wAAlwi]kse en lAnqstRAAtse couratu NIEUWE LASTEN „GENEESMIDDELEN" kunnen uw conditie de weg aanzienlijk verminderen op voor zelfstandigen van Mierlo SPECIALE KERSTVERKOOP pas op met pep Snuif en wrijf Berlijn blij ontroerd |J met kerstpasjes Alweer een veer Wel waken, maar waar SCHOENFABRIEK STILGELEGD DOOR BRAND Waarom juist de kleine man Er is juist geld nodig PTT TIJDENS DE KERST EN NIEUWJAARS PERIODE Verradelijk PRIJSSTIJGING GRAAN MAAKT LEVEN NIET VEEL DUURDER OLLENHAUER OVERLEDEN Alcohol én geneesmiddelen Den Haag begint volgend jaar aan omschakeling op aardgas VRIJDAG 20 DECEMBER 1963 85e JAARGANG No. 101 e tcho vad het Zuióe Uitgever Waalwij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgerichte 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 -2002 Telegram-adres: „ECHO" Vanzelfsprekend worden samen met de loonsverhogingen ook de pre mies der sociale verzekeringen enigszins herzien. Wij zouden verwach ten dat dit naar rato zou plaats vinden. Het blijkt echter dat op dit punt meer dan normale wijzigingen op komst zijn. Minister Veldkamp is met name voor de a.o.w. in een moeilijk parket gebracht omdat daar nu juist de gedachte van het bodempensioen wordt losgelaten om deze te vervangen door de gedachte van het minimum dat nodig is om in zijn onderhoud te voorzien. Voor deze en andere voorzieningen moet er 490.- miljoen extra op tafel komen. De regering zal hebben overwogen om de premie-percentages te doen stijgen om dekking van de kosten uit de premie-opbrengst mogelijk te maken. Deze gedachte moest grotendeels worden prijs gegeven om dat het percentage van het inkomen, dat aan sociale verzekering wordt besteed, reeds hoog genoeg is. De bedragen, waarover be taald zal moeten worden, zijn nu meer dan evenredig verhoogd. De premie-inkomensgrens voor de algemene kinderbijslagwet, de a.o.w. en de algemene weduwen- en wezenverzekering wordt in twee etap pes, namelijk per 1 januari en per 1 april 1964 van 9000.- via 9800.- naar liefst 10900,- gebracht. Dit is geen verhoging van 10% maar liefst rneer dan 20% met de daaruit volgende konsekwenties voor de welvaartspositie van bepaalde groepen. Met name de zelfstandigen wordt opnieuw een veer uit getrokken. Zij betalen een premielast van 6,8% voor de A.O.W., plus 1,3% voor de a.w.w. en nog 2% voor de alg. kin derbijslagwet, samen 10,1%. In 1964 wordt dus de premie-inko mensgrens met 1900.- verhoogd. (Van 900.- tot 10900.-). De stij ging van de premielast zal voor de betrokkenen dus ruim 190.- be dragen, ongeveer 25% meer verho ging dan voor loontrekkenden. Dit is vanzelfsprekend gedaan omdat de heer Veldkamp bezig is het middenstandsbeleid te integre ren in het algemeen beleid, maar dat hebben de meeste middenstan ders tot heden nog niet begrepen. De sociale integratie van de zelf standigen wordt echter nog verder uitgebreid. Onze bewindsman heeft zijn sociale oog ook gericht op de kieine zelfstandigen die, zoals be kend, tot een inkomen van 4000.- tot 4236,42 per jaar zonder pre miebetaling recht hebben op kin derbijslag voor de eerste twee kin deren. Het lijkt logisch dat iemand, die nu met 4000.- per jaar geen gezin kan onderhouden, dit straks met 4400.- evenmin zal kunnen. Het zou dus uit sociale overwegingen vanzelfsprekend zijn wanneer voor taan kleine zelfstandigen met een inkomen tot 4400.- a 4500.