waaI wnkse en LAnc4stRAAtse couratyc NEERLANDS BESTE CARHA VALSPREDIKER I w F» U ROL Huidverzorging PRINS SJEF DEN IRSTE ZWAAIT SCEPTER OVER FEESTVIERENDE JEUGD WOONT IN SITTARD! INVASIE VAN X ZEEGODEN TIJDENS WAALWUKSE CARNAVAL X Nieuwe jeugdprins Kinderoptocht Filmvoorstelling met traktatie H Pantoffelheid met C.A.O. en bordje storing Veel besproken figuren 50 als het moet zacht-zuiver-gezond Puistjes drogen in met Purolpoeder Originele humor VRIJDAG 7 FEBRUARI 1964 86e JAARGANG No. 10 De tcho vAn het Zuióen Uitgever Waalwij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement: p. week (0.24 1 ct. inc.k.) 0.25 p. mnd. (1.00 -f- 5 ct. inc.k.) ƒ1.05 p. kwrt. (3.00 -f 10 ct. inc.k.) 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" Ook Waalwijk drie dagen lang de dwaze ban van Prins Carnaval Ook Waalwijk zal zondagmaandag en dinsdag opnieuw in de ban zijn van de meest dolle carnavalsfeestvreugde die een mens zich kan indenken. Aan een Prins Carnaval is ook dit jaar weer geen gebrek. Be halve prins Sjef den Irste, die in hei kader van het kindercarnaval 1964 de scepter zal gaan zwaaien over 't Schoenlapperslaand" zullen in de avonduren links en rechts weer andere prinsen opduiken, die met hun humor en door het geven van een goed voorbeeld zullen trachten hun onderdanen mee te sleuren naar het rijk der zotternijen- Dol en dwaas zal er weer genoeg gedaan worden de komende dagen en nadat wij onze oren zo hier en daar eens te luisteren hebben gelegd, zijn wij ervan overtuigd geraakt dat 't Schoenlapperslaand dit jaar een carnaval gaai beleven, die al de vieringen in de voorgaande jaren ver zal overtreffen. Zoals wij uit fhet Hof van de Roe- felkaaien mochten vernemen, zal de jeugd dit jaar aangevoerd worden door Prins Sjef den Irste, die onder normale omstandigeheden Sjef Kort hout genoemd wordt. Deze 12-jarige prins, die uit het juiste hout gesne den blijkt te zijn, zal aan het hoofd van zijn troepen, zondagmiddag Waalwijk in zijn macht houden, tot dat de schemer is gevallen, om het dan over te laten aan zijn oudere broeders in de feestvreugde. Prins Sjef den Irste blijkt ook bij de jeugd een bijzonder populaire fi guur te zijn hetgeen mag blijken uit het feit, dat hij tijdens de „prins verkiezingen", zaterdag 25 januari, meer dan H van het totaal aantal stemmen op zijn naam wist te krijgen. Onmiddellijk na zijn verkiezing, heeft Prins Jan den Irste, die tijdens de kindercarnavalsfeesten vorig jaar blijk gaf een goede Prins Carnaval te kunnen zijn, een volledige overdracht van macht en waardigheid gedaan aan de nieuwe prins carnaval Sjef den Irste. p Zondagmiddag zal de jeugd dan in de gelegenheid worden gesteld om zich volledig uit te leven. Dank zij de nodige inspanningen van een ac tief comité is men er dit jaar weer in geslaagd een nog grootsere carna valsoptocht in elkaar te zetten. Op het hof van de Roefelkaaien kwamen zowel van particuliere zijden als van bedrijven verzoeken binnen aan de optocht middels carnavalswagens of groepen deel te mogen nemen. Ver wacht wordt dat het aantal wagens dat het vorig jaar tien bedroeg, dit jaar aanmerkelijk groter zal zijn. Om 13.00 u. zullen de deelnemers van de kindercarnaval 1964, voor wat betreft de Antoniusparochie zich ver zamelen bij café Ouwerkerk (hier komen de deelnemers samen die wo nen ten westen van de René de Clerqstraat en de Dr. Ringersstr.). Deelnemers die wonen ten oosten van bovengenoemde straten met inbegrip van de Burg. Smeelelaan en Bloemen- oord komen