De Echo van het Zuiden N.V. H. Mommersteeg te Vlijmen in het feestlicht KAATSHEUVEL Smid je Verholen en de rare alchimist 1 Sprang-Capeile Raamsdonk HET LIJK IN DE MAND MAANDAG 16 DECEMBER 1963 85e JAARGANG No. 100 Op vrijdag 13 en zaterdag 14 de cember heeft de N.V. H. Mommer- steeg's Zaadteelt en Zaadhandel feest gevierd ter gelegenheid van een vierdubbel jubileum, waarvan wel het voornaamste het 40-jarig jubileum van de heer H. Mommersteeg als di recteur van bovengenoemde N.V. was. Ook de drie andere onderdelen van het jubileum, het 40-jarig bestaan van de N.V., de verjaardag van de heer H. Mommersteeg op 11 sep tember j.l., toen hij de pensioenge rechtigde leeftijd bereikteen het feit dat het echtpaar Mommersteeg-Jan sen 35 jaar geleden in het huwelijk trad, werden bij de feestelijkheden niet vergeten. De heer H. Mommersteeg stamt uit een oud Vlijmens geslacht, waar van de straat tussen Vlijmen en Haar steeg, de "Mommersteeg" getuigt. Zijn voorvaderen waren in Vlijmen bekende handelaren en ook zijn va der had die eigenschap geërfd. Hij was n.l. handelaar in hop. Zoon Har ry zag echter geen brood in de hop en na op het Canisiuscollege in Nijme gen met succes het gymnsium te heb ben doorlopen, moest hij zijn studie wegens ziekte onderbreken, waardoor hij 5 jaar op non-actief stond. Toen stuurde zijn vader hem naar een En gelse relatie, die in zaden handelde en hier heeft de heer Mommersteeg zijn ambitie voor zaden opgedaan. Hij besloot om in Vlijmen een der gelijk bedrijf te stichten. In 1923 was het zover en ofschoon het begin maar klein was, de behuizing bestond uit een kleine boerderij, liepen de zaken al spoedig goed, en het kleine bedrijf bloeide uit tot een N.V. van wereldformaat. Het streven van de heer Mom mersteeg was de veredeling van de grassoorten, waarnaast hij ook nog de veredeling van de klaverzaden, stoppelknollen en voederbieten ter hand nam. Dit leidde tot een doel bewust selectiewerk, en toen in 1939 ir. Eschauzier afgestudeerd in Wa- geningen in dienst van Mommer- steeg's Zaadteelt en Zaadhandel kwam werd ook de wetenschappelijke veredeling van de zaden ter hand ge nomen. Momenteel bedient men zich van de meest moderne veredelings- methoden en de modernste appara tuur. Zo maakt men o.m. gebruik van röntgenstralen. In de zaadwereld is de heer Mom mersteeg een belangrijk persoon die overal zeer gewaardeerd wordt. Voor zijn verdiensten op agrarisch gebied heeft de heer Mommersteeg het offi cierschap in de Orde van Oranje Nassau gekregen, terwijl hij voor zijn sociaal-caritatief werk, dat hij vooral in Vlijmen op grote schaal heeft be dreven, met het ridderschap in de Burgemeester Hoefnagel met straatnaam geëerd Tijdens de raadsvergadering van 9 dec. heeft de gemeenteraad beslo ten de nagedachtenis van wijlen burgemeester H. W. A. Hoefnagel te eren, door de nog onbenoemde weg, lopende van de St. Catharina- straat in westelijke richting, uit mondend op de vroegere Stations weg, inclusief laatstgenoemde weg en het verlengde daarvan, de naam Burgemeester Hoefnagellaan te ge ven. Orde van Gregorius de Grote is ge honoreerd. Een grote slag kreeg de N.V. te verwerken, toen dit jaar in de nacht van 31 juli op 1 augustus een grote brand een groot gedeelte van het be drijf aan de Wolput verwoestte. De schade die de brand aanrichtte kan nog niet met zekerheid worden vast gesteld, doch deze wordt op ong. 5 miljoen gulden geraamd. Vrijdag werd het feit herdacht met een receptie, die door meer dan 500 zakenrelaties, vrienden en kennissen werd bezocht en waarbij burgemeester Schweitzer de heer Mommersteeg in uitstekende woorden eerde met de zilveren erepenning der gemeente Vlijmen, de eerste die werd