DRUNEN Baby-Paradijs Kinder-Paradijs Capelle DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 23 DECEMBER '63 car. brt. h.s. alg. partij - 12 415 415 10 1.000 1.200 10 403 431 6 0.935 1.111 10 400 471 15 0.849 1.333 8 381 430 9 0.886 1.016 7 391 469 6 0.833 1.153 7 369 461 6 0.800 1.115 2 313 477 10 0.660 0.922 0 291 461 6 0.629 - speciaal wiegen en baby-uitzetten speciaal kinderwagens TILBURG Bent U op z'n plaats? J A Braat B.W M v.d Lee De auto-rijschool H. BOUMAN Jfv i Sprang feuilleton HET LIJK IN DE MAND nabeurt remise bewerkstelligde. De uitslagen van de eerste ronde luiden Cees van Oosterhout 43 65 6 0.661 Jan Doggen 60 65 6 0.923 Bert Teegelaar 60 59 4 1.016 J. Broekhuizen 37 59 3 0.627 Ties Brosens 60 79 6 0.759 H[. de Ruyter 55 79 5 0.696 J. y. Essen 46 93 3 0.494 H. Popeijus 60 93 4 0.645 Uitslagen van de tweede ronde Ties Brosens 60 74 5 0.810 Cees van Oosterhout 60 74 5 0.810 H Popeijus 41 52 6 0.788 H. de Ruyter 60 52 6 1.153 De stand na de eerste dag was als volgt 1 J. Doggen 4 pt. alg. gem. 0.937 2 Bert Teegelaar 4 pt. alg. gem. 0.916 3 Ties Brosens 3 pt. alg. gem. 0.784 4 HL de Ruyter 2 pt. alg. gem. 0.877 5 Ht Popeijus 2 pt. alg. gem. 0.696 6 QrV. Oosterhout 1 pt. alg. gem. 0.741 7 J. Broekhuizen 0 pt. alg. gem. 0.606 8 J. v. Essen 0 pt. alg. gem. 0.490 VRIJDAG In de laatste partijen van vrijdag in het tournooi om het Nederlands kam pioenschap ere-klasse driebanden, stegen de papieren van de Heerlese caféhouder Jan Doggen tot ver boven pari, doordat hij in 54 beurten van Brosens won en omdat Popeijus in 64 beurten Bert Teegelaar versloeg. Jan Doggen bleef daardoor als enige on geslagen, met het prachtige gem. van 0,987. Hij kreeg echter nog een zwaar programma af te werken, omdat hij nog moest spelen tegen de Ruyter, Popeijus en Teegelaar. Wat deze laatste betreft, kwam hij tegen een bijzonder vastberaden Popeijus, die om in de running te blijven moest winnen, hetgeen hij dan ook prompt deed, hoewel de beslissing pas tegen het einde viel, toen Popeijus met een serie van 6 in de 55e beurt uitliep tot 54 45 en de partij in 64 brt. uit maakte en Teegelaar op 52 car. bleef statin. Henny de Ruyiter speelde 's avonds tegen Jan van Éssen en maakte deze partij in 48 brt. uit, met het fraaie gem. van 1.250.; van Essen had toen precies de helft n.l. 30 car. Hoewel de Ruyter reeds twee verliespunten heeft bleef hij toch nog tot de favo rieten behoren. Trouwens de Waal- wijker had toen zijn kansen nog in eigen hand, want hij moest nog spe len tegen van Oosterhout, Doggen en Teegelaar. Ondanks zijn slechte be- ginpartij heeft Henny de Ruyter zijn alg, gem. inmiddels weten op te voe ren tot 1.004, dus ruim boven het Ne derlands record dat met 0.910 op zijn naam staat. Voor Cees van Oosterhout ver loopt het tournooi bepaald teleur stellend. Weliswaar won hij zijn par tij tegen Jan Broekhuizen, doch hij had hiervoor 74 beurten nodig. In 't begin van deze partij hadden beiden zeer sterk gespeeld, want na 14 brt. stonden zij beiden op 20 car., doch begrijpelijk konden zij dit hoge gem. niet vasthouden, zodat de partij in 74 brt. eindigde met de stand 49 - 60 voor Cees van Oosterhout. In de partij H. Popeijus - T. Bro sens heeft het Ned. serierecord vrij