„Resultaten van 1963 geven gemeente Drunen alleszins reden tot tevredenheid 207 Nieuwjaarsrede van burg. van Prooijen te Sprang-Capelle bevat vele nuttige wensen Verbetering verkeerssituaties - Oplossing woningprobleem - Meer activiteit in ruilverkavelingsobject - Bouw Dorpshuis Burgemeester mr. Stieger in Nieuwjaarsrede: Ogen vragen brillen van STASSAR 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 3 FEBRUARI 1964 2 buddemeyer KORTING DE PLAATSELIJKE BOERENLEENBANK ring "kan een krediet beschikbaar worden ge steld t.b.v. bochtverbetering in de Beneden- Kerkstraat. RIOLERING. De hoofdriolering kwam gereed, het ge maal voor Waspik-kom werd dn bedrijf ge steld, terwijl dat voor Waspik-Beneden de zer dagen kan worden geplaatst. 243 Huis aansluitingen kwamen gereed, 315 percelen moeten nog worden aangesloten. PLANTSOENDIENST. De plantsoenstrook waarin de eendenvij ver is gelegen werd opgeleverd, terwijl in Waspik-Noord de eerste stroken zijn aan gelegd. STRAATVERLICHTING. De 'verlichting van de industrieweg-los- wal en van de uitbreiding in de kom kwam gereed. In het noordelijk gedeelte zal de eerste fase in het voorjaar worden gerea liseerd. Voor de uitbreiding van het net in de Vrouwkensvaartsestraat werd een crediet beschikbaar gesteld. MAATSCHAPPELIJKE ZORG. 1 Oktober trad mej. Dirven als maat schappelijk werkster in dienst. Voor de be reidheid tot samenwerking van de organen van particulier Initiatief betuigde de heer v. Dongen zijn dank. Het comité Ouden van dagen riep een bejaarden-sociëteit in het leven. WERKGELEGENHEID. Om de leefkracht dér gemeente te bevor- deren is het streven van het gemeentebe stuur er steeds op gericht geweest de werk gelegenheid in eigen plaats uit te breiden. De N.V. Bouw- en Handelsonderneming Storimans en Van der Wegen zal spoedig met de bouw van de nodige werkruimten aanvangen. "Daar onderhandelingen gaande zijn", aldus de loco-burgemeester, "zullen U dit jaar voorstellen bereiken houdende het verzoek tot vestiging van industrieën" "Ik zie de toekomst t.a.v. de vestiging van nieuwe bedrijven met vertrouwen tege moet". REGIONALE SAMENWERKING. Ten aanzien van de regionale samenwer king zijn belangrijke vorderingen gemaakt. Waspik is toegetreden tot de Streekraad voor Midden-Brabant. ONDERWIJS - SPORT. De pogingen om de R.K. Jongensschool middels nieuwbouw aan een behoorlijk on derdak te helpen, bleven tot nu toe zonder resultaat. Aan het raadsbesluit ter verbete ring en modernisering der Chr. School werd uitvoering gegeven. White Boys hielp zich door eigen man kracht aan een prima sportterrein. De ver eniging "Waspik" kreeg de beschikking over het gemeentelijk sportpark Elzenhage. CULTURELE ZAKEN. Aan de kerkvoogdij der Ned. Herva Kerk werd de eindsubsidie toegekend in de res tauratie van de Ned. Herv. Kerk. Gaarne wil ik dank brengen, aldus de heer Van Dongen, aan de Kerkvoogdij vam deze be trekkelijk kleine gemeente, waar zij niet tegenstaande de hieruit voortvloeiende fi nanciële lasten, heeft besloten onder super visie van de Rijkscommissie voor Monu mentenzorg die kerkgebouw te restaureren, waardoor dit uit lokaal en historisch oog punt zo belangrijk monument voor het na geslacht behouden bleef. Voor de aanschaffing van een nieuw in strumentarium werd aan de harmonie een geldlening verstrekt, gepaard aan een ver hoging der subsidie. Voorts besloot de raad tot aankoop van de historische boerderij 't