wAAlwijkse en LanqstRAAtse coupant Erhard wil topconferentie 500 jaar Staten-Generaal Ruilverkavelingscommissie moet plannen wijzigen IS BANK Zo maar een bril of zó'n Van Maar en bril is wel een héél verschil VAN MAAREN .f 1 f Waar schuilt de oorzaak In de verkeerde hoek Met twee maten iJ VAKANTIE IN INDONESIë BERLIJNSE TUNNEL VERRADEN VOOR BRILLEN! Van Maaren „vermaard" om *'n brillen! Gaat het u financieel goed? Verheugend, maar.., denk ook aan later! Open nu een spaarrekening bij de N.H.M. Als spaarder hebt u recht op: 3} rente een volledige bankservice betrouwbaar advies op het gebied van beleggingen, verzekeringen, en alle mogelijke andere bankzaken spaar veilig, spaar modern, spaar bij de N.H.M. Binnen 14 dagen wordt aangevangen met inrichten van kavels voor de tuinbouw TWEEDE T.Y. IN FEBRUARI OP HET SCHERM KAMERV OORZITTERS ONDERSCHEIDEN WAARDERING VOOR „700-SQUADRON" VAN TWENTE NEDERLANDERS KOPEN NU IN BELGIë MAANDAG 13 JANUARI 1964 86e JAARGANG No. 4 1 De tcho vAn het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. mnd. (1.00 5 ct. inc.k.) 1.05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. week (0.24+ let. inc.k.) ƒ0.25 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief I v Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" PRIJSVERHOGINGSOORLOG In de economische politiek van de eerstkomende maanden zal de prijs verhogingsoorlog een belangrijke rol spelen. Iedere groep van ons volk is daarvoor bezig de stukken op te stellen. Van die groepen noemen wij de consumentenbonden, de overheid, de vakbeweging, de industrie en de middenstandsbonden. Het wordt een oorlog om de schuldigen te vinden van de prijsstijgingen. De loonsverhoging is een feit. Dat betekent de grootste kostenstijging voor die bedrijfstakken, waarin de menselijke arbeid een belangrijke plaats inneemt. Ruw gemeten vallen daaronder de industrieën, die hoogwaardige arbeid leveren, met name de luxe-industrie. Loonstijging houdt echter eveneens een aanzienlijke kostentoeneming in voor de overige bedrijven, want ondanks alle mechanisatie blijft de menselijke arbeid voorwaarde voor elke productie. Wij zullen als gevolg daarvan 'n reeks prijzen aanzienlijk zien stij gen. De consumenten en de over heid hebben er belang bij die prijs stijging af te wentelen op handel en industrie, de laatsten moeten zich daartegen schrap zetten om te voor komen dat zij door het kostenspook worden gewurgd. Bovendien voe gen zich bij de kostenstijging als gevolg van de lonen nog enkele stijgingsoorzaken van andere aard. In de agrarische sector bijvoor beeld het gedeeltelijk mislukken van de graanoogst, de geringe aan voer van koffie op de wereldmarkt en zo zijn er nog wel enkele andere oorzaken van verhoging te noemen. Deze laatste verhogingen zouden dus toch zijn opgetreden, al had Nederland nimmer met een loon explosie te maken gehad. De consumentenbonden speuren zelfstandig naar de oorzaken van prijsverhogingen of spelen de overheid gegevens in handen om te onderzoeken. Zij zullen geen mid del ongebruikt laten om alle deel nemers aan het economisch verkeer zoveel mogelijk afbreuk te doen in het verkrijgen van een rechtmatig aandeel in de inkomensvergroting. Zij menen al te dikwijls dat winke liers, vervoerders, groothandelaren en fabrikanten maar met het zelfde ipkomen als voorheen genoegen moeten nemen. De werkelijkheid leert anders. Een reële economische politiek vraagt van betrokkenen een aan vaarden van de bestaande prij zen spelregels. Dat betekent geen prij- zenstop maar een prijzenaanpas- sing, die vergoeding geeft voor de gestegen kosten en ook de onder