VLIJMEN WASPIK Sprang-Capelle do Langstraat Jeugdpuistjes Dader van dubbele moord te Sprang ontsnapten weer gepakt PRISMA- en STA3SAR 10 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 17 JANUARI 1964 10 Ver vooraan Nog veel te doen Kritische kanttekeningen Discussie VOLLEYBAL EVER READY - SARTO Haarsteeg CERT IN A KLEDING-VERHUUR Bossche kleding-service HORLOGES WAALWIJK Sprang ZAALVOETBAL. Loonsendijk Capelle Vrijh.-Capelle men in Nederland 5 scholen voor doofstommen, 3 scholen voor epi leptici. Voor de lichamelijk ge- brekkigen werden er 2 scholen voor LIS onderwijs en 1 Nijverheids school voor meisjes tot stand ge bracht. Voor blinden en slechtzien den kwamen er 3 scholen voor 't geven van onderwijs op LTS-ni- veau, 2 ULO- en MULO scholen, 2 scnolen voor het geven van Nij verheidsonderwijs aan meisjes. Voor de doven en slechthorenden, waai onder spraakgebrekkigen, kwa men er in deze 10 jaar 4 scholen voor het geven van onderwijs op LTS-niveau. 5 scholen voor Nij verheidsonderwijs voor meisjes en 18 scholen voor individueel lager onderwijs. In ieaere provincie werd 1 pro vinciale stichting voor maatschap pelijk werk (Opbouworgaan) in 't leven geroepen. Bovendien is er 'n Prot. Chr. Stichting voor maat schappelijk werk voor epilepsie en een voorlichtingsbureau voor asth- ma-patiënten. Er kwam een stich ting Technische voorlichting ten behoeve van lichamelijk gehandi capten. Voor de technische hulpverle ning aan blinden kwamen er pro vinciaal 6 en plaatselijk 1 stichting tot stand. Ook de recreatieve as pecten kregen de afgelopen 10 jaar de aandacht. Er werd gezorgd voor vakantiekampen, kulturele voor zieningen, welfare werk, bezig heidstherapie en sport. Er zijn op het ogenblik 24 verschillende bon den, die kampen organiseren, ter wijl bovendien plaatselijke activi teiten, voornamelijk vanuit de ker ken groot zijn. Op het gebied van kulturele voor zieningen werd de academische ge nootschap „Petronella Hoens" in het leven geroepen, terwijl er t.b.v. de blinden de stichting „Het Louis Braille Fonds" werd gesticht. Op het gebied van het Welfare- werk en de bezigheidstherapie kan men bogen op het Nederlandsche Roode Kruis en De Zonebloem. Op het gebied van sport, op de Nederlandse Invaliden Sportbond en de Koniklijke Nederlandse Do ven Sportbond. Tot slot kent Ne derland in totaal 11 tehuizen voor volwassen lichamelijk gehandicap ten. Niet helemaal een pluspunt noemde dokter Miedema de 42 fondsen voor financiële hulpver lening. In Nederland is men op het ogen blik met de revalidatie zover ge vorderd, dat men in vergelijking met verschillende andere landen ver vooraanstaat. Dit is mede en vooral te danken aan het feit, dat er in Nederland, naast het particu liere initiatief ook veel van de zijde van de overheid wordt verricht, hetgeen vooral financieel van on misbare waarde is. Wat betreft de provincie Noord- Brabant, zei dokter Miedema let terlijk: „Voor de provincie Noord- Brabant zijn de afgelopen 10 jaar zegenrijke jaren geweest. Met zijn 5 revalidatie-artsen staat Noord- Brabant het hoogst genoteerd op de landelijke lijst." ITen aanzien van het contact van de provinciale stichtingen en de laaijpiiike stichting, betoogde dok- terJVLiedema, dat de meeste provin ciale stichtingen een goed contact onderhouden met de landelijke. Hij noemde dit contact juist daarom zo belangrijk omdat hierdoor er varingen uitgewisseld kunnen wor den, terwijl tevens de stimuleren de invloed, die hier vaak vanuit gaat, niet onderschat kan worden. Belangrijk noemde hij ook de zgn. follow up. „Iedere provinciale stichting moet het wel en wee van de patiënt, die reeds in het be drijfsleven is geplaatst blijven