dagmiddag aan de bekende zijden draad gehangen. Met 15 car. staat dit record op naam van H. Popeijus en Hennie de Ruyter, en hoger dan het officiële wereldrecord dat met 13 car. op naam staat van de Oostenrijker Johan Sherz. In zijn partij tegen Bro sens scoorde Popeijus in de 30e brt. n.l. een prachtige serie van 15 car. en bleven de ballen in een vrij redelijke positie op het biljart liggen. Als een projectiel zoefde de speelbal over het groene laken, dodh liep na drie ban den op een cm afstand langs het be geerde doel. Het record had dus stand gehouden, doch Brosens was door deze kraohtexplosie 20 pt. achter ge raakt en verloor in 45 brt. In een prachtige partij verpletter de Henny de Ruyter hiema de maar niet op toeren komende Jan Broek huizen. In 55 brt. maakte de Waal- wijker de partij uit. Jan Broekhui zen bleef op 29 car. staan. Jan Doggen had iets meer dan 60 brt. nodig om J. v. Essen te verslaan en staat nu na drie partijen met het fraaie gem. van 0.952 aan het hoofd van de ranglijst. Eveneens ongesla gen bleef Bert Teegelaar, die het ech ter bijzonder moeilijk had tegen de voor zijn laatste kans vechtende Cees van Oosterhout. De Bredanaar liet in de slotfase een voorsprong van 8 pt., 52 - 44, in 54 brt. nog glippen. Na twee dagen was de stand 1 J. Doggen 8 pt. alg. gem. 0.987 2 H. de Ruyter 6 pt. alg. gem. 1.004 3 B. Teegelaar 6 pt. alg. gem. 0.885 4 H. Popeijus 6 pt. alg. gem. 0.870 5 C. v. Oosterhout 3 pt. alg. gem. 0.782 6 M. Brosens 3 pt. alg. gem. 0.757 7 J. Broekhuizen 0 pt. alg. gem. 0.605 8 J. v. Essen 0 pt. alg. gem. 0.569 Zaterdag 21 december kwamen in de 5e ronde J. Broekhuizen, de 73- jarige veteraan uit Arnhem en M. Brosens uit Breda tegen elkaar uit. In een partij die 84 brt. nodig had, wist tenslotte de Bredanaar de partij in zijn voordeel te beslechten, hoewel Broekhuizen in het begin enige voor sprong had genomen; na 20 brt. was de stand 17-15, doch na 30 brt. was deze stand reeds 20-22 in het voor deel van Brosens. De eindstand werd tenslotte 60-54 voor Brosens, die speelde met een gem .van 0.714, ter wijl Broekhuizen op 54 bleef staan met een gem. van 0.642. De partij van Cees van Oosterhout tegen J. v. Essen kreeg in 52 brt. zijn beslag, toen Cees van Oosterhout 60 car. had gescoord met een h.s. van 6 car. en een gem. van 1.53, terwijl J. v. Essen 46 car. had gemaakt met een h.s. van 5 en een gem. van 0.884; trouwens vanaf het begin van deze partij nam Cees van Oosterhout de leiding om die niet meer af te staan. Uitslag van deze partij was dus: C. v. Oosterhout 60 car. 52 brt. h.s. 6 gem. 1.53; J. van Essen 46 car., 52 brt. h.s. 5 gem. 0.884. Vanzelfsprekend trokken de finale ,tes»aa' partijen van zondag uitzonderlijk gro te belangstelling. Deze gingen tussen H. Popeijus en C. van Oosterhout op het ene en H. de Ruyter, de plaat selijke favoriet op het andere biljart. Het zijn bijzonder spannende par tijen geworden, waarvan de ene werd Eindstand 1 H. de Ruyter, Waalwijk 2 J. Doggen, Heerle 3 H. Popeijus Zwijndrecht 4 L. Teegelaar, Rotterdam 5 C. v. Oosterhout, Breda 6 M. Brosens, Breda 7 J. Broekhuizen Arnhem 8 P. v. Essen, Den Dolder gewonnen door C. van Oosterhout, waarbij H. Popeijus echter slechts 1 car. tekort kwam, die hij slechts op 