wAAlwijkse en lAnqstRAatse couRAnt DE FRUITTEELT IN DE E.E.G. Jampe Aantal leerlingen in 1963 groter dan in voorafgaande jaren Communistisch China is gevaarlijker dan ooit Nederlandse tuinbouw maakt op grote schaal gebruik van gunstig klimaat Mies Bouwman weg uit „Zo is het Ook Mater Amabilisschool ziet terug op geslaagd schooljaar Duitsland sluit grens voor Nederlands ei Italië en Frankrijk beslissen Italië als exporteur Frankrijk heeft grote plannen Frankrijk kan niet zonder E.E.G. Geschikter klimaat Borduren Pliseren Stofknopen Stofceintuurs Knoopsgaten Stoppen Verkorten van rokken en mantels Damesmode TILBURG Jaarverslag r.k. Huishoud- en Industrieschool en Mater Amabilisschool Bijzonder succesvol Mater Amabilisschool Talrijke activiteiten PRIJSBEHEERSING VRIJDAG 7 FEBRUARI 1964 86e JAARGANG No. 10 De tcho van het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement: p. week (0.24 1 ct. inc.k.) 0.25 p. mnd. (1.00 -j- 5 ct. inc.k.) 1.05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" Er bestaat geen nauwkeurige statistiek van de fruitteelt in de E.E.G. De oorzaak is niet alleen, dat men in Frankrijk en Italië onder "statis tiek" iets verstaat, dat wij onder "schattingen" zouden rangschikken, maar ook, dat de teelt er zich niet voor leent. Wie één appelboom be zit kan zich fruitteler noemen, wie er duizend bezit óók. Talloze telen voor eigen gebruik en komen alleen aan de markt met overschotten. Voor de groothandel en de uitvoer lijkt dat van weinig betekenis, maar dat is het toch niet. Die overschotjes helpen n-l. in over vloedige fruitjaren de markt te bederven. Goed, daar is niets aan te doen. Bovendien, en dat onderwerp is heel wat vruchtbaarder, is een een groeiende afzet van goede rassen in goede verpakking. Als wij dus van fruitteelt spreken moeten wij het hebben over kwaliteitsfruit, niet over plaaselijke overschotjes. De beroepsfruitteler tracht zo regelmatig mogelijk grote hoeveeliheden kwaliteitsfruit aan te bieden. Wat staat hem in de nabije toekomst te wach ten? Op 1 januari j.l. is de handel in groenten en fruit van kwaliteit I ge liberaliseerd, d.w.z. dat ze zonder be perkingen vanuit alle E.E.G.-landen naar alle E.E.G.-landen kunnen wor den verzonden. Daar hebben wij niet veel van gemerkt. De bladen schreven zelfs, dat dit slechts per 13 januari kon. In werkelijkheid stonden vóór nieuwjaarsdag aan de Italiaanse grens reeds honderden tonnen appels ge reed, verpakt en opgeslagen in spoor wagons en zij rolden reeds op nieuw jaarsdag de grenzen over, naar Frankrijk en Duitsland vooral, maar ook naar België. De ministerraad van de E.E.G. deed gen beroep op Italië zich te beheer sen, omdat zo'n stormachtig losbre kende uitvoer de markten ernstig zou kunnen verstoren. Italië trok zich er niets van aan. Duitsland had reeds op 19 december geprotesteerd en Frank rijk begon onmiddellijk een beroep te doen op de vrijwaringsclausule voor geval van nood (la clausule de sauve- garde) en ging allerlei beperkingen opleggen aan de Italiaanse appel- stroom. Desondanks zijn toch grote hoeveelheden Italiaanse appels bin nengekomen en de stroom zal nog wel even aanhouden. Italië is het grootste appelsuitvoe- rende land ter wereld. Het exporteert jaarlijks gemiddeld 482.000 ton. Hoeveel dat is wordt ons duidelijk, als wij weten dat het tweede uitvoer- land, Australië, slechts 106.000 ton exporteert. Gedurende de laatste drie jaren voerde Frankrijk 88.000 ton per