uitge reikt. De avonds was er groot feest voor het meer dan 200 man grote perso- neelin een daarvoor opgerichtte feest tent, die ook voor de receptie had dienst gedaan. Onze beste wensen voor de jubila ris en jubilerend Vlijmen. JAARVERGADERING TONEELVER. „GEZELLIGHEID". In de zaal van de Chr. Volksbond kwam j.l. maandagavond de toneelvereniging "Ge zelligheid" in jaarvergadering bijeen, onder leiding van haar secretaris de heer P. Vos. Na een welkomstwoord op deze 17e jaar vergadering hield de heer P. Vos, alvorens over te gaan tot het zakelijke gedeelte der agenda van deze avond, eerst een herden kingsrede ter nagedachtenis aan het onlangs overleden bestuurslid wijlen de heer Jac. de Brouwer. Spreker memoreerde o.a. de vele aktivi- teiten die door de heer de Brouwer in di verse verenigingen waren verricht, zowel in zijn vroegere woonplaats als in onze ge meente. Voor onze vereniging, waarvan hij van 1952 af lid was, maakte hij vanaf 1954 deel uit van het bestuur en vervulde hij de functie van plaatsvervangend voorzitter. In vele toneelstukken speelde hij mede en hoewel blijspelen zijn sterkste zijde was, wist hij ook in drama's zijn rollen heel goed te vertolken, waarbij we, aldus spr., b.v. on getwijfeld nog zullen denken aan de rol van de gierige Scrooge, die hij speelde in "Het Kerstlied van de vrek", op een wijze die respect afdwong. Tot slot verzocht dhr. P. Vos de aanwe zigen staande 1 minuut stilte in acht te ne men ter nagedachtenis aan hun ontvallen bestuurslid. Hierna ging men over tot afhandeling der agenda. Allereerst bracht de waarne mend voorzitter dank aan de leden namens de twee zieke leden, die ter gelegenheid van St. Nicolaas namens de vereniging een sur prise hadden ontvangen, t.w. mej. R. de Haan en voorzitter J. Haverhals. Beide leden waren blij - en verrast over het medeleven van hun medeleden. Vervol gens bracht spr. dank aan allen die hun medewerking hadden verleend aan de twee laatste uitvoeringen, welke weer een succes waren geworden. Nadat de notulen en enkele ingekomen stukken waren voorgelezen bracht de se cretaris zijn jaarverslag uit, waaruit bleek dat er reden tot dank was over het verloop in het afgelopen verenigingspjaar. Een geste die goed in de smaak was ge vallen was wel geweest de uitvoering die geheel gratis aangeboden was aan de be jaarden van Sprang-Capeile. De penningmeesteresse mevr. Versteeg- Herman bracht gaf een overzicht van de financiële toestand van de vereniging en gelukkig geen reden tot zorgen baart. De gelukkig geen reden tot zorgen baart. Oe kas-controle was gehouden door mevr. Doo- men-v. Zwietering en de heer Meier, en bij monde van laatstgenoemde werd meege deeld dat alles in orde was bevonden. De wrn. voorzitter bracht dank aan de penningmeesteresse voor het beheer en aan de kas-commissie voor de gehouden con trole. Voor de bestuursverkiezing waren aftre dend T. v. d. Kolk en P. Vos, terwijl er een vacature was ontstaan wegens het over lijden van Jac. de Brouwer. De aftredende bestuursleden werden met bijna algemeene stemmen herkozen, terwijl als nieuw be stuurslid werd gekozen mevr. J. Doomen- van Zwietering. Onder dankzegging voor 't in hen gestelde vertrouwen namen de ge kozenen hun benoeming aan. In de kas-controle commissie was aftre dend de heer G. Meier, die werd opgevolgd door mej. S. Wagemakers. Het laatste punt, de rondvraag, leverde deze avond vele vragen op, welke allen tij dens een genoegelijke discussie, waarbij uit voerig van gedachten werd gewisseld, tot aller tevredenheid werden opgelost. De wrn.-voorzitter sloot hierna de ver gadering met een dankwoord voor het ge animeerde verloop. 