wAAlwijkse en LanostRAAtse couRAnt Bij een gedegen vakopleiding wordt de basis gelegd voor een betere toekomst Zowel aan jongens als meisjes worden uitstekende kansen geboden Optica Bogaerts Nederlands-Amerikaanse samenwerking op gebied van ademende micro-poreuze kunststoffen en geschiktheid Vakopleiding voor jongens P. IJpelaar 40 jaar bij Gragtmans en Wiesman maar ook voor meisjes! N. v. Wel 25 jaar bij Verwiel van Loon lederimport Voorkeur aan L.T.S. vooropleiding Aanieg Ook voor meisjes Borduren Pliseren Stofknopen Stofceintuurs Knoopsgaten Stoppen Verkorten van rokken en mantels Damesmode TILBURG vragen brillen Korte berichten VRIJDAG 14 FEBRUARI 1964 De tcho van het Zuióen Ahnnnpmpnt: 86e JAARGANG No. 12 Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement: p. week (0.24 1 ct. inc.k.) 0.25 p. mnd. (1.00 5 ct. inc.k.) 1.05 p. kwrt. (3.00 10 ct- inc.k.) 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief „ECHO Telegram-adres Tel 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Opgericht 1878 op de voet Nogmaals willen wij in deze rubriek de aaxidacht van de werkende jeugd in de schoenindustrie richten op de mogelijkheden die hun via het leerlingenstelsel worden geboden om verder te bouwen aan een meer verzekerde toekomst. Het lijkt ons speciaal in het belang van e jeugd, dat deze zich meer bewust wordt van de noodzaak vakopleiding te volgen. Steeds meer gaat de industrie - en in het bijzonder ook e Nederlandse schoenindustrie - de behoefte voelen aan geschoolde ar beidskrachten, zich daarbij realiserend, dat in het kader van de E.E.G., het vakwerk de doorslag zal gaan geven. Het volgen van opleidingen door de werkende jeugd in de bedrijven is daardoor een mes geworden dat aan twee kanten snijdt. Enerzijds wordt door de cursist(e), de ba sis gelegd voor een betere 'toekomst, anderzijds ziet de industrie t aan tal geschoolde arbeidskrachten toenemen, waardoor zij sterker kan ko men te staan tegenover de concurrerende bedrijven in het buitenland. Het leerlingenstelsel in het kadervan de schoenindustrie kent twee soorten van opleidingen namelijk de opleiding van jongens en de op leiding van meisjes. De opleiding voor jongens kan worden onderverdeeld in een prakti sche en een theoretische. Van de praktische opleiding, die op het be drijf wordt genoten onder leiding van een chef of een goed vakman, kan worden gezegd dat deze voortdurend up to date is. De bedrijven zijn nu Het behalen van dit vakdiploma in het kader van het leerlingenstelsel, opent in bepaalde gevallen een ver dere mogelijkheid tot het vervullen van bepaalde functies. Het is duide lijk, dat het behalen tot bovenstaand diploma niet alleen voldoende is voor het in aanmerking komen van hogere mms len van het vakdiploma en de ver vulling van de militaire dienstplicht, nuttig te besteden. Na de diensttijd kan men zich via de cursus Industrievorming verder bekwamen. Om in aanmerking te ko men voor deze cursus, wordt ver langd dat de gegadigde eerst een test aflegt, waaruit moet blijken, dat hij beschikt over een parate Algemene ontwikkeling. De Cursus Industrie vorming heeft in het bijzonder tot doel, toekomstig kader of jong hui dig kader meer niveau te geven en tevens de cursisten een algemeen in zicht in de organisatorische bedrijfs- problematiek bij te brengen. Ook de ze cursus die gedurende 1 avond per week wordt gegeven duurt twee jaar. Mogelijkheden na het met goed re sultaat volgen van deze cursus aan stelling tot afdelingschef, vervolgens deelname aan meer specialistische opleidingen tot