jaar in, doch het voerde nog 16.000 ton uit. De Frans organisatie voor de af zet in het buitenland is goed ontwik keld. Het fruitverbruik is in Frankrijk vrij hoog. Het vormt 6 van de aan kopen door de huisvrouw en de pro- duktie omvat 3 van de gehele agrarische voortbrenging. Frankrijk breidt de teelt echter nog steeds ver der uit. Van 1950 tot 1956 lag de opbrengst tussen 280.000 en 320.000 on per jaar en thans kan men reeds de 500.000 ton,halen als de oogst meevalt. Vandaar, dat er nogal wat wrijving is tussen Frankrijk en Italië. Het laatste land wil graag zijn uitvoer in stand houden, maar het komt dan in botsing met Frankrijk, welke boe ren onmiddellijk en gewelddadig in actie komen, wanneer door te grote invoeren de prijzen dalen. Dan geeft de Franse regering meestal snel toe. In Duitsland gaat dat andersDaai doet de regering een beroep op de ministerraad van de E.E.G. en dan krijgt men, zoals onlangs t.m. 12 ja nuari j.l., toestemming tot invoerbe perkingen bij een aantal belangrijke rassen. Maar dit alles is slechts tij delijk. Het is de bedoeling, dat dit jaar de vrije Europese markt voor fruit en groenten van klasse I niet meer aangetast zal worden. En dit kan belangrijke gevolgen hebben voor onze fruitteelt. In korte tijd tracht Frankrijk zijn assortiment te moderniseren en uit te breiden. Men hoop in 1967 zelfs 1,1 miljoen ton appels te bereiken, waar van alleen aan Golden Delicious al 625.000 ton. Ook bij de peren zijn grote ontwik kelingen aan de gang. Van 1950 tot 1959 bleef de produktie vrij regel matig beperkt tot 100.000 ton per jaar. Maar in 1962 werd reeds het driedubbele bereikt. Hier tekenen zich vier duidelijke teeltcentra af, n.l. rond Parijs, aan de Loire, het Rhöne- Alpengebied en de Provence en de Rivièra. Men meent, dat weldra de jaarproduktie 470.000 ton zal berei ken, waarbij de Provence en de Ri vièra bijna 30 van de produktie voor hun rekening zullen nemen. Frankrijk is meer beducht voor de concurrentie van zuidvruchten (voor al sinaasappelen, citroenen, manda rijnen e.d.) dan voor die uit Duits land en de Benelux. Bij het kleine fruit beseft men wel, dat Italië voorlopig nog over teveel en te goedkope arbeidskrachten be- Mies Bouwman heeft de VARA meegedeeld, dat zij in de toekomst geen deel meer kan uitmaken van de redactie van het televisiepro gramma „Zo is het toevallig ook nog eens een keer" en dat zij voor lopig eveneens van medewerking aan andere radio- en televisiepro gramma's zal afzien. Dit besluit nam zij volgens de heer J. de Troye, adjunct-bestuur der van de VARA, reeds voor de repetities en uitzending van zater dag 1 februari. Aan dit programma wilde zij nog meewerken, „juist om aan te tonen, dat zij nog altijd volledig achter deze satirische rubriek staat." Hoe zeer zij echter de samenwerking met de redactie van dit programma en ook met de Vara-televisiedienst op prijs stelt, strikt persoonlijke redenen hebben haar de overtui ging geschonken, dat een voortge zette activiteit onder de huidige omstandigheden niet verantwoord mag worden geacht, aldus de heer de Troye. De aard en de omvang van de reacties op haar televisiewerk ge durende de laatste vier maanden, de daaruit voortvloeiende geeste lijke druk waaraan zij voortdurend schikt en wat de teelt van tafeldrui ven betreft zijn de meningen verdeeld. Frankrijk wil niet alleen zeer be slist de korenschuur van Europa wor den, maar ook de fruit- en groente tuin. Het rekent daarbij op de voor delen van zijn klimaat en de hoeveel heid vruchtbare grond. Deze laatste heeft het n.l. in aanzienlijk grotere hoeveelheden als Italië of welk ander E.E.G.