14e WINKELWEEK BEËINDIGD. De 14e Raamsdonkse winkelweek kan in alle opzichten geslaagd genoemd worden. De totale omzet bedroeg dit jaar f 58.000; dit betekent ten opzichte van 1962 een stij ging van f 9000. Van de opbrengst van de loten is een avond georganiseerd voor de ouden van dagen. De ongeveer 100 aanwe zige gasten kregen in zaal Nieuwenhuizen een zeer aantrekkelijke avond voorgescho teld, De verloting van de beschikbaar ge stelde prijzen vond maandagavond plaats in café H. Kamp. LUXE WAGEN GESLIPT. Ten gevolge van gladheid van het weg dek raakte op de driesprong Molenstraat - Schansstraat een luxe wagen aan het slip pen. Na eerst bij de fa. Thijssen de stoep geramd te hebben, kwam de wagen aan de overzijde van de straat tegen een hek tot stilstand. De auto werd zeer ernstig bescha digd. De inzittenden kregen enige onbedui dende verwondingen. Op dezelfde plaats raakte maandagmid dag wederom een luxe wagen aan het slip pen. De 13-jarige Joke de Groot werd door de wagen gegrepen en tegen het wegdek ge worpen. Het meisje brak hierbij een been. In de flauwe bocht in de Kerklaan bij H. Verschuren raakte maandagmiddag ca. 2 u. eveneens een auto aan het slippen. De wagen kwam juist voorbij de boerderij op zijn kop in de sloot terecht. Een veiligheidsgordel voorkwam persoonlijke ongelukken. MIRA-ACTIE GROOT SUCCES. De jaarlijkse actie van de MIRA is dit maal een enorm succes geworden. De R'veerse middenstanders zetten gedurende de actie om voor het recordbedrag van f 358.000. Dit betekent tegenover vorig jaar een stijging van niet minder dan f 120.000. Het grote sluitstuk van de actie vond he den plaats in zaal Huis ten Deijl tijdens de grote MIRA-cabaret-revue. Ook voor de deelnemende middenstanders zal voor een sluitstuk worden gezorgd. Dit zal vermoe delijk bestaan uit een gezellig samenzijn met attracties. De datum hiervan is nog niet bekend. KYNOLOGISCH SUCCES. Zondag 1.1. haalde de heer C. Godefroy op de int. UZG-tentoonstelling in Utrecht de kwalificatie Uitmuntend, 'met het Pe- kingeesje Anjon's Home Boyke. Hij ont ving hiervoor een gouden medaille. RAAMSDONK - ZUNDERT 3-2. Het zoet der overwinning heeft Raams- donk ondanks haar lage plaats op de stan- denlijst geen volledige bevrediging kunnen schenken. Enerzijds werden daarvoor door de voorhoede te veel reële kansen om zeep gebracht, anderzijds werd het in deze wed strijd opnieuw duidelijk dat Raamsdonk momenteel niet in staat is een hele wed strijd onafgebroken goed te voetballen. Het uithoudingsvermogen van het team laat be slist te wensen over. Voor rust liet R'donk 'n uitstekende partij voetbal zien, waartegen de gasten in 't gehetel niet waren opgewas sen. Raamsdonk nam een 3-0 voorsprong door doelpunten van Henk Zijlmans 2 x en Marus v Dongen. In de 2e helft was R'donk beslist nog niet de mindere van Zundert, dat een wel zeer pover spelletje vertoonde. Toch was de soepelheid en de vaart van de eerste helft er uit. Door een tweetal plotse linge uitvallen wist Zundert de stand op 3-2 te brengen. Ook in de 2e helft werden door de R'donk-voorwaartsen een groot aantal doelrijpe kansen gemist. Raamsdonk 2 was op bezoek bij WSC 3. Met het resultaat zullen de bezoekers min der ingenomen zijn geweest dan de thuis club. Deze laatste won n.l. met 6-1. Raamsdonk 3 deed het beter, het won van RWB 4 met 1-4. RESERVISTEN RIJKSPOLITIE BEËDIGD. Woensdagavond heeft overste Ruygrok, districtscommandant van de rijkspolitie te Tilburg, van vier reservisten, die reeds de graad „Geoefend" bezaten, de eed afgeno men. Hierdoor hebben deze de status van onbezoldigd ambtenaar van het korps rijks politie gekregen. De vier beëdigden zijn de heren C. Oomen Loonopzand en J. Snap haan, J. Groendaal en N. Kerssens Kaats