- pre- mievrij voor kinderbijslag voor de eerste twee kinderen in aanmer king zouden komen. Volgens minister Veldkamp is dit een volkomen misvatting. De mi nister moet waken over discrimina tie met de loohtrekkenden, want die krijgen kinderbijslag op basis van premie. Bovendien betalen loontrekkenden via de algemene middelen mee in de kinderbijslag- kosten van de kleine zelfstandigen! Het mocht wat. Hoeveel anderen betalen er niet mee in de algemene middelen waar bepaalde groepen loontrekkenden geen cent belasting betalen! Als de minister wil waken, dan raden wij hem eens aan te gaan waken bij de kinderen die onvol doende gevoed en gekleed worden als gevolg van zijn discriminerende politiek t.a.v. de kleine zelfstan digen. Hierboven hebben wij uiteenge zet dat het totale premiebedrag voor zelfstandigen met ruim 190,- per jaar kan stijgen. Voor loontrek kenden zal dit ruim 150,- per jaar kunnen zijn. Daarnaast bestaat altijd nog de grievende bepaling voor zelfstandigen dat van de inko mensgroep vanaf 400.- voor de eerste twee kinderen helemaal geen bijslag gegeven wordt terwijl men rustig mag meebetalen aan de pre mie. Komt men tot 'n inkomen van De schoenfabriek Jagil in Gilze is stil gelegd door een brand, die daar zaterdag heeft gewoed en waardoor het magazijn van de fa briek geheel is vernield. De fabriek heeft een zodanige water- en vorstschade opgelopen, dat de 80 arbeiders die er werken voorlopig niet aan de slag kunnen. Behalve het magazijn is ook het aangrenzend huis, waarin twee gezinnen woonden, uitgebrand. De brand werd pas ontdekt, toen hét vuur al ver om zich heen ge grepen had. De brandweren van Gilze, Tilburg en Rijen zijn uren met de blussing bezig geweest. De schade aan de fabriek is nog niet nauwkerig vast gesteld, maar zou vol'gens de directie in de tonnen lopen. Van de twee gezinnen die in het aan de fabriek grenzende huis woonden gingen alle bezittingen verloren. De oorzaak van de brand is onbekend. 14000.- dan krijgt men voor het derde kind ook geen bijslag, bij een inkomen van 14258,33 vervalt deze voor het vierde kind enz. Zodra de minister het woord dis criminatie op de lippen neemt, moet er worden gezegd dat er nog altijd onrechtvaardige discriminatie be staat in de toekenning van kinder bijslag ten opzichte van alle zelf standigen. Wij zijn het er mee eens dat de inkomentrekkers van 14000.- en hoger in de toekomst voor het derde kind en volgende ook kinderbijslag zullen krijgen wanneer straks daar voor het wetsontwerp tot wet wordt verheven, maar het is onaanvaard baar dat de groep kleinste zelfstan digen met name wordt uitverkoren om van de jongste inflatiegolf de dupe te worden. Door de nieuwe maatregelen in het sociale vlak wordt de positie van de zelfstandigen opnieuw op 2 punten verzwakt. In de eerste plaats door de weigering van minis ter Veldkamp om de minimum-in komensgrens van 4000.- voor de kleine zelfstandigen op te trekken. Hiermee wordt een poging aange wend om opnieuw een aantal zelf standigen tot loontrekkenden te maken tot grotere glorie van de i'industriealisiatie en de arbeidsvoor ziening van het grootbedrijf. Het tweede punt van verzwak king ligt in een fors Qptrekken van de maximum premie-inkomens grens van 9000.- naar 10900.-. De hieruit voortvloeiende toene mende betaalplicht ontjrekt voor! de zelfstandigen opnieuw middelen aan hun mogelijke besparingen, die dringend nodig zijn voor reserve ringen om hun economische positie te versterken. Juist op dit punt van de financi- ring van hun bedrijven zijn de zelfstandigen meer kwetsbaar naar mate zij kleiner zijn. Ook de rege ring weet dat de nieuwe loon- en inflatiegolf een nieuwe vloed van middelen vraagt om het bedrijfsle ven te financieren. Het kleine be drijf heeft daarbij geen toegang tot de kapitaalsmarkt. De onvoldoende middelen, die men dan nog heeft, worden door de minister van sociale zaken weggezogen tot meerdere glo rie van zijn verplichte verzekerings stelsel. Het aantal randbedrijven zal wel weer spoedig groeien. Postdienst Op woensdag 25 en donderdag 26 december zal de dienstverlening zijn als op zondag. Op vrijdag 27 december is de dienstuitvoering in het algemeen normaal; te Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage zullen de och tend- en middag-briefpostbestelling echter aanvangen op maandag. Op