't nippertje miste. Van Oosterhout had voor deze partij echter 78 brt. nodig gehad, waarbij mag worden aangeno men, dat oök de zenuwen van de spelers een rol speelde. De Ruyter-Doggen werd een klin kende overwinning voor de Waal- wijker, die de partij in 67 brt. uit maakte en Doggen op 49 car. liet staan. Langen tijd ging deze partij gelijk op en na 40 brt. was de stand 33-33 gelijk, doch dan nam de Ruy ter de leiding om deze niet meer af te staan. Door deze overwinning kon Henny de Ruyter zich kampioen van Neder land noemen en hij heeft zich dit kampioenschap waardig getoond, om dat het teredht is gekomen bij de spe- der die o.i. daarop het meeste aan spraak mag maken en waarmede hij na afloop hartelijk werd gehuldigd. Heuvelstraat 85, Telef. 21625 Jul. V. Stolbergstraat 10 Telefoon 32909 ZONDAGSDIENST Eerste Kerstdag uitsluitend voor spoedgevallen. Dienst: Dr. Verhaak. Tweede Kerstdag: Dienst: Dr. v. d. Wouw. GESLAAGD Voor het diploma jonggezel boek drukker slaagde onze dorpsgenoot Frans G. Geerts. GEMEENTERAAD Openbare vergadering van de raad der gemeente Drunen te hou den op vrijdag 27 december 1963 te 19.30 uur ten gemeentehuize. Agenda 1. Vaststelling notulen vergaderin gen van 11 nov. en 15 nov. 1963. 2. Ingekomen stukken. a. goedkeuring van de raadsbeslui ten van 15 nov. 1963 tot verkoop van bouwterrein aan M. A. Scheut- jens en aan de Vlissingse Aanne- mings Mij. te Papendrecht. b. goedkeuring van de besluiten van b. en w. tot aankoop van grond in het uitbreidingsplan „De Nau- landen" van M. J. v. d. Hoven en kinderen van Halder. c. goedkeuring door Ged. Staten van het uitbreidingsplan in onder delen „Eendekooi". d. verslagen van het Verificatie bureau van de gehouden controle van kas en boeken bij de gemeente ontvanger en de diverse bedrijven over het 4e kwartaal 1963. 3. Mededeling van b. en w. inzake: a. wijziging van de verkaveling der bouwterreinen in uitbreidingsplan „Braken Oost". b. beschikbaarstelling recreatie ruimte ten behoeve van de bejaar den. 4. Voorstel van b. en w. tot wijzi ging van de Algemene Politiever ordening. 5. Voorsetl tot het intrekken van de bestaande en het vaststellen van een nieuwe gemeenschappelijke re geling tot stichting en exploitatie van een regionaal woonwagenkamp. 5. Voorstel tot het intrekken van raadsbesluiten van 11 nov. 1963 in zake het aangaan van vaste geld leningen. 7. Voorstel tot ruiling van bouwter rein. 8. Voorstel tot verkoop van bouw terrein. 9. Voorstel tot het verlenen van 'n bijdrage aan de N.V. PNEM in ver band met de electrificatie van de panden op de Fellenoord, alsmede het vaststellen van de door de 3 bewoners aan de gemeente te be talen vergoeding. 10. Voorstel tot wijziging van de grondprijs industrieterrein in het uitbreidingsplan „De Naulanden". 11. Voorstel om afwijzend te be schikken op een verzoek van het bestuur van de KAB afdeling Dru nen inzake verandering kermis te Drunen. 12. Aanbieding diverse begrotingen voor het jaar 1964. 