heuvel. De avond was reeds ver gevorderd toen deze gebeurtenis plaats vond in de zaal van café-restaurant „De Steenbakker", omdat overste Ruyigrok deze avond ook elders der gelijke plechtigheden had moeten verrich ten. De voorgaande uren hadden de reser visten met hun echtgenoten, alsmede adju dant van Broekhoven, de postcommandanten Kaptein en van Hout en de overige in op leiding zijnde reservisten, productief ge maakt met het bijwonen van de causerie door de officier van justitie Mr. Duyx voor de Volksuniversiteit. Overste Ruygrok hoop te dat deze lezing tot hun vorming had bij gedragen. Voordat hij tot de beëdiging over ging, gaf overste Ruygrok een uiteenzetting over de betekenis van het korps reservisten- rijkspolitie, waarbij hij er uitdrukkelijk op wees, dat de beëdigde reservisten daarmee een eigen verantwoordelijkheid krijgen. Naast sommige voordelen, die deze offi ciële aanstelling tot onbezoldigd rijksveld wachter hen biedt, zijn er ook vele ver plichtingen aan verbonden. Hij verzocht de betrokkenen hier in de toekomst steeds re kening mee te houden. Om deze graad van geoefendheid of buitengewoon geoefendheid te bereiken, hebben de reservisten van te vo ren een examen moeten afleggen. Deze be ëdiging heeft tot gevolg, dat deze reservis ten, wanneer zij daartoe worden opgeroepen (bij nationale ramp of als andere omstandig heden dit noodzakelijk c.q. wenselijk maken) of wanneer zij geüniformeerd zijn en aan oefeningen deelnemen, dan wel wanneer zij op weg zijn om aan een dergelijke oefening deel te gaan nemen, of wanneer zij van zo'n oefening terugkeren, de bevoegdheden van een opsporingsambtenaar hebben en dus op dat moment dezelfde bevoegdheden hebben als een beroeps-politieman. Overste Ruygrok sprak de hoop uit, dat een en ander voor de beëdigden een stimu lans zou zijn om trouw aan de oefeningen deel te nemen. Hij feliciteerde hen tenslotte met hun beëdiging, waarin hij werd gevolgd door burgemeester L. van Erp, die z'n grote waardering uitsprak voor het werk van deze mensen, en daarbij wees op het kenmerken de feit dat deze nu niet meer alleen bur ger, doch tevens politieman waren gewor den. Hij hoopte dat waar dit nodig mocht zijn op hun steun te kunnen rekenen. Met een gezellig samenzijn werd deze plechtigheid besloten. A.C. KAATSHEUVEL BESLUIT CLUBCOMPETITIE. De automobielclub Kaatsheuvel gaat dins dag 17 december a.s. de clubcompetitie over dit jaar besluiten met de laatste rit, welke nog beslissend kan zijn voor diverse ere plaatsen in het totaal klassement. De rit welke dinsdag verreden wordt, is uitgezet door de heren H. Trommelen en K. van Gils volgens het bolletje-pijltje-systeem. Er zal gereden worden volgens het toevoegsel A, van het nationaal Sportreglement met enkele uitzonderingen, die bij de start be kend worden gemaakt. Deze start vindt des avonds om 8 uur plaats bij hotel Euphonia, waar vanaf half acht gelegenheid zal be staan tot inschrijving. KATHOLIEKE INSTELLING VOOR MAATSCH. WERK OPGERICHT. In deze gemeente is naar we vernemen een Katholieke Instelling voor Maatschappe lijk Werk opgericht, waarvan het bestuur geformeerd is uit vertegenwoordigers van alle parochies. Voor Loonopzand is dat me vrouw G. Eijkemans-de Roij, voor St. Joa- chimsmoer de heer L. Hornman, voor de parochie St. Jozef de heer H. de Nijs, voor de parochie St. Jan de heer H. Roest, en voor de parochie H. H. Martelaren van Gorcum de heer C. Nouwens. Voorzitter is de heer Mr. H. Friederichs te Kaatsheuvel. Binnenkort hopen wij nader op deze aan gelegenheid terug te komen. BEELDHOUWER G. P. D BOURGON- JEN OVERLEED IN ROS AGAERDE. In pension "Rosagaerde" te Kaatsheuvel, waar hij sinds 1960 z'n laatste