w.wlvvnkse en LAnqstPAAtse couPAnt. Langstraat zag ook in 1963 weinig verbetering komen in de ontsluiting door achterblijven van wegenaanleg en wegenverbetering I fciite! i LOON OP ZAND »P!lI!«p» r SPRANG-CAPELLE MAAR 00K WASPIK r ESf «lisllpli V 4. MAANDAG 30 DECEMBER 1963 85e JAARGANG No. 103 het Zuióe Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week ADonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 -2002 Telegram-adres: „ECHO" Zoals wij dat eveneens voor Waalwijk hebben gedaanwillen wij ook wat betreft de verschillende gemeenten in de Langstraat, een terugblik werpen op het achter ons liggende jaar. Iedere gemeente in de Langstraat heeft in 1963 zijn aandeel gekregen in vreugdevolle of minder vreugdevolle gebeurtenissen. Er ontvielen ons ook hier personen die ons bijzonder dierbaar waren, of die door hun leven op maatschappelijk vlak enorme ver diensten hebben gehad. En ofschoon het niet de gewoonte is om bij een jaaroverzicht lang stil te staan bij hen die ons ontvielen, willen wij hier nog even dankbaar gestemd herinneren aan het vele en vaak moeilijke werk dat ieder van hen voor zich, op zijn eigen terrein heeft verricht. Zo rouwde dit jaar de gemeente Drunen om het overlijden van oud-burgemeester Snels, die voor deze ge meente tijdens zijn ambtsperiode enorm veel en goed werk heeft verricht. Sprang-Capelle verloor in het over lijden van wethouder Timmermans, een geliefd persoon, die steeds weer klaar stond de hand te reiken waar dit nodig was en wanneer het ging om anderen te helpen. Ook overleed oud-burgemeester en ere-burger van Sprang-C apelle, A. Smit, die tijdens zijn ambtsperiode te Sprang-Capelle veel nuttig werk in het belang der gemeente heeft verricht. Een af scheid van geheel andere aard nam de gemeente Loon op Zand - Kaatsheuvel van oud-burgemeester v. d. Heijden, die wegens het bereiken van de pensioen-gerechtigde leeftijd, afscheid nam als burgemeester van deze gemeente, waarvoor hij zoveel heeft verricht. Zijn plaats werd ingenomen door burgemeester van Erp. Het betekende voor de gemeente Loonopzand een bijzondere vervanger, voor de gemeente Waspik daarente gen een niet gemakkelijk te beschrijven verlies. Zo kende iedere gemeente zijn eigen vreugdevolle feiten of droeve momenten die een stempel drukten op het achter ons liggende jaar. Waneer wij in onze beschouwingen terug zien op wat is verricht op het gebied van wegenaanleg of wegen verbetering, dan geeft dit al lerminst reden tot vreugdevolle opmerkingen. Er werd in het afge lopen jaar hard gewerkt aan de Langstraatweg, vooral wat betreft het gedeelte ten westen van Waalwijk. In de oostelijke Langstraat echter stagneerde het werk opnieuw op aanzienlijke wijze. De nieu we weg Tilburg - Waalwijk Gorkum, voor de ontsluiting van de Langstraat eveneens van eminent belang, (bleef ook in 1963 een schone toekomstdroom. Hoopvoller werk werd geleverd in het kader van de ruilverkaveling. Vooral het gebied ten oosten van Waalwijk werd geconfronteerd met een opmerkelijk krachtige aanpak van de aanleg van nieuwe wegen inzake de ruilverkaveling. Betere en meer wegverbindingen in de Langstraat blijven ook voor 1964 opnieuw belangrijke toekomstwensen. Bij ons overzicht voor de verschil lende gemeenten zijn wij dit jaar be gonnen met de gemeente Loon-op- Zand - Kaatsheuvel. In Loonopzand vierde de plaatse lijke N.C.B. haar 60-jarig bestaan. Op 8 januari, werden de 6 oudste le den van deze vereniging op een spe ciale wijze in het zonnetje gezet. Op 16 januari werd ook de boerenjeugd in dit feest betrokken. Ook Loonop zand kreeg het in de afgelopen win ter zwaar te verduren, de actie "Bar re Winter", die zowel in Loonopzand als in Kaatsheuvel werd gevoerd, bracht in menig gezin weer een beetje warmte. Een zilveren postduivenver eniging feestte op 9 februari in zaal De Leeuw, waar op die dag 6 jubi larissen werden gefêteerd, die