wAAlwnkse en UnqstRAAtse couRAnt „Ik hoop dat gij mij wilt aanvaarden zoals ik ben en dat gij altijd in mij uw priester zult zien" BRED Gemeentebestuur ontving pastoor-deken P. Maessen op het gemeentehuis Pastoor Deken P. Maessen te Waalwijk tijdens installatie: prins-heerlijk HOFLEVERANCIER Nieuwkuijk Adverteert in dit biad Abonnement: p. week (0.24 1 ct. inc.k.) 0.25 p. mnd. (1.00 5 ct. inc.k.) 1.05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" Pastoor deken P. Maessen tijdens de eed-aflegging. Naast hem staat de bisschop van 's-Hertogenbosch, Mgr. W. Bekkers. Op de achter grond de oudste kerkmeester van de parochie St. Jan, drs G. de Vries. Op bijzonder plechtige wijze is zondagmorgen in de parochiekerk van St. Jan, pastoor-deken P. Maessen als zodanig geïnstalleerd. Mgr. Bekkers, 'bisschop van 's-Her togenbosch was voor deze gelegen heid zelf naar Waalwijk gekomen om deze installatie te verrichten. Zaterdagavond was pastoor-deken Maessen op het gemeentehuis offici eel door het college van B. en W. ontvangen. Zowel zaterdagavond als zondage morgen werd èn door burgemeester Teijssen èn door Mgr. Bekkers een ogenblik een gedachtenis gewijd aan wijlen deken dr. B. van den Hurk, die op 14 januari, na elf jaar in Waal wijk werkzaam te zijn geweest, in het St. Elisabeth-ziekenhuis in Tilburg kwam te overlijden. Nieuwe periode Ook drs. de Vries, die tijdens de installatieplechtigheden zondagmor gen namens de parochiegemeenschap het woord voerde, wijdde een enkel woord aan deze grote voorganger. "Met weemoed zullen velen met mij terugdenken aan de installatie van de ken van den Hurk, het herinnerings beeld is ons onuitwisbaar bij geble ven", zo betoogde de oudste kerk meester van de parochie. Hij zei er van overtuigd te zijn dat dit overlij den de feestelijke glans van de sublie me plechtigheid temperde. "Maar", zo voegde hij hieraan toe, "het neemt dit feestelijk karakter niet weg. Wij staan nu aan het begin van een periode, waaraan aan U als herder, leraar en bedienaar van de sacramen ten het pastoraat van de parochianen van de St. Jan wordt opgedragen." Drs. de Vries meende dat hierbij niet verheeld mocht worden, dat de nieu- we pastoor een veelomvattende taak ivachtte, omdat naar hij meende de parochie meer betekende dan enkel een cultuurgemeenschap of een ge meenschap die zich enkel op de ere dienst richt. Hij wees hierbij op het feit, dat verschillende instellingen op het ge bied van onderwijs, cultuur, caritas, medische en wetenschappelijke zorg en jeugdbeweging nauw met de pa rochie St. Jan zijn gelieerd. "Wij le ven", zo besloot de kerkmeester zijn toespraak, "in een tijd van geruislo ze verarming van het godsdienstig le ven in vele streken in binnen- en bui tenland. Moge het geloof der vade ren zich onder uw leiding onver zwakt kunnen handhaven." Eed van bereidwilligheid Na de overdracht van de herder lijke bediening, de bediening van het woord en de bediening van de sacra menten, hetgeen gesymboliseerd werd door de overhandiging aan de nieu we pastoor van het misboek, brood en wijn, legde pastoor-deken P. Maes sen de eed af, waarmee hij zijn be reidwilligheid om namens de bis schop zijn pastorale functie uit te oefenen, onderstreepte. Centraal punt Wilde Mgr. Bekkers persoonlijk de nieuwe pastoor-deken installeren, de bisschop van 's-Hertogen'bosch had tevens te kennen gegeven per soonlijk de toespraak te willen hou den. Ook hij noemde Waalwijk in dit deel van het bisdom een centraal punt. "Het is een centrale van onder wijs, door de verschillende typen van scholen, door een centraal ziekenhuis voor de streek, en het is tevens een centrum van industrie, speciaal de schoenindustrie". Hij noemde 't als iets van zelfspre kend dat een dergelijke plaats een de ken krijgt toegewezen. De taak van de deken zag hij gelegen in het kunnen plegen van een rustig en prettig over leg met de wereldlijke