Gemeenteraadsvergadering Drunen Korte agenda in raadsvergadering Waspik Bouw van 12 premiewoningen te Sprang- Capelle zal moeten worden uitgesteld administratieve kracht ABONNEERT U OP DIT BLAD Behandeling der gemeentebegroting - Raadslid Snoeren vraagt aandacht voor de bouw van bejaardenhuizen - Verhoging van presentie gelden DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 3 FEBRUARI 1964 - - - "T:«anp Voor het onderwijs stond weer een groot aantal punten op de agen da. De raad verleende een krediet van 785.voor aanschaf van meu bilair voor de ULO-school. Te hoge rentevoet oorzaak van te hoge huur BEKENDMAKING Onteigening in het belang van de volkshuisvesting BONTMANTELS N.V. „Noord-Braband" Waalwijk vrouwelijke De raad van Drunen had vrijdagavond een omvangrijke agenda af te werken. Burgemeester Stieger hield op deze eerste vergadering van 1964 zijn nieuwjaarsrede, welke wij in ons blad hebben afgedrukt. Als antwoord op deze nieuwjaarswens sprak de heer Ploegmakers als oudste lid van de raad. Hierna werd door de voorzitter het nieuwe raadslid, de heer Snoe ren, beëdigd. Na de behandeling van de ingekomen stukken deed burgemeester Stieger enkele mededelingen over de Bogaers-woningen die in Dru nen gebouwd zullen worden. Met de gegadigde voor deze woningen, werden reeds enkele besprekingen gevoerd en men hoopt nu op kor te termijn de zaak rond te hebben. De grond welke voor elke wo ning beschikbaar is, varieert van 170 tot 210 m2. De grondprijs zal komen liggen op 15.per m2. De woningen zullen worden ge bouwd in uitbreidingsplan Oost, maar iets meer in westelijke rich ting als oorspronkelijk is gepland. Voor het bouwplan hebben zich inmiddels 25 gegadigden gemeld. Het plan omvat 20 woningen, zodat enkele aanvragers niet zullen kunnen meedoen. Omtrent de realise ring van deze woningen liet de voorzitter zich niet optimistisch uit. ONDERWIJS Voor aanschaf van meubilair en ontwikkelingsmateriaal kreeg de Prot. Christelijke kleuterschool een bedrag van 1838. Volgens de L.O.-wet werden ook de vergoedingen vastgesteld per leerling voor de bijzondere scholen. Voor 1964 zal dit zijn 51.per leerling. In 1946 was dit 7.56, in 1950 17.50, in 1955 30.—, in 1960 42.— en in 1963 47.50. De heer v. Lammeren, lid van de Stichting Schoolbelangen, zei met 't verleende bedrag tevreden te zijn. Bij de omslagregeling van 51. zal voor de lagere scholen in onze gemeente in 1964 een voorschot wor den gegeven van 63937. Voor de ULO-school werd even eens de vergoeding vastgesteld, die werd bepaald op 75.per leer ling. Dit kwam voor 1964 neer op een bedrag van 5100. De kleuterscholen in Drunen en Elshout kregen een vergoeding toe gewezen van 14.per leerling en 14000.voor de lokalen; totaal kwam dit neer op 20720. Aan de ULO zal wekelijks 1% uur vakonderwijs worden gegeven. De kosten hiervoor zal de gemeente voor zijn rekening nemen. De raad gaf aan al deze kredieten haar goedkeuring. SALARISHERZIENING De besprekingen over de salaris herzieningen van gemeente- en se cretarie-personeel verliep vlot. De salarissen van het gemeenteperso- neel zullen in het algemeen ook met 10% worden verhoogd. In het kort werd ook nog gesproken over de verdienste-beloning bij de gemeen te-arbeiders, dat op besluit van de regering zal worden afgeschaft. On danks dat besluit van de regering, worden toch nog mogelijkheden overwogen om de oude regeling te handhaven. De raad kon zich met de voorstel len akkoord verklaren, temeer ook omdat deze regelingen doorsproken waren met de organisaties van amb tenaren en gemeentewerkers. B. en W. deden op deze vergade ring ook mededeling van het feit, dat met ingang van 1 januari 1964 het wethoudersalaris zal worden verhoogd van f 2500.