allen 25 jaar aan de vereniging waren ver bonden. In het 99ste bestaansjaar en bijna op haar verjaardag trad de Kon. Harmonie Sophia's Vereniging op in Arnhem, waar werd deelgenomen aan het topconcours van de Ned. Fede ratie. Een eerste prijs was het resul taat. Bij Koninklijk besluit werd op 1 maart aan burgemeester mr. R. J. Th. v. d. Heijden eervol ontslag ver leend als burgemeester van de ge meente. De raad van de gemeente Loonopzand-Kaatsheuvel nam op 23 februari in het restaurant van de Ef- teling afscheid van zijn voorzitter. Talrijke vooraanstaande personen voerden tijdens de officiële afscheids receptie hier het woord. Voor Loon opzand werd de afscheidsreceptie op zondag 3 maart gehouden in het pa- op de eeuwfeestviering van Sophia werd op 29 juni de raad van beheer van de harmonie ingesteld; de instal latie vond plaats op het kasteel. Ook de Nieuw-Guinea-strijders werden in de gemeente Loon op Zand - Kaatsheuvel op een officiële ont vangst door het gemeentebestuur ont haald. De activiteit van de Loon-op- Zandse studerende jeugd kenmerkten zich door de oprichting en de uitgave van het blad S.E. en O-Nova. Een andere jeugdaangelegenheid was de oprichting van de jeugdharmonie on- dat na een gedwongen afwezigheid door ziekte van de voorzitter, Jan Toorians, deze zijn functie weer heeft aanvaard. Hij is nu 20 jaar in deze functie werkzaam; voor dit feit werd hij door de leden gehuldigd. Aan het eind van dit jaar kregen Loonopzand en Kaatsheuvel zijn ka tholieke instelling voor maatschappe lijk werk. Loonopzand besloot het jaar met een fikse uitslaande brand, die vlak voor de kerst het café "De Finantie" in de as legde. TYPISCH KAATSHEUVELSE AANGELEGENHEDEN. Specifieke Kaatsheuvelse aangele genheden in 't afgelopen jaren, waren o.a. de geldlening die de Stichting jeugdbelangen in de St. Jozefparo chie van de gemeente los kreeg. De raad stemde in met een lening onder hypotheek van f 15.000. Op tweede Pinksterdag werd de Kaatsheuvelse bevolking opgeschrikt door een enor me bosbrand tussen Kaatsheuvel - Loonopzand en de Rustende Jager. Een aanzienlijke hoeveelheid bos en hei gingen hierbij in de vlammen op. Harmonie Apollo kwam begin juni in de belangstelling door de huldiging van zijn twee diamanten jubilarissen, die in de afgelopen periode een enor- rochiehuis. Drs. A. van Rooij uit Loonopzand, nam (hierna de taak van oud-burgemeester van der Heijden over tot het moment dat burgemeester van Erp zijn intrede in de gemeente deed. 26 Maart was voor de drie Loon- op-Zandse gilden een hoogtijdag, toen de grote promotor uit de gilde- wereld, Jan v. d. Mortel, in hun mid den was. Goed nieuws vóór de Stich ting Cultureel Centrum in Loon-op- Zand viel er op 9 april te melden, toen de gemeenteraad een lennig van f 210.000 aan deze Stichting ver strekte. Op 17 mei werd in de ge meente de afdeling van het Neder landse Roode Kruis opgericht. In Loon op Zand telt deze stichting nu reeds 325 leden, terwijl Kaatsheuvel er 1500 binnen zijn verenigingsmuren heeft. Harmonie Concordia oogstte tijdens de kermis in Loon op Zand veel succes met een gedurfd pro gramma. De kermis in Loonopzand was nog een beetje wennen, niet zo zeer het kermis vieren, maar wel de vroege datum waarop dit het afgelo pen jaar voor het eerst gebeurde. Harmonie Sophia nam het afgelo pen jaar deel aan een Internationaal concours in Luxemburg. De harmonie keerde in Loon op Zand terug met een eerste prijs en het hoogst aantal pun ten. Father Harrie van der Steen, vertrok op 18 juni voor de vierde maal naar zijn missiepost in Oeganda. Bij aankomst daar wachtte hem een splinternieuwe stationcar die hem door de Loonse en Moerse bevolking was aangeboden. Als voorbereiding "De Kinkenpolder" werd een eldorado voor de St. Jozef-jeugd in Kaatsheuvel; kapelaan Stappershoef zegende het jeugdhuis in. Hartelijk was het onthaal dat burgemeester