bijv. arbeidsanalist, magazijnchef, assistent bedrijfsleider etc. Tot slot bestaat de mogelijkheid de cursus Schoenontwerper/modeleur aan de Kunstacademie in Tilburg te volgen. Als toelatingsvoorwaarden wordt o.m. gesteld ruime ervaring op het gebied van modeleren. Deze cur sus duurt drie jaar. Ook voor de meisjes bestaat ruime gelegenheid zich verder te bekwamen in het vak. Ook voor hen worden in het kader van het leerlingenstelsel cursussen gegeven, die hen in staat stellen zich beter en verder te be kwamen in het vak. De meisjesoplei ding bedoelt een klassikale bedrijfs opleiding van meisjes van 15 - 16 jaar te zijn, terwijl in bepaalde ge vallen voor 14-jarige meisjes door de arbeidsinspectrice dispensatie kan worden verleend. Deze opleiding wordt gedeeltelijk op de Huishoud en Industrieschool gegeven en ge deeltelijk in een apart klasje op het bedrijf. De opleiding op de huishoudschool omvat onderwijs in de algemeen vor mende vakken, huishoudelijke vakken en 1 uur op 'het vak gericht onder wijs, terwijl in Waalwijk aan dit on- derwijs-programma nog 8 u. schoen- stikken is toegevoegd. De opleiding op het bedrijf omvat allereerst een praktische opleiding en vervolgens een theoretische opleiding. Tijdens de theorie op het bedrijf, die door een terzake deskundige wordt gegeven, krijgen de meisjes een beter inzicht bijgebracht aangaande de stik machines, de materialen waarmee wordt gewerkt, de sociale wetgeving, de loonopbouw en het bedrijf. ELASTIEKEN KOUSEN STEUNZOLEN Grotestraat 220 WAALWIJK heer Verwiel zei te hopen dat de ju bilaris nog lang op het bedrijf werk zaam zou mogen blijven. Hij besloot zijn toespraak met de overhandiging van een cadeau onder couvert, terwijl mevrouw van Wel bloemen kreeg overhandigd. Namens het personeel voerde de heer F. de Vaan het woord, waarbij hij de jubilaris eveneens een cadeau overhandigde. Mevrouw van Wel werd aangenaam verrast door de overhandiging van bloemen. Na 'het dankwoord van de jubilaris bleef het gezelschap nog enige tijd bijeen om dit feest op passende wijze te beklin ken. Het laatste woord was aan de jubilaris die de directie en het per soneel dank bracht voor de ontvan gen huldiging. Ook hij sprak de hoop uit nog lang en in goede verstand houding bij dit bedrijf werkzaam te mogen zijn. Na afloop van deze cursus wordt op het bedrijf onder toezicht van een Rijksgecommitteerde het praktijkexa men afgenomen, dat bij redelijk resul taat recht geeft op het praktijkdiplo ma (Rijksnijverheidsdiploma)Op de huishoudschool krijgen de meisjes na afloop een getuigschrift overhan digd. Hier geldt dan weer dezelfde regeling als 'bij de jongens. Heuvelstraat 14 - Telefoon 26882 Balamundi Nederland N.VHui zen N.H.fabrikante van o.a. vinyl- produkten op papierbasis en textiel- basis die in de schoenindustrie veel toepassing vinden, is bezig met het onderzoek naar 'en de ontwikkeling van micro-poreuze kunststoffen voor deze en andere industrieën. Er is thans een belangrijk besluit genomen over een samenwerking met een vooraanstaand Amerikaans be drijf, Rogers Corporation, Rogers, Connecticut- De firma Rogers is een vooraan staand Amerikaans bedrijf dat zich 0.m. bezighoudt met de ontwikkeling van specialiteiten, waaraan veel re search ten grondslag ligt, en die zij dan ook kernachtig omschrijven als "Highly engineered products"; deze produkten vonden o.a. toepassing in de auto-industrie, de industrie van elektrische en elektronische appara tuur (ook computers), de vliegtuig industrie en in produkten als 1.c.b.m.'s, de intercontinentale gelei de projectielen. Andere