, het Weesgegroet. De schutters gaven drie schoten af. De hoornblazer blies zijn taptoe. Leden van de erewacht hie ven de Amerikaanse vlag omhoog, vouwden hem op. Een officier nam de Vlag saluerend in ontvangst en gaf hem over aan mevrouw Kennedy. Zij kreeg ook de standaard van haar do de man. Met de twee vlaggen over de arm stapte zij naar de kist, bleef nog enkele ogenblikken biddend staan en ontstak toen een eeuwige vlam. Om 15.34 uur werd Amerika's 35e president voor eeuwig te ruste gelegd in het graf, dat uitziet over de Poto mac Rivier, over het panorama van Washington, over het Abraham Lin coln Monument en het Capitool. Niet ver van zijn laatste rustplaats liggen de graven van ex-president Eisenho wers minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles en van de vroe gere president William Howard Taft. Rondom rusten Amerika's on- kende oorlogshelden uit de eerste, de tweede wereldoorlog en de Kore aanse oorlog, op wier simpele krui sen staat „Hier rust in eer en roem een Amerikaanse soldaat wiens naam alleen aan God bekend is". AI voordat de kist werd neergela ten het officiële gedeelte van de begrafenis was toen geëindigd - trok de rouwstoet langzaam terug naar de kerkhofhekken, waar de auto's gereed stonden. Mevrouw Kennedy, nog altijd dap per rechtop, nog altijd geflankeerd door haar beide zwagers, reed snel naar het Witte Huis, waar zij de re serves van haar zelfbeheersing zou moeten aanspreken bij de ontvangst van een aantal staatshoofden, die haar hun deelneming zouden komen betuigen. V olgens vooraanstaande Ameri kaanse regeringsambtenaren is een van de belangrijkste taken waarvoor de Amerikaanse regering onder de nieuwe president Johnson zich ge steld ziet, eventuele bezorgdheid in het buitenland voor wijziging in de Amerikaanse buitenlandse politiek weg te nemen. Dit is, naar diploma tieke waarnemers meedeelden, waar schijnlijk ook een van de reden waar om president Johnson besloot, geen tijd te verspillen en reeds woensdag 't congres toe te spreken om zijn voor naamste doelstellingen uiteen te zet ten. Alvorens de president echter op 'n gezamenlijke bijeenkomst van 't huis van afgevaardigden en de senaat ver schijnt, had hij de gelegenheid ge had, nog te spreken met verscheidene staatslieden, onder wie president De Gaulle, premier Douglas Home en bondskanselier Erhard, die voor de begrafenis van Kennedy naar de V.S. waren gekomen. President Johnson heeft volgens welingelichte kringen zijn voornaam ste adviseurs reeds laten weten, dat de buitenlandse politiek van de V.S. niet gewijzigd zal worden. Dit bete kent o.m., dat hij de pogingen zal voortzetten om de betrekkingen met de Sowjet-Unie te verbeteren. Het heeft in Washington de aandaCht ge trokken, dat de Russische pers zich zeer bezorgd heeft getoond over het feit, dat Lee Harvey Oswald, die be schuldigd werd van moord op Ken nedy en naar bekend, zelf zondag bij een aanslag werd gedood, communis tische gezindheid werd toegeschre ven. GEEN KRACHTMETING In Washington wordt algemeen aangenomen, dat de Sowjet-Unie niet zal trachten het tot een ernstige krachtmeting met de regering-John son te laten komen. Men voorziet een aanzienlijke periode van rust in de betrekkingen tussen Oost en West. Als de Russen Johnson toch op de proef zulen stellen, zal dit volgens di plomatieke waarnemers in betrekke lijk minder belangrijke kwesties ge schieden, niet inzake Cuba of Ber lijn. Wat het westen betreft behoeven de bondgenoten van Amerika er vol gens de deskundigen niet aan te twij felen dat Johnson in zijn functie van vice-president altijd oprecht achter de maatregelen heeft gestaan die op last van Kennedy genomen werden. Dit sluit echter de mogelijkheid niet uit, dat Johson, nu hij aan de macht is, andere gedachten zal hebben over bepaalde vraagstukken betreffende de samenwerking met de bondgeno ten, in het bijzonder inzake de kwes ties die samenhangen met kernbewa pening. Of hij zal blijven aandringen op de vorming van een multilaterale kernmacht van oppervlakteschepen met gemengde bemanningen moet de tijd uitwijzen. Regeringsfunctionaris sen hebben echter als hun persoon lijke mening te kennen gegeven, dat er geen reden is om te geloven dat er een wijziging in die richting zal plaats hebben.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 9