nemers een zekere verhoging van inkomen brengt. Velen protesteren daartegen om dat ondernemers in één adem ge noemd worden met kapitaalbezitters en dat is lang niet het geval. Over de gehele linie van de economische bedrijfskolom zal de prijsherziening moeten doorwerken, willen niet be paalde groepen de dupe worden van de snelle loonherziening. Het valt te betreuren dat juist op het punt van prijsverhoging de middenstand altijd de grote verlie zer dreigt te worden. Waarom spreekt een staatsecretaris over een grote verleiding bij de middenstand om de prijzen te verhogen? Bestaat die neiging soms niet voor 't groot bedrijf in de detailhandel? Dit is schandelijk voor de goede naam van de middenstand temeer waar diezelfde staatsecretaris practisch in één adem de middenstand prijst om haar beheerste houding in de laat ste maanden. Er is dus geen enkele reden voor verdachtmaking van een bepaalde groep. Dat is destemeer ergelijk omdat de consument niet met de in dustrie, maar met de detailhandel in aanraking komen op het punt van prijsstijging. Uit dien hoofde menen dan ook velen dat de winke liers de oorzaak zijn van een ver hoging. Een redenering, die te dom is om over te praten. Ook onder de industriëlen zijn er velen, die de detailhandel in het algemeen en de middnstand in het bijzonder verantwoordelijk stellen voor een prijsstijging. Er zijn er die daarmee de aan dacht van zichzelf willen afleiden, er zijn er ook die van mening zijn dat ae detailmarges best lager kun nen worden, omdat die winkeliers niets anders doen dan producten doorgeven. Dezelfde gedachte leeft bij bepaalde overheidsinstanties en de gedachte wordt versterkt door het verplichte overleg dat gepleegd moet worden met de minister alvo rens ae prijzen voor brood, melk en brandstoffen omhoog mogen gaan. Dit vestigt zo de gedachte dat men de handel goed moet contro leren. De vakbeweging is van mening dat de prijzen van de eerste levens behoeften nog niet mogen stijgen, terwijl zij voor eigen leden 10% inkomen meer vragen. In principe betekent dit dus dat allen die niet als werknemer in de voorziening van eerste levensbehoeften werk zaam zijn maar moeten opdraaien voor de loontrekkers. Een onhoud baar standpunt. De vakbeweging is machtig en de industrie heeft een ondoorzich tig kostenprijsschema. Bij de han del is dit meer transparant. De con sument wil meer welvaart ten kos te van wie ook. De overheid, die door het akkoord in de Stichting van de Arbeid het meest gebonden is aan de werkgeversbonden en de vakorganisaties van werknemers, is geneigd de zwakste schakel in de keten tot zondebok te verklaren. Dat zal dan de middenstand moeten zijn, waarmee dan bedoeld wordt het leger kleine winkeliers of zelf standigen. Als het de winkeliers zijn dan zijn ze het allemaal, ook de grootbedrij ven. En als het de detailhandel is dan is het zeker niet in de eerste plaats de groep leveranciers van brood en andere levensbehoeften. Onder hen zitten de meeste genie ters van minimum-inkomens en hun winstmarges staan al het langst onder druk. De oorzaak van de prijsverhoging zit bij alle deelne mers aan het economisch verkeer, ook bij de consumenten. Wij zullen die oorzaken samen moeten opvan gen. Niet bepaalde groepen daarvan de dupe laten worden. Voor alles geldt: leven en laten leven. „Om Europa werkelijk één te ma ken is een economische eenmaking niet voldoende. Er is ook een politie ke wil nodig". Dit zei donderdag de Westduitse kanselier, Erhardin de bondsdag. Maar die politieke wil ont breekt. „Er heerst zelfs een sfeer van onbehaaglijkheid in de Euromarkt", betoogde Erhard. Om