wAAlwijkse en lAnqstRAatse couRAnt Billy Van - alias Wim van de Ven - boekt succes met eerste plaatje Ensemble bracht Hugh Leonard's „POKER" voor het voetlicht TEKORTEN OP OE ARBEIDSMARKT BLIJVEN AANZIENLIJK St. Willibrordus (afd. Waalwijk) besprak gewijzigde structuur en werkwijze van de bond alsmede nieuwe contributieregeling Subliem spel van Gor van Rijn en Ten van Duinhoven Stassar Waalwijk WEKKERS TELEVISIE VRIJDAG 10 JANUARI 1964 86e JAARGANG No. 3 Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tieten Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement: p. week (0.24+ let. inc.k.) 0.25 p. mnd. (1.00+ 5 ct. inc.k.) ƒ1.05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) ƒ3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" De laatste weken heeft men regel matig, hetzij via radio Veronica, het zij via radio Luxemburg, maar ook via onze eigen Hilversum I en Hil versum 11, de stem van Billy Van kunnen beluisteren. Zijn plaatje met aan de ene kant "500 miles away from home" en aan de andere kant "I'm confessin", dat onlangs door de Phonogram N.V. in Hilversum is opgenomen, belooft dan ook een groot succes te worden. SELF MADE Wie de naam Billy Van hoort zou onwillekeurig kunnen denken, dat men hier te doen heeft met iemand van Engelse of zo men wil van Ame rikaanse oorsprong. Niets is echter minder waar. Adhter de naam Billy Van, gaat de Waalwijker Wim van de Ven schuil. De Phonogram echter meende dat vanuit commercieel standpunt bezien, meer succes te ver wachten zou zijn, wanneer aan deze doodnormale Nederlandse naam, een Engels tintje gegeven werd. Wim van de Ven, oud 24 jaar en woonachtig in de van Berckenrode- laan, heeft eigenlijk van jongsaf aan zijn hart verpand aan de muziek. Eerst na het verlaten van de lagere school begon Wim zich serieus op de muziek toe te leggen. Op de L.T.S. en later op de U.T.S. in Den Bosch maakte hij zich meerdere malen ver dienstelijk door tijdens feestavonden etc. op te treden. Ook tijdens zijn militaire dienst zat Wim van de Ven niet stil. Nadat hij eenmaal afgezwaaid was, trad hij re gelmatig - als men het zo mag noe men als free lance - op, daartoe door verschillende orkesten gevraagd. Wim heeft nooit speciale cursussen gevolgd om hoger op de ladder van de bekendheid te klimmen. Hij trachtte langs allerlei wegen aan de weet te komen, wat men als gewild zanger dient te weten en schafte zich, om zichzelf tijdens zijn zang begelei dend te ondersteunen, een gitaar aan. In 1958 bracht hij het tot een eer ste radio-optreden tijdens een uit zending van het programma "Spring plank". Het jaar daarop kreeg Wim "I'm confessin" gezegd kan wor den. Wim zelf, die als operator in het laboratorium van de T.H. in Eindho ven werkzaam is, heeft zijn hoofd niet door tal van schone beloften van de Phonogram op hol laten brengen. Hij wacht rustig af wat voor succes zijn eerste plaatje zal brengen en daarvan zal het weer afhangen, of er een tweede opname gemaakt zal wor den. Inmiddels mag zonder al te veel vooruit te lopen worden gezegd, dat er een goede kans bestaat, dat t.z.t. een tweede opname gemaakt zal wor den nu met songs in de Nederlandse taal. Hieruit mag o.i. worden opge maakt, dat de Phonogram wel iets in Wim van de Ven ziet. Wim heeft in middels een contract van een jaar met deze grammofoonplaten-maat schappij lopen. In Hilversum zal dan ook worden uitgemaakt welke kant Billy Van uit zal gaan. Wim zelf ziet de activiteiten van de Phonogram zuiver commercieel. "Er moet voor hen geld uit te halen zijn anders beginnen we niet met een tweede opname", zo verklaarde hij. Overigens is Wim vooral in de eer ste weken en maanden na zijn con tact met de Phonogram langdurig aan het lijntje gehouden. Het duurde een hele tijd voordat