waaLwij kse en lAnqstRAAtse couraiu Handel Chemie Futura officieel door burgemeester L.M.J. van Erp geopend 'MHêéfi Provinciaal nieuws Ir. van Osselen opende wintervakbeurs voor koffers en lederwaren en souvenierbeurs U koopt toch geen auto met matglas En u camoufleert toch niet... SMÖÖ2 r S Schuchter begin groeide in vijf jaar uit tot een bedrijf i [X. j ju Belangrijke taak Teak-houten gespen Lagere omzet ta bI«fvorm.95 et Vlijmen Tevens chemisch bedrijf ESshout BRILLEN VRAGEN SERVICE VAN £=X r~\ J~ j I Kr—t. LJ j If VRIJDAG 10 JANUARI 1964 86e JAARGANG No. 3 De tcho van het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. mnd. (1.00 5 ct. inc.k.) 1.05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. week (0.24 1 ct. inc.k.) 0.25 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" Burgemeester L. van Erp van de gemeente Loon op Zand - Kaatsheu vel, heeft maandagmorgen de belangrijkste openbare ambtsbezigheid verricht sedert hij als zodanig is benoemd in deze gemeente. Deze be langrijke aangelegenheid voor burgemeester van Erp en voor de gehele gemeentebestond uit het officieel openen van het nieuwe bedrijfspand van de Handel Chemie Futura aan de Schotsestraat gelegen in het in dustrieterrein Kaatsheuvel. Ter gelegenheid van deze opening werd door de heer J. Dinnissen, na mens het personeel aan de heer Kantelberg een ets van H. de Laat aangeboden, voorstellende de St. Jan in Den Bosch. Het nieuwe bedrijfsgebouw van de Handel Chemie Futura heeft een to tale vloeroppervlakte van 400 m2, terwijl achter het nieuwe pand een perceel grond is gereserveerd voor eventuele uitbreiding. Het gebouw, dat een ontwerp is van de directeur van het bedrijf, de heer J. Kantelberg zelf, werd in vier maanden tijds door de Gebr. L. Hop staken uit 's-Hertogenbosch gereali seerd. Het bedrijf biedt aan totaal 17 mannelijke en vrouwelijke (de ver houding is ongeveer fifty-fifty) ar beidskrachten werk. Burgemeester van Erp zei in zijn openingswoord, de belangrijkheid van het ontvangen van Sinterklaas in de gemeente, of het openen van midden- standsbedrijven niet te willen onder schatten, maar de belangrijkste taak voor het gemeentebestuur zag hij ge legen in de zorg voor een verdere uitbreiding van de eigen industrie en eigen werkgelegenheid. Hij zei dit te zien als een eerste vereiste voor de welvaart en de optimale leefbaarheid binnen de gemeentegrenzen. Burge meester van Erp zei te menen dat de gemeente er voor dient te zorgen, dat de bewoners in eigen gemeente kun nen wonen en werken. "De gemeentenaren van hun kant moeten hun inkomen zoveel mogelijk in eigen gemeente besteden, eerst dan zal het mogelijk zijn om tot een zo groot mogelijk aantal openbare voor zieningen te komen." De heer van Erp zei, dat het ge meentebestuur met grote voldoening constateerde dat de werkgelegenheid in de gemeente toeneemt. "Ik voel me eigenlijk nog een bee tje 'n vreemde in Jeruzalem", zo be toogde hij sprekende over de fourni- turenhandel. Toch wist de heer van Erp te vertellen, dat van de 169 in de gemeente gevestigde bedrijven, zich er 150 bezighouden met de schoen- en leer- of leerverwerkende industrie. Slechts 19 bedrijven vinden hun werkzaamheden op een ander terrein. Burgemeester van Erp besloot met de hoop uit te spreken, dat de vol doening over de gunstige balanscij- fers geschraagd zouden mogen wor den, door een goede verstandhouding met het personeel. Het prille begin van Handel Che mie Futura, vijf jaar geleden, werd gelegd, doordat de oprichter-direc teur de heer J. M. Kantelberg, begon met de vervaardiging van teak houten gespen. Na verloop van tijd groeide het bedrijf uit tot een all round four- niturenbedrijf, dat op het ogenblik een groot deel van de schoenindustrie voorziet van gespen, knopen, etc. Daarnaast levert het