wAAlwijkse en lAngstRAAtse couRAnt 3.10 franco Vp 5 Er werd in 1963 hard gewerkt aan een verdere uitgroei van Waalwijk Wij kregen twee nationale kampioenen in ons midden Henny de Ruyter «Ereklasse driebanden» Bart Pols «Nationaal kampioen in de motorsport» MAANDAG 30 DECEMBER 1963 85e JAARGANG No. 103 V W De "Echo van het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tieler Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week Advertentieprijs: 10 cent per m.nu Contractadvertenties: speciaal tari«f Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205. Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" t Driehonderdvijfenzestig dagen lang heeft het afgelopen jaar ons weer in zijn onherroepelijke greep gehouden. Dag na dag bracht het ons nieuwe belevenissen, vreug devolle momenten, of ogenblikken waarin wij naar troost en hulp zochten. Al deze momenten, gevuld met vreugde of verdriet, deze uren, dagen, weken en maan den, vormden tesamen de geschiedenis van het afge lopen jaar. Een geschiedenis die zich niet, nu niet en nooit voor de volle honderd procent laat neerschrijven. Een geschiedenis ook waarin Waalwijk een eigen be scheiden rol heeft gespeeld. Zo mijmerend, beste mensen, kan het niet anders, of de verzuchting rolt van onze lippen, dat het allemaal weer zo vlug voorbij is gegaan. Hoe kort lijkt het nog geleden dat wij hoorden, zagen, of lazen wat voor lief en leed het jaar 1962 ons bracht. En nu is er bijna weer een nieuwe pagina van het boek, waarvan wij zelf niet weten hoe dik het is, omgeslagen. Het lijkt of het knallen van de donderbussen en het gieren van de voetzoekers, waarmee wij 1962 uitgeleide deden en het jaar 1963 een welkom toeriepen, nog maar nauwe lijks is verstomd. Wat is er terecht gekomen van al onze beste wensen, die wij elkaar aan het begin van het jaar toewensten? Veel is er in ons dierbaar Waal wijk gebeurd, veel dat ons tot vreugde stemde, veel ook dat ons aangreep, omdat het onverwacht en mis schien helemaal niet welkom aankwam. Omwille van de traditie hebben wij een duik genomen in de achter ons liggende weken en maanden, we hebben gebladerd in het nu al bijna vergeelde verleden en al wat ons interessant voorkwam hebben wij opnieuw herschreven, omdat het ook voor U misschien weer een aangename herinnering kan zijn aan de dagen die weer achter ons liggen. Ook al spoedt het jaar 1963 zich weer met rasse schreden naar zijn einde, toch hebben wij, zoals ons dat ook betaamt, tot de laatste mi nuut ernstig gestreefd, om zo min mogelijk belangrijke zaken te vergeten en mocht U misschien toch iets bespeuren, wat aan onze reeds afgesleten pennen is ontglipt, bedenk dan met een lach dat het geschrevene weer verleden is en dat het nieuwe heden in de vorm van 1964 zich alweer bijna heeft aangekondigd. In de eerste dagen van januari vinden wij al een gebeurtenis weergegeven, die 't vermelden in dit jaaroverzicht waard is. Zater dag 5 januari namelijk, toen ve len en de meesten onder hen, waren ambtenaren van de ge meente Waalwijk naar Didam: togen om daar getuigen te zijn, hoe de heer Vlaar, oud-gemeente secretaris van Waalwijk op offici ële wijze tot burgemeester van Didam werd geinstalleerd. Ruime publiciteit hierover niet alleen in de Waal wij kse kranten, maar ook in de dag- en streekbladen die in de buurt van Didam verschijnen. Publiciteit genoot ook Henny de Ruyter, die in het programma Kees de Lange en Kees Schilper- oord „Draaien maardonder dagmiddag 10 januari voor de ra dio kwam. Begin januari vierde de Waal- wijkse reserve politie haar 10-ja- rig bestaansfeest. Tijdens dit feest, waaraan een officiële ontvangst door het gemeentebestuur in de raadszaal verbonden was, nam de 71-jarige reserve