vol gen. „De onder-honorering, die hier en daar voorkomt confronteert de patiënt maar weer al te vaak met zijn handicap". Dat men er ondanks het vele dat bereikt is nog lang niet is liet dok ter Miedema duidelijk blijken, toen hij sprak over de wet op de ar- beids-ongeschiktheid, die waar schijnlijk op 1 januari 1965 van kracht zal worden. „De hoeveelheid werk, die ons dan te wachten komt te staan, is nu nog niet te overzien. Ook de wet op de grote geneeskun dige risico's zal voor de revalidatie nog veel werk met zich brengen. Dokter Miedema vroeg zich ver der af, waar Nederland heen moet met de volwassen geestelijke gehan dicapten. „Of hebben we misschien al een optimaal resultaat bereikt bij de zintuigelijk gestoorden of bij de dubbel gehandicapten?" Ook de huisvesting van ernstig gehandicap ten blijft de nodige aandacht vra gen. „Het Dorp biedt voor een een klein aantal een oplossing, maar wat moeten wij met het resterende aantal?" Dokter Miedema pleitte voor een volledige inzet van alle krachten op het gebied van de re validatie. „Juist door de revalida tie, zal er een vermeerdering ko men van de volksgezondheid en volkswaa/de. „Laten wij," zo be- - sloot deze revalidatr.e-arts, „wan neer er iets van ons gevraagd wordt op het gebied van persoonlijke in zet, of financiële bijdragen, dit met vreugde doen en geven." De heer Th. v. d. Valk, consulent van de complementaire sociale voorzieningen in Noord-Brabant, zei graag enkele kritische kantte keningen te willen maken. Hij be gon met te pleiten voor een nood zakelijke coördinatie. Hij meende, dat op dit terrein, de provinciale stichting reeds kan bogen op grote verdiensten. Hij zei verder te me nen dat de Stichting in de provin cie Noord-Brabant, op dit terrein, reeds baanbrekend werk had ver richt. Enkele kritische geluiden liet de heer v. d. Valk horen over de samenstelling van de provinciale stichting, die overwegend bestaat uit medici, bij voorkeur en primair uit directeuren van ziekenhuizen, die beschikken over 'n revalidatie- afdeling. In totaal kent Noord-Bra bant 5 van dergelijke ziekenhuizen en wel in Den Bosch, Tilburg, Eind hoven en twee in Breda. De stich ting kent verder 17 regionale ad- viesbureau's die, volgens de heer v. d. Valk goed voldoen, maar nog steeds voor verbetering vatbaar zijn. Hij wees er verder op, dat de revalidatie zonder het plaatsen van de patiënt in de arbeid, slechts ma tig geschikt is. Hij meende, dat de waarde van iedere mens wordt af gemeten naar de plaats die hij in het arbeidsmillieu inneemt. Verder wees hij erop, dat de leus „Oblesse oblige" steeds meer vervangen wordt door het gezegde: „arbeid adelt". „De mens", aldus de heer v. d. Valk, „kan zich het best ont plooien in zijn arbeid en dat geldt evenzeer voor de gehandicapten." Hij zei de overtuiging te zijn toe gedaan dat de ontwikkeling van het instituut van sociale werkplaat sen bijzonder stormachtig is ge weest. Hij wees er verder op, dat de overheid in december 1949 het ontwerp Gemeentelijke Sociale Werkplaatsen, in het leven was ge roepen met het doel de gehandi capte in plaats van steun zinvolle arbeid te geven, op de eerste plaats om bij de gehandicapte de arbeids capaciteit te behouden en verder om deze op te voeren, om op deze wijze een doorstroming naar 't be drijf mogelijk te maken. De 190 Sociale werkplaatsen die ons land nu kent worden door 25.000 gehan dicapten bevolkt. Van 1949 tot nu zijn er 75.000 gehandicapten de poorten van de sociale werkplaats binnengegaan, terwijl er 35.000 weer zover konden worden gé bracht, dat zij naar het bedrijfsle ven konden worden teruggevoerd. „Maar de bezetting die gebleven is, is ook van de