f Smidje Verholen en de rare alchimist DRUNEN Ogen vragen brillen van STASSAR mensen met smaak kiezen. DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 30 DECEMBER '63 medio januari in deze gemeente de Volksuniversiteit opgericht, waarbij tegemoet werd gekomen aan de in de gemeente levende verlangens om tij dens de wintermaanden enkele acti viteiten te ontplooien op cultureel ge bied. Een tweede heuglijk feit was 't koperen priesterfeest in Waspik-Bo- ven, waar rector Servatius en zijn as sistent kapelaan Dominicus op bij zondere wijze met dit koperen pries ter-jubileum werden gefêteerd. Van hun voornemen dit feest in alle stilte voorbij te laten gaan kwam niets te recht. Eveneens in februari vierde de Flying Stars 't enige Waspikse dans en amusements-orkest het tien-jarig bestaan. De feestelijkheden kregen hun beslag in café De Statie. Eind maart zetten de leden van de K.A.B., afdeling Waspik, hun voorzitter in de bloemetjes vanwege zijn zilveren ju bileum. De heer L. Kuijsters heeft 't op zijn jubileumdag niet aan belang stelling ontbroken. Op 12 april werd de Waspikse ge meenschap opgeschrikt door een felle uitslaande brand in de boerderij van de wed. Biemans. Ondanks het kor daat optreden van de brandweer ging de gehele inboedel en het vee in de vlammen verloren. Begin mei liep in Waspik van de scheepswerf v.h. P. en A. Ruijten- berg het motorschip "Hunaranto" van stapel. Een bewijs dat ook de scheepsbouw in deze gemeente nog leeft. De Waspikse zangvereniging "Polymnia" deed het afgelopen jaar ook van zich spreken. De vereniging behaalde tijdens een internationaal zangconcours in Varseveld een eerste prijs met lof van de jury. De ge meenteraad van Waspik was ook in 1963 weer uitgesproken actief. Men deed wat men kon om de gemeente nog meer bewoonbaar te maken, ter wijl ook de industrie weer de nodige aandacht kreeg. Op 10 juli besloot de raad de betonindustrie v. d. N.V. Storimans en v. d. Weegen uit Til burg binnen de gemeentegrenzen te halen en wel in de vorm van een fa briek voor het gieten van betonele menten. Een primeur voor Waspik. De dameskorfbalclub Amicitia kende ook haar hoogtijdagen in het afgelo pen jaar. Medio juni werd beslag ge legd op de kampioenstitel van de af deling. Het Waspikse mannenkoor slaagde er in om op het Avro zang concours met een eerste prijs te gaan slepen. Ook 'het schoolkoortje van de lagere jongensschool deed 't dit jaar opperbest. Op 17 juli traden zij op voor de televisie. Dit omdat het zich had weten te plaatsen in de halve fi nale van de schoolzangwedstrijd van de K.R.O. Op 20 juli konden hun prestaties nog eens via de radio wor den beluisterd. B. de Gouw nam bij deze aangelegenheid wel een bijzon dere plaats in door landelijk eerste te worden. De Waspikse dameskorf balclub Amicitia behaalde het afge lopen jaar het kampioenschap van de tweede klasse en promoveerde naar de eerste. Atak bereikte in de eerste klas volleybal het kampioenschap. Enkele maanden later zou bekend worden dat Amicitia ook Brabants kampioen was geworden. Op zaterdag 25 augustus namen White Boys de vernieuwde sportvel den van de voetbalvereniging offici eel in gebruik. Bij deze plechtigheid toonde ook burgemeester van Erp grote belangstelling. Een minder goed geluid viel er het afgelopen jaar te beluisteren op het gebied van onder wijs toen bekend werd gemaakt dat de V.G.L.O.