overheid en maatschappelijke instanties, om op deze wijze een dienende taak te ver richten ten dienste van de gelovigen. "Ik geloof", aldus mgr. Bekkers, "dat ik in pastoor Maessen de man breng, die dit kan". Hij bracht dank aan 't kerkbestuur voor de wijze waar op dit in het verleden met deken v. d. Hurk heeft samengewerkt. "Ik be hoef nauwëlijks een beroep te doen, dit in de toekomst voort te zetten", zo betoogde hij. "Ik breng U op de eerste plaats een pastoor", zo richtte mgr. Bek kers zich tot de parochianen. "Na rustig denken en overleg heb ik ge meend dat Waalwijk inderdaad be hoefte heeft aan een deken, maar meer nog aan een pastoor. Het deed deken v. d. Hurk wel eens pijn, wan neer hij gehinderd door zijn ziekte, niet dat contact met de gezinnen kon hebben, dat hij verlangde. Wij heb ben pastoor Maessen gevraagd deze functie te willen vervullen om zijn uitstekende kwaliteiten en omdat ik weet dat het een goede pastoor is". Mgr. Bekkers, die betoogde dat de benoeming van pastoors, tot een van zijn zwaarste taken gerekend moet worden, zei als bisschop te mogen zeggen, dat hij grote waardering had voor pastoor Maessen, niet alleen toen pastoor Maessen directeur was van het Groot Seminarie, maar tevens tijdens zijn 15-jarig pastoraat in Vught, „Ik mag in de gedachtengang van drs. de Vries treden"zo besloat mgr. Bekkers zijn toespraak "door de hoop uit te spreken, dat t/, pastoor Maes- Nieuwe prijsmaatregelen Opnieuw heeft minister Andriessen van Economische Zaken toegeslagen in de prijzensector. Vrijdag werden zes nieuwe prijsmaatregelen van kracht, die donderdag zijn afgekon digd in de Staatscourant. De nieuwe maatregelen houden het volgende in: Een nieuwe prijsstop voor melk en melkprodukten voor de provincies Gelderland, Overijsel, Zuid-Holland (behalve Goeree-Óverflakkee), Nrd- Holland behalve het noorden), het grootste deel van Utrecht en heel Friesland behalve de Waddeneilan den. Een marge-beschikking voor vloer bedekking vervaardigd uit textiel. De winstmarges van de handelaren, uit gedrukt in geld, mogen niet meer dan vijf percent liggen boven het peil van 1 mei 1963. Een marge-beschikking voor la kens, slopen en tafellinnen, gemaakt van textiel. De winstmarges, uitge drukt in geld, mogen niet meer dan vijf percent liggen boven het peil van 1 oktober 1963. De specialisten in Amsterdam zul len 5 inplaats van 20 omhoog gaan. sen, een gemeenschap van gelovigen zult vinden, die samen met U een le vende kerk wil zijn. Ik hoop en ik bid, dat U met grote voldoening en met veel vreugde in deze parochie en in dit dekenaat nog lang zult mogen werken." Wijs en hartelijk man Pastoor Maessen schetste tijdens de preek onder de H. Mis deken van den Hurk als een man met grote ga ven, als 'n wijs en hartelijk man. "Wil toch in grote liefde en dankbaarheid die jaren herdenken, dat hij onder U was. Ook ik wil dat doen." Pastoor Maessen sprak hierna de hoop uit dat zijn nieuwe parochianen hem zouden willen aanvaarden. "Ik hoop dat gij mij wilt aanvaarden zoals ik ben en dat gij in mij altijd een priester zult zien". Hij betoogde dat het hem niet meegevallen was na 15 jaar Vught te moeten verlaten. Hij bracht tenslotte dank van he gemeentebestuur voor de ontvangst aan het kerkbestuur, aan allen die van hun belangstelling blijk hadden gegeven en aan de huisgeno ten van de pastorie. carnavalsbier komt uit Zaterdagavond heeft het gemeen tebestuur van Waalwijk op enigszins officiële wijze de nieuwe pastoor-de ken van Waalwijk, pastoor P. Maes sen, op het gemeentehuis, als pas toor-deken en als een nieuw ingeze tene van Waalwijk welkom geheten. De bijeenkomst werd bijgewoond door de parochiegeestelijkheid, door pas toor Oomens, van de Bernadettepa- rochie, bedrijfsaalmoezenier pater Janssen, moderator Lunther en het kerkbestuur van de parochie St. Jan. Respect Burgemeester Teijssen betoogde, dat het gemeentebestuur door deze officiële ontvangst op het stadhuis, de gevoelens van respect tot uitdruk king wilde brengen. 