bij de Supermarkt van Adams aan de Andoornstraat bijeen. Harmonie St. Crispijn, zal in de vorm van twee boerenkapellen muzikale ondersteuning aan deze groepen ver lenen. De deelnemers uit Besoijen verzamelen zich om 13.00 uur bij de winkel van J. v. d. Mei aan de Tol straat. Het jachthoorncorps "Cornu Copiae" zal met deze groep optrek ken naar het Vredesplein. De jeugd van Baardwijk heeft als verzamel punt het Gemeenschapshuis aange wezen gekregen, waar harmonie St. Jan gereed zal staan, terwijl de deel nemers uit het centrum bij Waren huis Kombi worden verwacht. Deze laatste groep krijgt ondersteuning van de jeugddrumband "Ons Genoegen". Om precies 13.00 uur vertrekken de verschillende groepen vanuit de ver zamelpunten naar het Vredesplein, waar dan om half twee vertrok ken wordt voor een rondgang door een gedeelte van Waalwijk. De route die de prins met zijn ge volg en de feestvierende jeugd zal maken is als volgtVredesplein, Pr. BernhardstraatStationsstraat, Julia- nastraat, Mr. van Coothstraat, Grote straat, Putstraat, VictoriastrVre desplein, Irenestraat, Stationsstraat, Raadhuisplein, waar de stoet tegen drie uur wordt verwacht. Hier zal Prins Sjef den Irste door burgemees ter Teijssen officieel worden ontvan gen. Na afloop hiervan gaan de kinde ren uit het Centrum en Besoijen naar het Luxortheater en zaal van Helvoirf waar zij op een filmvoorstelling ont haald zullen worden. De kinderen van Baardwijk en de Antoniusparochie komen in zaal Jan de Nijs bijeen om daar onder leiding van prins carnaval en zijn raad van elf een groots carna valsfeest op touw te zetten. Na af loop van de eerste filmvoorsteleling Carnaval georganiseerd, carambole geprobeerd. U ziet de slotpartij vóór het kindercarnaval 1964 met Prins Sjef den Irste aan de stoot. wisselen beide groepen, zodat de deelnemers uit Baardwijk en Antoni- us kunnen gaan genieten van de spe ciale kinder-filmvoorstelling. In de beide filmzalen, zullen de kinderen ook een traktatie in ontvangst nemen. Wanneer voor de jeugd het defini tieve einde van de pret geblazen zal zijn, gaat Prins Sjef den Irste met zijn gevolg naar het ziekenhuis, om daar de kinderen een fruitmandje aan te bieden. Dat deze sympathieke geste doorgang kan vinden is voor namelijk ook te danken aan de goed geefsheid van alle Waa'lwijkse groen te- en fruithandelaren, die zich di rect bereid verklaarden een steentje tot deze feestvreugde bij te dragen. De prins krijgt daarna met zijn ge volg, ten huize van de familie Kort hout aan de Putstraat gelegenheid in een gezellig samenzijn, deze dag te besluiten. Verwacht wordt dat dit jaar ongeveer een 1500 kinderen aan deze jeugdcarnaval zullen deelnemen. Als de grote stimulator van dit De landelijke Buuterednerkampioenschappen" onder auspiciën van de Culturele Raad Limburg, hebben dit jaar een paar duizend carnavals- vrienden in opperste spanning gehouden in de meesterlijk aangeklede fabriekshal van wethouder S. Houben. "De schouivburg van Maas- bracht" werd de bijnaam voor deze hal, waarin de Maasbrachter Karna- valsvereniging "De Hoonders" onder 15 geselecteerde buuteredners de allerbeste moet zien te vindenuiteraard onder het toeziend oog van een deskundige jury. Frans Appelmans (45) uit het Sittardse "Sanderbout" verwierf van de geestdriftige toehoorders het meeste applaus, maar van de jury óók 553 van de maximum te behalen 600 punten. Frans werd "Kampioen der Buuteredners 1964", een groots kampioen. Drie kwartier duurde zijn huldiging op het enorme