-school moest worden opge heven. Maandag 9 september. De Was pikse bevolking werd opgeschrikt door het bericht, dat burgemeester v. Erp, Waspik na zes jaar als burge meester in deze gemeente te zijn ge weest, zou gaan verlaten i.v.m. zijn benoeming tot burgemeester van de gemeente Loon op Zand. Daags na dien, dinsdag 10 september, kreeg de harmonie Volksvlijt en Volksvermaak van het gemeentebestuur op symboli sche wijze het nieuwe instrumentari um overhandigd. Zondag 22 septem ber stond Waspik in het teken van de jeugd. Deze dag was georgani- seeerd door de Stichting Katholieke Jeugdbelangen. De Jonge Boeren kregen aan het slot van dit jeugdfeest de Burg. van Erp-beker overhandigd. Eveneens in september kocht de raad van Waspik een historische boerderij, behorende tot de z.g. Vlaamse Schuurgroep aan. De raad nam in september tevens afscheid van burgemeester van Erp. Op zaterdag 29 september deden dat de inwoners van Waspik. Op zaterdag 19 oktober werd be kend dat Ds. Verploeg de Ned. Herv. kerk zou gaan verlaten. In december ging de bejaarden-sociëteit van start, terwijl de heer van Dijk, hoofd van de Prot. Chr. school een benoeming in Dordrecht aannam. Het verenigingsleven in Waspik kende ook in 1963 weer een grote bloei. De familie Damen tot slot be haalde het afgelopen jaar weer on gekende successen op het gebied van de skeltersport. Begin van dit jaar overleed in Dongen de heer Snels, oud-burge meester van Drunen. Oud-burge meester Snels had zich in de periode van zijn burgemeesterschap in Dru nen vele vrienden verworven. Eind april vond in Drunen de opening plaats van de Albert Schweitzer- school. De plechtigheid werd ver richt door burgemeester mr. Stieger. Ook Lips liet het afgelopen jaar de trom niet onaangeroerd. Als pri meur bracht deze N.V. dit jaar de hydraulische dwarsschroef, waarmee in 't bedrijf meer dan 2 jaar was ge- experimenteerd. Ook het Mater Ama- bilis-schoolleven werd het afgelopen jaar gekenmerkt door tal van activi teiten. Ir. van Lammeren mocht me dio juli aan 11 MAS-meisjes het di ploma overhandigen. Een minder mooi geluid op het ge bied van onderwijs liet Drunen kort daarna horen. Door gebrek aan leer- lingen namelijk moest worden beslo ten over te gaan tot sluiting van de Schoenmakers Vakschool, nadat deze school 43 jaar lang zijn diensten voor de gemeente had bewezen. Begin augustus keerde in Drunen Willy de Vrieze terug uit Amerika. Willy verbleef een jaar in Amerika, waar zij het leven leerde kennen op een Amerikaanse High-school. De agrarische dag voor de gehele oostelijke Langstraat in Drunen, die op zaterdag 7 september werd gehou den, liep uit op een groot succes. 's Morgens bij de opening toonden verschillende burgemeesters belang stelling voor de activiteiten rond de veekeuring. Eveneens in september besloot de gemeenteraad van Drunen een krediet te voteren van f 430.000 voor de aanleg van een zwembad; het bad zal in de zomer 1964 in gebruik moeten worden genomen en wel na precies 175 werkdagen. Zo luidt al thans de theorieJan Kuijs in Drunen herdacht in november het feit dat hij 50 jaar als koorzanger zich verdienstelijk had weten te maken. «J ...v Drunen kreeg er o.a. een nieuwe school bij „De Albert Schweitzerschool". Jan stond op zijn jubileumdag in het middelpunt van de belangstelling. Ook de Nieuw Guinea-strijders in Drunen ontkwamen niet aan de offi ciële belangstelling. Op het gemeen tehuis kregen zij het Nieuw Guinea- kruis opgespeld. Op het gemeentehuis in Drunen werden dit jaar ook de commissaris van de Koningin in Nrd.- Brabant en enkele tientallen burge meesters gastvrij ontvangen, na een vermoeiende fietstocht over enkele kilometers nieuwe fietspaden. In Drunen tot slot opende burge meester Stieger eind dit jaar het Ned. Herv. Jeugdhuis. Voor wat betreft de overige ge meenten in de Langstraaat kunnen wij nog vermelden, dat in Raamsdonk begin maart drie kinderen stikten in een kist. In Vlijmen werd medio april een stichting Woningbouw in het le ven geroepen. Het initiatief hiertoe was uitgegaan van het college van B. en W. in deze gemeente. De jeugd drumband uit Nieuwkuijk behaalde op 19 mei in Aalst bij Eindhoven een le prijs in de hoogste afdeling. In Raamsdonk opende burgemeester Prinssen officieel een groot con cours hippique, dat door ruim 2000 toeschouwers werd gadegeslagen. Op 11 juni voteerde ge gemeenteraad van Vlijmen een krediet voor de bouw van een 12-klassige school op de Vliedberg. 