— op 3100. De raad nam dit als kennisgeving aan, maar voor de heer Fortuyn was dit aanleiding om ook voor de raadsleden hogere presentiegelden te vragen. B. en W. steunden dit voorstel en de presentiegelden werden vastge steld op 15.- voor een raadsver gadering en 7.50 voor een com missie-vergadering. UITBREIDINGSPLANNEN Op voorstel van B. en W. werd 't onteigeningsplan voor Braken-West vastgesteld, waarbij de percelen no. 1999 - 2000 - 2001 en 2002 buiten dit plan vielen. Dit om het feit dat met de eigenaar, de heer P. C. v. Hui ten, nog geen overeenstemming kon worden bereikt. Blijkens medede ling van de voorzitter, hoopt men wel met de heer v. Huiten tot een schikking te kunnen komen. In een uitgebreid prae-advies gaf B. en W. haar visie op het uitbrei dingsplan Kom Drunen, welke tot doel heeft de beslissingen op bouw- aanvragen die in strijd zijn met de bedoelde uitbreidingsplannen, aan te houden. In het genoemde pre-advies bren gen B. en W. voor het eerst in een openbare raadsvergadering ter spra ke de plannen van de gemeente 's-Hertogenbosch en de Stichting De Brink uit Rotterdam, om in Drunen ten zuiden van het Afwateringska naal een kleuterdagverblijf en een kamphuis te stichten. De heer Brok merkte in dit ver band op, dat men niet zo erg blij behoeft te zijn met dergelijke ves tigingen. Meestal heeft dit tot ge volg dat er nog meer vernield kan worden. De voorzitter merkte echter op, dat men met goede organisaties te doen had. De heer Brok was verder ook bang dat er steeds meer aanvragen zouden komen en dat zo langzamer hand de drukte te groot zou wor den. De voorzitter deelde ter gerust stelling mee, dat zeer voorzichtig zal worden gehandeld. Ir. van Lammeren vroeg hoe het stond met de wegen daar ter plaat se en dat men zich moest realiseren dat men er zonder gas en waterlei ding zat. De heer Ploegmakers stelde, dat een bepaling moest worden opge nomen dat de gemeente straks geen kosten zou gaan maken voor de no dige voorzieningen. De voorzitter stelde, dat bij de onderhandelingen hierover reeds was gesproken. De raad gaf aan de voorstellen haar goedkeuring. ALGEMEEN De commissie voor onderzoek der gemeente-rekeningen van '61 bracht op deze vergadering verslag uit van het onderzoek. De heer v. Lamme ren wees in dit verslag op het batig saldo van 2496.en op 30000.— welke nog voor 't kleuteronderwijs in een later jaar zullen moeten wor den ontvangen. Tevens wees hij op de voordelen die er zouden kunnen bestaan in het voeren van een apar te administratie betreffende de ge meentegronden. De voorzitter zegde toe, dit te on derzoeken. Een krediet van 52470.werd verleend voor aanleg van een gas net in het uitbreidingsplan Noulan- den en 2750.voor de aankoop van gasgeysers. Aan C. A. den Teuling werd pand Jac. v. d. Meijdenstraat 26 verkocht met bijbehorende grond. Het is de bedoeling dit pand op korte termijn te slopen. Het terrein is groot 149 m2. Pand met bijbehorende grond werd verkocht voor de grondprijs van 14.75 per m2. Van L. van Herpt, tuinder, werd grond gekocht tussen de Grotestraat en de spoorlijn; grootte van 't per ceel 0,69,60 ha.; prijs 1.05 per m2. Hoewel