hun beloften waar werden gemaakt, en dat heeft hem in zekere zin waakzaam doen zijn voor een overdreven gevoel het doel be reikt te hébben. Hij ziet zijn activi teiten op het gebied van de lichte muze als een hobby waar hij uit wil halen wat er in zit. Wij van onze kant zijn - na ver schillende keren zijn plaatje gehoord te hebben - bijzonder verrast door zijn stem. Wim van de Ven beschikt over een stem met een bijzonder warm timbre, die het, zeker bij de teeners, beslist zal doen. Zijn zingen is be schaafd en bovendien uitermate be heerst, terivijl ook zijn uitspraak van de Engelse taal uitzonderlijk goed is. van de Ven een 'tweede kans, nu voor de televisie tijdens een T.V. teena gers instuif. Na 1959 ook trad hij regelmatig op hij songfestivals. Ook hier bleef succes niet uit. Zo wist hij o.m. in Waalwijk en in Drunen beslag te leggen op een eerste prijs. Zijn deel name aan een songfestival in de pro vinciale hoofdstad bracht hem op een tweede plaats, terwijl hij in Weert opnieuw beslag wist te leggen op een eervolle eerste plaats. Bijzonder succesvol ook was zijn optreden in Eindhoven in het Cabaret der onbekenden", waar enkele jaren geleden ook Anneke Grönloh werd "ontdekt". In Eindhoven legde Wim van de Ven het eerste definitieve contact met de Phonogram. Hieruit vloeide na verloop van tijd ook de opname in Hilversum voort. COUNTRY WESTERN. Zijn "500 miles away from home" is gebaseerd op de country western muziek, hetgeen niet van de song Talloze toneelliefhebbers hebben dinsdagavond in Musis Sacrum kun nen genieten van een uitstekende op voering van Hugh Leonard's "Poker" (The poker session), dat werd ge bracht in een vertaling van Alfred Pleiter en onder regie stond van Jim Fitzgerald en Alex van Royen. Zon der enige schroom stelt de Ierse au teur in dit stuk de ego-centrische in slag van de mens in zijn algemeen heid aan de kaak, waarbij hij zich niet ontziet gebruik te maken van bit tere spot en het intrappen van heili ge huisjes. Op een frappante wijze laat hij de hoofdfiguur uit dit stuk, een uit een psychiatrische inrichting ontslagen patiënt, - op schitterende wijze vertolkt door Cor van Rijn - tijdens een pokeravondje, dat voor de man het eigenlijke welkom thuis zal worden, de onhebbelijkheden en de egoistische inslag van zijn mede mensen slag op slag toebrengen. Hugh Leonard heeft er bij zijn pleidooi voor naastenliefde en meer begrip voor de medemens geen doek jes omgewikkeld. Hij geeft in zijn stuk de hoofdfiguren ruime gelegen heid om middels bittere spot en kei harde dialogen de fouten en gebre ken van zijn medemensen naar voren te trekken. Toch hebben wij ondanks alles onszelf niet aan de indruk kunnen onttrekken, dat het stuk in zijn ge heel voor verschillende toeschouwers niet geheel uit de verf kwam, het geen evenwel niet te wijten was aan het spel van de acteurs of de inter pretatie van de beide regisseurs. schreeuwerig geluid ook klaar kun nen spelen. Alle respect ook voor de wijze waarop Marja Habraken de rdl van Frans en Heieen van Meurs de rol van Irene voor het voetlicht brachten. De rol van Mrs. Beavis, de moeder van Billy, werd vertolkt door Diny Sprock. Decor ontwerp was in handen van William MacCrow. Naast een bevredigend aantal le den, mocht de voorzitter van de afde ling Waalwijk van St. Willibrordus, de Ned. Kath. Bond van werknemers in industriële bedrijven, dinsdag avond in zaal "De Lindeboom"te vens welkom heten een afvaardiging van de Christ. Bond. Het grootste ge deelte van deze avond werd in beslag genomen door de bespreking van de gewijzigde structuur 'en werkwijze van de bond. Hiervan werd door voorzitter van Seters een duidelijke en uitvoerige toelichting gegeven, waarin hij stelde, dat de samenstelling van de bond praktisch