van Erp in Kaatsheuvel ten deel viel. der auspiciën van harmonie Sophia. Het eerste optreden vond plaats op 27 oktober. Ook harmonie Concordia kwam 't afgelopen jaar in de publiciteit. Op de 60e verjaardag van de heer E. van Hoorn, voorzitter van de harmonie, kreeg Concordia het beschermvrou weschap van de Stichting de Efteling aangeboden. Oud-burgemeester Mr. v. d. Heijden bood als symbool een wimpel aan. Een bijzonder zwarte dag voor de brandweer was vijftien september, toen het zijn commandant, de heer H. Mols verloor. Op 19 september werd de heer Mols onder grote belangstel ling ter aarde besteld. Zes oktober vierde de Loon-op- Zandse bevolking bijna als één fa milie het feit, dat pater Marius Brands, zijn eerste mis opdroeg in zijn parochiekerk. Met ingang van 1 ok tober kon de gemeente Loonopzand - Kaatsheuvel weer gerust ademhalen. De gemeente had zijn nieuwe burge meester in de persoon van burge meester van Erp, tot op die dag bur gemeester van Waspik. Zowel in Kaatsheuvel als in Loonopzand werd hem een hartelijke ontvangst bereid. Een nieuwe hoofdman en een nieuwe beschermheer kreeg het gilde St. Hubertus op 22 oktober resp. in de personen Menno Norden en Aug. Bierings. De eerstgenoemde werd echter op 7 december ten grave ge dragen. Het volgend jaar bestaat in Loon opzand de E.H.B.O.-vereniging 25 jaar. Het mag genoemd worden, om- me steun voor de vereniging zijn ge weest. Een nog niet zo oude, maar tevens toch een vereniging die in het middelpunt van de belangstelling staat, is de autoclub Kaatsheuvel, die eerder in het jaar, namelijk in april de schoenenrally organiseerde, die ook dit jaar weer een succes werd. Medio juni werd in Kaatsheuvel het Wit-Gele Kruisgebouw officieel in gebruik genomen. Het gebouw werd ingezegend door de geestelijk adviseur, kapelaan van de Spijker. Afgelopen jaar vierde harmonie St. Jan zijn veertig-jarig bestaansfeest. Behalve de traditionele receptie, vond er- ter gelegenheid van dit jubileum tevens een groot muziekfeest plaats, waarbij verschillende harmonieën een concert kwamen verzorgen. Op maandag 19 augustus zegende kapelaan Stappershoef het jeugdhuis De Kinkenpolder aan de Heikant in. De jeugd van de St. Jozefparochie kreeg hierdoor een uniek centrum. Eind augustus draaide in de parochie St. Jan het jeugdwerk op volle toe ren. Dit voor de eerste keer. Ondanks het bar slechte weer werd het een grandioos succes. Zaterdag 31 augustus vierde Ro- sagaerde het tienjarig bestaansfeest. In september werden in Kaatsheuvel de boerenjeugddagen gehouden, die een succesvol verloop kregen. Succes ook voor harmonie Apollo, die in de vaandelafdeling tijdens het nationaal federatief concours in Oisterwijk een eerste prijs behaalde. Begin oktober verdween op miste- rieuze wijze uit het natuurpark De Efteling de wereldberoemde "Kleine Sprang-Capelle werd verrijkt met een uniek bejaardencentrum "Achter de Hoven". Boodschap". De oplossing werd kort na de verdwijning gegeven door de studenten van de Economische Hoge school in Tilburg, die het beeldwerk bij wijze van studentengrap hadden ontvoerd. De R.K. Boerinnenbond in Kaatsheuvel vierde dit jaar haar zil veren bestaansfeest. Op passende wijze werd in de pa rochie St. Jan het feit herdacht dat de kerk 50 jaar geleden werd ge bouwd. Tot slot mogen wij van Kaatsheu vel nog het enorme succes vermelden dat de St. Jozefparochie kende tij dens het gehouden gespreksweekend, 14 en 15 december, waarbij mgr. Bluijssen de deelnemers met een be zoek kwam vereren. Zoals dat overal in Nederland het geval was begon ook voor Sprang- Capelle het jaar met veel sneeuw en ijs. De rijkspolitie nam in januari het initiatief een broodactie te organise ren voor de vogels. De actie liep uit op een groot succes. De leerlingen van de lagere scholen zorgden voor balen voer. In Sprang brachten de kleuters van de kleuterschool het brood zelf naar