dit perceel niet in het uit breidingsplan ligt, stelden B. en W. Voor, dit perceel toch te kopen, maar dan als ruilobject. De raad keurde dit goed. De heer M. v. Huiten werd met 11 stemmen herkozen als lid van de stichting Maatschappelijke Zorg. BEGROTING De begrotingscijfers van 1964 heb ben wij reeds eerder in ons blad be handeld. Op deze vergadering werd de begroting over 1964 in de raad onder de loupe genomen en bij de algemene beschouwingen was 't de heer Snoeren die als eerste 't woord vroeg. Hij had alle lof voor 't werk van het gemeentebestuur, speciaal op gebied van de woningbouw. Bij zondere aandacht wilde de heer Snoeren echter vragen voor de bouw van bejaardenwoningen. Dit had volgens hem vele voordelen, o.a. kon het bejaardencentrum, dat toch al te zwaar wordt belast, worden verlicht, de bejaarden behielden 'n grotere zelfstandigheid en ten slotte zouden in bepaalde gevallen grotere woningen, waarin sommige bejaar den nu wonen, vrij komen. Verder merkte hij op, dat in Drunen juist in het centrum der gemeente terrei nen lagen die zich voor de bouw van bejaardenhuizen bijzonder goed leenden. De heer Mijnen vroeg hoe 't stond met het aardgas en hoe het stond met de stichting van jeugdgebou- wen, waarvoor op de begroting van 1964 18000.— was uitgetrokken. De heer v. Lammeren had nog enkele technische vragen, alsmede de heer v. Venrooy. Beide heren hadden zich blijkbaar zeer nauw keurig in de opstelling van de ge meentebegroting verdiept. Burgemeester Stieger, die de he ren Mijnen en Snoeren antwoordde, merkte naar aanleiding van hun be schouwingen en vragen het volgen de op: voor wat betrof de bouw van bejaardenhuizen, wat het terecht zó, dat hieraan door de gemeente maar zeer weinig aandacht was besteed. Gelukkig kent Drunen een zeer ac tieve stichting Bejaardenzorg en naar aanleiding van de opmerkingen van de heer Snoeren beloofde de voorzitter dat men ten aanzien van dit punt met genoemde stichting eens contact zal gaan opnemen. Voorwat betreft het aardgas, kon de voorzitter nog maar weinig zeg gen en dit zal voor Drunen toch al tijd nog wel 1966 worden. Voor wat betreft het jeugdhuis, kon de voor zitter in dit stadium nog maar wei nig toezegging doen. Er bestaan wel plannen, maar deze moeten nog ver der worden uitgewerkt. Wel hoopte de voorzitter op korte termijn hier over iets te kunnen meedelen. maximumhuur voor ieen premie - woning in Sprang-Capelle 100.- per maand mag bedragen, is het nu nog niet mogelijk met de bouw van de premiewoningen een aanvang te doen maken. Tot slot werd grond aangekocht van de heer A. P. v. d. Hoeven uit Den Haag, terwijl pachtovereen komsten werden beëindigd t.a.v.i de heren Snijders, Nieuwenhuizen en van Baardwijk. Als eerste agenda-punt lanceerde j besluit tot verkoop van een bouw de loco-burgemeester in de raads- j perceel aan de Pastoor Huibersstr. vergadering van vrijdag 1.1. een voorstel tot verhoging der vergoe dingen aan de leden van 't brand weerkorps. Met ingang van heden bedragen de vaste toelagen voor de commandant f 300.per jaar, voor de ondercommandant 150.per jaar, voor de monteur 75.voor de materiaalbeheerder eveneens 75.—, terwijl aan de leden per oefenavond 3.50 zal worden uitge keerd tot een maximum van f 175.