wAAlwijkse en lAnqstRAAtse couRAnt Een bezwaarschrift tegen onteigeningsplan t.b.v. aanleg industrieterrein Zanddonk veRwiel's (I..; Waalwijk vier dagen lang in de ban van 't driebandenspel h Gemeenteraad Waalwijk leöeRwaRenhuis - waalwijk IMaison PIERRE Nieuwe kerk van de Bernadetteparochie krijgt in totaal 900 zitplaatsen Noodkerk straks de functie van Gemeenschapshuis „Gecroonde Leersse" 'n Eldorado voor biljartliefhebliers KERST-AANBIEDINGEN voor dames en heren, gevoerd en ongevoerd. Liturgisch Centrum Noodkerk Kerstcadeaux Gezinsbijdrage Geen eigen begraafplaats VRIJDAG 20 DECEMBER 1963 ^,0^^ '""""1" *w "*^IL "I>r'IV 1300 85e JAARGANG No. 101 De ucho van het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 ^Bureaux^Grotestra^205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres: „ECHO" Bij besluit van de raad van 31 ja nuari 1963 werd voorlopig goedge keurd een plan tot onteigening in het belang van de volkshuisvesting ten name van de gemeente van onroeren de goederen, die zijn gelegen ten oos ten van de Sprangseweg, dit tenein de uitvoering te kunnen geven aan 't uitbreidingsplan in hoofdzaak, zoals dit plan in ontwerp werd gewijzigd, tijdens een raadsbesluit van 27 dec. 1962, voor zover het betrof het ge deelte dat gelegen is ten oosten van de Sprangseweg en bestemd voor de aanleg van het industrieterrein Zand donk. Bij een raadsbesluit tijdens de vergadering van 28 februari werd de ze wijziging van het hoofdzakenplan definitief vastgesteld. 'Het (goedgekeurde onteigenings plan met de daarbij vereiste stukken hebben hierna gedurende de vastge stelde termijn op het gemeentehuis ter inzage gelegen. Van deze gelegen heid is slechts door de heer J. Kuys- ten uit Waalwijk gebruik gemaakt, die hierna middels een schrijven te kennen gaf ernstig in het uitoefenen van zijn landbouwbedrijf te worden getroffen, omdat een groot gedeelte van zijn beschikbare gronden bij de onteigening is betrokken. Nadat dit bezwaarschrift ter ken nis was gebracht aan de inspecteur van de volksgezondheid, is bij schrij ven van 19 november 1963 door de hoofd-ingenieur-directeur, waarne mend inspecteur van de volksgezond heid in deze advies uitgebracht. In dit schrijven merkte de inspec teur op. dat tegen 't onteigeningsplan - - «e -WH* «Mém: HARMONIE ST. CRISPIJN HIELD JAARVERGADERING Op maandag 16 december hield de harmonie St. Crispijn haar 53e jaar vergadering in "Thalia". De voorzitter, de heer Smolders, opende de jaarvergadering en heette allen welkom en liet in z'n openings woord de revue passeren wat er dit jaar in de vereniging was gebeurd; hij wees natuurlijk op het prachtig resultaat dat bereikt was in Aalsmeer op 16 nov., waar de le prijs werd behaald en het vaandel der federatie. Verder deelde de voorzitter mede dat in verband met de a.s. verbou wing van Thalia, naar een nieuw ver enigingslokaal moest worden uitge zien en dat het bestuur daarin was geslaagd door volledige overeenstem ming te bereiken met de heer J. de Nijs; dus voortaan zal de Gecroonde Leersse, het home zijn van Harmonie St. Crispijn, waar, vanaf 6 januari de repetities zullen worden gehouden De notulen van de vorige vergade ring, alsmede het jaarverslag, werden met dank aanvaard. Ook het financieel verslag van de penningmeester kreeg de volledige goedkeuring, zowel van de controle commissie als van de vergadering. De heren J. Snels en P. Dirks wer den herkozen als bestuurslid. De werkcommissie opperde het voorstel om 'n werkend lid in het bestuur te laten deelnemen; de ver gadering ging hiermede accoord en de heer Th. Burmanje werd als zodanig benoemd. Wat betreft de wisselconcerten zou contact