levensjaren sleet, is in de gezegende ouderdom van 92 jaren, donderdag j.l. overleden, de bekende beeldhouwer, de heer G. P. D. Bourgonjen. De overledene, die op 13 sept. 1871 te Gent in België werd geboren, heeft voordien vele jaren te Tilburg aan de Bredaseweg ge woond, waar hij z'n atelier had. De heer Bourgonjen was een bescheiden mens, hetgeen niet belet heeft dat hij toch een belangrijke rol in het culturele leven ge speeld heeft, die zich tot ver buiten zijn woonplaats uitstrekte. De overledene, wiens vader eveneens beeldhouwer was, ontving zijn eerste oplei ding als beeldhouwer te Amsterdam en ver diepte daarna zijn studies te Parijs, waar hij o.a. in persoonlijk contact kwam met de grote Rodin. Bij zijn terugkeer uit de Franse hoofd stad vestigde hij zich te Roermond en daar na te Amsterdam, waar hij een eigen atelier oprichtte. De overledene, die een zwager was van de onderwijzer-emancipator en oprichter van de R.K. Leergangen te Tilburg, dr. H. Moller, stond mede door deze relatie in nauw contact met dr. Moller, en zo kon het gebeuren dat de heer Bourgonjen niet alleen oprichter zou worden van de "Aca demie voor Beeldende en Bouwende kun sten", maar tegelijkertijd aan deze afdeling van de R.K. Leergangen eerste docent werd in boetseer- en beeldbouwkunst, kunstge schiedenis en stijlleer. In de loop der tijden verrezen in tal van plaatsen van Nederland werken, die onder de vaardige, kappende hand van de heer Bourgonjen ontstaan waren. Ook Tilburg heeft specimen van zijn groot vakmanschap en wel in de kerk van Broek hoven II. Nijmegen kan bogen op het beeld van mgr. Hamer. Bourgonjens beelden sie ren het Centraal station te Amsterdam en ook in Utrecht zijn werken van hem aan wezig. Nog vele jaren nadat hij officieel zijn functie had neergelegd, werkte de heer Bourgonjen voort in zijn atelier aan de Bre daseweg, want-de liefde tot de kunst en het schone heeft hem nooit verlaten, zodat ook zijn levensavond rijk gevuld bleef. De plechtige H. Mis van Requiem zal dinsdag 17 december worden opgedragen in de kerk van St. Dionysius aan het Heike te Tilburg, waarna begrafenis op het R.K. kerkhof aan de Bredaseweg. VOLKSUNIVERSITEIT. Woensdag 18 december a.s. zal Dr. A. J. M. Smulders uit Breda voor de deelne mers aan de Volksuniversiteit een bespre king houden met als onderwerp "Problemen rond geboorteregeling en huwelijksgeluk". Aanvang zoals gebruikelijk om acht uur, in de Levensschool. GILDE ST. JAN. Zondag hield het gilde St. Jan op de ke gelbanen in hotel Euphonia haar 6e schiet oefening. De stand na 60 schoten is thans 1 A. Wijgerde 648 pt.; 2 P. van Nieuw- stadt sr. 643 pt.; 3 P. van Nieuwstadt jr. 630 pt.; 4 G. v. d. Kamp sr. 600 pt.; 5 C. Dingemans 580 pt.; 6 P. Schoenmakers Pzn. 577 pt.; 7 F. v. d. Kamp 561 pt.; 8 G. v. d. Kamp jr. 542 pt.; 9 A. Dingemans 458 punten. OPBRENGST COLLECTE 50 JAAR ST. JAN. De zondag 8 december binnengekomen bij dragen van de parochianen, bedoeld als ju- I COPYRIGHT STUDIO AVAN 58. De deur van het deftige huis ging open en een indrukwekkende heer kwam naar buiten. De bakker en de groenteman tikten netjes te gen hun pet en de heer sprak min zaam: „Goede morgen, vriendelijke lieden!" Vervolgens draaide hij zich om en riep door de deuropening: „Oehoe....!! Lieveling!! Daar zijn de leveranciers! Laat een van de boo jen ze even te woord staan, wil je!?" Het was dus kennelijk mr. de Wael van Nimweeghen zelf, die naar buiten was gekomen. Doch ook zijn zoontje trad nu naar bui ten en zei met vriendelijke stem: „Mooi weer, hè, papa? En wil papa zo vriendelijk zijn mij naar school te brengen?" „Natuurlijk, Regi nald," aantwoordde papa. „Papa brengt zijn eigen jongen naar school. En. „Ik