Vaartje 12. Hierop is inmiddels goedkeu ring van G.S. verkregen, terwijl de Rijks dienst voor Monumentenzorg te kennen heeft gegeven een algehele restauratie door de gemeente zeer op prijs te stellen. De commissie van bijstand in deze zal spoedig bijeen komen teneinde de mogelijkheden van exploitatie te bezien. Loco-burgemeester J. van Dongen hand haafde de traditie een heildronk uit te bren gen op het welzijn van Waspik. „De bevolkingsgroei, alsmede de cijfers over werkgelegenheid in deze gemeente, geven reden tot tevredenheid", aldus burgemeester mr. Stieger, vrijdagavond in zijn nieuwjaarsrede. De vooruitzichten voor de woningbouw voor dit jaar zijn vrij gunstig. De verwachting is gewettigd dat aan het einde van het jaar ongeveer honderd huurwoningen gebouwd zullen zijn (gedeel telijk woningwet-, gedeeltelijk premiebouw), terwijl het gereed komen van hét nieuwe sport- en recreatiecentrum, bestaande uit een sportveldencomplex zwembad (langs de Duinweg), voor de gemeente Drunen de vervulling zal betekenen van een lang ge koesterde wens. Verder zal de raad op korte termijn een wijziging van het uit breidingsplan in hoofdzaak worden voorgelegd, waarin met de aan leg van nieuwe industrieterreinen rekening wordt gehouden. Deze terreinen, op de eerste plaats bedoeld als uitwijkmogelijkheid voor te eng behuisde bedrijven uit de eigen gemeente, zullen voorts in bescheiden mate plaats moeten bieden aan gegadigden van elders. Voorts zal een volgende fase van het rioleringsplan voor de Kom Drunen en tevens de bouw van een zuiveringsinstallatie worden voorbereid. LOOP DER BEVOLKING Het inwonertal steeg in 1963 van: 8625 op 1 januari tot 9004 op 31 december; een stijging van 379 of wel 4,4% (vorig jaar 592 ofwel 7,37%). Er was een geboorte-overschot van 250 en een vestgingsoverschot van 129. Er zijn 44 personen overleden, terwijl er 60 huwelijken werden ge sloten. Het aantal ingeschreven woning zoekenden bedroeg per 1 januari 180. WERKGELEGENHEID De gemiddelde beroepsbevolking bedroeg per 1 januari 2480 perso nen, toename van 1962-1963 met 60 personen. De totale werkgelegenheid (aan tal arbeidsplaatsen) bedroeg: 2925 mannen, 760 vrouwen (waarvan ±110 thuiswerkende vrouwen). De werkgelegenheid bedraagt thans 148 procent van de gemiddel de beroepsbevolking. De inkomende pendel 970; waar van 175 vrouwen. Vorig jaar 1038, waarvan 209 vrouwen. DE PLAATSELIJKE SCHOENINDUSTRIE De productie van de plaatselijke schoen- en lederwarenindustrie steeg met enkele procenten. In verband met de stijgende koopkracht bleef de vraag naar be ter en duurder schoeisel, welk soort juist in Drunen hoofdzakelijk wordt gefabriceerd. Deze tak van industrie kende in 1963, op enkele uitzonderingen na, geen slappe periode. In het alge meen heeft de schoen- en lederwa renindustrie zich goed weten aan te passen aan de gewijzigde situatie die ontstaan is door de verkorte werkweek, de revaluatie van de gulden en de loonsverhogingen van de laatste jaren. De bedrijfswinsten waren beperkt daar de kostenver hogingen niet konden worden door berekend. Hoewel de bedrijven zich noodge dwongen iets beter gingen aanpas sen aan de situatie van een krappe arbeidsmarkt door verbetering van arbeidsmethoden en verdergaande mechanisering en rationalisatie van de productie, deed het tekort aan personeel zich nog altijd voeien. Jeugdig personeel meldde zich bij na niet meer aan. Het feit dat de Gemeentelijke