's-Gravenmoer kreeg medio juli een nieuwe burgemeester in de heer J. L. Koopmans. In Raams- dank vierde het Wit-Gele Kruis het j zilveren bestaansju'bileum. Minder goed ging het 31 juli in Vlijmen, toen een felle brand een groot gedeelte van de gebouwen van Mommersteeg's zaadteelt en zaadhandel in de as leg de. Bijna op het eind van dit jaar vierde de N.V. een groot feest. Medio oktober opende burgemees ter Schweitzer de nieuwe bedrijfsge bouwen van Opzeeland. Dank zij een wijs besluit van de gemeenteraad van Vlijmen blijft de molen in Nieuwkuijk gespaard voor de slopershamer. Tot slot opende burgemeester Schweitzer in Vlijmen officieel de Prot. Chr. school. DE K.L.M. HEEFT GEEN GELD VAN 'T RIJK ONTVANGEN. De K.L.M. gevoelt er behoefte aan met enige nadruk in het licht te stel len dat zij op grond van de wet die vorig jaar is aangenomen en waarbij het rijk garant staat voor de KLM-le- ningen, niet één cent in contanten heeft ontvangen van de overheid. Dit heeft mr. A. N. van Gelder, be drijfsdirecteur financiën der maat schappij donderdagochtend op een bespreking met persvertegenwoordi gers verklaard. De heer van Gelder merkte op dat men in brede kring telkens weer kan horen dat de KLM de laatste jaren voor honderden miljoenen aan geld van de Nederlandse belastingbetaler heeft ontvangen. Dat is formeel en materieel niet het geval, zo voegde hij er aan toe. MATROOS VAN 17 JAAR BEKENT MOORD TE ENSCHEDE. trr«" <h o v- - De moordenaar van de 85-jarige weduwe Hendrika Blikman-Holt- kamp te Enschede is maandagmiddag te Brunssum door de koninklijke ma rechaussee gearresteerd. Het is de 17-jarige marine-vrijwilliger C. W. uit Enschede. Hij békende direct na zijn aanhouding de vrouw te hebben gedood. Zijn motief was dat hij wat geld wilde hebben, als hij met zijn ouders de kerstdagen bij familie te Brunssum doorbracht. Het mes waar mee de moord gepleegd werd en de bebloede kleren hebben hem tenslotte verraden. Hij zei tegen zijn ouders dat dit mes en bëbloede kleren waren van een vechtpartijtje. Maar bij de familie te Brunssum kreeg men ook argwaan en meende ook vader dat hier iets ernstigs achter kon zitten en gaf het bij de marechaussee aan, die hem, wandelend in Brussum, arres teerden. Hij bekende zijn daad volle dig. SCHIPPERSGEZIN DOOD DOOR KOLENDAMP Drie personen zijn zaterdag door kolendampvergiftiging om het leven gekomen. Het zijn de drie opvaren den van het motorschip Elna; de 34- jarige schipper W. J. Verwoerd, zijn 40-jarige echtgenote P. Verwoerd-v. Deutekom en hun 2-jarig zoontje Wim. De levenloze lichamen werden door de politie in de roef en het vooronder van de Elna aangetroffen. de echte Virginia KING'S met en zonder Alter f 1 61. Even later kwam het deftige tweetal weer achter 't kamerscherm vandaan. „Goeie grutjes..," kreun de smidje Verholen. „Een smeriger stel landlopers heb ik in mijn leven nog niet gezien! Hoe is het toch mogelijk? O, o, o, dat moet allemaal de schuld zijn van die spuitstof! Het is bijna niet te geloven, maar toch moet het waar zijn. Die stof wordt gespoten met de spuit uit t kasteel. Dus moet die stof wel een uitvinding zijn van die oude, rare alchimist. Een stel boeven maakt misbruik van die uitvinding en na tuurlijk zitten valse Vosmaer en Zwarte Kludde ook in het complot! Wat een afschuwelijke toestand! Ik moet zo snel mogelijk terug naar het oude kasteel om er een eind aan te maken!" En terwijl de smid zo stond te mompelen en te pein zen, werd zijn oor plotseling ge troffen door een hevig gekrakeel. De oorzaak hiervan was de plichts getrouwe agent Jacobus Knalkurk. Deze had mr. de Wael van Nim- weeghen en zijn zoontje aangehou den en riep boos uit: „Zijn jullie nu helemaal mal om er in deze mooie stad zó bij tel open? Voor landlopers is er bij ons geen plaats, hoor! Vooruit, mee naar het bu reau!" „Zeg ben je nu kifte mr. de Wael van Nimweeghen. „Zie jij dan niet, dat ik mr. de Wael van Nimweeghen ben? De alom beken de en geachte dirceteur van het Stedelijk Museum?" „En ik