wAAlwnkse en UnqstRAAtse coucant J. Verhoofstad - na koninklijk brons - nu koninklijk zilver Sfassar lekker en gezond Revalidatie houdt meer in dan het terugplaatsen van de gehandicapte in de maatschappij Ledershows verliepen geheel near wens Timtur huldigde gouden jubilaris Prinses^Margriet^21 jaar J„ van den Broek 25 jaar bij P.H. Vloemans te Kaatsheuvel Kring-revalidatiebureau Waalwijk vierde tien jarig bestaan BRILLEN VRAGEN J VAN Bijzonder zwaar \i Indrukwekkende reeks W Coördinatie op hei gebied van de revalidatie behoort tot een van de primaire noodzakelijkheden VRIJDAG 17 JANUARI 1964. 86e JAARGANG No. 5 ucho van het Zuióen De Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tieler Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 De heer Verhoofstad, gouden jubilaris bij de Timtur-schoenfabriek in Waalwijk, is vrijdagavond in zaal Fr. van Helvoirt, de bijzondere eer te beurt gevallen, om ondanks het feit, dat hij bij gelegenheid van zijn veertig-jarig jubileum bij dit bedrijf reeds was onderscheiden met de bronzen ere-medaillet nu door burgemeester Teijssen de zilveren ere medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, te krijgen opge speld. Deze plechtigheid vond plaats in tegenwoordigheid van de echtgenote en kinderen van de jubilaris en in tegenwoordigheid van de directie en stafpersoneel van de Timtur-schoenfabriek. Zondag 19 januari hoopt H.K.H. prinses Margriet haar 21e verjaardag te vieren. Wij wensen haar nog vele gelukkige jaren toe. Deze charmante foto toont u de jarige prinses. (foto Max Koot) UITSTEKEND VAKMAN De heer Schutte, die tijdens deze huldiging voor de "verbindende tekst" tussen de verschillende spre kers zorg droeg, wees op de omvang rijkheid van het getal 50. In die 50 jaar heeft de jubilaris, behalve de twee grote wereldoorlogen ook ver schillende directiewisselingen in het bedrijf Timtur meegemaakt. De heer de Graaf, mede-directeur van de Unie-schoen en technisch-di- recteur van de Timtur, haakte hier tijdens zijn felicitatiewoord op in. "Behalve de twee wereldoorlogen heeft de jubilaris ook enkele interne oorlogjes in het bedrijf meegemaakt". De heer de Graaf zei het bijzonder verheugend te vinden, dat dit voor goed tot het verleden behoorde. Hij prees in de jubilaris, die op 13-jarige leeftijd het bedrijf was bin nengestapt, de langdurig bewezen trouw, terwijl hij hem als een uitste kend vakman schetste. "U bent een uitstekend schoenmaker" aldus de heer de Graaf tot de jubilaris, die vroeger in de good-year-afdeling werkzaam was geweest en na de op heffing van deze afdeling opnieuw werk vond in de hakkenafdeling. De heer de Graaf zei het bijzonder verheugend te vinden, dat de jubila ris de laatste jaren had kunnen pro fiteren van de sociale zegeningen van deze tijd. Hij overhandigde de heer Verhoofstad namens de directie van Uni-schoen een cadeau onder couvert, terwijl hij als persoonlijk geschenk het boek "Rooien Bart" van de Waal- wijkse auteur J. van Heesbeen, aan de jubilaris overhandigde. Mevrouw Verhoofstad kreeg een boeket rose anjers aangeboden. WINTERVAKBEURS voor koffers en lederwaren boekte uitstekende resultaten. De vrijdag 10 januari te Utrecht beëindigde Wintervakbeurs voor Koffers en Lederwaren voor vrijwel alle deelnemers "goede" tot "uitzon derlijk goed" resultaten opgeleverd. Van enige onzekerheid in verband met de nieuwe loon- en prijspolitiek, waarvan vóór de beurs werd gewaagd, was tijdens de beurs geen sprake. De beurs is zeer druk bezocht en de handel is bijzonder levendig ge weest. 