zaterdag 28 december zal een normale briefpostbestelling plaats vinden. Ook zullen op die dag de vóór of op 24 december ter post be zorgde briefpakjes, aangetekende' stukken en postpakketten besteld worden, voor zover niet reeds eer der besteld. Maandag 30 december en dinsdag 31 december zal dienstuitvoering normaal zijn. Op woensdag 1 januari 1964 is de dienstuitvoering als op zondag. Donderdag 2 januari zullen te Amsterdam, Rotterdam en 's-Gra- venhage de ochtend- en middag- briefbestellingen aanvangen als op maandagen. In de periode van 24 december V'W* Kleren maken de man Mannen kopen bij -fc COSTUUMS -K WINTERJASSEN -K OVERHEMDEN -K PULLOVERS enz. EXCLUSIEVE HERENKLEDING WAALWIJK Grotestraat 192 Tel. 2507 1963 t/m 3 januari 1964 zullen zo nodig extra buslichtingen worden uitgevoerd. Postvervoer De nachtposttreinen zullen niet rijden in de nachten van 24/25 tot en met 26 /27 december 1963 en in (ie nachten van 31 december 1963 op 1 januari 1964 en op 2 januari 1964. In de vroege ochtend van 27 december 1963 en 2 januari 1964 zullen PTT extra expeditie-maat regelen worden uitgevoerd. Telegraaf- en telefoondienst Op de beide Kerstdagen en op Nieuwjaarsdag zal de telegraaf- en telefoondienst worden uitgevoerd) als op zondagen. Op vrijdag 27 de cember is de dienstuitvoering nor maal. Aanpassing postzegelautomaten In verband met de wijziging van de PTT-tarieven per 1 januari a.s. zal nog deze week een begin wor den gemaakt met de aanpassing van 1250 blauwe postzegelautoma ten. De automaten vóór zegels van 10 cent zullen bij in worp van een dubbeltje 2 postzegels van 5 cent leveren. Telexogrammen naar het buitenland. De mogelijkheid tot het verzen den van telexogrammen naar West- Duitsland, West-Berlijn en Zwitser- lnad, welke sedert 1 oktober 1962 bij wijze van proef bestaat, zal voorlopig voor onbepaalde tijd wor den gehandhaafd. Met ingang van 1 januari a.s. zal bovendien het verkeer met België in deze proef worden betrokken. Het toe te passen tarief voor dit laatste verkeer is, evenals dat in de relaties met West-Duitsland en Zwitserland, bepaald op de helft van dat voor brieftelegrammen. Deze dienst maakt het mogelijk voor telexaangeslotenen bestemde telegrammen aan te bieden, welke door de kantoren van aanneming rechtstreeks worde overgebracht, hetgeen afgezien van een kosten besparing, een aanmerkelijke ver snelling in de aflevering betekent. Weggebruikers onder invloed van ajlcohol zijn geen zeldzaamheid. De laatste jaren doen er zich steeds meer gevallen voor van bestuurders die onder invloed van bepaalde medicijnen verkeren. Het gebruik van vele soorten medicamenten, al dan niet onder controle van de dokto ren, is enorm toegenomen, en daardoor is voor de veiligheid van het verkeer een gevaarlijke toestand ontstaan. Des te gevaarlijker, om dat een groot deel van de weggebruikers onbekend is met de uitwer king van vele algemeen gebruikte medicijnen. Het meest bekend zijn wel de zogenaamde „pep" pillen, opwek kende middelen, die indien in zeer geringe mate ingenomen, de ver moeidheid voor korte tijd kunnen terugdringen. Verradelijk echter voor de vermoeide automobilist, die nog 'n lange rit voor de boeg heets en het lichaam door middel van 'n pil willen stimuleren. Nadat de „pep" is uitgewerkt, ontstaat er 'n toestand van veel grotere uitput ting. Slaap is dan nog het enige wat helpt. Maar dikwijls wordt een nieuwe dosis genomen, waar onder meer een (voor het verkeer gevaar lijke) nerveuse toestand het gevolg is. Werkelijke vermoeidheid laat izich slechts door slaap verdrijven. Hef Verbond voor Veilig Verkeer adviseert daarom ook uitgerust van huis te gaan, en indien men tijdens de rit door vermoeidheid! wordt overvallen, de wagen aan de kant zetten en rusten. Ook koffie heeft, zij het bij ma tig gebruik veel minder gevaarlijke, stinmulerende