'Hij zei het te kunnen begrijpen, dat het voor pas toor Maessen een betekenende stap moest zijn geweest, om na een lang pastoraat in Vught, naar Waalwijk te komen. "Niet dat ik veronderstel, dat U Waalwijk als woonstad niet attrac tief genoeg vindt, maar omdat er door U in Vught hechte banden gebroken moesten worden". Burge meester Teijssen zei, dat het gemeen tebestuur er bijzonder veel prijs op stelde om op een prettige wijze met de kerkelijke overheid samen te wer ken. "In deze tijd, nu de kerken en ook de overheid in beweging zijn, zijn er nog meer raadvlakken". Nier onbewogen, zei burgemeester Teijssen, met veel respect de voor ganger van pastoor-deken Maessen te willen noemen. Burgemeester Teijs sen overhandigde hierna aan pastoor deken Maessen, een ingelijste platte grond van Waalwijk, het Waalwijk nummer van het Tijdschrift Noord- Brabant en een exemplaar van de on langs verschenen streekroman "Rooi en Bart". Pastoor Maessen, zei hierna, on danks het feit met mindere gaven be giftigd te zijn dan wijlen deken v. d. Hurk, toch te willen trachten zijn best te doen. "Moge mijn pastoraat in .de parochie en mijn deken-zijn in het dekenaat Waalwijk, strekken tot meer geluk voor alle mensen die er wonen", aldus besloat pastoor Maes sen zijn wederwoord. Loon op Zand FANFARE ST. JOACHIM, DE MOER GEWIJZIGDE GRONDWET LOS VAN HET BESLUIT. In een recente grondwetswijziging, die verscheidene jaren van voorberei ding had gevergd is de troonopvol ging veranderd. Deze wijziging houdt o.m. in dat kinderen van prinses Bea trix het recht op de troon zullen er ven, indien zij zou overlijden voordat zij koningin zou zijn. Vroeger was het zo, dat bij over lijden van prinses Beatrix, de rechten van troonopvolging zouden overgaan op prinses Irene, ook indien prinses Beatrix kinderen zou hebben. Desgevraagd zei een woordvoerder van de R.V.D. met nadruk, dat deze grondwetswijziging reeds lang in voorbereiding was en in geen enkel verband stond met de toetreding van prinses Irene tot het Rooms-katholie- ke geloof. Revolutie in Zuid Vietnam In Zuid-Vietnam heeft zich een staatsgreep zonder bloedvergieten voorgedaan, waarbij de militaire juncta, die drie maanden geleden het regime-Diem ten val bracht, uit het zadel gelicht werd. De recente staats greep en het nieuwe bewind staan on der leiding van generaal-majoor Khanh, die als pro-Amerikaans be kend staat. Hij heeft verklaard ingegrepen te hebben om Zuid-Vietnam te behoeden voor en op Laotiaanse leest geschoei de neutraliteit, waarvan president De Gaulle groot voorstander is en waar toe al een staatsgreep in voorberei ding was. Het nieuwe bewind heeft dan ook onmiddellijk de diplomatieke betrek kingen met Frankrijk verbroken. De strijd tegen de communisten zal uiter aard in alle hevigheid worden voort gezet. VERDRINKINGEN IN 1963 In 1963 kwam in Nederland 525 personen door verdrinking om het le ven, 194 jongens, 61 meisjes, 236 mannen en 34 vrouwen. Het aantal verdronken personen per 100.000 inwoners bedroeg 4,4, zo vermeldt 'n overzicht van de bond tot redding van drenkelingen. Er reden vorig jaar resp. 110, 205, 246 en 271 (over 4 kwartalen) auto's in 'het water, waarvan 63 onbemand. In 17 gevallen waren de zachte ber men mede oorzaak, in 38 gevallen gladheid en in 18 de mist. Er kwa men 42 personen in auto's door ver drinking om het leven. In 1963 waren er 29 slachtoffers van het ijs, 20 personen verdronken in zwembaden, 17 in zee. VASTENACTIE 1964 Voor he vierde achtereenvolgende jaar zullen de bisschoppen van Ne derland een beroep op de gelovigen doen om de vastentijd een nieuwe vorm te geven in een zo groot moge lijke hulpverlening aan de noodlij dende mens in de ontwikkelingsge bieden. De vastenactie 1964 heeft voor dit jaar drie grote motieven gekozen hulp voor zieken, hulp