allerslechtste kwali teit", aldus de heer v. d. Valk, die ervan overtuigd zei te zijn dat daar door ook het probleem van de re validatie groter is geworden. Hij meende, dat de interimwet van invaliditeits-rentetrekkers er de oorzaak van is geworden, dat de revalidatie op dit moment in 'n impasse is geraakt, doordat men verstoken blijft van nieuwe toe voer. Dit vindt voornamelijk zijn oorzaak, doordat de uitkering be langrijk is opgetrokken. Belangrijk noemde hij ook de invloed die de gemeente op een patiënt uit kan oefenen. „Zodra de gemeente gel delijke steun gaat verlenen, heeft de gemeente ook vat op de man," aldus de heer v. d. Valk. Hij zei de overtuiging te zijn toegdaan, dat de Sociale Werkplaats een zelf standige taak heeft. In dit verband noemde hij het van belang dat de Sociale Werkplaatsen ontkoppeld zouden worden aan de gemeente lijke sociale dienst. „Dit is juist be langrijk, omdat de man dan ziet, dat hij in een bedrijf is opgeno men, waar efficient wordt gewerkt. Juist daar zal het verloop van de rentetrekkers het kleinst zijn waar het meest efficiënt gewerkt wordt, In die sociale werkplaatsen waar 't meest efficiënt gewerkt wordt, werkt de man het minst dat hij ge handicapt is." Hij meende dat de teams tevens belangstelling dien den te tonen voor de wijze waarop het er in een Sociale Werkplaats naar toe gaat. Hij zei tevens ge merkt te hebben, dat bij de Sociale Werkplaats een staf ontbreekt. „Grote Sociale Werkplaatsen heb ben met de gratie Gods de beschik king over een maatschappelijk wer ker. De heer v. d. Valk pleitte ver der voor 'n nauwere samenwerking tussen de werkplaatsen en de fede ratie van werkplaatsen. Het beeld dat de buitenstaander vormt van 'n Sociale Werkplaats heeft vaak een onoverkomelijke drempel voor de gehandicapte. Hij pleitte voor een speciale afdeling voor arbeidsreva- lidatie, waarbij praktisch kan wor den uitgeprobeerd waar de moge lijkheden van de gehandicapte lig gen. Verder brak hij een lans voor een eigen afdeling, waar de gehan dicapte kan worden getest. Bijzon der verheugend noemde hij het, dat in april 1964 alle sociale werk plaatsen worden „uitgerust" met 'n eigen bedrijfsarts. Verder zei hij in de sociale werkplaats de arbeids analist te missen. Als een belang rijke taak van de bedrijfsarts zei hij te zien, het vaststellen wat het belastbaar vermogen van de pa tiënt is. Aan het eind van zijn be toog stelde hij dat Nederland welis waar 13.000 mensen kent die in de Gemeentelijke Sociale Werkplaat sen werken, maar daarnaast altijd nog 70.000 mensen kent, die niet in de G.S.W. te werk kunnen wor den gesteld, omdat zij menen dat zij met een uitkering van 4.000 kunnen toekomen. Aan het eind van de avond richt te de voorzitter van de Provinciale Stichting voor Revalidatie, de heer Houben, het woord tot de voorzit ter, de heer Drs. Lenglet, waarin hij zijn gelukwens uitsprak met het 10-jarig bestaan. Tijdens de discussie die hierna volgde werden door enkele aanwe zigen vragen gesteld, die blijkens de reactie in eerste of tweede ter mijn naar genoegen konden worden beantwoord. De avond werd o.m. bijgewoond door het voltallig college van B. en W. ■i i *i> •-,•• CARNAVAL OP DE VLIEDBERG. Het gemeensdhapscomité op de Vliedberg heeft weer grote plannen voor de Jeugd carnaval en om dit wat groots op te zet ten is uw medewerking nodig. U krijgt waar voor uw geld en steunt de carnaval. Steunt dan de sinaasappelen-actie voor het slagen van het jeugdcarnaval op de knolvretersbult. Sarto Tilburg was bij Ever Ready op be zoek voor de wedstrijd in de hoofdklasse. Ever Ready startte goed en won de eerste set, 15-11, maar de 2e set was volkomen voor Sarto, 6 - 15; de 