-land ook. Moeten wij nu op grond van deze gegevens, en van tal van andere, de gevolgtrekking ma ken, dat een aanzienlijke teeltver schuiving gaat optreden en dat een deel van onze fruit- en groenteteelt zal worden weggevaagd? Men verwacht dit niet. Allereerst is het de vraag, of de vakkennis in die andere landen in gelijke mate zal toenemen als de beteelde oppervlakte. Zo niet, dan zal men tóch zijn doel voorbij schieten en niet de goede kwaliteiten en prijzen bereiken. Hier van zijn al dadelijk twee voorbeelden te geven. Tomaten kweken wij in dure, ver warmde warenhuizen. In Italië groei en ze in de open lucht en ze komen in dezelfde tijd aan de markt. Maar die Italiaanse bonken kunnen op de Duitse markt niet concurreren tegen ons kwaliteitsprodukt. Het is feitelijk een tweederangsprodukt voor de sap- fabricage. Onze druiventeelt zou worden weggevaagd door de zo lekkere en goedkope Italiaanse en Zuidfranse wijndruiven. Maar inwerkelijkheid zijn de laatste niet houdbaar en de onze wèl. Brengen wij nu druiven in een seizoen buiten de natuurteelt om, dan is de afzet verzekerd. Vervroe gen en verlaten van de teelt wordt dus de grote kunst. Overigens maakt onze tuinbouw op grote schaal gebruik van het gunsti ge klimaat in het zuiden, door daar vestigingen te stichten, b.v. voor het leveren van voorttelingsmateriaal. En ook blijkt het, dat bepaalde, veel ge vraagde rassen absoluut geen behoef te hebben aan de grote warmte al daar. Een Goudreinette (Schone van Boskoop) voelt zich hier heel wat be ter thuis dan aan de zonnige Rivièra met zijn soms extreme zomertempera- turen. Er zijn dus wel enige verschuivin gen te wachtenmaar ze zullen niet katastrofaal zijn. Het was echter wèl gewenst, dat wij ten opzichte van de teelontwikkeling in andere streken van de E.E.G. beter geïnformeerd werden dan tot dusver het geval is. De voorlichting hierover ontbreekt bijna geheel en is toch niet zo be langrijk als de technische voorlich ting. Onze tuinders ivillen de laatste niet missen en zeer terecht. Ze willen ook graag goede informaties hebben over marktaan gele genhedenGoede voorlichting over de teeltontwikke ling in de andere zes landen wordt echter met de dag noodzakelijker. Het wereldcommunisme is ge vaarlijk dicht bij een splitsing „zon der weerga" gekomen. „Nog nooit is de eenheid van de internationale communistische beweging zó ernstig bedreigd als nu. Zowel op interna tionaal niveau als binnen de afzon derlijke partijen worden felle ge vechten geleverd tussen Marxisme- Leninisme en revisionisme. De in ternationale communistische bewe ging wordt geconfronteerd met ge varen van een splitsing zoasl zich nog nooit hebben voorgedaan." Betreffende de directe verhou ding tussen Peking en Moskou wor- Heuvelstraat 14 - Telefoon 26882 Het aantal leerlingen dat in het afgelopen schooljaar onderwijs ge noot aan de r.k. Huishoud- en Industrieschool voor Waalwijk en Om streken was groter dan in de voorafgaande jaren. In totaal bezochten in 1963, 606 leerlingen verdeeld over 307 opleidingen en 299 cursus sen de school. Als reden van deze toename kan worden genoemd een toeneming van de belangstelling voor de assistentenklassen, na melijk 40 tegen 26 in 1962 en de toename van het aantal leerlingen in de schoenstikstersopleiding, met 