waalwijkse en UnqstRAAtse couRAnt Grootste individuele succes waren voor Sjoukje Dijkstra en Ada Kok lekker en gezond Gemeenteraad Waalwijk x i „DE ECHO VAN HET ZUIDEN Raad leverde ernstige kritiek op commissie van toezicht op het Middelbaar onderwijs Raadslid van Eljl „Commissie is een farce, laten we er een streep door zetten' Het jaaroverzicht van de sport GELUKKIG NIEUWJAAR f» - MAANDAG 30 DECEMBER 1963 85e JAARGANG No. 103 De echo Vc\n het Zuióen 85e JAARGANG No. 103 v Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 Bureaux. Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 -2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 -2002 Aoonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres: „ECHO" Wie zich zet aan de vervaardiging van een wat grof uitvallende terug blik op de sport in 1963 - iets an ders is in dit bescheiden bestek niet mogelijk - die moet helaas consta teren, dat zich in het Nederlandse voetbal in het afgelopen kalenderjaar 'n tweeslachtige toestand heeft voor gedaan. Een situatie, welke zich van- daag-de-dag nog steeds voordoet. Terwijl namelijk de landskampioen zich in het populairste Europese voet- baltournooi der laatste jaren (de strijd om de Europa Cup uitstekend weert, verkeert het Nederlands Elftal in een crisisperiode. Het is immers een merkwaardige waarheid, dat een Feijenoord, dat Servette, Vasas, Reims - zijnde de kampioenploegen van Zwitserland, Hongarije en Frank rijk - versloeg in de fascinerende opmars naar de Londense finale op 22 mei l.l. (al heeft Feijenoord die eindstrijd nooit gehaald, doordat het op de briljante Portugezen van Ben- fica stuitte, al werden die in Rotter dam in april tot een puntloos gelijk spel verplicht), de ogen van de Euro pese voetbalwereld met waardering en verwondering op zich vestigde, ter wijl de Oranjeploeg het zoveelste zeer matige seizoen beleefde. Het is intussen NIET waar, dat er helemaal niets meer deugde van de re sultaten van het Nederlands Elftal. In april overwon de Oranjeploeg Frankrijk in Rotterdam en een paar weken later de rondtoerende Brazili aanse Wereldkampioenen in Amster dam - beide scores waren 1 - 0. In dit najaar speelden we 1 - 1 gelijk te gen de Belgen, maar in het voorjaar hadden we in Antwerpen van hen ver loren. Er zou niet zoveel reden tot "ach-en-wee"-geroep zijn geweest, indien onze landgenoten hun kansen voor de Eropese beker voor landen ploegen niet zo verbijsterend hadden vergooid door een 1-8 nederlaag te gen Luxemburg, na een maand eer der tegen dit Groothertogdom ook al teleurstellend met 1 - 1 te hebben ge deeld. Terwijl we op de laatste dag van maart in Bern door een 1 - 1 re- BUDDEMEYER chemisch reinigen grotestraat 95 waalwijk mise tegen de Zwitsers een ronde verder waren gekomen en zich per spectieven openden voor de derde ronde (Denemarken), ja zelfs nog verder lieten de pittige, strijd vaardige Luxemburgers de wekker vlak aan onze oren heel rum aflopen. Daarmede openbaarde zich een crisissituatie en de Bondscoach Elek Schwartz kwam onder een hevig vuur te liggen. Men klaagt over de slechte mentale instelling van onze nationale ploeg en over de overdreven-defen sieve spelopvatting. Intussen werd in de laatste wedstrijd tegen Luxemburg de klemtoon wel degelijk op de aan val gelegd, maar toen bleek ons elf tal in tactisch opzicht zeer tekort te schieten. Eigenaardig intussen, dat na Feijenoord nu ook de huidige lands kampioen, PSV, he in de Europa Cup goed doet. Eerst werd met 4 - 3 en 7-1 afgerekend met het Deense Es- bjerg en kort geleden bereikten de tindhovenaren de kwartfinales door een overwinning (1 - 0) en een gelijk Spel contra Spartak uit het verre