opgenomen worden met de Harmonieën in Waspik en Haarsteeg. Ook zal indien mogelijk de drum band van de Harmonie in het a.s. sei zoen deelnemen aan 'n drumband concours. Ook wat betreft carnaval wilde men overgaan tot het formeren van ver schillende groepen, wat zeker de feeststemming zal verhogen. Ook van de rondvraag werd dank baar gebruik gemaakt. Aan het einde der vergadering sprak de heer v. Bracht woorden van dank aan de Harmonie en hoopte dat alles crescendo zal blijven als in de jaren dat ze in Thalia waren. Hierna sloot de voorzitter de ver gadering en dankte allen hartelijk voor de aanwezigheid op deze alge mene vergadering. geen overwegend bezwaar bestaat, indien die percelen gelegen ten oos ten van het sportterrein (direct hier aan grenzend) buiten de definitieve onteigening zullen worden gelaten. Hierbij moet worden opgemerkt, dat tijdens de vergadering van 26 sep tember 1963 door de raad een geheel nieuw uitbreidingsplan in hoofdzaak is vastgesteld, waarin aan de betref fende percelen reeds een andere be stemming dan de aanleg van indu strieterrein is gegeven. Voor wat het bezwaarschrift van de heer Kuysten betreft is de inspecteur van oordeel, dat diens in de onteigening begre pen eigendom onmisbaar is voor een behoorlijke effectuering van het uit breidingsplan en dat aan diens ver zoek dan ook niet kan worden tege moet gekomen. Het college van B. en W. tekent hierbij aan, dat evenals met alle andere eigenaren van de in het plan begrepen gronden ook met de heer Kuysten onderhandelingen zijn aangeknoopt over aankoop langs min nelijke weg. Wanneer evenwel mocht blijken dat bij afstand van zijn grond geen redelijke bestaansmogelijkheid voor zijn landbouwbedrijf mogelijk is, dan acht het college het niet onmoge lijk dat onderhandelingen met deze betrokkene verder op basis van uit koop zullen geschieden. Het college wijst er verder op, dat het bezwaar schrift behoort te worden afgewezen, omdat het algemeen belang moet gaan boven het belang van de betrokkene, aan wie een billijke schadeloosstelling zal worden uitgekeerd. GRONDAANKOPEN De gemeente zal van de C.V. Vin cent Hoffmans en Zonen in Waal- LUXE DAMESTASSEN zwart nappa-leder v.a. 29.95 écht Skai v.a. 9.95 HANDSCHOENEN écht leer nerfnylon v.a. v.a. LEDERVINYL MET NYLONVACHT ideaal voor U en Uw jongens Kou- en vochtwerend. In jongensmaten In juniormaten In herenmaten Alléén Uw SPECIAALZAAK heeft zo'n keus 3.95 4.75 4.95 wijk voor 't uitbreidingsplan Meer- dijfc, in totaal 2.05.40 ha grond aan kopen. Van J. den Ouden uit Uden- hout zal 61.40 aren grond worden aangekocht, die zijn gelegen aan de Gansoyensesteeg. Deze grond is ge legen ten zuiden van het terrein voor de rioolzuiveringsinstallatie. Grond wordt verkocht aan drs. B. Timmer mans voor de bouw van een land huis. De gezamenlijke oppervlakte van de drie percelen grond die ten noorden van de Meerdijk zijn gelegen bedraagt 3035 m2. De raad zal maandagavond over gaan tot instelling van een commissie van vier raadslieden onder voorzitter schap van wethouder van Heeswijk, die de straatnaamgeving van het plan Meerdijk moet voorbereiden. Verder zal de raad overgaan tot het aanstellen van een commissie van toezicht op het middelbaar onder wijs, wegens periodieke aftreding van deze commissie. Aftredend is de heer J. H. J. van Iersel. Aanbevolen wordt de heer J. H. J. v. Iersel en A. W. A. Bos. Bij de commissie Gemeentelijke In stelling Maatschappelijke Zorg is af tredend M. G. van Zeist. B. en W. dragen voor M. G. van Zeist en A. Schoondermark. Bovendien behoort te worden voor zien in de vacature in het bestuur ont staan op 22 december 1963 door