wAAlwnkse en LAnqstRAAtse couRAnt t samen wenken samen leven - Koninklijk zilver voor AJiiielen 75 jarige H. Kerst op passende en stijlvolle wijze gefêteerd Carnaval 1964 Grote verdiensten voor de schoenindustrie, voor onderwijs, volkshuisvesting en gezondheid bij „Hollandia Levensschooljongens leverden jeugdvaria af Uitstekende voorbeeld van teamwork 40 jaar chef stikkerij en snijderij Gebr. de Graaff PRISMA- en STASSAR M. Huijbregts Korte berichten Hele eer Tal van activiteiten In belang van de schoenindustrie De Gecroonde Leersse DE Carnavals avond met een GOED doel Klankbeeld later CERT IN A HORLOGES WAALWIJK Raamsdonk VRIJDAG 7 FEBRUARI 1964 86e JAARGANG No. 10 e tcho van het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement: p. week (0.24 1 ct. inc.k.) 0.25 p. mnd. (1.00+ 5 ct. inc.k.) ƒ1.05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO* op de voet houders eveneens naar de Nieuwe- vaart was gekomen sloeg de spijker op zijn kop door te stellen "Gij zijt iemand die altijd vol met initiatie ven hebt gezeten, waarbij uw belang- stellig uitging naar velerlei terrein. U hebt veel en menigvuldig gewerkt, waarbij uw bedrijf hoofdzaak was." Burgemeester van Prooijen getuig de van een sprankelende energie en een zeer grote kennis vanzaken. "U hebt," zo ging burgemeester van Prooijen verder, "het bedrijf destijds van uw vader overgenomen. Het was toen nog een klein bedrijf, maar on der uw leiding is dit bedrijf uitge groeid tot het grootste bedrijf in de gemeente". De heer Kerst noemde 'het in zijn dankwoord een hele eer, dat hem als eerste in de gemeente, het ridder schap in de orde van Oranje Nassau werd toegekend. "Ik voel mij blij en dankbaar gestemd", zo betoogde hij. De heer Kerst bracht vervolgens dank aan allen die deze middag naar zijn woonhuis waren gekomen. "Ge zoudt er bijna klein van worden", zo meende hij. Diezelfde middag kwam de fanfa re "Kunst na Arbeid" de heer Kerst nog een muziekale hulde brengen, waarbij door de heer A. H. Kerst, voorzitter van de fanfare een woord van felicitatie werd uitgesproken. „Ik ben zeer verrast over datgene wat hier vanmiddag is gebeurd; ik ben met stomheid geslagen en het is voor mij moeilijk om iets te moe ten zeggen". Dit was de reactie van de 75-jarige H. Kerst, Nieuwevaart 16 in Capelle, zaterdagmiddag, nadat hem door burgemeester van Prooijen de versierselen waren opgespeld behorende bij de benoeming tot Rid der in de Orde van Oranje Nassau. Men moet zich voor de maatschappij wel bijzonder dienstbaar hebben gemaakt, wil de overheid overgaan tot een dergelijke eervolle benoe ming. En dat is het nu juist waarop de heer H. Kerst, die zaterdag zijn 75ste verjaardag vierde kan bogen. De onderscheiding is bij zonder eervol, maar tevens meer dan verdiend. De heer Kerst kan trots gaan - al zal hij dat niet doen - op tal van activiteiten en inspanning in het be lang van de schoenindustrie, maar ook in het belang van de kerk, on derwijs, volkshuisvesting en volksge zondheid. Deze onderscheiding betekent niet alleen de trots van de 75-jarige, maar tevens van de ondernemingsraad, werkmeesters, afdelingschefs en kan toorpersoneel van schoenfabriek "Rembrandt", waarvan de heer Kerst mede-firmant is. Het is eveneens de trots van de ge meente Sprang-Capelle, die met de toekenning van deze onderscheiding, de eerste ridder binnen haar ge meentegrenzen krijgt. Mag het dan nog verwonderlijk genoemd worden, dat behalve het personeel van schoen fabriek "Rembrandt" ook tal van de putaties naar het woonhuis van de jarige gekomen waren, om hem te fe liciteren? Onder hen bevonden zich een de putatie van het bestuur van de Bij zondere school aan de Heistraat, van de Ohr. H.B.S. in Waalwijk, van de plaatselijke afdeling van het Groene Kruis, van de Geref. Kerk aan het Bruggetje en verder tal van vrienden en kennissen. In onze editie van maandag heb ben wij uitvoerig weergegeven op welk terrein en op welke wijze de heer Kerst zich verdienstelijk heeft gemaakt. Een