bedrijf ook aan de lederwaren industrie, voor wie de Handel Chemie Futura o.m. ge- importeerde tasbeugels voorziet van diverse soorten van garnering. Zowel de garneringen voor de schoenindu strie als voor de lederwarenindustrie worden vervaardigd uit plastic, leer en zelfs uit ossehoorn. Het bedrijf doet naast deze leder- verwerkende industrieën eveneens be langrijke zaken met de textielindu strie, vooral met confectiebedrijven, die het bedrijf allerlei soorten knopen al dan niet overtrokken met leer, le vert. Aan de 11e 'Wintervakbeurs voor Koffers en Lederwaren, op de par terre van de Vredenburggebouwen, nemen traditioneel 110 fabrikanten en importeurs deel met een assorti ment gericht op de voorjaars- en zo- mermode. Op een expositie-opper vlakte van 2050 m2 worden o.m. kof fers, aktentassen, damestassen van leer, plastic en fantasiemateriaal, reis- en weekendtassen, boodschap pentassen en vele soorten kleinleder- waren, zowel van Nederlands als van buitenlands fabrikaat, getoond. Ir. van Osselen zei, dat, nu Ne derland niet langer een goedkoopte- eiland is, het als industrieland een reputatie van goede kwaliteit zal moeten opbouwen. Dat geldt ook voor de fabrikanten van tassen, koffers en andere lederwaren. De jaarbeurs- voorzitter zei in dit verband, dat het instituut voor industriële vormgeving, de jaarbeurs en ook de stichting gul den vorm hun activiteiten dan ook met grote belangstelling zullen vol gen. De voorzitter van de adviescom missie lederwaren van de jaarbeurs, de heer P. L. van der Pluijm, schonk in een korte inleiding aandacht aan de loonexplosie, waarover de laatste tijd veel te doen is geweest. Bij een explosie vallen er altijd brokken en ook een goed geslaagde operatie laat een lidteken achter. Dit lidteken zou wel eens zeer goed zichtbaar kunnen worden bij een verdere verschraling van de winstmarges, aldus de heer van der Pluijm, die hieraan toevoeg de dat er nu eenmaal winst nodig is voor investeringen en uitbreiding van de werkgelegenheid. Hij meende, dat met de ernst en realiteit van deze ver schraling onvoldoende rekening wordt gehouden. De omzet van de lederwarenbranche, die in 1962 bijna 110 miljoen gulden bedroeg, zal dit jaar, naar alle waar schijnlijkheid iets teruglopen. Vol gens beschikbare cijfers over dit jaar (bron CBS) bedroeg de omzet voor het eerste halfjaar 1963 ruim 4 mil joen gulden minder. De export naar het buitenland is de eerste negen maanden van 1963 met bijna 6 gestegen en bedroeg over dit tijdvak 10.3 miljoen gulden tegen 9,3 miljoen in 1962. Met na me de export naar Frankrijk, hoewel nog van betrekkelijk geringe beteke nis, steeg met 50 West-Duitsland is nog steeds de grootste importeur en afnemer van Nederlandse lederwa ren. Op de binnenlandse markt liep het eerste halfjaar 1963 de omzet te rug, maar het is niet onmogelijk dat klimatologische omstandigheden hier aan ten grondslag liggen. Gezien de goede tot zelfs zeer goede resultaten van de sector Koffers en Lederwaren op de Najaarsbeurs is een herstel van de binnenlandse markt niet uitgeslo ten, zodat het totaalbedrag niet veel lager zal liggen dan dat van het jaar 1962. RETRAITE Van 16 - 19 jan. wordt er een re traite gegeven in het Cenakel te Tilburg voor meisjes uit de dorpen boven de 18 jaar. Voel je ook niet de behoefte om eens even rustig na te denken over je toekomst en er in een open gesprek met de pa ter en leeftijdgenoten over van ge dachten te wisselen? Kom dan naar deze retraite, die begint 16 januari om 7 uur n.m. en sluit 19 januari na het middagmaal. Opgaven tijdig aan: Convent O.L. Vrouw v. h. Cenakel, Koningshoeven 27, Tilburg, tel. 04250 - 24540. Naast de vervaardiging van ges pen, knopen, garneringen voor tassen en tasbeugels, vervaardigt het bedrijf via chemische weg ook nog verfstof fen en