wAAlwrjkse en UnqstRAAtse couraiu Schoen- en Lederindustrie kenden in 1963 een zeer gunstig jaar samen wenken samen Leven Raad van Sprang-Capelle voteerde voor prefab openluchtzwembad Rex Schoenfabrieken fêteerden twee zilveren jubilarissen Zwembad - 40 bij 20 meter - zal zonder Rijksgoedkeuring worden gebouwd VRIJDAG 3 JANUARI 1964 o i^ot 86e JAARGANG No. 1 De tcho v^n het Zuióen Uitgever Waalwij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tieten Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Abonnement: p. week (0.24+ let. inc.k.) ƒ0.25 p. mnd. (1.00+ 5 ct. inc.k.) 1.05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres: „ECHO" De schoen- en lederindustrie zal zeker met enige weemoed afscheid genomen hebben van het achter ons liggende jaar. De economische situatie, zoals die zich het afgelopen jaar in deze industrie ontwikkelde, mag zeer gunstig worden genoemd. Ondanks ingrijpende veranderin gen zoals de invoering van de vijf daagse werkweek, de revaluatie van de gulden, heeft de schoen- en le derindustrie dezelfde gang opwaarts weten te behouden. De tijdelijke invoering van een verkorte werkweek in sommige schoenfabrieken door een tekort aan orders, heeft zich in 1963 niet opnieuw voorgedaan. Integendeel. Het merendeel van de bedrijven was goed van orders voorzien en werkte nagenoeg het gehele jaar op topproduktie. Minder goed was het gesteld met het aantrekken van personeel. Zoals ook in andere sectoren het geval was, bleef de schoen- en le derindustrie kampen met een tekort aan werkkrachten. Het gehele jaar door bleef er een enorme vraag naar personeel. Aan de zeer grote vraag kon slechts minimaal worden tegemoet gekomen door een be perkt aanbod van arbeidskrachten. Ook de lederindustrie speciaal de sector overleder was het af gelopen jaar goed van orders voor zien. De grote vraag naar dames laarsjes veroorzaakte in de over- lederindustrie een enorme vraag naar overleder. Iets minder gunstig was het beeld in de zoollederindus- trie, die ook in 1963 steeds meer concurrentie ging ondervinden van de „vervangingsartikelen". De looiers vonden in 1963 een meevallertje door het afbrokkelen van de prijzen op de huidenmarkt. Dit voordeeltje werd door de mees te leerlooiers dankbaar aanvaard om op deze wijze de extra kosten veroorzaakt door de stijging van de lonen, op te vangen. De lederwarenindustrie mocht ook in 1963 niet klagen, ofschoon zich ook in deze sector het gemis aan een voldoende aanbod van ar beidskrachten deed gevoelen. De vooruitzichten voor het jaar 1964 zijn bepaald gunstig te noe men. Wel rijst de vraag, hoe de verschillende schoenfabrikanten de loonsverhoging zullen weten op te vangen. De plaats die de Neder landse schoenindustrie in de E.E.G. inneemt laat niet toe, dat de prij zen van schoenen sterk gaan stij gen. Dit houdt in dat waarschijnlijk de winstmarges het komende jaar 't zullen moeten ontgelden. Rex Schoenfabrieken Drunen heb ben vorige week een tweetal zil veren jubilarissen in het feestlicht gezet. Dit gebeurde tijdens het jaar lijks personeelsfeest, dat zowel door het personeel als door de directie werd bijgewoond. De feestviering vond plaats in café-restaurant Ge zusters Elshout in Drunen, dat voor deze gelegenheid tot in de verste hoek gevuld was met belangstellen den. De grootste belangstelling de ze avond ging uit naar de twee ju bilarissen, de heren W. Vissers, chef van de expeditie-afdeling en J. Vos, werkzaam op de afdeling zwikkerij, die tijdens dit personeels feest door de directeur van het be drijf, de heer M. Elshout werden gehuldigd. STUDIO REX De mist was er de directe oorzaak van dat het feest iets later begon dan was gepland. Een twintigtal meisjes, die met de bus uit Dussen moesten worden opgehaald werden door de dichte mist een dik kwar tier opgehouden. Maar toen ook deze eenmaal waren gearriveerd kon het feest op volle kracht gaan draaien. De heer M. Elshout, die het openingswoord verrichtte toon de zich bijzonder verheugd, dat op nieuw een tweetal jubilarissen aan de lange rij waren toegevoegd. Het