Schoenenmuseum heeft er een tijdelijke aantrekkelijkheid bij hun ellendig leven; Brazilianen leiden - ondanks bestaan - een gelukkig onwetendheid voorkomt uitbarstingen wAAlwnkse en lAnqstRAAtse couRAnt i»-® 10 leerlingen ontvingen diploma kaaltyk aoonèfd Ls pakoman Bekroonde inzending van Jan de Munnik eveneens te bezichtigen door Pater Wim van Leyden scj Enkele gedachten over Brazilië De bevolking De godsdienst De sociale voorzieningen in Brazilië op de voet Het Nationaal Museum voor de Schoen- en Lederindustrie, zoals hei met een officiële naam wordt aangeduid, en dat is ondergebracht aan de Grotestraat 148 in Waalwijk, heeft er sinds enkele weken een nieuwe aantrekkelijkheid bijgekregen. Overigens is de aantrekkelijkheid van tijdelijke aard, omdat de verschillende paren schoenen, die teza- men een verrassende kollektie vormen, straks weer naar de eigenaren of naar de organisator van de Oisterwijk Shoe Desing Cup, de Ko- ninklijke Lederfabriek Oisterwijk N.Vterug moeten. De verzamelde kollektie, zoals deze te bewonderen is in het Nationaal wf** i* Schoenenmuseum, is zeer zeker de moeite waard gezien te worden. -«V. '^jt. Dat deze interessante kollektie tot stand kon komen, is in eerste instan tie te danken aan de Koninklijke Le derfabriek Oisterwijk N.V., die ter gelegenheid van het 750-jarig be staan van de Leerstad Oisterwijk, een internationale prijsvraag had uitge schreven voor het ontwerpen van een leren dames middagschoen. Deelne ming aan deze prijsvraag was toege staan aan alle schoenfabrikanten uit geheel Europa. Iedere inschrijver was verplicht een paar volledig afge werkte damesschoenen in te zenden, waaraan de volgende eisen werden gesteldHet moest op de eerste plaats een namiddagschoen zijn, waarbij de hakhoogte mocht variëren van 4 tot 7 cm. Het model moest verder oor spronkelijk zijn en worden uitgevoerd in kalfsleder en of lakleder en of suède. De aangegeven maten bedroe gen 37/37 Vè of 38 resp. 4/4 V2 of 5. De jury die voor de beoordeling van de inzendingen was samenge steld bestond uit internationale pro minenten van de schoenindustrie, zo als Christian Legrez, directeur van het Modehuis Dior in Parijs, Dr. Giuseppe Muggiani, directeur van Ars Sutoria in Milaan, Miss Eunice Wilson mode en kleuradviseuze in Londen en de Nederlander Max Heyrmans, modeontwerper Amster dam. De inzendingen werden door de jury beoordeeld op stijl, oorspronke lijkheid, modieus karakter en ver koopmogelijkheid. In totaal 115 inzendingen uit 14 verschillende landen kwamen in Ois terwijk binnen. Onder deze 115 in zendingen bevonden zich de produk- ten van 17 Nederlandse schoenfabri kanten. En ofschoon niemand van hen in de prijzen viel, heeft een box calf pump van de Gebroeders de Munnik N.V. Lydia-schoenfabriek in Drunen het tot een eervolle vermel ding van deze internationale jury gebracht. De ontwerper van deze schoen was de 23-jarige Jan de Munnik, die als modelleur bij zijn vader werkzaam is. De heer de Munnik, die tot deze prestatie kwam, volgde, na de lagere school te hebben doorlopen, de drie jarige cursus op de Vakschool in De 23-jarige Jan de Munnik uit Drunen bekijkt in een van de zalen van het Nationaal Museum voor de Schoen- en Lederindustrie in de Grotestraat, Waalwijk, zijn eigen ontwerp, waarmee hij tijdens de „Oisterwijk Shoe Design Cup" een eervolle vermelding behaalde.. Op de voorgrond en in de kast achter de heer de Munnik verschillende schoenen behorende tot de volledige kollektie zoals deze was inge zonden voor de Oisterwijk Shoe Design Cup. Bovenstaande foto geeft een duide lijk beeld van een van de twee schoenen waarmee de heer Munnik de eervolle vermelding voor Neder land in de wacht wist te slepen. Drunen, daarna zette hij zijn vakop leiding voort, door een 2e-jarige mo- deleurscursus eveneens aan de voor malige Vakschool in Drunen te gaan volgen. De heer De Munnik nam ver der deel aan het leerlingenstelsel van de VAS. Jan de Munnik, die wij en kele dagen geleden in het Schoen- Museum ontmoetten, zei ons desge vraagd, dat deze eervolle onderschei ding voor hem totaal onverwacht was gekomen. Sprekende over de toe komst zei hij nog geen vastomlijnde plannen te hebben. Wel wilde hij zich zoveel mogelijk ontwikkelen in de richting van het schoenontwerpen. Voorlopig zal hij dat op het bedrijf waar hij werkzaam is blijven doen, omdat hij, naar hij ons verzekerde, hier voldoende mogelijkheden gebo den krijgt zichzelf in een