Bulgarije. Het werd dit jaar wel dui delijk, dat de interesse van spelers en publiek meer naar het internationale clubvoetbal uitgaat, dan naar da lan- denwedstrijden. Dat is trouwens een ontwikkeling in vele landen. SJOUKJE EN ADA. De beste individuele prestatie van heel de vaderlandse sportgemeen- schap kwam van het Amstelveense meisje Sjoukje Dijkstra. Deze korda te kunstrijdster prolongeerde zowel haar Europese als haar Wereldtitel - een fantastische prestatie, waar door zij mijn persoonlijke Sportvrouw -van-het-jaar werd. De enige, die haar enigszins nabij kwam, was de hoofdstedelijke zwemster Ada Kok, die in Soestduinen in de afgelopen zomer een Wereldrecord verbeterde. Op dezelfde zondagmiddag overigens waarop de Groningse Korrie Winkel een Europese topprestatie om hals bracht. Ook overigens hield ons zwemwereldje zich goed, waarbij di verse verdienstelijke verrichtingen van onze heren opvielen. Dat wil echter niet zeggen, dat wij 1964 ingaan in de stellige overtui ging, in Tokio op de komende Olym pische Spelen topverrichtingen te zullen leveren. Het wordt daar bijzonder zwaar, ook voor de enige Nederlandse talente (Gerda Kraan), die daar met medaillekansen aan de start komt. Gerda Kraan had overi gens een goed jaar, waarop onze 800 meter loopster zich met succes in de arena begaf met sterke buitenlandse tegenstandsters. Een goed seizoen - dat geldt als betiteling óók voor het nationale he- ren-hockey-elftal, dat vele wedstrij den speelde en de meeste won, waar onder enkele tijdens het zware tour- nooi in Lyon. Wij mogen wel aanne men, dat de hockeyers zich hiermee voor Tokio geplaatst hebben, - iets, dat van onze waterpoloers (nog?) niet gezegd kan worden. Bij de schaatsers (de hardrijders dan), was het een slecht jaar voor de ex-Wereldkampioen Henk van der Grift. Geplaagd door een hardnekki ge keelontsteking, zag hij zowel de Europese kampioenschappen van Go thenburg als de Wereldkampioen schappen in Moskou, waaraan hij zonder fit te zijn deelnam, voor zich verloren gaan. Gelukkig vierden we de terugkeer naar de regionen van de top, die de jonge Rudie Liebregts vol bracht. Hij bewees, één der sterkste lange-af standsrijders van de wereld te zijn. Bij de wielrenners groeiden de We reldkampioenschappen op de baan van Rocour bij Luik helaas niet uit tot een Nederlandse triomf, al kwam onze achtervolger Peter Post dicht bij een regenboogtrui. Ook in de omge ving van Ronsse, waar de wegwed strijden werden verreden, konden geen Wereldkampioenschappen van Nederlanders genoteerd worden, al sloegen onze amateurs een goed fi guur. Overigens beleefde de baan het afscheid van Jan Derksen, die van zijn twintigste tot zijn 43-ste jaar een sieraad voor zijn sport is geweest. Maar de Tour de France bracht geen Nederlandse triomfen - iets, dat gezien de samengestelling der ploegen, waarbij de Nederlanders over diverse teams verdeeld waren - nergens als kopman fungeerden - nauwelijks verwonderen kan. Het jaar eindigt met sterker wor dende berichten over de op komst zijnde bouw van een sportpaleis in Rotterdam en een dito plan in Am sterdam. Als dat er nu eens op korte termijn van komen kon, dan staat de Nederlandse Sport er straks gunsti ger voor dan ze lange tijd gedaan heeft. 