wAAlwijkse en lanqstRAAtse couraiu Deken dr. B.J.R.M. ven den Hurk -f- overleden -j- Mgr. L. Rooyakkers celebreert zaterdag morgen om half elf uitvaartmis DR. B.J.R.M. VAN DE HURK, Katholieken en niet katholieken kenden hem als een beminnelijk figuur Begrafenis Deken dr. B. van den Hurk Mgr. W. Bekkers houdt de lijkrede Man van God, Man van de mensen Provinciaal nieuws mm Houd loudt Bogaerts voor ogen Optica BOGAERTS Repos ailleurs 1 VRIJDAG 17 JANUARI 1964. 86e JAARGANG No. 5 tcho v,\n het Zuióer Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tieler. Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. mnd. (1.00+ 5 ct. inc.k.) ƒ1.05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. week (0.24+ let. inc.k.) ƒ0.25 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" Dinsdagmiddag is in het St. Elisabeth-ziekenhuis in Tilburg overle den Pastoor-Deken dr. B. J. R. M. van den Hurk. Deken van den Hurk werd zaterdagmorgen 28 september naar het zie kenhuis in Tilburg overgebracht, waar hij 's zondagsmorgens een ern stige hoofd-operatie onderging. Aanvankelijk liet het zich aanzien dat alles een gunstig verloop zou hebbenmaar de toestand van deken van den Hurk verslechterde dermate dat dr> de Grood, als neurochirurg aan het St. Elisabethziekenhuis verbonden, een tweede chirurgische in greep noodzakelijk achtte. Deken van den Hurk werd op 5 maart 1905 in Helmond geboren. Na de vereiste studies aan het klein- en groot-seminarie te hebben doorlopen, werd hij op 14 juni 1930 tot pries ter gewijd. In augustus van datzelfde jaar benoemde de bisschop van Den Bosch hem tot kapelaan van de pa rochie Gerardus Majella in Eindho ven (Stratum), waar hij slechts een jaar bleef, omdat hij in oktober 1931 naar Rome werd gezonden, waar hij tot juli 1935 canoniek en civiel ker kelijk recht studeerde. In Nederland teruggekeerd werd hij opnieuw be noemd tot kapelaan, nu van de pa rochiekerk 't Heike in Tilburg. Twee jaar later promoveerde deken van den Hurk in Rome, waarna zijn benoe ming volgde tot professor in de mo raal theologie en het kerkelijk recht aan het groot seminarie in Haaren. Sinds 1941 maakte deken van den Hurk deel uit van de kerkelijke recht bank in 't bisdom Den Bosch, als Promotor justitiae en defensor vin- culi v. d. bisschoppelijke Kerkelijke Rechtbank. 26 Augustus 1952 benoemde de bisschop van 's-Hertogenbosch hem tot pastoor van de parochie St. Jan in Waalwijk. In deze functie volgde hij pastoor J. Ras op, die was be noemd tot pastoor in St. Joachims- moer. Op 9 november 1954 volgde zijn benoeming tot deken van het deke naat Waalwijk. Deken van den Hurk heeft altijd een bijzonder grote belangstelling aan de dag gelegd voor het onderwijs in zijn parochie. Goed onderwijs achtte hij voor zijn parochie van eminent belang. Ook het ziekenhuis - deken van den Hurk was voorzitter van het be stuur van het St. Nicolaas-zieken- huis - stond steeds in zijn belang stelling. Behalve dat hij enorm veel 'en goed werk deed voor zijn eigen parochia nen, waar hij zeer goed gezien was en bekend stond als een beminnelijke figuur, kregen ook buiten parochiale aangelegenheden de nodige aandacht. Zo was deken van den Hurk de grote promotor van de Sacraments processie, geestelijk adviseur van het Wit-Gele Kruis afdeling Waalwijk, Bisschoppelijk Commissaris van het Inter-parochieel Sociaal Caritatief Centrum. Hij was verbonden aan het Katholiek Bureau voor Huwelijks aangelegenheden, geestelijk adviseur van de Katholieke gezinszorg, gees telijk adviseur van de Katholieke Middenstandsvereniging en hij had tot slot zitting in het bestuur van de r.k. Huishoud- en Industrieschool. Zijn verdere functies waren Voorzitter van het Kerkbestuur van St. Jan; Voorzitter