95 der deelnemers aan de Win tervakbeurs voor Koffers en Leder waren verklaarde zich zeer content met de resultaten van deze beurs, die qua bezoek en qua omzet alle vorige beurzen in de schaduw heeft gesteld. Het buitenlands bezoek, dat dit jaar praktisch het dubbele was van vorig jaar, bleek ook kwalitatief van hoog gehalte. Het was afkomstig uit BelgiëLuxemburg, West-Duitsland, Frankrijk, De Verenigde Staten, De nemarken, Oostenrijk Canada, Enge land de Nederlandse Antillen, Zwe den en Zwitserland. GOEDE VERHOUDINGEN Ook burgemeester Teijssen ge waagde van een bijzonder zeldzaam jubileum. "Niet minder dan 50 jaar zijt gij de trouwe medewerker geweest in dit bedrijf, dat u nu hiervoor een passende hulde brengt". Hij meende dat het slechts weinigen gegeven was zo lang in één en hetzelfde bedrijf werkzaam te mogen zijn. Burgemees ter Teijssen zag hierin de weerspiege ling van de goede verhoudingen bin nen het bedrijf. Ook hij prees de kwa- ten van een uitstekend vakman, die menselijkerwijs gesproken niet meer te missen is. Burgemeester Teijssen sprak, na dat hij de heer Verhoofstad de zilve ren ere-medaille had opgespeld, de hoop uit, dat de jubilaris nog lang een betekenend voorbeeld zou mogen blijven voor zijn collegae in het be drijf. Namens de bedrijfsleiding werd Dinsdagmiddag is de heer J. v. d. Broek, perforeerder bij P. H. Vloe mans Schoenfabrieken in Kaatsheu vel, door de directie van deze N.V. gehuldigd in verband met zijn zilve ren ambtsjubileum bij dit bedrijf. De heer J. Vloemans, die namens de directie het woord voerde, betoog de, dat de jubilaris getoond heeft 25 jaar lang hard te kunnen werken, zon der hierbij enig commentaar te leve ren. De heer Vloemans prees in de heer v. d. Broek zijn volledige inzet voor het bedrijf. "U bent voor ons een uitstekende kracht geworden en wij zijn er van overtuigd, dat u uw werk steeds met een groot plichtsbe sef heeft gedaan". Hij noemde de jubilaris een onmisbare schakel in het fabrikage-systeem. Behalve de jubilaris dankte de heer Vloemans ook de echtgenote van de heer van den Broek. "U immers heeft er zeker toe bijgedragen, dat de ju bilaris iedere dag opnieuw zijn weg naar het werk vond". die avond het woord gevoerd door de heer M. Kemmeren, die de laatste 12 jaar nauw met de jubilaris heeft sa mengewerkt. Hij zei, niet zozeer 't lang werken bij een en 't zelfde bedrijf 'n prestatie te vinden, dan wel het langdurig goed werken. "U werkt tot grote voldoe ning van de directie", aldus de heer Kemmeren. De directe chef van de heer Ver hoofstad, de heer J. v. Riel, die we gens familie-omstandigheden de hul diging niet persoonlijk kon bijwonen, Schoenfabrikanten blijken beter ge oriënteerd dan voorheen. De afgelopen week zijn in Waal wijk en omgeving bij verschillende lederimporteurs en -handelaren de traditioneel geworden ledershows ge houden. Het was nu voor de derde achtereenvolgende keer, dat de leder importeurs en -handelaren hun show gelijktijdig ieder in het eigen bedrijf hielden. Tijdens de laatst gehouden show is gebleken, dat de schoenfabri kanten bijzonder sympathiek tegen- Namens de directie bood de heer Vloemans de jubilaris een cadeau on der couvert aan. De heer C. v. d. Mortel, lid van de ondernemingsraad, voerde namens 't personeel van PeHaVe het woord. Hij zei te hopen dat de jubilaris met ge noegen zou terug kunnen zien op de afgelopen 25 jaar, waarbij hij de hoop uitsprak dat de heer v. d. Broek de komende jaren zich opnieuw met hernieuwde moed aan het werk zou kunnen zetten. Hij bood de heer v. d. Broek een lamp en een wandschemerlamp aan. Na deze huldiging die in hotel Euphonia in Kaatsheuvel plaats vond, vertrokken