Vakschool na een periode van ruim 50 jaar per 1 augustus zijn poorten moest sluiten is ook hier een som ber teken des tijds. Eén bedrijf moest de productie stopzetten, terwijl een ander be drijf, de fa. Vesters, zich kon ves tigen in een nieuw bedrijfspand. Over het geheel genomen kan ook de plaatselijke schoen- en ie- derwarenindustrie op een gunsig jaar terugzien. Half juli betrok het confectie-ate- lier Altio, voorheen gevestigd ie Amsterdam, 'n nieuw bedrijfspand. Tezamen met de beitje andere con- fectie-atélier zijn, hiér, tér plkgtsé thans rond 100 personen (meest vrouwen en meisjes) in deze sector werkzaam. De omzetten bij Lips vertonen 'n bevredigende tendes. Eind 1963 werkte hier ruim 1000 man. Voor de stichting Lips Woningbouw kwa men 32 woningen gereed. Vissers Wegenbouw kende in 1963 een alleszins gunstig jaar. De omzet steeg hier met 15 pet. MIDDENSTAND In 1963 werden opnieuw vijf za ken vernieuwd. In het voorjaar zal de nieuwe winkelgalarij op het Plataanplein gereedkomen. TUINBOUW Tengevolge van de strenge winter moesten vele te velde staande ge wassen en uitgezet plantmateriaal worden afgeschreven. Wét stond hiertegenover hoge prijzen in de eerste maanden van het jaar maar deze prijzen waren een te lage compensatie voor het geleden ver lies, de productie bleef dan ook de eerste vijf maanden achter op die van het jaar 1962/ s Mede door het sluiten van de grenzen van Duitsland voor bonen en door import uit België was deze teelt voor velen een teleurstelling. De herfsperiode heeft hier echter pog iets goed gemaakt. In de zacht- fruit-sector is de gang van zaken onbevredigend geweest. In deze sector werd voor f 1.350.400 omgezet, dit betekent 27% van de totale omzet van onze veiling die in het afgelopen jaar een omzet van ruim f 5.000.000.- behaalde. LANDBOUW De landbouw kan op een redelijk goed jaar terug zien. Het inkomen in de Oostelijke Langstraat wordt wat de landbouw betreft voor onge veer 80% bepaald door de rundvee houderij De melkaanvoer steeg met 4% tot ruim 10 miljoen kg. Het gemid delde vetgehalte steeg tot 3,682%. chemisch reinigen g rote straat 9 5 waalwijk RUILVERKAVELING Een groot gedeelte van de ruil- - verkavelingswerkzaamheden heeft zich voltrokken in het gebied ten zuiden van spoorlijn/Grotestraat en ten westen van Badhuisstraat-Duin weg. Hier zijn 11 km. waterlo pen gegraven en ±6 km. wegen aangelegd. Alle duikers onder de wegen werden gelegd en tevens werd eni ge kavelinrichting gepleegd. De wegen in complex 1961 (het N. W.-gedeelté van de gemeente) wer den van een definitieve deklaag voorzien. Op de Elshoutse zeedijk werd ge deeltelijk een rijwielpad en een landbouwweg C aangelegd, Hier door is voor wielrijders een aan trekkelijke doorgaande route ont staan van Doeveren tot aan de Duinweg, welke route nog verder in oostelijke richting zal worden doorgeleid. Ten zuiden van Elshout kwam door samenwerking tussen de plaat selijke Commissie en de gemeente de verbinding tot stand tussen het dorp Elshout en de Scheidingstraat en anderzijds de veiling Drunen. In het complex 1964 (Oostelijke gedeelte van de gemeente) werd de tuinbouwweg aangelegd. Voor rekening van d gemeente werd de verharding van betonnen opsluit- banden voorzien. Na rëntebijschrijving zal de spaar bank een spaaroverschot vertonen (verschil tussen inlagen en terugbe talingen) van f 1.630.000,- Het aantal nieuwe spaarders nam toe met 843 en