bedrijf kent momenteel 32 in dienst zijnde jubilarissen van 12% jaar en langer. Verheugd ook was de heer Elshout over het feit dat hij mededeling kon doen dat in Dru nen Studio Rex in juni van het af gelopen jaar officieel in gebruik kon worden genomen. In dit stik- atelier zijn op het ogenblik een twintigtal meisjes werkzaam die zich bezig houden met het vervaar digen van schachten. „Het ziet er naar uit," aldus de directeur, „dat in de nabije toe komst, dit aantal een uitbreiding zal moeten ondergaan. De perso neelssterkte bij Rex Schoenfabrie ken is in het afgelopen jaar met 17 toegenomen. De produktie in 1963 gaf een stijging te zien van 30 pro cent. Via de op dit bedrijf geldende Spaarrregeling werd er in totaal 7.255 uitgekeerd. De heer Elshout zei dat het bedrijf, gezien de goed gevulde orderportefeuille er uitzon derlijk goed voor staat. Op 1 no vember werd de hoogste omzet van ooit behaald. NIEUWE PLANNEN Ook maakte de heer Elshout de nieuwe plannen voor het jaar 1964 bekend. Zo zal er in dit bedrijf een ondernemingsraad worden opge richt, terwijl tevens de nieuwe klasse-indeling zal worden inge voerd. Ook zal worden gewerkt aan een moderner produktie-apparaat en modernere werkmethoden. Hij deed een beroep op de werknemers ook in 1964 de beste krachten te geven, zodat de veroverde plaats op de Euromarkt gehandhaafd kan blijven. Bij de huldiging van de twee ju bilarissen memoreerde de heer Els hout t.a.v. de heer Vissers, dat deze in een bijzonder moeilijke periode het bedrijf was komen binnen stap pen. „Je hebt je gedurende deze 25 jaar weten op te werken tot chef van de expeditie, dat pleit voor jou", zo betoogde hij. De heer Els hout zei dat ook de directie veel waardering had voor het werk dat de jubilaris had verzet. In zijn dankwoord betrok hij ook de echt genote van de jubilaris. „U mag ik een echt goedwillende medewerker noemen", zo richtte hij zich tot de heer Vos. Hij bracht naar voren, dat de heer Vos het had gepresteerd om alle bewerkin gen van de onderwerkafdeling on der de knie te krijgen. De heer Els hout zei de heer Vos dan ook graag ten voorbeeld te willen stellen aan de jeugd. Ook de heer Vos werd dank gebracht voor zijn trouw en medewerking. Beide jubilarissen kregen het gouden Rex-insigne en een gouden armbandhorloge met inscriptie aan boden. gunstige begrotingspositie voor 1964. De sociale zorg van de gemeente zal voor 1964 50 a 60.000 gulden meer gaan vragen. Deze meer-subsidie wordt enerzijds veroorzaakt door het bejaardencentrum Achter de Hoven en tevens door het aantal volwassenen en kinderen dat moest worden opge nomen in allerlei inrichtingen. SELFSUPPORTING Het openluchtzwembad brengt voor de gemeente meer voordelen mee. En kele belangrijke punten zijn, dat dit bad geschikt is voor recreatieve doel einden. Ook hier zullen minimaal twee badmeesters nodig zijn, maar nu maar voor vier maanden in het jaar. Het meest doorslaggevende argument in deze was de selfsupporting van 't openluchtzwembod, waardoor de ge meente gespaard kan blijven voor aanzienlijke jaarlijkse tekorten. Ook zal het openluchtzwembad bij G.S. makkelijker haalbaar zijn dan het in structiebad. "Het liefst", aldus bur gemeester van Prooijen, "hadden wij beide zwembaden gerealiseerd willen zien. Wij kunnen echter niet bogen op een post van "f 89.000 onvoor zien" zoals de gemeente Drunen". TELEURGESTELD. Ondanks al deze argumenten van burgemeester van Prooijen voor een openlucht zwembad, konden zich toch niet alle leden van de raad dadelijk accoord verklaren met de denkbeel den van het college. De heer Dek kers zei als eerste veel voor het plan, zoals dat door het college van B. en W. was voorgelegd, te voelen. De heer Genuit daarentegen be toogde bijzonder teleurgesteld te zijn. "Wij waren de mening toegedaan, dat in de gemeente èn 'n instructiebad èn 'n openluchtbad gerealiseerd zouden worden. Wij zijn ontzaggelijk teleur gesteld nu dit plan ter tafel komt". Hij zei zich afgevraagd te hebben of het wel juist was, wanneer men in derdaad voor de keuze stond tussen