directie en jubilaris naar het bedrijf, om daar de hulde van het personeel in ontvangst te ne men. Na afloop hiervan kwamen di rectie,, jubilaris en zijn familie, oud jubilarissen van dit bedrijf, staf- en kantoor-personeel weer in Euphonia bijeen voor een gezellig samenzijn. feliciteerde de jubilaris middels een schrijven, waarin hij zijn waardering voor het werk van de jubilaris tot uiting bracht. J. v. d. Griendt, lid van de onder nemingsraad, feliciteerde de jubila ris tenslotte namens het gehele per soneel van de Unieschoen, waarbij hij de heer Verhoofstad een enveloppe met inhoud aanbood. Bovendien kreeg de jubilaris nog als blijk van waardering een kist sigaren aange boden. Een zoon van de jubilaris sprak hierna een kort dankwoord voor de huldiging die zijn vader ten deel was gevallen. Na dit officiële gedeelte bleef het gezelsohap nog enkele uren gezellig bijeen. 1 OPTICIËN WAALWIJK over deze gelijktijdige shows zijn ko men te staan. Bij de lederhandelaren zelf bestaat sterk de indruk dat de fabrikanten beter georiënteerd zijn, wanneer zij de show bezoeken, dan in die jaren toen de diverse shows op verschillende tijdstippen gehouden werden. Ook het aantal schoenfabri kanten dat deze show heeft bezocht lag dit jaar hoger dan in de vooraf gaande jaren. Het voordeel voor de schoenfabrikanten is, dat zij, nu in één week tijds overal de ledershows worden gehouden, zich een vrij aar- Dokter Miedema begon zijn cau serie met te stellen, dat het voor een gezonde enorm moeilijk is zich te verplaatsen in het leven van 'n gehandicapte. „Dit geldt niet alleen voor het individu, maar tevens voor het millieu waarin de gehandicapte thuishoort." Hij betoogde, dat het kruis van de gehandicapte in vele gevallen bijzonder zwaar op het gezin drukt. Juist en mede daarom is de revalidatie in het leven ge roepen, die zich echter niet alleen beperkt tot het terugplaatsen van de gehandicapte in de maatschap pij, maar zich tevens bezig houdt met het zoeken naar een geschikte plaats voor hem, voor wie 'n totale dig beeld kunnen vormen over het herfst-winterseizoen 1964-1965. De tendens bestaat dat voor het volgend herfst-winterseizoen, de da messchoen een meer modieus uiterlijk gaat krijgen. De schoen zal eleganter worden en meer aangepast aan de vrouwelijke lijn. Belangrijk is ook de grotere vraag die er schijnt te be staan naar de betere leersoorten, zo wel in matte - semi aniline - als ani line afwerking. De vraag naar lakleer blijft voortduren. Sterk merkbaar is ook de terugke- k' terugkeer tot de onmogelijkheden blijft behoren. De eerste vorm van revalidatie in Nederland treedt op de voor grond door het in leven roepen van het revalidatiecentrum „Aerden- burg" bij Doorn, waar gehandicap te militairen opnieuw op het pad van de maatschappij worden ge bracht. Kort daarna ontstaat in En schede een soortgelijke inrichting, maar nu voor niet-militairen. In 1950 wordt dan eerst de defi nitieve stoot in de goede richting gegeven, wanneer de Rijksverzeke ringsbank in Amsterdam van start gaat met een klinisch revalidatie centrum, speciaal gericht op pa tiënten met amputaties, en op pa tiënten die op een of andere wijze Abonnement p. mnd. (1.00+ 5 ct. inc.k.) ƒ1.05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. week (0.24 1 ct. inc.k.) 0.25 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres: „ECHO" rende vraag naar suède in de ver schillende uitvoeringen, zowel naar fijne suède voor de klassieke pumps als naar sportsuède voor het sportie vere schoeisel. De kleur zwart zal in die twee sei zoenen een zeer belangrijke plaats gaan innemen, direct gevolgd door de kleur bruin, die in verschillende tin ten gangbaar wordt (van cognac-kleur tot donkerbruin toe). Als drie bijkleu ren kunnen worden beschouwd groen blauiv en kersenrood. 