20 cent per rol Ernstige kritiek is er maandagavond in de raadzaal geleverd op dea Commissie van toezicht op het Middelbaar onderwijs, die sedert 1954 verzuimd heeft de wettelijk voorgeschreven activiteiten te ontplooien. Hieronder vallen onder meer het tweemaal per jaar een bezoek bren gen aan de twee Waalwijkse middelbare scholen en het uitbrengen van een verslag. Het was maandagavond niet de eerste keer dat over de nalatigheden van de commissie werd gesproken. Reeds tijdens een eerder gehouden raadsvergadering had de heer van Eijl (K.U.) bij de voorzitter geïnformeerd, waaruit de activiteiten van deze commissie dienden te bestaan. De heer van Eijl had ook toen zijn misnoegen geuit over het achterwege blijven van deze activiteiten. CMAiLt JtLAïSË 38! _3_ Jij 1. ANDERE COMMISSIE De commissie zelf heeft zich hier van schijnbaar niet veel aangetrok ken, hetgeen nog eens te meer bleek uit de woorden van voorzitter Teijs- sen, die de raad meedeelde op 9 ja nuari 1963 de commissie een brief geschreven te hebben, waarin er op werd gewezen, dat in 1954 door de commissie voor de laatste keer ver slag was uitgebracht. Verder werd er in dit schrijven op gewezen, dat de commissie van toezicht verplicht is tweemaal per jaar een bezoek aan de middelbare scholen te brengen. Nadat een antwoord van de commissie uit bleef heeft het college nog eenmaal gerappeleerd, maar ook daarop werd Wij danken voor het vertrouwen, door adverteerders in 1963 in ons blad gesteld. Wij menen te mogen vaststellen, dat ook zij daarmee succes hebben gehad in het afgelopen jaar. Adverteren betekent BEKEND BLIJVEN WAALWIJKSE EN LANGSTRAATSE COURANT Hoofdkantoor Grotestraat 205, Waalwijk taal noch teken van de commissie vernomen. Raadslid van Eijl kon voorzitter Teijssen de verzekering geven dat er ook dit jaar noch op het Dr. Moller- coliege, noch op het Willem van Oranjecollege iemand van de com missie is verschenen. "Laat ons die commissie maar gauw opheffen", zo pleitte de heer van Eijl, die het een grote farce noemde, waar maar een streep doorgezet diende te worden. De mogelijkheid tot opheffen van be doelde commissie is echter uitgeslo ten, omdat de wet op het Middelbaar Onderwijs een dergelijke commissie dwingend voorschrijft. „Wanneer de commissie nog niet in staat is om binnen elf maanden een brief te schrijven, voel ik er veel voor om binnenkort tot een totale her benoeming te komen", aldus de frac tieleider van de katholieke Unie, de heer van Engelen. Ook de heer van Eijl zei liever een andere commissie te zien. Hij pleitte voor meer kun dige mensen. "Zet er mensen in, die er iets van af weten", aldus de heer van Eijl. "Ik vind de heer van Iersel een bijzonder aardige man - het is zelfs een persoonlijke vriend van mij, - maar hij weet van het onderwijs niets af, evenmin als ik iets van leer- looien af weet", zo besloot hij. Ook de heer Smits (K.U.) voelde niet veel voor een herbenoeming. Die mensen hebben zelfs het fatsoen niet gehad om terug te schrijven", zo be toogde hij. De heer Brouwer (één- manspartij) drong er bij het college op aan de mogelijkheden na te gaan,! deze functie aan anderen te geven, zo" dat aan de wettelijke verplichtingen kan worden voldaan. "Ik neem aan dat er in die commissie enkele goed- willenden zitten, maar ook die er geen verstand van hebben en zij zijn juist een rem voor die anderen." "Ik kan mij voorstellen", aldus voorzitter Teijssen, "dat u, evenmin als het college, bevredigd kunt zijn met deze gang van zaken". Hij stelde voor om in de vacature te voorzien, waarna het college in mondeling con tact zal treden met de commissie. Voorzitter Teijssen zal hierover verslag uitbrengen aan de raad of wanneer dit nodig mocht blijken met een nieuw voorstel komen. Bij de stemming werden er 9 stem men uitgebracht op de heer J. H. J. van Iersel, die aftredend was, maar die zich weer herkiesbaar had gesteld en 3 stemmen op A. W. A. Bos. Er werd vijfmaal blanco gestemd. Bij de stemming voor de Gemeen telijke Instelling voor Maatschappe lijke Zorg werden er 15 stemmen uit gebracht op de heer van Zeist, 1 op de heer