Hoenderpodium en juist toen men dacht dat Frans door zijn eerste overwinningsroes heen was, stapte daar zijn Carnavalsvereniging "De Koelköp" uit Sittard het podium op. Nog maals werd Frans toegesproken en door enkele van zijn carnavals- vrienden gefeliciteerd, spontaan omhelst en gezoend. Het was me dan ook wat! zijn optreden tijdelijk moest stoppen en een bordje "Storing" ophing voor zijn buuterednerston, een na- maak-bierglas van 21/2 meter hoogte. Het applaus golfde minutenlang door de volle hal en op dat moment wist de Pantoffelheld, dat hij kampioen zou worden. Hij verstoutte zich daar na aan een ware Toon-Hermans- oratie "Nem me niet kwalijk, dat ik me daarnet zo liet gaan, maar ik ga de laatste tijd ook zo weinig. Hij maakte in zijn kwartier op treden twee fouten en mede daarom onthield de vijf man sterke jury hem 47 punten: twee van zijn talloze grap pen en moppen hadden 'n "baard" en hij liet aan het slot zijn vrouw Ama- lia tot tweemaal toe sterven: Maar hij verwierf toch 553 punten. kindercarnaval, mag genoemd worden Peer van de Muggenheuvel, die bui ten de carnavalsdagen, als P. Brou wer door het leven pleegt te gaan. Peer van de Muggenheuvel, is in Waalwijk tijdens de laatste dagen voor carnaval een veel besproken fi guur. Het valt niet mee om hem te pakken te krijgen voor een kort on derhoud, omdat hij naast zijn dage lijkse bezigheden, in die laatste uren voor het losbarsten van het feestge woel, in beslag wordt genomen, door allerlei activiteiten die iets met het jeugdcarnaval te maken hebben. Peer van de Muggenheuvel, die zijn naam ontleend heeft aan een be kende Bossche carnavalsvierder uit de vroegere jaren, heeft voor zijn ac tiviteiten op het gebied van carna val, waarbij hij wordt bijgestaan door een actief comité, het vorig jaar reeds twee onderscheidingen mogen ont vangen 'en wel zijn benoeming tot rid der in de orde van 't Schotsvel van Loon op Zaand en de benoeming tot ridder in de orde van Charlie Chaplin der Wollukse Zwemclub. En wie weet, wordt deze opperce- remoniemeester van het kindercarna val 1964, ook dit jaar weer niet on derscheiden voor zijn progressief be leid inzake de carnavalsviering? P. Pollux uit Venlo haalde er als "Venloos Maedje" 507 en K. Muy- zers uit Oirsbeek (500 punten) ver tolkte zijn rol als "Burgemeester van Knetterade" werkelijk magistraal. Deze drie staken met kop en schou ders boven de rest uit. Over de be slissing van de jury valt dan ook niet één woord verkeerd te zeggen. Frans Appelmans werd terecht na tionaal kampioenna zijn mijnstreek kampioenschap van 1962. Drie maan den geleden heeft hij zelf zijn kampi- oensbuut geschreven, maar volgens zijn carnavalsvrienden schrijft hij er zonodig wel vijftig. Als leider van het "Zittesje Revuegezelschap" weet hij immers van wanten. Er hingen 2000 feestballonnen te gen het plafond van de hal. Er mocht niet gerookt of gedrongen worden en dit bleek hoe dan ook een voortreffe lijke maatregeleen groot compli ment aan de Maasbrachter carnavals vierders "De Hoonders" voor hun voortreffelijke organisatie is hier op zijn plaats. Hun leuze is terecht „Neet kakele, mitdoon!" Gisteren ontvingen wij een anoniem telefoontje, waarin men er ons opmerkzaam op maakte, dat er aan 't Hoefs- ven te Waalwijk vreemde dingen gebeurden. Daar het ons vak is om voor U vreemde dingen neer te schrijven, haastten wij ons naar de aangegeven plaats. Er bleken inderdaad een „elftal" schilderachtig, ver klede figuren aanwezig te zijn. Bij nadere informatie