brigadier H. v. d. Lee tevens afscheid van dit corps. Diezelfde dag Vierde ook de Katholieke Arbeidersvrouwen beweging een jubileum en wel het zilveren. Ter gelegenheid van dit feit, werd onder andere in De Terp een receptie belegd, die door velen werd bezocht. De gemeente politie Waalwijk kreeg kort na de viering van het tienjarig bestaan van hun collegae reserve-politie een zware slag te incasseren door het verlies van hoofdagent J. Dekkers, die plotse ling kwam te overlijden. In hem verloor de gemeentepolitie Waal wijk een geëerd collega en een grote vriend. De fikse kou, die al veel van zich had doen spreken, had het inmiddels ook mogelijk gemaakt dat in Friesland de elfstedentocht van start kon gaan. Ook uit Waal wijk en directe omgeving waag den zich enkelen aan de helden tocht. Op dinsdag 22 januari kwam de heer W. Timmermans, 88 jaar oud, te overlijden. De heer Timmer mans genoot in Waalwijk grote/ bekendheid o.m. als oud directeur van ,Noord-Braband'. Bij de Kamer van Koophandel vond in januari 1963 was voor de 3-jarige Louis Kuypers „het jaar van zijn leven" een wisseling plaats. Mr. v. d. Heij den, die vanwege 't bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd eer vol ontslag was verleend als se cretaris van de Kamer van Koop handel, werd als zodanig opge volgd door drs. W. G. A. Smits, afkomstig van het Economisch So ciologisch Instituut in Tilburg. Op het centrum Bedrijfsaposto- laat aan de Markt werd op dins dag 12 februari de Waalwijkse KAJ heropgericht, waardoor de werkende jeugd opnieuw de nodi ge aandacht kreeg. De aandacht werd ook gericht op het trio Re- mie, dat medio februari voor de radio optrad in het Vara-program- ma „Microfoon voor U". Inmiddels waren de verbouwingen aan het postkantoor in Waalwijk zover ge vorderd dat het op 25 februari voor het publiek kon worden opengesteld. Daarmee was voor*, goed een einde gekomen aan het eindeloos lange wachten in de noodruimte, die tijdens de verbou wing was gecreëerd. Kapelaan Lempens van de parochie St. Jan vierde in februari een niet vaak ^voorkomend jubileum en wel zijn 12%-jarig kapelaanschap in de pa rochie St. Jan. Ook de P.T.T. kreeg na het vreugdevolle moment van de ingebruikname van het nieuwe postkantoor in februari een ver lies te incasseren door het plotse ling overlijden van de P.T.T. em ployé W. van Dijk. Het carnavalsfeest had het afge lopen jaar, dank zij de inspanning van enkele tientallen ook in Waal wijk de nodige belangstelling. Bij zonder geslaagd was de kindercar navaloptocht met daaraan verbon den het grote kindercarnavalfeest, waarbij Prins Jan d'n Irste geen onbelangrijke rol speelde. Begin maart nam mr. v. d. Heij den, officieel afscheid van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Noordelijk Noord Brabant in Waalwijk. Zijn afscheid ging ge paard met tal van toespraken en de overhandiging van verschillende cadeau's. De maand maart ken merkte zich voor Waalwijk als een uitzonderlijk rustige maand. Bij zondere activiteiten vonden nage noeg niet plaats. Eerst op maandag 18 maart, stuitten wij op een tus sentijdse vergadering van de raad van Waalwijk. De raad ging tijdens die vergadering over tot de benoe ming van de nieuwe gemeentesec retaris in de persoon van mr. F. Th. Hagemans. Op donderdag 21 maart is het college van B. en W. weer in de raadszaal bijeen, ditmaal om vijftien Waalwijkse militairen die tijdens de inflatie pogingen van In donesië op Nieuw Guinea hebben gediend te ontvangen. Deze bijeen komst kon worden belegd, dank zij het streven van een comité, dat tijd noch moeite had gespaard om er een waardige bijeenkomst van te maken. Op vrijdag 22 maart werd het gemeentebestuur een schrijven van dit bedrijf waarin om mede