de Euromarkt van haar kwalen te genezen zal een aantal maatregelen worden genomen met als krachtigste geneesmiddel een topconferentie van de regeringslei ders en ministers van de zes landen van het Kleine Europa. Erhard blijkt zichzelf de rol van politieke gangma ker naar deze Europese top te heb ben aangemeten. Hij start met de in stemming van de Gaulle, die zich al bij voorbaat akkoord heeft verklaard met deze ontmoeting op hoog Euro pees niveau. Kanselier Erhard gaat 14 februari naar Parijs voor een tweedaags over leg met de Gaulle. „Hij wil mij spre ken, voordat 'hij vertrekt naar Zuid- Amerika", zei Erhard. Einde deze maand gaat Erhard naar Rome. Hij zal dan tevens het houden van een Europese topconferentie ter sprake brengen. Bij zijn laatste bezoek aan de Gaul le, in november vorig jaar, had de kanselier tegen de Franse president gezegd, dat er iets gedaan moest wor den aan de „politieke malaise" in de Euromarkt. De Gaulle had toen ge antwoord „Van mij zijn geen nieu we initiatieven te verwachten. Maar als u denkt iets te moeten onderne men, dan sta ik achter u; bijvoorbeeld wanneer u naar Rome gaat. U kunt dan ook uit mijn naam spreken en zeggen, dat ik bereid ben een uitno diging te aanvaarden om met mijn ministers naar een Europese top conferentie te komen." Kanselier Erhard heeft het nodig geacht duidelijk uitspraak te doen over de waarde, die hij hecht aan het Frans - Duitse verdrag van vriend schap, dat door zijn voorganger Adenauer met de Gaulle is gesloten: Dit was wel nodig, omdat er enige twijfel gerezen was en men was gaan menen, dat de nieuwe kanselier niet de hoge waarde aan dit verdrag hechtte, die de oude eraan had ge geven. Ongeveer zesduizend vakantiegan gers uit Nederland zullen in de loop van dit jaar een bezoek brengen aan Indonesië. Dit heeft een woordvoer der van het ministerie van verbindin gen en toerisme donderdag in Dja karta bekendgemaakt Zij vormen de eerste groep toeristen die na het her stel van de diplomatieke betrekkingen tussen de twee landen naar Indonesië reist. Indonesië verwacht dat in de komende maanden vijfentwintig dui zend buitenlandse toeristen uit Ame rika en Europa dit land zullen aan doen. BEJAARDENZORG De katholieke bejaardenzorg in Ne derland wordt op een andere leest ge schoeid. De Katholieke Vereniging van Bejaardentehuizen (KVB) heeft uit een onderzoek in 346 van de 438 katholieke bejaardentehuizen gecon cludeerd, dat het aantal bejaarden dat een intensieve verzorging nodig heeft, veel groter is dan algemeen werd aan genomen het bedraagt ongeveer een derde van de bejaarden. Dat dit niet eerder is onderkend, is te wijten aan eenzijdige en onvoldoende medische aandacht voor de gezondheid van de bejaarden, aldus de KVB. Van Oost-Berlijnse zijde is de voorgenomen vlucht van een groep Oostduitsers via een tunnel tussen Oost- en West-Berlijn verijdeld. Dinsdag waren drie meisjes langs deze weg naar het westelijk stads deel gekomen. De grote groep zou woensdag een poging wagen, maar voor die tijd hadden leden van de Oostberlijnse grenspolitie door een ontploffing de tunnel onbruikbaar gemaakt. In West-Berlijn vermoedt men, dat de aspirant-vluchtelingen bijtijds konden worden gewaar schuwd. Vughterstraat 25 Hinthamerstraat 156 Tel. 32555 Den Bosch Tel. 39339 Den Bosch - Tilburg - Breda - Eindhoven - Venlo - Helmond Tilburg, Markt 32 - Breda, Nieuwe Ginnekenstr. 