van zijn grote verdien sten en die willen wij hier in de rubriek "Op de voet gevolgd" nog eens gaarne onderstrepen - is zijn actief aandeel op het terrein en in het belang van de Nederlandse schoenin dustrie. Op de allereerste plaats wijdde de heer Kerst zich aan zijn eigen bedrijf, dat hij mee groot heeft gemaakt. Maar hij begreep ook mee te kun nen werken aan het algemeen be lang van de Nederlandse schoenindu- Zaterdag is bij schoenfabriek Gebr. de Graaff, de heer AThie- len, chef zowel van de stikkerij als van de snijderij, ter gelegenheid van zijn veertig-jarig dienstverband bij dit bedrijf, onderscheiden met de zil veren eremedaille van Oranje Nas sau. Burgemeester Teijssen speldde de jubilaris tijdens de huldiging het koninklijk zilver op. Deze huldiging door de directie vond plaats in het bijzijn van het ge zamenlijk personeel. De vele waar derende woorden, die de directeur van het bedrijf tot de jubilaris richt te, werden besloten met het overhan digen van een cadeau onder couvert en met het aanbieden van een ruiker strie. Zijn 18-jarige bijdrage als lid van de Federatie van Nederlandse Schoenfabrikanten is daaraan niet vreemd. Daarnaast was hij nog eens vijf jaar lid van de Raad van Bijstand van de Nederlandse Schoenindustrie. Burgemeester van Prooijen die de ze middag in gezelschap van de wet- Grotestraat 202 Waalwijk Dinsdag II februari om 7.30 uur t.b.v. de Priesteropleiding voor de studenten van het Missiehuis „Ave Maria" te Tilburg. Gerenommeerde muziek Voor iedereen is er wat Entrée 1.- Knap werk in de afgelopen maanden is er geleverd door de eerste jaars levensschool-jongens, die werkzaam zijn bij de N.V. Schoenen unie Bloch en Stibbe Hollandia. In nauwe samenwerking met de Levens school zijn er deze jongens in geslaagd een Hollandia Jeugd Varia sa men te stellen, waarin een aantal interviews met leidinggevende per sonen in het bedrijf zijn opgenomen. Het boekwerkje, dat is verlucht met foto's en tekeningen, werd in een omslag gevat van Peter vd. Berk. Wekenlang is er aan deze Hol landia Jeugd Varia gewerkt. Het lag Hierboven de heer H. Kerst, die door burgemeester van Prooijen de versierselen be horende bij het ridderschap krijgt opgespeld. bloemen aan mevr. Thielen. Ook burgemeester Teijssen bracht de jubilaris hulde voor zijn langduri ge trouw en betoonde werklust. Namens het personeel voerde de heer L. van Hilst het woord, die be toogde de jubilaris niet alleen te waarderen als een prima vakman, maar tevens als een buitengewoon collegiaal medewerker. De heer van Hilst overhandigde de heer Thie len namens het personeel een ge schenk onder couvert. Na het officiële gedeelte werden de feestelijkheden in huiselijke kring voortgezet, waarbij de jubilaris van vele vrienden en bekenden gelukwen sen in ontvangst mocht nemen. Zowel bij groepen van jongeren, mater-amabilis- school - levensschool - jon gerencursus, als bij die van volwassenen van 't bedrijfs- apostolaat, komen steevast gesprekken aan de orde over stand - standsverschil - standsgevoel, status. Weer niet zo, dat elk ge sprek op dit krekel-onder werp te neer komt, maar, kun je zeggen, dat onder werp ligt dan toch vóór elk gesprek. Het standsgevoel ligt de mens diep. Het een en ander wordt dan onder woorden gebracht in de volgende vragen en opmer kingen. Waarom is 't niet mo gelijk dat we gespreksgroe pen hebben met chefs of nog hogere er bij? Waarom de groep horizontaal samen gesteld en niet vertikaal? Zo gauw IK op 't bedrijf kommoet m'n kaart wor den afgestempeld; IK moet prikken; waarom die chefs niet? Waarom krijgen die van 't kantoor om half elf wèl koffie gebracht? Daar zitten zelfs nog snotneuzen bij, jonger dan ik, met minder diploma's. Ik ben vak-bekwamer dan hij of zij! Andere opmerkingen gaan zo „Ja op 't ogenblik wor den we redelijk behandeld, dat geef ik toe. Maar wacht maar 'ns, zo gauw de tijden veranderen, dan liggen we weer onder." Ook de democratische tendens op 't bedrijf wordt maar betrekkelijk gewaar