wil een ap pel en een krentebol", zei Reginald toen, want hij had de twee wagens ook gezien. „Een voortreffelijk denkbeeld," lachte mr. de Wael van Nimweeghen. „Ook ik was vroeger dol op naar school te gaan met in mijn ene hand een appel en in de andere een krentebol. Papa gaat meedoen, mijn jongen. Wij kopen twee appels en twee krentebollen." „Lieve help!" mompelde smidje Verholen. „Hij koopt bij de bakker twee broodjes en bij de groenteman twee appels. Ze eten dat bespoten goedje op!!" En ja hoor, de def- FEUILLETON van „De Echo van het Zuiden" 13) door George Bagby Schmitty lachte. „Neem het niet te zwaar," zei hij. „Ik dacht dat ik Amerikanen kende, en ik dacht zeker dat ik Bagby kende. Maar als Ameri- kanuen van huis zijn schijnt er iets bijzonders over hen te komen. Neem Bagby byvoorbeeld in zijn eigen land zou hij er niet over gedroomd hebben zich uit te geven voor een po litieman." Natuurlijk begreep Horsham dat verkeerd. „Maar dat deed hij ook niet," zei hij haastig ter mijner verdediging. „Hij heeft zich volkomen correct voorgedaan. Hij kon het nu eenmaal niet verdragen dat die rotvent van 'n ober de arme man een gemene schop tegen zijn achterdeel gaf en dat die arme kerel zo zenuwachtig werd dat hij zijn handen gewoon aan flarden kerfde met dat andere oestermes. Als ik meneer Bagby was geweest, was ik niet zo beleefd gebleven. Toen ik uit eindelijk het mesje in haar tasje vond. was ik alles behalve beleefd." „Baggy heeft een andere keer zich voor gedaan als politieman," legde Schmitty uit. „En Bagby is toch geen zorgeloos jong vrouwtje, en als het hem zo vergaat dan hoef je niet te .vragen hoe het met dat meiske van jou gesteld zou kunnen zijn!" Horsham maakte 'n afwerend ge baar. „Ze was bang!" gromde hij. „Ze was wérkelijk bang... Hoe heb ik ooit zo'n stomme bruut kunnen zijn!" „Ze zijn heus niet zo breekbaar en teer als ze wel schijnen," opperde ik. „Het doet ze heus geen kwaat om 'ns een keertje flink bang gemaakt te worden." „Dus dat vertelde ze?" vroeg Schmitty droogweg. „Dat vertelde ze en jij hebt haar niet willen geloven?" „Ja" zei Horsham, ik moest een pak op mijn bliksem hebben. Wil een van jullie zo vriendelijk zijn dat voor me te doen?" Schmitty grijnsde hem toe. ,Hoe goedgelovig zou je igenlijk precies willen zijn?" vroeg hij. „Dat," zei Horsham, „was nu pre cies wat ik haar vroeg. Ik vroeg haar ook hoe belachelijk goedgelovig ze me hebben wou." ,En dat noem je nu duw?" vroeg de inspecteur verwonderd. „Maar ze huilde, inspecteur. En voordien had ze ook al gehuild, zo maar in het openbaar bij de lunch." Hij wendde zich tot mij. „Misschien hebt U het gemerkt. Dat was even voordat ze dat mes pikte. U moet we ten dat ze het alleen wilde uitvechten. Ze wilde mij niet ongerust maken. Pas toen ik het mes vond en ik elk beestachtig ding tegen haar had uit gekraamd dat maar in mijn brein te vinden was, pas toen capituleerde zij en vertelde me alles erover. Maar ik geloofde er geen woord van. Zelfs die kelner dacht dat ze toch niet zo gek zou zijn haar tasje te bederven met dat stinkmes. Maar ik, stomme gek die ik was, ging maar door haar de volle laag te geven en ik wilde niets aannemen wat ze ook zei." Schmitty wachtte tot Horham uit gepraat was. „Wat zei ze nu pre cies?" vroeg hij toen. „Ze zei dus dat ze het oestermes had gestolen omdat ze bang was. Nou, dat klinkt niet erg geloofwaardig, wel? Heeft ze ook gezegd wat ze eigenlijk aan dat oestermes had, of was ze soms bang voor oesters?" „Dat is het hem juist!" zei Hors ham gretig. „Nu ik een beetje ge kalmeerd ben, zie ik alles veel dui delijker hoe het zit. Sally is een ho peloos klein ding. Ze zou niet we- Ander meisje zou, als