werking. Het grote voordeel van een koffiepauze on derweg is echter voor een belang rijk deel gelegen in de onderbre king, het moment van rust. Gevaarlijker nog voor de deelne mer aan het verkeer zijn tal van andere geneesmiddelen. Zo kan het gebruik van een kalmeringsmiddel aanleiding zijn tot slaperigheid en een gevoel van vermoeidheid, ter wijl de reactietijd wordt verlengd. aan het verkeer laten zich gemak kelijk raden. Gebruik van alcohol in combinatie met geneesmiddelen zal altijd moeten worden vermeden. Hierbij wordt aangetekend, dat er geen pillen bestaan, die de gevolgen van alcoholgebruik teniet kunnen doen. De uitwerking van „pep" en an ders, zelfs kan deze bij dezelfde persoon van tijd tot tijd verschil lend zijn. Indien het gebruik van geneesmiddelen, waarvan men de uitwerking niet kent, beslist nood zakelijk is, is het raadzaam deze enkele uren, voordat men gaat rij den, in te nemen. Eventuele nade lige gevolgen kunnen dan bijtijds worden gesignaleerd. Of de dokter kan om raad worden gevraagd. Is het rijden onder invloed van alco hol, waarbij men niet in staat wordt geacht het voertuig behoorlijk te kunnen besturen, strafbaar, het rij den onder invloed van een stof, waarvan de bestuurder weet of re delijker wijs kan weten, dat het ge bruik de rijvaardigheid kan ver minderen, is dat eveneens. Pillen om van te slapen of om wakker van te blijven, om beter van te worden of om van te kalmeren. Het kunnen dodelijke pillen blijken te zijn, als ze vlak vóór of tijdens het rijden worden ingenomen. Mansholt stelt landgenoten gerust Op de totale kosten van levens onderhoud in Nederland zal een verhoging van de Nederlandse graanprijs, waarover momenteel in Brussel onderhandeld wordt, een verhoging met 0,4% procent bete kenen. Een dergelijke verhoging gevolg van het feit, dat meel- producten voor de huisvrouw 5% in prijs zullen stijgen zal pas na 1 augustus 1964 effect hebben. Te gen die tijd zal het varkensvlees dat in een paar maanden tijds bijna 't dubbele effect (0,7%) op de kosten van het levensonderhoud heeft ge had, in prijs zijn gedaald, aldus troostte zaterdag de vicepresident van de Euromarkt-commissie, dr. S. Mansholt, de Nederlandse ver bruiker. Hij deed dit op een druk bezochte conferentie van de Euro- BYOUTERIEËN o.a. Bergkristal Nieuwe sortering aangepast op wintermode 1963/1964 Drogisterij MIOCH Grotestraat 327, tel. 3071 Waalwijk krediet gevraagd van 13 millioen gulden voor de aansluiting van 20 tot 50 duizend van de 192.000 ver bruikers aan het aardgas. In totaal is naar schatting 53.500.000 met de omschakeling gemoeid. Van de N.V. Nederlandse Gasunie zal de gemente een bedrag van rond 9.6 millioen ontangen. Uiterlijk in september zal met de omschakeling worden begonnen in de Westlandse gemeenten Mon ster, Naaldwijk, Wateringen, 'sGra- venzande en De Lier totaal 15.000 aansluitingen. Aan de inwoners van deze gemeenten zal het gemeente lijk energiebedrijf van Den Haag, krachtens concessie, rechtstreeks gas leveren. Na de zuidelijke stads wijken komen successievelijk het westen, noorden en noordoosten aan de beurt en tenslotte het cen trum. Voor het ombouwen van de toe stellen der verbruikers heeft het gemeentebestuur van Den Haag contact opgenomen met een Ameri kaanse firma, die op dit gebied over ruimere ervaring in het buiten land beschikt. De plaatselijke gas fitters zulen hierbij worden inge schakeld. B. en W. overwegen een algemene vergoedingsregeling voor inruil van oude apparaten en een speciale regeling voor aankoop van andere toestellen dan worden inge leverd. Over de aardgasprijs zullen B. en W. de raad een afzonderlijk voorstel doen toekomen. pese Beweging in Leiden, die ge wijd was aan de Nederlandse posi tie in het Europese landbouwbeleid. Er is nooit een tijdstip te beden ken, waarop een verhoging van de