juiste rich ting verder te bekwamen. Voor hen die zich aangetrokken voelen tot de expositie in het schoe nenmuseum, kunnen wij nog meede len, dat de openingsuren zijn bepaald op 10-12 en 2-5 uur, wat betreft de werkdagen en van 2 tot 5 uur op zon en feestdagen. Groepen kunnen vol gens afspraak een bezoek aan het mu seum brengen. De tentoonstelling die eigenlijk tot 15 december .is gepland, kan wanneer het bezoek dermate be vredigend is enige tijd worden ver lengd. Aan in totaal 10 geslaagden is j.l. dinsdagavond in hotel "Het Wapen van Dongen" door wethouder A. Verharen het praktijkdiploma en het diploma A.V.O. overhandigd. Tijdens deze bijeenkomst die werd bijgewoond door de heer van Corven, directeur van de L.T.S., de heer Cloïn namens de federatie van schoenfabrikanten, de heer Simons, waarnemend directeur VAS, de heer Borghouts, consulent in het bisdom Breda, de heer Nuyten, consulent van de VAS, de heer Leyten, lid van het schoolbestuur en door de heer Biiis, werd 't woord gevoerd door de heer van Corven, die de aanwezigen een hartelijk welkom toeriep, door wet houder Verharen, die wees op de grote plaats die de schoenindustrie ook heden ten dage nog inneemt, door de heer Cloïn, die de nadruk leg de op het belang van goed geschool de arbeidskrachten in de schoenindu strie, door de heer Borghouts, die op de grote sociale waarde van het di ploma wees en door de heer Nuyten, die naast een overzicht van het ont staan en de doelstelling van het leer lingenstelsel, wees op de mogelijkhe den, die het leerlingenstelsel via de cursussen die worden gegeven, biedt. De geslaagden waren J. W. Jansen, Aero Schoenfabrie ken N.V. Dongen. A. J. Verhulst, N.V. J. A. Ligten- Vanavond is het dan weer zover. Het heerlijk avondje van Sinterklaas staat weer pal voor de deur. En hij wie zal niet het hart vol verwach ting kloppen voor de dingen die gebeuren gaan? Weken aaneen hebben de knechten van de goedheilig man hun oor te luisteren ge legd aan ramen, deuren en schoorstenen. Alle wensen zijn genoteerd, het wachten is nu op de goedheid van Sinterklaas. Vol hoop en met een klein beetje zorg in hun hart hebben ook deze drie kinderen de komst van Sinterklaas en zijn knechten afgewacht. Maar het is ook hen uiteindelijk allemaal meegevallen. Sinterklaas bleek ook dit jaar weer de goedgeefse man, die zijn knechten rijkelijk laat delen uit de vol met speelgoed en andere goede gaven gevulde zakken. Als het u vanavond, vannacht of morgenvro eg evenzo zal vergaan als deze drie Waalwijkse kinderen die hier geschaard staan rondom de heilige bis schop de jongste kreeg zelfs een eervolle plaats op de schoot van de Sint dan zullen wij, wanneer de Sint vrijdagmorgen met zijn knechten weer naar het zonnige Spanje is vertrokken, tevreden mogen zingen: Dank U, Sinterklaasje. berg Dongen. C. A. van Steenhoven, N.V. v.h. W. Lourfjssen Dongen. J. A. Aarts, A. G. Gerrits, M. J. Jacobs, werkzaam bij C. de Jong N.V. Gilze. F. M. v. d. Wee, N.V. Schoenfa briek Smits en Cie, Dongen. H. C. de Jong en J. Nooijens, N.V. Upper Ten Luxe schoenfabriek Don gen. H. G. IJpelaar, N.V. Schoenfa briek Wolff, Dongen. In de rubriek "Op de voet ge volgd" van volgende week donderdag komen wij hier nog uitgebreid op te rug. Pater Wim van Leyden, die enkele weken geleden in de parochiekerk van de H. Clemens (Baardwijk) zijn eerste plechtige H. Mis opdroeg, na in zijn missiegebied Brazilië tot priester te zijn gewijd, was zo vrien delijk ons een en ander over dit land, dat 260 maal groter is dctn Ne derland, te vertellen. Pater Wim van Leyden laat in zijn schrijven dui delijk uitkomen, dat in dit immense land zowel op godsdienstig als op sociaal gebied nog toestanden heersen die voor ons onbegrijpelijk zijn. Hieronder volgt zijn relaas. Het is niet onze bedoeling om hier een uitvoerig wetenschappelijk werk te schrijven over het uitgestrekte Bra zilië. Het wil niet meer zijn als een weergave van de indrukken, die iemand persoonlijk heeft ondervon den in de zes jaren, dat hij daar heeft geleefd, het volk leren kennen en be minnen. Op straat komt men verschillende rassen tegen de huidskleur vari eert van zwart naar blank. Dat men die variatie nu zo aantreft is het re sultaat van de 300 jaar geschiedenis, die Brazilië heeft doorgemaakt sinds de ontdekking van Amerika door de Portugezen. Toen deze in Zuid-Ame- rika kwamen, troffen zij de oorspron kelijke bevolking aan de Indianen. Het doel van de Portugezen