bedraagt in totaal ruim 6000. TOERISME Het gemeentelijk kampeercen- trum „De Klinkaert" boekte in 1963 rond 75.000 overnachtingen. Op 16 september werd door de Commissaris der Koningin het toe ristisch rijwielpad van Giersbergen -IJzeren Man geopend. AAAA/SAVVVVVVWS/VAAAAAA/VS WONINGBOUW In het afgelopen jaar kwamen ge reed: 34 woningwetwoningen; 16 premiewoningen en 87 vrije sec torwoningen, totaal 137. In uitvoering zijn: 22 woningwetwoningen (contin gent '63) en 25 premiewoningen (reeds verkocht). In de vrije sector wordt aan plm. 60 woningen gewerkt. In een ge vorderd stadium van voorbereiding zijn 14 50 premiewoningen waar van de beschikking reeds is afge geven en die bestemd zullen wor den als huurwoningen voor werk nemers van plaatselijke bedrijven. Wat de woningbouw voor 1964 betreft, burgemeester Stieger kon mededelen dat besprekingen tussen burgemeesters van een vijftal ge meenten, waaronder Drunen, om te komen tot 'n gezamenlijke opdracht aan een bouwmaatschappij op basis van arbeidsbesparende methode, in een laatste stadium verkeren. De verwachting is gewettigd dat deze vorm van bouwen een snellere re alisering van de toegewezen con tingenten mogelijk zal maken en bovendien is bij deze methode door de minister een toeslag toegezegd. OPENBARE WERKEN Gereed kwam het laatste gedeel te van de wegen in West 1. Begon nen werd met het bouwrijp maken van het plan „Naulanden", terwijl de Kapelstraat in Elshout verbeterd werd. Er werden 184 bouwvergunningen afgegeven voor een bedrag van f 3.003.278,- (incl. woningbouw). In uitvoering zijn o.a.: bet sport park; het zwembad; de toegangs wegen tot recreatiegebied; de bouw van een huishoudschool en de le vensschool en van een industrie gebouw voor Lips N.V.. Tesamen voor een bedrag van f 4.552.636.-. ONDERWIJS De 2-klassige semi- permanente kleuterschool in Elshout werd in gebruik genomen, alsmede 2 loka len van de lagere school aldaar. Zes klassen ten behoeve van de Sint Paulusschool en kleuterschool in Drunen aan de Prins Hendrik straat kwamen gereed. In september werd gestart met 2 eerste klassen van de ulo. Per 1 maart wordt hieraan een derde klas toegevoegd. Voorlopig is deze ondergebracht in de Albert Schweitzerschool. De nieuwe huishoudschool zal over enkele maanden in gebruik ge nomen worden. Met de bouw van de Levensschool in Elshout is begonnen. Vóór 1 september zullen nog 2 lokalen ten behoeve van het kleu teronderwijs, alsmede 9 lokalen ten behoeve van lager en uitgebreid lager onderwijs gebouwd moeten worden. Voor Elshout wordt verbetering en modernisering van de lagere school voorbereid. Op 27 april 1963 werd de Albert Schweitzerschool officieel geopend. Sprang, waar als gevolg van het ontbreken van een fietspad aan de westzijde van de rijweg, fietsers en bromfietsers op deze korte afstand 3 maal deze drukke verkeers weg op onoverzichtelijke punten, bij de in gang van de Jan de Rooijstraat en het kruispunt te Sprang, moeten oversteken. Hij sprak de hoop uit, dat de provincie spoedig aan het verzoek van het college tot aanleg van een rijwielpad aan de westzijde van de weg en verbetering van het kruispunt zal voldoen. Aan de andere zijde van de gemeente is het zeer gladde kei-wegdek van de provin ciale weg Capelle - Waspik oorzaak van tal rijke verkeersongelukken. Van de 65 ver keersongevallen kwamen er 15 voor op de Waspiksedijk; in 14 van deze 15 gevallen was slippen de oorzaak van