15. assistente in de naaldvakken, 6 di ploma's huisnaaister, 4 diploma's costumière, 2 diploma's coupeuse, 24 diploma's schoenstikken A (een voudig schoenstikken) 16 "diploma's schoenstikken B (uitgebr. schoen stikken) en 12 diploma's modi- nette. werd bloot gesteld, hebben haar privéleven dusdanig beïnvloed dat zij in het belang van haar gezin wel tot het besluit moest komen dit winterseizoen geen werk meer in de radio en televisie te verrichten. De VARA betreurt - wat de consequenties voor haar program ma's betreft deze beslissing uiter aard in hoge mate maar heeft vol ledig begrip voor de overwegingen die Mies Bouwman tot dit stand punt hebben gebracht. Mies Bouwman en de VARA vra gen begrip voor hun opvatting dat de inhoud van deze mededeling voor zich zelf spreekt en een andere toe lichting derhalve overbodig is. De opvoering van 1.1. zaterdag van „Zo is het"gaf, hoewel heel wat rustiger van toon, niet veel bijzonders op satirisch niveau. De minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen a.i. drs. J. F. Schouwenaar-Franssen, heeft de voorzitter van de VARA mr. Burger in een brief meegedeeld, dat zij niet bereid is in discussie te tre den over de uitspraak van minister Bot van 15 januari j.l. over het te levisie-programma „Zo is het toe vallig ook nog eens een keer" van 4 januari. De toename van het aantal leer lingen aan de schoenstiksteroplei- ding staat vermoedelijk in verband met het gunstig conjunctuurver- loop in de schoenindustrie in 1963, waardoor er meer vraag ontstond naar geschoold personeel, terwijl tevens in deze industrie de ar beidsvoorwaarden zo aantrekkelijk mogelijk werden gemaakt. De leerlingen van de Vakopleiding Confectieindustrie (V.O.C.) kunnen op een bijzonder geslaagd jaar te rugzien; zij behaalden niet alleen allen hun modinette-diploma, hun puntentotaal was tevens zo hoog, dat zij hierdoor de beste groep wa ren van alle bedrijven in Neder land, die met het V.O.C. werken. De ouderavonden, die in 1962 zo'n groot succes boekten, slaagden ook in 1963 weer voor de volle 100 pro cent. Uit de aard van de gesprek ken en de opkomst (ruim 90% van de ouders namen aan de ouder avond deel) getuigen niet alleen van belangstelling maar tevens van behoefte aan contact. Het totaal aantal leerlingen on derverdeeld in 307 deelneemsters aan de opleidingen en 299 deel neemsters aan de cursussen kan weer als volgt worden gesplitst: Opleidingen: 2-jarige primaire opleiding 178 assistenten in de huishouding 21 assistenten in de naaldvakken 19 naaistersopleiding 15 schoenstikstersopleiding 65 leerlingenstelsel V.O.C. 9 Cursussen: kookcursussen 18 naaicursussen 97 Mater Amabilisschool Waalwijk 138 Dependance in Vlijmen 46 Van de 606 leerlingen kwamen er 374 uit Waalwijk, 45 uit Vlijmen, 37 uit Sprang-Capelle, 36 uit Dru- nen, 29 uit Kaatsheuvel, 25 uit Waspik, 16 uit Drongelen, 14 uit Nieuwkuik en Elshout, 6 uit Eet- hen en 6 uit Loon op Zand, 5 uit Oudheusden, 3 uit Haarsteeg, 2 uit Heusden, Raamsdonk en Raams- donksveer, 1 uit Tilburg, Doeve ren, Meeuwen en Dussen. In 1963 werden in totaal 155 ge tuigschriften uitgereikt en wel 69 getuigschriften primaire opleiding, 12 assstente in de huishouding, 10 in de Goede Week gehouden maar een week vroeger en wel op 9, 10 en 11 april. De sluiting van het cur susjaar vond plaats op 9 mei, waar bij door de voorzitter, burgemees ter J. L. P. M. Teijssen de diplo ma's werden uitgereikt. Op 10 mei werden de