20 cent per rol •T« beschadigingen in de ruggewervel hebben opgelopen. „De Rijksverzekeringsbank", al dus de heer Miedema, „heeft die stimulans gegeven, die door de ge hele medische wereld is getrok ken". Hij bracht in zijn causerie verder naar voren, dat de revalida tie eveneens een grote materiële waarde omvat, omdat door gemid deld 50.000 te besteden aan een patiënt, er ongeveer een 250.000 wordt bespaard aan uitkeringen. Een belangrijke rol in deze speelt dan verder, de niet af te wegen geestelijke waarde van de revali datie. Om een indruk te geven wat er in Nederland in de afgelopen 10 jaar is bereikt somde de heer Mie dema enkele getallen op die voor zich zelf spreken. Nederland heeft na 10 jaar ne gen asthma-centra bij gekregen met een totale capaciteit van 480 bed den. Verder werden er 5 aparte rheuma-klinieken gerealiseerd, er werden 89 reactiveringsmogelijk heden in het leven geroepen, er ontstonden 151 districtsbureau's voor de arbeidsvoorziening, 8 fede raties van sociale werkplaatsen werden er in het leven geroepen, er werden 182 sociale werkplaatsen gecreërd. Verder zijn er in Neder land in totaal 18 scholen als buiten en openluchtschool tot stand ge bracht, er werden 20 scholen voor lichamelijk gebrekkigen in het le ven geroepen, er werden 24 centra voor vakopleiding voor volwasse nen tot stand gebracht, 9 scholen voor slechtzienden en blinden wer den er gesticht, terwijl er voor slechthorenden en spraakgebrekki- gen 17 scholen verrezen. Er kwa- Mevxouw Verhoofstad bekijkt de zilveren ere-medaille die haar echtgenoot even te voren door burgemeester Teijssen opgespeld had gekregen. „Alleen al uit hoofde van een zekere dankbaarheid, dat wij gezond door het leven mogen gaan, zouden wij alle pogingen moeten aan wenden om het lijden van de vele gehandicapten lichter te maken". Aldus de geneesheer-directeur van het landelijk revalidatiecentrum „De Hoogstraat" in Leerssum, de rsvalidatie-arts J. J. Miedema, tij dens de voorlichtingsavond, die woensdag in de Gemeentelijke Sociale Werkplaats in Waalwijk werd gehouden ter gelegenheid van het 10- jarig bestaan van het kring revalidatiebureau Waalwijk. In die 10 jaar heeft zich op 't gebied van revalidatie heel wat afgespeeld. Zo werden alleen al in de kring Waalwijk 194 patiënten behandeld, ter wijl de afgelegde huis- en dienstbezoeken de tienduizend belopen. 106 patiënten konden in dit tijdsbestek van 10 jaar met een positief resultaat worden afgevoerd. Dokter P. J. A. Lenglet kon in zijn ope ningswoord met enige vreugde aan deze resultaten ruchtbaarheid ge ven, al verheelde hij niet, dat in de komende jaren nog heel wat werk verzet zal moeten worden. Met dankbaarheid ook, gewaagde dokter Lenglet van het feit, dat het revalidatiebureau Waalwijk tal van jaren gebruik heeft mogen ma ken van het gemeentehuis, waar iedere eerste dinsdag van de maand zitting kon worden gehouden. De bedoeling van deze voorlichtingsavond was speciaal de huisartsen meer op de hoogte te brengen met het revalidatiewerk. Het moet daarom jammer genoemd worden, dat ondanks de bijzonder grote be langstelling voor deze avond, onder de aanwezigen zo weinig huisart sen geteld konden worden. De oorzaak hiervan zal moeten worden gezocht in het feit, dat het merendeel der huisartsen zich mede door het slechte weer geplaatst ziet voor een record aantal zieken.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 9