botsingen tussen auto's onderling of met autobussen; 4 maal raakte een auto van de dijk, waarvan 2 maal tegen en in de gevel van een onder aan de dijk staande woning. Steeds was er sprake van belangrijke materiele schade; in enkele gevallen van ernstige gewonden. Ook met betrekking tot de verbetering van deze provinciale weg is dezerzijds een verzoek tot Ged. Staten gericht. De Rijkspolitie heeft in 589 gevallen pro ces-verbaal opgemaakt wegens verkeers overtredingen. Hieruit mag blijken, dat aan de verkeersmentaliteit nog wel wat valt bij te schaven. Burgemeester van Prooijen zei het dan ook van groot belang te achten, dat ook in 1963 door de afdeling Sprang-Ca pelle van het Verbond voor Veilig Verkeer, die op dit gebied voortreffelijk werk doet, het verkeersexamen voor 212 schoolkinde ren werd georganiseerd; 204 behaalden het diploma. Ook de verkeersbrigadiertjes de den hun intrede in onze gemeente. CRIMINALITEIT. Behalve de genoemde 589 gevallen van verkeersovertredingen, werd in nog 82 ge vallen proces-verbaal opgemaakt wegens overtredingen. Het aantal opgemaakte pro cessen-verbaal wegens misdrijf bedroeg 43. OPENBARE WERKEN Verschillende openbare werken kwamen gereed, o.a. de reconstruotie en riolering van de Poolsestraat, de vernieuwing en rio lering van de Korte Nieuwstraat, de bocht verbetering Dick Flemmingstraat - van dei- Duinstraat, de aanleg van trottoirs in de Hendrikus Chabotstraat, de Burg. Meijer- straat, de Irenestraat, de Hendrikstraat en de Emmastraat. Ook de Pres. Kennedystr. zou nog in 1963 voltooid zijn, wanneer de vorst niet vroegtijdig in begin december zou zijn ingevallen. Datzelfde geldt voor de herstrating van de Loonsestraat. De werkzaamheden t.a.v. de reconstructie en riolering van de Oudestraat zijn tot on geveer op de helft gevorderd. Hetzelfde geldt voor de aanleg van de Oranjestraat en de Nassaustraat en de verlenging van de Margrietstraat en de Christinestraat. Nadat de boerderij van de heer Werther was aangekocht en de nodige grondtrans- acties met de N.H. Kerk te Sprang tot stand waren gekomen, werd in de laatste maanden van 1963 begonnen met sloop werkzaamheden t.b.v. de sanering van het Kerkplein te Sprang. Aangezien krediet en aanbesteding inmiddels door Gedeputeerde Staten zijn goedgekeurd, kan op korte ter mijn dit werk met spoed worden aangevat. Ook met de aanleg van de Burgemeester Smitstraat werd een aanvang gemaakt. De reconstructie van de openbare ver lichting aan de Hoge Akkerweg is inmid dels aanbesteed. De Capelse haven werd tot de brug in de nieuwe Provinciale weg, op diepte ge bracht door het zand onder de modder weg te zuigen, dat weer werd gebruikt voor op spuiting van de langs de haven gelegen in dustrieterreinen. Het gedeelte haven ten zuiden van de brug in de nieuwe Lang- straatweg moet nog onder handen worden genomen. Dan kunnen schepen tot 400 ton de haven bevaren. De uitvoering van de eerste fase van het rioleringsplan, waartoe de raad besloot, wacht op de beslissing van de Minister. In zijn jaaroverzicht vrijdagavond tijdens de openbare raadsvergadering op het gemeentehuis uitgesproken, heeft burgemeester van Prooijen te kennen gegeven nog verschillende wensen te koestereen, die hij en zijn gemeentenaren graag zo spoedig mogelijk in vervulling zien gaan. Dat zijn dan op de allereerste plaats verbeteringen die aangebracht kunnen worden in enkele verkeerssituaties, waarbij burgemeester van Prooijen met na me doelde op de bijzonder gevaarlijke situatie rond de provinciale weg Waal wijk-Kaatsheuvel, waar men komende vanaf de richting Waalwijk, maar liefst driemaal de weg moet oversteken, omdat aan de westzijde een fietsjpad ont breekt, en de noodzakelijke verbetering van de weg Capelle - Waspik. 