3e set was spannend, de strijd ging gelijk op, het werd 12 -15 voor Sarto. De vierde set was nog span nender, de strijd ging gelijk op, het werd 10- 10, 13-13, zelfs 15-15, maar Sarto kwam met wat geluk op 16-18 en won zodoende met 1-3. VLIJMENSE BOYS - WSC. Wanneer het zondag mogelijk is, spelen de Vlijmense Boys thuis tegen WSC Waal wijk, die op het laatst zich goed herstelde en zidh in de kopgroep plaatste. Daar het met zo'n lange rustperiode moeilijk is om een voorspelling te wagen, zulen we de uit slag rits tig afwadhten. Boys succes. TONEEL. Hartelijke huldiging van de heer Jan van Oyen bij diens 40-jarig toneeljubileum. "Namens al onze leden dank ik U recht hartelijk voor alles wat gij in de afgelopen 40 jaar voor het culturele leven hier ter plaatse en in het bijzonder voor Ernst en Luim hebt gedaan en spreek de hoop uit dat wij nog vele jaren van uw diensten ge bruik zullen mogen maken." Dit waren de slotwoorden van de kernachtige toespraak, die de voorzitter van de toneelvereniging Ernst en Luim, de heer M. van Beurden, zondagavond na afloop van de uitvoering richtte tot de heer Jan van Oyen, die met de rol van dominee James Nanning, in het BEGRAFENIS CHR. VAN PEER Maandagmiddag had op de algemene be graafplaats aan de Heistraat de teraardebe stelling plaats van wijlen de heer Chr. van Peer, in leven lid van de gemeenteraad van Sprang-Capelle, die vorige week, na een kortstondige ziekte in de ouderdom van 67 jaar overleed. Ten sterfhuize werd de rouwdienst geleid door Ds. Huizinga, predikant der Ned. Herv. Gemeente te Capelle, die sprak naar aanleiding van de gelijkenis van de ko ninklijke bruiloft uit Math. 22. In de rouwstoet volgden het stoffelijk overschot naar zijn laatste rustplaats, o.m. naast familie, vrienden en kennissen de E.A. heer Burgemeester v. Prooijen, de wethou ders Jac. Vos en F. Minnaard, de gemeen te-secretaris de heer Zonneveld en ver schillende leden van de raad en voorts een deputatie van het Ned. Vakverbond, waar van de overledene een 40-tal jaren bestuur der van de plaatselijke afdeling was, Een zestal kransen en bloemstukken dek ten de baar. Aan de geopende groeve werd allereerst het woord gevoerd door Burgemeester M. van Prooijen, die de overledene schilderde als een bekwaam raadslid, die de belangen der gemeente ca. een 12-tal jaren op uit stekende wijze heeft gediend en voorts als sociaal-voelend mens, die steeds opkwam voor de belangen van de minder-bedeelden en een vraagbaak was voor velen. De over ledene zal in dankbare herinnering blijven voortleven. Een bestuurder van het N.V.V. sprak vervolgens woorden van dank en waardering voor 't vele werk dat de overledene gedu rende meer dan 40 jaar voor de vakbewe ging heeft gedaan en verklaarde dat de vak organisatie zo nodig gaarne bereid is deze dank ook te tonen door mevr. van Peer met raad en daad bij te staan. Ds. Huizinga liet vervolgens Gods Woord spreken en wekte eenieder op aan Gods roepstem gehoor te geven, waarna een fa milielid van de overledene de sprekers dank bracht en allen die tijdens de ziekte en bij het overlijden van de heer van Peer hun medeleven hadden betoond. BRUIDSJAPONNEN, BRUIDSMEISJESJAPONNEN, enz. en een ruime sortering gelegenheidskleding voor heren, naar de laatste mode. Vughterstraat 205 Tel. 34580 (na 19 uur 37491) 's-HERTOGENBO SCH toneelstuk "Het huis van ons leven", zijn 40-jarig toneeljubileum vierde. Vooraf had spr. de heer van Oyen reeds dank gebracht voor de spontane medewerking die Ernst en Luim steeds van hem heeft mogen on dervinden en zei dat het voor n groot deel het werk van de jubilaris is geweest, dat de toneelvereniging zo'n grote bekendheid heeft gekregen. Niet alleen dat hij als eigenaar van de zaak de vereniging steeds de grootst drogen in met Purolpoeder.ft6Qenfl.