een van deze twee baden, om dan te kiezen voor het openlucht zwembad. Hij wees er burgemeester van Prooij en op, dat de jeugd tijdens het school zwemmen in Waalwijk, vanwege het slechte weer, slechts vier keer ge bruik had. kunnen maken van het openluchtzwembad in Waalwijk. Hij zei achter het denkbeeld van de voor zitter, dat de bevolking nu vier maan den in de gelegenheid zou zijn, ge bruik te maken van het openluchtbad, een groot vraagteken te moeten zet ten. De 'heer Genuit betoogde dat de schooljeugd de zweminstructies hard nodig heeft, waarbij hij zich afvroeg of de jeugd wel gebaat zou zijn bij het openluchtbad. De heer Genuit bestreed verder de mening van de voorzitter dat de be volking helemaal niets aan een der gelijk instructiebad zou hebben. Ver der wees hij op het grote financiële offer, dat de gemeente zich had ge troost voor het Dorpshuis, "dat", al dus de heer Genuit, "niet zo inten sief gebruikt zal worden dan het in structiebad". De heer Dekkers zei te menen, dat men de recreatie als punt één diende te beschouwen. "Wij dienen boven dien wel degelijk de exploitatie-reke ning in aanmerking te nemen." Hij besloot met te zeggen, bijzonder blij te zijn met het door het college inge diende plan. De heer Kuijsten informeerde, of er in de toekomst de mogelijkheid zou bestaan alsnog te komen tot een instructiebad. De heer Ros meende dat er al lang genoeg gepraat was, waarop de voorzitter terecht ant woordde het zeer op prijs te stellen dat de raadsleden hun mening naar voren brachten. De heer Ros zei te voelen voor een openluchtzwembad, terwijl daarnaast alles in het werk ge steld zou moeten worden om binnen 1 of 2 jaar tot een instructiebad te komen. Ook de heren de Vos en van der Maden stelden de voorzitter nog vra gen, terwijl de heer de Raat zich uit sprak voor het instructiebad, omdat het volgens hem om de jeugd begon nen was. Ook wees hij op het geflat teerde van de exploitatie-opzet; "als het bad niet op zondag geopend mag zijn, gaan er nog 17 dagen af", zei hij. Nadat de voorzitter de sprekers had beantwoord, werd het voorstel zonder hoofdelijke stemming aange nomen. BENOEMING COMMISSIES - '-i i Lil Tijdens dezelfde raadsvergadering werd 't nieuwe raadslid de heer J. P. de Vos als zodanig beëdigd. Bij de benoeming van de commissie tot we ring van schoolverzuim werden al de vijf leden herkozen, zodat ook de ko mende 3 jaar de heren L. Poldervaart (12 stemmen), H. J. Overweel (12 stemmen), J. W. Genuit (11 stemmen en 1 blanco), P. v. d. Schans (12 stemmen) en J. Rosenbrand (12 stem men)) in deze commissie zitting zul len hebben. Burgemeester van Prooij en bracht aan de commissie dank voor het gedane werk in de afgelopen pe riode, waarbij hij de hoop uitsprak dat de heer Genuit deze dank aan de overige leden van de commissie zou overbrengen. Bij de benoeming van een lid van het bestuur van de Gemeentelijke In stelling voor Maatschappelijke Zorg, waarbij de heer Kuijsten aftredend was, werden door de raad 11 stem men uitgebracht op de heer A. J. Kuijsten, terwijl de heer J. M. v. d. Hoven één stem op zijn naam kreeg. Ook aan de heer Kuijsten bracht bur gemeester van Prooijen zijn dank over. "Persoonlijk weet ik hoezeer U in dit werk bent opgegaan. Ik vond het dan ook bijzonder prettig, dat u zich opnieuw bereid verklaardde zit ting in het bestuur te willen nemen." Aan de heer P. W. Toen, gemeen te-architect, werd i.v.m. zijn benoe ming tot directeur van gemeentewer ken in Zwollerkerspelop de meest eervolle wijze ontslag verleend. Eervol ontslag werd eveneens ver leend aan de heer J. Molegraaf als klokluider te Capelle. Met ingang van 1 jan. zal bedoelde klok be halve op zondag - worden geluid door een van de gemeentewerklieden. OVERIGE AGENDAPUNTEN De raad verklaarde zich accoord met de verlening van een uitkering ineens aan het gemeentepersoneel i.v.m. de nacalculatie van de "trend" over 1963. Aan de heer J. Meijer, hoofdcom mies van de secretarie werd een gra tificatie verleend voor de waarne ming van de functie van secretaris (zie vervolg pag. 