13. Onderzoek geloofsbrieven van het nieuw benoemde raadslid M. J. Snoerén. (Advertentie) Er is een aantal mensen dat van jongs-af-aan niet in het vak terecht is gekomen waarin zij krachtens hun ambitie en aanleg thuis behoor den. Voor wikkelen en montage van electromotoren en electrische appa raten, is het niet altijd nodig hier voor een speciale opleiding genoten te hebben. Personen, die enige han digheid en inzicht hebben, kunnen wij in betrekkelijk korte tijd tot ge schikte krachten voor ons bedrijf omscholen. Zo zien wij er geen be zwaar in gegadigden uit andere in dustrieën, waar het arbeidstempo of andere omstandigheden hen niet goed ligt, in ons bedrijf op te ne men. Heeft men daarbij een leeftijd van veertig tot vijftig jaar, dan vormt deze voor ons geen beletsel, hoewel wij ook jeugdigen kunnen plaatsen. Het werktempo ligt bij ons regel matig, doch rustig. Het bedrijfskli- maat is in onze modern ingerichte fabriek zeer aangenaam te noemen en de lonen en sociale voorzienin gen zijn de beste die momenteel te verwezenlijken zijn. Voelt U iets voor opname in ons bedrijf, kom dan eens praten. Mo menteel zijn enige arbeidsplaatsen te bezetten. Wij verwachten U gaarne. PATJLIDES N.V. Ned. Fabriek van Electrische Apparaten en Motoren Kerkstraat 13 15 Sprang-Capelle tel. 04167 - 2351 OUDEJAARS TONEELUITVOE RING DOOR OJV.A. „Reiziger zonder bagage" en „de Bruiloft van Kloris en Roosje" met de Nieuwjaarswensen van Thomas- vaer en Pieternel Wil het amateurtoneel in deze tijd van TV en nu velen in de ge legenheid zijn om beroepstoneel te gaan zien nog publiek trekken dan kan zij dit alleen door het beste te brengen wat er voor een amateur gezelschap haalbaar is. Naast ent housiasme en liefhebberij is dan ook een deskundige leiding nodig omdat het publiek van heden nu eenmaal grotere eisen stelt dan dat van gisteren. Een dergelijk gezel schap is ONA dat in voorbije jaren al enige malen heeft laten zien dat het o.l.v. Ton Noyons tot buitenge wone prestaties in staat is. Wie de vorige toneeluitvoeringen van ONA heeft gezien en gehoord zal dit be amen en hiervan getuige ook de verschillende subsidies welke deze vereniging in de laatste jaren toe gewezen kreeg van het Provinciaal Fonds. Op zaterdag 28 december geeft ONA in de grote zaal van de Hoge Braken weer de jaarlijkse oude- j aarsuitvoering en dit optreden zien wij weer met grote belangstel ling tegemoet. Wij durven hier zelfs beweren dat dit optreden voor Drunen op toneelgebied een gebeu ren is van de eerste rang. ONA zal deze avond opvoeren 't toneelspel van Jean Anouilh „Rei ziger zonder bagage". Dit werk, fel realistisch, scherp en zeer gees tig, is er een van de beste soort. Met dit werk dat Anouilh schreef in 1937, heeft hij indertijd zijn naam als toneelschrijver voorgoed geves tigd. Dat ook in deze tijd de wer ken van Anouilh nog vaak gespeeld worden bewijst zijn meesterschap, omdat hij kon schrijven in een to neeltaai, die ook nu ons allen nog zal kunnen aanspreken. Het feit dat ONA dit spel heeft uit gekozen bewijst al dat zij iets meer wil dan het gewone. KLORIS EN ROOSJE Een tweede hoogtepunt van deze avond zal zijn de opvoering van 't zangspel „Kloris en Roosje". Aan de uitvoering hiervan heeft ONA ook dit jaar weer alle aandacht be steed, terwijl men tracht de onvol komenheden van de vorige jaren weg te werken. Zo zijn de balletten dit jaar ingestudeerd door mevrouw Vasseur, terwijl ook aan muziek en zang de nodige aandacht is besteed. De nieuwjaarswensen van