- mogelijke steun heeft verleend, maar in ieder toneelstuk waarmee Ernst en Luim voor het voetlicht trad vertolkte de heer v. Oyen een belangrijke rol. Als blijk van waardering offreerde mej. Nel van Heijst hem een prachtig boeket bloemen. Wederkerig dankte de jubilaris het ge zelschap voor de gebrachte hulde; hij zei dit niet verwadht te hebben, maar stelde het daarom des te meer op prijs. Na een en an der Uit zijn loopbaan te hebben gememo reerd, dankte hij allen voor de prettige sa menwerking en deed de toezegging, on danks het klimmen der jaren nog actief lid te zullen blijven. Hiermee werd de eerste opvoering van "Het huis van ons leven" van A. E. Thomas en Clayton Hamilton, in drie bedrijven, gesloten. Het stuk, waarin een in moeilijkheden verkerend huwelijk wordt ge analyseerd werd zeer goed vertolkt. Alle lof aan de dilettanten voor hun prima spel, waarvan een volle zaal heeft genoten. A.s. zondag zal er in café J. van Oyen een re prise van dit stuk worden gegeven. BILJARTEN. Het bestuur van de onderlinge biljart- competitie organiseerde dit seizoen voor het eerst de persoonlijke kampioenschappen en wel in de A, B en C-klasse. Enkele wdken geleden werd P. van Kuijk Vlijmen per soonlijk kampioen van de C-klasse; Jan Beekmans van Avanti Haarsteeg legde in de B-klasse beslag op de titel en j.l. zondag slaagde dhr. H. v. d. Lee van De Knoeiers Vlijmen er in persoonlijk kampioen van Groot-Vlijmen te worden. Deze wedstrijden vonden zaterdag en zondag in café De Sport alhier plaats. Door de heer H. Musch, voorzitter van de onderlinge competitie werd aan dhr. v. d. Lee met welgekozen woorden de beker uitgereikt. De eindstand luidt 1 en kampioen H. v. d. Lee; 2 H. van Overdijk; 3 J. Huijs; 4 M. de Laat; 5 P. Engel; 6 J. van Kuijk; 7 H. van Liempde; 8 A. van Kuijk. cri_i»jiAWiAiyii_i~iiivii'i'*ri** FILMAVOND BOERENVERZEKERINGSFONDS. Uitgaande van het Onderlinge Boereniver- zekeringsfonds, zal op maandag 27 januari a.s. in de zaal van de heer van Veen, aan het Bruggetje, een filmavond worden geor ganiseerd. Vertoond zal worden een docu mentaire over Finland, waarbij Drs. Bierma de explicatie zal verzorgen. TONEELAVOND MARGRIETRUITERS. De landelijke ruitervereniging "De Mar- grietruifers" zal op woensdag 22 en don derdag 23 januari a.s. een toneeluitvoering geven, die zal worden verzorgd door het Waspiks Toneel. Deze toneelgroep zal het toneelspel "Zonsopgang" voor het voetlicht brengen, een stuk in drie bedrijven. De uit voeringen beginnen op genoemde data om 8 uur precies in café 't Bruggetje" van de heer H. van Veen. Er is overigens nog meer nieuws bij de 'Margrietruiters, want het bestuur is voor nemens de vereniging uit te breiden met een ponyclub, voor personen van 8-14 jaar. Zij die, in deze ponyclub interesse hebben kunnen zich opgeven bij het bestuur. DOKTERSDIENST. Zaterdagmiddag en zondag zal de prak tijk van dokter K. van Tuijn te Kaatsheuvel worden waargenomen door dokter H. Win kelman, Kerkstraat 99, Sprang, tel. 04167 - 2350. KERKDIENSTEN. ZONDAG 19 JANUARI 1964. Ned. Herv. Kerk 9.30 uur en 2.30 uur Ds. P. J. Bos. Geref. Kerk 9.30 uur en 3 uur Ds. J. G. Schout, legerpredikant te Keizersveer. DE DOOD WENKT IEDER UUR. De 73-jarige A. Mandemakers voelde zich j.l. woensdagmorgen niet lekker en zou zich te bed begeven. Hij zakte plotseling ineen en overleed. CHR. VOLKSBOND. Ten bate van de kas van de Vereniging Chr. Volksbond zal op zaterdag 1 februari a.s. een oliebollen-actie worden georgani seerd. Wij bevelen deze actie gaame bij de ingezetenen aan, want ook voor de