getuigschriften aan de 87 eerste en tweede jaars door mej. G. v. d. Besselaar, diocesane leid ster uitgereikt. Beide avonden kre gen een bijzonder sfeervol cachet door de opvoering van de show „Hocus Pocus". Over het geheel genomen is het den de volgende beschuldigingen gelanceerd: Rusland verbrak 343 contracten, liet 257 wetenschappe lijke projecten vallen en trok 1.390 deskundigen uit China terug. Het Kremlin lokte incidenten uit aan de Russisch-Chinese grens, maakte zich schuldig aan ondermijnende activiteiten in de Chinese provincie Sinkiang en voerde een discrimi nerende handelspolitiek tegenover China. Op internationaal niveau streeft het Kremlin (aldus de Chinese ver klaring) naar „tirannie" over alle communistische partijen en naar 'n overheersing van de wereld samen met de Verenigde Staten. De Sov jetleiders „zijn de ergste revisionis ten die er bestaan en de grootste ketters en scheurmakers van de ge schiedenis" en trachten alle andere partijen te overstemmen. „Elke opmerking en elk woord |Van Kroestjef is een keizerlijk edict hoe onjuist en absurd zijn uitspra ken ook mogen zijn. Alle broeder partijen moeten met gebogen hoof den toeluisteren en gehoorzamen. Communistisch China, dat thans geprikkeld raakt, is veel gevaar lijker dan de Sovjet Unie. Mao Tse Toeng heeft bij herhaling verklaard niet te vrezen voor een kernoorlog. China zou dan misschien honderd miljoen zielen verliezen, maar de industriële landen zouden in de tegenaanval voorgoed van de aard bodem gevaagd worden. „Voor Chi na zou er wel, voor de tegenstan ders zou er geen uitzicht op herstel zijn", aldus Mao. In dit verband kan worden opge merkt dat de Verenigde Staten 'n botsing niet uit de weg gaan en dat met name in Zuid-Vietnam de strijd volgehouden zal worden. enthousiasme voor het zomerpro- gramma afgelopen schooljaar gro ter geweest, dan de voorgaande ja ren, zo lezen wij in het jaarover zicht. Ook voor de incidentele acti viteiten was dit jaar meer belang stelling. In het kader hiervan wer den cursussen gevolgd (o.a. fijne keuken) en gespreksavonden in el kaar gezet. De leerlingen maakten verschillende excursies, zoals naar de Pottenbakkerij van Henk Pot ters, Keukenhof, Albert Heijn, Coop Holland, De Gruyter, de Ploegfa- brieken in Bergeyk en Brabantia in Aalst. Verder werden de Kra- lingse plassen met een bezoek ver eerd, terwijl excursies gemaakt werden naar Goudenwagens aarde werk en pij penfabrieken in Gouda en naar de Campina melkfabriek in Eindhoven. Mevrouw Wilmont, schoonheidsspecialiste, vertelde 'n twintigtal meisjes iets meer over make up. Acht cursisten van de M.A.S. na men van 22 tot 26 mei deel aan het festival voor de werkende jeugd in Tilburg, waarbij Henny Verdijk zelfs werd voorgesteld aan Prinses Irene. Ook bestuur, docenten en deel nemers van en aan de Mater Ama bilisschool in Waalwijk kunnen te rugzien op een bijzonder goed ge slaagd schooljaar 1962 -1963. Het aantal leerlingen per 1 sep tember 1962 bedroeg 140, onderver deeld in 47 eerste jaars, 53 tweede jaars en 40 derde jaars. Per 1 sep tember 1963 keerden slechts 11 leer lingen niet terug. Het waren 2 leer lingen derde jaars, die in het hu welijk waren getreden en 9 leer lingen tweede jaars. Een indeling naar parochie en ge meente geeft het volgende beeld te zien. Vanuit de parochie St. Jan namen 30 meisjes deel, parochie St. Clemens 25, parochie St. Antonius 46 en parochie O.L. Vrouw Onbevl. Ontv. 14. Uit Waspik volgde 1 meisje de Mater Amabilisschool, Drunen 14, Kaatsheuvel 1 en niet-katholieken 9. In totaal verlieten 15 meisjes ge durende het cursusjaar de school. Als reden hiertoe werd opgegeven thuiswerk, jeugdwerk, studie, hui selijke onstandigheden en geen in teresse. In totaal traden drie meis jes gedurende het cursusjaar in het huwelijk, 1 deelneemster kwam te overlijden. Ook dit jaar weer werden door de leerlingen van de Mater Ama bilisschool talrijke activiteiten aan de dag gelegd. Op 27 november werd door de M.A.S.