aan armen, hulp aan de jeugd. De vastenacties beginnen steeds meer voet aan de grond te krijgen. De eerste in 1961 bracht Wz miljoen gulden op, in 1962 steeg de opbrengst tot 3 miljoen en in 1963 tot 3Vè mil joen gulden. Voor hulpverlening in 1964 is op de Kerk van Nederland een beroep gedaan tot een hoogte van 13 mil joen gulden voor 88 verschillende projecten in Zuid-Amerika, Afrika en Azië. MAANDAG 3 FEBRUARI 1964 86e JAARGANG No. 9 tcho VAn het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tieten Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week a*»**) ECHO DER DUINEN Zaterdag heeft de Echo der Duinen, de Liedertafel, in zaal de Leeuw haar jaar lijkse statiedag gevierd. De dag is in bij zonder goede stemming gehouden, op een zeer mooie manier, 's Middags verzamel den de leden zich in de zaal om een korte vergadering bij te wonen. Daarna begaf men zich met vaandel voorop naar Hotel Brands, terwijl in hun stamzaal de koffie tafel werd klaargezet. Teruggekomen zaten de leden aan om de inwendige mens te ver sterken. Tot grote vreugde van de leden en het bestuur kon voor de koffietafel een hoge gast worden verwelkomd, in de persoon van de E.A. heer Burgemeester van Erp. Tevens was aanwezig Jhr. Charles Verheij- en met echtgenote uit Zeist, «re-voorzitter. De heer v. d. Heuvel, voorzitter, heette allen zeer hartelijk welkom en verheugde zich op deze aanwezigheid. In zijn rede maakte hij melding van de vele oude leden in deze vereniging. De heer C. v. d. Velden is reeds 58 jaar lid en hij zelf al 53, waar van er 48 jaar voor zijn voorzitterschap zijn ingeruimd. De voorzitter maakte de heer Cees v. d. Velden zijn compliment voor zijn functie als tweede dirigent; aan hem heeft de vereniging heel veel te danken. Opge merkt zij nog, dat verreweg de meeste leden van De Echo reeds meer dan 25 jaar lid zijn; dit was - aldus de voorzitter - een bewijs van goede samenwerking in de Lie dertafel. De heer H. v. d. Heuvel pleitte voor een serieuze oplossing van de regeling welke de "BUMA" heeft getroffen. De meeste kleine verenigingen zijn met de huidige maatregel niet gediend, want de regeling kost de ver eniging heel veCl geld. De Buma moet echter een andere uitweg vinden en mag onder geen beding de plaatselijke culturele ver enigingen aantasten. Vandaar, dat deze zangvereniging nu geen winterconcert kan aanbieden, zoals zij dit gewoonlijk wel deed. Na de koffietafel richtte de Burgemees ter zich tot bestuur en leden. Hij zei het zich een eer te noemen, zich onder deze oude vereniging te mogen scharen. Hiermee kon hij kennis maken met het culturele le ven in ons dorp. Spr. droeg de zangvereni ging een goed hart toe en hoopte dat zij nog meer naar buiten zou optreden, want dat is de goedö propaganda, die door een dergelijke vereniging gevoerd kan worden Deze vereniging telt veel damesleden. De burgemeester zei, dat de dames nu, als zij jong zijn, maar vooral straks, als zij ouder zijn, of als zij huismoeders zijn geworden, de zangvereniging dan zeker zullen steunen. Het was een toekomstwens voor alle leden. Op de avond konden ook de honoraire le den zich hij het gezelschap voegen en werd de film van ons dorp gedraaid, welke enige jaren geleden werd opgenomen. De ver dere avond werd gevuld met zang door de leden. Kortom het was een zeer gezellige avond waarop gerust mag worden terugge zien. CARNAVAL. ■TV - p- Voor het komende weekend zal de carna valsstemming ook dn ons dorp hoogtij vie ren. Vele zaken maken zich op om al beter dan vorige jaren voor de dag te komen. Een heel jaar lang wordt er aan gewerkt om op die vier dagen van zaterdag 8 tot en met dinsdag 11 febr. iets kostelijks te bren gen. Voor zaal "De Edho der Duinen" zul len "De Lachbrekers" de stemming er in weten te houden. Zondag om 3 uur is het gratis matinee. Op die avond en ook op maandag en dinsdag zullen zij hun tonen uitstrooien in de stemmig versierde zaal, met een intieme bar.. Bij Sophia wordt 't weer knalmet Carnaval. Zaterdag 8 febr. begint het al om 7.30 uur met een Teenagerbal, dat gra tis ds. Zondag van 12.30-2 uur gecostu- meer kindercarnaval. Onder geleide van de ouders zijn alle kinderen welkom. Het is gratis en er zullen vele attracties zijn. 