Stichting R.K. Meisjes ULO "Maria Koningin"; Voorzitter Stichting Kath. School v. Buitengewoon Lager Onderwijs; Bis schoppelijk Commissaris Stichting Mater AmabilissChool Waalwijk; Bis schoppelijk Commissaris Stichting R.K. Levensschool voor Jongens Waalwijk; Bisschoppelijk Commissa ris Stichting Bedrijfsapostolaat Waal wijk e.o.; Adviseur Curatorium Dr. Mollercollege; Bisschoppelijk Com missaris Deken van Riel-stichting (ziekenhuis). toen reeds aan het begin van het ein de van zijn priesterlijke loopbaan zou staan. Nauwelijks had hij in Afrika voet aan wal gezet, of hij werd geheel on verwacht door een hartaanval ge troffen. Dank zij de goede zorgen van verschillende doktoren en de zusters van J.M.J. knapte hij geleidelijk aan weer op, zodat zijn geneesheren geen bezwaren maakten tegen een verdere voortzetting van zijn reis. Hij vertrok per vliegtuig naar Johannesburg, waar hij zich zekerheidshalve aan een medisch onderzoek onderwierp. Ofschoon deken van den Hurk de toezegging kreeg, dat alles in orde was, werd hem toch aangeraden rechtstreeks naar Nederland terug te keren en niet zoals dat in zijn be doeling lag, op de terugreis Noord- Rodhesië en andere missiegebieden te bezoeken. Hoezeer het hem ook speet, hij onderwierp zich aan dit ad vies en keerde enkele dagen later ogenschijnlijk geheel hersteld weer in Waalwijk terug. Geruime tijd later werd deken dr. van den Hurk door een tweede hart aanval getroffen, waarna hij naar het St. Nicolaasziekenhuis in Waalwijk, waarvoor hij tijdens zijn leven zoveel heeft gedaan, werd overgebracht. Na opnieuw opgeknapt te zijn, nam hij zijn pastorale en dekenale werkzaamheden weer ter hand, ter wijl hij zich tevens vol enthousiasme inzette voor de plannen van het nieu we ziekenhuis, en hij zich verheugde in een schijnbaar steeds beter worden de gezondheidstoestand. Het heeft echter zo niet meer mo gen zijn. Ongeveer drie maanden ge leden kreeg deken van den Hurk bij zonder veel last van zware hoofdpijn. Na een onderzoek in het St. Nico laasziekenhuis in Waalwijk achtte de behandelende geneesheren overbren ging naar het St. Elisabethziekenhuis in Tilburg noodzakelijk, waar hij door de neuro-chirurg, dr. de Grood, in be handeling werd genomen. Op 14 januari maakte de dood een einde aan dit betrekkelijk jeugdig priesterleven. Het maakte een einde aan het leven van een pastoor en de ken, die zich voortdurend inzette voor het belang van zijn medemensen in het bijzonder van zijn parochianen. Velen in het dekenaat Waalwijk, maar ook ver daarbuiten, zullen dit heengaan diep betreuren. Zaterdagmorgen 18 januari zal pastoor-deken dr. B. van den Hurk worden begraven. Om half 11 wordt in de parochiekerk van St. Jan door Mgr. Rooyakkers, vicaris-generaal in het bisdom Den Bosch en tevens klasgenoot van deken van den Hurk, de plechtige uitvaartmis gecelebreerd. Mgr. Bekkers houdt vóór de absoute een korte lijkrede waarna door de bisschop van Den Bosch de absoute zal worden ver richt. Morgen, vrijdag 17 januari, zal het stoffelijk overschot van deken Van den Hurk in Tilburg worden afgehaald. Hierbij zullen tegen woordig zijn, het gemeentebestuur van Waalwijk, alle priesters van Waalwijk en het kerkbestuur van" de parochie St. Jan. Om half drie zal de droeve stoet vanuit Tilburg richting Waalwijk vertrekken, zodat deze tegen kwart voor vier via Besoijensestraat-Gro- testraat op het Raadhuisplein zal aankomen. Vanaf het Raadhuis plein zal het stoffelijk overschot, voorafgegaan en gevolgd door de genodigden, naar de St. Jan wor den overgebracht. Het kerkbestuur van de parochie St. Jan fungeert hierbij als slippendragers. De leer lingen van de meisjes ULO, van de Huishoudschool, de beide lagere scholen