activiteiten van Rogers hebben geleid tot een aantal patenten en een grote technische en praktische kennis op het gebied van micro-po reuze vinylprodukten, die een paar jaar geleden reeds door hen zijn ge ïntroduceerd en die in steeds groei ende hoeveelheden verkocht worden voor verwerking in schoenen, kleding of ook voor stofferings- en bekle dingsdoeleinden. Het besluit tot samenwerking heeft als eerste doel om een micro-poreus synthetisch bovenleer voor schoenen poel op a»e paW® Tijdelijk verrass.ngszea_ rnat8arine RM-4-238 Dex Bronzen eremedaille als blijk van waardering eenmaal, ter handhaving van hun po sitie op de wereldmarkt, steeds ge noodzaakt de nieuwste machines aan te schaffen. Het is vanzelfsprekend, dat dit voor een school een ondoen lijke aangelegenheid is. De praktische opleiding wordt dus op het bedrijf gegeven, terwijl de theoretische op leiding op de school plaats vindt. De opleidingsduur van de cursus sen, die in het kader van het leerlin genstelsel worden gegeven bedraagt, voor degenen die in het bezit zijn van een einddiploma L.T.S. 2 jaar en voor hen die hier niet over beschik ken 3 jaar. Alleen al om deze reden zou men er de voorkeur aan moeten geven eerst het diploma L.T.S. te behalen alvorens het bedrijf binnen te stap pen. Een andere reden, waarom de voorkeur dient te worden gegeven aan een vooropleiding L.T.S. is, dat in het verleden is bewezen, dat juist deze L.T.S.-jongens eerder en mak kelijker inspeelden op het bedrijf. Juist dit is voor de verdere ont wikkeling van de jongen bijzonder belangrijk. De L.T.S. geeft de jongen de gelegenheid zich voor te bereiden op de volgende periode in het be drijf. Eenmaal in het bezit gekomen van het getuigschrift en het praktijk diploma (Rijksnijverheidsdiploma) wordt de cursist tevens in het bezit gesteld van het vakdiploma, dat recht geeft op een opschuiving in de sala- riesschaal van een half jaar. functies. Hierbij speelt uiteraard de aanleg en geschiktheid een niet on belangrijke rol, terwijl tevens het vol gen van verdere cursussen de moge lijkheden eveneens vergroten. Een belangrijke schakel in deze keten vormt de cursus O.B.A.O. (Opleidings Bewijs Algemene Ont wikkeling). Deze cursus duurt twee jaar en wordt gedurende drie avon den in de week aan de Nijverheids school aan het Vredesplein in Waal wijk gegeven. Deze cursus biedt de uitstekende mogelijkheid, om de pe riode, die is gelegen tussen het beha- De heer P. 1 Jpelaar is door H. M. de Koningin onderscheiden met de bronzen ere-medaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Dit als blijk van waardering voor de lang durige trouw en werklust van de ju bilaris bij Lederfabriek Gragtmans en Wiesman in Waalwijk- Het viel bij deze jubileumviering in het bij zonder te betreuren, dat de heer IJpe laar wegens ziekte niet op het bedrijf zelf gehuldigd kon worden Zowel de 'heren J. Wiesman, H. Wiesman en J. Gragtmans - leden van de directie als een deputatie van het personeel, was daarom op de jubileumdag naar het woonhuis (Put straat - Waalwijk) van de heer IJpe laar getogen om daar de jubilaris met zijn veertig-jarig jubileum te fêteren. De heer J. Wiesman, die namens de directie het woord voerde, getuig de van de grote werklust van de ju bilaris, die gedurende al die jaren werkzaam is geweest op de, schuur- derij en in het magazijn. De heer Wiesman bracht de jubilaris namens het gehele bedrijf hartelijk dank voor al hetgeen de heer IJpelaar geduren de de afgelopen veertig jaar voor het bedrijf heeft gedaan. Burgemeester Teijssen, benadrukte op