het bereiken van de 65-jarige leeftijd door het bestuurslid H. N. van de Griendt. Ter voorziening in deze va cature wordt voorgedragen H. J. Schilders en Th. M. v. d. Heuvel. Wanneer over een jaar of drie de nieuwe Bernadettekerk zal zijn ge realiseerd, zal deze aan in totaal 900 personen een zitplaats bieden. De bouwplaats van deze vijfde parochiekerk in Waalwijk is door pa stoor J. Oomens, in overleg met het gemeentebestuur, vastgesteld op de hoek Molenvlietstraat-Groen van Prinsterelaan. Hier zal ook de pastorie worden gerealiseerd. Bouwpastoor J. Oomens, die door de bisschop van 's Hertogenbosch in juni van dit jaar tot bouwpastoor in Waalwijk werd benoemd, heeft dinsdag 10 en dinsdag 17 decem ber een en ander over zijn plannen aan zijn nieuwe parochieanen, die hiervoor in een niet teleurstellend aantal naar de cantine van schoen fabriek Bloch en Stibbe waren gekomen, meegedeeld. Pastoor Oomens is overtuigd van de noodzaak om zo spoedig moge lijk te komen tot de bouw van 'n li turgisch centrum, dat, zoals het woord ook uitdrukt, het middel punt zal moeten gaan vormen van een hechte gemeenschap. Deze noodzaak wordt duidelijk na de mededeling van de bouwpastoor, dat zijn nieuwe parochie, nu reeds zo'n 425 gezinnen telt met in totaal lbr00 zielen. De verwachtingen van pastoor Oomens zijn, dat de Ber- nadette parochie over ongeveer zes jaar zal zijn volgebouwd. Zoals het er op het ogenblik naar uit ziet, zullen er over ongeveer 3 jaar, ongeveer 600 woningen gereed zijn, terwijl over een jaar of zes de nieuwe parochie weer zal zijn vol gebouwd, dan zal de Bernadette pa rochie ongeveer 5800 zielen tellen. Pastoor Oomens heeft hoge ver wachtingen van de wijze waarop de bouw van nieuwe wooneenheden in het plan Laageinde wordt aan gepakt. Voor hem is nu reeds vast te ko men staan, dat hij binnen drie jaar de zielenzorg krijgt over een kleine 3000 kerkgangers. Uit deze opsomming van cijfers spreekt meer dan duidelijk, dat een snelle aanpak gewenst is, en dat men niet kan wachten met het bou wen van een kerk tot over vijf zes jaar. Pastoor Oomens is dat ook niet van plan. Sedert geruime tijd is hij bezig met het zoeken naar een ge schikte architect, die voor hem de nieuwe kerk zal ontwerpen. Zeker is dat de kerk een unieke plaats krijgt temidden van groen en wa terpartijen. Meer in de richting Baardwijk (naar het oosten dus) komen de katholieke scholen te verrijzen. Het zal voor iedereen duidelijk zijn, dat zeker, nu de parochie reeds een 425 gezinnen binnen haar gren zen telt, niet gewacht kan worden tot dat de definitieve kerk voor ge bruik gereed is. Het kerkbestuur heeft daarom besloten een nood kerk met een permanent karakter te laten bouwen. Deze noodkerk, die 560 zitplaat sen gaat tellen, zal er toe bijdra gen dat de parochie zo vlug moge lijk een eigen leven kan gaan lei den. De noodkerk zal aan de Oost zijde van de Dr. Schaepmanlaan, die de verbinding gaat vormen tus sen de Molenvlietstraat en de Am- brosiusweg, worden gebouwd. Wan neer over een jaar of drie de de finitieve kerk klaar is, kunnen aan de noodkerk nog allerlei bestem mingen worden gegeven, zoals ge meenschapshuis, jeugdhuis etc. Pa stoor Oomens is met zijn noodkerk reeds zover gevorderd, dat de te kening en bestek klaar zijn, terwijl PARFUMS LOTIONS CRÈMES ZEEP etc. Parfumerie en Bijoux Herenkapsalon Grotestraat 237 b, Waalwijk het gemeentebestuur er reeds zijn principiële goedkeuring aan heeft gehecht. Het wachten is nu nog op een antwoord van de bisschop. Pa stoor Oomens hoopt de noodkerk rond september het volgend jaar in gebruik te kunnen nemen. Ook pastoor Oomens kent de zorg die iedere bouwpastoor voor bijna schier onoverkoombare moei lijkheden stelt, namelijk de finan ciering. Tijdens deze beide bijeen komsten deelde hij mee, dat de nieuwe kerk ongeveer 900.000.