van de parochie St. Jan en eventueel leerlingen van de Dr. Broereschool zullen in twee rijen aan weerszijden van de weg een soort erehaag vormen. De bedoe ling is om zo Deken van den Hurk op symbolische wijze in Waal wijk te ontvangen. De parochianen van St. Jan worden verzocht de vlag deze middag halfstok te han gen. Om vier uur volgt dan in de kerk 'n gelezen H. Mis, terwijl 's avonds om 9 uur een gezongen H. Mis zal worden opgedragen. Na de H. Mis van 4 uur tot kwart voor 9 en na de H. Mis van 9 uur 's avonds bestaat er voor iedereen gelegenheid een laatste groet aan Deken van den Hurk te brengen. Zaterdag 18 januari, de dag van de uitvaart, wordt er 's morgens om half 9 een kindermis opgedragen, die zal worden bijgewoond door de kinderen van de parochiale scho len. Om half 11 volgt dan de plechtige uitvaartdienst waarna begrafenis op het kerkhof van de parochie St. Jan. DE STRIJD OM DE JACHT HAVEN TE HANK De raad van Dussen heeft beslo ten in beroep te gaan bij de Kroon tegen een besluit van Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant, die het principeplan Oostwaard hebben goed gekeurd. Dit plan voorziet onder meer in de afsluiting van de Oost- kil, waardoor het kerkdorp Hank af gesloten zou worden van de Bies- bosch en daardoor zijn aantrekkings kracht als recreatieoord zou verlie zen. Het Dussense gemeentebestuuh had juist grote recreatieplannen voor Hank op stapel staan en wilde er on der meer een jachthaven aanleggen. ARABISCHE TOPCONFEREN TIE BEGONNEN. De staatshoofden en ministers van dertien Arabische landen die maan dag in Cairo hun overleg begonnen over de Israëlische plannen voor irri gatie van de Negeb-woestijn door wa ter van de Jordaan, zullen militaire en technische rapporten over het Isra ëlisch projecet in behandeling nemen. Op de eerste dag was volgens 'n communiquéé een algemene bespre king begonnen over „het Israëlische komplot om de loop van de Jordaan te verleggen, in het bijzonder, en over het Palestijnse gevaar, in het alge meen". HUUROPHALER HIELD f 16.000 ACHTER. Bij een gemeentelijke controle in Bussum is aan het licht gekomen, dat de 66-jarige incasseerder J. V. gedu rende een periode van tien jaar ten nadele van de gemeente in totaal 16 duizend gulden heeft achtergehouden en ten eigen bate aangewend. Hij was huurophaler voor rond 800 gemeen- tewoningen. Die nieuwe BRTLLEZAAK in de GROTESTRAAT 220 daar ga ik mijn BRIL kopen 1 1 Doet j;oalS velen JJoet zo RRILLENSPECIALIST GROTESTRAAT 220 - tel. 3560 - WAALWIJK Leverancier voor ALLE Ziekenfondsen Wie had durven denken, dat pas toor-deken v. d. Hurk die 't vorig jaar nog met zoveel opgewektheid zijn va kantiereis door Afrika ondernam. Op 5 september 1.1. was het 25 jaar geleden, dat de R.K. Meisjes- U.L.O. "Maria Koningin" te Waal wijk werd opgericht. Dit jubileum werd op vrijdag 20 september in de omgeving van de school met sport en spel gevierd. De Hoogeerw. Heer De ken, voorzitter van het schoolbestuur, was, ondanks zijn druk bezette tijd, in voor- en namiddag hierbij aanwe zig en deelde in het enthousiasme van de jeugd. 's Avonds presideerde hij nog een vergadering van ons kerkbesturir, welke eerst kort voor het middernach telijk uur eindigde. Met weemoed denken wij aan die dag terug. De De ken had angstvallig voor ons verbor gen gehouden, dat hij ook die dag aan hoofdpijn leed, symptoom van de ziekte, waarvan hij, ondanks de meest deskundige en liefdevolle ver pleging niet hersteld is. De kerkbestuursleden hadden na af loop van de vergadering van de voor zitter afscheid genomen met de inni ge wens, dat de voorgenomen reis door de Ardennen naar Oost-Frank rijk hem de noodzaikelijke rust en de gewenste afwisseling zou geven. Het heeft