23 De ruilverkavelingscommissie in de sector Heusden-Vlijmen heeft moe ten afzien van de eerder door haar opgestelde plannen. De commissie heeft zich onder meer genoodzaakt gezien het schema van uitvoering van de jaarblokken los te laten. Doordat in blok 62 (omgeving Herpt) de voorlopige gebruiksrege- ling voorlopig geen doorgang vindt wegens bezwaren van veel grondge bruikers, en omdat het toepassen van eenzelfde regeling in blok 63 ten zui den van Drunen wegens het intensie ve grondgebruik ook op enige moei lijkheden zal stuiten, moest het sche ma al worden losgelaten. Het uitstel len van de ruilverkaveling in blok 64 tot na alle andere blokken (de Baard- wijkse polder komt misschien nog la ter) heeft uiteraard ook een belang rijke rol gespeeld. Naast het uitvoeren van de boven genoemde werken zal dit jaar het ac cent worden gelegd op het onderzoek naar de mogelijke bedrijfsbeëindigin gen en -verplaatsingen, eventueel overschakelingen op tuinbouw. Op de grondeigenaren in de polders zal een beroep worden gedaan, medewerking aan de verplaatsingen te geven door het recht van opstal te verlenen. Dit zal bespoediging van de realisering van de gehele ruilverkaveling kunnen bevorderen. In 1964 zal worden begonnen met de bouw van nog enkele boerderijen in het Herptsche Veld, onder Luttel- herpt en langs de nieuwe weg naar Bokhoven. Er zullen enkele nieuwe tuinbouwbedrijven worden ingericht en er zal een aanvang worden ge maakt met de voorbereidingen voor de bouw van een groot gemaal bij Hedikhuizen en van een inzetgemaal langs het Afwateringskanaal onder Drunen. Voorts zullen verschillende stuwen moeten worden gebouwd in de waterlopen, om tegen te gaan dat te zijner tijd het bij Drunen inkomen- NHM NEDERLANDSCHE HANDEL-MAATSCHAPPIJ' de water rechtstreeks door 't gemaal Gansoyen bij Doeveren weer gespuid wordt. In 1964 zullen ook enkele we gen van blok 66 worden aangelegd en zal een waterloop worden gegra ven vanaf het Afwateringskanaal, di rect ten westen van de kom van Nieuwkuijk en verder naar links af buigend naar 't tuinbouwgebied de Naulanden bij Elshout. Onder enke le wegen zullen duikers worden ge legd. In het noordelijk deel van blok 61 (bij Doeveren-Heesbeen) moet nog een deel van de kavelinrichting wor den uitgevoerd. Binnen 14 dagen. Ten aanzien van nieuwe tuinbouw bedrijven langs de tuinbouwvesti- gingsweg tussen Haarsteeg en Els- hout zal vermoedelijk binnen veertien dagen begonnen worden met het in richten van in ieder geval zeven ka vels van ongeveer anderhalve hectare. Dit werk zal 1 mei klaar kunnen zijn wanneer het weer meewerkt. Zo mo gelijk worden ook nog dertien andere kavels klaargemaakt. De NTS zal eind februari - begin maart beginnen met experimentele tv-uitzendingen op het tweede net. Programma-commissaris J. Ren- nelink van de NTS heeft dit donder dagmiddag meegedeeld. De tv-uitzendingen op het tweede net kunnen ontvangen worden door kijkers die aangewezen zijn op de zender IJselstein - korte tijd na de start zal ook de zender Smilde voor het tweede net gereed zijn - en die een toestel hebben dat daarvoor is uit gerust. Na schatting twee-derde van de Nederlandse tv-toestellen zal de nieuwe uitzendingen kunnen ontvan gen. In de historische entourage van het Haagse Binnenhof heeft konin gin Juliana met de leden van de Eer ste en Tweede Kamer en vertegen woordigers van nationale en interna tionale instellingen en organen 500 jaar Staten-Generaal gevierd. Het is een feestdag geworden „ter ere van de eeuwen-oude democratie naar Ne derlandse stijl, waarbij Kroon en Sta ten-Generaal verenigd zijn", zoals de voorzitter van de Senaat, mr. J. Jonkman, gistermiddag in zijn be groetingsrede verklaarde. Maar be halve het tot 1464 teruggaande ver leden en het heden, werd in deze plechtige zitting in de Ridderzaal ook de blik op de