werking werd gevraagd voor een verdere uitbreiding. Een gebeurtenis die door waar schijnlijk velen met een scheel oog je zal zijn aanschouwd, was de of ficiële ingebruikname van het nieu we belastingkantoor aan de Grote straat. Een groter gebouw, waar volgens verschillende sprekers, nog efficiënter gewerkt zou kunnen worden. Woorden die vele belas tingbetalers beslist niet vriendelijk in de oren geklonken zullen heb ben. Zaterdag 6 april was voor de harmonie St. Crispijn een beteke nisvolle dag. 3 Gouden en 3 zilve ren jubilarissen werden met toe spraken en cadeau's in het zonne tje gezet. Begin april liet ook de liederentafel „Oefening en Ver maak van haar spreken door een schitterende opvoering van de ope ra Martha in concertvorm. Dinsdag 9 april verrichtte dr. ir. D. Mansholt de officiële opening van het nieuwe Gewestelijke Ar beidsbureau. De plechtigheid vond plaats in Hotel Ver wiel. Het zou overigens nog een hele tijd duren, voordat men in Den Haag over zou gaan tot de benoeming van een nieuwe directeur. De Ned. Hefvormde Gemeen schap in Besoijen werd op Paasza terdag opgeschrikt door het onheils bericht, dat dominee Vink door een hartaanval getroffen was. Na een langdurige verpleging in het zie kenhuis in Den Bosch kon dominee Vink hier worden ontslagen waar na hij, na een verblijf van enkele weken in een rusthuis medio ok tober in Besoijen terugkeerde. Medio april werd ook bekend, dat de broeders de St. Michael U.L.O. in de St. Antoniusparochie zouden gaan verlaten, omdat hun krachten gevraagd werden in de verschil lende missiegebieden. 24 April be zochten verschillende schoolblad redacteuren het Dr. Mollercollege, waar onder auspiciën van de re dactie van Pan Optikum, een bij eenkomst was belegd, gedurende welke dr. Jan Starink een inlei ding kwam houden. Burgemeester RKC werkte zich op tot een kampioenschap 3e klasse en promoveerde bovendien naar de 2e klasse. Bart Pols werd Nederlands kampioen betrouwbaarheidsritten 250 cc. een groot gedeelte van Waalwijk 's avonds laat opgeschrikt door een fele uitslaande brand bij Louter N. V. aan de Zomerdijkweg. De brand die met een geweldige rookontwik keling gepaard ging, legde maga zijn, kantoor en tekenkamer in de as. De raad van Waalwijk ging de maand maart afsluiten met een ru moerige raadsvergadering waarin „strijd" werd geleverd over de straatnaamgeving in de staatslie denbuurt (Laageinde). Een belang rijk besluit dat ook diezelfde avond werd genomen was de verbetering van de straatverlichting in Waal wijk. Een merkwaardige dag ieder jaar opnieuw blijft 1 april. Op deze dag kwam ir. Kraneveld naar Waalwijk om daar tezamen met nog enkele deskundigen de vuilnisbelt op te ruimen. (Zagen wij U ook niet on der de belangstellenden?) Donderdag 4 april was burge meester Teijssen weer present om de officiële opening van Holland Heating aan de Zanddonkweg te verrichten. Nog voor het jaar aan zijn laatste weken toe was, bereikte Teijssen ontving de schoolbladmen sen op het gemeentehuis. April was voor de 2%-jarige Louis Kuypers uit de v. d. Merwe- delaan een geluksmaand. Nadat hij tijdens het spelen in een sloot was terecht gekomen, kon hij hieruit tijdig worden gered dank zij het op treden van enkele voorbijgangers. Zijn redding was overigens net op het nippertje. Slechts door mond op mond beademing bracht hij het er levend af. Mej. Smeele werd in april in de bloemetjes gezet vanwege haar zil veren jubileum als verloskundige in Waalwijk. Gedurende die 25 jaar heeft zij ruim 2086 baby's te we reld geholpen. Inmiddels was ook Waalwijk te recht gekomen in de sfeer van de Kamerverkiezingen. Overal ver schenen tegen de muren en bomen aanplakbiljetten met propaganda- leuzen. Het gemeentebestuur