Schoondermark en 1 blanco. De heer H. J. Schilders werd geko zen voor de vacature H. N. van de Griendt. Op de heer Schilders werden 16 stemmen uitgebracht. Eén raads lid stemde blanco. De heer Mosselveld (werknemers)) had vooraf voorzitter Teijssen om meer gegevens gevraagd omtrent de te kiezen personen. STRAATNAMEN-COMMISSIE De raad hechtte verder goedkeu ring aan het voorstel tot aankoop van grond - een totale oppervlakte van 2.05.40 h.a. - in het uitbreidings plan "Bungalow en villapark Meer dijk" van de C.V. Vincent Hoffmans en Zonen. Aankoop van grond, 61.40 aren, in de Gansoyensesteeg van J. den Ouden. Aan de N.V. Holland Heating weid de industriehal, waarin deze N.V. is gehuisvest, in huurkoop W IJ Z I G I N G ABONNEMENTSPRIJZEN EN ADVERTENTIETARIEVEN. In overleg met het Ministerie van Economische Zaken zullen per 1 januari a.s. de abonnementsprijzen en advertentietarieven van de Nederlandse nieuwsbladen 'enige verhoging ondergaan. Ofschoon de sterke kostenstijgingen van de laatste jaren reeds lang een verhoging noodzakelijk maakten, hebben wij zo lang mogelijk hiermee gewacht en haar thans zo beperkt mogelijk gehouden. Zij zal daarom slechts zeer ten dele de kostenstijgingen kunnen opvan gen, vooral als men bedenkt dat in 1964 weer nieuwe belangrijke kostenstijgingen voor ons zullen optreden. De verhoging van de ABONNEMENTSPRIJZEN bedraagt Voor kwartaalabonnée's 25 cent (zijnde 15 cent verhoging abonnementsprijs en 10 cent voor incasso). Voor maandabonnée's 10 cent (zijnde 5 cent verhoging abonnementsprijs en 5 cent voor incasso). Voor weekabonnée's 3 cent (zijnde 2 cent verhoging abonnementsprijs en 1 cent voor incasso). Zoals men kan constateren is de verhoging voor kwartaal- en maandabonnée's naar verhouding geringer dan voor de weekabon née's, doordat deze laatsten iets meer voor incasso betalen. Het we kelijks ophalen van abonnementsgelden brengt n.l. veel tijdverlies en daardoor extra kosten mee. Het zal dus overweging verdienen zich zoveel mogelijk per maand of (wat nog voordeliger is) per kwartaal te abonneren. De abonnée's betalen dus per 1 januari 1964 per week f 0.24 1 cent incassok. 0.25 per maand f 1.00 5 cent incassok. f 1.05 per kwartaal f 3.00 lOcent incassok. f 3.10 postabonnementen f 3.35. Incasso per postkwitantie 30 cent extra, welke men kan besparen door betaling per giro. De ADVERTENTIETARIEVEN zullen vanaf 1 januari 1964 wor den verhoogd met 1 cent per m.m. voor losse advertenties. Dit tarief wordt dus 11 CENT inplaats van 10 cent per m.m. De tarieven voor contract-advertenties worden verhoogd met 5 en blijven overigens ongeivijzigd. uitgegeven, aan drs. B. Timmermans werd grond, gelegen ten noorden van de Meerdijk, verkocht, terwijl een krediet van f 347.800 werd gevo teerd voor de aanleg van gas-, wa ter- en electriciteitsleidingen in de omgeving van de Zanddonkweg. De raad voteerde een kriediet van f 2.791 voor de aankoop van aan vullende leermiddelen t.b.v. een 2e vierde leerjaar aan de St. Michael- U.L.O. In de commissie van onderzoek voor de begroting 1964 werden be noemd de heren Duijvelaar (15 stem men, 1 blanco en 1 stem uitgebracht op de heer Meijs, Kemperman (15 stemmen, 1 blanco en 1 stem op de heer Meijs) en van Engelen( die 9 stemmen op zijn naam kreeg uitge bracht. (Hierbij werden 6 stemmen uitgebracht op de heer Meijs, die zich overigens liever niet meer herkies baar zag gesteld, 1 op de heer Smits en 1 op de heer Brouwer). Waarschijnlijk om te voorkomen dat het vaststellen van straatnamen weer zo veel voeten in aarde zal heb ben als bij de vaststelling van de straatnamen in het uitbreidingsplan Laageindehad het college de raad voorgesteld te