consumentprijzen in een land goed valt, aldus de heer Mansholt. En het gekke is, dat men een prijsstij ging als gevolg van een ontwikke ling op de werelmarkt wel accep teert, zij het morrend, maar o wee als een minister van landbouw tot een stijging beslist, omdat hij dat rechtvaardig vindt. Het probleem was aan de prde gekomen in een forumdiscussie on der leiding van prof. dr. P. Kuin. Ir. H. Vredeling had een drastische1 subsidie bepleit om een noodzake lijke prijsstijging voor consumptie- melk en brood. In elk geval zijn een groot aan tal deskundigen het niet eens met dr. Mansholt. .«.os Andere medicijnen, onder meer die tegen hoge bloeddruk, hooikoorts en vermageringspillen, kunnen on oplettendheid veroorzaken. Toe standen dus, die het onmogelijk maken zich te confronteren, waar door het onverantwoord is nog aan het verkeer deel te nemen. Een wel zeer gevaarlijke com binatie is die van alcohol en bepaal de geneesmiddelen. Sommige daar van versterken de uitwerking van alcohol in hoge mate. Met name het innemen van slaaptabeletten voor of na het drinken van slechts een geringe hoeveelheid alcoholische drank kan tot een toestand leiden, die zeer veel gemeen heeft met dron kenschap. Proefpersonen, die na het gebruik van twee slaaptabeletten, waarin barbituurzuurderivaten wa ren verwerkt, een halve liter bier dronken, kwamen in een toestand van zware dronkenschap, terwijl 't bloedalcoholpercentage slechts 0,3 promille was. De gevolgen van een dergelijke toestand bij deelneming De leider van de Wesduitse So ciaal-Democratische (oppositie) Partij, Erich Ollenhauer, is zater dag op 62-jarige leeftijd in Bonn overleden.Ollenhauer was ook voor zitter van de Socialistische Inter nationale. Hij laat een vrouw en 2 zoons achter. Ex-bondskanselier Adenauer zei: „Ik betreur de dood van Ollenhau er zeer. Hij had een open en eerlijk karakter. Hij zal in het Duitse poli tieke leven moeilijk te vervangen zijn". Volgend jaar zal, te beginnen met de zuidelijke buitenwijken, in Den Haag de omschakeling op aardgas beginnen. Zolang de aaansluiting op het aardgas uit Slochteren nog niet is gerealiseerd, zal Den Haag het gas betrekken uit het Westland de zomer van 1967 de omschake lde Lier). Verwacht wordt, dat in ling zal zijn voltooid. Burgemeester en Wethouders heb ben de gemeenteraad voor 1964 eèn Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg met Vanmorgen, donderdag 19 decem ber, om 7 uur ging de Muur van Ulbricht open voor Westberlijners, die familieleden willen bezoeken in communistisch Oost Berlijn. Gegadigden kunnen in 12 scholen in West-Berlijn terecht om een kerst pasje voor één dag af te halen: kosteloos. Het pasje wordt uitge schreven door Oostduitse ambte naren van de PTT. Men schat, dat ongeveer een kwart miljoen West berlijners een dagpasje zullen ko men halen. De regeling geldt van 19 december tot 5 januari. Dit wordt de mooiste Kerstmis, die Berlijn de afgelopen twee jaar heeft gevierd. Maar toch wordt het plezier bitter vergald door het één richtingsverkeer Westberlijners mogen wel naar Oost-Berlijn, maar Oostberlijners moeten achter de muur blijven. Dinsdag is een overeenkomst ge sloten voor deze kerstpasjes tussen het stadsbestuur van West-Berlijn en de Oostduitse regering. De be woordingen, waarin het akkoord is opgesteld, worden geheim gehou den om politieke speculanten en commentatoren geen gelegenheid te geven de tekst ervan te gebrui ken om er politieke munt uit te slaan. Het geallieerde bestuur voor Berlijn heeft zijn goedkeuring ge hecht aan de kerstpasjes met de mededeling, dat dit akkoord ner gens het statuut voor Berlijn aan tast. De westerse commandanten van Berlijn wijzen erop, dat juist het belemmeren van een vrij ver keer tussen West- en Oost-Berlijn tegen dit statuut is.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 1