niet zo mogen zijn. De reis is vóórtijds afgebroken en heeft maar vijf dagen geduurd. De Deken is op vrijdag 27 september ernstig ziek en met hevige hoofdpijn terugge komen. De volgende dag bleek opna me in het St. Elisabethziekenhuis te Tilburg noodzakelijk. Met ontroering vernamen de gelovigen op zondag 29 september in de H. Mis van half twaalf, dat diezelfde morgen al tot operatie was overgegaan. Ruim een week daarna bleek een tweede en zwaardere chirurgische ingreep nood zakelijk. Deze heeft niet mogen ba ten. Heden, dinsdag 14 januari 1964, is de Hoogeerwaarde Heer Deken Dr. Van den Hurk overleden, na ruim drie maanden buiten bewustzijn tc hebben gelegen. Wij hebben een Vader verloren, Man van God, Man van de Mensen, zoals Rector Heer en zijn vriend en vroegere studiegenoot kenschetste in de predikatie op zondag 19 juni '55, toen Dr. v. d. Hurk zijn zilveren priesterfeest vierde, het hoogtepunt van zijn priesterlijke loopbaan. Door dezelfde gedachten geïnspi reerd, sprak de secretaris van het kerkbestuur van "St. Jan" in de hul digingsbijeenkomst de jubilaris als volgt toe "De pastorale en parochiële zor gen voor onze volk- en scholenrijke parochie, nemen geheel Uw persoon en al Uw tijd in beslag. In het bijzon der ging al dadelijk na Uw benoe ming alhier Uw aandacht uit naar de verzorging van de diensten en plech tigheden in ons monumentaal kerk gebouw, de krachtcentrale van ons godsdienstig leven. Onwillekeurig denken wij dan aan de woorden van het Motu Proprio over de Kerkzang, waarin de H. Paus Pius X letterlijk verklaarde "Onder de zorgen voor het herderlijk ambt neemt ongetwij feld het handhaven en het bevorderen van de luister van Gods Huis een eerste plaats in". Waalwijk-Centrum is U erkentelijk voor Uw nooit aflatende zorg voor onze parochie en Uw onvolprezen ac tiviteit voor de geestelijke belangen van Uw parochianen." Dr. v. d. Hurk was een Man van God en een Man van de Mensen. In de Pinksterbrief van 1963 heeft Mgr. de Vet, Bisschop van Breda, aan de zielzorgers van zijn diocees o.m. geschreven, dat de pastorale hulp aan de gelovigen ook een pastorale grondhouding vereist. De grondhouding van de Goede Herder, aldus de Bisschop, is die van goedheid, zeker niet die van de macht of het sociaal prestige. Ook in de pastorale stijl moet de goedheid domineren. Onze Deken zou een dergelijk ad vies waarlijk niet nodig hebben ge had. Hij was de goedheid en bemin nelijkheid in persoon die in het gees telijk en stoffelijk wel en wee van een ieder belangstelling toonde, die mee leefde met al zijn parochianen en overgelukkig was wanneer zij ondub belzinnige blijken geven van hun ho ge waardering en hartelijke liefde voor hun Geestelijke Leidsman, zoals deze tot uiting kwamen op zijn zil veren priesterfeest. GROOTSE PLANNEN Grootse plannen had de overledene, als voorzitter van ons kerkbestuur, nog in voorbereiding. Wij willen slechts wijzen op de sanering van het kerkmilieu, een project, dat slechts in nauwe samenwerking met het Ge meentebestuur van Waalwijk tot stand kan komen. Mede door het sympathieke karakter en het heldere inzicht van Dr. v. d. Hurk, ook in ci viele aangelegenheden, mag van een harmonieuze verstandhouding van de geestelijke en wereldlijke overheid in Waalwijk worden gesproken. Of onze hooggeachte Deken geen gebreken had? Niemand is feilloos. De overlede ne had misschien de gebreken van zijn kwaliteiten. Door zijn onverdroten ijver om ook buiten de eigenlijke pas torale zorg maatschappelijk zoveel mogelijk goed te doen, had hij de lei ding in tal van besturen of was min stens een actief medewerker. Hij kon er moeilijk van scheiden, ondanks het feit, dat O. L. Heer in een jaar tijds tweemaal voor hem de klok geluid had. Alleen voor het voorzitterschap van de Deken van Riel-Stichting (St. Nicolaas-ziekenhuis) heeft hij het vo rig jaar moeten bedanken, maar hij bleef als bisschoppelijk commissaris in nauw contact met de stichting. Evenals bij Pastoor Heezemans ging zijn belangstelling daarnaast vooral uit naar de verschillende tak ken van onderwijs in Waalwijk en meer speciaal naar de R.K. School voor B.L.O., de R.K. Huishoud- en Industrieschool en de R.K. U.L.O.