- zal gaan kosten. Wanneer men erin slaagt, zoals de bouwpastoor hoopt, om middels subsidies, bijdragen etc. een bedrag van 525.000.- bij een te krijgen, blijft de parochie altijd met de niet onaanzienlijke schuld van 375.000 zitten. Vol gens de berekeningen van pastoor Oomens zal de parochie jaarlijks ongeveer 92.000 moeten opbren gen. Pastoor Oomens blijkt mede in dit verband een groot voorstander te zijn van de bekende gezinsbij drage, waarbij hij erop rekent, dat of wanneer dit enigszins mogelijk is 1,5% van het gezinsinkomen wordt afgestaan aan de parochie, de wereldkerk en het bisdom. Het plaatsengeld in de kerk blijft ook in de nieuwe parochie gehandhaafd. Hij hoopt in januari met zijn finan ciële actie van start te kunnen gaan. De collectes in de kerk wil hij absoluut terugbrengen tot één. Het meedoen aan de gezinsbijdrage, brengt met zich mee, dat er in deze parochie in de toekomst gratis ge trouwd kan worden. Ook de rouw- Vier dagen lang zal Waalwijk in driebanden spel op hoog niveau, liefhebbers van geheel Nederland krijgen in de "Gecroonde Leersse gen. Vanmiddag om één uur heeft met een stoot op het groene laken lands kampioenschap driebanden, de greep worden gehouden van het Vier dagen lang ookzullen biljart- het verloop, zoals dat zijn lijn gaat in Waalwijk, met volle aandacht vol- weth. van Heeswijk van Waalwijk de strijd om de titel voor het Neder- officiëel geopend: 500 TOESCHOUWERSPLAATSEN Voor deze gelegenheid is de "Ge croonde Leersse" herschapen in een waar biljartcentrum, waarbij tevens ruim is gedacht aan een plaatsje voor de toeschouwers. Voor het toneel en achter in de zaal zijn tribunes opge trokken, waarop aan ruim 500 be zoekers uitstekend plaats geboden kan worden. In de lengteas van de zaal zijn door René Gabriels een tweetal Imperator-biljarts opgesteld, het strijdperk voor de groten uit de biljartwereld driebandenspel. Ook buiten de "Gecroonde Leers se" wijst er alles op dat Waalwijk belangstelling laat uitgaan naar de strijd om het landskampioenschap driebanden. Behalve de affiches voor de ramen, hebben de organisa toren er voor gezorgd, dat ook op andere wijze het evenement de no dige aandacht krijgt. Op de Markt wordt door middel van een lichtreclame (twee witte biljartballen en een rode) de aan dacht van de dagelijkse of niet da gelijkse bezoeker op het evenement gericht, terwijl de ingang tot de "Gecroonde Leersse" door een wandbetimmering eveneens de aan dacht trekt, naar hetgeen hier bin nen de komende dagen gaat ge beuren. „ONS GENOEGEN" ORGANISATOR De organisatie van deze kampi- oensstrijd is in handen gegeven van de biljartvereniging "Ons Genoe gen", die het volgend jaar gaat ju bileren. Ter gelegenheid van dit biljartevenement werd bij de Waal- wijkse Stoomdrukkerij Antoon Tie len een prima verzorgde program magids gerealiseerd, die de bezoe kers de gelegenheid biedt de strijd precies te volgen. Alvorens door wethouder v. Hees wijk de eerste stoot op het groene laken werd verricht, zaten de deelne mers in hotel De Twee Kolommen aan, aan een diner dat hun ter ver welkoming werd aangeboden. Tegen 2 uur vanmiddag zijn dan de eerste wedstrijden geleverd. De avondpartijen beginnen telkens om half acht. Vrijdagmorgen zullen de biljart- matadoren een excursie maken naar schoenfabriek Anita, terwijl de mid dagwedstrijden vrijdag om half twee weer aanvangen. Zaterdagmorgen worden de deel nemers om elf uur officieel op het gemeentehuis ontvangen, terwijl