Chr. Volksbond worden de uitgaven voor de ex ploitatie van het gebouw steeds groter, ter wijl de stijging van de inkomsten daarmede geen gelijke tred houdt. Het bestuur heeft de financiële toestand van de vereniging be sproken mett de besturen van de in het ge bouw gehuisveste verenigingen, als Gym nastiekclub Pro Patria, Mandolineclub, Har monie en Toneelvereniging, en daarbij werd tot bedoelde oliebollen-actie besloten. N. E. O. A.s. zaterdag neemt NEO deel aan het door de v.v. SHO, in samenwerking met het dagblad De Rotterdammer uitgeschre ven zaalvoetbaltournooi. SHO, de uit Oud- Beijerland komende voetbalvereniging, zal zelf ook aan het tournooi deelnemen en ver* der Dinteloord, de Zwervers, de sterke 2e klassers Noordwijk en Zwart-Wit, e.m.a. SHO heeft enkele sterke spelers in haar elftal en dan denken wij aan het B-zaterdag- mididag-elftal, waarin de spelers Schippe ren en de Boer zijn opgesteld en aan Zwart Wit met de internationaal Nieuwstraten. Dit belooft dus vow de Sprangenarec weer een uitzonderlijke sportmiddag te wor den. Zij die de reis naar Oud-Beijerland wensen mee te maken, kunen zich hiervoor tot en met vrijdagavond opgeveen bij M, van Vuuren. Prijs f 3 per persoon. Geeft U tijdig op, om teleurstelling te voorkomen. NEO-mannen, succes zaterdag! OPBRENGST OLIEBOLLEN-ACTIE. De gehouden oliebollen-actie ten bate van de Chr. School aan de Loonsendijk heeft f 1170.- opgebracht. De Dameskrans die deze actie verzorgde, heeft genoemd bedrag aan het bestuur van de Chr. School aldaar overgedragen. SPREEKBEURT. Op donderdag 23 januari a.s. hoopt, in de Chr. School aan de Loonsendijk als spre ker op te treden Ds. Blok van Ridderkerk, met als onderwerp: De Godsdienstige lei ding in het gezin. Na afloop van de lezing, die plaats vindt op uitnodiging van de Herv. verenigingen aldaar, bestaat gelegenheid tot ■het stellen van vragen. DOKTERSDIENST. De dökter'dléhst wordt het a.s. weefkend waargenomen door dokter Wijffels, uit Was pik, tel. 250. PROPAGANDA-AVOND VOLKSONDERWIJS. Jl. dinsdagavond hield de afd. Sprang- Capelle van Volksonderwijs een propagan- da-avond in de zaal van de heer P. Pruijs- sers. De voorzitter dezer afdeling, de heer Poldervaart, sprak slechts een zeer kort openingswoord, waarin hij speciaal welkom heette de algemeen secretaris van Volks onderwijs Ds. van Doorn. Spr. zei, graag wat langer te willen spreken, doch nu een lid van het hoofdbestuur in ons midden is, verzoek ik Ds. van Doorn een propagan distisch woord uit te spreken over wat Volksonderwijs is en doet. Ds. van Doorn begon zijn korte inleiding met de woorden: "Wat doet Volksonder wijs?" Spr. begon op te merken, dat Volks onderwijs natuurlijk op de bres staat voor openhaar onderwijs. Op de operibare scho len Ieren kinderen, welke godsdienst zij ook belijden, omgaan als eikaars gelijke. Het is jammer, dat er zoveel verdeeldheid is op het gebied van het onderwijs. U ziet het zelf, aldus spr. Kleine kinderen spelen in de straat met elkaar. Helbben zij de leeftijd bereikt,-dat zij naar de kleuterschool [kun nen, dan begint de scheiding reeds. Hebène kind gaat naar de openbare-, het tweede naar een R.K.