3 binnenbranden in woonhuizen, 1 binnen- brand in een schoenfabriek, 1 binnenbrand in papieropslagruimte, 1 hooischuur, 1 berg- schuurtje en 2 hooibergen. Bij de regionale brandweerwedstrijden op 25 mei 1963, waaraan 2 brandweereen heden uit Sprang-Capelle deelnamen, werd zowel in de le.als de 2e klasse de eerste prijs behaald. In december 1963 werd de nieuwe mo torbrandspuit met watertank van 1500 1 en nevelsput aan de gemeente afgeleverd. De ze motorbrandspuit wordt op verzoek van de NrV. Ned. Ford Automobielfabriek te Amsterdam op de R.A.I. jn februari a.s. ten toon gesteld. Daarna zal de brandweer nog LOOP DER BEVOLKING Op 1 januari 1963 bedroeg het aantal inwoners 6348; vermeerdering door geboor te 134 en door vestiging 195; vermindering door overlijden 74 en door vertrek 207; aantal inwoners op 1 januari 1964 6396. Derhalve een vermeerdering met 48 zie len. Het aantal in 1963 alhier voltrokken huwelijken bedroeg 41. BRANDWEER. Dc vrijwillige brandweer trok in 1963 weer 11 maal uit ter bestrijding van bran den, n.l. 1 boerderijbrand, 1 woonhuisbrand, enige maanden met dit nieuwe systeem moeten oefenen, alvorens deze spuit kan worden ingezet bij branden. Dit betekent eenzienlijke versterking van ons brandbe- strijdingspotentieel. Nog een prettig geluid is, dat van de Mi nister van Volkshuisvesting en Bouwnijver heid bericht is ontvangen, dat in april 1964 re rijksgoedkeuring voor de brandweerga rage annex garage gemeentewerken zal worden verleend. Wij hopen dus op korte termijn met de bouw te kunnen aanvangen. VERKEERSVEILIGHEID. Het verkeer eiste ook in 1963 weer zijn tol. Helaas was één verkeersongeval met dodelijke afloop te betreuren. Daarnaast kwamen 65 verkeersongevallen voor, waar van 19 lichamelijk letsel tengevolge hadden, terwijl 46 verkeersongevallen zich beperk ten tot materiele schade. In een aantal gevallen was de gevaarlijke verkeerssituatie of de slechte toestand van het wegdek de oorzaak van het ongeval. Burgemeester van Prooijen zei hierbij te denken aan de provinciale weg Waalwijk - UITBREIDINGSPLANNEN. Van de eind 1962/begin 1963 vastgestel de uitbreidingsplannen in onderdelen "Vrij hoeve" en "Sprang" is eerstgenoemde door Gedeputeerde Staten goedgekeurd. De goed keuring op het andere plan wordt dezer dagen verwacht. Intussen zijn taxateurs in het uitbreidingsplan "Vrijhoeve" al met hun werk begonnen. Met het aankopen en bouwrijpmaken van de in dat plan begrepen gronden, zal dit jaar nog moeten worden begonnen om tijdig bouwrijpe grond beschikbaar te hebben. Dat geldt ook voor het uitbreidingsplan, onder deel Sprang. Bestek en tekeningen voor aanleg van straten, rioleringen, verlichting enz. in het uitbreidingsplan "Vrijhoeve" liggen al ge reed. In het kader daarvan zal ook de sloot langs de Zuidhollandsedijk tussen Trampad en Loonsestraat worden gerioleerd en ge dempt en van trottoir voorzien. Zodra dé gronden in bezit van de gemeente zijn, wordt met het bouwrijp maken begonnen. VOLKSHUISVESTING. De lijst van woningzoekenden telt mo menteel 192 ingeschrevenen, verdeeld over de volgende categoriën a. slechte