uitpoetsartikelen, die voorna melijk hun weg vinden naar de schoenindustrie. Tot slot voert Han del Chemie Futura de vertegenwoor diging van verschillende binnenland se en buitenlandse bedrijven. Een klein onderdeel van de afdeling han del vormt de levering van stempel- band in allerlei kleuren en soorten. Omdat de bedrijfsoppervlakte van de Handel Chemie Futura aan de Gast huisstraat al te klein werd zag men zich genoodzaakt te zoeken naar een andere oplossing die werd gevonden in de bouw van een nieuwe bedrijfs hal aan de Schotsestraat. KRINGTENTOONSTELLING. Zaterdag 4 en zondag 5 januari werd in café H. Boom-v. d. Wiel een tentoonstel ling gehouden van de Kleine Kring van de Langstraat, Drunen, Nieuwkuijk, Helvoirt en Vlijmen (De Reisduif). Er waren 240 duiven ingezonden; daar het een hokten- toonstelling was per 4 duiven, moesten 60 hokken beoordeeld worden door de heer van Broekhoven uit Tilburg, de keurmeester. De uitslag was Schoonste oude doffer G. van Tuijil Drunen; schoonste oude duif Ir. W. van Osselen, voorzitter van het bestuur van de Koninklijke Ne derlandse Jaarbeurs, heeft in Utrecht de wintervakbeurs voor koffers en lederwaren en de souvenierbeurs geopend. Beide beurzen worden tot en met 10 januari gehouden in de Vredenburggebouwen van de jaar beurs. G. van Huiten, Drunen; schoonste jonge doffer en duif G. van Tuijl, die toch wel bij zonder goed uit de bus kwam, want ook per hok behaalde G v Tuijl Drunen 1 en 2. 3 G v Huiten D; 4 P Maas D; 5 Jan Kuijs V;; 6 J M Hoevenaars H; 7 J v d Heuvel V; 8 A Roestenberg N; 9 H Ber- kelmans V; 10 Gebr v Kuijk D; 11 J M Damen D; 12 P Maas D; 13 W Melis D; 14 H v Son N; 15 A Hoogedoorn H; 16 Jos Kuijs V; 17 P Vermeulen V; 18 J M Hoevenaars H; 19 Nic v Dal V; 20 W Peijnenborg D; 21 J Hoogendoorn H; 22 Jos Kuijs V; 23 L de Laat V; 24 M v d Aa N; 25 A Samuëls N; 26 N v Drunen D; 27 M Samuels N; 28 Th Schraven V; 29 R v Baardwijk N; 30 Jan Kuijs V. Extra vermelding kreeg een witte post duif van keurmeester van Broekhoven, eige naar L. de Laat, die tot een van de mooiste duiven werd beschouwd. Er was grote belangstelling. TAFELTENNIS. Uitslagen tafeltenniswedstrijden voor de competitie van de NTTB: Dames: Smas hers 2-Victoria '51 2 Haarsteeg 9-1; he ren: Irene 4 Tilburg - Smashers 1 2-8; Smashers 2 - Jeep 2 Vught 5-5. TOTO FANFARE. De inleg voor de toto ten bate van de kerkelijke fanfare bedroeg f 143.91; de le prijs was voor B. v. Lier Elshout, geraden f 144; 2e prijs J. Hesselmans Elshout, ge raden f 144.08; 3e prijs J. de Hart Elshout geraden f 144.11. A.s. zondag 12 jan. zal voor de laatste maal de toto plaats hebben. Het comité "Vrienden van de Fanfare" dat de toto or ganiseert hoopt dat voor de laatste keer al len zonder uitzondering nog eens een kans zullen wagen. ONTWIKKELINGSAVOND. Voor de leden van de KAB zal door onze oud-dorpsgenoot de Z.E. Pater M. Siegers een ontwikkelingsavond verzorgd worden. Omwille van de belangrijkheid van de voordracht is de bijeenkomst ook toeganke lijk voor niet-leden van de KAB. Aanvang 8 uur in het parochiehuis. OPTICIÉN WAAIWUK A s- I; Ill pt v, lp*— Bij mist overdag is groot licht van groot Wat zou u als automobilist doen, wanneer men u een wagen met rui ten van matglas zou trachten te ver kopen? U zou de handelaar vragen, of hij van Lotje getikt was. En u zou die auto nóóit kopen, want u houdt van een behoorlijk uitzicht. Zorg er daarom voor, dat dat uit zicht zo blijft. Veeg, bij koel of re genachtig weer - dat we vooral in dit seizoen kunnen verwachten - de natte aanslag van uw ruit, vóórdat u zich in het verkeer waagt. Rij nooit in een mat-glazen stolp. Wees wijzer. Denk er aan, dat de ruiten vaak pas dan beslaan, als u al enige tijd in de auto zit. En dat passagiers (met natte regenjassen aan) het euvel sterk helpen