- en een derde naar een Pro testante kleuterschool. En dat blijft maar zo doorgaan tot de hogere scholen toe. Waar is dit toch voor nodig? Vroeger speelden zij toch met elkander, doch zodra de leer plichtige leeftijd er is, dan worden deze kleine kinderen van elkaar gescheiden. En later,wanneer zij afgestudeerd zijn en een betrekking hebben, dan vinden zij elkaar weer. Hetzij naast elkaar aan de schroef bank of naast elkaar op een kantoor. Doch Volksonderwijs, aldus spr., doet meer. Het staat ook op de bres voor goed onderwijs in goede scholen. Spr. haalde en kele feiten aan, waarbij Volksonderwijs op de bres heeft gestaan voor goede scholen. Aangehaald werd een geval waarbij Volks onderwijs er in slaagde voor een nieuwe school. In een gemeente in Nederland, en zeker geen kleine gemeente, gaf men nog openbaar onderwijs in een school daterende uit de 18e eeuw. Gelukkig, aldus spr., kon Volksonderwijs ingrijpen en thans wordt openbaar onderwijs gegeven in een zeer moderne en goed geoutilleerde school. Spr. spoorde eenieder aan lid te worden van Volksonderwijs om zodoende mede te werken voor goed openbaar onderwijs. Tot slot sprak Ds. van Doorn een woord tot de voorzitter der afdeling Sprang-Ca pelle, zulks i.v.m. het feit, dat de heer Pol dervaart reeds gedurende 25 jaar het voor zitterschap van een Volksonderwijs-afdeling heeft bekleed. Spr. feliciteerde hem zowel namens het bestuur en afdeling Sprang-Ca pelle en de landelijke vereniging van Volks onderwijs. Als blijk van waardering voor het vele werk, dat de heer Poldervaart voor Volksonderwijs heeft gedaan overhandigde Ds. van Doorn hem een boekeribon en een zilveren asbak. De heer Poldervaart sprak tot slot een kort dankwoord. Hierna werd een aanvang genomen met het tweede gedeelte n.l. de opvoering van het toneelstuk "Het Huis op de Rots", een thriller in drie bedrijven van George Bat- son, door de Gorkumse toneelgroep "d'Oude Veste". Dit stuk werd buitenge woon goed opgevoerd. De spelers toonden zich zeer rolvast en de spanning bleef erin tot het laatste ogenblik. De rolverdeling in dit stuk was ook zeer juist gekozen. De Gorkumse toneelgroep komt dan ook zeer zeker een bijzonder dankwoord toe voor de wijze waarop zij dit stuk voor het voetlicht hébben gebracht. Dat alle spelers en speel sters na afloop dan ook hartelijke dankwoor den in ontvangst mochten nemen van de voorzitter behoeft geen betoog. Ook hét pu bliek waardeerde dit stuk zeer hetgeen bleek uit een hartelijk applaus na elk bedrijf. Volksonderwijs kan terugzien op een zeer geslaagde avond. BURGERLIJKE STAND. Geboren Diïlgena Wil'helmina dv J G Waleson-Evertse; Regina Cornelia dv J H Spierings-Vos; Willemijntje Pieternella Jo- sina dv W Dekker-Hommel; Johanna Cor nelia Antonia Maria dv C A M M v d Ven- de Bruijn; Gerrit Johannes zv M Ockers- Molegraaf; Albert zv A Hoefnagel-Paans; Erna dv J H Tan-Go; Jacoba dv J Kuijsten- de Bruijn; Pieter Johannes zv A P Konings- Sprangers; Leonarda Martina Theodora dv J Koenen-Ketelaar; Cornelia Adriana Jo hanna dv C P v Dongen-Paans. Overleden J H v d Sluijs 68 j; Gerrit Kruijf 48 j; R C J Hooghwinkel 80 j; Adri ana v Diemen 79 j; A H G Hoppener 80 j; Leendert P v Pelt 78 j; Marinus van Peer 73 j; Anna Maria v d Linden 87 j; Johan nes Willem Glavimans 85 j. Gehuwd M W v Dongen 25 j en C J Maijers 19 j; M v d Schans 25 j en A G v Vuuren 22 j; A G Braspenning 23 j en R J Renzeima 26 j; L C Versteeg 23 j en A A Schoondermark 21 j. Ingekomen M v Pelt en gezin van L.- opzand; C v Tilborghw Beek van 's-Gra- venmoer; J C Brijker en gezin van Waal wijk; P J Geenen en gez van Tilburg. Vertrokken W Schalkwijk-voor de Poor- te naar Spijkenissen; A v Tiggelen naar Waalwijk; A J v Tiggelen-Verhagen naar Waalwijk; M Koenen naar Dongen; A J Pruijsscrs-v d Schans naaf Almkerk; C J v Dóngen-Maijers naar Dongen; M Schenau- Broekj naar Gorinchem; C Kanters naar Hieuw-Lekkerland; P A v Dalen naar Eind hoven. JEUGD-TOTO S.S.C. Inzet f 335. Eerste prijs J. Kops Prins Mauritsplein 30 Kaatsheuvel en mej. C. v. Zeist Heistraat 11 Sprang-Capelle, die het juiste bedrag hébben geraden en elk f 25,13 ontvangen. Tweede prijs L. v. d. Ven, Joh. de Wittstraat 12, Kaatsheuvel; geraden f 335.09, ontvangt f 33.50. Derde pjrijs: C. Verduijn,' Zuid-Holl. dijk 33 Kaatsheuvel; J. Oerlemans, Th. Zijlmanstr. 