deerd, Natuurlijkwe mogen 't onze zeggen, maar uitein delijk gebeurt er wat zij zeggen, geloof dat maar." Een kleine bloemlezing uit de vele en velerlei op merkingen die je kunt horen en waar een antwoord op wordt verwacht. Wat zonder twijfel voor op staat, dat is dat velen van ons (heel begrijpelijk) met 'n zware traditionele achterdocht leven t.o. werk gevers. Toestanden die in feite niet meer bestaan, leven nog wel voor 't gevoel Achterdocht en angst lijkt met de moedermelk te zijn ingegeven. En, eerlijk is braaf, 't was zelfs 'n klas siek gezegde (Aristoteles): 'n welgeboren mens ken merkt zich door 'n verach ting van de arbeid. Want ar beid verlaagt de mens, ver weert 't gelaat, krom de rug en vervuilt de handen. En nog niet zo heel ver in 't verleden was de intellec tueel, met een arbeider be vriend, als ECHTE intel lectueel verdacht. Bij deze zaken, die zo uiterst gevoelig liggen, en kele kanttekeningen. Ik geloof dat we dit wel mogen zeggen de mens denkt in 't algemeen van uit z'n eigen kringetje. Ja, hij maakt vaak zelf dat eigen kringetje (socio-centrisme). Men wil in z'n eigen groep worden geaccepteerd. Daarom is 't dat de jonge man, nog maar pas van de lagere school z'n shag-buil- tje in 't zakje van z'n broek heeft steken, dat hij woor den gaat gebruiken die hem nu voortaan „passen", dat hij gaat denken napra ten), als de groten. Hij wenst geaccepteerd te worden bij deze groep; het geeft 'n heerlijk gevoel van veiligheid, zekerheid en ge borgenheid- Zo draagt de MULO en M.M.S. 'n das met eigen kleuren, geknoopt op een eigen manier. („De opscheppers" zeg gen de meisjes van het ate lier, (die zich modinettes noemen). Zo draagt de ware me vrouw Wat ik bedoel te zeggen is min of meer bewust maakt men zélf de „stand". Ons soort mensen De Grieken noemde iede re buitenlander, dus iedere niet-Griek barbaar. - Voor een groot ge deelte maken we zelf de hokjes, omdat we er in denken. In 't frisse soldatenblad G 3, dat zoveel tot onze geestelijke volksgezondheid heeft bijgedragen, las ik Jongens kijken naar meisjes, de agenten naar verkeersfouten, kelners naar tafeltjes, schoenpoetsers naar schoenen, geestelijken naar kerken. Hoe zullen de mensen el kaar dan ooit goed kunnen begrijpen?" Voedzaam voor 't standsgevoel lijkt me ook 't vóór-oordeel. Als je 't woord ontleedt, dan staat er eigenlijk 't oordeel vóór 't oordeel. Met andere woorden ik hèb al geoordeeld vóór ik nagedacht heb. (En naden ken doe je inderdaad met je hersens, maar evenzeer met je HART). Vóór ik dus hart en hersenen heb laten spreken, is mijn oordeel al geveld. Veelal is er 'n voor-oor deel te beluisteren in uit drukkingen als het is zó en 't zal altijd wel zo blijven; als ze de kans hadden dan zouden ze ons zo zijn ze allemaal Het akelige en tragische van het vooroordeel is 't volgende. Door ons denken wordt de werkelijkheid ge maakt. Voor 'n groot stuk denken wij de werkelijk heid. Het is vreemd, maar als ik meen dat iemand mij niet kan zetten, of min-acht, of met de nek aanzietdan ga ik mij ook 'n houding geven die correspondeert met die gedachte. Ik maak me zelf tot iemand die onder ligt" (minderwaardigheids - com plex). Het is dus zó iemand kan mij of een hele klasse „vernederen"hetgeen zeer onchristelijk is, hoewel 't vroeger op vele „christelij ke" bedrijven voor kwam. Maar ik kan 't ook me zelf aandoen. En dan moet de raad zijn kweek 'n gezond gevoel van eigen waarde aan. Dat de arbeidswaardering - uitgedrukt in koffie - ten opzichte van de man aan zijn dure machine, anders moet liggen dan bij de knaap achter 't typ-machientje, lijkt mij ook maar 'n af spraakje. Wel, dacht ik, moet er aparte waardering zijn voor werk waardoor de arbeid zelf stijgt. Ik bedoel zo het niveau van de ar beid is gestegen, dank zij de wetenschap. Iemand die heel de dag ploetert, kleeft n.l. vast aan zijn situatie. Dat bindt hem, hij kan niet meer weids zien. Iemand die zich bezint op de dingen - dus afstand neemt (de technicus, de we tenschapper), ziet 