be sloot aan deze plakkerij paal en perk te stellen, door op een viertal punten in Waalwijk aanplakborden te laten zetten, waarop na verzoek aan het college naar hartelust ge plakt kon worden. Ook in april hadden B. en W. het niet gemakkelijk te stellen met de raad. Een voorstel „Herziening uit breidingsplan Laageinde I" moest van de agenda worden afgevoerd. De kritiek luidde, dat het plan ste debouwkundig niet juist zou zijn gepland. Het voorstel van de Straat naamgeving in de Statenlieden- buurt werd tijdens diezelfde raads vergadering, na het indienen en verwerpen van amendementen, aangenomen. Inmiddels ontplooide de A.V.R.O. televisie in Waalwijk en directe om geving grootse activiteiten voor de T.V.-opname „De Langstraat laat U lopen". Begin mei, werd in Besoijen ge start met de 2e fase van het jeugd werk en wel jeugdwerk voor meis jes. Zondag 13 mei was een drukke dag voor Waalwijk. De R.K. Mid denstandsbond jubileerde. Ter ge legenheid van het diamantefeest van deze bond werd in hotel Ver- wiel een druk bezochte receptie ge houden. Het gilde St. Crispinus en St. Crispinianus vierde diezelfde dag eveneens groot feest en wel het 125-jarig bestaan van het gilde. Tij dens een officiële ontvangst van de jubilerende gildebroeders en de talrijke hoofdmannen en koningen van andere gilden die deze dag naar Waalwijk waren gekomen, werd gildebroeder J. v. d. Meijs in de raadszaal koninklijk onderschei den. Tussen al dit feestrumoer door verrichtte de A.V.R.O-televisie, op namen van harmonie St. Crispijn, hetgeen niet zo vlot verliep en de T.V.-opname in de „Goudmijn", waaraan o.m. de Liedertafel mee werkte. Dat verliep heel wat vlot ter. Misschien ook wel dank zij de grote stromen geestrijk vocht die er die middag vloeiden. Het gilde hield tijdens de middaguren een grote kringdag, terwijl aan de Kas teellaan, het feestgedruis van de kermis, die er ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van het gilde voor drie dagen in Waalwijk was neergestreken, ten hemel steeg. De rust keerde 's zondags niet eerder weer, dan na een groots vuurwerk, dat door Waalwijks Belang aan het gilde was aangeboden. Op dinsdag 21 mei kon Waalwijk zien wat de A.V.R.O van haar t.v.- opnamen in Waalwijk en in ver schillende Waalwijkse bedrijven terecht had gebracht. In de nacht van 22 op 23 mei overleed in zijn woning op 65-ja- rige leeftijd de heer C. H. van Ol- denbeek, directeur en mede-op richter van de lederhandel van Ol- denbeek en Smelt. Zondag 26 mei, was het links en rechts in Waalwijk weer feest. In Besoijen vierde pastoor Verbiesen, overigens op zeer bescheiden wijze, het koperen pastoorsfeest, terwijl in de parochie Baardwijk pastoor v. d. Brekel zijn 40-jarig priester schap vierde, 's Middags in Baard wijk een druk bezochte receptie, evenals in Besoijen. RKC werd diezelfde zondagmid dag ondanks een nederlaag tegen RKDVC kampioen 3e klasse en promoveerde hierdoor automatisch naar de 2e klasse, waardoor Waal- wijk weer een tweede klasser bin nen haar grenzen kreeg. Eind mei werden in de Gecroon de Leersse heel wat potjes bier ge tapt. Tientallen gegadigden ding- den hier tijdens biertap wedstrijden mee naar de le prijs. De uiteinde lijke winnaars was het team dat bestond uit mej. Verboven en de heer H. Coenen van 't Hoventje te Kaatsheuvel. 13 jongens van de Levensschool en 8 meisjes van de Mater Amabils- school namen in Tilburg deel aan 't festival voor de werkende jeugd. Waalwijk kreeg er een vijfde pastoor bij De in het Nederlands kampioenschap ereklasse driebanden zo succes volle Waalwijker Henny de Ruyter, die dit kampioenschap op zijn naam schreef. Naast Henny, zijn charmante echtgenote.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 9