Tho mas vaer en Pieternel zijn nog een gesloten boek. Maar het feit dat Ton Noyons voor de tekst zorgt, zegt reeds genoeg. In deze wensen waarbij natuurlijk ook een terug blik wordt geworpen op het voor bije jaar, wordt ons weer de spiegel voorgehouden, waarin de gemeen schap Drunen zich zal herkennen. Voor iedereen die in Drunen leeft en werkt is het kunnen horen en meemaken van deze opvoering een belevenis op zich. De oudej aarsuitvoering van ONA is in ieder geval een toneelgebeur tenis van de eerste rang en wij willen iedereen die eens graag een avondje uit is gaarne deze avond aanbevelen. Voor verdere gegevens zie de advertentie in dit blad. Voor de oudste Rijschool met „VAMOR" in SPRANG-CAPELLE en omgeving naar Telefoon 04167 - 2753 en Telefoon 04160 - 3707 Ook DAF en SCOOTER DONDERDAG 26 DEC. 21 KERSTDAG Ned. Herv. Kerk 9.30 uur Ds. J. Lekkerkerker van Loon- opzand. ZONDAG 29 DECEMBER 1963 Ned. Herv. Kerk 9.30 uur en 2.30 uur Dienst des Woords. Geref. Kerk 9.30 uur en 3 uur Ds. 0. M. v. d. Loo van Soest. KERSTFEEST. Met de kinderen van de Zondagschool zal op Tweede Kerstdag, des middags om 2 uui in de Herv. Kerk kerstfeest worden ge vierd, waartoe de ouders en verdere be langstellenden zijn uitgenodigd. In de Geref. Keilk zal op Tweede Kerst dag des middags om half 5 kerstfeest wor den gevierd met de jeugd van 4-12 jaar. t OLIEBOLLENACTIE. Ten bate van het Kerkrestauratiefonds van de Ned. Herv. Kerk zal op oudejaarsdag een oliebollenactie worden gehouden, zodat men op oudejaar niet zelf oliebollen behoeft te bakken. Ze worden huis aan huis aan geboden. voor SPRANG-CAPELLE en omgeving Julianalaan 26 Sprang-Capelle Vamor gediplomeerd, dus ge rechtigd pw examen bij te wonen. DOKTERSDIENST De praktijk van dokter H. Winkelman wordt vanaf dinsdagavond 6 uur tot en met Tweede KeTstdag waargenomen door dok ter K. van Tuijn, Vossenbergselaan 21 te Kaatsheuvel, tel. 04167 2006, terwijl dok ter van Tuijn ook zaterdag en zondag a.s. de praktijk van dokter Winkelman waar neemt. KERKDIENSTEN WOENSDAG 25 DEC. Ie KERSTDAG Ned. Herv. Kerk 9.30 uur en 2.30 uur Ds. P. J. Bos. Geref. Kerk 9.45 uur Ds. W. B. van der Meulen. 3 uur Ds. Seijs van Den Bosch. RIKCONCOURS. Vrijdagavond werd in café Huyps weer een zeer geslaagd rikconcours gehouden, ten bate van de voetbalvereniging NEO. Met het oog op de feestdagen waren er ditmaal, naast meerdere mooie waardevolle prijzen, een tweetal kalkoenen beschikbaar. De kalkoen van de loterij ging op nr. 235 naar dhr. L. Chabot, terwijl dhr. Klootwijk met het rikken de andere kalkoen won met 158 pt als le prijs; de 2e prijs was voor C. v. Oosterhout met 152 pt., 3e Spierings 125, 4e E. v. d. Schans met 124 en 5e B. Grootzwagers met 111 pt. Al met al een zeer geslaagde avond en een mooi saldo voor de v.v. NEO. 