ben de president van Amerika," antwoord de agent Knalkurk. „En omdat we allebei gek zijn, gaan we allebei naar het bureau. Vooruit, mee en geen gezeur!" En daar gingen ze. Een hevig protesterende mr. de Wael van Nimweeghen, een krij send en jammerend zoontje en een verbolgen agent. „Is het nou einde lijk uit met jullie gewauwel?" brul de de agent. „Laat de directeur van het museum hier nu maar buiten. Die heeft geen kennissen in land loperskringen. Mond houwen en rustig meegaan of ik trek de gum- milat!" Pa de Wael van Nimweeg hen probeerde nog eenmaal schuch ter uit te leggen, dat hij werkelijk de directeur van het museum was, doch de agent zei ijzig: „Vertel die smoesjes straks maar aan de in specteur. Directeur van het mu seum, zegt-ie! Van de afdeling vuil nis zeker!" De agent Jacobus Knal kurk was dus niet te vermurwen en dwong het tweetal mee te gaan naaf het politiebureau. FEUILLETON van „De Echo van het Zuiden" HET LIJK IN DE MAND door George Bagby 16) Ik keek in de nu geopende mand en ik denk dat ook mijn ogen weinig minder groot werden. Op een bed van stro lag daar het verfrommelde li chaam van een man. De schedel van de man was ingeslagen en hij was vast en zéker dood. Hij lag daar ge heel gekleed in het uniform van een Guardia Civil. Zijn tuniek en zijn overhemd daaronder waren losge knoopt, zodat je zijn blote borst kon zien. Er was geen twijfel mogelijk dit was het lijk van een Guardia Civil, een man die te groot leek voor zijn uniform. Slechts zijn zwart lederen steek ontbrak, evenals zijn wapens. De man was geheel ongewapend. „Ja", fluisterde Schmitty. „Je hebt me lang niet verteld hóe interessant Spanje was." HOOFDSTUK 5. Als zoiets me in New York of in Londen gebeurd was, waar er wette lijke bepalingen zijn om iemand te beschermen, en waar er getrainde po litiemannen zijn die binnen de gren zen weten te werken van dergelijke beschermende bepalingen, dan was ik vast en zeker behoorlijk geschrokken. Maar nu was het notabene gebeurd in Madrid, uitgerekend in Madrid, waar zulke beschermende bepalingen niet bestonden, en waar de politie niet alleen berucht was om zijn metbodes, maar die bovendien opgevoed was in de traditie dat in een meningsverschil tussen hen en een gewone burger de politie altijd gelijk heeft. De enige misdaad die zonder man keren de politie overal ter wereld wild maakt is juist het doden van een politieman, maar hóe wild, dat hangt af van hun tradities, hun discipline en hun ervaringen. Waar de opvat ting heerst, dat wreedheid niet door een handhaver van de wet bedreven mag worden, zal men nog kunnen ho pen op gematigde wreedheid. En ook waar het de ervaring is van de politie dat zulke moorden tamelijk zeldzaam en uitzonderlijk zijn, zal ze waar schijnlijk niet tot paniek vervallen als ze ermee wordt geconfronteerd. Maar wat ik van Spanje wist gaf me reden te over om te denken dat de politie hier wel degelijk wreedheid in haar programma had opgenomen en dat ze gevormd was in de stelregel dat wreedheid haar wettelijk verweer middel was. En gold dat al voor de veelsoortige politieformaties in dat land dan was dat uitzonderlijk zwaar voor' de Guardi Civil, de felle kerels met hun zwarte steken. Men moet hierbij bedenken dat Spanje nog niet zo lang geleden ge wikkeld was in een bittere, verschrik kelijke burgeroorlog. In die dagen werden de mannen met hun zwarte steken op vele plaatsen als vogelvrij beschouwd. Ze wisten heel goed dat dit in vele wijken van Madrid nog lang zo gebleven was. Ze leefden naar de stelregel dat ze gevreesd moesten zijn, dat hun enige veiligheid kon be staan in vrees, dat ze alleen ongehin derd hun plicht konden uitoefenen als ze zo schrikwekkend optraden dat niemand hen zou durven aanraken. Nu had iemand dat aangedurfd. Het stille bewijs ervan lag in de mand. De muren van hun veiligheid waren doorbroken. De bres zou ge dicht moeten worden en de muren herbouwd. Dat zou moeten gebeuren met ritsblokken