vergroten. Het is een kleinig heid een van de passagiers te vragen, even het condensgordijn weg te ve gen, of zelf het uitzicht vrij te ma ken. Het kost u in de meeste gevallen nog géén minuut. Door gebruik te maken van "mid deltjes" of af en toe vegen, voor komt u een rit vol risico's, want een automobilist die gevangen zit tussen "matglas", zit constant "in de mist". Het Verbond voor Veilig Verkeer ad viseert u een al dan niet geprepareer de doek in de auto te hebben. Uw zakdoek kan óók helpen, maar dat kan thuis weer "mist" geven - "heb je de ramen er weer mee gelapt, smeerpoes - want auto-rui ten zijn altijd vuiler dan u denkt. Controleer ook de bladen van uw ruitenwissers - die slijten óók en beschadigen ook door zandkorreltjes op de voorruit, en vegen dan minder goed schoon - de buitenkant van de ruiten is even belangrijk als de bin nenkant. Ruitensproeiers hebben al léén nut, als er water in het reservoir zit. En denk bij vorst ook aan een beetje anti-vries. Ga nooit uit rijden met een ijslaag op de ruiten. Vertrek liever eventjes later, met een veilige auto. U hebt een auto gekocht met mooi, doorzichtig glas. Neem géén genoegen met matglas. Gun uzelf een goed uitzicht. Dat rijdt rustiger en is veiliger voor u èn voor de anderen. Slecht weer betekent op de weg belang. Groot licht, dus niet gedimd licht of meestal slecht zich en voor de fietsers en bromfietsers is het dan ook van le vensbelang, zich in het verkeer NIET te camoufleren. Dit camoufleren ge schiedt - vaak uit onwetendheid - door het gebruik van zeer onopval lende kleding, vale achterspatborden en in het bijzonder door het ontbre ken van een doelmatige verlichting. Zorg ervoor, dat u met uw fiets of bromfiets opvalt, vooral bij regen, mist 'en duisternis. Lichtterugkaatsen- de clips of reflecterende pedalen zijn naar de mening van het Verbond voor Veilig Verkeer een goed zichtbare steun voor het achteropkomende ver keer en beschermen uw eigen veilig heid. Een wit achterspatbord is een onontbeerlijk en verplicht visitekaart je voor u in het gevaarlijke verkeers- gewoel of op eenzame wegen. Ver geet niet, er een likje witte verf op te laten smeren als roest en vuil dit vei lige visitekaartje camoufleren. En waar u de meeste aandacht aan moet schenkenis de verlichting van uw fiets of bromfiets. Controleer de isolatie nü, dan behoeft u dat straks, in regen of sneeuw, niet langs de kant van de straat te doen, want een ver waarloosd "lichtnet" begeeft het op het meest ongelegen ogenblik. En loop vooral geen risico, door u tóch maar - al is het ook maar "eventjes" - zonder licht in het ver- stadslichten, maar groot, ongedimd licht. ei iSÉühiü keer te wagen. Het andere verkeer rekent op uw zichtbaarheid. Wie zich camoufleertspeelt een levensgevaar lijk spel. Zorg daarom duidelijk en zichtbaar voor uw "levens-licht". ZIEKENHUIS-VERPLEGING De kosten van ziekenhuis-verple- ging zullen vanaf 1 januari met 10 tot 12 stijgen. DRIE GEMEENSCHAPPEN ONDER ÉÉN GEZAG. tr Euromarkt, Euratoom en de Ko len en Staalgemeenschap worden dit jaar nog verenigd tot één enkele Eu ropese economische gemeenschap, on der één enkele Europese leiding en onder één enkele raad van ministers. Er bestaat een zeer grote kans, dat onmiddellijk na deze integratie van de drie Europese gemeenschappen Europese verkiezingen worden ge houden volgens de regels van het al gemene kiesrecht. De regeringen van de zes landen van het Kleine Europa hebben reeds een rapport toegestuurd gekregen, waarin de mogelijkheden tot deze Europese super-eenmaking worden uiteengezet. Een beslissing kan binnen twee maanden worden verwacht. Controleer regelmatig uw ruitenwissers de bladen ervan worden gemakkelijk bescha digd door zandkorreltjes op dé voorruit.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 5