komen tot samenstel ling van een commissie van vier on der voorzitterschap van wethouder van Heeswijk, die zich zal gaan bezig houden met de voorbereiding van de straatnaamgeving in Meerdijk. Het college van B. en W. heeft t.a.v. dit uitbreidingsplan een stratenplan ont worpen, dat voorziet in de aanleg van een 77-tal straten, lanen en pleinen. De heer van Engelen vroeg de voorzitter de vergadering enkele ogenblikken te schorsen, zodat de le den van deze fractie zich zouden kun nen beraden op wie hun stem uitge bracht zou kunnen worden. De heer van Engelen deelde na de schorsing de voorzitter mee, graag als candida- ten te willen zien de heren Brouwer (eenmanspartij), van Eijl (K.U.) en Kemperman (P.v.d.A.), waaibij er re kening mee was gehouden om uit zo veel mogelijk fracties een lid zitting te laten hebben in deze commissie. Op de heer van Heeswijk (werk nemers) werden 15 stemmen uitge bracht (1 op wethouder van Laack en 1 blanco). De heer Brouwer kreeg 13 stemmen op zijn naam uitgebracht (1 op de 'heer van Heesbeen, 1 op de heer Duijvelaar, 1 op de heer van Eijl en 1 blanco stem); 12 stemmen werden er op de heer van Eijl uitge bracht (op de heren Kemperman, Duijvelaar, van Seters en Smits ieder 1 stem) en tot slot 15 stemmen op de heer Kemperman (1 op dea heer van Mosselveld en 1 blanco). AKKOORD IN BRUSSEL VAN DE E.E.G. Nederland heeft in Brussel zijn zin gekregen en Europa zijn akkoord. „Bijzonder tevreden", noemde zich hierover minister Luns. Glunderende ministers stroomden maandagmiddag uit de Europazaal van het Brusselse congrespaleis. Voor hen uit holde een Duitse afgevaardigde met de kreet „Es ist eriedigt. De zaak zit rond!" Om kwart voor vijf was het „ja" van alle zes Euromarktdelegaties gevallen over het algemeen Euromarkt-ak- koord, dat prof. Walter Hallstein zondag in een dramatische nachtzit ting had voorgesteld. Maanden van voorbereiding en weken van uitput tend confereren hadden tot dit suc ces geleid. „De Euromarkt heeft zich hersteld van de zware schok, die de breuk met Engeland had veroor zaakt", zo verklaarde de Duitse mi nister van buitenlandse zakx Gerhard Schroeder. Minister Biesheuvel zei: „Als mi nister van Landbouw noem ik dit een grote dag. Ik ben erg blij met het be reikte akkoord." Ook minister An- driessen was tevreden. Hij had maan dag een felle strijd moeten voeren te gen de margarine-heffing, die de Eu- romarkt-commissie wilde invoeren. Uitstel van één jaar voor Neder land en de mogelijkheid tot verder uitstel gedurende twee jaar, had hij aanvaard als compromis, na intensief overleg met de Duitse en Italiaanse delegaties. Van dit punt had na de speciale kabinetsraad van zondag - het wel en wee van de Euromarkt afgehan gen. Minister Spaak deed er ietwat meesmuilend over. „Natuurlijk gaat nu de opbouw van Europa verder, dit is een prachtig resultaat. Maar het .is toch wel kras, als de Europese op bouw afhankelijk wordt gesteld van de margarine." Minister Andriessen was het daar niet mee eens. „Ik ben erg blij, dat het huishoudelijk budget in Nederland nu geen zwaardere las ten krijgt. Daarvoor heb ik drie da gen hard gevochten." Het maandag goedgekeurde Euro- markt-akkoord stelt de richtlijnen vast voor een stevig brok Euromarkt-po- litiek, vooral op landbouwgebied. „Niet minder dan 75 Europese landbouw-verordeningen kunnen we daarop baseren", zei minister Luns. Die verordeningen zullen het resul taat zijn van de uitwerking van dit akkoord. Ook dr. Mansholt was bijzonder tevreden. Hij had de basis gekregen voor zijn verdere Europese land bouwpolitiek. Zeven belangrijke be sluiten omvat het akkoord.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 15