een bijzonder welgemeende wijze, dat de ontvangen onderscheiding, te vens een meer dan verdiende onder scheiding was. Namens het personeel werd hier na de jubilaris een electrisch scheer- apparaat aangeboden. De huldiging werd tevens bijgewoond door de 53- jarige P. Voogd, die in het verleden eveneens onderscheiden is met de bronzen medaille. Verder waren er twee toekomstige jubilarissen bij te genwoordig. Afgelopen week herdacht de heer N. van Wel, werkzaam in het maga zijn bij de fa. Verwiel-v- Loon, leder import, het feit, dat hij gedurende 25 jaar onafgebroken bij dit bedrijf in dienst was. Ter gelegenheid hiervan werd de jubilaris samen met zijn echt genote bij de heer Verwiel thuis ont vangen, waar hem een passende hul de werd bereid. De jubilaris werd hier toegespro ken door de heer Verwiel, die dank bracht voor de wijze waarop de heer van Wel, tijdens de afgelopen 25 jaar zijn beste krachten had gegeven. De WAM dat "ademt" te ontwikkelen en door de bundeling van krachten sneller tot resultaten te komen. Deze resultaten zullen door Rogers geëxploiteerd worden in de Verenig de Staten en Canada, door Balamun di Nederland N.V. in de Europese landen, terwijl de overige landen ge zamenlijk en in gemeenschappelijk overleg bewerkt zullen worden. Balamundi Nederland N.V., vroe ger genaamd Balatum N.Vheeft ca. 900 man personeel in haar fabrieken in Huizen. Rogers Corporation heeft ca- 500 man personeel in een 4-tal fabrieken. Als agent voor de verkoop van het vinyl inlegzolenmateriaal in Neder- lad treedt Louis Ververs Handelson derneming in Kaatsheuvel op. OPTiCIÉN - WAALWUK MEDEGEVANGENE ROST PRINS XAVIER WAS IN DACHAU ÉÉN MET LOTGENOTEN De schrijver Nico Rost heeft de vader van Don Carlos, prins Xavier, meegemaakt in het concentratiekamp Dachau. In zijn kampdagboek „Goe the in Dachau" schrijft hij „Vandaag op blok 9 prins Bour- bon-Parma ontmoet, die een prettige indruk op me gemaakt heeft. Hij doet helemaal niet prominent en schijnt zelfs een betere behandeling, die de S.S. hem 'had aangeboden, gewei gerd te hebben. Hij wil niet naar de „elite-bunker", wil niet meer zijn dan WIJ Rost herinnerde zich, zo meldde 't Algemeen Handelsblad, prins Xavier als een „door en door fatsoenlijke ke rel". „Hij was een bijzonder mikpunt van de S.S.-ers en het heeft in Da chau beslist indruk gemaakt dat hij zich daaraan niet wilde onttrekken. Hij weigerde een betere, behandeling dan zijn lotgenoten, reden waarom de bewakers extra hun machtswellust op hem botvierden". Kardinaal Alfrink heeft dinsdag telegrafisch antwoord gezonden aan het Moderamen van de Generale Synode van de Nederlands Her vormde Kerk op het schrijven van het Moderamen van 7 februari. De kardinaal heeft laten weten dat de voorgelegde vragen op het ogenblik alleen zouden kunnen worden opgehelderd als ambtsge heim en discretie veronachtzaamd zouden kunnen worden, maar dat hij altijd bereid blijft waar moge lijk medewerking te verlenen tot opheldering. Er is overeenstemming bereikt tussen werkgevers en werknemers over de nieuwe C.A.O. in de bouw vakken. In Spanje zullen de protestanten meer vrijheid genieten in de uit oefening van hun godsdienst. Prinses Irene is niet herdoopt bij haar overgang naar de katho lieke kerk. Haar doop door dr. van Dorp in 1940 in Londen is door de katholieke kerk als geldig erkend. Er zullen dit jaar 5000 man min der troepen op herhalings-oefenin- gen komen. Op de weg Moergestel-Eindho ven is een echtpaar bij een auto botsing om het leven gekomen.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 13