- per jaar. Bij daadwerkelijke brandbestrij ding' is de vergoeding per uur vast gesteld op 4.per uur. In dit verband pleitte de heer v. d. Broek voor grondige controle op het mate riaal en het invoeren van wijksge- wijze oefeningen. Na ingewonnen advies bij de des betreffende instantie, verklaarde de raad de woningen 't Vaartje 22 en Havendijk 96 voor onbewoonbaar. De ontruimingstermijn werd vast gesteld op 6 maanden. Voor een vlot verloop van de ge wone dienst ging de raad met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten een rekening-courant-overeenkomst aan van 100.000. De gemeentebegroting werd ter nader onderzoek in handen gegeven van een commissie, waarin zitting namen de heren Kools, v. d. Broek, Savelkouls en Kamp. Aan de heer Kraanen, Marijke- laan 19 alhier, verkocht de raad een perceeltje grond van 110 m2 voor de prijs van 5.per m2. Een raads- werd op verzoek van de aspirant koper ingetrokken. Bij de rondvraag dankte de heer IJpelaar de voorzitter voor diens nieuwjaarsrede en de daarin ver vatte wensen en sprak de hoop uit dat de loco-burgemeester met wet- houden v. Hooren, de raadsleden en het voltallige gemeentepersoneel 'n gelukkig 1964 tegemoet zouden gaan. Er wordt, aldus de heer IJpelaar, gemakkelijk en lichtvaardig kritiek geleverd op iedereen die langs de weg timmert, maar u hebt in korte tijd al vele moeilijkheden op een juiste wijze opgevangen. De heer v. d. Broek zag de aan sluitkosten op de riolering 150.-) graag wat teruggebracht en stelde voor deze gedeeltelijk in de alge mene belastingen te verwerken. De rioolbelasting zal door een commissie uit de raad nader worden vastgesteld. Ten aanzien van de parkeerplaats en fietsenstalling voor de ingang van de Ned. Herv. kerk (deze ruim te wordt althans hiertoe gebruikt), drong de heer v. d. Broek aan tot een spoedige oplossing. De voorzitter antwoordde hierop dat bezien zal worden of tussen de Amsterdamse Bank en het gemeen tepark een ruimte hiertoe kan wor den gecreëerd. De heer Kamp drong er op aan de bomen langs de Vrouwkensvaart- sestraat spoedig te doen rooien, een kwestie die reeds in voorbereiding bleek. Voor de tweede maal binnen een half jaar heeft de gemeenteraad van Sprang-Capelle vrijdagavond een overleden lid van de raad herdacht. Na een bijzonder kortstondige ziekte overleed op 9 januari, in de leef tijd van 67 jaar de heer Chr. van Peer. De heer van Peer (P.v.d.A.), deed als opvolger van de heer G. A. S. de Bas, op 8 december 1952 zijn intrede in de raad. Burgemeester van Prooijen typeerde het over leden raadslid als een man van weinig woorden, maar begiftigd met een helder verstand en een mild wijs oordeel. „Rechtschapenheid, eer lijkheid en goedheid kenmerkten zijn karakter. Gedreven door een grote sociale bewogenheid is hij als man van de vakvereniging, een raadsman en steun voor velen geweest. Met geheel zijn wezen heeft hij steeds het goede gezocht voor de gemeenschap en voor zijn mede mens, die op hem een beroep deed", aldus burgemeester van Prooijen. HAMERSTUKKEN De 19 punten tellende agenda bevatte voor de raad weinig moei lijkheden, zodat de meeste punten met een hamerslag konden worden afgedaan. Door de heren v. d. Made, Rij kers en Dekkers werden de geloofs brieven onderzocht van het nieuw benoemde raadslid J. de Vries. De raad verklaarde zich accoord met de verhoging van de presentie gelden, de wijziging rechtspositie regelingen t.b.v. het gemeenteper soneel, de wijziging van de rangen en bezoldigingsverordening 1962 en de vaststelling van de kosten van het openbaar lager onderwijs over het jaar 1962 alsmede van die kos ten over de