hetzelfde is gebleven. De plaatselijke bedrijfsgroepen zullen gaan verdwijnen, waarvoor in de plaats z.g. actiegroepen zullen ko men. De landelijke bedrijfsgroepen zullen echter blijven voortbestaan. Aan de Bondsraad zullen meer be voegdheden worden toegewezen en deze raad zal ook op bredere basis worden geformeerd, en zal meer be voegdheid krijgen in verband met de algemene wettelijke vergadering, die zal worden omgezet in een congres. Wat het lidmaatschap van de bond betreft; ook andersdenkenden zullen lid kunnen worden en volledig recht hebben een bestuursfunctie te vervul len. Hierover is ook in de bondsraad reeds gesproken. Voorzitter van Seters gaf hierna een duidelijk overzicht van de samen stelling der diverse groepen en hun werkwijze. De gewijzigde structuur is er echter op de eerste plaats op ge richt, om alle leden meer intensief bij het werk van de bond te betrek ken. De resultaten zullen aan de prak tijk moeten worden getoetst. Een plaatselijke geestelijke adviseur is geen vereiste meer, terwijl de veran dering van de K.A.B. in het Ned. Kath. Vakverbond alleen een wijzi ging in de bestuursvorm betreft. De werkzaamheden zullen op de oude voet voortgang vinden. De aanwezigen konden zich ten slotte verenigen met de voorgestelde wijzigingen. Wat de nieuwe contributieregeling betreft. Hieraan is volgens voorzitter Ook in de maand december heeft men weer een aanzienlijk tekort op de arbeidsmarkt kunnen constateren. De vraag naar arbeidskrachten in het gewest Waalwijk overtrof het aanbod vele malen, waarbij de vraag naar personeel in de schoen- en lederindustrie het grootst is. Ensemble heeft toneelkijkend Waalwijk dinsdagavond verrast met een uitstekend verzorgde toneelavond. Meer dan subliem waren de rölver- tolkingen van Cor van Rijn als Billy Beaves, en Teddy, Ton van Duinho ven. Kevin, gespeeld door John Led- dy had het o.i. met een iets minder AANBOD Het aanbod in december 1963 was nog geringer dan het aanbod in de zelfde maand in 1962. In vergelij king met november is het gewestelijk aanbod van arbeidskrachten iets op gelopen en kwam van 156 in novem ber op 219 in december. Deze stijging was voornamelijk te danken aan een toename van het aan bod van arbeidskrachten in de Bouw nijverheid. In november noteerde de bouwnijverheid een aanbod van 21 tegen 73 in december. Deze stijging wordt veroorzaakt, door de normale seizoenswerkeloosheid, die de winter ieder jaar opnieuw met zich brengt. In vergelijking met de maand decem ber 1962 is het aanbod nog betrekke lijk laag (130 december 1962, en 73 december 1963). Het gewestelijk aanbod in de schoen- en lederindustrie bleef gelijk en wel 4. Een lichte stijging van het aanbod valt ook in de metaalnijver heid te bespeuren waar het aanbod steeg met 4 en daardoor van 8 in no vember op 12 in december kwam te staan; het totale aanbod in het rayon Waalwijk liep met 1 op en kwam van 75 op 76. Het rayon noteerde een aanbod van 12 in de bouwnijverheid, 2 schoen- en leder en 7 metaal. Het totale aanbod in het rayon Almkerk onderging een stijging van 46 en kwam van 68 in november op 114 in de maand december. Hier valt ook de grote stijging van het aanbod in de bouwnijverheid voornamelijk door het vrijkomen van rijswerkers. Het rayon Dongen gaf eveneens een stijging te zien zij het dan ook een geringe en wel van 13 in november op 29 in december; ook hier valt de grootste stijging weer waar te nemen dn de bouwnijverheid. VRAAG Bij de vraag liggen de cijfers aan de hogere kan. De totale vraag in het gewest Waalwijk bedraagt 1260 tegen 1251 in november en 1196 in december 1962. De vraag in de bouw nijverheid liep in december terug 146 (167), schoen- en leder 516 (522), metaalnijverheid 227 (227) en land bouw 179 (108). De cijfers