's Zondagasavonds gecostumeerd bal. Om 8.11 wordt Prinscarnaval Harsof II met zijn raad van elf en zijn hofkapel plechtig inge haald. Die avond moet men niet missen. Maandag en dinsdagavond wederom - en als het kan gecostumeerd - bal. Dinsdag wordt ook om 8.11 uur de prins ingehaald en om 11.11 uur wordt hij uittocht verleend op een traditionele wijze. Voor de donateurs van de fanfare St. Jo achim te De Moer is in zaal de Bie een to neel- en muziekavond gehouden zaterdag j.I. Voor het publiek heeft men deze avond herhaald op zondag daaraanvolgend. SOPHIA. Ook de Kon. Harmonie Sophia's vereni ging zal haar jaarfeest houden op zaterdag 22 febr. a.s. Naar aanleiding van het 100- jarig bestaan van deze harmonie zal deze 100e statiedag in het kader staan van het aanstaande eeuwfeest. In zaal Vermeulen zullen de leden ge zellig bij elkaar zijn. Op 23 febr. d.a.v. zal de Tilburgse Toneelvereniging DOTO een uitvoering geven voor de leden en honoraire leden. Het grote feest zal worden geopend op vrijdag 15 mei a.s., waarin het feit van de stichting van de harmonie zal worden herdacht. In een grote feestzaal wordt za terdag 16 mei de herdenkingsreceptie ge houden, waar later ook vele grootse evene menten zullen plaats hebben, een eeuwfeest waardig. OOST-PRIESTERHULP. De leden van de Boerenorganisatie heb ben een graaninzameling houden voor Oost- Priesterhulp. De opbrengst was f 376.90. KATH. ARB. VROUWENORGANISATIE Donderdag 6 febr. a.s. zal de K.A.V. alhier een voorlichtingsavond houden in sa menwerking met de Boerinnenbond. Een toelichting zal worden gegeven met lichtbeelden en demonstraties van huish. apparaten door de N.V. Tornado-fabrieken te Dordrecht en Etten. Het zal een interes sante avond worden waarbij weer veel zal zijn te leren. Beide organisaties rekenen op een drukke opkomst. CONCORDIA. In verband met het overlijden van drs. v. Rooij, die bestuurslid van de Kon. Erk. Harmonie Concordia was, is de statiedag van deze harmonie uitgesteld en wel tot za terdag 15 februari a.s. De dagindeling zal zijn als volgt Om 10 uur een plechtige H. Mis voor de geestelijke en tijdelijke belangen van de Harmonie en haar leden. (De H. Mis wordt in de loop van de week gehouden, wegens verschuiving). Om 11 uur zal in zaal Con cordia een ledenvergadering worden gehou den. Na deze vergadering tegen 12 uur krijgen de leden een koffietafel met worste brood. Omstreeks 1 uur heeft een gezellige bijeenkomst plaats, waar de leden kunnen kaarten, biljarten en wat dies meer zij. Op de middag om 4 uur zal de rondwandeling door de harmonie volgen door het dorp. Ook de dames van de leden zullen aan dit jaarfeest deelnemen, want om pl.m. 6 uur zullen zij worden afgehaald om tegen 7 uur allen aanwezig te zijn voor een uitge breide maaltijd. Op de avond zal een Tiroler-kapelle uit Ravenstijn voor de vrolijke noot zorgen, kortom het bestuur heeft getracht voor haar leden een mooie statiedag in elkaar te zet ten. TRAGISCH ONGEVAL Bij de zaterdag gehouden oefeningen van de verkenners is de 13-jarige M. van Son komen te vallen. Met een klein hoofdwond je liet het ongeval zioh niet ernstig aanzien. De jongen is naar huis gegaan en heeft ge durende de avond nog naar de televisie zit ten te kijken. Hierna is hij onwel geworden en overleed plotseling. Hij was enigst kind in het gezin van Son. INSTALLATIE. Op 16 febr. a.s. worden alhier 8 ver kenners van 15-19 jaar geïnstalleerd als Rowan. Deze jongens werken zelfstandiger dan de verkenners en kunnen hun hobbies geheel beleven.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 5