4 Waspik; C. Wervers, Heistraat 94 Sprang-Capelle; M. Hommel, Besoijensestr. 112 Waalwijk; G. van Beek, Zuid-Holl. dijk 29 Kaatsheu vel; C. v. d. Louw, Mr. Luybenstraat 26 Waalwijk; A. de Groot Luitenambacht 3 Raamsdonk; A. v. Gooi, Berfcdijksestr. 57, Kaatsheuvel; J. C. Roosenbrand Hoofdstr. 23 en mevr. Treffers Raadhuisstr. 108, bei den Sprang-Capelle, geraden f 335.10 en f 334.90; uit te keren f 1.68. 20 Minuten nadat hij samen met een andere verpleegde, uit de Rijkspsychiatri- séhe inrichting aan de Bosdijk te Eindhoven was ontsnapt, is de dader van de dubbele moord te Sprang, M. v. d. S., woensdag middag in de buurt van Best weer gepakt. Het tweetal kwam vrij door een deur die uitkwam op de binnentuin te forceren en daarna de bossen die om de inrichting lig- gen in te vluchten. Hun afwezigheid werd bij een normale controle-rondgang ontdekt, waarna onmid dellijk de geneesheer-di'rekteur op de hoog te werd gesteld, die op zijn beurt de po litie alarmeerde. Deze 'rukte uit met zes auto's, en hield in de omgeving van Eind hoven honderden automobilisten aan. Door deze snelle actie van de rijkspolitie konden de twee vluchtelingen spoedig worden ach terhaald. HET ZUIDERAFWATERINGSKANAAL Ten kantore van het Waterschap kwamen de hoofdingelanden van Het Zuiderafwate ringskanaal in vergadering bijeen, onder lei ding van de voorzitter de heer J. Waverijn. Besloten werd om de jaarwedden van de voorzitter en de leden van het dag. bestuur te verhogen van resp. f 500 tot f 750 en van f 200 tot f 300 per jaar. De rekening voor het dienstjaar 1962 werd vastgesteld gewone dienst: ontvangsten f 223.979,72, uitgaven f227.666.47, nadelig slot f3.686,75; kapitaaldienst: inkomsten f 83.198,80, uit gaven f 31.557,33, batig slot f 51.641,47. De waterschapslasten voor 1964 werden vastgesteld op f 30 per ha voor de distr. 1 t.m. 12 en op f 27 voor distr. 13. De be groting voor 1964 vermeldt voor de gewone dienst f 274.760,11 aan inkomsten en uit gaven; de kapitaaldienst geeft f 275.187,49 aan inkomsten en f 327.399,09 aan uitga ven aan. Tenslotte gaven de hoofdingelanden hun fiat aan een voorstel tot het aangaan van een rekening-courantlening voor het jaar 1964 tot max. f 75.000. SNERTACTIE. Op dinsdag 21 januari a.s. zullen er in Waspik geen warme maaltijden behoeven te worden bereid. Het comité Ouden van Da gen zal op die dag n.l. 1000 liter snert be reiden en deze huis aan huis te koop aan bieden tegen een prijs van f 1 per liter. Met de opbrengst hiervan willen de orga nisatoren de kas versterken om o.m. 't jaar lijks uitstapje voor de bejaarden te kunnen financieren en de kosten van de wekelijkse bejaarden-sociëteit te dekken. WINST VOOR ATAK. 'Het eerste zestal van de Volleybalver. Atak behaalde in Tilburg de volle winst uit een ontmoeting voor de le klas NeVoBo te gen TPSOV, Atak won met 2-1. SCHOOL EN BEROEPSKEUZE. Op uitnodiging van de Volksuniversiteit Waspik hield de heer Annegarn uit Kaats heuvel in het gemeenschapshuis een inlei ding over een belangrijk aspect van de op voeding. Deze spreekbeurt droeg als titel: Problemen rond school- en beroepskeuze. Hierin stelde de heer Annegarn o.m. aan de orde: Wat is schoolrijpheid; Kan het kind Zelf kiezen, en Kunnen de ouders kiezen? Een goed bezette zaal vormde een aandach tig gehoor bij deze waardevolle en boeiende causerie. KERKDIENSTEN. Ned. Herv. Kerk, zondag a.s.: 9.30 uur en 14.30 uur Ds. Verploeg. MEDISCHE DIENST. A.s. weekend, Waspik en Capelle, dok ter Wijffels, tel. 250.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 10