woning 38; b. te kleine woning 28; c. inwoning 16; d. huwelijksplannen 72; e. vestiging in gemeente 13; f. opzegging huur 14; g. woningruil 9; h. diverse rede nen 2. Met dank en waardering momoreer- de burgemeester van Prooijen 't vele werk, dat de woonruimtecommissie verricht. Geconstateerd mag worden, dat een be langrijk aantal oude gevallen konden wor den geholpen; anderzijds werden weer véle nieuwe gevallen ingeschreven. In 1963 kwamen gereed 28 woningwet woningen van het bouwplan 1961, 18 wo ningwetwoningen van het bouwplan 1962, terwijl in aanbouw zijn 39 woningwetwonin gen van het bouwplan 1963, alle voor reke ning van de Woningbouwstichting. Ook kwamen 5 particuliere woningen ge reed. Bovendien ontvingen 9 personen een rijksgoedkeuring voor de bouw van een wo ning in de z.g. vrije sector en werd aan 8 personen een premie toegekend voor par ticuliere bouw. Voor 1964 ontving de gemeente Sprang- Capelle een contingent van 20 woningwet woningen en 18 premie woningen. Met de bouw van een z.g. "Bogaerswo- ning" hoopt men binnenkort te beginnen. In 1963 werden 8 woningen onbewoon baar verklaard, terwijl 139 bouwvergunnin gen werden verleend. ÉCONOMISCHE AANGELEGENHEDEN. Zoals Teeds vermeld werden in 1963 de industrie-terreinen langs de haven te Ca pelle opgespoten. Verwacht mag worden, da't in 1964 de dnsteekhaven gereed zal ko men. Tevens werden de nodige gronden ter uitbreiding van 'het industrieterrein aan de Dick Flemmingstraat aangekocht en vo teerde de raad de nodige gelden, om deze nieuwe terreinen bouwrijp te maken. Dit zal in 1964 zijn beslag krijgen. De werkgelegenheid werd in 1963 uitge breid door de vestiging van een teentielbe- drijf. Het streekverbeteringsplan kwam weer in een verder stadium van uitvoering. De agrarische- en huishoudelijke voorlichting werd met kracht ter hand genomen, maar vindt nog steeds onvoldoende voedingsbo dem bij de agrarische bevolking. Voorzitter van Prooijen zei te hopen, dat velen zullen inzien hoe nuttig deze voorlichting is en dat uiteindelijk alle werk in hun belang wordt verricht. In het ruilverkavelingsobject "Het Zui- derafwateringskanaM" zit weinig schot. Hoewel het gemeentebestuur geen verte genwoordiger in de ruilverkavelingscom- missie heeft, is dezerzijds contact gezocht met de Directie van de Cultuurtechnische Dienst te Utrecht en met Ged. Staten om de voortgang van dit object te bevorderen. Immers streekverbetering is slechts zin vol wanneer deze gepaard gaat met ruilver- keveling. Anderzijds is spoed dringend ver eist, omdat de waterhuishouding in de pol der in 1967/68 afgestemd zal moeten zijn op het nieuwe waterregiem, dat voor het gebied van het Oude Maasje het gevolg zal zijn, wanneer in het kader van het Delta plan in 1967/68 de Haringvlietdam en de Grevelingendam gereed zullen zijn. Als men dan de waterhuishouding in de polder nog moet aanpassen is men te Iaat!" aldus de heer van Prooijen. De oprichting van een regionale tuin- bouwstichting hopen wij in 1964 te realise ren. ONDERWIJS. Tegen het einde van 1963 werd de ur gentie-verklaring voor een nieuwe bijzon dere school te Capelle ontvangen. Het wach ten is nu op de rijksgoedkeuring. Burgemeester van Prooijen zei hoopvol gestemd te zijn, dat binnen enige jaren de urgentie-verklaring voor een nieuwe bijzon dere school te Sprang tegemoet mag wor den gezien. De toestand, waarin beide oude schoolgebouwen verkeren, doet het geven