toekomst gericht. De voorzitter van de Tweede Kamer, mr. F. van Thiel, verwachtte een verder gaande, vrijwillige, beperking van de nationale zelfstandigheid en onaf hankelijkheid, hetgeen een overdracht zal inhouden aan supra-nationaal ter rein, wil er van een aanvaardbare, evenwichtige ontwikkeling sprake zijn, dan zal elke overdracht van sou- vereiniteit gepaard moeten gaan met een daarop afgestemde parlementaire controle, een controle, die effectief moet zijn en die meegroeit met de zich wellicht steeds verder uitbreiden de Europese vormen van samenwer king. De viering van 500 jaar Staten Generaal, nog vallend binnen het her denkingsjaar 150 jaar koninkrijk, heeft voor het eerst koningin Juliana buiten Prinsjesdag mét beide Kamers bijeen gebracht. Voordat de koningin zich naar de Ridderzaal begaf voor het bijwonen van de plechtige herden kingsbijeenkomst, had zij, ook voor het eerst, een informeel bezoek ge- Minister-president Marijnen heeft donderdag tijdens de receptie ter ge legenheid van de herdenking van 500 jaar Staten-Generaal, meegedeeld dat de koningin de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. Jonkman, de onderscheiding van commandeur in de orde van de Nederlandse Leeuw heeft toegekend. Aan de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. F. van Thiel, werden de versierselen van groot-officier in de orde van Oranje- Nassau uitgereikt. Minister Luns, hing vervolgens de heer Romain Fandel, waarnemend voorzitter van de raadgevende inter parlementaire Beneluxraad, de ver sierselen van groot-officier in de or de van Oranje-Nassau om. Aan de vaste secretaris van deze parlementai re Beneluxraad,, de heer Gaston Bruijneel, werd het commandeurs kruis in de orde van Oranje-Nassau uitgereikt. bracht aan beide Kamers. Donderdag morgen om elf uur was haar bezoek aan de Eerste Kamer begonnen. Na de kennismaking met de senatoren en hun echtgenoten, waarbij ook de voorzitters van de Staten van Surina me en de Ned. Antillen aan koningin Juliana werden voorgesteld, ging de vorstin naar de grote vergaderzaal, waarin na 1655 de Staten van Hol land beraadslaagden. Hier gaf mr. Jonkman een beschouwing over de haar historie. De bevelhebber van de tweede ge allieerde tactische Luchtmacht, luite nant-generaal F. Burriaux, heeft de commandant van „700-squadron" naohtjagers der Koninklijke Lucht macht, gestationeerd op de vliegba sis Twente, in een brief van zijn waardering laten blijken voor hetgeen commandant, vliegend personeel en grondpersoneel in 1963 hebben ge presteerd. Die prestaties zijn geble ken o.m. tijdens oefeningen. Zij be antwoordden in die mate aan de eisen die door de opperbevelhebber van de geallieerde luchtstrijdkrachten in Eu ropa zijn gesteld, dat „700-squadron" een der beste in de N.A.V.O. is, al dus generaal Burriaux. BUDDEMEYER chemisch reinigen grotestraat 95 waalwijk De prijsstijgingen in Nederland doen de Belgische handel in de grens streken deugd. Het is allemaal zo snel in zijn werk gegaan, dat de Belgen, onder andere met hun levensmiddelen op veel punten al goedkoper zijn. Prijsverhogende acties ter bestri} ding van de gevaren van longkanker zijn in de steden en dorpen bij de Belgische grens veel moeilijker dan elders met succes te bekronen. Want niet alleen de Belgische sigaretten merken zijn in België zelf goedkoper, ook alle gangbare Nederlandse mer ken liggen een flink stuk onder de Nederlandse prijs. Merken die hier een gulden kosten, kosten over de grens slechts 87 cent. Een verschil van dertien cent. En straks van liefst 37 cent.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 1