de daar gevestigde, politiepost. De afdeling Sprang-Ca- pelle van de jongeren-organisatie van de Brabantse maatschappij van Land bouw, vulde haar winterprogramma weer met een gezellige uitvoering in de zaal van de heer H. van Veen. In maart kwam Capelle in het nieuws door het zinken van een driehonderd ton zware zandzuiger van de firma Boltje. Kikvorsmannen van de firma Smit en Co. uit Rotterdam hadden dagenlang werk met het lichten van de zuiger. In april nam de heer H. J. Smith, gemeente-secretaris, als zoda nig afscheid van Sprang-Capelle, na meer dan 16 jaar als ambtenaar van de gemeente in Sprang-Capelle werk zaam te zijn geweest. De heer Smith was met ingang van 16 juni benoemd tot burgemeester-secretaris van St. Annaland. In mei onderscheidde mej. Annie Paans zich, bij de door de Bond van Plattelandsvrouwen te Meeuwen ge organiseerde dek- en dienwedstrijden. Zij behaalde hier een eerste prijs. Eveneens in mei werd in de ge meente een gedenkplaat onthuld bij het Jan de Rooij-monument ter nage dachtenis aan de verzetsstrijders A. L. van Wijlen. Woensdag 12 juni was het feest voor mevrouw E. Haverhals-Verduijn in Capelle. Zij was op die dag een kwart eeuw werkzaam als kraamver zorgster. De voetbalcompetitie bracht succes voor SSC en Sprang. Beide teams eindigden in de bovenste regionen en promoveerden naar de derde klas K.N.V.B. Op dinsdag 9 juli werd het fraaie nieuwe bejaardencentrum "Achter de Hoven" officieel in ge bruik genomen. Niet minder dan 3800 personen namen in diezelfde maand deel aan de Jan Hendrik de Rooij-mars, een jaarlijks evenement in Sprang-Capelle. Op vrijdag 26 juli gingen de deu ren weer open van de grondig geres taureerde Gereformeerde kerk in Sprang. De ingebruikname geschied de door een plechtige kerkdienst. Door een storting van de heer K. Rietveld uit Capelle bereikte de Co- operatieve Boerenleenbank 's-Grevel- duin-Capelle begin augustus een be drag van twee miljoen aan spaargeld. De voorzitter de heer A. Timmermans overhandigde hem bij deze gelegen heid een bedrag onder couvert. Mevr. Rietveld ontving een tuil bloemen. Juli was voor de gemeente overi gens een "zwarte maand", de gemeen te Sprang-Capelle verloor door het overlijden van wethouder W. A. Tim mermans (71 jaar oud) een zeer ge zien persoon. Sedert de bevrijding was hij lid geweest van de gemeente raad, waarvan de laatste 5 jaar als wethouder. Eind augustus kwam Sprang-Ca pelle in het nieuws door tal van alar merende geruchten rond de nertsfok kers in deze gemeente. In diezelfde maand ook werd de heer F. Minnaard benoemd tot wethouder. Veel belangstelling was er voor de wedstrijden en demonstraties op de eerste Sprang-Capelse Streekdag op zaterdag 21 september. Eind oktober nam Ds. W. B. van der Meulen een beroep naar Uithuizermeeden aan. Op vrijdag 1 november vierde de Christelijke school in Sprang z'n gou den jubileum, met een receptie in het schoolgebouw, een bijeenkomst voor genodigden in het bondsgebouw en een feestavond voor de oud-leerlingen in de fabriekshal van de heer Van Oversteeg. De geheel verbeterde sportvelden van Wit-Zwart en H.N.C. te Capelle werden zaterdag 9 november door burgemeester van Prooijen geopend. Een leren voetbal was het geschenk van een der afgevaardigden van de Ned. Heide Mij. Eind november werd in de tuin van de streekhuishoudschool in Capelle een fraai bronzen kunstwerkje ge plaatst, dat werd ontworpen door me vrouw Marijcke Visser uit Bergen. In december vond nabij de over steekplaats op de weg Tilburg-Waal wijk, ter hoogte van de Jan de Rooij- straat een ernstig verkeersongeval plaats. Een inwoner van Sprang-Ca pelle kwam hierbij om het leven. Ook Waspik kreeg in 1963 een aandeel in het goede en minder goede dat het jaar met zich bracht. Zo werd Waspik nam afscheid van een zeer bemind en "energiek burgemeester.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 5