was, zoals van alle landen in die tijd, hun vaderland rijk te maken met het goud wat zij daar aantroffen. Zij gebruik ten de indianen om in de goudmijnen te werken, maar omdat de indiaan niet van werken houdt, probeerde hij de portugees te verdrijven. Vele in dianen trokken zich terug naar het binnenland vanwaar zij de Portugezen bestreden. Om toch aan goud te ko men, begonnen de Portugezen met 't onmenselijk werk om negers in te voe ren vanuit Afrika. Later hebben ook de Hollanders vaste voet gekregen in de staat Pernambuco. Ook zij hebben goed meegedaan aan de slavenhandel. Hun bedoelingen waren al niet veel beter dan die van de Portugezen, want Holland had in die tijd ook nogal wat geld nodig. Het is echter opvallend, dat de Hollanders een betere naam hebben overgehouden dan de Portu gezen. Dit is te danken aan Prins Maurits, die dat volk op een hoger peil wilde brengen. Toen ze echter in Holland zijn bedoelingen vernamen, werd hij teruggeroepen. Kort daarna werden de Hollanders bij Prazeres verslagen. Vandaar dat men nog vaak hoort "Als de Hollanders hier wa ren gebleven, dan was Brazilië heel anders". Hierover willen wij niet twisten, want een land als Brazilië is niet te vergelijken met Nederland, dat 260 maal kleiner is. Later zijn hier nog vele andere volkeren bijgekomen, die zich ver mengd hebben met de daar wonende mensen. Zo is het te verklaren, dat men nu zoveel verschil aantreft wat betreft de huidskleur van de heden daagse Braziliaan. toch want 95 hun dat ka- De Portugezen hebben groot voordeel gebracht, Brazilië nu nog ongev. tholiek is, heeft het toch zeker te danken aan het moederland Portu gal. Reeds vanaf het begin hebben de Portugezen de missionering flink aangepakt. Met hun handelsvloten brachten zij priesters mee om ook van de indiaan een goed katholiek te ma ken. Omdat het land zo groot is, is het grote probleem altijd geweest het priestergebrek. Nog op de dag van vandaag ontbreken er voor heel Zuid-Amerika ongeveer 40.000 priesters. De Braziliaan is van huis uit zeer godsdienstig, wat hij zeker meegekregen heeft van de Portuge zen. Zijn geloofsbeleving echter, is nogal aan de slappe kant. Als hij ge doopt is en hij wordt in de kerk be graven, dan is dat voor hem vaak voldoende. Kan hij het beter weten, als er niemand is, die hem dit anders leert? Omdat er weinig priesters zijn en goede katholieke leken, is het te begrijpen dat het bijgeloof veel in gang vindt. De voornaamste sekte is wel het "SPIRITISME". Het is de godsdienst van Allan Kardev, die be weerde, dat de mens met geesten kan spreken. Wat voor kwaad deze sekte aanricht is ongelooflijk. Hun centra hebben namen van heiligen en de ge wone man trapt er in. Als ze de men sen goed in hun macht hebben ver anderen ze de naam. Verder treft men er veel bijgelo vige godsdiensten aan, die afkomstig zijn uit Afrika. Zij brengen hun tijd door met dan sen, drinken, dit alles ter ere van hun heilige beeldjes. Vooral de staat Ba- hia staat er om bekend, maar men mag wel aannemen dat heel Brazilië, van Noord tot Zuid, vol staat met die centra van heidense gebruiken. a I i J'gfï Van de sociale voorzieningen, zo als men die aantreft hier in Holland, is in Brazilië geen sprake. Daar ziet men de grote tegenstelling tussen rijk en arm. De rijken (bazen van fa brieken, van de handel, etc.) hebben alles en maken er kwesties van, dat de gewone man niet te veel verdient. Zij hebben prachtige huizen, goed eten, etc., terwijl de massa in eenvou dige, vaak bouwvallige huisjes woont om maar niet te spreken van krotten. De arbeider, werkt hetzij in een fa briek, hetzij op het land; hij verdient hoegenaamd niets. Zelf heb ik eens een moeder op een fabriek ontmoet, die me het volgende zei: "Padre, ik heb 13 kinderen, mijn man is niet erg gezond, nu werk ik hier met vier machines. Wij werken dag en nacht en verdienen niets Dit was op een textielfabriek, maar zo gaat het op de meeste fabrieken. Als de toestand zo is, is het begrij pelijk, dat de mensen ontevreden wor den en hun rechten opeisen door sta kingen of volgens de communisten door hardhandig optreden. Vooral deze communisten krijgen steeds meer invloed, omdat zij ge bruik maken van de ellende die er heerst bij het volk en alles zo mooi VRIJDAG 6 DECEMBER 1963 85e JAARGANG No. 97 De tcho van het Zuióen Uitgever Waalwij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO"

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 5