het organiserend comité, de deelnemers om twaalf uur in hotel Verwiel op een diner onthaald. Zaterdagmiddag om half twee weer de normale mid dagwedstrijden, evenals 's avonds om half acht. Zondag 22 december begint de fi nale seance om ongeveer half twee, terwijl tegen zes uur de prijsuitrei king zal plaats vinden. TWEE GROTE KANSHEBBERS De grote strijd zal, zoals wij dat ook maandag reeds schreven, ons in ziens gestreden worden tussen de Waalwijker Hennie de Ruyter en de uit Zwijndrecht afkomstige Herman Popeyus. Hennie draagt nog steeds de titel nationaal recordhouder te zijn, terwijl Herman Popeyus hem in Hilversum vorig jaar de titel Natio naal Kampioen Driebanden afpikte. Zowel Hennie de Ruyter als Herman Popeyus hebben het eens gepresteerd een serie van vijftien bij elkaar te spelen. Herman Popeyus slaagde hierin tijdens het kampioenschap in Amsterdam, terwijl onze stadgenoot Hennie de Ruyter deze prestatie in 1960 te Dusseldorf leverde. Naast Popeyus krijgt Hennie de Ruyter te maken met Cees van Oos terhout uit Breda, die evenmin mag diensten zullen dan voor de betrok kenen geen enkele onkosten meer meebrengen. Bovendien kan men gratis 'n mis krijgen bij jubilea, on verschillig of het nu een ambts- Jf huwelijksjubileum betreft. Bij al deze plechtigheden maakt pastoor Oomens het liefst geen ver schil, zodat iedereen aanspraak krijgt op dezelfde plechtigheid. Tot slot zal alles in het werk worden gesteld, dat de parochianen niet meer lastig zullen worden gevallen door zelatricen om een of andere bijdrage. Ook zou pastoor Oomens het liefst zien wanneer er straks '.aan de kerk niet wordt gecollec teerd. De plannen die de gemeente heeft om in de omgeving van de Drunen- seweg en de Akkerlaan een alge mene begraafplaats aan te leggen, heeft met zich meegebracht, dat de •Bernadetteparochie geen eigen be graafplaats krijgt. De overledenen zullen voorlopig naar eigen wens op het kerkhof van de parochie St. Jan of de St. Clemensparochie be graven worden. worden onderschat, verder zal Hen nie nog op zijn hoede dienen te zijn voor de 73-jarige Jan Broekhuizen. Volledigheidshalve laten wij hier onder nog de deelnemerslijst volgen Cees van Oosterhout, Breda, Hen nie de Ruyter, Waalwijk, Herman Popeyus, Zwijndrecht (op het ogen blik nog titelhouder), Jan Broek- huijzen, Arnhem, Jan Doggen, Heer len, Tiest Brosens, Breda, Bert Tee- gelaar, Rotterdam en Jan van Essen uit Den Dolder. Commissies Het organiserend comité, dat on der beschermheerschap staat van bur gemeester J. L. P. M. Teijssen, ziet er als volgt uit Ere-voorzitter; wethouder J. J. M. van Heeswijk; voorzitter: P. J. M. v. Engelen; vice-voorzitter: J. Kobben - Th. Verdonk - F. C. Smolders; secr.: H. Pelders; wedstrijdleider: C. v. d. Sanden; leden W. Herman - C. Her man - G. de Wit - P. IJpelaar en H. de Ruyter. Commissie van ontvangst P. v. Engelen - Th. Burmanje - J. Kobben - H. Pelders - Th. Verdonk - Fred. Rooms. Commissie wedstrijdleiding C. v. d. Sanden - W. Soeterboek, waaraan nog iemand van de KNBB zal worden toegevoegd. Commissie zaalaccommodatie J. Kobben - C. v. d. Sanden - H. Pelders J. Passier - H. de Ruyter. Commissie pers en propaganda H. Pelders - Tom Burmanje - Th Verdonk - H. Swinkels - J. H. F. Neomagus - J. van Gooi, aangevuld met vier leden van "Ons Genoegen". Financiële commissie P. van Engelen - J. Passier - W. Herman. Op donderdag 19 december om 13.30 uur zal de officiële ope ning plaats hebben, waarna de wed strijden zullen aanvangen. Zondag 22 dec. om 18.00 uur heeft de prijsuit reiking plaats. (Zie ook pag. 19.) I, 11

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 5