6) Zonder dat er ook maar één Rijksgoedkeuring aan te pas komt, zal de gemeente Sprang-Capelle, nadat ook Gedeputeerde Staten goedkeuring aan het door de raad maandagavond genomen besluit hebben gehecht, overgaan tot de bouw van een zogenaamd poolliner prafab plastic zwembad. De bouw van het zwembad zonder meer, dus zonder speel- en zonneweide, kleedlokalen, garderobe etc., zal de gemeente op 94.000 gulden komen te staan, waardoor er geen goedkeuring is vereist. Ook wat betreft de bouw van kleedlokalen, garderobe, wil de gemeente het zonder Rijksgoedkeuring zien te stellen, door beneden het bedrag van 10.000 te blijven. Het resterende bedrag van f 21.000 zal worden besteed aan de aanleg van speel- en zonneweide, waterzuiveringsinstal latie en controlelokaal. Deze uitgave van f 125.000 zal kunnen worden gedekt, doordat de gemeente de beschikking heeft over een evengrote reserve. Het bad, dat, wanneer noodzakelijk, te verplaatsen is krijgt een diepte van 0,40 m uitlopend tot 2.20 m. Over de plaats waar het zwembad zal worden gerealiseerd, bestaat nog geen enkele zekerheid. B. en W. hebben hun gedachten laten uitgaan naar een terrein bij het Bruggetje achter het te stichten Dorpshuis, om dat men hier de beschikking zal hebben over fietsenstalling en par keerruimte. Een nadeel is, dat het zwembad dan juist achter de bebou wing komt te liggen, hetgeen voor de bewoners van deze huizen niet zo prettig zal zijn. Het college heeft verder zijpn gedachten laten uitgaan naar het Laantje van Zuidewijn, dat echter het nadeel heeft, dat hier geen enkele voorziening voorhanden is en waarvan 'het ook niet zeker is dat de gemeente dit terrein zal kunnen kopen. 1 ZWAAR. Iet gemeentebestuur van Sprang- Gelle, koesterde overigens al en- k jaren plannen om te komen tot e'openluchtzwembad in de gemeen- tHiertoe zijn in het verleden reeds kiieten gevoteerd, terwijl van de zijde van het college diverse bespre kingen zijn gevoerd. Hierbij kwam vast te staan, dat een conventioneel openluchtbad, de gemeente te zwaar zou gaan drukken, omdat de reali sering van een dergelijk 'bad de ge meente op ruim 5 ton komt te staan. Uit een onderhoud met de N.V. Installatie Maatschappij Lucas Pesie in Amersfoort kwam vast te staan, dat deze N.V. de beschikking had over een prefab polyester instructie bad met een afmeting van 17 bij 7 meter en een prefab openluchtbad, van 40 bij 20 meter. Het instructiebad zou zich uitste kend lenen voor het lesgeven aan de jeugd in de vorm van schoolzwem men. Het publiek echter is met dit bad niet gebaat, omdat de oppervlak te van het instructiebad te klein is om een behoorlijk aantal zwemlief- hebbers op te nemen. Wat de exploi tatie betreft is dit instructiebad bere kend op n totaal van 1500 kinderen, terwijl de gemeene Sprang-Capelle er ongeveer 700 heeft. De verwarming van dit bad zou de gemeente jaarlijks een bedrag van f 17.000 gaan kos ten, terwijl er aan salaris voor mini maal 2 badmeesters een jaarlijks be drag van f 15.000 zou worden ge vergd. Tot slot zou de waterzuive ringsinstallatie ongeveer f 15.000 gaan vragen. Met aftrek van de 'be schikbare reserve, de opbrengst van de badgelden, zou dit instructiebad de gemeente Sprang-Capelle nog een bedrag van f 20.000 gaan kosten. In verband hiermee wees burge meester van Prooijen op de niet zo In aansluiting op 't be drijf spraat je van de vorige keer, nog iets over de bui tenlandse arbeiders, de Tur ken. Niet om de zede-predi kant uit te hangen, om 'n juiste verstandhouding me de voor te bereiden. Een juiste verstandhouding, ook tussen onze (vrouwelijke) jeugd en hen. Het een 'en ander is weer ontleend aan 't brochuurtje uitgegeven door de "Neder- landsch-Turkse vereniging". -In de Turkse samen leving overheerst sterk 't pa triarchale gezinspatroon. De zoon heeft een veel grotere waarde in de fami lie dan de dochter. Een bij zonder grote mate van eer bied wordt betoond aan de ouderdom, terwijl de rol van de gehuwde vrouwal blijft zij beschikken over haar eigen geldmiddelen, zeer ondergeschikt is. De Turk is in eigen