waren het zeegoden. Onder luide aanmoedigingen van hun leider, die kreten slaakte als „soep, soep, soep, ballen, ballen, ballen", tracht ten ze een groot glimmend geval uit het water te krij gen. Maar het visachtig we zen toonde weinig animo om zich te laten verschalken. Men slaagde er echter in de staart te pakken te krijgen, en na enkele forse halen kwam toen een vreemd we zen te voorschijn, wat met groot gejuich werd begroet. Wij konden niet door het cordon van de zeegoden heen- breken om een interview af te nemen en moesten ons te vreden stellen met enkele mededelingen die de leider ons gaf. Op onze vraag hoe men de verblijfplaats van dit wezen ontdekt had, ant woordde hij, dat in de afge lopen zomer de goden op hun dagelijkse tochten door het venwater er kennis mee ge maakt hadden. Men was nu hier gekomen om het ie herinneren aan de afspraak, om zich tijdens de Waalwijkse carnaval aan het publiek te tonen. A.s. zondag zal daarom ieder een in de gelegenheid ge steld worden om het „ding" te bezichtigen. Om ong. 8 uur n.m. zullen de goden hun buit in- triomf bij Pieterke Verwiel binnenvoe ren en tegen een geringe ver goeding kan men hiervan ge tuige zijn. Noot van de redaktie: Onze persoonlijke ervaring is dat mensen zonder carnavals- costuum uit de buurt moeten blijven, want anders wordt niet alleen het „ding" maar worden ook de zeegoden agressief. CARNAVAL 1964 Elders in ons blad kunt u lezen waar in Waalwijk op grootse of nog grootsere wijze carnaval wordt gevierd. Wij verwijzen u hiervoor op de eerste plaats naar de betref fende advertenties en naar mede delingen in het kader van de carna val-viering. O.a. namen wij nog een interview af met de Prins Carnaval die het feest bij de Liedertafel „Oefening en Vermaak" zal komen leiden. De nestor der 15 deelnemers, voor het eerst aanwezig op een buutered- nersconcours, werd met glans kam pioen! Even voor middernacht riep jury-secretaris Fons Neu hem trots naar voren en vijf minuten later zelfs zijn thuisgebleven carnavalsvrienden al opgetrommeld om hem feestelijk te komen afhalen; Frans nog steeds op pantoffels (zijn vrouw als beste sup porter met een grote struik bloemen dapper op de achtergrond) „kampi oen der koldervertellers" en met recht! Alle optredenden kregen nu hun "buut", een fraaie herinneringsme daille aangeboden van president Sef van Kempen, maar Frans was de éni ge, die vooraf zijn medaille vroeg! Was hij er zo zeker van, dat zijn buut 't zou doen als "Frenske de Pan toffelheld?" De debutant kwam heel schuchter op, verlegen draaiend met een bol hoed in zijn handen. En toen rolde een kwartier lang een klaterende golf van heerlijke onzin over de hoofden der luisteraars en op de schermen van 14 televisie-toestellen, die in twee aangrenzende ruimtes waren neergezet voor een rechtstreekse re portage in besloten kring. Zijn vrouw Amalia speelde in deze pantoffelheldcreatie een hoofdrol. "Zij kwam weliswaar met het loon uit, maar niet met de maand". "Zij werkte volgens de nieuwe C.A.O. Centen Altijd Op". "Hij moest van Amalia in slipjas naar een restau rant, ondanks het bord aan de in gang No smoking". "Zijn vrouw had 't een keer van de vorst zo koud, dat hij haar met beven niet kon bij houden". Hij haalde opeens drie ro de zakdoeken aan elkaar geknoopt uit zijn broek"één voor het leed, één voor de zweet, en één om in te snoe- J J ven 'Hij verhaalde van zijn huwelijk en dit greep hem opeens zo aan, dat hij w L

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 5