tussen de haakjes geven het aanbod in novem ber 1962 aan. In het rayon Waalwijk noteerde de totale vraag 604 (643). De vraag in dit rayon dn de bouwnij verheid liep iets terug van 78 op 71, schoen en leder 293 (304) en metaal nijverheid 129 (129). De totale vraag in het rayon Almkerk gaf een stijging te zien, 253 in november op 324 in december. Deze stijging wordt voor namelijk veroorzaakt door de land bouw, waar de vraag naar arbeids krachten in dit rayon een stijging te zien gaf van 108 in november tot 179 in december. De vraag naar arbeids krachten in de bouwnijverheid liep van Seters een grote behoefte ont staan, vanwege het feit dat deze con tributie lager lag dan vereist was. Uiteraard moet de nieuwe contributie regeling worden aangepast aan de huidige tijdsomstandigheden, o.m. door de verhogingen van de salaris sen van o.a. bestuursambtenaren die technische mensen moeten zijn en me de daardoor in het vrije bedrijf aan lokkelijke aanbiedingen worden ge daan. Het is echter zaak deze men sen voor de bond te behouden. Daarbij komen dan de kostenver hogingen die ook in de bond zelf plaats vinden. Een en ander betekent echter niet een verhoging voor alle groepen. Deze contributieverhoging zal ingaan op 1 januari 1965. Verschillende leden konden zich moeilijk verenigen met de voorgestel de contributieverhoging voor de groep gepensioneerden en ouden van dagen. Deze verhoging betekent een stijging van 15 op 50 cent per week. Ook een afgevaardigde van de Chr. Bond, die, hoewel hij meende dat de contributieregeling niet geflat teerd was, de verhoging voor de ouden van dagen en gepensioneerden te hoog vond. De voorzitter meende dat door het hoofdbestuur over een en ander het laatste woord nog wel niet zal zijn gesproken en men dus veilig de uitslag van de landelijke vergadering, die op 20 en 21 april te Scheveningen zal worden gehou den, kan afwachten, daar hij van me ning was, dat ook door andere afde lingen hierover wel het een en ander zal worden gezegd. Over het algemeen echter, aldus voorzitter van Seters, ben ik over tuigd, dat vélen niet het juiste begrip hebben voor de huidige situatie in de contributieregeling. Er is reeds veel en lang gepraat over medezeggingschap, aldus de voorzitter, doch deze medezegging schap houdt in, dat men hiervoor ook een offer moet brengen, naar aanlei ding van hogere uitgaven op verschil lend terrein. Een der leden zei geen bezwaar te hebben tegen de contribu tieregeling, mits hiertegenover een compensatie wordt gesteld. Nogmaals betoogde de voorzitter, dat het hoofd bestuur bij een en ander niet blijft stil staan, hetgeen mettertijd wel zal blij ken. Na een warm pleidooi te hebben gehouden voor de organisatie, daar bij memorerende dat reeds een goede basis is verkregen in de opbouw van de CAO, en dat de basisionen reeds geweldig zijn verbeterd, sloot de heer van Seters onder dankzegging voor de opkomst, deze belangrijke verga dering. DE SCHRIK VAN HUN LEVEN Drie leerlingen van de r.k. land en tuinbouwschool te Oudenbosch, met haar directrice die 't zelfde pand bewoonden, hadden gisternacht de schrik van hun leven. Tegen middernacht drong een dronken man hun woning binnen, na een ruit in een kamers te hebben in gedrukt. Een van de meisjes werd wakker en gilde, zodat haar vriendinnen ook direct uit bed sprongen. Ze pakten de inbreker beet en sloegen er flink op los, zodat ze de indringer in be dwang wisten te houden, terwijl een hunner hulp ging halen en de po litie de man spoedig kwam inrekenen. hier terug van 45 in november tot 7 in december 1962. De vraag in het rayon Dongen on derging nagenoeg geen wijziging: 355 in november en 332 in december. Het werkeloosheidspercentage voor Waalwijk is 0,9, Eindhoven, Bladel, Budel en Valkenswaard 