'V l KERSTNACHTDIENST. Op dinsdagavond 24 dec. a.s. des avonds 10 uur zal in de Geref. Kerk aan het Brug getje een Kerstnachtdienst worden gehou den, waarin zal voorgaan Ds. C. Torenbeek. Het thema van de korte meditatie luidt Wie van de Drie? Medewerking zal worden verleend door de Chr. Gem. Zangvereniging O.K.K. uit Waspik. IJSWEDSTRIJD Op de banen van de ijsclub Het Eenden nest werd j.I. zaterdagmiddag een wedstrijd verreden over 50 km. Diverse prominente rijders namen hieraan deel. De uitslag was als volgt: 1 Tamerus uit Giessen; 2 W. van Pelt, Capelle; 3 J. Wilhelm, Waalwijk; 4 Chr. de Rooij Capelle; 5 J. Dubbelman, Lage Zwaluwe en 6 M. Rijken, Capelle. Deze winnaars werden bedeeld met een waardebon en t.z.t. zal hun een beker wor den toegezonden. van „De Echo van het Zuiden" door George Bagby 15. We praatten er nog steeds over toen we bij ons hotel aankwamen. De „conserje" de portier" gaf me Horshams briefje. Voorts ver telde hij me dat mijn mand was gebracht. Ik was Horshams enveloppe aan 't opensnijden en ik schonk maar weinig aandacht aan hetgeen de portier me vertelde. „U wilde hem zeker opgeborgen hebben in de bagagebergplaats, me neer?" vroeg hij. Het briefje van Horsham was zo als ik het had verwacht. Ik had ge jij k gehad over het mes en hij was fout geweest. Hij was diep be schaamd en vernederd. Hij was on vergeeflijk ruw tegen me geweest en hij kon slechts verklaren dat hel; hem speet en dat hij een onge looflijk stomme ezel was geweest. Ik gaf het briefje aan inspecteur Schmidt en terwijl hij het inkeek wendde ik me tot de „conserje „Wat wilde ik opbergen in de bagagebergplaats?" vroeg ik. „Uw mand meneer. De man zei dat u hem opgedragen had die in de bergplaats te zetten." „Wat voor een mand?" „Die grote rieten mand. Vanavond hebben ze hem gebracht." „En zei die man dat dit voor mij was?" „Voor senor Bagby. Kamer 1012." De naam en het kamernummer klopten. Ik boog me voorover en pakte Horshams enveloppe uit de hand van de inspecteur. Ook die was geadresseerd aan senor Bagby, kamer no. 1012. Ik liet hem aan de portier zien. „Was u hier toen deze heer dit briefje voor me achterliet?" vroeg ik. „Zeker senor." „Wist die heer mijn kamernum mer?" Die man aan het wisselkantoor zou immers wel de naam van mijn hotel hebben kunnen weten, maar niet mijn kamernummer. „Hij vroeg me naar het kamer nummer, meneer." „Liet diezelfde heer die mand voor me achter?" „Nee, meneer. Het was geen heer die de mand bracht, 't Was een werkman, geen vreemdeling." „Juist. Was u hier toen de mand gebracht werd?" „Ja, meneer." „Was dat nadat die heer het briefje had afgegeven?" „Een uur later, ongeveer." Schmitty schudde zijn hoofd. „Onze vriend," zei hij, „moet een bepaald trucje kennen om zoveel te doen van zijn Engelse reisgeld vergunning. Het is duidelijk dat hij je een geschenkje heeft willen brengen een soort zoenoffer." „Het kan inderdaad bijna niet anders," zei ik. „Ik heb niets be steld. Ik verwachtte ook niets, en toch had die boodschappenman m'n kamernummer." „Waarom zou hij gezegd hebben dat je het ding in de bergplaats wilde hebben?" vroeg Schmitty. Ik haalde mijn schouders op. „Dat zal wel aan die bezorger heb ben gelegen. Die heeft natuurlijk twee opdrachten doorelkaar ge haald." ,,'t Kan zijn," knikte Schmitty. „Ik denk dat ik maar even in de bagagebergplaats ga kijken wat onze vriend heeft gebracht." Schmitty grinnikte. „Ik kan ge woonweg niet wachten," zei hij. „Je had me geschreven dat Spanje interessant was, maar hóe interes sant heb je toch niet verteld." De conserje gaf nu ook de inspec teur zijn paspoort terug en gaf ons een van de kleine piccolo's mee naar de bergplaats. Als men niet in Spanje is geweest, heeft men er geen idee van hóe klein die picco lo's meestal zijn. 