jaren 1958 t.m. 1962. De heer Kuijsten merkte n.a.v. het laatst genoemde agendapunt op, dat de openbare lagere school zich over de jaren 1958 - 1962 nite ge houden had binnen het geraamde bedrag. Hij vroeg zich af of hierin geen achterstelling van het bijzon der onderwijs gezien moest worden. Verder informeerde de heer Kuijs ten, of het niet mogelijk was, de vergoeding per leerling aan het bij zonder onderwijs op te voeren. Burgemeester van Prooijen stel de, dat de bijzondere school de gang van zaken bij het openbaar onder wijs van jaar tot jaar had kunnen volgen. Hij zei de heer Kuijsten toe de mogelijkheden te bekijken om tot een oplossing te komen. De raad verklaarde zich hierna accoord met de door het college voorgestelde wijziging van een ver ordening op de heffing van de ver makelijkheidsbelasting in de ge meente Sprang-Capelle. Bij de ver lening van een bijdrage aan de Stichting Streekdierentehuis voor Waalwijk en Omstreken, waarbij de gemeente een bijdrage zal leve ren voor ieder zwerfdier dat uit de gemeente in het tehuis wordt opge nomen, informeerde de heer Genuit of het niet beter was een vast be drag per jaar beschikbaar te stel len. Voorzitter van Prooijen stelde voor de betaling te laten geschie den per opgebracht dier, temeer daar aan dit verzoek tot wederop zegging zal worden voldaan. 2.000.- kwamen er op tafel voor de wijziging van het rioleringsplan MOEILIJKHEDEN ROND WONINGBOUW Bij het voorstel tot verlening van bouw- en grondoverschotten aan de Woningbouwstichting Sprang- Capelle en waarborging van een door die stichting aan tegane geld lening, t.b.v. de bouw van 20 wo ningwetwoningen en 12 premiewo ningen informeerde de heer Win kelman of het niet nuttig zou zijn een commissie te benoemen, waarin ook een of meer dames zit ting zullen hebben die een visie kan geven op de indeling van de woningwetwoningen zoals die nu in Sprang-Capelle worden gebouwd. Dokter Winkelman betoogde van verschillende zijden meermalen klachten te hebben gehoord over de gebouwde woningwetwoningen in de gemeente. Voorzitter van Prooijen zei de in deling van de woningen niet zo gek te vinden, bovendien wees hij op het feit, dat de soort woningwetwo ningen zoals die in Sprang-Capelle worden gebouwd, opgenomen is door het departement in een boek werk van efficiente woningen. Hij zei zich af te vragen of de manke menten waarover dan wordt geklaagd, niet vaak zelf door de bewoners worden veroorzaakt. De heer De Vos, stelde voor de mankementen eens na te lopen. Hij zei tevens enigszins verbaasd te zijn geweest over het feit, dat er nu nog geen woningen klaar zijn van het contingent 1962, evenmin als van het contingent 1963. Burgemeester van Prooijen wees er de heer de Vos op dat voor de woningen aan besteed kunnen worden, verschil lende moeilijkheden moeten wor den overwonnen. De gemeente moet zich bij de bouw houden aan de voorgeschreven curveprijs, voor welke prijs de meeste aannemers niet willen bouwen, waardoor de i realisering op niet onaanzienlijke wijze wordt gestagneerd. Ook van de bouw van de 12 pre miewoningen kan voorlopig niets komen. De stichtingskosten van deze wo ningen zijn na aftrek van de rijks premie, voorlopig geraamd op 240508,13. Het bedrag van de le ning kan dus voorlopig worden ge raamd op 90 pet. van 240508,13 is 216457,32. Op grond van deze be dragen is de huurprijs uitgaande van een rentevoet van de te sluiten lening van 494 pet. per jaar, bere kend op 99.50 per maand. Boven staande berekeningen dienen ech ter als zeer voorlopig te worden be schouwd. Het blijkt momenteel niet mogelijk een geldlening te sluiten tegen een rentevoet van 494 pet per jaar, aangezien de marktrente ho ger ligt. Gezien een hogere rente voet dan 494 pet. per jaar een ho gere huur dan 100.