van onderwijs in die scholen niet langer verantwoord zijn. De omgeving van de openbare school te Capelle werd zeer verbeterd door het slo pen van de zgn. „oude school BEJAARDEN-ZORG Een vermeldenswaardig feit is ook de offioiele opening van het fraaie bejaarden centrum op 9 juli 1963. Gezegd mag wor den dat het tehuis met de 26 bejaarden woningen in een grote behoefte voorziet. MAATSCHAPPELIJKE ZORG M.i.v. 1 januari 1964 werden met bet oog op de stijging van lonen en prijzen de steunnormen met plm. 12 percent verhoogd. Anderzijds vragen de uitgaven voor bejaar den-zorg en verpleging in inrichtingen in 1964 aanzienlijk hogere offers dan voor heen. „Met waardering", aldus burgemeester van Prooijen, „wil ik op deze plaats mei- ding maken van het actief en met sociale bewogenheid en wijsheid optreden van het bestuur van de Gemeentelijke Instelling voor Maatschappelijke Zorg." ACTIEVE RECREATIE Ook op het gebied van de actieve recrea tie 'heeft het gemeentebestuur niet stil. ge zeten. Op 9 november 1963 konden de ge heel verbeterde sportvelden te Capélle offi cieel in gebruik worden genomen. De Raad voteerde kredieten voor de ver bouw van het pand Nieuwevaart 1 - 3 tot sportzaal en voor de verbetering van het bestaande en de aanleg van een 2e sport veld aan de Bernhardstraat. Op de valreep van het jaar 1963 voteer de de raad tevens een krediet voor een pre fab plastic openlucht-zwembad t.b.v. de lo kale recreatie. VERENIGINGSLEVEN De bouw van het dorpshuis wacht nog steeds op de vereiste Rijksgoedkeuring. Fi nancieel is de zaak rond. Het Rijkssubsidie is bij brief van de Minister van Maatschap pelijk Werk van 17 mei toegekend. Het ge meentelijke subsidie is door de Raad gevo teerd en door Gedeputeerde Staten goedge keurd. De uit de particuliere sector verkre gen gelden zijn door de penningmeester van de Stichting Dorpshuis rentegevend belegd op een spaarboekje bij de béide plaatselijke Coop. Boerenleenbanken. De bouwcapaci teit van de plaatselijke aannemers laat zeker de bouw toe. En toch moet het gemeentebe stuur, ondanks dat elke 2 maanden bezoe ken aan de departementen van Maatschap pelijk Werk en Volkshuisvesting brengen, en nog steeds blijven wachten, terwijl de bouwkosten stijgen. GEMEENTEBESTUUR EN PERSONEEL ~He"t jaar 1963 bracht ook mutaties in 't gemeentebestuur en in de bezetting van en kele topfuncties. In verband hiermee her dacht burgemeester van Prooijen het over lijden van wethouder W. A. Timmermans, in wiens plaats de heer F. Minnaard. tot wethouder werd benoemd. Raadslid M. M. Vos bedankte wegens verhuizing naar el ders, zodat de heren van der Made en J. P. Vos hun intrede deden in de Raad. Als op volger van wijlen de heer Chr. van Peer zal de heer J. de Vries de Raad binnenkort aanvullen. Ook bracht de burgemeester het Overlij den van de ereburger van de gemeente, oud burgemeester A. Smit in herinnering. In verband met de eervolle benoeming tot burgemeester van St. Annaland werd de gemeente-secretaris H. J. Smith als zo danig opgevolgd door de heer A. Zonne veld, van wie thans reeds kan worden ge zegd dat deze keuze een goede is geweest. Begin december vroeg de gemeente-ar chitect eervol ontslag i.v.m. promotie tot directeur van gemeentewerken van ZwöIIe- kerspel. B. W. hópen in de volgende vergade ring de benoeming van een gemeente-archi tectaan de orde te kunnen stellen.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 2