ze hulp no ten hoe voor zichzelf te zorgen, 'n dig gehad zou hebben, een revol ver of zoiets hebben gekocht. Maar Sally wist niets beters dan zo'n volkomen nutteloos ding als een oestermes. Dat is nou juist het lie ve in haar." De gedachten van de inspecteur Schmidt waren maar al te goed merkbaar. Hij kon zich een miljoen goede eigenschappen voorstellen die een jong meisje zou kunnen heb ben, en die allemaal heel aantrek kelijker waren dan de hebbelijk heid om oestermessen van kelners weg te pakken. Maar Horsham merkte van dit alles niets. De rem was er nu van af en hij ging door in de derde versnelling. We bleven maar rustig zitten luisteren. Sally was de gehele dag al niet zichzelf geweest. Hij had al lang ge merkt dat ze iets op haar lever had. Zonder dat hij er een ogenblik erg in gehad had kwamen er tranen en begon ze te huilen. Hij had haar proberen te overreden te vertellen wat haar naar een van zijn lie velingsuitdrukkingen - hardstikke dwars zat, maar ze had hem niets verteld. Ze was dapper geweest en had al haar narigheid voor zich ge houden. Toen was die beroerde geschie denis met de kelner voor gevallen had. Zoals de lezer wel kan begrij- waarin ook ik mijn aandeel had ge pen gaf hij dat aandeel het volle pond. „Meneer Bagby", zei hij, „kan vertellen hoe ik dat opnam. Ik be handelde het geval als in de goeie ouwe tijd. Zo van Heren twisten niet in openbare gelegenheden in het bijzijn van dames, en ik nodig de meneer Bagby uit tot een be zoek aan mijn hotel. Werkelijk, ik verdien een pak slaag „En onze landgenote," viel de in specteur hem in de rede. Hij scheen 't verbazend aardig te vinden haar ,onze langenote" te noemen. „Onze landgenote, die hield zich van de domme en liet U eigenlijk voor gek staan!" Deze opmerking had in genen dele het effect dat Schmitty be oogde. Het werd voor Horsham een gerede aanleiding weer opnieuw te beginnen met zijn zelfkastijding. Dat, zo redeneerde hij, was nu juist de kern van de zaak. Hij had zich daar gek aangesteld en bleef het verder de hele dag doen. In- plaats van rekening te houden dat het meisje kennelijk volkomen over haar zenuwen heen was,was hij zo bezeten geweest van dat gebeurde met mij, dat hij zo maar had aan genomen dat alles het gevolg was geweest van de geschiedenis in de „Keiler" en die beschuldiging van tige heer en zijn zoontje wandelden kalm weg, beide gezellig peuzelend van de appel en de krentebol. Smidje Verholen besloot toen het tweetal achterna te gaan. Zouden ze niet ziek worden? Of zou het niet vies smaken? Nee, ze schenen er niets van te merken dat ze be zig waren bespoten eetwaar te nut tigen. en toen ze appel en krente bol ophadden, veegden ze keurig hun mond schoon met hun zakdoek. Toen bleven ze staan voor de etala- ge van een speelgoedwinkel mij. Hij was helemaal vergeten dat haar zenuwachtigheid en haar op winding al voor die geschiedenis tot uitting was gekomen. Hoe hij verder de namiddag had doorgebracht vertelde hij niet, maar tenslotte waren ze samen iets gaan gebruiken in het Palace-hotel. Sally White had daar haar lippen even willen bijwerken en had hem gevraagd even haar lippenstift te uit haar tasje te pakken. Nu, hij had een duik in haar tasje genomen en voila. daar vond hij het oe stermes. „Toen had U haar moeten zien," zei hij. „Het arme kleine ding werd zo bleek als een doek. Ze wist niet wat ze zeggen moest en ofschoon ze zich had voorgenomen me niet te verontrusten moest ze nu wel voor de draad komen met haar ver haal. Ze had een verschrikkelijke brief ontvangen, met bedreigingen erin." Schmitty onderbrak hem. „Heeft ze U die brief laten zien?" vroeg hij. (wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 5