land gewend aan een grote mate van terughoudendheid in de omgang met 't andere ge slacht. Tegenwoordig zijn er wel voorvallen in afwijkende zin, vooral onder invloed van de Westelijke films. Over 't algemeen evenwel blijft in Turkijë het tradi tionele moraal-begrip over heersend, omdat een sterk gevoel bestaat voor wat be hoort en niet behoort, als uiting van een innerlijke be schaving, die trien in alle lagen van de bevolking aan treft. Hoewel de Turkse bevol king een grote verscheiden heid van typen kent, waarin dus ook onderlinge ver schillen optreden, kan men in 't algemeen wel zeggen, dat de Turk emotioneel is, zowel op erotisch gebied, als ten aanzien van andere ge moedsuitingen, waaraan minder remmen worden aan gelegd dan bij noordelijker volkeren gebruikelijk is. (Terwijl, dunkt mij, de mate van beheersing even zeer beïnvloed wordt door de intellectuele ontwikke ling). Wel gaat de Turk eerder tot gewelddaden over. Hij is agressief! Het aantal veroordelin gen wegens persoonlijk ge weld, waarvan ruim 10 moord of doodslag over treft, dat der veroordelin gen wegens vergrijpen tegen de eigendom. Ten dele kan dit misschien wel toegeschreven worden aan de invloed van de godsdienst. Hun geloof re kent diefstal en oneerlijk heid als zeer zware zonden aan, terwijl bij ons 't gevoel voor 't „mijn en dijn" gaat afstompen, of zich verleg gen. - Wat voor velen mis schien 'n openbaring kan zijn is 't volgende. Jood, christen en moslem geloven in dezelfde God. De Koran geeft aan de Arabieren 't woord Gods in de volledige vorm. De Ko ran vult aan wat grote pro feten, als Abraham, Mozes en ook Jezus (want ook hij was slechts 'n profeet, zeg- gen zij) aan de wereld heb ben geleerd. Het Godsbegrip is dus voor hen in wezen 't zelfde, ook al geloven ze niet aan de onbevlekte ontvangenis van Maria, aan de Drie-een heid, en verwerpt hij het Gods Zoon zijn van Chris tus. - De oprechte Moslem eet geen varkensvlees, in welke vorm dan ook, noch vlees van dieren die zelf vleesetend zijn. Ook de Turk kent 'n gro te Vastenmaand, de Rama dan genoemd en die in 1964 van 16 jan. tot 15 febr. zal vallen. Hij is dan verplicht tus sen zonsopgang en zonson dergang niets tot zich te ne men, noch in vaste, noch in vloeibare vorm. Hij mag niet roken 'en moet zich onthou den van sexueel verkeer. Het een en ander lijkt ons wel een moeilijke ver plichting, waarvan de in vloed storend kan zijn voor de produktiviteit van 'n be drijf! Ook voor de Turk kan 'n gesprek tussen kerk en wereld geen kwaad! De grote vasten sluit met n feestdag. Ook bedrijfs leiding en collega's zouden die dag niet onopgemerkt mogen voorbij laten gaan. De Turk verwacht dan im mers een felicitatie. Men zou dan b.v. wat sui kergoed aan kunnen bieden. Ook zal rustig moeten wor den bekeken hoe te hande len als de Turk rond elf uur in de morgen z'n matje uit zou rollen en neerknielen in de richting van Mekka. Deze voor hen zware ver plichting zal in strijd komen met de nuchtere regels van het bedrijf. - Wat wij geen Turk toewensen, is, dat hij hier zou sterven. Ook voor hem die tijdens z n leven geen religieuze belangstelling toonde, wil in t uur van sterven zijn Moslem zijn tot uitdrukking worden gebracht. Hij dient in de richting van Mekka (richting Maastricht) gelegd te worden en wel op z'n rechterzijde. Geen vlakke horizontale grafsteen om 't gaf te dekken. In Waalwijk werken Tur ken, in Heusden zitten Grie ken. Hoe duidelijk wordt 't in onze dagen dat wij SA MEN moeten werken en sa men moeten leven. Laten we in dit nieuwe jaar ons werk nog veel meer serieus nemen, dan we tot nu toe gedaan hebben. Ik ben er van overtuigd dat we nog maar half vol doende geloven aan onze ar beid. Dat geldt voor de werknemer, dat geldt voor de directeur, die z'n agenda hoogst ernstig moet nemen. Het bedrijf, of die school, of die agenda, dat is de plaats van de incarnatie van de menswording. Dit wensen wij U voor 1964'n heilig werelds zijn. M. JANSSEN, Bedrijfsaalmoezenier, Markt 8. Tel. 3716.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 5