n 1 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 30 DECEMBER '63 t t i ALWEER EEN JAAR. Het jaar 1963, dat bij een terugblik toch wel een overwegend ernstig jaar is geweest, begon - letterlijk - bijzonder ver onder nul. In de dikke lagen sneeuw, welke Nederland bedekten, waren de voetstappen van het moede 1962 duidelijk te volgen, naast de trippelpasjes van de verkleumde baby, die 1963 toen nog was. Hoe gauw zou het wicht rim pels krijgen en een zorgengezicht (De foto's worden beschreven rij onder rij, telkens van links naar rechts). In sommige plaatsjes aan de rond van het IJsselmeer, zoals hier in Ransdorp, was op twee januari zoveel sneeuw van de nabije ijsvlakte bijeen gewaaid, dat het scheppen geblazen was, wilde men het nieuwe jaar van achter de ramen zien groeien. Op 18 januari werd de barste Elfstedentocht uit de historie verreden. Duizenden kregen niet eens de kans de eindstreep te halen, want de wedstrijdleiding staakte, gedwongen door een vertoornde koning Thialf, de strijd. Reinier Paping haalde de eindstreep wel, als winnaar! En de Koningin was op een doorzakkende ijsvlakte aanwezig om het koude succes te aanschouwen. De taak, welke koningin Juliana op 28 januari op zich nam, was in plaats van bitterkoud, hartverwarmend de landsvrouwe, hier samen met dokter Klapwijk en Mies Bouman, legde de eerste steen voor "ons dorp", waarvoor geheel Nederland al eerder warm was gelopen. Over warm lopen gesproken de strenge winter werd gemarkeerd door - vooral in Amsterdam - laaiende en grote branden. Op 17 februari werd het grote gebouw van C. A. aan het Damrak in Amsterdam een prooi van het vuur. De vrije boeren liepen ook al warm. Dat gebeurde op 5 en 6 februari in Hollandsche Veld, waar hevig verzet rees toen enige boeren uit hun boerderijen werden gezet, omdat zij hun verplichtingen aan het Land bouwschap niet waren nagekomen. Begin april was prinses Beatrix in Tokio, waar wij haar hier op 4 april zien met keizer Hirohito en de keizerin. De prinses vatte hier de wereldreis weer op, welke zij moest afbreken toen op 26 november 1962 haar grootmoeder, koningin Wilhelmina, overleed. Mei begon met een historische vlagwisseling in Hollandia. De vlag van de Verenigde Naties daalde langs de mast, terwijl langs een andere mast de vlag van Indonesië werd gehesen. Het hoofdstuk Nieuw-Guinea kreeg een dikke afsluitstreep voor Nederland. Na de dodenherdenking op 4 mei en bevrijdingsdag op 3 mei, werd Budël op 21 mei een netelig punt in het Nederlandse nieuws. In het legerkamp van Budel arriveerden op die datum de eerste Duitse mili tairen. Zij kwamen om in N.A.T.O.-verband te oefenen. Op 3 juni trof de gehele wereld een zware slagPaus Joannes XXIII overleed na een zware en langdurige doodstrijd. Hij werd op 17 juni bijgezet. Zijn opvolger, Paus Paulus VI, die op 21 juni werd gekozen, werd op 30 juni gekroond. Nederland beleefde op 24 juli het besluit van een langdurige kabi netscrisis, gekenmerkt door vele mislukte formatiepogingen, toen het nieuwe kabinet werd beëdigd. De nieuwe regering kreeg al bijna direct te maken met het verlenen van hulp in nood; op 26 juli namelijk werd de stad Skoplje in Zuid- Slavië door een verschrikkelijke aardbeving getroffen, waarbij vele hon derden mensen omkwamen. Uit alle delen van Europa stroomde hulp toe. Een wat weemoedig gebeuren was de overdracht van Tudderen en EIten aan Duitsland op 1 augustus. Handige handelaren slaagden er in hier door goochelen met de douanerechten, een slaatje uit te slaan. Een grote slag sloegen de rovers, die op 9 augustus bij het Engelse plaatsje Cheddington een posttrein overvielen. Zij ontkwamen hun straf niet. Op het plaatje de bijrijder van de leeggeroofde trein, welke langs de lijn achterbleef, met de schrik in de benen. Een andere lijn, en veel belangrijker, was die, welke de directe telx- verbinding tussen Washington en Moskou mogelijk maakte; deze werd op 31 augustus is gebruik genomen. En toen was het alweer Prinsjesdag, de derde dinsdag in september. Het was een zeer gedenkwaardige derde dinsdag; de koets met de drie prinsessen reed tegen een boom, doordat de paarden er voor schrok ken en op hol sloegen. Terwijl in Skoplje hard werd gewerkt om alle slachtoffers van de aardbeving vóór de winter aan een behuizing te helpen, werd de wereld opgeschrikt door een nieuwe ramp op 9 oktober. Doordat een enorme aardverschuiving in een stuwmeer terecht kwam, werd het Italiaanse Piavedal overstroomd, waarbij gehele dorpen van de kaart verdwenen. Opnieuw vielen er honderden doden. Een priester bidt hier voor hun zieleheil bij de puinhopen van zijn kerk. In Duitsland gebeurde wat al zo lang op handen was Bondskanselier Adenauer diende op 11 oktober tegen de 15e zijn ontslag in. Hij leidt hier in de Bondsdag zijn opvolger, dr. Ludwig Erhard (achtergrond) in. Het Amerikaanse leger bewees binnen zeer korte tijd de Europese barricaden volledig te kunnen bezetten en hield op 22 oktober en vol gende dagen de operatie "Big lift", waarbij een compleet leger van de V.S. naar Europa vloog. Complete legers kwamen ook in actie in Vietnam, waai- op 1 no vember het leger begon aan het neerhalen van het regime-Diem. Op 5 november wierpen tegenstanders van de regering een beeld van mevrouw Ngo Dinh Nhoe, schoonzuster van Diem, in een ravijn. De mijnramp in het Duitse Lengede hield begin november bijzonder de gemoederen bezig. De wereld slaakte een diepe zucht van verlichting toen op 8 november elf nog in leven aangetroffen mijnwerkers na elf dagen het daglicht weer aanschouwden. Vooral de televisie betrok bij deze wonderbaarlijke redding miljoenen. Op 10 november werd Japan getroffen door een treinramp en een mijncatastrofe op één dag, waarbij zeer veel dóden vielen te betreuren. Op 22 november werd de wereld verlamd door de bijna niet te ge loven mare, dat de Amerikaanse president, John F. Kennedy, was ver moord door Lee Harvey Oswald. Oswald werd twee dagen later ver moord door Jack Ruby. President Kennedy werd opgevolgd door Lyn don B. Johnson. Op 29 november tenslotte een goed berichtDe Nederlanders Reydon en De Jager, die in Rusland tot 13 jaren waren veroordeeld wegens spionage, werden plotseling vrijgelaten.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 4