- school voor meisjes "Maria Konin gin". Van alle drie inrichtingen was de Deken voorzitter van het bestuur, wat niet bepaald een sinecure is ge weest. Bisschoppelijk commissaris was hij van de Stichting R.K. Mater Amabi- lisschool en de Stichting R.K. Le vensschool te Waalwijk. Sedert kort was de Deken ook nog adviseur van het Dr. Mollercollege. Onze Deken hield van Waalwijk. Toen hij het vorig jaar in Afrika door een plotseling optredende benauwd heid werd getroffen en overijld be diend moest worden, voelde hij zich naar eigen getuigenis, intens een zaam. "Ik heb nooit ervaren, dat ik zo sterk aan pastorie, parochie en stad gehecht was als in die ogenblik ken", aldus de Deken-Pastoor in een rondzendbrief aan zijn parochianen. Enthousiast is Pastoor Dr. v. d. Hurk in augustus 1952 aan zijn her derlijke arbeid alhier begonnen, zijn koperen feest als pastoor, dat ons kerkbestuur met enige luister hoopte te vieren, heeft hij niet meer mogen meemaken. Op tragische wijze is het einde gekomen. Uitgeput waren zijn krachten, zijn geest was uitgedoofd - een schaduw werd hij van het verle den. Dit verlies treft ons allen diep, zeer diep, maar wel in het bijzonder hen, die geregeld met hem in contact kwamen en daartoe behoren de leden van het kerkbestuur, met wie hij veel vuldig en altijd in de beste stemming vergaderde. SLECHTS 58 JAAR OUD Naar menselijke berekening is de ze werkzame en geleerde priester, die als arbeider in Gods Wijngaard nog zoveel meer tot stand had kunnen brengen, veel te vroeg gestorven nog maar 58 jaar oud. Gods raadsbeslui ten zijn ondoorgrondelijk, want on volmaakt slechts is ons kennenwij zien in een spiegel, vaag als in een raadsel. Maar God schrijft altijd recht, ook al trekken de mensen kromme lijnen, zegt een Portugees spreekwoord. We mogen wel beden ken Als onze Deken eens gedeelte lijk hersteld, het ziekenhuis had mo gen verlaten, zou dan zijn verder le ven niet een vagevuur op aarde zijn geworden? Als gelovige Christenen mogen wij niet treurenzoals zij die geen hoop hebben. In de H. Uitvaartmis horen wij de troostrijke Evangelie-woorden, welke Jezus tot de zuster van de ge storven Lazarus sprak "Ik ben de Verrijzenis en het Leven. Wie in Mij gelooft, zal leven, al is hij ook ge storven. Al wie leeft en in Mij ge looft, zal niet sterven in eeuwigheid. (Joh. XI, 25, 26). De overweging van deze gedachte geeft stervensmoed aan degenen, die weten, dat hun einde nadert en ver troosting aan hen, die na het ver scheiden in droefheid achterblijven. De laatste woorden, welke Diet rich Bonhoeffereen protestant theo loog, vóór zijn executie op 9 april 1945 in een Duits conceniratiekamp tot een Engels medegevangene sprak, getuigden van die stervensmoed "This is the end, for me it is the beginning of Life". ("Dit is het ein de, voor mij betekent het 't begin van het Leven"). Wij geloven in de verrijzenis van het lichaam en het eeuwig leven. Onze beminde Deken heeft voor ons gewerkt, zo lang het voor hem dag was. Hij ruste in vrede. Namens het Kerkbestuur van "St. Jan", J. Lempens, wrn. voorzitter. Drs. G. J. de Vries, secretaris. Waalwijk, 14 januari 1964. 1) Rust is elders (n.l. in het toe komstig eeuwig leven).

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 5