van meedogenloze re- pressaillemaatregelen. De mannen met de zwarte steken zouden hard toeslaan. Ze zouden de rekening dui zendvoudig vereffenen. Hun eerste zorg zou niet zijn de schuldige van de onschuldige te scheiden, omdat ze t eenvoudig niet nodig vonden dat te doen. In hun stormloop zouden ze schuldigen en onschuldigen evenzeer neervellen, in de overtuiging dat mis daad slechts kan worden uitgeroeid als je je zó vervaarlijk maakt, dat een mens sterven kan alleen maar omdat hij zich schuldeloos in de nabijheid van een misdrijf waagt. Vergeet niet dat dit een land was waar zelfs jonge volwassenen zich herinnerden hoe gijzelaars waren doodgeschoten, hoe mensen waren gemarteld en opgehangen omwille van niet meer dan een lasterpraatje of een verdenking. Een dergelijk volk dat zoiets heeft meegemaakt, moet nog een lange weg gaan voordat het weer rustig vaart in de kalme schoon heid van het principe „onschuldig totdat de schuld is bewezen." Dat is een weg die tijd kost, en die tijd wordt minstens gemeten met genera ties, zo niet met eeuwen. Ik beweer niet dat deze gedachten me door het hoofd gingen toen ik in de mand keek. Misschien een paar ervan, dat was onvermijdelijk. Vooral de angstaanjagende, de verschrikke lijkste kwam in mij op. De rustiger, nuchterder, verstandiger gedachten kwamen pas later. Op dat ogenblik konden ze de andere beelden niet ver dringen. Ik zag mezelf, de concierge, zelfs de kleine piccolo al in handen van de Guardia Civil, ik zag mezelf al weggesleept en tot moes geslagen. Ik had luchtigjes gedaan tegen de in specteur die avond, toen ik hem ver teld had hoe veilig ik me voelde met een Amerikaanse pas, toen ik beweer de dat het ergste dat zelfs de Guar dia Civil me kan aandoen was me het land uitzetten. Toen had ik ge sproken met betrekking tot een aan gelegenheid die in dit licht gezien slechts klein en onbetekenend was ge weest. Ik had nog zelfs geheel niet gedacht aan zoiets als een moord op een politieman. Dat was iets van een heel andere orde, en ik was er nu midden in gesmeten, samen met de concierge en het jongetje. Niet dat ik in de verste verte kon denken dat ook maar iemand me schuldig zou kunnen achten aan zulk een daad. Nee, ik begreep alleen dat er snelle en harde represailles zou den worden genomen, en wij waren het dichts bij de hand. Ik keek naar het jochie. Hij stond op zijn tenen over de rand van de mand geleund, kijkend naar het voor werp dat erin lag. Ik pakte hem bij de schouder en duwde hem weg. Met mijn vrije hand liet ik het deksel op de mand vallen. Zelfs zo'n jongen, die onmiddellijk „vierzehn, quatorze" kon zeggen als je vroeg hoe oud hij was, had nu toch wel te veel voor zijn leeftijd gezien. Ik wendde me tot Schmitty. „Jij hebt verstand van dergelijke dingen", zei ik. „Wat moet ik in zo'n geval doen?" „De politie erbij halen", zei de in specteur grimmig. „Weet je soms iets anders'?" Dat wist ik niét, maar van harte kon ik moeilijk met hem instemmen. „Dat zal dus de Guardia Civil be tekenen", kreunde ik. „Die beharti gen hun eigen zaakjes." Schmitty wees met zijn hoofd in de richting van de mand. „Daar hek je 'n zaakje dat ze beter hadden moe ten béhartigen. „Dat zullen ze niet licht opnemen", zei ik. „Dat wordt een kwaad geval." Ik durfde niet te zeggen hóe kwaad, maar ik hoefde het de inspecteur niet nader uit te leggen. „Jij hebt in ieder geval nog een Amerikaans paspoort", zei hij. „Maar hoe zal het gaan met de portier bo ven, die de boodschap aannam? Die zit lelijk in de knoei! Ik meen begre pen te hebben dat ze eerst handelen en dan later pas bewijzen zoeken." „Daar zit ik nu juist zo over in," zei ik. „En dat geldt zowel het hotel personeel als mijzelf. Ik ben bang dat ze in een geval als dit eerst doen en dan pas naar mijn paspoort kijken." (Wordt vervolgd) V -r SUPER QUALITY VIRGINIA CIGARETTES COPVSlGHT STUDIO AVAN t k Slfc; t> 9

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 6