't Zijn ukkies, maar als men vraagt hoe oud ze zijn, zullen ze je in veertien talen vertellen dat ze veertien jaar zijn. Er is namelijk een wet die bepaalt dat onder die leeftijd niet mag worden gewerkt. Ze horen dus eigenlijk nog op school te zitten. Maar die jongens zijn flink en goed getraind. Het ventje dat ons als gids dien de opende de deur voor ons. De sleutel was bijna even groot als hijzelf. Toen draaide hij het licht voor ons aan. Hij moest op zijn te nen gaan staan om bij het knopje te kunnen komen, maar hij speelde het toch klaar eij nu verlichtte de enige ballon zonder armatuur spaarzaam het vertrek. Dat zag er precies eender uit als altijd in der gelijke hotels. In de schaduw langs de muren stonden de gebruikelijke koffers, kisten, handkoffertjes en tassen met golf stokken. Voorts lag er een tas met vermoedelijk zalm- hengels en dan nog een paar fiet sen. Er stond zelfs een hobbelpaard en een speelgoedbeer van een of ander kind, netjes met een etiket eraan met de naam en kamernum mer, net zoals al het andere. De mand stond midden in het vertrek. Ook die had een keurig etiketje en ik las wat erop stond. Ik herkende het handschrift van de portier. Hij had me dikwijls genoeg een berichtje moeten doorgeven. Pijnlijk nauwkeurig had hij dui delijk mijn naam en kamernummer genoteerd. Ik begreep er niets van. Ik was er zeker van dat hier sprake was van een vergissing. Inderdaad, het was een gewone mand. Ik was lang genoeg in Europa geweest om ze te i kennen: een rechthoekig geval van stevig mandenriet met een schar nierende deksel. Je ziet ze in alle maten van de grootte om er de broodmaaltijd van een arbeider in te bergen tot hele knapen, waarin je allerlei huishoudelijke spullen kan stoppen als kussens en dekens en keukengerei en aardewerk en wat al niet meer. De grootste soor ten zijn groter dan welke koffer ook. Dit was niet bepaald de grootste mand die ik ooit had gezien, maar hij was toch verre van klein. Hij was in ieder geval veel te groot voor iets wat Horsham me had wil len sturen. Hij was, denk ik, zowat anderhalve meter lang en een vijf enzeventig centimeter breed en hoog. Hij was goed dicht gemaakt met een groot stevig touw. „Dat móet een vergissing zijn," zei ik. „Dat is kennelijk iets voor iemand anders." „Je hoeft niets anders te doen dan hem open te maken," zei Schmitty. „Misschien vind je bin nenin een of andere aanduiding van de eigenaar." De manier waarop hij dat zei deed me schrikken. Ik keek hem aan. Met gebogen hoofd keek hij naar de mand en in het schaarse licht kon ik de uitdrukking op zijn gezicht niet zien. Ik kon onmogelijk zien of hij er bezorgd uitzag. Zijn stem had wel zo geklonken. Hij begon de knopen uit het touw te wurmen, maar de piccolo stond erop om dat zelf te doen. We lieten hem maar begaan. Het was een ste vige jongen en zijn vingers waren klein genoeg om gemakkelijker met knopen te kunnen omspringen dan wij. Het duurde eventjes voordat hij het gedaan kreeg, maar uitein delijk was het touw dan los. Ik lichtte het deksel op en de ogen van de jongen werden zq groot als biljartballen. (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 6