't werk vrij. Vandaar dat door 't licht van het verstand de arbeid enorm stijgt. En 't is dan ook sinds de wetenschap zich overal mee gaat bemoeien, dat in- doustrie, landbouw enz. met sprongen is vooruit gegaan (Om geen misverstanden te krijgen de man die 't gewone werk doet, denkt ook na, maar hij denkt op 'n andere wijze!). Dat dan ook 't werk van de man „met de witte jas" anders wordt gewaardeerd, kan ik inkomen. Het is zo goedkoop om te zeggen hij rijdt toch maar rond in z'n auto en de rest van de dag zit hij rus tig in 'n stoel. Wat anderen voor ons doen, wat hun werk voor ons betekent, zouden we ons pas kunnen realiseren, als ze er 'ns NIET waren. We hebben beslist AL LEN nodig; we hebben elk ander nodig. - Alles bijeen waarde ringen zullen altijd wel ver schillend blijven. Het is niet zo tragisch, als 't om waar deringen gaat van bijkom stige kwaliteiten. Maar waardering voor de mens( ALS mens, moet 't zelfde oorspronkelijk in de bedoeling een klankbeeld over dit bedrijf samen te stellen, zodat de kijk op de werk zaamheden in het bedrijf van de me dewerkers aan dit klankbeeld zou worden verruimd. Deze eerste opzet werd echter een beetje op de achter grond geschoven, omdat de medewer kers te kennen hadden gegeven, dat zij hun interviews graag opgenomen zagen in een soort krant. De idee om een klankbeeld samen te stellen zal later worden uitgevoerd. Die krant is er dus inmiddels ge komen. Voor het echter zover was - de heer Broek, directeur van de Le vensschool, had als eis gesteld, dat er inderdaad iets concreets uit de bus zou komen werden proefopnamen zijn! En verder blijft 't een grote waarheid er zijn niet zo heel veel zaken die je serieus moet nemen. 'n Grote denker, Jean Paul Richter, schreef de engel lacht over de mens, de aartsengel over de enkel en God over alten." Vooral wat die stands kwestie betreftalles is zo betrekkelijk! Leer van karnaval? De dochter van de burgemees ter kan dan dansen met de zoon van de glazenwasser. Iedereen deelt dan in 't zelfde geluk te mogen be staan, te mogen leven. Dat is tenminste 'n ge zonde basis voor samen le ven, warm van vlees en bloed! Leer van het karnavals- feest (maar dan geen feest waar theetante bij theetante zit en directeur bij direc teur!) Leer van het karnavals- feest, ivaarop je kunt zien wat leven is samen met ELK-ANDER. M. JANSEN, Bedrijf slaalmoezenier gemaakt bij de leiders van de Le vensschool, aalmoezenier Janssen en zelfs op het gemeentehuis. Een drietal teams hebben na ge degen voorbereiding hierna 'n rondy gang gemaakt door het gedrijf Hol landia, waarbij verschillende perso nen werden geïnterviewd. Zo staat er in deze Jeugd-Caria een gesprek opgenomen met de heer Stib be, waarin een kort overzicht wordt gegeven over het ontstaan van het bedrijf en de toekomstplannen. Ge- interviewd werden vervolgens de heer van Velthoven, van de bedrijfsschool, de personeelschef, de heer Op 't Hoog, dokter van Tuyn in zijn func tie van bedrijfsarts, zuster van Erp, die de zorg heeft voor het medisch en sociaal werk en de portier. Ook restaurant „Duinrand" te Drunen hebben we z'n carna- valspakkie aangetrokken. Dus voor een lekker etentje kunt U vooral op deze dagen bij ons terecht. Telefoon 04163 - 498 Markt 8, Waalwijk. ACTIE JEUGDBEWEGING. Zaterdag 8 febr. vindt de traditionele jaarlijqkse actie van de Andries de Bont- groep en de St. Brigidagroep plaats. Op die dag zullen gidsen en kabouters, welpen en verkenners huis aan huis weer kleine cakes aanbieden. De baten van deze actie komen ten goede aan de kas der jeugdver enigingen. Indonesië heef van rood-China 30.00 ton rijst gekocht. Vorig jaar leverden de Chinezen 100.000 ton rijst aan Indonesië. Egypte heeft aangeboden als gastheer op te treden van de twee de Afrikaanse topconferentie, die eind mei of begin juni zal worden gehouden. Een olieplantage van Unilever in Kongo is gisteren geëvacueerd wegens bedreiging door oproerlin gen.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 9