-gemeenschap in zaal Thalia het jaarlijks Sinter klaasfeest gevierd, waarbij de meisjes voor elkaar de surprises verzorgden. De Kerstviering vond op donderdag 20 december plaats. De hoofdschotel van deze avond werd gevormd door de opvoering van „Koning Kasperke", door de toneelvereniging O.O.G. Het jaar lijkse triduum werd dit jaar niet Duitsland bezorgt Nederland een strop van 250 miljoen gulden. Dat is de waarde van de Nederlandse eierexport naar Duitsland. Deze dinsdag brengt het Duitse staatsblad de Bundesanzeiger, een regeringsbesluit met een invoer- stop voor eieren. „Het is een ramp voor de Nederlandse pluimveehou ders", zei een verbeten minister Biesheuvel in het Brusselse Con grespaleis. Even verbeten had hij daar tot het laatste ogenblik ge vochten om deze ramp te voorko men. Een week lang had hij hierover al druk met Bonn geconfereerd. Maandagmorgen hoorde de Neder landse landbouwminister, dat de be- Minister Andriessen (Econ. Za ken) wil zijn slagvaardigheid inde strijd om de prijzen vergroten door maatregelen te nemen tegen indi viduele ondernemingen, die te hoge prijzen berekenen. Tot nu toe kan de minister slechts optreden tegen groepen van ondernemingen in be drijfstakken, zoals hij de afgelopen maanden twintig keer heeft gedaan. Een voorstel tot wijziging van de prijzenwet, die daarvoor nodig is, is ingediend bij de Tweede Kamer. Het wetsontwerp voorziet in: voorlopige maatregelen tegen één of enkele ondernemingen; de maatregelen zijn hoogstens een half jaar geldig; de minister kan slechts voor hoogstens een jaar de bevoegd heid krijgen dergelijke maatre gelen te nemen. slissing was gevallen en dat 's mid dags om 3 uur de Bundesanzeiger ter perse zou gaan met het beruch te besluit. Hij charterde onmiddel lijk met minister Luns een mili tair vliegtuig om naar Brussel te gaan en de Duitse staatssecretaris voor landbouw Hüttenbraüker te overreden tot intrekking van het besluit. De Duitser stelde echter voorwaarden: ofwel moest Neder land zelf een uitvoerbelasting op zijn eieren leggen, ofwel moest Ne derland een minimum-invoerprijs in Duitsland aanvaarden. Minister Biesheuvel had maar één antwoord: „Onaanvaardbaar". Nadrukkelijk heeft hij de Duitser voorgehouden, dat de fout niet bij Nederland of bij een der andere Duitse leveran ciers lag, maar bij de Duitse pro duktie, die dank zij extra bescher ming de laatste jaren, enorm is ge stegen: van nog geen 8 miljard stuks in 1960 tot 10 miljard vorig jaar. (Volkskr.) 62 MILJOEN IN EEN JAAR De „Beatles", vier Britse jonge lui, die sinds enige tijd met hun gita ren en zang de „teenagers"-wereld tot groot enthousiasme brengen, wor den goed „verkocht", zo deelde de directeur van hun grammofoonplaten maatschappij mee Hun inkomsten bedragen nu ruim vijf miljoen gulden per maand. In minder dan een jaar tijd hebben ze reeds meer dan 62 mil joen gulden vergaard.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 1