- per woning per maand impliceert, terwijl de GEMEENTE WAALWIJK VOORBEREIDING HERZIENING UITBREIDINGS PLANNEN IN ONDERDELEN Het hoofd van het gemeentebestuur van Waalwijk maakt bekend, dat de raad van die gemeente in zijn openbare vergadering van 30 januari 1964 het onder staande besluit heeft genomen „De raad der gemeente Waalwijk; „in zijn openbare vergadering van 30 januari 1964; „overwegende: „dat het wenselijk moet worden geacht handelin- „gen, waarvoor volgens artikel 6, eerste lid, van de „woningwet, vergunning van burgemeester en wet houders wordt vereist, te voorkomen tijdens de voor bereiding van de vaststelling van een plan tot her ziening van de volgende uitbreidingsplannen in on derdelen „a. het uitbreidingsplan, in onderdelen geregeld, vastgesteld bij raadsbesluit van 27 februari 1951, goedgekeurd door de gedeputeerde staten d.d. 1 augustus 1951, G. nr. 6547 a.H.; „b. het uitbreidingsplan Besoijen, vastgesteld bij raadsbesluit van 28 juli 1954, goedgekeurd door de gedeputeerde staten d.d. 27 oktober 1954, G. nr. 93552, gewijzigd bij raadsbesluit van 27 mei 1955, goedgekeurd door de gedeputeerde staten d.d. 26 oktober 1955, G. nr. 18490 J.; gelet op artikel 36, vierde lid, van de woningwet; besluit te bepalen, dat de herziening van de hierboven onder a en b genoemde uitbreidingsplannen in onderdelen wordt voorbereid." Waalwijk, 31 januari 1964 Het Hoofd van het Gemeentebestuur voornoemd, J. L. P. M. TEIJSSEN GEMEENTE WAALWIJK De burgemeester van Waalwijk maakt bekend, dat ter gemeentesecretarie, afdeling algemene zaken, van 4 februari 1964 tot en met 4 maart 1964 voor eenieder ter inzage ligt een bij raadsbesluit van 30 januari 1964 voorlopig goedgekeurd plan tot onteige ning ten name van de gemeente in het belang van de volkshuisvesting van het noordelijk gedeelte, ter oppervlakte van ongeveer 11.23 aren, van het per ceel, kadastraal bekend gemeente Baardwijk sectie D nr. 472, gelegen ten zuiden van de Groenewoudstraat. Het perceelsgedeelte dient de gemeente in eigendom te verkrijgen voor de aanleg van weg, plantsoen, rijwielpad en voetpad ter uitvoering van het partieel uitbreidingsplan Bungalow- en Villapark Meerdijk. Belanghebbenden kunnen tot en met 18 maart 1964 hun bezwaren schriftelijk bij het gemeentebestuur indienen. Waalwijk, 3 februari 1964. De Burgemeester voornoemd, J. L. P. M. Teijssen. KEES VAN DE VEN Nieuwlandstraat 3 Tel. 04250 - 26617 Tilburg Alle kleuren Nertspootjes en Nertskoppen, zowel lange als korte mantels voorradig. m>-y Alles met 3 jaar garantie Lange Nertspootjes-mantels reeds vanaf 750.- vraagt Maatschappij van Verzekering op het Leven Verlangd wordt minimaal ULO-opleiding; leeftijd 18-25 jaar; enige kantoor-ervaring strekt tot aanbeveling; moet goed kunnen typen. Geboden wordt gunstig salaris; prettige werkkring; ruime vakantieregeling. Sollicitaties te zenden aan Chef-Perso neel, Postbus 10, Waalwijk. Mondeling kan gesolliciteerd worden tij dens kantooruren 's maandags tot en met vrijdags van 8.1512.15 uur en van 13.15 17.15 uur.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 3