1 Til burg 1,3, Helmond 1,8 en Bergen op Zoom zelfs 2,6 Voor de provincie is dit percentage 1,6 en voor het land 1,4. Voor de rayons zijn deze percen tages Waalwijk 0,7 Almkerk 1,7 en Dongen 0,4 Met verbazing wordt men de laat ste tijd geslagen over de wijze waar op het kijkend publiek vele uitzen dingen van de N.T.S. worden voor gezet. Onze lezers zullen de reacties wel gezien hebben, die de uitzending "Zo is het toevallig ook nog eens een keer", zaterdagavond van de Va- ra heeft opgeroepen. Velen zijn daar door in 't diepst getroffen en hebben daarvan ook duidelijk uiting gegeven, zoals wij in ons vorig nummer al ver telden. Maar niet alleen de parodiëring van het Onze Vader en bijbelteksten wa ren ver buiten de maat, maar ook an dere grappen of steken raakten kant noch wal. Er is in dit bijzondere team b.v. toch geen enkele, die kan tip pen aan een man als Godfried Bo- mans, waarover men zich kwetsende persiflages permiteerde. 't Was een flauwe, misselijke bedoening. En zo krijgen we meer te genieten! In de Kerstsfeer werd een forum van een 6-tal jongelui samenge steld, om de vraag te beantwoorden: Zegt U 't Kerstfeest iets? En 't vrij wel unanieme antwoord, zij het wat genuanceerd, was: „Niets". Men had goed gedaan deze jongelui de rede vail Mgr. Bekkers, die daarop volg de, tevoren te laten lezen. Mogelijk hadden ze dan iets begrepen van het Kerstfeest of de "Kerstgedachte". Zondagavond had de Belg Omer Grawet voor de televisie een inter view met Drs. W. K. Müller, mede werker aan 't instituut voor de tro pen te Amsterdam, die eerlijk ver klaarde zich geen Nederlander, geen West-Europeaan, maar meer een oos terling, geen christen, maar meer een Bhoedist te voelen. En aan deze man wordt de voor bereiding toevertrouwd van de vrij willigers, jongens en meisjes, die zich gaan inzetten voor onontwikkelde ge bieden, in Kameroen en Brazilië. En ga zo maar door! Wij menen dat het hoog tijd wordt dat degenen die de supervisie hebben over de uitzendingen in de televisie, zich eens wat ernstiger op deze taak bezinnen en het gros der kijkers niet steeds blootstellen aan uitzendingen die het Nederlandse volk in zijn to taliteit absoluut niet zinnen, maar al leen ergeren. CAREL ENKELAAR KRO-ADVISEUR Aan de leiding van de KRO is als adviseur verbonden de heer Carel Enkelaar, thans directeur van Joop Geesinks fi'lmproduktie n.v. Starfilm en voordien hoofdredacteur van het NTS-journaal. De heer Enkelaar zal met ingang van 1 februari in dienst treden. OVERVERMOEIDE NEHROE INGESTORT Premier Nehroe van India is als gevolg van oververmoeidheid inge stort. Zijn bloeddruk bleek veel te hoog te zijn, reden waarom hij van zijn artsen twee weken rust moet hou den. Nehroe's instorting heeft in In dia de politieke gemoederen nogal beroerd. O.a. is de wenselijkheid van het instellen van het vice-premier- schap ter sprake gekomen. Als Neh roe hiertoe overgaat zal hij vermoe delijk zijn dochter, mevr. Indira Gand'hi, op deze post benoemen. Sommige bladen hebben de pre mier geadviseerd zijn baantje er bij neer te leggen. VIJF MANNEN ONDER PUIN BEDOLVEN Vijf bouwvakkers zijn bedolven on der puin toen een huis instortte in Amby bij Maastricht. Vier van hen slaagden erin zich snel te bevrijden. De 17-jarige metselaarsleerling Rings uit Itteren kon zichzelf niet bevrijden. Zij vier collega's en omwonenden redden hem binnen een half uur. De jongen had een gebroken arm, kneu zingen en een Shock opgelopen. Hij is naar het ziekenhuis te Maastricht ge bracht. JULIUS RAAB OVERLEDEN In het Weense ziekenhuis Florids- dorf is woensdagavond de vroegere Oostenrijkse kanselier Julius Raab overleden. De tcho van het Zuióen BILLY VAN Junghans Mauthe Kienzle

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 9